JJ den met een gezellig diner besloten. By de nationale kampioenschappen te Sloten won „Het Spaarne" Dins dag 10 Juli de eerste heat der oude vier en plaatste zich in den eindstrijd. Cox werd in het skiff-nummer door Gunther geslagen. Op den tweeden dag werden door „Het Spaarne" weer nieuwe successen geboekt; zü werd kampioen in de nummers Vier en Dou ble Scull. Gunther won het skiff-num mer. Donderdag 12 Juli hadden de laatste wedstrijden plaats. Bij het to tale resultaat bleek, dat ,Het Spaarne" de eenige vereeniging was, die twee kampioenschappen had behaald. Zes leden van .Het Spaarne" heb ben Zaterdag 25 Augustus tydens een feilen en onregelmatigen wind met goed gevolg de 20 K M.-proef afge legd. Het waren de heeren L. J. A. Schoonheyt (in gladde skiff), H. Meyer en R. Peereboom (in overnaadsche iweeriemsgiek met stuurman), E. Dun- lop (in overnaadsche skiff), P. Lake- man (in tweeriems wherry met stuur man) en J. Tyim (id. id.) Een week later werd deselfde proef afgelegd door eenige andere leden van .Het &paarne~, onder wïe twee dames. De mooiste prestatie werd geleverd door mej. A. E. Herweyer. die in skill de 20 K.M. aflegde in 2 uur 5 min. 8 sec., zoodat zy byna 25 minuten binnen de tydgrens der dames bleef. De proef werd verder met goed gevolg afgelegd door V. van der Voort en Ir. W. J. A Duynstee (gestuurde tweeriemsgiek) mej. B. van der Schoot (gestuurde tweeriems wherry), Mr. P. Fuhri Sneth- lage (skiff), A. Marseille (skiff), R. dé Zwart (gestuurde tweeriems wherry). Zondag 16 September hadden te Am sterdam de roeiwedstrUden om den Holland-beker plaats. „Het Spaarne" boekte daarbij weer groote successen; zy won nameiyk vier wisselpryzen. In het geheele seizoen behaalde zy twaalf eerste pryzen. „Het Spaarne" stond hiermee nummer één op de lijst der winnende vereenigingen. Zaterdag 29 en Zondag 30 September had op de Ringvaartbaan tusschen Vijfhuizen en den windmolen naby d* Cruquius de najaarswedstryd in over naadsche vierriemsgieken van ,Het Spaarne" plaats. De baanlengte be droeg 2000 M. De finale werd met an derhalve lengt® gewonnen door de „Tromp" (A. Marseille, boeg), H. Meyer R. Peereboom, W. de Graaf. slag. en J. Tijm, stuurman). No. 2 was „Rip- peprda" (3d. J. de Zwart, boeg, B. ten Have Jr., H Cox, W. Gimpel, slag en C. L. Dumont stuurman). Bij de wedstryden van den Weste- lyken Roeibond, die Zondag 14 Octo ber te Delft plaats hadden, won „Het Spaarne" weer alle race-nummers, zy verwierf daarmee voor den tweeden keer den W. R. B.-beker. Op de algemeene Jaarvergadering van den Ned. Roeibond, die Zondag 16 December in de Industrieele Club te Amsterdam plaats had, werd o.a. door den voorzitter Mr. L. G. de Vries Feyens medegedeeld, dat 64 leden van de aangesloten vereenigingen de vaar- digheidsproef over 20 KM. met goed gevolg was afgelegd. Hiervoor werden op deze vergadering de Piet Hein-me dailles uitgereikt. De vertegenwoordi gers van ,Het Spaarne" hadden niet minder dan 21 van deze medailles in ontvangst te nemen. De heer R. Peere- boom werd tot bestuurslid gekozen. De Spaarne-vier die het kampioenschap van Nederland won, met haar coach. Rugby. vel ijk de vierde en achtste plaats be- De Delftsche Studenten Rugby-club beeft Zondag 22 Januari te Antwerpen met 17—0 tegen The Antwerp British Sports verloren. De Spor taf deeling van het Corps van leerlingen der M. T. S. speelde Zater dag 3 Maait op het terrein aan de Kle- verlaan tegen een combinatie van Leidsche studenten. De Haarlemmers wonnen maar liefst met 320. Een week later waren laatstgenoemden minder gelukkig, want toen verloren ze op hetzelfde terrein met 5—11 van de Delftsche studenten. Schaatsenrijden. Onder de auspiciën van den Kon. Ned. Sohaatsenrydersbond hadden Zondag 1 Januari te Naarden wedstrij den om het kampioenschap van Neder land sdhoonrijden voor heeren en paren plaats. Het sohoonryden voor heeren werd gewonnen door E. Loutenbach, te Rotterdam; voor paren door mej. Van Wijngaarden en G. P. van Balen, te Ouden Rijn. De IJsclub voor Haarlem en Omstre ken had voor Woensdag 4 Januari wed strijden in sohoonryden voor dames uitgeschreven, maar in den nacht daar vóór was de dooi ingetreden, zoodat deze wedstryden moesten worden uitgesteld. Onze stadgenoot W. Cnossen won weer drie eersteprijzen, namelijk op 1 Januari op een nationale hardrUderij te Anna Paulownapolder, op 2 Januari te Bleiswijk en op 3 Januari te Berg- Ambaoht. Hiermee heeft Cnossen in to taal honderd eerste pryzen gewonnen. T. Boot, te Purmerend, won Dinsdag 2 Januari te Oud-Karspel het provin ciaal kampioenschap hardrijden van Noord-Holland, door in de nummers 500 1500 en 5000 M. telkens als No. 1 aan te Jcomen. Onze Hollandsöhe rijders hébben Zondag 5 Februari in Davos geen suc ces gehad by de wedstrijden om het we reldkampioenschap. De titel werd be haald door Thunberg. Schaken. De Haarlemsche Soha akvereeniging speelde Maandag 16 Januari in Café Brinkmnnn een vriendschappelyken wedstryd tegen de Schaakclub „Park- wyk" uit Haarlem. De Amsterdammers wonnen met 8 1/25 1/2. De schaakvereenigmg .Discendo Discenus" won Zondag 18 Maart met 8 1/2—1 1/2 van de Nieuwe Rotterdam- sche Schaakvereenigmg. Eerstgenoemde club veroverde daarmede het kampioen schap van Nederland. De schaakmatch Euwe—Bogoljubow eindigde Zaterdag 5 Mei te Amsterdam met een remisepartij. De Rus heeft gewonnen met 5 1/24 1/2. Onze soha akred acteur, de heer A. A. J. Ridderhof, speelde Woensdagavond 23 Mei op uitnoodiging van de Schaak club te Halfweg een simultaan-séance aldaar. Van de 16 partijen won hy er 12 en speelde éen remise in ongeveer vier uur. De heer R. A. G. Davidson won in Juni met 6 punten het schaakkampioen schap van Haarlem en omstreken. Dr. M. Euwe werd Zondag 5 Augustus te 's-Gravenhage kampioen van den Wereldschaakbond in zyn match tegen den Fransohen meester André Chéron. Dit was voor den 27-jarigen Hollander een schitterend resultaat, omdat zestien meesters uit alle landen aan dit tour- nooi hebben deelgenomen. Het Haarlemsch Schaakgezelschap leed Woensdag 10 October een gevoelig ver lies door het overlijden van zyn voor zitter, den heer D. J. Tork. Zaterdag 13 October werd zyn stoffelyk overschot ter aarde besteld. Zond age 23 December begon te 's-Gra venhage de revanche-schaakmatch Bo- golj ubow—Euwe. Schermen. Te Brussel had in het begin van Januari een internationaal schermtour- nooi voor dames plaats. De Belgische mej. Addams werd r.o. 1. Nederland werd vertegenwoordigd door mej. De Boer en mevrouw AdmiraalMeyerink, die in het eindklassement respectie- Zaterdag 25 Februari hadden in de zaal Brassirme de brassardwedstrijden om den wisselbeker plaats. Deze werd door G. Aanstoot gewonnen. Mevrouw A. AdmiraalMeij erink won Zondag 17 Juni in de zaal Aerts te Amsterdam den eersten prys van den florefewedstryd voor dames. Zondag 8 Juli hadden op het terras van het Kurhaus te Zandvoort de schemwedstryden om den Java-beker plaats. De Amsterdamsche Schermclub won den beker voor een jaar met 61 ge wonnen partyen. Zondag 25 November hadden in de schermzaal Brassinne de kampioens wedstrijden op degen tweede klasse plaats. No 1 werd de Leidsche Soherm- vereeniging A. E. W.; de Haarlemsche Schermclub bezette de tweede plaats. Den dag daarvóór hadden de wedstry den op floret voor dames plaats. No. 1 werd de zaal Giandomerüci. De beste prestatie werd geleverd door onze stad- genoobe mevrouw Admiraal, die al haar partyen wist te winnen. De Amsterdam sche Schermclub zegevierde by de wed stryden om het eerste klasse kampioen schap. P. Kunze won Zondag 9 December in de schermzaal Giandomenici te Amster dam het nationaal florebkamipioenséhap. Kapitein A. de Jong won het Neder- laadsch schenrikampioenschap op de gen. Zaterdag 15 December hadden in Am sterdam de wedstryden om het kam pioenschap floret voor dames plaats. De titel weid gewonnen door mej. J. de Boer; No. 2 werd mevrouw A Admi raalMeyerink; no. 3 mej. Tilly van Mels, studente aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam. Zondag d.a.v. hadden in Den Haag de wedstryden om het kampioenschap sabel plaats. W. Driebergen wist op fraaie wyze den titel be behalen. Zaterdag 22 December hadden te Am sterdam de flQretwedstryden door dames om het kampioenschap van Amsterdam plaats. De titel werd weer door mej. J. de Boer gewonnen. No. 2 werd mej. B. Krijgsman en no. 3 mevrouw Admiraal. Schieten. De Schietvereenlging „Generaal Cronjé" vierde in Juni haar vijfjarig be staan met het houden van een grooten j ubileum -invitatiewedstrijd. In October had de eindwedstry'd der Bloemendaalsche Burgerwacht plaats. Schutterkoning voor dit jaar werd C. Lindeman. Voetbal. Zooals gewoonlyk begon het nieuwe jaar te Haarlem met den gebruikeiyken voetbalwedstr ijd tusschen H. F. C. en elf Oudinternationals. Ditmaal bleef het lang onzeker of de wedstryd wel door zou gaan. omdat het veld aan de Spanjaards, laan niet alleen hard bevroren, maar ook met een sneeuwlaag bedekt was. De ly- nen werden evenwel blootgelegd, zoodat er geen bezwaar bleek te bestaan om te spelen. Van de elf Oranje-mannen waren er twee weggebleven. Voor hen speelden de R. C. H.'er Krom en de H. F. C.'er Van Houten. De negen oud-internationals wa ren Mc Neill, Ben Verwey, Bouwmeester. M. Houtkooper, Welcker, Sandberg, J. Bulder, Thomee en Snouck Hurgronije. Voor H. F. O. en haar vrienden was het een heele attractie, dat onze nationale doelverdediger Van der Meulen thans op de.... middenvoorplaats speelde; hy deed dat heel verdiensteiyk en maakte een paar goede goals Het genoeglijke par tijtje voetbal eindigde tenslotte met een 98 overwinning voor de Oranje-ploeg. De voetbalvereeniging .Bloemendaal" vierde Zaterdag 7 Januari op een waar dige wyze haar 25-jarig bestaan, 's Mid dags had in Hotel „Vreeburg" te Bloe mend aal een receptie plaats, die zeer druk bezocht werd, waar vele vrienaely- ke woorfen en ontelbare bloemen aange boden werden, 's Avonds had in het ge bouw van den Haar!. Kegelbond aan de Tempeliersstraat het feest plaats, dat in alle opzichten slaagde. Een week later had in Hotel „Vreeburg" een filmavond voor de adspiranten plaats, waarmee de feestelijkheden afgeloopen waren. Zaterdag 14 Januari won de IJmuider voetbalvereeniging ,JJ. F. C." met 5—0 van Kennemerland en werd daarmede kampioen van de Zaterdagmiddagcompe- titie. Zondag 29 Januari had er in de mor genuren aan de Spanjaardslaan een vriendschappelijke wedstryd plaats tus schen H. F. C— en H. V. V.veteranen. By eerstgenoemden was o.a. Dr. C. Spoelder rector van het Gymnasium, nog eens in actie Feyenoord won Zondag 12 Februari te Rotterdam met 30 van A. D. O. en werd daarmee voor de vierde maal kampioen van haar afdeeling. Het Utrechtsche Velox won Zondag 12 Februari met 32 van Bloemendaal en veroverde daarmee het kampioenschap der tweede klasse B van afdeeling I. Haarlem moest dus weer een seizoen in de tweede klas spelen Dinsdag 21 Februari speelden de Neder" landsche Zwaluwen te Brussel tegen de Roode Duivels; de Hollanders wonnen met 21 welke stand by de rust reeds was verkregen Ajax won Zondag 26 Februari met 4—0 van Hilversum en werd daarmee kam pioen der eerste klasse van Afdeeling I. Hl Haarlem gebeurde dit jaar weer eens een incident, dat de algemeene aandacht trok. Het was by den wedstryd H. F. C.— H. V. V., die Zondag 29 Januari op het terrein aan de Spanjaardslaan plaats had. Toen van de tweede helft 25 minu ten verstreken was en H. F. C. de leiding had met 21, werd de aanvoerder van H. V. V., Neuerburg, door den scheids rechter van het terrein gezonden, omdat hij den linksbuiten van H. F. C., v. d. Berg, met beide handen omstrengelde en vasthield. H. V. V. moest de resteerende 20 minuten met 10 man spelen. De stand veranderde niet meer. Zaterdag avond 25 Februari heeft de protest commissie te 's-Gravenhage het door H. V. V. ingediende protest behandeld. Zy stelde H. V. V. in het gelijk, waardoor de 2—1 overwinning van H. F. C. voorloo- pig werd geannuleerd. Bepaald werd. dat de 20 minuten, die H. V. V. met tien man speelde, moesten worden overgespeeld met den begins tand van 21 voor H. F. Elk gevaar zou in tusschen zoowel van H. F. C. als van Z. F. C„ H. V. V. en Stormvogels afgewend worden, als Spar taan haar laatsten wedstryd (tegen A. D. O. in Den Haag) verloor. Zoowaar is dit op Zondag 4 Maart geschied, zoodat de 20 minuten spelen tusschen H. F. C. en H. V. V. practisch geen beteekenis meer had. Eenige weken later werd ons by na vraag bij het bestuur van den N. V. B. meegedeeld dat die twintig minuten niet meer gespeeld zouden worden, omdat cit toch niet meer van invloed op den stand kon zijn. Het N. V. B.-bestuur was dus hiermede uit een lastig parket. De Voetbalvereeniging Haarlem" leed Zondag 4 Maart een gevoelig verlies door het overlijden van haar ouden terrein knecht en controleur G. C. P. van Schaik. De teraardebestelling had Woensdag 7 Maart aan de Kleverlaan plaats. De eerste internationale wedstryd had dit jaar plaats op Zondag 11 Maart in het Amsterdamsche Stadion tusschen Ne derland en België onder zeer ongunstige weersomstandigheden en op een hard be vroren veld Het spel viel dan ook tegen. De striid eindigde met 1—1 gelijk spel. Zondag 18 Maart had te Haarlem weer eens een sensationecle en onverkwikke lijke voetbalweastryd plaats. V. S. V. en D. E. C. moesten een beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de tweede klasse A spelen. Het einde bracht V. S. V. een 10 overwinning doch D.. E .C. protesteerde togen een handsgeval binnen de beruch te lijnen. wat scheidsrechter Israels niet, doch de beide grensrechters wel hadden geconstateerd. De aan D.E.C. toegestane strafschop werd na afloop benut. Daarop werd telkens 7 1/2 minuut verlengd. D. E. C. scoorde in de derde verlenging en toen was het 12 voor D. E. C. Aan de groene tafel in Den Haag moest dus worden uitgemaakt, wie tot winnaar zou worden verklaard. De protestcommissie van den N.V.B. heeft het protest van D.E.C. ongegrond verklaard, waarmee V.S.V. kaïnpioen van haar afdeeling werd. Het Nederlar.dsch elftal speelde Zon dag 1 April te Antwerpen tegen bet Bel gische elftal. De Belgen wonnen met l—O. Het Nederlandsch elftal won Zondag 22 April te Amsterdam met 2—0 van Denemarken. De voetbalvereeniging „Spaamevo- gels" vierde Zaterdag 23 April in het gebouw „Olympia" haar eerste lustrum. Het Nederlandsch elftal verloor Zon. lag 6 Mei te Bazel met 21 van Zwit serland. Smeets maakte het eenige Hot. landsche doelpunt. Van dei- Meuten speelde dien dag op een uitstekende wy ze zyn 25ster. internationalen wedstrijd Zondag 6 Mei speelde V. S. V op haar errein tegen het Rotterdamsche V. O C. De Velseroorders wonnen met 32 waardoor zy naar de eerste klasse pro moveerden. De Zandvoortsche Zeemeeuwen won. nen Zondag met 3—2 van DIO., waar mee de Zandvoorcers het kampioen schap v3n den Haarlemse hen Voetbal bond verwierven. Het elftal van den H. V B. speelde Zondag 6 Mei op het terrein van H. F. C. tegen het elftal van dei» Haagschei-. Voetbalbond. De Haarlemmers wonnen met 5—2. Fe'yenoord won Zondag 13 Mei te Rotterdam met 20 van N. O. A. D. en veroverde daarmede het kampioenschap van Nederland. Op denzelfden dag pro. moveerde Stormvogels EL, dat met 1—0 van Hercules II won, naar de reserve eerste klasse. Een aantal Nederlanders in Zwitser land schonk aan Van der Meulen ter herinnering aan zyn schitterend spel in zyn jublleumwedstryd een zilveren bloc note met inscriptie. Het wakkere bestuur van ..Bloemen daal" durfde het aan, om Zondag 20 Mei op haar terrein een oefenwedstrijd te laten spelen tusschen „Bloemendaal" en een Argerutynsch Olympisch elftal; laatstgenoemd team won met zestien- nul. Harry Denis werd Zondag 10 Juni in „American Hotel" te Amsterdam offi cieel voor zyn vyftigsten international len wedstrijd gehuldigd. Hij ontving van het N. V. B.sbestuur een zilveren inkt- stel en van de spelers een in zilver ge vatte blocnote. R. C. H wist Zondag 17 Juni voor de tweede maal den N. V. B.-beker te winnen, door met 24 P. E. C. te klop pen. E. D. O. won Zondag 17 Juni met 30 van Stormvogels en verwierf daarmee weer het kampioenschap van Haarlem De vertegenwoordigende elftallen der Amsterdamsche en Haarlemsche Zate:-, dagmiddagcompetitie speelden een wedstrijd op het A. F. C.-terrein te Ann sterdam. De Haarlemmers wonnen mei 5—2. De Haagsche politie won Zaterdag 23 Juni met 73 van de Haarlemsche col lega's en verwierf daarmee een door ir. Harry Denis uitgeloofden beker. Zaterdag 18 Augustus werd ir. Harry Denis te Arnhem door de jaarvergade ring van den Ned. Voetbalbond tol eerelid van dien bond benoemd. Zondag 2 September had op het A. F. C.-terrein te Amsterdam de eind: ströyd om den A. R. O. L.rbeker plaats tusschen H F. C. en R. C. H, De sfcryd werd door H. F C. met 3—0 gewonnen. Zondag 9 September had te Rotter dam de eindstrijd om den Zilveren Bal plaats tusschen Feijenoord en H. B. S. De Rotterdammers wonnen met 41. Zondag 4 November werd in het Olympisch Stadion te Amsterdam de internationale voetbalwedstrijd Neder landBelgië gespeeld. De stryd eindig de met 1—1 gelijk spel. Te voren had een wedstrijd tusschen de juniores van beide landen plaats, die door onze jon, gens met 4—3 gewonnen werd. Het Nederlandsch elftal (waarin Halle voor Van der Meulen en Horsten .'oor Denis inviel) heeft Zondag 2 De cember te Milaan tegen Italië een eern vol 1—1 gelijk spel bevochten. Waterpolo. Zaterdag 21 Januari nam J. J. Moole- naar in de jaarvergadering van H P. C. afscheid van deze vereenigiging wegens zyn vertrek naar Zuid-Afrika. Als aan denken ontving hy een aquarel van H. Heuff, voorstellende een schilderachtig plekje in de sneeuw te Heemstede. Op den Waterpolo-dag, die Zondag 3 Juni te Utrecht plaats had, won H. P. C. de finale tegen Dolfyn met 6—0. Zondag 12 Augustus had te Rotterdam de waterpolowédstryd om het kam pioenschap van Nederland tusschen Maas en Het IJ plaats. De stryd eindig de met 2—2 gelijk spel. Tot slot van het Olympisch zwem- tournooi had nog een vriendschappe lijke wedstryd plaats tusschen het Ne derlandsch zevental en een Fransch- Belgische combinatie, die met een lö0 overwinning voor de Hollanders eindigde. Op het Olympische zwemfeest te Utrecht, dat- Maandag 13 Augustus plaats had. is o.a. een waterpolowéd stryd gespeeld tusschen een Holland- sche ploeg en een Amerika-Europa-ze vental. De Hollanders wonnen met 4—3. De H. Z. en P. C. te 's Gravenhage won Woensdag 26 September met 5—1 van H. D. Z. De Haagsche club werd daarmede kampioen van Nederland. Wielrijden. De heer Th. C. P. M. Kolfschoten, voorzitter van den Ned. Wielerbond, deelde in begin Januari per brief aan de pers mede, dat hy voor het lidmaat schap van den Ned. Wielerbond be dankte naar aanleiding van de bekende crisis in dezen sportbond. Zondag 15 Januari had te Utrecht een algemeene vergadering van dezen bond plaats; inde plaats van den heer Kolfschoten werd Mr. Van Hooff uit Vught tot voorzitter benoemd. Op het congres van den Int. Wieler bond te Parfjs deelde onze landgenoot Adrian mede, dat in Holland een aantal personen een nieuwen Wielerbond heb ben gesticht met het doel, ora de orga nisatie der wielersport in Holland te be hartigen. Hy verzocht het congres, den nieuwen bond, genaamd ,.De Nederland- sche Wielren-Unie", als lid der U. C. I. te willen erkennen. Het congres willigde dit verzoek in en besloot deze Unie te belasten met de regeling van de Olym pische wielerwedstryden. Onze landgenoot P. van Kempen won in de eerste helft van Februari met zyn koppelgenoot den zesdaagschen Wielerwedstrijd te Stuttgart. Zondag 4 Maart werd te Utrecht met 106 tegen 39 stemmen besloten tot liqui datie van den Ned. Wielerbond. Schlebaum won Zondag 29 April to Parijs op schitterende wijze een wed stryd over 100 KM. achter motoren. HU sloeg daarbij o.a. Linart en Grassin. Zendag 10 Juni werden op de Rijswijk, sche wielerbaan de kampioenscnappen van Nederland op de baan verreden. Het nummer 1200 M. voor beroepsrenners werd gewonnen door Gerard Leene; Klaas van Nek was met een halve wiellengie tweede. Van der Wulp won den strijd achter de motoren. Jhr. Bosch van Drakeste'.n won Zon dag 17 Juni op de Ry'swyksche Wieler baan het Nederlandsch sprintiampiocn- schap voor amateurs. No. 2 was Ma- zal rac. De H. S. V. /Excelsior" hield Zondag 17 Juni haar grooten sclzoenrit over 150 K.M., waarvoor groote belangstelling be. stond. Winnaars waren: van afd. A Bonte en van afd. B V3n Putten. Schyvenaar won Zondag 24 Juni den door ..De Kampioen" georganiseerden 100 KM.-wedstrijd Haarlem—Halfweg— Den Haag en terug. Op de internationale wielerwedstry den te Rijswijk om den grooten prijs van Den Haag. die Donderdag 9 Augus tus plaats hadden, heeft Mazairac kans gezien, den Olympischen kampioen Han sen met miniem verschil te slaan. Woensdag 15 Augustus had in Noord- Brabant een groote wielerwegweastrijd plaats. Het parcours was 173 KM. lang. Eerstaankomenae was L. Buis uit Half weg. Jhr. Bosch van DrakesteSn. die den leeftyd van 41 jaai had bereikt., deelde in begin September mede, dat hy defi nitief besloten had om niet meer aan wielerwedstryden deel te nemen. De H. S. C. „De Bataaf" hield Zondag 16 September wielerwedstryden om het kampioenschap over 100 K.M. in 1928 W. Ooms behaalde den titel. Verder hadden dit jaar vele onderlinge wielerwedstryden plaats door ,De Kam pioen", „Excelsior" en „De Bataaf". Zeilen. De Haarlemsche Jachtclub hield Za terdag 28 April haar openingswedstry- den. Marinus van Breemen Jr. won daarby den Ineke-prïjs. By de jaarlUksche zeilwedstrijden te Antwerpen op Zaterdag 18 Augustus won de .Hollandia" in de achtmeter- klasse den eersten prijs. De laatste dag van deze internationale wedstryden eindigde met- een schitterende Holland- sche zegepraal. Van de zesnieters was „Kemphaan" no. 1 en van de acht- meters de .Hollandia". De Haarlemsche Zeilvereeniging hield Zondag 23 September een club- tocht naar IJmuiden. Zondag 7 October sloot deze vereeniging het seizoen met een zeiltocht, waaraan twintig booten deelnamen. Zwemmen. De Haarlemsche Dames Zwem- en Poloclub „Zignea" nam Dinsdag 10 Januari deel aan zwemwedstryüen van H. D. Z. te Amsterdam. Mevrouw Vene- ma won hierby den eersten prijs by het nummer schoonspringen. H. V. G. B. gaf Donderdagavond 16 Februari ih Stoop's Bad een belangrijk zwemfeest. Op het programma stond o.a. de selectiewedstrijd v°°r de Olympi sche Spelen 200 M. schoolslag voor hee ren. dat door den Rotterdammer Kor- pershoek gewonnen werd in 3 min. 6.6 sec. No. 2 was H. Kooy, van H. V. G. B., in 3 min. 12.6 sec. Op een internationaal zwemfeest, dat Zondag 4 Maart te Parys plaats had, was Mej. Braun No. 1 in het nummer 100 M. ragzwemmen in 1 min. 25 sec. De zwemvereeniging „De Waterratten" hield Maandag 26 Maart weer een mooi zwemfeest, dat opgeluisterd word door de medewerking van de „Sporting Club Universitaire de France" uit Parys. Mej. Lotte Mühe, te Maagdenburg, verbeterde Zondag 15 April het wereld record 200 M. schoolslag van Marie Baron met 3 min. 15.8 sec. De tyd van onze landgenoote bedroeg 3 min. 18 3/5 seconde. Op het zwemfeest der Amsterdamsche Dames Zwemclub, dat Maandagavond 17 April plaats had, verbeterde Marie Baron haar wereldrecord 200 M. school slag weer, door dezen afstand af te leg gen in 3 min. 16 sec. Onze stadgenoote mevouw Venema won den eersten prys schoonspringen. Marie Baron verbeterde Zondag 22 April te 's Gravenhage haar wereldre cord 200 M. schoolslag wederom; zy deed er nu 3 min, 12.8 sec. over. Zondag 10 Juni had te Antwerpen de landen-estafetteweösfcrijd BelgiëNe derland over vier maal 200 M. plaats. De Belgen wonnen in 10 min. 50 sec. De tyd van Holland was 11 min. 7 sec. Zaterdag 16 Juni had in de Van Mer- lenvaart te Heemstede de jaarlUksche 1 KM. zwemweöstrijd van H. P. C. plaats. Natuuriyk werd het hoofdnum mer weer door Braam gewonnen en het veteranennummer voor de tweede maal door A. J. Gerritsen. Mej. G. van Galen zegevierde in het damesnummer en Jan van Hemsbergen in het adspiranten- nummer. De Haarlemsche Reddingsbrigade hield Zondag 24 Juni ter gelegenheid van haar 15-Jarig bestaan in de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart uit stekend geslaagde wedstryden en de monstrates in bet zwemmend redden. „Zignea" vierde Zondag 1 Juli haar derde lustrum met een goed geslaagd zwemfeest, een druk bezochte receptie en een luisterryk diner. Guus Braam won Zaterdag 7 Juli te Rotterdam den 3 K.M. zwemwedstrijd in de Schie in 50 min. 16 sec. A. Gerrit sen, van „De Waterratten" won by die gelegenheid het veteranennummer op denzelfden afstand in 1 uur 2 min De dames Braun en Baron namen Zaterdag 7 en Zondag 8 Juli te Utrecht deel aan de selectiewedstryden voor de Olympische Spelen. Laatstgenoemde won het nummer 200 M. schoolslag voor dames in 3 min. 14 1/5 sec., dus binnen wereldrecordtijd; Mej. Braun won het nummer 100 M. vrije slag in 1 min. 13 2,5 sec. en het nummer 100 M. rugslag in 1 min. 22 3/5 sec. Het eerstgenoemde nummer zwom zU binnen Nederland- schen en Europeeschen recordtijd. Zaterdag 14 Juli hadden in de zwem inrichting aan de Houtvaari weer de jaarlijksche schoolzwemwedstryden om 1 het ,/Dr. Merees"- en het ,H- O. Z."- diploma plaats. Er was een groote deel neming en de wedstrijden werden door prachtig weer begunstigd. A. Gerritsen won op dezen dag to Schiedam weer het veteranennummer van den 3 K.M. zwemwodstrUd in 1 uur 1 min. 41 sec. Op 18 Juli zwom mejuffrouw Leib- brand over de Zuiderzee van Stavoren naar Enkhuizen in 10 uur 35 minuten. Zondag 12 Augustus gaf de Haar lemsche Zwemvereeniging ..De De2t* voor de uitverkochte inrichting aan de Hojitvaart een Olympisch zwemfeest* dat opgeluisterd werd door het me dewerken van Johnny Weismuiler. mej. P.nkston en de heeren Des jar dins. G&- iitzen er. Colbath. De voorgenomen huldiging van de dames Baron en Braun kon helaas niet doorgaan om dat zy haar toezegging, om te zullen verschijnen, niet gestand deden. Toch werd het zwemfeest een groot succes. De dames Baron en Braun werden Donderdag 16 Augustus tUdens de ker- miszwemwedstrijden te Jutfaas gehul digd door den burgemeester dier ge meente. dr. J. M. Hamers. Natuuriyk wonnen de Rottterdamsche zwemsters alle nummers, waarin zU uitkwamen. Zaterdag 18 Augustus had te Alk maar een twee K.M. zwemwedstrijd plaats, waartoy Guus Braam No. 1 werd in 34 min. 19 1/5 sec No. 2 was Jan van Hemsbergen in 35 min. 47 1/5 sec, wat van onzen jeugdigen veelbeloven- den stadgenoot een keurige prestatie was. Mej. M. van Galen, van ./De Wa terratten". won het damesnummer in 44 min. 13 sec. Braam won hiermee definitief den uitsgéloofden wisselbe ker. Onze stadsgenoot A. J. Gerritsen won Zondag 19 Augustus het veteranen» nummer van den acht KM. zwemwed strijd te Zutfen. Een groot aantal leden van Zignea en H.V.G.B. trok Zaterdag 18 Augus tus naar Zutfen, om daar deel te ne men aan de tweodaagsdhe zwemwed strijden van de Zutfensohe Zwem- en Folocöub „De Jonge Kampioen". Het succes was groot. Haarlem klopte Duis burg en Essen en won den Stedenbe- ker. Zignea won met 6—0 een water polowédstryd tegen een Hoüandscha combinatie: H.V.G.B. verloor met 52 van Duisburg. De dames Baron en Braun werden Zaterdagavond 18 August-us op een waardige wljse te Rotterdam op de Nenijto gehuldigd; daar werd on. te barer eerc een vuurwerk ontstoken. Namens den raad van beheer wend aan ZusBraun een gouden armbandhor loge aangeboden en ook Marie Baron kreeg een souvenir. Aan het slot van het vuurwerk werd aan Zus Braun in vlammende letters hulde gebracht. Leden van ..De Waterratten" had den in begin September veel succes bij de wedstryden van de Amersfoortsche Zwemclub .Heptunus" De volgende dames en heeren veroverden een prijs: mej. M. van Galen. J. van Hemsbergen, A. J. Gerritsen, R. J. Rohlfs, C. H. Vrugt, J. Brandenburg on mej. L. Kol- lerie. Zaterdagmiddag 8 September organi seerde de Haarlemsche Zwemvereeni ging .De Waterratten" in de nieuwe gemeentelijke Zweminrichting aan de Mevrouw B. Ve nema sieraad dcc Haarlemsche zwem wereld. Kfë 'r';<viTr Houtvaart een volkszwenvfeect. waaraan by na driehonderd personen deelnamen. Dit feest had een heel groot suooes. De Haarlemsche Zwemvereeniging .De Del/ft" hield Zondag 16 September ter gelegenheid van haar eerste lus trum een drukbezochte receptio to ,De Kroon". De Kanaalzwemmer Alex Bakker en Zus Braun Melden Zondag 10 Sep tember een zwemtocht van Hoek van Holland naar Schevenir.gen. Deze tocht duurde ongeveer zes uren. Op 31 October wend alhier opgericht de Zwemclub .Haarlem". Het bestuur bestaat uit: D. N. H. Haase, voorzit ter; V. Visser, secretaris; Joh. H. D. van Hemsbergen, penningmeester; S, A. LSezenberg en A. Zeeman, oomenis- sarisson. Date heeren hadden voor het lidmaatschap van „Do Waterratten" bedankt. Op een huldlgtegsavond, die oP Vrij dag 9 November In het gebouw Psohorr te Rotterdam door den Zwemband voor Rotterdam en Omstreken georganiseerd was, ontving Zus Braun van den voorzitter van den Ned. Zwembond, den heer W. E. Brectus, de gouden medaille van dezen bond. Donderdagavond 15 November hieSd H.V.GJ3. in Stoop's Bad een groot na tionaal zwemfeest. waarbU oa. Zus Braun en Marie Baron door Dr. Me- rens namens zijn vereeniging gehuldigd werden. Aan beide zwemsters werd een herinneringsmeda::!e aangeboden. Na tuurlijk wonnen zy ook de nummers, waarvoor ze hadden ingeschreven. S. van der Meer wist voor de tweede maal den Haarlem's Dagblad-beker tc win nen. Onze zwemsters Marie Braun en Ma rie Baron hebben Zondag 25 November by Internationale zwemwedstrijden te Brussel weer fraaie prestaties geleverd. Eerstgenoemde zwom de 200 M. rug slag in 2 min. 59 1/5 sec. (nieuw Ne derlandsen record) en Marie Baron sloeg Hilda Sohrader in het nummer 400 M. sdroolslag in den fraaien tijd van 6 min. 45 3/5 sec., waarmoe zU te vens het wereldrecord verbeterde. Donderdag 29 November hadden in Den Haag internationale zwemwedstrij den plaats, waarbU weer vier Neder- landsöhe records werden verbeterdMa rie Baron en Marlc Braun ontvingen voor haar te Brussel geleverde pres taties een gouden medaille, voorzien var. de beeltenis van H. M. dc Koning in-Moeder. naar wier spreuk, dat een klein land groot kan zijn, deze zwem sters zioh hadden gedragen. Zondag 23 December verbeterde Zus Braun te ParUs het wereldrecord over 400 M. rugzwemmen. ZU bracht het op 6 min. 16 8 sec. Het vorige record stond met 6 min. 24.8 sec. op naam van de inmidriéls c-verleden Amenüaamsche zwemster Sybil Bauer,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11