HAABIFM'S OM ONS DAGBLAD HEEN DE MODERNISEERING VAN TURKIJE. FEUILLETON. EEN HUISJAPON HILLEGOMSCHE BRIEVEN. MAANDAG 31 DEC. 1928 No. 3805 OUDEJAARSAVOND. De crisis in het geestelijk leven. (Dienst van de United Telegraph). (Bijzondere correspondentie). H (Slot). Nu de letterkundige en criticus F.(rans) C.(oenen) in de „Groene" de tribune gevonden heeft, waarop h\j ons regelmatig éénmaal per week een medi cijn van zyn maaksel toedient, met, de bedoeling, denk lk, om ons toch vooral voor sentimentaliteit te beschermen, doet hij mij, onweerstaanbaar denken aan Dickens' schoolmeester Squeers, die zijn leerlingen eenmaal 's weeks een le pel zwavel-en-stroop toediende, zooge naamd vqor hun gezondheid, maar in derdaad om voor een etmaal hun eetlust te remmen. Ik wil niet zeggen, dat F. C. ons dan afkeerig maakt van ander geestelijk voedsel, maar zijn medicijn laat toch evengoed een onaangenamen smaak in den mond achter, ook al is die vaak met geestige kruiden gemengd. Dit is juist van zijn rubriekje het ge vaar. We zouden haast denken, dat hij in zijn voortdurend cynische kritiek ge lijk had, omdat zij vaak zoo geestig ge schreven is, wanneer niet juist die voortduring ons er voor bewaarde om in dezen kuil te vallen Na een poosje kij ken we door de methode heen, waarmee deze kronlekjes worden vervaardigd: lederen Woensdagavond, denk ik zoo. ■wordt een van de gebeurtenissen van de laatste dagen onder handen genomen en voorzien van eenige smalende, zij het vaak vernuftige opmerkingen, naar de zetterij van „de Groene" gestuurd, Aandachtige snuffelaars zouden dus ge makkelijk kunnen bepalen, wat het on derwerp zijn zal van het Kroniekje van Zaterdag 5 Januari. Natuurlijk schreef F. C. in 't nummer van 29 December over den Oudejaarsavond. Mag ik voor 5 Januari misschien den Nieuwjaarsdag aan de hand doen? De weken gaan snel voorbij en het is niet gemakkelijk altijd een on derwerp te vinden. Maar dat is dan ook de groote moei lijkheid. De methode van behandeling is gemakkelijk genoeg. Een hoopje pud ding van spot, met een smaalsaus en een geurtje van superioriteit ziedaar het Kroniekje is klaar. Men zou het gemakkelijk iederen dag zoo kunnen doen. wanneer de schaarschheid der on derwerpen ons daarvoor niet behoedde en bovendien niemand dit gerecht dage lijks zou kunnen verteren. Zelfs de rampzalige leerlingen van Squeers zou den weggeloopen zijn, wanneer hun ti ran zijn leelijk drankje eiken dag had uitgereikt. Niets gemakkelijker dan met het fa milieleven te spotten. Zeker, er komt nogal wat schijn aan den dag in de soms moeilijke familieverhoudingen en een enkelen keèr ook wel een beetje huiche larij, omdat de mensch in zijn maat schappelijk bestaan de waarheid, de ge- heele waarheid en niets dan de waar heid eenmaal niet verdragen kan Maar denkt F. C., dat hij een breeden blik toont, door af te geven op de manier, waarop zoo'n Oudejaarsavond loopt? Is het zelfs maar dapper, te smalen op den oom, die na een vr ooi ij ken avond plot seling het heele gezelschap tot tranen weet te roeren, of op dat gezelschap af te even, omdat het te elf uur al wat stil begint te worden en na midder nacht, zoodra de wederzydsche geluk- wenschen zijn afgeloopen, „merkbaar opgelucht" is? Het is immers zoo gewoon en zoo een voudig. Menschen zijn zoo zelden onbe vangen en altijd bang voor een mal fi guur, zelfs in den kring van hun naaste verwanten. Zij zien op tegen bewonde ren, zelfs tegen een betuiging van waar deering, ook tegen een woord van zacht heid en vorteedering. Het staat zoo mal! Als anderen eens spotten met hun ge voel en het uitmaakten voor sentimen taliteit ja, wat zou dat ijselijk wezen. Maar kijk, terwijl ik dit' schrijf schiet mij een gedachte te binnen, een denk beeld van hoop of vrees, wat moet ik zeggen! Kan het ook wezen, dat F. C. aan diezelfde nationale ziekte der val- sche schaamte lijdende, ons het citroen sap van zijn cynisme in "de verwonderde oogen laat spatten, terwijl hü eigenlijk bedoelt ons de limonade der zachtmoe digheid en algemeene menschenliefde in den mond te geven? Hoe vaak zal hij zich dan in zijn stille hoekje over het misverstand van zijn lezers hebben ver maakt en wat ben ik er dan bij deze smadelijk ingevlogen! Het leven heeft arm met zijn over vloed van klanken en geluiden, met zjjn opgedreven snelheid en haastigheid in een stemming gebracht. die aan de duizeling van een draaikolk denken doet. Er is geen rust meer, behalve in den nacht, omdat de Natuur, wijzer dan wij, ons tot slapen dwingt. Maar uit eigen besluit, uit vrijen wil tot rust te1 ko men. gaat ons maar moeilijk af. Daar om is de herdenking van den Oude jaarsavond zoo buitengewoon genoege- lfjk. Ik weet het wel: de overgang van 31 December op 1 Januari verandert niets, noch in het weer, noch in onze huizen, noch in onze omgeving, noch in ons zelf. Er verandert namelijk niets omdat wij. na een jaar 1928 geschreven door SOPHIE KERB. Vertaald door CHRISTINE KAMP. 9) Haar neef en nicht Brody waren erg vriendelijk voor haar en stilzwijgend waren zij overeengekomen, dat zij Giles zou helpen, als hij klanten had. die een beetje cnspanning zochten. Gewoonlijk won zij er niets mee, dan een souper of twee en een lunch en een beetje verve ling op den koop toe. Maar Herbert Mallet, ondanks zijn oude mop, verveelde haar niet. En met een prettig gevoel van verwachting ging zij met hem lunchen. De maaltijd verliep volgens verwach ting en daarna gingen zij wandelen langs de Avenue en door het Park. Jessie was zeer spraakzaam en had het VIERDE BLAD te hebben, op eenmaal van de acht een negen maken, op straffe van ongeldig heid bij verzuim Zelfs or.ze tijdrekening is geen natuurlijke instelling, maar een kinderlijk en onbeholpen onderling af spraakje, omdat wij er behoefte aan hebben, dien tijd te meten al ware het maar alleen voor stoffelijke belangen. En toch ook wel voor de rust van onzen geest.Zouden wij niet, zonder tijdrekening levende, ons gevoelen als in den onein- d.gen kosmos rondgeslingerde korrels, die in hun vaart niets meer zouden on derscheiden? De onbeschaafde volks stammen rekenden bij zonnetijd en bij maanperioden wy hebben behoefte aan hokjes en afscheidingen, waarop ons oog rusten kan, omdat het ons an ders duizelen zou. In dien zin ligt er wel degelijk een afscheiding tusschen den Oudejaars avond en den Nieuwjaarsdag. Zelfs de meest voortgezweepte activiteit weet wel, dat op den Oudejaarsavond niet meer ingehaald kan worden, wat er in het afgeloopen jaar verzuimd zou zijn Het baat niet meer. Ziedaar de toe stand van berusting, die leidt tot rust. Natuurlijk ook tot voornemens van ver betering, die tot opgewektheid leiden, ook al vermoedt men van te voren, dat van die goede plannen weinig terecht komen zal. Het valt zoo zwaar en de kwade gewoonten zijn zoo diep inge roest. Maar wie durft beweren, dat er niemendal van terecht komt! Gedach ten van vriendelijkheid en van verzoe- rüng uitgaande van menschen tot el- kaar, bereiken ook zonder dat zij uit- i gesproken worden meer dan eens hun doel zooals de draadlooze telegrafie het hare. Dat doet de intuïtie. Wie zal zeg gen, dat in den wirwar van indrukken en gewaarwordingen, die ons brein op neemt en afgeeft, één bepaalde erva ring geen groote gevolgen zal hebben op wat wij ons zieleleven noemen! Het ie alles zoo moeilijk, zoo ingewikkeld en vaag voor ons menschen. die aan vaste formules behoefte hebben, maar wie zulke invloeden ontkent, doet den ken aan vrees voor indrukken, die mf.t tweemaal twee is vier niet aan te ico nen zijn. Het hangt er maar van af, of men in de menschen eenig vertrouwen stelt of niet. Zoo niet, dan is de Coenensche methode een geestig spel, waarom we maar eens moeten lachen; zoo ja, dan blijft er op den bodem van wat sleur en wat onoprechtheid nog heelwat goeds over. menschenliefde, goede ge zindheid en ook wel neiging tot zelf opoffering, zooals in den ouden tijd Je eerste gouddelvers bij het wasschen in de stroomende beek het goudstof von den. op de zeef. Als dit sentimentali teit is, dan wil ik sentimenteel zijn en dan beklaag ik wie dat niet kunnen of niet willen wezen. Vanavond komen de famillën dus weef by elkaar en staan gezamenlijk even stÜ voor de poort die het nieuwe jaar heet, een poort van carton daar w\j die zelf hebben neergezet. Door die poort heen brengen wij onze moeilijk heden, onze zorgen en angsten, onze onbevredigde verlangens, onze antipa thieën mee in het nieuwe land, dat ook maar denkbeeldig is. Maar wij rusten even en denken een oogenblik na, buiten de roezemoes var. het dageiyksc'n leven; kijken elkaar eens aan en overwegen of wij zelf niet anders en beter zouden kunnen zijn. De goudzoeker versmaadde het weinig- je sohittering, dat op zijn zeef bezonken was, niet omdat het meer had kunnen zijn. Het was al vast zooveel gewonnen. En daarom is het goed, de oude familie- gewoonte eerbiedig in stand te houden, niet alles te laten verdorren onder de vlam van een onbarmhartige critiek, die bovendien eenzijdig en daardoor ge brekkig was. Gy criticus, die het edele, het goede met ziet omdat gij het niet berekenen kunt bedenk dat in de verhouding van menschen fiine gewaarwordingen, nau welijks merkbrre indrukken van de grootste beteekenis kunnen zijn. Ont kent gü die, omdat gij die niet op merkt, wij hechten er aan, omdat wij er in gelooven. Ik wensch u allen een gezegenden Oudejaarsavond. J. C. P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regeL N. V. Meubeltransport Mij. V h VAN HULST Den Haag Haarlem Aleianderpleinl-25 Maerteu t. Heemskerk- straat 25a. Te!. 13052 Tel. 15166 Verhul sein Sen per auto- en Yo'gtap'ssière» worden geheel met eigei personeel uitgeroerd. I over de prachtige rollen, die zy gespeeld had. hoe zij furore had gemaakt met dit of dat lied en hoe de directeuren om haar vochten, welke sterren zij persoon lijk kende en natuurlijk bevriend mee was, totdat mijnheer Mallet meer dan ooit verbijsterd was. Het was te heerlijk om te wandelen met zoo'n beroemde actrice, een ster, een mooie en gevierde vrouw! Hij kon zijn geluk niet op! De volgende dagen ging Herbert met Tessie Lanton lunchen. theedrinken, ging 's avonds naar het theater, waar zij haar liedjes zong en nam haar daarna mee naar een fijn restaurant om te joupeeren. Zij arrangeerde alles, hoe wel hij dachtdat hij het deed. zy leek hem juist wat hij verlangd hadae ,'erwezeniyking van zün Innigste wen- schen. Hij liep niet meer op aarde, maaT op eer, weg, die naar het geluk leidde. Tessie was zoo lief. zoo levendig, zoo mooi en zoo aantrekkelijk. En zoo goed hartig! Het maakte hem verbijsterend gelukkig. Als dit de manier was waarop men verliefd werd, dan was het iets heerlijks! Hü was zoo tevreden met den EEN VLIEGENDE JAZZ BAND. Jack Hylton, de leider van de be kende Engeische Jazz bar.d. heeft gis teren twee vliegtuigen van de K.L.M gecharterd om met zijn gezelschap var. Parijs naar Amsterdam te vliegen. Maandag wordt eveneens per vlieg tuig de terugreis van Rotterdam ui: aanvaard en op Dinsdag 1 Januari vhegf de geheele Hylton-band. bestaande ui: 30 personen, met twee groote K.L.M.- vliegtuigen van Parijs naar Bremen. Door deze snelle verplaatsing is he: den heer Hylton mogelijk, eerst drie dagen hier te lande te splen. Maandag avond in Parijs en D-nsdagavooa in Hamburg. IEDERE BEWONER HEEFT 60 DIENSTBODEN. Een Amerlka-ansch blad heeft vastge steld. dat tegenwoordig in de Vereenig- de Staten, door machines, werktuigen en irenrumenten aan ieder indLvidu diensten worden bewezen, welke me: het werk van 60 dienstboden overeen komt. De mensch heeft steeds de krachten van de levenlooze en leven - de natuur ten eigen nutte aangewend en toch zün in menig gebied van de aarde nog zooveel krachten, welke on gebruikt zijn gebleven. Wat wy ..Weste lijke beschaving" noemen is eigenlijk niets anders dan een oeschaving, die in toenemende mate van door kracht ge dreven machines afhankelijk is. Dcor het „Nationaal Industrial Con ference" in Amerika is vastgesteld, dat de voor den fabrieksarbeider besohik- bare machinekracht zich binnen een kwart eeuw byara heeft verdubbeld. En berekend naar de waaide heeft De uitspraak van Burgemeester Pont in den gemeenteraad, dat onze wegen verwaarloosd zün. althans de verzor ging der wegen verwaarloosd Is, heeft menigeen aan het denken gebracht. Wie met een frisch waarnemingsver mogen van elders komt. ziet meer dan hy die met hetzelfde waarnemingsvermo gen steeds in zyn eigen kringetje heeft rondgekeken. Daarom kon de nieuwe burgemeester constateeren, dat onze wegen verwaarloosd zyn en daarom kunnen ook de HiBegommers zyn oor deel accepteeren. Zij immers zyn gewoon geraakt aan de toestanden en zy bemer ken den achteruitgang door slijtage niet- zoo vlug op, ook al mogen zy veel reizen en trekken, De gemeentebegroo- ting voor 1929, aan welkev samenstelling de burgemeester geen deel kon nemen als vallende vóór zyn tijd, heeft het we- genvraagstuk onder de oogen gezien. Wel is waar vallen de buitenwegen daar voor het grootste deel buiten, maar vast staat dan toch dat aan de straten en wegen vele duizenden besteed zullen worden. Laten wij eens nagaan welke straten en wegen voor verbetering in aanmer king komen, en welke bedragen er voor beschikbaar zyn gesteld. De Hoogewerfstraat zal ter lengte van 130 M. en ter breedte van 4 M. ver- straat worden en f 2860 vorderen. De Meerstraat vraagt bestrating van de Hoofdstraat tot de Kroch t, herbastra- ting tot aan de Prins Hendrikstraat, en aan weerzijden trottoirs, hetgeen te za- men komt te staan op f 9432. De Brouwerlaar. komt op het lüstje voor, met bestrating tot de Brouwer- dwarsstraat en met voetpaden en een koplaag, kostende f 6030. De Haven heeft herbestrating noodig. hetgeen f 1792 kost. De Meerdorpstraat zal aan herbestra ting en voetpaden f 2612 kosten, Kerk straat en Kerkplein hebben al meer op het programma gestaan, beide fungeeren nu op de begrooting met f 675 voor ar beidsloon. De steenen zyn reeds voor handen. De Leidschestraat is reeds in bewer king wat het tegelpad betreft. De klach ten der bewoners werden te dringend. Daar zal een tegelpad komen aan de Westzijde van N. V. J. Lommerse LUI tot de Veenenburgerlaan. f 3500 kos tende Dan Is de Westzijde af. Van de St.-Josephkerk af tot de woningen der Maatschappü .Blies" wordt een tegelpad gemaakt, hetgeen met f 4620 op de be grooting fungeert Eer anrier voetpad to; aan de Hartebaan ligt er al. Het kost ook f 4620. Wat er gebeurt met de open grond tusschen de tegelpaden en den Ryksweg leert de begrooting niet. even min zegt zij wat omtrent de afwatering. Tegenovef het bolienhuis van den heer B. de Wreede Junior ligt by na altijd een groote plas water. De Weeresteinstraats die hetzelfde verschijnsel vertoont wat de afwatering aangaat als de Leidschestraat vraagt f 2673 voor een voetpad aan de Westzij de tot aan de Treslongstraat. Het be staande voetpad is tijdelijk, welke tüde- lïjkheid wel zal duren tot de verbree ding van den weg door het RUk. Het dooi-trekken van dit voetpad, dat voor een gedeelte reeds tegentrottoir is, tot toestand, dat hU geen haast maakte om dien te bestendigen. Dat kon wel wach ten, vroeg of laat zou het komen. Zoo- Iets moest men langzaam aan genieten. Dat Tessie verliefd op hem was, leek hem buiten twijfel. En daarom stelde h\j zyn verklaring uit, want het was zoo zalig na zUn leven, waarin de pantoffel had geregeerd. Maar voor Tessie leek zijn gedrag teleurstellend zy meende, dat mynheer Mallet zich begon terug te trekken en daar zy niet wist waarom, prakkezeerdc- zü er over zy verlangde er naar spoedig verloofd en getrouwd te zün. Het toc- neelgezelschap, waarby zy geëngageerd was, zou spoedig de provincie gaan be reizen en Tessie wist, wat dat be tee kend e. Giles Brcdy, haar neef. had haar verteld, dat Mallet een weduwnaar was met een eigen huis en goede zaak. en geen kinderen. Meer kon zü niet verlan gen, geen beter toevluchtsoord voor den ouden dag vinden- Maar hy scheen den gewichtiger! stap niet te durven doen. Na lang nagedacht te hebben, kwam zij tot het besluit, dat hij door haar zioh ook de productie van een enkelen arbeider ir deze periode verdubbeld. Voor die verschillende industeiën zün d'" cüfers verschillend en toch toonen de statistieken aan. dat er zeer nauwe relaties bestaan tusschen de machi nale kracht, waarover de arbeider kan besohJcken, en de productie. Statistieken en cyfers toonen aan. da: Leder persoon in de Vereenigde Staten dank zy de machines die steeds weer worden geperfectioneerd, over een schaar van 60 bedienden beschikt. AANTAL LUISTERAARS. Volgens mededeeling van den direc teur-generaal der Pos ter yen en Tele grafie van Engeland bedroeg het aan tal Ingeschreven luisteraars te Wafes op 31 October jJ. 80.000 of we! 36.5 pro mille tegen Engeland 62.8. Schotland 37.3 en Noorö-Ierland 21.9 pro m-lle TIJDSCHRIFTEN. De uitgevers A. J. G Strengholt en AUert de Lange te Amsterdam hebben per 1 Januari 1929 het geïllustreerde maandschrift voor boekenvrienden Den Gulden Winckel overgenomen. Redac, teuren blyven de heer en Gerard van Eckeren en J. Greshoff. Tot secretaris der redactie is ae heer W. A. Kramers :e 's-Gravenhage benoemd. Binnenkort zal by dezelfde uitgevers iet maandblad Ons Nederland verschU- nen, officieel orgaan der Algemeene Ne- ierlandsche Vereeniging voor Vreemde- ingenverkeer. Het in het Nederlandse!) verschijnend tydschrift zal geregeld -,oeciale edities, respectievelijk in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal. uitgeven. voorbij de villa Weeresteïn. zal f6430 kosten Als geheel nieuw komt op de be groeting voor een voetpad aan de Oost zijde dezer straat van ae Vossenlaan tot de Molenlaan, waarvan een deel nu nog sloot is. Het uitgetrokken bedrag is f 4914. Waarom dit geen tegelpad moet worden is niet duideiyk. Een riool van de Weer!aan tot villa Weeresteïn moet f 4000 kosten. Als buitenwegen moet d? Loosterweg II genoemd worden, welke rioleering noodig heeft door de drukke bebouwing, hetwelk geraamd Is op f 15.960. Bovendien eischt de weg er ook verandering en verbetering. De Loosterweg III krygt niet anders dan twee bestrate bochten, waarvoor f 1890 is uitgetrokken. De Stationsweg is wat de voetpaden betreft aan de Noordzijde nog niet af. f 4500 zal er verwerkt moeten worden. Inmiddels worden er thans weer tegel paden by stukjes en beetjes gemaakt. De straat zelf en het middelste trottoir zyn al lang gereed. Al deze werken zün in de begrooting genoemd, maar de goede wil om de weg- verzorging flink aan te vatten, biykt ook uit het plan om een stoom- of motor wals ter zwaarte van 8 a 10 ton aan -e koopen. De prys zal ongeveer f 7500 zijn. De veronderstelling is uitgesproken, dat huren van een wals goedkoopier zou uit komen en dat het bezit van zoo'n wals niet anders is dan na-apen van groote gemeenten; de meerderheid van dea raad echter deelde die opvatting niet en keurde den aankoop goed. De machine wordt ook met succes op nieuw gelegde straatwegen gebruikt. Of alle in de begroeting opgenomen werken in 1929 uitgevoerd zullen woe den, staat niet vast. Het zou niet de eerste keer zyn, dat iets van het eene jaar verschoven wordt naar het andere. Hierboven is dit aangestipt by de Kerkstraat en het Kerkplein. Ook komt het voor, dat reeds met de uitvoering is aangevangen, zooals nu met de tegelpa den langs de Leidschestraat. Bovendien wordt er nog meer aan de wegen gedaan. De Wilhelminalaan voor de openbare school is bestraat, terwijl voor de Boazschool ook wel wat gebeu ren zal. De Wilhelminalaan. gedee""e Loosterweg II, Beeklaan en een deei Meerlaan gaan over naar de Provincie. Daar is dus wat anders te wachten. De Van den Endelaan westzyde. wordt gebltumeerd f 10.000 is er voorbeschik baar gesteld, terwyl de mogelijkheid bestaat, dat de oostzyde dezer laan voor het doorgaand riJverkeer wordt afgeslo ten. B. en W. hebben daarover nog geen besluit genomen. De Brouwerlaan heeft de aandacht van B. en W., zy meenen, dat de voortuintjes er moeten verdwij nen om iets goeds te bereiken. Wanneer al deze werken uitgevoerd zyn. zal Burgemeester Pont zyn ver nietigend oordeel over onze wegen mis schien herzien. Hillegom staat er dan althans heel wat beter voor dan ni, al is waar, dat er nog meer te verbete ren valt en elk jaar andere eischen stelt. De buitenwegen, zooals Loosterweg I en idem m, de Veenenburgerlaan en enkele kleinere wegen komen in de be grooting heelemaal niet voor, terwül er wel wat te doen valt. verblind was. Hy kon zich niet inden ken, dat zulk een beroemde artiste, als zü had voorgegeven te zyn, haar prach tige loopbaan zou opgeven voor hem. Ongetwijfeld vreesde hy ook, dat zy het gewone, huiselijke leven te eentonig en vervelend zou vinden, dat zü te veel actrice en te weinig huisvrouw zou zün. Misschien was hy bang voor een luxe vrouwtje. Welnu, dan zou zy zich aan hem vertoonen zooals zy werkelü'k was, dan zou zü haar tooneel-manleren la ten varen en hem bekend maken met de harde waerheid van haar leven. Dan zou zy hem winnen, anders ging het niet. Zy maakte daddyk haar plan op en wilde het dadelijk ten uitvoer brengen. „Wy zullen naar mijn apoartemente-i gaan en daar iets gebruiken in plaats van in een restaurant te soupee ren", zei zU na afloop van de voorstelling. ,,U heeft nooit gezien, waar ik woon". In derdaad had zy hem het huis slechte van buiten getoond. Herbert's hart klopte sneller bij die uitnoodiging. Hy ook maakte een plan ConstantinopelDecember Den vorigen winter gingen te Broessc cemge vrouweiyke Mohammedaansch eerlingen van het Amerikaansche Col- -ge aldaar over tot het Christendom De pers sloeg alarm De regeering. dl- juist het wetsontwerp betreffende dr cheiding van kerk en staat had inge hand, was in verlegenheid Een disci plinair onderzoek eind-gde met drie ca pen Kamerarrest en drie por.d boen oor ce leeraressen. De meisjes zelf hie ven ongestraft. Het leidende tydschrift van het land „Ha.vat" wijdde verscheiden artikelen aan het geval. Aanvankeiyk behielp men uch met de vry poovere uitvlucht, d. Amerikaansche school van proselyten- .nakery te beschuldigen. Toen echte: ond de Turkoloog van de Universitei. te Stamboel, Koprülüsade Foead Bei den moed tot een grondige bespreking ■van óe geesteiyke situatie des lands, <hi door deze gebeurtenis tot uiting kwam oen bespreking, die zoo karakteristiek is. dat in dit verband eenige opmerkin gen daaruit moeten worden weergege ven: „Ik ben van oordeel, dat de Turksohe samenleving een moeilUke en ernstige crisis van cultureelen aard beleeft. Oil ze samenleving, die voor de vitale nood- zakelykheid staat, uit de sfeer von de middeleeuwsche Islamietische bescha ving over te gaan in de moderne, staat thans op het hoogtepunt van deze kri tieke periode. De vanouds gebruikelijke oombinatiepolitiek. met behulp waar van men nieuwe waanden wilde creëe- ven. zonder de oude te vernietigen, kon •n de Turksche republiek niet worden voortgezet. De democratie en de theo cratie waren onvereenigbaar. Van het oogenblik af, dat de vrouw door eco. aomische noodzakelykheid werd ge dwongen het leven binnen te treden werd de harem, dit overblyfsel van de 3yza«;ünsche en Perzische beschaving vernietigd. De Turksche republiek heeft deze re volutie snel ten uitvoer gebracht, wy :yn getuigen van het verval der oude jebruiken en van de oude waarden: naar wy staan tegenover de noodzake- ijkheió, in de plaats van de vernietig- waarden nieuwe te scheppen, op lieuwe basis de nationale samenleving :e vestigen, haar een nieuw ideaal er. -■en nieuwe richting te geven. Evenals ille democratische volken trachtten ook wy op de basis der nationale cultuur en peleid door het Ideaal der nationaliteit 3e fundamenten van onze beschaving ?p deze wyze te leggen. De denkers "ie wüsgeeren, de opvoeders van het lanc .varen voor een groote taak geplaatst maar zü bezaten niet voldoende kracht, cm dazen arbeid te beheerschen. Door dit betreurenswaardig feit is de wen kelijkheid de theorie vooruitgegaan. Wy trachtten derhalve de waarde en de in richtingen van de moderne Europee- sche samenleving op te nemen, maai wegens het verschil In beider samenle ving slechts formeel. Degenen, die om mzé revolutie te voltooien, het Arabi sche alphabet willen afschaffen. om het Latynsche in te voeren, zün het merkwaardigste voorbeeld van dit for malisme.... zy gelooven stellig, dat zü zich door zich aldus van het laatste overblyfsel van de middeleeuwen te bevrijden, volmaakt modem worden Maar zü nemen daarbij niet in aan. meriting, dat hetgeen ons het meest van Europa scheidt, het verschil in mentaliteit en in logica is. Wy kunnen ?r niet aanspraak op maken, een mo. ierne samenleving te vormen, alvorens wy onze denk- en werkwyze Europeesch hebben gemaakt en onzen tegenwoor- iigen toestand hebben gemoderniseerd Onze voorouders hebben, toen zü tot de Mohammedaansche beschaving hun osvlucht namen, hun nationale cultuur erloochend en hun nationale kenmer ken in de Mohammedaansche bescha ving verloren. By onze toetreding to: ie moderne beschaving loopen wü ten tweeden male het gevaar, op denzelfüer. erkeerden weg te verdwalen. Wannee: nen ziet. dat onze stadsbestuurders, om 'ireede straten te maken, de kunstzin lige gedenkteekenen van onze voor ouders van plan zün af te breken, wan neer men ziet. dat onze vooruitstreven de mannen zich er op beroemen, dat zü onze nationale geschiedenis en onze- etterkunde in het geheel niet kennen, dat onze studenten de oude bibliothe- '<e minachten en ze bet liefst vernietigd zouden zien, ofschoon er de reliquieën van onze geschiedenis in worden be waard. wanneer men leest, dat onze ge. >chiedkundigen het verleden voorstellen als een aaneenschakeling van schar»! daden, wanneer men ziet, dat onze na- tionanisten him eigen kinderen in vreemd cultuurmilieu opleiden, kan men re niet aan twijfelen, in welk een cultu- reele crisis wy ons bevinden...." ™Deze beschouwingen critiseeren van het standpunt der nationale romantiek uit de nieuw-Turksche hervormingspo gingen als formalisme. Zonder twijfel zyn al deze hervormingsmaatregelen aanvankelük van formeelen aard. maar op. Hy zou nu de gelegenheid waarne men, haar zeggen, dat hy haar liefhad en dat hy haar tot. vrouw wenschte. Hij kon niet langer uitstellen. In de intimi teit van een soupeetje met z'n beidjes, in de betooverende omgeving, die naar hü meende, de hare was, zou hij zijn liefde verklaren en zouden zy elkander het jawoord geven. Hot was niet ver van den schouwburg en daarom wandelden zü naar huis. Her bert was stil, in gedachten verdiept en ook Tessie sprak weinig. Hy volgde haar eenige trappen op, waar het donker en stoffig was en ten laatste zei zij: „Zie zoo, wy zün er!" Dan sloot zü de deur open. „Ga zitten en neem uw gemak", ze'. zU, terwyi zy licht ontstak. Dan ging zü ln de aangrenzende kamer, legde haar hoed en mantel af en kwam terug met een huishoudschort. dat zü over haar japon aandeed. Dat schort trok zün aandacht—., het was een bonte ruit. de schorten, die Eila in huis droeg. Herbert keek en keek.... het schort gaf hem een eigenaardige sensatie. Het was het schynt voor een neutralen toeschou- wer.dat daarin juist de kracht schuilt van de hervormingspolitiek. Ieder, die het Oosten bereist, verklaart, dat de Oosterling geen beset van tyd heeft. Hoe juist deie opmerking ook van Euro. leesch standpunt Is. zU blijft een indl- vlduee'e waarneming, die een oppervlak kige trek als espen?leel beschouwt, docr- 3at zy hem losmaakt van de psycholo gische categorie, die hem draagt Van dit gezichtspunt beschouwd moest do waarneming echter aldus worden gefor muleerd: de Oosterling heeft geen besef van concreten tijdsduur. De duur. het ^ssent'eele van tiid in psychologische en 'n filosofische beteekenis wordt door den Oosterling wanrschüniyk intenser en dieper gevoeld dan door den Euro peaan. maar alle besef van een con- -reten. begrensden duur is hem vreemd. Nooit zou een Oosterling de klok heb- Vn uitgevonden. De voorstellingen van den Oosterling ook van ruimte en afstan den. van materloele grooth?dsu. zyn merkwaardig onbepaald. De groote ont dekking van het rationeel begrensde be- Trip (door Socrates) is door het Oosten niet beleefd. Het vertoeft h*den ten dasre nog in een rilk van in het algemeen 'abiele voorstellingen. Daardoor wordt tenslotte ook de vaagheid van de maat- schappeiyke verhoudingen veroorzaakt. De vroege Islam, dien men terecht heeft vergeleken me* het Europeesehe puritanisme, was een grootsche poging, het totaal der levensuitingen te ratto- naltseeren. van de dagverdeeling van den ■•e'oovive tot de ordening van het maat- "chappelük leven. Maar gelük het Wes- 'ersche rationalisme zich niet vermeeht 'e ontwikkelen op de basis van de Tho mistische scholastiek evenmin gelukte» het den dogmatisch gebonden Islam. zUn dogmatisch, maar vooral moreel ge ketend rationalisme aan het algemeene denken te onderwerpen. Een renaissan ce. een verdere rationaüseering van het denken oo human'stischen grondslag -venwel heeft het Oo«ten niet geker.d. Berusten tens'otte Westersche weten schap en sociale organisatie op dit bui- ♦envewoon concrete begriossvsteem. dat boven de Westersche realiteit hangt en er soms op drukt, dan is de geweld'ge geestelijke en sociale beteekenis te be- linen van d't r'at met deze positivistische rationaTlseer- ring van het Oosten on den gronds,ag aanvankeiyk van uitcTliike formeel? her- vorm'ngen. noodzakeUjkerwyze moet in treden. Door de oorspronkelijke gebondenheid van begrip, woord en schrift Ls een con- creet-worden van de voorstellingen, ge lijk het geschiedde door den overgang van de taal naar een geheel nieuw «chriftmedium. dat zich meer en soepe ler naar het woord voegt dan het oude. schilderachtig-vage Arab'sche gewaad van de grootste beteekenis. want het werk van de Turksche schriftcomm'ssle strekte zich niet slechts uit tot de vast- celling van het alphabet. Een compleet woordenboek ln LatUnsch schrift met ongeveer 26 000 woorden, waarby talrijke ln de plants van Arabische vreemde woorden uit Anatollë geputte oud-Turk- sche woorden, is ln voorbereiding. Op het historisch oogenblik. waarop het Westersche rationalisme zün missie 'n Europa vrüwel schynt te ^ebben ver vuld, groeit ln het „naburige" Oosten voor dit rationalisme een nieuw arbeids veld. R. (Nadruk verboden). KERSTBOOMEN PLANTEN. Nadat een Kerstboom zijn diensten heeft gedaan planten velen hem in den tuin. Soms gToeit hU. dlkwyis niet. Als u den boom. die u dit Jaar tot Kerst boom zal dienen, wilt planten zün een'go voorzorgsmaatregelen noodzakeiyk. Er moet vooral zorg worden gedragen dat de kleine „draden" aan de wortels niet afbreken als de boom ln de tobbe wordt geplaatst. Een oud stuk deken moet gedrenkt worden ln water en om de wortels ge bonden vóórdat dc boom in de tobbe gaat. Zet den boom tenminste twee uur vóórdat hy geplant wordt in een lauw waterbad. Alleen de koude moet van het water af zün. meer niet. Het gat voor den boom moet groot genoeg zijn. zoodat de wortels niet in de verdrukking ko men en de grond cr om heen moet los gemaakt worden. Let er op dat de boom volkomen recht staat. Als de boom later rechtgezet zou moeten worden zouden de uitloopprs van de wo-tels breken. Als een lange periode van droog weer na het planten volgt, maak dan met een stok twee of drie gaten in den grond die by de wortels uitkomen en laat er een paar emmers lauw water door loopen. niet al te zlndeiyk en leek sprekend cp hem te moede, aLsof zyn overleden vrouw voor hem stond, maar opeens blond en met een lachend gezicht. Tessie was vrooiyk aan hot babbelen, terwül zü op <le ongedekte tafel een paar borden zette, „wy zullen iets heel eenvoudigs en voedzaams hebben voor souper. Een kop waterchocolade met beschuiten, wy hebebn den laatsten tyd zooveel lekkere dingen gegeten, die niet goed voor de maag zün. Ik wil niet, dat u mü zou houden voor een van die revue-meisjes uit de bioscoop of romans, die leven van kreeft en champagne." Waterchccolade en beschuit! Eenvou dig en voedzaam! Die woorden klonken In Herbert's ooren als e?n doodvonnis. Als er twee dingen waren ln de menus van Ella, waar zy meer dan op anderen gesteld was, dan waren het water- chorolade en beschuiten en dan zei ilj altyd, dat ons voedsel eenvoudig moest zün. Dat.... cn dan. die schort! Malle: roelcc zich verbijsterd, hy kon haast niet ademen, .(Slot Volgt.), Hillegom's Wegen. De wegen zyn verwaarloosd, zei de Burgemeetter in de Raadsvergadering.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13