EEN TERUGBLIK OVER 1928 HAARLEM BUITENLAND 'T VOORNAAMSTE UIT 'T AFGELOOPEN JAAR. DE GROOTE LIJNEN DER POLITIEK. HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK 1928 DE GESCHIEDENIS DES VADERLANDS. MAANDAG 31 DEC. VIJFDE BLAD CHINEESCH NIEUWJAAR China heeft reeds in 1912, toen het een republiek werd, den Gregoriaan- schen kalender ingevoerd, doch het volk viert het nieuwjaarsfeest naar den ouden kalender, einde Januari, Februari.Ook de autoriteiten in de binnenlanden van het uitgestrekte ryk, volgen nog de oude gebruiken. De Chinees zelf kent geen Zondagsrust, hij werkt het gansche jaar door en feestdagen verloopen zoo rustig, dat het den schijn wekt, dat er niets aan de hand is. Een uitzondering maakt bet Nieuwjaarsfeest, wanneer het veel levendiger toegaat dan bü ons. De an ders zoo werkzame Chinees vergenoegt zich dan niet om een dag of twee vrij te nemen maar hU viert een maand lang feest Reeds in de eerste dagen van de twaalfde maand, sluiten de kooplieden bun zaken, maken de balans op en zen- den hun. rekeningen. Op den 15en van deze maand bezoeken ze de nalatige schuldenaren, doch hun bezoeken zyn vrijwel tevergeefsch, omdat deze laat- sten zich schuil houden want dan heb ben ze rust tot den volgenden termijn dat Is op den vijfden van de vijfde maand Van den 20sten van de laatste maand beginnen de feesten van het recht en het bestuur. De mandarijn legt, in te genwoordigheid van al zijn klerken, zijn groot ambtelijk zegel plechtig op de rech terstafel, maakt voor het zegel drie plechtige buigingen en neemt het dan mede naar zijn huis. Eerst/op den 20en van de eerste maand haalt hij het we der voor den dag en na dezelfde ceremo niën maakt hij er weder gebruik van. Aan den ingang van het Yamen, (ge rechtsgebouw) is een mededeeling aan geplakt dat de mandarijn op den 20sten van de laatste maand zijn zegel heeft „bewaard" en iedereen weet, dat alle za. ken rusten. Op den 2Gsten van de laatste maand begint in alle huizen de groote schoon maak. En op den 23sten wordt ge schrobd, wordt in alle huizen met bezem en water hard gewerkt. Wie dit niet doet beleedigt den God van het stof en moet er op rekenen, dat in het nieuwe Jaar zijn familie door ziekten wordt ge plaagd. Op den 23sten vaart de huisgod van wien in het geheele jaar in zijn nis weinig notitie werd genomen, naar den hemel en brengt hierboven verslag uJt Voor hii de re;s onderneemt, wordt door de geheele familie geofferd in den vorm van wierookstaafjes en menig bange huisvader smeert den mond van het beeld met wat honing, opdat' hij voor den troon van den „Allerhoogste" niets anders dan zoete woorden kan spreken. HieroD wordt het kleine houten beeldje van den huisgod verbrand. Zoolang dit beeldje brandt ligt de geheele familie op de knieën en bidt den hu'sgod vele malen om genade, omdat ze hem zoo dikwerf hebben genegeerd. Kort voor het nieuwe jaar wordt een nieuwe huisgod in een nis geplaatst en blijft daar even zoo ongeacht als zijn voorbijganger. Het volk zegt: „Wanneer aan de huisgoden ls geofferd dan is het nieuwe jaar niet meer ver". De meisjes willen dan bloe men hebben en de jongens stukken vuur werk. De oude vrouwen verlangen een nieuwe pruik en de oude manhen slaan hun oude theekot)oen stuk, opdat ze anderen zullen krijgen. Na de groote schoonmaakwordt in alle huizen gebakken en gebraden, ge kookt en gestoofd. - De Chinees wil. al heeft hij het geheele jaar ook zuinig geleefd en geen stukje vleesch over de lippen gehad, zonder te klagen, met het nieuwe jaar eenige weken lang. goed zelfs heel goed eten en drinke* en spaart graag maandenlang voor deze feestdagen. Men ziet dan verder boven alle deuropeningen roode stukken pa pier, waarop allerlei spreuken zijn ge schreven om de booze geesten ver van het huis te houden. Rechts en links staan de afbeeldingen van twee ver schrikkelijk uitziende wachters opge steld, wier taak het is de booze geesten buiten de deur te houden. Ook landbouwgereedschappen als eg gen. wals. wagens, ploegen worden met roode stukken papier geplakt, waarop onderschriften als: „Nieuwjaar, brengt ons grooten zegen". „Groene draak, ver meerder mijn inkomen". Witte tijger help mij met groote rijkdommen". In den nacht van 31 December op 1 Januari gaan de booze geesten rond en geen Chinees waagt het de deur te ope nen. ook al wordt geklopt. Alles is flink gesloten. Om ongeveer drie uur in den morgen staat de ge heele familie op en brengt offers aan hemel en aan aarde, aan de huisgod en aan den god van den rijkdom. Hierop wenschen de jongere familieleden aan de oudsten een gelukkig nieuwjaar en wer pen zich voor hen op den grond, waar bij het hoofd den grond aanraakt. Nadat nog heel gauw wat vuurwerk is afge stoken kleedt zich de familie in groene kleeden en gaat dan op straat om de oudere generatie hun nieuwjaarswen- schen aan te bieden. Men wenscht „veel plezier" en „rijkdom". Vrienden roepen elkaar toe: ,het nieuwe Jaar is geko men". Daartusschen wordt vuurwerk af geschoten en hoe meer lawaai wordt gemaakt hoe grooter de feestvreugde. Maar ook de dooden worden niet ver geten. In den voormiddag trekken oud en jong naar de familiegraven om pa- pierengeld, d.i. papier, dat er als munt biljetten uitziet te verbranden. Men gelooft dat de dooden met dit geld zich een goeden dag in de onderwereld kun nen verschaffen. Wie zün doode voor ouders niet kan bezoeken maakt voor het huisaltaar, gewijd aan de voor ouders, eenige diepe buigingen, want ook hier zijn de zielen der dooden aan wezig. In den middag vermaken de mannen en vrouwen zich met een spelletje. De Chineezen zijn hartstochtelijke spelers en kennen een hoon hazardspelen. Van den vijftienden van de eerste maand is de feestvreugde groot Gooche laars. steltenloopers. koorddansers, dan. sers. worstelaars vertoonen hun kunsten, jonge mannen verkleeden zich als vrou wen of loopen rond in ouderwetsche kleeding. De verkoopers van vuurwerk maken goede zaken. Op dien dag heeft het nieuwjaarsfeest zijn hoogtepunt be reikt men begint weer aan het werk te denken. Van den 16e tot den 19en be zoekt men familieleden in de naburige dorpen en op den 20sten is aan alle feestvreugde een einde gekomen. Wy willen in de volgende regelen het allervoornaamste aanstippen van het geen voor onze stad ln het afgeloopen jaar belangrijk was. Op 6 Februari had onder enorme be langstelling de begrafenis plaats van een geleerde van wereldreputatie: Prof Dr. H. A. Lorentz. man van niet te hoog te schatten beteekenis voor de weten schap. die overal als éérste erkend werd en wiens streven het ook was den we reldvrede te bevorderen door samenwer king van de mannen der wetenschap in de verschillende landen. Aan Katholiek Haarlem ontviel in April zün leider: Mgr. A. J. Callier, Bis schop van Haarlem, een nobele, ern stige figuur, die ook bü andersdenken den in hoog aanzien stond. Tot zün op volger werd benoemd Prof. J. D. J. Aengenenfc. Op 4 Sentember overleed Mr. P. J. G van der Muelen. President der Arrondis- sements Rechtbank en eenige dagen la ter de heer D. Wentholt die gedurende tal van jaren aan het hoofd stond der gemeente Hillegom. Mr. van der Mue'en werd vervangen door Mr. J. D. Pasteur en tot burge meester van Hillegom werd benoemd Mr. D. F. Pont, burgemeester van Uit hoorn. Een andere plaats in den omtrek leed in Juli een groot verlies door den dood van Mr. D. E. Lioni, die voor de ge meente Bloemendaal zooveel heeft ge daan Op het gebied van den arbeid was de uitsluiting in het b'eprmakersbedrüf van belang, die op 20 Februari intrad en op 13 Maart werd opgeheven. Een zeer belangrijke crebeurten's voo: Haarlem was de n'echt'gs ingeb-uikne- m!ng van het K-e'aeehuis op 2 April waarmede de zetel van de Alg. Vereen! - ring voor Bloembollencultuur voorgoed ln onze stad werd gevestigd. De autobussennuaestie kreeg elndeliik dit Jaar haar beslag doordat de exploi tatie der stadsanfobuslijnen werd opge dragen aan de Brockwav Mij. Voor de bewoners van vele geïsoleerde buiten wijken was dit besluit van den gemeen teraad een uitkomst. De gezondheidstoestand was te Haar lem 2eer bevred'gend. Eei. niet zeer om vangrijke epidemie van paratvohus B kon gelukkig, dank zij het krachtig in grijpen van den Gemeentelü'ken Ge- Tondhe'dsdienst, tot een gedeelte van Noord-Haarlem benerkt blü'ven. De Haarlemsche Vrijwillige Brandweer herdacht op 19 Augustus dat zü 60 jaar geleden werd opgericht en al werd nu niet zoo luisterrijk feestgevierd als bi' het 50-jarig jubileum toch bleek ook nu weer de groote waarc'eering van de burgerij voor onze Vrijwilligers Com pagnie. Óp 26 September nam de Gemeente raad een gewichtig besluit, door aanne ming van het voorste1 van B. en W. om het Raadjes1 uit in te trekken tot in breng der ETeetrische Centrale in de P. E. G. E. M. Een bedrag van 800.000 werd ter beschikking van B. en W. ge steld voor de uitbreiding der Gemeen telijke Electrische Centrale met een tur bine van 10.000 K.W. Door dit besluit kwam Haarlem dus l06 van de P.E.G E. M. te staan. Twee bekwame, ijverige en ook door politieke tegenstanders hoog geschatte mannen traden uit het Dagelyksch Be stuur der Gemeente: de heer M. A Reinalda wethouder voor Openbare Wer ken en Volkshuisvesting aanvaardde er belangrijke positie in het particulier- bedrüf en kon geen tüd genoeg meer aan het wethouderschap wijden en Mr A. Bruch moest wethouder- èn raadslid maatschap neerleggen omdat hü zich gekozen zag tot lid van Gedeputeerde Staten van dit gewest. In het College werd de heer Reinal da vervangen door Mr. J. Gerritsz en Mr. Bruch door den heer W. Rooden- burg als wethouder voor Onderwü's. Op volger van den heer Bruch als raadslid was de heer C. M. J. Baas Dit overzicht zü slechts een reeks flit sen van de belangrükste feiten uit de geschiedenis des vaderlands in het he den eind gende jaax. Het wetsontwerp-De Geer, dat billü- ker verdeeling der fiscale lasten over de bevolking van ons land tot stand wü brengen, kwam bü de Tweede Kamer, werd door autoriteiten en pers gecriti- seerd en het staat te bezien of het nog vóór de verkiezingen wet zal worden. De Wet op de naamlooze vennootschappen werd aangenomen, het zevende leerjaa- werd wederom ingesteld, medio Jur.i kwam een belangTüke wüziging in de Kieswet tot stand en de Bioscoopwet central"seerde de filmkeuring. De Olympische Spelen, die in den zo mer gehouden werden, brachten veel vreemdelingen binnen onze grenzen waardoor ons land meer bekendheid en waardeer'ng verwierf. Tegelykertyd werd de Nenü'to te Rotterdam gehouden terwül in Augustus jeugdige pacifisten uit de geheele wereld te Ommen byee:r kwamen. Van de verhouding tegenover België valt te vermelden, dat de Belgische nota in 't einde des jaars te 's Gravenhoge :s aangekomen, minister Hymans zou er optimistisch over gestemd zün. Weer zü'n Moederland en Oost-Indië nader tot elkaar gekomen, vliegtu'gen maakten in de herfst een vüftal post- vluchten, één keerde terug en de PHAEN kwam juist in Ind'ë. Hari werd gewerkt aan de draadloos-telefo nische verbinding, Bandoeng had op 25 Mei 24 uur ononderbroken contact met Nederland, Noordwük-radio werd 9 No vember geopend en binnen we'nige da ver» kan ieder met Indië telefoneerer, Belangrük was voorts de strafzaak tegen de Lndonesische studenten die op 21 Maart werden vrijgesproken. Van het begin van het Jaar af tot nu is Europa opgescheept geweest met de uzie WoldemaxasZaieski en Genève staat aan den kant van den laatste er. ie eerste is op vele wijzen bespottelijk jemaakt. 't Resultaat van alle onder- ïandelingen is echter nog steeds nul. Genève is tevens getuige geweest /an het schoorvoetend pogen in de rich- :ing van ontwapening en de gedachte der algemeene arbitrage. In Januari be richtten de telegrammen van wapen- smokkelarij naar Hongaryedie to nu toe zich heeft herhaald terwij. Bsthlen zün handen in onschuld .vascht Eveneens de wrijving tusscher AlbaniëItalië eenerzyds en Joego slaviëFrankrijk anderzijds is een nieuwjaarssurprise van Januari 192S ge. weest, die zich tot diep in het Jaar in 'naar gevolgen doed gevoelen en boven dien haar nasleep vond in het proces tegen den moordenaar van den I ta in 't begin van het jaar mengde de justitie zich :n de zaken der Veendam- mer, het werd een cause célèbre, drie hoofdpersonen kregen gevangenisstraf fen en in de laatste dagen van dit jaar kreeg men zékerheid. aat Llebermann „het financieele genie" de man om w.en alles draa'de, door Finlnd uitgeleverd zal worden, zoodat 1929 het tweede be drijf der rechtzaak krygt. De voorzitter van het N. V. V. de heer R. Stenhuis verd vervangen door den heer Kupers, een staking aan de Schelde duurde ruim vier maanden, voorts hid- den we stakingen van loodgieters, kleer makers, schilders en pottenbakkers. In Mei teisterden ernstige veenbran den Drente's Zuid-Oosthoek, bij een mijnramp te B-unssum op 13 Juli kwa men 13 arbeiders om 't leven, bü den zwaren herfststorm braken düken doo- bü Barendrecht, Mijdrecht en Gelselaa- en strandde een aantal schepen op onze kunst, o.a. de Salento en de Heinrich Podeus by Zandvoort. Van dt Salento kwam de geheele bemanning om, in to taal maakte de Novemberstorm onge veer zestig slachtoffers. In het voorjaar was voorts benoo-den IJmuiden de Shonga op het strand geloopen, de be manning werd gered. Te herdenken zijn enkele groote Ne derlanders die ons door den dood ont vielen, zoo de hoogleeraren Lorentz en Van der Vlugt. Rotterdam's burge meester Mr. Dr. J. Wytema, de kunste naars W'lhelmina van der HorstVar- de Lugt Melsert en Jan Toorop, de commissarissen der Koningin ln Zuid Holland en Brabant: E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh en Baron Van Voorst tot Voorst, oud-minslte- Wouter Cool, in Indië de bekende plan ter Bosscha en de menschenxedder Do- rus Rijkers. ling de blnnenlandsche banken, die dus betrokken zyn by den Nederlandschen en internationalen handel, en de bln nenlandsche nyverheid, aan het einde van 1928 op een koerspeil terug, dat opnieuw eenige punten, voor de Roba- ver zelfs 12 punten, boven het niveau van juist een jaar geleden ligt. De cultuurbanken daarentegen, in ver band met de minder gunstige ontwik keling der cultures, voornamelyk sui ker en rubber, moesten tien en meer punten inboeten, de Kol. Bank zelfs 35 punten. In de inóustrieele afdeeling kan meestal styging geconstateerd worden. De kunstzüde-aandeelen staan <mee- rendeels eenige tientallen punten bo ven het peil van een jaar terug. Cen trale Suiker, nauw betrokken bü de ongunstige prijsontwikkeling van het product, boette bijna 30 punten in. Het opmerkelijkste ls de zeer sterke styging der margarine-waarden, zooals Jurgens die in 1 jaar 160 punten won om boven reeds genoemde redenen en Philips, die dit jaar een groote vlucht nam, wiens aantal arbeiders opnieuw bijna verdubbelde, en waarvan het ra dio-product een wereldnaam heeft, evenals de lampen. Philips steeg dit jaar 250 punten. In de olie-afdeeling zien we ook tal rijke koersverheffingen. De beëindi ging van den moordenden concurren- tie-stryd tusschen de twee groote we- reld-petroleumconcerns was van groo ten invloed, de prys van het product verbeterde en verschillende maatrege len voor productie-controle en samen werking zijn in wording. Zoo kwarr. Kon. Olie 50 punten boven het peil van een jaar geleden uit, en boven eer. niveau van 400 dus. Dat de vergelijking voor de rubber- afdeeling niet gunstig uit zou vallen, was te voorzien. In dit jaar viel im mers de opheffing van de rubber- restrictie. De aankondiging alleen al daarvan, maanden voor üe inwerking treding, oefende zwaren druk op de koersen uit, omdat men verwachtte, dat na de vrijgave van de productie,, 'laanschen diplomaat in Parijs, die ie moordenaar er volgens Italiaan sche opinie, er Veel te genadig af was gekomen. In Dultschland sneuvelde ir. Januari minister Gessier door de Phoe- jus-affaire, Trotzki en zün aanhangers werden door den dictator Stalin (o, pa /adox) verbannen. China zette zijn oloedbaden voort en eerst veel later in 2S vond de consolidatie van den vredes- oestand plaats <na den gewelddadigen iood van Tsjang Tso Lin) die laten **U het hopen misschien voorlcoplg /an blüvenden aard zal zün. De verdra- ;en die China met verschillende mo. jendheden heeft gesloten (ook met Ne derland) zyn een goed beg.n. Verzwe, jen mag h.er niet worden de belemme rende actie van den Enge-schman Sridgeman die ln de voorbereidende ont .vapeningscommissie indertijd alle moei- .e heeft gedaan (met Italië) om ver schillende voorstellen, die den vrede noesten verzekeren, onmogelijk te ma ten. In Italië zette Mussolini zyn her /ormingen voort. Uit de fascistisclie elite verd een parlement gevormd, terwül d jude volksvertegenwoordiging, die ux liets in te brengen had. aan den dük .verd gezet. In Februari begint Kellogg ;yn actie die met succes bekroond zou .vorden. en in diezelfde maand begon dc misère in Duitschland op tweeërlei gc- ried: de strüd om de schoolwet or.v jrandde en de conflicten üi de metaal- ndustrie deden zich allerpünlükst ge voelen. In Maart maakte Aman Oellah :ün reis door gansch Europa waar hü vu nog de lasten van ondervindt. Maniu rield zün voorbereidende betcogingen In Boekarest verzamelde hü 45C0U boe- en, vooralsnog echter zonder resultaat. De Russen brachten toen de wereld a opschudding door hun voorstel, dat chter niet au serieux genomen werd ïoewel Bernstorff. de Duitsche afge, /aardigde, nog in hot schuitje der Sov- ets meevoer, om de algeheele ontwa. jening door te voeren. Zaterdag 31 Maart hield de oudr Duitsche RUksdag zyn laatste zitting, 17 April ls een zwarte dag: de aanslagen n Milaan op Emanuel en Mussolini vaar by 18 onschuldige omstanders wer den gedood. Engeland doorleefde toen kritieke tyden in Egypte. Poincaré be, 'ïaalde een verkiezingssucces in Frank- ljk In Mei begon hot fameuze prooe-* /gen de autonomisten en in dien rijd ok werd Carol, de avonturier, Engeland litgezet. De Duitsche socialisten beha al ien bü de verkiezingen groote overwin, ringen. En na een eindelooze lüd?ns- geschiedenis slaagde Hermann Müllev ir eerst ln Juni in een nieuwe regee- ing te vormen. 21 Juni weer een zwart lag. De schietpartü in de Skcepsjtina ?aul Radïtsj door Rasjltsj gedood. Ste ihan Raditsj zwaar gewond. Eind Juni werd de Fransche franc gestabiliseerd, In Juli vond de bankier Loewenstein op Magische wüze den dood In dezelfde naand namen de onderhandelingen om rent Kellogg's anti-ooriogs.-pact vaste- •?n vorm aan. De groote dag van \ugustus was de 27ste, toen het Kellog- pact onderteekend werd te Parüs; doch groote opgepotte voorraden aan de markt zouden komen. Intusschen heeft dit niet zoo'n vaart geloopen. de con sumptie neemt toe en de voorraden af. Dit verklaart de vrij orijshoudende stemming in deze afdeeling gedurende do laatste weken Maar vergeleken met eind vorig jaar, ligt het koerspeil van 100 tot 150 punten lager. In de scheepvaartafdeeling is de laatste maanden, in overeenstemming met de opgaande vrachtenmarkt in de tweede helft van 1928, een meeren- deels vaste tot prüshoudende stem ming waar te nemen. Begin van dit jaar vooral is de ontwikkeling in de scheepvaart niet onverdeeld gunstig geweest. De Indische lünen evenwel verbeterden, en zoo komt Nederland ca. 7 punten boven het niveau van vo rig jaar af. De Paket 10 punten hooger Van de overige Holl. Stoomb. Kon. HolL Lloyd brokkelden gevoelig af kan gezegd worden, dat ze zich onge veer op vorig peil bewogen. Dat suikerwaarden over dc heele linie dalingen ten opzichte van verle den jaar te zien geven varieerende van 30 (Vorstenlanden, Poerworedjo) tof 140 punten (zooals H. V. A.) is begrij pelijk gezien de ontwikkeling van ae suikermarkt, welke zoodanig was, dat de Visp zelfs met een restantje oude oogst op Java de nieuwe campagne te gemoet ging. De opgeslagen voorraden zün inmiddels aanzienlük geslonken, en de vooruitzichten mede door goede afdoeningen verbeterd. Maar dat de resultaten der maatschappüen door een ander nadeellg beïnvloed zullen worden, ligt voor de hand. Vandaar d® terug gang op de aandeelenmarkt. Gedeeltelijk hieraan verwant is de daling in den tabakshoek, die echter binnen veel enger grenzen bleef. Dell Batavia, Dell Mij. en Oostkust boetten ten slotte ten opzichte van v. J. ca. 40 punten in. Arendsburg maar 10 en Se- nembah 5. Wat o.a. hieruit te verklaren is, dat de tabaksvooruitzichten zelf geenszins tot pessimisme aanleiding ge ven, BEURSMAN. ^en Ssten stierf Stephan Raditsj ten* volge van zün verwondingen. In September werd Portes Gil In plaats van den vermcordan Obregoa vcs-dent. Bok a now ski vond den dood i oen vlierorg~'"k. A^hrmxl Zccoe werd koning van Albanië. Frankrijk en de erige were.d werd in opschudding ge, vracht door 't geval Horan en de ontij# i.g gepubl.ceerde documenten In de laatste drie maanden van het jaar voltrok zich het lot over Aman Oellah: Afghanistan werd geteisterd ioor een hev.gen opstand Torral, de noordenaar van Obregon word ter dood .ercordeeid. De conflicten in de Duit. ehe textiel- en metaalindustrie sleep- :n zich voort. Thans kan men gelukkig .lededreien dat Severing er m geslaagd S als opperbem.ddelaar den vredeop- ;orwaa:d;n te stichten In November .:mt Man.u eindelük aan de regeering na er dikwyis vcor aan het bod te zijn jeweest M.dden in de betiekkeiüke ust die in Europa heerschto (de dis- ussies over de deskundlgen.commlssies) ook Amerika zal zün medewerking /erleenen barstte in Parüs de bom os. in de gebouwen van de Gazette du rnnc. Madame Hanau en Lazare Bloch .verden gearresteerd en nauwelijks was nen van den schrik bekomen of KJotz. ie oud-minister en de bekende finan- er werdvoor gek verklaard en inama naar de Santé gebracht, daar tcch wel toerekenbaar scheen te :i.m. Thans -.raagt men zich af of het crinister.e Poincaré niet zal gewipt wor- i?n op het geval Hanau. waar ook mi» ïister Hennesy bü betrokken en door ecompromitteerd schünt te zün. En dan touden wi) haast nog vergeten te me» :noreeren dat Poincaré reeds in No- amber over de llnks-raüicalen gestxui- ceid ls. Hij stend echter spoedig doch .anmerkelyk verzwakt weer op. Het onflict in Wiener-Neustadt, waarvan nen tevoren zooveel onh ellen verwacht» werd ordclUk op don 7den October jeïiquldeerd. Het kwam tusschen Heim- vehr en de Soc.,Democraten niet tot ren botsing. Is niet iedere van te vo- en hoog van den toren geblazen revo- ut-e tot mislukking gedoemd? Sensatio neel is en blyft de geaardheid van de Salkaniieden. Een knecht van den broer /an Tsena Bey doodde den moordenaar van Tsena. toen' deze terechtstond. WU jegrüpcn zooiets niet. Hoover werd pre sent van Amer.ka. de wereld verkeer de in spaaning over de riekte van 3eorge V. En terwül Woidemaras en Zaleskl /erder krakeelen en terwül men praat 3ver ontwapening en vrede, en zich in middels terdege bewapent, en even /oordat de storm tusschen Bolivia en Paraguay opstak, die zich gelukkig weer r-gdeherdacht de wereld met ■athos het sluiten van den wapens til» tand. GESLAAGDE OCEAAN- VLUCHTEN. Köhl en Von Hlinefeld. Gestart 12 April. 27 April in Washington. Vlucht over den Grooten Oceaan. Kingsford Smith. 31 Mei tot 3 Juni. Stultz en Miss Earhart. Gestart 17 Juni. 18 Juni over den Atlantischea Oceaan. Zie Atlantische statistiek: 7 geslaag de vluchten. 20 -6-28. BL 1-1-2. MISLUKTE OCEAAN- VLUCHTEN. Elsie Mackay en Hinchcüffe. Gestart ong. 13 Maart. Assolant en Lefèvre. Gestart 3-9-28. Kapt. Courtney, Gestart 28-6-28. Paris. Gestart van Brest naar New- York: 22-7-28. Bert Hassell. Gestart van Amerika naar Zweden. 26-7-28. Macdonald. Ong. 15 October. ZIJ DIE GINGEN. Thomas Hardy, Doughs Haig. Asquith. Prins Liehnowsky. Ida Boy-Ed. Emmeline Pankhurst. Bokanowski. Brockdor f f-Rantzau. Loewenstein. G lol! tri. Ellen Terry. Steran Raditsj. Lord Haldane, Maarschalk Favolle. Maria Peodowna. Herman Sudermann. HET RECHT OM TE LEVEN. Emeste Novelll, eens een der be roemdste tooneelspelers, was een af. stammellng van een oud geslacht van tooneelspelers Zün vader was souffleur. Ernesto groeide op achter de coulissen en speelde jarenlang in alle ried gezel schappen van den zcoveelsten rang kien ne rollen. Toen hü 21 Jaar was werd hü „jeune premier" en reg-sseur. Ais zoo danig moest hü zelf de aanplakbiljetten opmaken en ze aan de hoeken der stra ten opplakken. Dan moest hü zelf de lampen aansteken en hot gordün laten zakken. Met zün opvallend grooten neus was hü de geboren Cyrano de Bergerac van het tooneel. Zoodra hü op het tooneel kwam werd zün neus steeds met luid hoera begroet. In ernstige rollen lachte men hem toen geregeld uit. Ja op een .jvond was het schandaal zoo groot, dat hü niet kon spreken. Woest keek hu het publiek aan. dat riep: „er uit, er uit. er uit!" Toen sprong hij ais een tüger naar het voetlicht en brulde met door tranen verstikte stem: „Goed ik zal weggaan. U weigert me het recht om te 'even, dan blijft me niets anders dan de dood". Deze woorden beslisten over zün toe» komst Het publiek werd door die woor den ontroerd en met een slag was de temming ten zünen gunste veranderd. Hü werd toegejuicht, men wierp hem rold toe. en men riep: ..Neen, ge zult even" Dit „recht om te leven" werd tot •en gevleugeld wcord. Het ging dcor ■d'.e bladen, het ging hem vooruit, waar hü kwam. Het word binnen kerten tüd -en sensatlor.eele reclame Hü weid daardoor overal bekend en binnen kor» ten tüd een der eerste tooneelspelers van Italië. Ais zoodanig is hü later in rile werelcdeelen opgetreden en oogstte ln alle landen succes en lauwerkran sen. Hü was zeer vrügevig en steunde zooveel hfj kon. want hü gunde ieder-, een „het recht om te leven". Schets van de financieel-economische onwikkeling in het afgeloopen jaar. Vooruitgang van .handel, industrie en scheepvaart, teruggang in de cultures. Een goed jaar, dat de ver wachtingen heeft bewaarheid. Amsterdam, 27 December. Juist een jaar geleden, vatte een Amerikaansche krant in een exposé van den toestand in Europa de vooruitzich ten voor 1928 het jaar dat thans vrüwel achter ons ligt samen in deze woorden, dat „1928 het beste jaar op zakengebied belooft te worden, se dert het eind van den oorlog". Welnu, we kunnen gerust zeggen: 1928 heeft de verwachtingen niet be schaamd. Wanneer wij zien, dat in het afgeloopen jaar onze handel zich steeds verder uitbreidde, dat vooral onze export een grootere expansie on derging; dat de emissiemarkt een nieuw record bereikte; dat vooral ir. het laatste halfjaar de scheepvaart betere resultaten kon boeken, ten ge volge van de oploopende vrachten- markt; dat de gloeilampen- en radio industrie een ongekende vlucht na men, terwyl in verschillende takken van industrie de vooruitzichten aan merkelijk opklaarden; dat de marga rine-industrie hard bezig is een over- heerschende plaats op de wereldmarkt in te nemen, tengevolge waarvan in Duitschland zelfs eenige fabrieken de concurrentie opgaven en de productie staakten; dat bouwondernemingen dik van orders voorzien zün, zoowel als de fabrieken voor electrische installa ties zoo goed voor hooge als lage span ningen; dat de kunstzyde-industrie zich blyft uitbreiden en nog geen reactie ondervond van de jongste prüs- verlagingen; dat de katoen- en wol- text.elfabrieken hun arbeiders voort durend aan het werk konden houden, en dat de werkloosheid aanzienlük over de geheele linie verminderd is: wan neer we dit alles ln oogenschouw ne men, dan mogen we inderdaad ver klaren, dat 1928 de beloften is nage komen, die ervan gekoesterd werden. Al mag in sommige takken van ny verheid de toestand nog niet rooskleu rig zyn, feit is, dat over het geheel genomen, een opmerkelüke verbetering kan geconstateerd worden, waaraan de algemeene verbetering op financieel- economisch als internationaal politiek terrein, en de voortgeschreden stabi lisatie der internationale verhoudingen natuurlyk een belangrük aandeel heb ben. Voor deze laatste bewering hebben we goede autoriteit. Het jaar 1928 zag den Franschen franc gestabiliseerd worden. Nog verschillende andere va luta's werden verder door fiduciaire maatregelen gesteund en gestabiliseerd Het werk van voorafgaande jaren werd dus nog verder geaccentueerd. Hierdoor werd de buitenlandsche handel der ver schillende landen natuurlijk gunstig beïnvloed. Een bekend feit is, dat tus schen de valuta en den buitenlanö- schen handel een wisselwerking be staat. Een stabiele valuta werkt sri- muleerena op den handel. Dit verbana nu werd op treffende wyze aangetoond, in een statistiek van Sir Henry Stra- kosch in een memorandum dat aan de financieele commissie van den Vol kenbond werd voorgelegd. Dit veelzeg gende staatje ziet er als volgt uit: Indexcüfer v. d. buitenlandschen handel Indexcyfer dsr valuta-schommelingen 1922 1923 1924 1925 1926 1927 100 105.5 123.8 129.5 130.2 144.8 13-2 10.7s 2.6 1.4 1.6" 0.9 Men ziet dus» dat naar mate de sta biliteit der valuta toenam (blykend uit de sterke daling van het indexcyfer der schommelingen) de buitenlandsche handel der verschillende landen belang rük steeg en in 5 jaar met 50 pet. (on- veer) toenam. En in deze richting is de lijn in 1928 krachtig doorgetrok ken. De beurs, als eeonomische barometer volgde natuurlyk in groote trekken de hiervoor aangeduide lyn van ontwikke ling. En zoo zien we in de bankafdee- -) Duitschland niet medegerekend. -*) Frankrijk en België niet medege rekend. Nederland in 192S.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 17