BUSINESS EN SENTIMENT GEMENGD NIEUWS PREDIKBEURTEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 31 DEC. 1928 De fascineerende reclame. door GLSELA SELDENGOTH (BOSTON) <5on bliksemflits gelijk belicht dik- wyis een kleine nonce, een kort dag bladbericht de eigenaardige karakter trekken van een volk Den Amerikaan zegt zijn krant vaak genoeg, welk een geluk het is, dat er een Amerika is en dat er Amerikanen zijn. Ook in welk groot tijdperk van de wereldgeschie denis hij leeft. De business-man wordt gevierd als in geen andere pers ter we- rold. Niet de indrukwekkende uitvindin gen van wetensohap en techniek, alleen de buitengewone opkomst van den koopmansstand zou onzen tijd zijn stempel geven. Business>men zouden ii zes maanden het geheele door den oor log uit zijn voegen geraakte Europa hebben hersteld. Politici komen nooit gereed, zij leven van de storingen ii het evenwicht, maar de kooplieden le ven van den wede. zij lossen proble men op, want zij willen weer naar huls, naar hun zaken! Dat de Amerikanen eikaar wederkee- rlg goed kennen en effecten met nauw keurigheid berekenen, bewijst het dui delijkst hun reclamekunst. Ook in de dagbladen werkt zij fascineerend. Men is niet verwonderd, wanneer men ver- neomt. dat een van de belangrijkste psy- ohologen van New-York zijn professen raat aan de Universiteit er aan gaf, om chef te worden van een reclamebureau. De opschriften doen het. „Een dag lang millionair!" trompettert het boven een advertentie. Wie in hot kleinste aantal woorden New-York het best karakteri seert, mag een dag op kosten van de krant als een millionair goheel overeen komstig zyn grillen eten, drinken, rij den, zich in tientallen etablissementen van den ochtend tot den avond amu seoren! Misschien is de kater den vol genden dag zoo afschuweiljk, dat hij graag de fameuze advertenties van purgeermiddelen, gezondheidspillen, verjongingskuren gaat raadplegen. Tracht hU echter in de filosofie vol doening te vinden na den plotselingen val van gisteren in vandaag, dan leest hij stellig de annonce: „Hoe gaat ge door het leven? Met de goede sokophou. ders? Onderzoek U zelf!" Hoe belangrijk de Amerikaan de ver zorging van zijn uiterlijk vindt, getui gen alle dagbladen en tijdschriften met hun, de schoonheid bevorderende viezen. De eene advertentie verraadt:, waar de negerin haar haarwater kan verkrijgen, om haar zwarte kroeshaar sober en glad, door metalen boogkam* men kunstzinnig in de lengte getrokken te krijgen, terwijl de volgende annonce den blanken sohoonen c-en lokkenhoofd met niet te verwijderen krullen belooft. Dat de zwarte datne ook speciale poeder en donkere lippenpomado gebruikt, ver raadt alweer de reclame. De cultlveoring van den nationalen trots, beschrijvingen, hoe de Amerikaan overal ter wereld geëerd, op handen mot handschoenen gedragen wordt, vleien den krantenlezer en sporen den immigrant aan, alle krachten spannen, om zoo snel mogelijk een 100 pCt.-burger van dit gelukkige land: t worden. Sedert den oorlog speelt die vla; een woo te rol en de reclame maakt zich vaak van haar meester! Wij begrijpen de bedoeling, dat ln dc scholen van vreemde Immigranten het bijzonder, iederen schooldag aan do deur bij het uitgaan der school de vlag wordt geheschen en door een gramofoon het volkslied wordt gespeeld terwijl ge. heel de schooljeugd er langs defileert om de vlag te groeten, aldus in het ge. heugen opnemend, dat zij onder d ze en niet onder een andere vlag leeft. Op de straat groeten ook de vrouwen de vlag, feestelijke bijeenkomsten van aller lei aard beginnen met dezen vlagge- groet, ja, zelfs op het altaar van een groote kerk te New.York prijkt, kunst, zinnig gedrapeerd en dag in dag uit ricor verborgen lampen fantastisch be licht, de trotsche vlag!.... „Keep smi ling"! Kleine berichten onthullen typischs conflicten. 87 pCt. van alle vrouwen stel. len de levensveraekeringspremie niet 031 naam van haar echtgenoot Polltlebe» richten melden ontstellend vaak, dat geld verdienende vrouwen genoodzaakt moesten worden voor haar zieke of werklooze echtgenooten te zorgen. Een typisch conflict van immigranten be spreekt een bericht, dat een Italiaan zijn dochter, die evenals haar medc- fabvieksarbcidsters alleen naar eon bal ging een pak slaag gaf en deswege op liaar klacht werd gearresteerd. Alleen aan het verzoek van dezelfde energieke dochter had hij het to danken, dat hij in plaats van in de gevangenis weer thuis kwam, met een briefje, waarin tie raad. zijn kind in het.vervclg als Arne. rlkcansoh burgeres en niet als dochter van Italië te behandelen! Dat de vtou. wen zich vaak achtergesteld wanen ten opzichte van de mannen, toont een be richt aan, dat uit de staatsgevangenis van Colorado meldt, dat daar* de man- lion alleen hun dagelijksch tabakrant. soen krijgen. Vier vijfden van de vrou welijke gevangenen wenschen, echter ook te rooken. Maar de directie besliste, van mannenstandpunt uit: wanneer de vrouwen willen rooken, laten zij zich dan voor de gevangenis in acht nemen: Gevangenisepisoden doen meermalen -Opgeld ir. de bladen. Onlangs was er veel over te doen, dat in een van de Weste lijke staten de gevangenen een zomcr- relsje maakten naar Canada en daar in een tentenkamp formeele vacantie ge, roten. Meer sensatie nog wekte het be richt, dat de zachtmoedige directeur van de strafgevangenis te Oregon met J5 govangenen. dieven, stTaatroovers, be driegers en driemoordenaars een bal in de 6tud Salem bezocht, onder voorwend sel (int zij de politie hielpen by hot op, sporen van verboden voorraden alcohol. Toen ruchtbaar werd, wie de voor een deel zeer elegant gekleede dansers wa ren geweest, die door de vrouwelijke jeugd van Salem ln het geheel niet wa ren versmaad, waren toch ook dc ouders van de meisjes verontwaardigd. Maar ook toen waren er genoeg stemmen, die met een sentimenteele trilling zel den dat men de arme kerels tooh ook wat pleizier moest gunnen! Bewonderen wij eenerzijds de breede opvatting van het: leven en laten leven, toch verwondert men er zich over. dat Jn dit land van den nuchteren business man de sentimentaliteit nog dc gezonde oordeelvelling kan in de war brengen uitwassen kan krijgen, die liet aspei van de zoo humane behandeling van gevangenen in Amerika tot liet lachelijke moduleeren. Aan een sentimenteele behoefte komt ook de verzekeringsmaatschappij moet, die, precies in overeenstemming met de termijnbetalingen, alleenstaan de menschen belooft, een mooi graf na hun dood te zullen onderhouden. Pompous willen de Amerikanen gra; waaris gaan. de kransen prijken 1. vrooiyke kleuren, zelfs naar de begra fenis gaan de menschen in kleurige kleeding. velen dragen ook bij den dood van de naaste familieleden geen zwar De bladen maken melding van zelf moordenaars, die zich by de rouwplech- tigheid van een onbekende doodschieten opdat zij zelf ook treurmuziek en bloe, men zullen krijgen. Luidruchtig verkondigt een annonce ..De geheele Thompsonstraat wil ster ven om met onzen nieuwen sneeuwwlt- ten wagen te worden begraven". Een sterke gramofoon onder den bok van den koetsier speelt luid de meest be, kende zes rouwhymnen, vier wit-gelakte cngcl-flguren op het baldakynachtige wagendak brengen de menigte in ver rukldng. „Voor iedere aanraking moet de koetsier eerst de handen wasschen' kraait de annonce, „je moet meer dan alleen dood zijn om met dezen hceriyken wagen te mogen ryden!" Eigenaardig dóet het aan, in de tele, graafkantoren een geheele iy.>t van „pas sende" condoleantiezbmen, benevens ge- iukwensohen voor examens, voor verlo ving. voor geboorte opgesomd te vinden Den door het zakenleven geabsorbeerden mensch komt ook de firma tegemoet, di< adverteert „Zwygen is zonde" en op een sentimenteele plaat een naar een brief uitziend moedertje vertoont, die door de firma met prentkaarten geholpen zou kunnen worden. Een beminneiyk woord, een veelzeggend plaatje met een citaat bespaart den druk bezigen sterveling he'. schrijven van brievan Wanneer nu maar door de drukte niet de kaarten verwis, seld worden, zoodat er gecondoleerd wordt, wanneer er geluk dient te wor den gewenscht! Dat men voor het overige van de Amerikanen veel praktische dingen kan iceren, staat vast. Hoe zy zich aanpas sen aan de situatie, illustreert een be richt in een blad te Boston, dat de pro, ■>agandist van de tubc-rculosebitrljding. nadat de doktoren van de stad hun voor drachten voor leege zalen hadden houden, terstond een populairen circus clown huurde, hem op de hoogte bracht en liet optreden. De menigte stroomde toe. om den bekenden grappenmaker ernstig te zien, de zaal was vol en zyn woord sloeg in. Zou iets dergeiyks bij ons mogelijk zyn? ërwyl de gedachten over het onder, scheid tusschen de nieuwe en de oude- wereld zich aan my opdringen kom ik plotseling uit het stadsgewoel in het hart van Boston op een stil plekje: The old granary burial grounds. De oude, meest niet versierde grafsteenen zyn diep in het gras verborgen, de graven vervallen. Hier en daar ryst nog een overblijfsel op van een verweerd graf teekeu uit den vol piëteit ontzienen grond. Nauwelijks valt uit de verbleekte letters nog op te maken, dat hier ook Franklin's ouders rusten En toch gebie den deze schamele overblijfselen stilte temidden van het stadsgewoel. Bescher mend breiden de ahornen hun armen uit over dooden en levendon, die op Hand des vredes, door wolkenkrabbers omringd, rusten, Plotseling trippelt een merkwaardig kleurig gekleed oud vrouwtje de paar treden naar het kerkhof cp. Appeltjes, noten haalt zy uit haar rood fluweelen taschje te voorschijn Nu roept zij iets met haar piepende stem. Ik geloof ".at een verdoolde geest hier met de doo- wil spreken. Doch daar huppelen van de boomen de sierlyke gTyze eek hoorntjes omlaag, zy werpen zich op de eetwaren, diie zij al verwachten en zij vluchten met de buitgemaakte lekker- nyen op de grafsteenen. waar zij ze in hun sierlijke pootjes besnuffelen. Ge lukkig glimlachend kijkt 't oude vroivw- tjo naar haar lievelingen, zij trippelt, druk bezig, door het gras, gaat nu eens hier, dan daar op een venveerden graf- een zitten, De milde najaarszon werpt aar llefkoozemde lichten toe. Gegroet, eenvoudige, sobere ziel, t; midden van de dollarjagersl Je doet myn glimlach over do zakengenies, die hoovaardig wilde worden, met de senti menteele traan in mUn ooghoek ster ven. ZWARE BRAND TE ROTTERDAM. Zaterdagavond heeft aan de Gedemp te Binnenrotte te Rotterdam een zware brand gewoed in een p3nd waarin een mcubelmakery en een drijfriomenfabriek gevestigd zyn. De brandweer tastte met veel materiaal het vuur dat op de derde verdieping woedde, aan: er dreigde ge- aar voor uitbreiding daar het plafond doorbrandde en ten slotte was het vuur reeds op de eerste verdieping. Na anderhalf uur was de brand bedwon gen. Do schade, die door verzekering ge dekt wordt, is zeer aanzienlijk. De derde étage is zoo goed als geheel uitgebrand en een groote party meubel- en fineer hout alsmede een aantal meubelen is ln de vlammen opgegaan, terwyi veel waterschade werd aangericht. Het dak Is vrywel doorgebrand, terwyi ook een deel van het dak van een naburig pand ernstige schade heeft gekregen. Vermelding verdient nog het feit, dat dit de eerste maal was. dat een der nieu we Rotterdamsche motorspuiten by een brand daadwerkeiyke hulp verleende, KINDERVOEDING Do vereeniglng Kindervoeding reikte in de afgeüobpen week aan warm voed sel uit. in de Zoetestraat: Maandag 166. Donderdag 161, Vrydag 156, Zaterdag 141 porties, en in de Cronjéstraat: Maandag 68, Donderdag 57, Vrijdag 54, Zaterdag 55 porties. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat in Januari aa. voor den dienstplicht moeten worden Ingeschre ven personen, die geboren zyn in 1910. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden geven ter gemeentesecretarie op Don derdag 3 Januari voor hen, wier namen aanvangen met één der letters A en B Vrijdag 4 Januari C. D en E; Zaterdag 5 Januari F, G en H; Maandag 7 Ja nuari I. J en K; Dinsdag 8 Januari L, M en N; Woensdag 9 Januari O. P en Q: Donderdag 10 Januari R en 8; Vry dag 11 Januari T, U en V; en Zaterdai 12 Januari W, X, IJ en Z; telkens van des voormiddags 9 uur tot des middags 12 uur. HEEMSTEDE MUZIEKCONCOURS. De plannen voor het muziekconcours te organiseeren door de harmonie ,.St Michaël" ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan, nemen vastere vormen aan. Een eere-comité is reeds gevormd. Daarin hebben zitting als voorzitter Jh: J. P. W. v. Doorn, burgemeester en als leden de wethouders Dr. E. A. M. Droog en Jhr. A. v. d. Poll. de zeereerw. hee- ren Pastoor H. A. V. IJzermans en P. J. Nleuwenhuis. Jkvr. mevr. Deutz van Lennep. Jhr. P. N. Quarles v. Ufford. Jhr. P. Teding van Berkhout. N. Vcs. Gem.-secretaris, A. A. Swolfs. Dr. J. L. Tombrock. Ir. J. W. A. Duinsteê. direc teur der gem. bedryven, C. R. v. Empe- len, D. F. de Wilde. Dooi- vyf bekwame toonkunstenaars is de toezegging gedaan dat zy als jury leden zullen optreden. Verschillende vereenigingen en parti- clieren hebben reeds pryzen toegezegd, zoodat de verwachting is. dat dit eerste concours hier in Heemstede een succes zal worden. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD De verbetering van den Kruis weg. De begrooting voor 1929. De Raad van deze gemeente kwam opnieuw bijeen. Afwezig wegens onge steldheid de heeren Jansen, BelJ aars en Gerritse. Opnieuw kwam in behandeling het voorstel van B. en W tot het treffen ran een regeling met het bestuur der provincie Noord-Holland betreffende de verbetering van den Kruisweg in Hoofd; dorp. Na eenige discussie werd de voorge, stelda regeling goedgekeurd Hierna kwam aan de orde de behan deling van de begxooting van de plaat selijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1929. De voorzitter deelde mede dat de heer Roodenburg met de leden van de ver- ichillende raadsfracties was overeenge komen om bij het houden van de alge. meene beschouwingen een maximum spreekt'yd in acht te nemen juichte dii voornemen toe en hoopte dat daaraan e hand zou worden gehouden. Van de gelegenheid tot het houden van olgemeene beschouwingen werd ge, bruik gemaakt door de heeren Ouwer- kerk, Bras, Scheffer, Griekspoor, Buur man en Fop Bos. Nadat ook d-e heeren wethouders hun neoning over een en ander hadden ge zegd en de voorzitter de verschillende sprekers uitvoerig had beantwoord, werd tot de artikelsgewyze behandeling van de begrooting overgegaan. De uitgaven werden vastgesteld op f 850.000. De kosten van openbare vei ligheid bedragen f38.000, van de volks huisvesting f 43.00, van het openbaar lager onderwijs f 121.000, van het bij zonder lager enderwys f73.000, onder steuning van behoeftigen f 122.000, on dersteuning werkloozen f 23.000. De op brengst der plaatselyke belasting is op f400.000 gesteld of f30.000 lager dan van 1928. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter mede dat de heeren Roodenburg en A. Buurman hun ont slag hadden ingezonden als raadslid in verband met hun aanstaand vertrek naar Heemstede. De burgemeester dankte hen belden voor de trouw, waar mede zy de vergaderingen gedurende meer dan tien jaren hebben bijgewoond en de belangen der gemeente behartigd: hy wenschte hun in hun nieuwe woon plaats vele gelukkige jaren toe. Ook wethouder Kistemaker sloot zich hier bij aan, waarna de belde aftredende raadsleden dankten voor dc vriendelijk woorden. DAGBLADDIRECTRICE. Madame Dupuy. weduwe van liet in ziln tijd bekende lid van den Franschen Senaat Paul Dupuy, is na diens dcod haar man opgevolgd als directrice van drie bladen: de .Petit Parisian", „Excel sior", een der voornaamste geïllustreerde dagbladen op het vasteland en de „Di- manche Illustré", een geïllustreerd Zon dagsblad, met een oplaag van meer dan een half millioen en een aantal maand, bladen (zoogenaamde „magazines"). Zy verklaarde onlangs aan ccn En- gelsch journalist: ..Myn man heeft altijd het publiek het beste nieuws en de beste illustra ties willen geven en ook de beste ad vertenties. Ik volg die traditie. Ik ben Amerikaansche van geboorte en ik heb de ingeboren liefde voor hot kranten - bedxyf die aan alle Amerikanen eigen ls. Ik heb mijn heele leven belang ge steld in kranten en ik ben biy dat ik mat een eigenaar van kranten getrouwd ben geweest, want voor mij bestaat er geen mcoier en meer hoogstaand beroep ln de wereld Myn zoons Jean en Jacques, 18 en 17 jaar oud en myn 16»jarige dochter Gladys, zullen de voet- gappen van hun vader drukken en ik voed hen op in huns vaders tradities Onze dagbladondernemingen zyn ons familiebezit en myn zoons moeien hot vak leer en door hard op do kantoren te erken". Een kranige vrouw, deze dagbladdi rectrice. Toen zij onlangs herstellende was van 3en ernstige ziekte, die een operatie had noodig gemaakt, bleef zij door middel van de telefoon voortdurend ln contact niet de door haar gelelde bedryven. DE PSEUDO PRINS. Te Berlyn is een oplichter gearres teerd, die zich reeds sedert maanden in verscheiden steden des ryks aan oplich ting, flesschentrekkerU. diefstal, enz. had schuldig gemaakt. Hij ging steeds ele gant gekleed, logeerde in de weelderig ste hotels, waar hy heele apartementen huurde, en werkte onder de namen „prins Croy",- „von Ahlersberg", „baron v. Tlielen", enz. Vooral op bekende kleer makers en groote juweliers had hy het voorzien. Het toeval wilde, dat de werkelyke prins Croy dezer dagen in een Ber- lynsch hotel afstapte. Hy werd verrast met de onbetaalde rekeningen van zijn vermeenden „broeder", en dit leidde tot d.ens ontmaskering, zyn ware naam bleek Max Firnstein te zyn, aldus het Handelsblad. SANATORIA IN DE LUCHT Het nieuwste op het gebied van sana toria is het herstellingsoord hoog in de lucht dat door middel van ballonnen bo. ven de aarde zweeft. De doktoren zyn het er al lang over eens dat zekere borst- en longkwalen beter genezen kunnen worden door de patiënten op groote hoogte te doen ver blijven. Daarom gaan lUders aan die kwalen al gedurende een reeks van ja ren naar Zwitserland. Zelfs indien hun kwalen niet genezen, wordt hun leven toch ln ieder geval verlengd. De „zwevende sanatoria" vormen slechts een uitbreiding van dit denk beeld, dat overigens niet geheel nieuw is een bekend geneesheer genas zyn fluenza door in een ballon op te stijgen en vliegers hebben ontdekt dat niets zoo goed is om zenuwaandoeningen bestryden dan een luchtreisje dat dei patiënt heelemaal „opkikkert". EEN KOPJE THEE. En Engelsoh dichter sprak van thee als „the cup that cheers but not inebriates" (de drank die opwekt maar niet bedwelmt) en onlangs publiceerde een Engelsch tydschrift interessante mededeèlingen betreffende den gunsti- en invloed dien een korte rustpoos, waarin de gelegenheid werd gegeven om een kop thee te drinken, heeft op de werksters in fabrieken. „In breeden kring leeft de overtui. ging", aldus lazen we in hot tydschrift- artikel, „dat een kopje thee een a tchuldig middel is om verslappen: nergie weer te versterken. Er bestaat ;en gTcote firma in Londen, die zóó overtuigd is van de uitstekende werking van dit middel, dat zij het geheele per- oneel dat by haar in dienst is, drie keer per dag thee geeft: in de morgen en in de middagpauze en op het etens, uur". Op een fabriek, waar de fabrieks meisjes in. eiken werktyd 15 minuten vrij kregen om in de cantine een grati? kop thee te gaan drinken, ze slechts 25 pCt. van de meisjes in den loop van 1927 haar betrekking op. een fabrieje waar slechts drie minuten voor theedrinken werd toegestaan was dit percentage 42 en het was 92 in een fabriek waar in 't geheel geen thee werd geschonken en ook geen kerte pauzen werden gehouden. GESPREK MET POINCARé Het is niet altijd prettig beroemd te rijn. Vooral de belangstelling van dames is voor vele beroemdheden wel eens be nauwend. Onlangs ontspon zich het volgende ge; sprek tusschen Poincaré en een dame die zich oneindig veel moeite gegeven had om met den minister-president in contact te komen: „Is er wel een roem- yker loopbaan dan de uwe? Nadat u eerst naam had gomaakt als wiskundi ge„Pardon mevrouw", viel Poincaré haar in de rede. „U zult on getwijfeld mijn neef Henri bedoelen". neemt u mij niet kwalijk. Dat is waar; ik vergiste my. Intusschen is het toch juist dat u lid van de Académie bent geworden". „Pardon", zei de mi, nister-president weer, „dat is myn broer Lucien". „Och, dan ben ik daar ook mee in de war, U bent de philosoof der familie geworden....". „Dat was mijn neef Emile", lachte Poincaré. Ten einde raad stamelde de da-me verlegen: „Maar u bent toch president van de Fransche Republiek geweest!?" „Dat is waar!" stemde de minister-president toe, die biy was dat toen de nadering van een anderen minister een einde aan het ge sprek maakte. EEN IJSPALEIS. Londen heeft nu ook zijn yspaleis en het moet grooter zijn dan het vermaar de Berlijnsche. Het ligt wat uit de buurt. In Richmond, het plaatsje aan den Theems, ten westen van Londen, dat tot nu toe zyn roem t« danken heeft ge had aan waterfeesten, aan zyn park en aan het mooie gezicht, van een heuvel af. dat men er kan genieten, door veei geboomte heen. op de rivier in het dal. De nieuwe „ice rink", die pas dezer dagen is geopend, beslaat bijna 3000 vierkante meters, is nl. ongeveer 100 M. lang en 30 M. breed. Een ruim balcon. dat om de zaal heen loopt, was op den openingsavond volgepakt met belangstel lenden. die de ongemeen kunstvaardige verrichtingen van kampioenen op dit gebied en er waren internationale sterren bij volgden. Later gingen groote aantallen op het ys, onder het licht van zestig electrische booglampen. Het werd een levendig tooneel in de roomkleurige en blauwe zaal. met een kunstig ys krassende massa en goede muziek. Het gebouw werd reeds In het begin van den oorlog opgericht voor de ver vaardiging van projectielen. Dat het tenslotte een vreedzamer en vreugdlger bestemming heeft gekregen is een bevre digend feit. In cenige maanden is het gebouw door vyfhonderd werklieden en voor honderdduizend pond sterling in 1 een ijspaleis herschapen. Dc vriesmachi- nerie omvat pijpleidingen, te zaam ze ventien myi lang. gelegd in beton onder het baanoppervlak. Ze zorgen er voor dat de pekel bevriest; en dit kan op drieër lei wyze plaats hebben, zoodat er banen kunnen zUn voor beginners, voor gevor derden en de spiegelgladde banen voor kunstrijders. Het yspaleis kan 3000 toeschouwers en 12000 rijders bevatten. De bedoeling is het acht maanden van het jaar open be hebben voor schaatsenrijden en vier maanden voor dansen. SCHOOLRADIO IN ENGELAND. MOOI WERK VAN DE B. B. C. In Engeland genieten de radio-uitzen dingen voor de scholen een groote popu lariteit. Ze zyn dan ook op voortref f el U- ke wyze voorbereid door de British Broadcasting Corporation, welke een groote aantal cursussen over verschil lende zeer uiteenloopende onderwerpen heeft georganiseerd. Ten behoeve dezer schooluitzendingen geeft de B. B. C. boekjes uit. in welker keurige uitvoering zich de zorg weer spiegelt welke aan de uitzendingen wordt besteed. Deze boekjes, meestal fraai geïïlusteerd waarin een beknopt overzicht wordt gegeven van den te houden cursus, kos ten slechts een penny per stuk en zijn van groote waarde voor hen die de le zingen volgen, zoowel voor de leerlin gen als voor de onderwijzers. Zoo werd dit najaar een aardryks- kunde-cursus gegeven: „De wereld rond", die twaalf lezingen telde. Deze cursus was ontworpen door een speciali teit op geografisch gebied en binnen de door hem aangegeven grenzen vertelden een achttal wereldreizigers van naam over de door hen op hun tochten op gedane ervaringen. En het behoeft wel geen nader betoog, dat juist het feit, dat de sprekers het gebied dat ze sohryven, door en door kennen, er zelf geweest zyn. de stof by uitstek boeiend en belangwekkend maakt. Het boekje waarin deze cursus wordt behandeld, geeft 'aardige afbeeldingen van tropische landschappen, van ii boorlirvgen, van dieren, voorts kaartj- en grafische voorstellingen Bovendien bevat het voor iedere lezing een aan tal vragen ter beantwoording door den leerling, zoodat deze op schrift kan vastleggen wat hy gehoord, heeft. En kele opgaven kunnen worden beschouwd als rekenkundige vraagstukken, waar door een aanknoopinsspunt met het vak „rekenen" wordt verkregen. Nog wordt een lyst van boeken opge geven. waarvan de lectuur van belang is zoowel voor leerling als voor onderwij zer. Een tweede voorbeeld vormt de cursus waarin jeugdige kinderen geleerd wordt schilderyen te „zien". Aangezien het spreken over en het analyseeren van schilderyen een metho de is, die in den regel bij kinderen wei nig of geen succes oplevert, zyn deze lessen „gegoten" in den vorm van ver haaltjes by de mooie afbeeldingen, die in het boekje staan, dat aan dezen cur sus gewyd is. Aldus wordt de fantasie van het kind geprikkeld, het bekykt aandachtig afbeelding en leert er datgene in zien. wat de spreker ln de studio voor de kin deren van beteeken is acht. Begonnen wordt met het bekijken van teekeningen van dieren, de meeste kin deren zijn dierenvrienden en stellen een levendig belang ln viervoeters en vo gels, een belangstelling, die in deze cur sussen nieuw voedsel vindt Uit een en ander blijkt duidelijk met hoe groote nauwgezetheid, met hoe groote liefde het moeiiyke vraagstuk der schooluitzendingen door de B.B.C. is ter hand genomen. KROKODILLEN. Een Fransche dierenvanger, die zich •n opdracht van het bestuur van den Parijschen dierentuin naar Afrika had begeven is op het denkbeeld gekomen, krokodillen met den hengel te vangen Natuuriyk met een zeer bijzonder soort van hengel, waarvan het snoer bestaat uit een dikken kabel en de haak als an. ker zou kunfien dienen voor een groot jaoiat. Als lokaas gebruikte de vinding- ijke jager rottend vleesch, waarvan de ucht gedurende den nacht de reusach tige reptielen zóó aanlokte dat eenige van hen „beten" en bleven hangen. Ver schillende krokodillen slikten den heelen haak met het lokaas ln en stierven dan aan de verwondingen die het scherpe yzer in htui maag veroorzaakte. Zooals men ziet heeft de menscheiykheld of het medegevoel zeer weinig te maken met deze methode voor het vangen van die ren. Een andere proef om krokodillen te vangen in netten van kabeldraad mis. lukte. Het lokaas, het half vergane lijk van een hert, werd aan den oever van de rivier, waarin de krokodillen huis den, neergelegd cn het net zóó in het water geplaatst dat de kanten er van door eenige mannen uit een schuilhoek in de hoogte konden getrokken worden Toen een der roofdieren tegen den oever was opgeklommen om het lekkere hapje bemachtigen, vuurden de jagers eer. revolverschot af. zoodat de krokodil sclvrok en zich weer in het water terug trok. Op hetzelfde oogenWlk echter de den de jagers hun werk en de krokodil zich Ingesloten. Reeds juichten de 's; toen echter nam het monster met behulp van zyn gepanteeroen staart een gewéldigen sprong, bereikte, in een grooten boog door de lucht vliegend, het midden van de rivier en was zoo buiten bereik van het doodelijke net. DE LEEUW EN DE VROUW. In de woestyn de Salhara leven de Toearegs, die slechte ondervindingen met vrouwen schijnen te hebben. H. Planöh heeft tenminste de volgende fabel hooren vertellen. Een vrouw werd dtoor vyanden van haar stam beroofd en ontvoerd. Het mocht ba>ar echter onderweg gelukken te ontkomen en zy ontmoette een leernv, die haar op zijn rug nam en naar buis terugbracht. De bewoners von den sta.m waren zeer verheugd dat zy weer terug was en 1 vroegen haar wie haar gored had. „Een leeuw", zeide zy. en hy is wel erg goed voor me geweest, maar hU had een heel onaangename geur by zich. Maar de leeuw, die zioh ergens had verstopt, hoorde dit en ging weg. Toen de vtouw na eend-ge dagen weer het bosch inging, ontmoette zy wederom een leeuw, die tegen haar zei: „Neem een stuk hout en sla mij". „Ik sla je niet", zcide de vrouw, „een leeuw heeft my eens gered en nu weet ik rniet of Jij die leeuw bent of een ander". „Ja", zeide de leeuw, „die leeuw ben ik". .Dan mag ik Je niet slaan", zei de vtouw nu weer. „Sla me met dit stuk hout, of Ik verslind Je". Toen nam zij een stuk hout, sloeg en verwondde daarmee den leeuw, waarop zy weg mocht gaan. Twee maanden later ontmoette zy den leeuw weer in het woud en deze zeide: „Zie Je nog de plaats, waar je my hebt gewond. Is die wond geneaen?" „Ja", zcide de vtouw „zij is genezen". „Is het haar er ook al overheen ge groeid?" „Ja". Toen zei de leeuw: „Een wond ge neest gewoonlijk, maar het kwaad dat een lasterlijk woord aanricht, echter nooit, ik wil liever een slag met een zwaard hebben. dan een verwonding door de tong van een vrouw". HU sperde de muil open en verslond haar. ALS JE OUD WORDT In Amerj^i doet een merkwaardig ver haal de ronde betreffende Thomas Alva Edison, den wereldberoemden uitvinder. Gedurende de laatste twintig jaar heeft hy weinig contact meer met de buiten wereld; den meesten tiid brengt hij door opgesloten in zyn laboratorium. Hij is nu 81 jaar. maar hy werkt nog even hard als altijd. Hy is nu bezig te trach ten een stof te vinden die rubber ver vangen kan. In verband met deze plan nen deelde onlangs iemand hem mede dat er in Duitschland een interessant boek over rubber verschenen was. „Zend iemand naar Duitschland om het te halen I" zei Edison onmiddellijk. Hy was blijkbaar heelemaal vergeten dat er tegenwoordig zooiets bestaat als telegraaf, telefoon en radio! DINSDAG 1 JANUARI Nieuwjaarsdag EGLISE WALLONNE (Eglise réformée evangélique dee Pays Bas) Mardi le Janvier. 101/2 heures: Service de nouvel Au, Pasteur Mr. F. Ch. Krafft. DEUTSCH EVANG. KIRCHE Vorm. 10 uhr: Pfarrer P. Holland, Neujahrs Predigt. GEREFORMEERDE KERK WILHELMLNAKERK Gcd. Oude Gracht V.m. 10 uur: Ds, A M. Boeyinga. CHR. GEREF. KERK V.m 10 uur: Ds Bijleveld. GEREFORMEERDE KERK „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20 Geen dienst, OUD-KATHOLIEKE KERK V.m. 10 uur: H. Dienst. REM. GEREP. GEMEENTE V.m. 11 uur: Ds. A. H, Haentjens. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Immanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10.30 uur: Openbare samenkomst. BAPTISTEN -GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „Gebod of gebed" .Ex. 33:15. SCHOTEN CHR. GEREF KERK V.m. 10 uur: Ds. v. Smeden. BLOEMENDAAL NED. HERV KERK V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dyk. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Ds J. C. Brussaard. HEEMSTEDE KAPEL NIEUW VREDENHO? Joh. v. Olücnbamevcldslaan Vereenigde dienst. V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Bevestiging van een Ouderling en een Diaken. Zang van het Kerkkoor. gereformeekde kerk Heemstede (Koedlcfslaan) V.m. 10 uur: Dr. J. M. Bavinck. SANTPOORT NED. HERV. KERK Geen dienst. NED. HERV. EVANGELISATIE GEREFORMEERDE KERK Geen dienst, SPAARNDAM NED. HERV. KERK Geen dienst. EVANGELISATIE Geen opgaaf ontvangen. ZANDVOORT NED. HERV-. KERK V.m. 10 uur; Ds. A. K. Straatsma. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: de heer K. W. Dercksen, beroepen predikant te Maastricht. UiurtM-'ORMEK: Brcderodestraat Geen dienst. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 urn" Ds. Lekker kerker HILLEGOM NED. HERV KERK V.m. 10 uur: Ds. J. H. Mulder. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Ds, J. van Herksen. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Leesdlenst. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK Hoofddorp: Geen dienst. Lynden: V.m. 9.30 uur: de heer P. v. d. Berg Aalsmeerderweg: V.m. 9.30 uur: de heer J. Kroon. vyfhuiren: V.m. 10 uur: de heer A. C. Brörens. Nieuw-Vennep: V.m. 9.30 uur: Ds. Gerbrandy. Abbenes: Vjn. 0.30 uur: do hoer M, f. i. Moor,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 18