SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Maandag 13 December 1928 No. 13965 Onder leiding van P. W. PEEREBOOM Verschijnt wekelijks VEEL HEIL EN ZEGEN! Dames-Heeren, Jongens-Meisjes, "k Wensch u a.Hen met elkaar, Sportvriendinnen en sportvrienden, t Beste in het nieuwe jaar. I *t Beste, dat is fraaie zeges, In den mooi sportieven strijd, En de kunst om te verliezen, Want geen sportsman wint altijd; Moog de sport uw geest ontspannen, Telkens na een tijd van werk, Moog zij u veerkrachtig houden En uw lichaam frisch en sterk; Moog zy uwe jeugd bewaren. Tot het heil van ons geslacht, En zij zal dit doen wanneer ge U voor overdrijving wacht; Moog zij u doen voorwaarts streven, Eerlijk, naar een zuiver doel, Moog zij u de waarde leeren, Van het hoogst, sportief gevoel; Moog zij u veel vriendschap brengen En waarc.aring voor elkaar, Moog zy uw geluk vergrooten, In het nu beginnend jaar Sporfevriendinnen en sportvrienden, Tot besluit van mijn vertoog, Doet aan sport niet om den roem, doch Om haar zelf en houdt haar hoog. P. GASUS. Haar vak. Een Buitscfh trechter heeft dezer da gen een eenftgsams oorspronkelijk pro bleem ter optotssmg gekregen. Dalt kwam zoo: FrauMn LydÈa KoMkovna was aüs .jbotoseres" verbonden aain een variété- ©ezs2sdha.p. Eken avond trad' zij op en •bokste dan met een harer cofiOtega's. O, oz ibehoeft zich hlierever mist ai tie on- Igerusb te mrakm, haar dlireöteur had van tevoren die moedige maatregelen geno men, dlait noch LydJila noch een der am- tiJeren, letsel van belang km orploopen. TM; werd miin of meer gearrangeead. Tot er een kink: in den- kabel kwaan in «Den vorm van "n vrïenkMijiken geest, die (Lydia vertelde dat een der andere bok- eeressen kwaad van haar gjeaproken had. Met heb gevolg dat Lydta er dien- zelfden avond buiten de afspraak om. in allen ernst op los toffelde, tot haar tegenstandster in het zand beet, deerlijk 'gehavend. 'Dat was me wat! De dSreoteua* was woedend en ontsloeg Lydia op steenden voet. Maar Lydia liep naar den rechter en eisohte schadevergoeding. Na lang beraad stelde' de rechter haar Sn het gelijk, omdat de reden tot haar ont slag niet geldig geacht km wonden, daar zij slechte haar „valk" had' be oefend. Maar wij moeten' wel even onze excuses aanbieden dat dit verhaal in de sport publiek terecht is gekomen. Blikjesjacht. SONJAHENIE, HET SCHAATSDANSERESJE. Een wonder van jeugdige gratie. De Finnen zijn ontevreden. Net nog even ,voor het oude jaiar ver streken is, hebben zij gemopperd over ris Olympische Spelen te Amster dam. Niet over de overwinningen, die zij in de athletiek behaald 'hébben. Ook niet over de hulde, die zy vain ale syden in ontvangst hebben mogen namen, zelfs niet over de loopbaan, of de huisvesting of het eten in ons land. Maar wel over deblikjes. Eet is een soort van traditie, dat de éarste pijswinnaans, de Olympische t kampioenen, als stoffelijke herinnering" aan hun zege, een gouden medaille ontvangen. Maar diie traditie is in der- toerp dér jaren eenigszins verwaterd. Te Stockholm in 1912 waren deze medailles voor de laatete maal echt van goud. Te Antwerpen en Parijs was hét verguld eSüver geworden en te Amsterdam bleef het dat. En nu pruilen de Finnen, want zeggen zij, Nederland heeft schatten verdiend aan de Spelen en er hadden heusdh wel een dikke negentig echt gouden medailles af gekund. De Finnen hadden 'beter gedtaan deze grief voor zich te houden.. Welk venscM is er busschen verguld zilver en goud. behalve in de metealwaarde? Is het niet de trdtsche inscriptie op het „blik- kie", dat er voor dén bezitter de werke lijke waarde van vormt? Wait doet de metealwaarde ertoe, tenzij je hét be schouwt alls een ding doir. je nog eens ivoor een aardig prijsje te gelde kan maken? En geen rechtgeaard Fin denkt er toch aan, zym schoonste sporttro- feeën te verkoopen! Maar er schuilt hier een fout, zonder twijfel Niet. dat dé medailles waar devoller hadden behooren te zyn, maar dat er überhaupt medailles waren. Men moest eigenlijk de lauwertak weer voeren, niet in zilver of verguld' of goud, maar dé echte natuurlijke talk, waarmede de Grieksche winnaars van die Spelen der Oudheid zich gaarne tevreden stel den. omdat het een symbool was van de overwinning en zij niéts schooners verten gden. Een spiegelgladde ijsvlakte, om zoomd met toeschouwers in vroolijke kleurige wintersport toiletten. Op de baan zelf niemand dan een klein rank figuurtje, een jong meiske in glanzend fluweelen costuum, korte rokjes, een nauwsluitend fluweelen hoedje op het hoofd. Zy staat nog even stil. lachend vol levensblijheid, een toonbeeld van ge zonde, jeugdige gratie. Dan plotseling komt zij in beweging. Met een eleganten beenzwaai maakt zij den eersten beurigen draai van haar demon stratie en de duizenden toeschouwers zijn dadelijk gepakt door deze onna volgbare lichte elegance. Zonder een ocgemblik te pauzeeren voert zij wel verscheidene verplichte figuren uit, waarbij iedere figuur zonder een enkele schok alls hét ware in de volgende over vloeit. Haar zekerheid en vastheid zijn volkomen. Het lijkt kmidérspel, wat zy doet en het is toch zoo cnmogélijk van navolging voor de kijkers. Nu zijn d® ver plichte figuren afgelaopen en zy glijdt door in de onverplichte, zij zwenkt en draait en buigt in pirouetten en spron gen, nu eens op de toppen dér teenen, dan weer diép doorgebogen, maar alles ga-at even soepel, snel, gratievol en ge makkelijk. Het is de techniek van het kunstschaatsen rijden tot dé hoogste vervolmaking opgevoerd, gepaard aan een wonderlijk lichte bevalligheid. Zij heeft haar laatste pirouette gemaakt en met een snélle beweging werpt zy zich in een kaarsrechte glij naar voren, die eindigt in een oogenblik van volkomen onbewegélajkheid, het geheele lichaam hoog gestrékt gebalanceerd pp dé punt van een schaats. Sonia Henie een danseres op de schaats als er geen tweede in dé wereld is. Er is een oogenbkk van ademüooze stilte bij öe honderden dié als gevangen zitten door deze wonderlijke sprookjes achtige ver-tooning. Dan wordt de be- toovering verbroken in een orkaan van bijvalsbetuigingen. En vroolijk lachend glijdt het kleine meisje weg.... Toen in Januari 1924 te Chamorix de Olympische Winterspelen een aan vang namen, verscheen op de kunst- rijd-ersbaan, voorafgegaan door haar vader en haar trainer Stixrud. hét nog niet 12-jarige Noorsche meisje Sonja Henie. Men had al nu en dan van haar gehoord., door berichten uit Noorwegen van een wonderkind, dat spoedig alle concurrenten achter zich zou laten. En toen men haar zag, bewonderde men haar, niet omdat men geloofde, dat zy een schijn van kans zou hebben tegen de beroemde Weensche wereld kampioene Fran Henna Jaros-Szabo. maar omdat dit kleine ding den moed had, voor een dergelijk tournooi in te schrijven, zy kwam op de baan en zy Wan-zij het vcortoopig alleen de overtuiging dat hiér de kampioene van toekomstige jaren optrad. Men zag, dat de Noorsche berichten niet overdreven hadden. Het was alles nog wat haastig en nonchalant, nog niet volkomen be- heerscht, maar de gratie was er reeds en de lichte gemakkelijkheid, zelfs bij de moeilijkste figuren. Frau Jaros-Szabo won den prys en terecht. Sonja werd zelfs niet tweede, maar zij was nu eens een wonderkind dat stand zou houden, dat niet even plotseling verdwijnen zou als zy gekomen was. In 1926 kampte zij te Stockholm in het wereldkampioenschap opnieuw tegen haar Weensche rivale en zy wist de overwinning nog niet te behalen, maar het scheelde reeds bedenkelijk weinig. En in 1927 veroverde zy den titel hoe wel over déze jury-beootfdeéling vele harde woorden gevallen zijn. Het kam pioenschap werd nu te Oslo gestreden en men geschuldigde de jury ervan- dat zij zich had la'ten beïnvloeden door het meerendéels Noorsche publiek. Helaas -heeft Sonja nadien haar sterkste tegen standster nooit meer ontmoet, anders ware zeker* gebleken, dalt er nu geen twijfel meer behoeft bestaan aan haar superioriteit. Sinds Frau Jaros Szabo sicih uit de wedstrijden terugtrok troont de nu 16-jarige Scurja „auf einsameT Höhe". Zy won den titel op do Olym pische Wintei*spelen te St. Moritz in het begin van dit jaar en behaalde een even gemakkelijke zege te Londen in de wereldkampioenschappen. Op 3 Febru ari os. zal zy dezen titel moeten ver dedigen te Bceda-Pest en niemand twijfelt er aan of dit zal gelukken. Z-estien jaar is Sonja, Men mag aan nemen, dat haar nu reeds verbijsterend kunnen -tot nog grooter hoogte zal stijgen en dat zy nog vele jaren onbe twist meesteres in het fcunsbryden op het spiegelgladde vlak zal blijven. Nog een enkel woordje geschiedenis. Toen Sonja Henie zes jaar oud wat teerde zij schaatsenrijden en op haar tiende jaar toonde zy reeds zulk een gemakkelijke bevalligheid in deze sport, dat het bestuur van de Oslo'er ijsclub haar de diensten van een trainer ver zekerde. Wanneer in October de eerste vorst er,or Noorwegen komt, trok en trekt Stixrud met zyn jonge pupil naar de bergen en op een stil meertje oefen de Sonja, met den toekomStigen noem voor oogen. De wereld heeft nooit eerder een fcunstrijderes als Sonja Henie aan schouwd, want zij heeft al haar voor gangsters. de Hongaarsche Lily Cron- berger (kampioene 19081911), Meray Horvaih (ook uit- Boeda-Pest) de Weensche Jaros-Szabo, reeds nu over troffen. Het kind is verdwenen, het wonde; bleef. Zwemstijl. De Duitsche Zwemibonö heeft heit zeer gewichtige besliuüt genomen, -het zwem- ondérrdcht voorbaan- te doen plaatsvinden naar den craiwlelag, in Stédle van naar den traditioneelen borst- of schoolslag. Met ondiere woorden de „smeCcswem"- methode zal in Dudtsdhüand -van het eerste oogentohk af aan leerlingen in de zwemkunst worden onderwezen. Voorop- gesteld, dat het ons niet recht duidelijk is, hoe een Zwemband op dit punt de lakens kan udtdéelen, zoolang niet alle zweminrichtingen door hem zelf georga niseerd worden is dit een besluit dat. naar onze meening. zeer betreurd moei worden. Door een dergelijk besluit- wordt eenvoudig „het zwemmen" vereenzelvigd met „de sneiswemsport", En wanneer er nu niéts te zeggen vM tegen den crawlslag, dan zou men er vrede mee kunnen hebben, maar, ofschoon volko men leek zynde op medisch gebied, meenen wij dit te moeten betwijfelen. Het zwemmen is ais sport zeer aan trekkelijk, maar ais wy de verhoudingen goed in het oog blijven houden, aan dient toch de beteekenis van het zwem men voor de lichamelijke gezondheid in de allereerste plaats gesteld te worden. En men behoeft waarlijk geen medicus te zijn om de overtuiging uit te spreken dat de beweging der armen bij den schoolslag belangrijker en gunstiger in vloed heeft cp de ademhaling en daar door op de longen, dan den armstij'. van het crawlzwemmen en aanverwan te snelheidsmethodes. En longengymna- stiek lykt ons in de wereld nog steeds belangrijker a-a» saeJbeiosrecoraB. Vrouwelijke sport. Mannelijke jaloezie? Toen voor het eerst bekend gemaakt werd, dat op het programma voor de Amsterdamsche Olympische Spelen voor de eerste maal ook vrouwel yke athle- tiek-nummers zouden worden opgeno men is het stof dadelyk begonnen te waaien. Sport voor vrouwen, althans dergelyke sport, werd door velen uit- den booze geacht en er werd een cam pagne ingezet, die niets heeft uitge werkt, want het vrouweiyk athletlek- programma is volledig en vlot uitge voerd. Maar toen kwam de kiek. De kiek van: zie je nou wel! Het was de foto van de finish der 800 Meter hard- loopen voor dames, zooals u zich zult herinneren gewonnen door de Duitsche Frau Radke voor het Japansche meisxe Hitomi. Toen kwamen de tegenstanders weer in het geweer. Als je nou die kiek bezag, dat krampachtig vertrokken gezicht van de winnares, dan hoefde je er nog niet eens by geweest te zyn om te zien hoe Frau Radke vlak over de eindstreep in elkaar zeeg, om te beslissen, dat het een schandaal was dat vrouwen zulke afstanden om net hardst liepen. Het werd een compleet relletje, aangemoe digd door bladen in binnen- en buiten land, die door middel van enquêtes al lerlei wijsneuze deskundigen in de gele genheid stelden hun kostbare meening over dit onderwerp ten beste te gever- Wij zyn niet van plan er een meening over uit te spreken. Deze zaak lijkt ons ter beoordeeling van de medische facul teit aangewezen te zyn en ter beoor deeling van den tijd. die nog knapper oordeelt dan de medici en die zal uit maken of de dames-athleten blijvende schade van dergelijke sportinspannlng ondervinden. Wij rakelen het geval al leen op. omdat een Engelsche vrouwe lijke doktores, E. B. Turner geheeten met een nieuwe beoordeeling van de bewuste foto is gekomen. Zij zegt: Ja, natuurlijk waren zy uitgeput. Maar in wélken toestand be vonden zich de manneiyke athleten na soortgelyke races? Precies in denzeli'den. Dus? Dus verdragen vrouwen dezelfde inspanning met niet minder maar ook niet met meer bezwaar dan de mannen. De nuchtere waarheid is echter, dat de mannen vol schrik zien hoe snelle vorderingen de zoogenaamde zwakke sexe maakt op ieder vroeger uitsluitend mannelijk ge bied, dat thans ook voor haar toegan kelijk is. Zij voelen, dat zij op hun voetstukken staan te wankelen, dat hun prestige gevaar loopt en zy worden ja- loersch, eenvoudig jaloersch. Neem byvoorbeeld de sport, waarin de vrouw nu reeds het dichtst de man- nelyke prestaties benadert, de zwem- sport. De mannen kunnen dit niet ont kennen. Er zijn meer vrouwen dan mannen over het Kanaal gezwommen. Wat beweren nu de mannen in een po ging om deze vrouwelijke glorie te doen verbleken? zy zeggen dat de vrouw door de natuur meer geschikt is gemaakt voor langdurig verblyf in het water. Zy vergeten daarbij zulke factoren als han digheid, moed, wilskracht en uithou dingsvermogen, die by de Kanaalzwem- mery toch heusch wel meetellen. Zij ver geten dit alles en zien alleen een tegen koude beschermend vetlaagje. Het is niet erg beleefd. Maar de man is sltyd bereid een vrouw te bewonderen, zoolang zy zich niet waagt op het terrein, dat hij voor zich gereserveerd acht. Ziedaar wat Dr. Turner zegt. En daar zitcen wy nou, wy mannen. Wy zyn jaloersch op Frau Radke, omdat haar dochter of kleindochter misschien wel eens kans heeft op 800 meter ©en man te slaan. Frau Radke zelf heeft, zooals een enkele blik op de Olympische re sultaten kan leeren, geen schyn van een kans. De Duitsche Frau deed er 2 min. 16,8 sec. over en de Engelschman Lowe won het heerennummer in 1 min. 51,8 sec., dat scheelt toch altyd nog 25 seconden, wy zien dus in de toekomst een nog veel raddere Radke van een mannel yk kampioen winnen en daarom zyn we by voorbaat al ja loersch. Arme doktores, die blijkbaar zoo ver blind is door streven naar gelykheid der sexen, neen superioriteit der vrouw, dat zy alle mogelijkheid van ridderlijk ge- voélen bij den man uitsluit. Want zij is er naast, totaal naast. Zy vangt nota bene haar protest aan met een opmer king, die haar oogen moest openen voor de onmogelykheid dat de man uit ja- louzie de vrouw uit deze sport wü weren. De mannen zijn even uitgeput, wanneer zij de eindstreep bereiken, zegt Dr. Turner. Natuurlyk, dat is volkomen waar. Iedere man weet het en niemand ontkent het. Maar de man zegt. en daar komt de factor van ridderlijkheid: Het kan me niet schelen, of een man er wat- uitgeput uitziet, maar ik vind hét een vreeselijk gezicht om een elegante jonge vrouw in een staat van uitputting te zien binnenstrompelen en neerval len. Wy herhalen: of het blyvend nadee- Üg is voor de vrouw, late men ter be oordeel ing aan de medici en den tyd, maar duizenden leeken op medisch gebied verzetten zich tegen deze ver tooning op louter aesthetische gron den. Zooals een man de aanblik van een dronken vrouw veel erger vindt, dan die van een dronken man. zoo komt zyn gevoel in opstand tegen het aanschou wen van een uitgeputte vrouw. Daar kan hij niet goed tegen en vandaar het protest tegen deze wedstryden. Maar jaloezie? De Engelsche doktores wyst op de zwemsport. Maar is Gertrude Ederle, toen zij over het Kanaal had gezwommen, niet op krankzinnige wyze door duizenden mannen geëerd en hebben wy ons Rotterdamsch zwem- stertje zus Braun niet gehuldigd en toegejuicht, tot het arme kind er zelf meer dan genoeg van had? Ziehier slechts twee van de vele vrouwen, die zich op ons terrein waagden en die wy bewonderen.... enfin, zooals wy nog nooit een mannelyk kampioen bewon dering getoond hebben. Niettegenstaan de het feit, dat Zus Braun onze rug zwemmers nu al de baas is. „Haarlem" veertig jaar. 1889 1 October 1929 De vorige week hebben we een lijstje gepubliceerd met namen van vereeni- gmgen, die in 1929 een jubileum hopen te vieren. Hierbij is per ongeluk de naam van de H. F. C. „Haarlem" verge ten. Op 1 October zal het namelyk veer tig jaar geleden zyn, dat de roodbroeken club werd opgericht. Aan den voorzitter, den heer C. N. Hin. hebben we gevraagd, op welke wy ze de vereeniging dit jubileum hoopt te vieren. Hij antwoordde, dat daaromtrent nog geen vaste plannen waren vastge steld. „Het. is u bekend", aldus de heer Hin, „dat H. F. C. ongeveer denzelfden tyd haar gouden feest viert. En omdat wy de onderlinge verstandhouding tus- schen de clubs zooveel mogelyk willen bevorderen, hebben we besloten ook omdat op 1 October het seizoen alweer in vollen gang is onze feestelykheden tot byvoorbeeld Kerstmis of tot het ein de van het seizoen uit te stellen. Intus- schen weten wy ook nu nog niet pre cies, op welke wUze wij ons feest zullen vieren. Er is over gedacht, teneinde eens iets geheel nieuws op ons terrein te krij- gen, om seriewedstryden uit te schrij ven en daartoe alle eerste en tweede klas afdeelingskampioenen uit te noodigen", aldus eindigde de heer Hin. De a.s. jubilaresse staat er momenteel onverwacht vry goed voor. Haarlem had Zaterdag nog een klein kansje op de eerste plaats, maar na Zondagmiddag is het zoowaar een groote kans gewor den. Niet alleen wisten ae roodbroeken gisteren een 03 achterstand in een 64 overwinning om te zetten, maar ook haar ernstige concurrenten Spartaan en D. E. C. leden een even onverwachte nederlaag, zoodat Haarlem haar achter stand men zie elders in dit nummer het ranglijstje een flink eind heeft Ingeloopen. We hopen, dat de roodbroeken aan het eind van het seizoen reden zullen hebben om te juichen. Het tweede elftal staat er op het oogenblik zelfs prach tig voor: het wordt vry zeker kampioen. Als dit nu het eerste ook nog mag ge lukken, dan komt Haarlem weer in het milieu, waarin ze thuis hoort. Play up, Haarlem! LAWNTENNIS. SCHAKEN. Cochet slaat Borotra. In de finale var. het Parysche Kerst- 'ournooi heeft Cochet met 6—3, 6—4, 6—3 gewonnen yan Jean Borotra, Naar de Courant verneemt is het waarschyniyk dat de schaakmeester Nimzowitsch binnenkort in ons land een wedstrijd zal komen spelen tegen Dr. Euwe. DAM- EN SCHAAKRUBRIEK. Wegens gebrek aan plaatsruimte moesten we de Dam- en Schaakrubriek tot het volgend nummer uitstellen. Voetbal. H. F. C.Oud-Internationals. H. F. C, ..peelt Dinsdagmiddag met het volgende c*"tal aan de Spanjaards» laan tegen de Oud-Internationals: Van der Moulen, Wamsteker, Van Hoeren. Jorgeneel, Van der Lee, Lamp. De Ruiter. Danlöls, Kruit, Mlezérus, Van den ''terg. De samenstelling van het elftal der Oud-Internationals is roods oorder tn ons blad gepubliceerd. Er zijn oenlge wijzigingen in gekomen. Boelie Kessler speelt niet mee. M. Houtkooper wordt nu rechtsbinnen en Bieshaar rechts half. Zeer waarschyniyk zal de wedstrijd .:t muziek worden opgeluisterd. Voetbal in Engeland. Uitslagen van Zaterdag: Arsemil—Wednesday 2—3 Sheffield U.—W. Ham U. 3—3 Bury—Liverpool 22 Aston Villa—Leeds U. it) Cardiff C.Newcastle U. 20 Leicester C.Manchester U. 21 SunderlandBumley 21 Manchester C.—Birmingham 23 Blackburn R—Derby C. 3—1 Ever tonBolton W. 30 Huddersfield T.—Portsmouth 3—1 En uit de tweede divisie vallen te ver melden: MiddlesbroughReading 00 Notts C.—Millwall 4—5 Oldham A.—Tottenham H. 31 SouthamptonH11H C. 3—2 Swansea T.Chelsea 0—1 Chelsea heeft hier nu de leiding. KORFBAL Haarl, Korfbalbond De Uitslagen. K. V, I—D. S. V. I D. V. V.—Ulysses I Haarlem 4—'Voorwaarts 1—3 4—1 1-4 BUITEN DE COMPETITIE Haarlem I—Haarlem-comlj 3—1 K. V. 1—D. S. V. 1 (1—3) Deze wedsfcryd waarvoor veel belang stelling bestond, werd onder leiding van den heer E. Krelage op een zeer slecht terrein gespeeld. In den aanvang was K. V. iets-«ter- kor dan haar gasten. Doordat de D. S. V.'ers (waarby 3 invallers) elkaar niet begrepen en weinig samenspeelden, kon K. V. na ongeveer 20 minuten de leiding nemen. D. S. V. maakte even daarna gelijk en was met haar nieuwen aanval succesvoller. Het spel van beide parcyen ging gelijk op. maar doordat D. S. V. meer geluk had, bcha^s een overwinning.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9