BEURSKRONIEK. BINNENLAND ONZE BUITENLANDSCHE HANDEL. Schrale Lippen PUROL THERMOGÈNE HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 7 JANUARI 1929 Bij de intrede van 1929. Diverse stemmingen. Voortschrijdende economische vooruitgang. Kapi taalmarkt. De beurs. Amsterdam, 3 Januari. Het jaar 1929 zet in met een stemming van vertrouwen ten aanzien van den economisch en toestand in het algemeen. Al ontveinst men zich niet, dat in bepaalde takken zooals bijv. zekere Indische cultures de momenteels positie niet onverdeeld gunstig is. In hoofdzaak houdt men toch rekening met een verdere consolidatie van het herstel van den wereldhandel en toeneming van de vraag naar industrieele producten, kort om, toenemende welvaart. Om haar aandeel in de verwachte uitbreiding van den omvang der goederenuitwisseling en het algemeene ruilver keer te veroveren, zagen we in het afgeloopen jaar onze groote Nederlandsohe reeder ij en haar vloten aanzienlijk vergrooten. Natuurlijk profi teerden daarvan de Nederlandsche scheepswer ven op hun beurt weer, al waren de prijzen voor den bouw van zeeschepen nog gedrukt en al overtreft het aanbod van werfruimte de vraag naar schepen nog beduidend. Niettemin wijst deze vlootuitbreiding ontegenzeggelijk op een toe neming van den wereldhandel. Ook aan gene zijde van den Oceaan, ginds aan de Hudson, is men optimistisch gestemd, meer nog dan een jaar geleden. De meeningen der leidende ban kiers geven blijk van veel minder gereserveerd heid dan vorig jaar. En men ziet ook daar de toekomst mee vertrouwen tegemoet, Iets, wat wij dus aan de beurs getrouwelijk na kunnen volgen. Een van de afdeelingen, waar men thans niet zoo opgewekt is, is de suikerafd-eeling. De jaars wisseling stond hier in het teeken der onzeker heid. Even voor ,het einde des jaars kwam uit Havana het bericht, dat alle beperkingen van den suikeroogst op Cuba opgeheven zijn,, met on middellijke in werking treding. De exporteurs zijn bovendien vrij de suiker te verkoopsn op elke buitenlandsche markt, welke hun goed dunkt zonder controle der suikercommissie. Blijkens mededeeling van het Alg. Syndicaat van suiker fabrikanten in Ned. Indië in zijn verslag, ligt er in de naaste toekomst een sterk element van onzekerheid. En deze onzekerheid ziet men tege moet met meer bezorgdheid dan waarvoor in een reeks van jaren aanleiding is geweest. De ver koop van de oogst over 192S bracht een zeer ma tige middenprijs op. Versohillende omstandighe den van de wereldsuikermarkt worden met een zekere bezorgdheid gadegeslagen. De belangstel ling voor oogst 1929 was tot nu toe zeer gering, zoodat onze Java-suiker-cultuur-ondernemin- gen nu voorshands niet bepaald reden tot over groot optimisme hebben. Welke stemming auto matisch op het publiek en andere geïnteresseer den in suikerwaarden overgaat. Men acht de ai- dendvooruitziohten niet buitensporig. Het ligt voor de hand, dat in de laatste dagen van het oude jaar en de eerste van het nieuwe de emissiemarkt vrijwel verlaten lag. Een nadere beschouwing van de definitieve cijfers van 1928 versterken den gunstdgen indruk. Ei- werd totaal ca. 870 mill. g'ld. op onze markt ondergebracht of ruim 200 mill, meer dan voorgaand jaar, en hier van was meer dan 3/8 voor rekening var. het binnenland. Opmerkelijk was.de toeneming der aandeelenuitgiften, die ook weer op verbetering van den economisöhen toestand wijst. Aan nieuw Kapitaal werd ca. 750 mill, uitgegeven, of ca. 130 mill, meer dan in 1927. Al neemt het aan deel der buitenlandsche uitgiften op onze markt af, toch kan men verwachten dat vcorloopig al thans van Duitsche zijde nog dikwijls een be langrijk beroep op onze kapitaalmarkt- zal wor den gedaan in verband met de bepaalde be staande behoefte aan geld bij onze Oostelijke na buren, welke niet op de binnenlandsehe markt kan worden gedekt. De leening Amsterdam werd nu aangekon digd, ten bedrage van 9-781-000 pCt obl. a 99 5/8 pOt., zulks ter conversie van de 6 pCt. leaning. De beurs zette het jaar dan ook verwon derlijk behoeft het niet te zijn in gunstige stemming in, waarbij de goede stemming op bui tenlandsche beurzen nog een handje mee hielp. Er waren aardig wat kooporders voor versohil lende afdeelingen en de beroepshandel durfde ook weer wat onderriem sn. Zoo kwamen in di verse afdeelingen persaldo niet onaardige koers- verheffingen tot stand. Banken ook hier en daar een puntje hooger. Voor industrieele waarden bestond goede be langstelling en de stemming was willig in ver band met de voren uiteengezette goede voor uitzichten voor de industrie en de economische ontwikkeling in het algemeen. Philips liepen voorbijgaand dik boven de 800 uit. Kunstzijde eveneens hooger, evenals de meeste papieren uit dezen hoek. Mijnen deelden de algemeen gunstige tendenz en al was de handel in dsn oliehoek niet groot, de houding was vast en Koninklijke monteerde een punt of wat. Rubbers werden gunstig beïnvloed door de algemeene marktstemming, doch tevens door op- loopende rubberprijzen en zoo kwam men hier, al was de handel stil, toch dikwijls wat hooger af. Scheepvaarten met weinig handel, doch niette min met goeden grondtoon en per saldo op on geveer het peil. dat de laatste weken zoo goed bleef gehandhaafd. Een uitzondering vormden suikerwaarden. Hoe willig de beurs zich ook toonde, voor suiker waarden had men weinig belangstelling. H. V. A. reageerde sterk en ook de andere waarden moes ten soms belangrijk inboeten, een en ander in verband met de hiervoor uiteengezette onzeker heid omtrent de vooruitzichten voor het product en de flauwere suikerprijzen der laatste dagen. Tabakken konden zich wel niet op een over matig groote belangstelling beroemen, doch de stemming was vast en ook hier kon men weer aardige koerswinstjes boeken ten slotte. Amerikaansche waarden, in overeenstemming met New York zelf, golden meerendeels hooger bij aardige affaire. Andere buitenlandsohe waar- ,den, stil. BEURSMAN. OP DE SCHAATSEN. Nog niet overal betrouwbaar. SCHEEPVAART OP DE ZUIDERZEE BELEMMERD. De aanhoudende vorst der laatste dagen heeft de harten dei' schaatsliefhebbers weer doen open gaan, schreef men Zaterdag uit- Leeuwarden aan de Tel. Op talrijke ijsbanen van ondergeloopen landen in de provincie wordt al druk schaatsen gereden, hoewel voorzichtigheid geboden blijft, daar het ijs nog niet betrouwbaar is. De scheepvaart gaat nog onverstoord' haar gang, ofsohoon zij op de Friesche Meren reeds last van drijfijs begint te ondervinden. Ook wordt mede ten gevolge van de Oostenwinden de scheepvaart in de Friesohe Waddenkust be moeilijkt. Overigens zijn er door de anders zoo voortvarende ijsclubs in Friesland nog geen hardrijderijen uitgeschreven. In de omgeving van Heerenveen zijn sommige ijsbanen geopend. Het ijs op de baan van Thlalf is nog lang niet sterk genoeg. Op slooten wordt, hier en daar wel schaatsen gereden, maar fhet ijs blijkt ook daar nog niet vertrouwd te zyn. Verschillende personen haalden al een nat pak. By doorgaand vriezend weer zou de IJsveree- niging „Groningen" haar baan in het Stadspark Zondag openstellen vcor kinderen en Zondag avond voor leden. Ook de ijsvereenigingen .Kweekschool" en „Het Noorden" hoopten haar banen te kunnen openen. Aan de kust van West Friesland zet zich reeds veel ijs vast meldt ds? Msb De zeil- en motorvaart zal spoedig worden ge staakt, daar men reeds hinder heeft van drijfijs. Ook de visschers hebben hun 'haringnetten uit zee gehaaid. Wegens den lagen waterstand voor de hajven van Blokzijl, tengevolge van de ijsvorming in de Zuiderzee en den Oostenwind, kon de motorboot „Stad Steenwijk", van den dienst Steenwijk— Amsterdam—Zaandam Zaterdag haar bestem ming niet bereiken en moest men te Kampen binnenloopen. De Zuiderzee is bijna gef :1 met ijs bedekt. Wanneer de vorst aanhoudt, zal deze dienst onmogelijk kunnen worden gehandhaafd. IN EEN TRAMHUISJE GESTORVEN. Zaterdagmorgen werd in het tramhuisje op het Haarlemmerplein te Amsterdam in zittende 'houding een niet meer ionge man gevonden, die geen levensteeken gaf. Een dokter van den G. G. en G. D. constateerde dat de dcod was ingetre den. Nadere bijzonderheden omtrent dit droevig geval zijn niet bekend, meidt het Kbld. PLUEMVEEHOUDERSBOND IN NOORD - HOLLAND OPGERICHT. Te Allrmaar is een Bond van Pluimveehouders in Noord-Holland opgericht, meldt het Hbld. To: voorzitter is benoemd ce heer W. R. Drcst, burge meester van Kwadijk, bestuursleden zijn de hee- ren A. Vos te Bussum, P. Bcom te Alkmaar, Hsnstra te Enkhuizen en S. Stolp te Halfweg, Secretaris. DE RAT IN HET VLIEGTUIG. GELUKKIG GEEN DAMES AAN BOORD Kort geleden 'heeft zich in een van de vliegtui gen van KN.I.L.M. het volgende voorval afge speeld, waarin een rat, die waarschijnlijk des nachts in het toestel was geklommen een hoofd rol heeft gespeeld, totdat hij hoog in de lucht zijn einde vond. Het vliegtuig, bestuurd door den piloot Mol, dat naar Bandoeng zou vertrekken, was op Tjili- litan bijna aan het einde van zijn start, toen de bestuurder plotseling in zijn korte kakibroekje iets voelde wat er .even tevoren niet was ge weest. Daar hij zijn be enen en handen vcor de stuurinrichtingen noodig had, kon hij slechts met een hand even een snelle klap naar beneden geven en daar schiet uit zijn ruime broekspijp een rat, die de veiligheid hoogerop zooht en achter op Mol's nek ging zitten. Intusschen was het vliegtuig' reeds van den grond en moest Mol zijn aandacht tusschen het vliegtuig en de rat verdeelen. Gelukkig slaagde de eerste erin <3e deur, welke van de cockpit naar de cabine leidt, te openen. Een snelle beweging en de rat schoot tusschen de passagiers in. Het deurtje naar de cockpit floepte dicht en Mol kon weer rustig vliegen. Het duurde niet lang of het vliegtuig vervoerde zijn eersten doode. DE VERKIEZINGEN. Prof. Veraart. Naar aanleiding van verzoeken uit een groot aantai plaatsen heeft prof, Veraart besloten zich ook in de drie andere Rijkskieskringen van kieskringcombinaties, waar de kwaliteitszetel van arbeidszaken en arbeidsvraagstukken is gesteld, candidaafc te laten stellen, „teneinde ook daar voor de katholieke kiezers de gelegenheid te ge ven. den strijd voor ae handhaving van geest en letter van het kiesreglement te voeren". VOOR 10.009 AAN MANUFAC TUREN VERDUISTERD. DOOR EEN FILIAALHOUDER. De manufacturenhandelaar J. ce G. uit Gro ningen heeft bij de politie te Rotterdam aangif te gedaan, dat de filiaalhouder A. J. A. uit d? Tuinöerstraat te Rottendam voor 10.000 aan manufacturen heeft verduisterd, meld-t ae N. R. Crt. A. heeft in den loop van den tijd voor dit bedrag goederen ontvangen van de G. Toen deze hem om afrekening vroeg, antwoordde A., dat hij neg geen geld van zijn klanten had ontvangen Na verloop van tijd vroeg de G. opnieuw om een afrekening. A. antwoordde toen. dat hij de goederen niet verkocht, maar beleend had. De G. is daarna naar hier gereisd om ce zaak ts re gelen. Toen hij bij het filiaal kwam, bleek de winkel leeg en gesloten te zijn. A. was vertrok ken zonder adres achter te laten. HET MILITAIRE VRAAGSTUK. EN DE R.-K. STAATSPARTIJ. Het partijsecretariaat der R. K. Staatsparty deelt mede, dat voor de behandeling van het mi litaire vraagstuk in de Partyraadsvergadermg van November 1929 de navolgende heeren zich bereid hebben verklaard als pr aadviseurs op te treden: mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Ka mer der Staten-Generaal, voorzitter der R.K. Eerste Kamerfractie, te Vught, voor de politieke aspecten van het vraagstuk; mr. dr. J. Beuns S.J. te Nijmegen, voor de economische aspecten van het vraagstuk; mr. D. Beaufort O. F. M., secreta ris van den R. K. Vredesbond, adviseerend lid van den Partijraad, te Venray. voor de moraal theologische zijde van het vraagstuk en generaal P. J. van Munnekrede, lid van het Hoog Mili tair Gerechtshof, voo:z.tter der Algemeene RK. Officierenvereeniglng, adviseerend lid van den Partijraad, te 's-Gravenhage, voor ce militair - technische zijde van het vraagstuk. VERDWIJNT STATION W. P.? NIEUW STATION TE AMSTERDAM. Het Hbld. verneemt, dat het Weesperpoortsta- tion te Amsterdam op verdwijnen staat. In den omtrek van den grooten verkeersweg naar het Oost-en des lands, die ontstaan zal zoodra de Ber- lagebrug over den Amstel by de Amsteliaan is gelegd, zal een nieuw groot spoorwegstation wor den gebouwd, waarvan de kosten uiteraard ge heel voor rekening van de Spoorwegen zullen kernen. Doch vcor de verhooging van de spoor baan binnen den bebouwden kom der gemeente zal Amsterdam financieel moeten bijdragen. FOTO-AUTOMATEN STATIONS. OP MEN FOTOGRAFEERT ZICH ZELF. Er worden momenteel onderhandelingen gevoerd voor het plaatsen van foto-auto- maten op de groote spoorwegstations in ons land, terwijl in tal van steden verder zaken zullen worden gevestigd meldt het Leidscn Dagblad. De automaat draagt den naam „Filminit" en wordt reeds met veel succes gebruikt in het buitenland. Men neemt plaats in een hokje, ongeveer ter groote van een telefooncel, werpt eenige geldstukken in de gleuf, lampen gaan bran den, achtereenvolgens worden 8 verschil lende opnamen gemaakt, telkens na een op name klinkt een signaal, het teeken, dat men van pose kan veranderen; nadat zoo 8 foto's zijn genomen, gaat het licht uit en maakt men plaats voor een volgenden klant. Na ongeveer 8 minuten komt uit de machine een strook te voorschijn met 8 foto's, alle acht verschillend, ongeveer op het formaat der paspoortfoto's. Vindt men deze wat klein, of is er een bijzonder fraai, dan levert dezelfde automaat voor enkele dubbeltjes een vergrooting. VERHOOREN VAN ARRESTANTEN. DE TERMIJN VAN ZES UREN. Het „Algem. Politieblad" bevat een aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven ge richte circulaire van den minister van Jus titie betreffende artt. 57 en volgende Wet boek van Strafvordering. Naar den minister is gebleken, geven deze artikelen speciaal art. 61 in de practijk tot moeilijkheden en tot verschil van opvatting aanleiding. Ten einde eensdeels aan deze moeilijkheden te gemoet te komen, anderdeels een zooveel mogelijk gelijke behandeling van de ver dachten te bevorderen, doet de minister zijn oordeel te dezer zake kennen. Verscheidene vragen rezen ten aanzien van den termijn van zes uren, genoemd in het tweede lid van artikel 61. Uitvoerig betoogt de minister dat een re delijke interpretatie van de artt. 53 en vol gende medebrengt, de zes uren van ophou- ding voor het verhoor op het tijdstip van aankomst op de plaats van verhoor te doen aanvangen. Een ander vraagpunt, hetwelk in de prac tijk met betrekking tot art. 61 naar voren kwam, betreft verdachten, die niet nuchter op de plaats van verhoor aankomen. Volgens den minister gelden dan de uren van ont nuchtering voor de zes uur van art. 61 niet mede, ten minste indien de verdachten bij aanhouding in een dusdanigen staat ver keerden, dat zij ook niet verdacht zouden zijn aangehouden. Iets dergelijks geldt indien de aangehou den verdachte door een verwonding, door bewusteloosheid of door andere omstandig heden niet in staat is, een verhoor te onder gaan. Kan in de laatstbesproken gevallen het gedwongen verblijf van een verdachte ten politiebureele eventueel langer dan zes uren duren, dit moet niet geschieden in een ander geval, waarin de practijk verdachten wei eens langer dan dien termijn schijnt te heb ben opgehouden; het geval, dat verdenking bestaat ten aanzien van meer strafbare feiten. Practisch en gezien de grondgedachte van art. 61 schijnt den minister een zoodanig langer vasthouden in het omschreven geval steeds ongewenscht. Is zes uur in een bepaald geval onvoldoen de, zoo moet-óf een bevel tot inverzekering stelling worden gegeven, öf b.v. in een geval dat zoodanig bevel niet is toegelaten (art. 58 lid I) een gerechtelijk vooronderzoek worden uitgelokt. Een uitzondering geldt voor het geval van een tijdens het verhoor gerezen nieuwe verdenking. Indien een verdachte, op een plaats van verhoor ontboden, aldaar vrijwillig versche nen is, zal zes uren na aankomst op de plaats van verhoor een dergelijke verdachte, niet meer tegen zijn wil mogen worden vastge houden, onafhankelijk van de omstandig heid, of hij gedurende de eerste uren van zijn verblijf on de plaats van verhoor aldaar wel in eigenlijken zin is „opgehouden" vastgehouden). ONDER CCRATEET.ESTF.LLIXG VAN DRANK ZUCHTIGEN. Naar de Res.bode verneemt is aan den Raad van State toegezonden een ontwerp van wet. die net mogelijk zou maken, drankzuchtigen onder curateele te-stellen. De Nederlandsche export in November 1928 en eenige vergelijkende cijfers over de eerste elf maanden van 1928 en 1927. Langzamerhand teekent zich het beeld af van de positie onzer handelsbalans in 1928. De volledige cijfers zijn nog niet bekend, maar na de November publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek is met eenige zekerheid wel aan te geven hoe onze export- en importcijfers zullen zijn vergele ken bij vorige jaren. In November 1028 be droeg de waarde van onzen invoer in ronde cijfers f 222.441.000 en die van den uitvoer f 169.630.000. Voor de eerste elf maanden van dit jaar waren deze cijfers respectievelijk f 2.474.415.000 (invoer) en f 1.821.426.000 (uit voer.) De Nederlandsche invoerwaarde van Ja nuari tot en met November 1928 bedroeg circa 146 millioen gulden meer dan in de overkomstige periode van 1927, terwijl de uit voerwaarde een verhooging van ruim 77 mil lioen gulden aanwijst. Beschouwt men de in- en uitvoercijfers in gewichtseenheden dan blijkt, dat de invoer in 1927 over de periode Januari tot en met November bedroeg 26.340.000 ton en in denzelfden tijd ln 1928 27.396.000 ton, de uitvoer in 1927 13.184.000 ton en in 1928 14.348.000 ton. Er Is dus zoowel voor den invoer als voor den uitvoer een stijging vast te stellen vergeleken met het vorige jaar (1927). Deze vermeerdering is natuurlijk in tal van posten terug te vinden, maar zooals gewoonlijk zijn ook ditmaal enkele posten zeer in t oogloopend. In de eerste plaats zij verwezen naar de uitvoercijfers van bloem bollen. Door den heer Krelage, voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en Voorzitter der Haarlemsche Ka mer van Koophandel is daarop reeds gewezen bij gelegenheid van de redevoeringen, uitge sproken bij de opening der laatstgehouden algemeene vergadering der Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur en op 2 Januari in de Nieuw jaarsrede uitgesproken in de vergadering der Haarlemsche Kamer van Koophandel. Gedu rende de jaren 1926 en 1927 bedroeg deze uit voer 39,2 en 39,9 millioen gulden, in de maan den Januari tot en met November 1928 was dit bedrag reeds f 41.560.000. De vermeerderde uitvoer is voorts te dan ken aan den toegenomen export van steenko len en bunkerkolen. De vermeerdering ls zeer aanzienlijk en bedroeg over de maanden Ja nuari tot en met November 1928 vergeleken bij deze periode in 1927 niet minder dan 820.000 ton. Misschien van nog meer betee- kenis dan deze vermeerderde uitvoer is het feit, dat tegelijkertijd het gewicht aan inge voerde steenkolen in 1928, over de eerste elf maanden, kleiner is dan in de overeenkom stige maanden van 1927. Eenerzij ds dus een vermeerderde uitvoer van groote beteekenis. anderzijds een verminderde invoer, zeker van niet minder beteekenis. Een derde groep producten, welke tot de vergrooting van den uitvoer hebben bijge dragen is die der versche groenten. In de Jaren 1926 en 1927 was deze reeds van bijna 45 millioen gulden gestegen tot 49 millioen gulden en gedurende de eerste elf maanden van 1928 beliep deze export reeds ruim 65 1 2 millioen gulden. Met dit cijfer is tevens het uitvoercijfer van 1925, hetwelk ruim 52 mil lioen gulden bedroeg, overschreden. Scherp tegenover deze gunstige cijfers van den uitvoer van versche groenten staat het uitvoercijfer van de aardappelen. Vergeleken bij 1927 is, over een tijdsbestek der eerste elf maanden, een aanzienlijke achteruitgang vast te stellen, welke zelfs ruim 6 millioen gulden bedraagt. Het Engelsche invoerverbod op versch vleesch werkt nog steeds nadeellg. Vergeleken bij 1927 is er dit jaar (Jan.Nov.) weder een achteruitgang vast. te stellen, welke niet min der dan ruim 10.000 ton bedraagt. De uitvoer van Bacon naar Engeland is toegenomen. Uit industrieel oogpunt bekeken is de ver meerdering van den uitvoer van fabrikaten hoogst belangrijk. Over elf maanden gerekend bedroeg deze in 1927 1744 millioen gulden, in 1928 1828 millioen gulden. Gloeilampen, radiotoestellen. Installaties voor draadlooze telegrafie en telefonie en last not least: sche pen, schuiten enz. hebben daarbij een voor name rol gespeeld. De vermeerdering van den uitvoer van schepen, schuiten enz. over de eerste elf maanden van 1928 vergeleken bij 1927 bedroeg ruim 14 millioen gulden. De toe neming van den uitvoer voor electrlsche toe stellen ovv.r deze periodes is zeker niet minder belangrijk en bedroeg ruim 11 millioen gulden. Alhoewel de maand November 1928 een vee! gunstiger beeld geeft ten aanzien van onzen uitvoerhandel dan de overeenkomstige maand in 1927, mag daaruit nog niet gecon cludeerd worden, dat over alle liniën verbete ring is ingetreden. De cijfers toonen aan dat zulks absoluut niet het geval is, waarvoor men slechts naar onze invoersaldo's behoeft te kijken. MOLLERUS. DE FRANSCHE GEZANT. DE HEER KAMMERER BENOEMD. Naar de N. R. Crt. verneemt zal de heer de Marcilly, wiens overplaatsing naar Bern reeds werd medegedeeld, als Fransch gezant te 'sGra- venh&ge worden vervangen door den heer F. A. Kammerer. thans Fransch gedelegeerde bij de Caisse de la dette Egyptienne. ZONECLIPS IN NOVEMBER. Van de twee zonsverduisteringen die dit jaar zullen plaats hebben is er een, de ringvormige zoneclips van 1 November in Nederland als ge deeltelijke eclips zichtbaar, waarbij ongeveer een vyfde der zonsmiddeHijn verduisterd zal zyn (omtrent 11 uur des morgens). De zone der ringvormige verduistering begint in den Atlan- tischen Oceaan in de buurt van Newfoundland. loopt over Noordwest- en Midden-Airika en eindigt in den Indischen Oceaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cants per regel. Ruwe Huid, Springende Handen Winterhanden, Wintervoeten en Huidwondjesgeneestmensnel met Doos 30-60 00, Tube 80 ct. CENTRAAL VERVOER. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat „het laden, vervoeren, lossen en optassen van materialen en de levering van paarden en wagens in huur met of zonder bedcening, ten behoeve van Centraal Vervoer, gedurende het jaar 1929 (waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 24 December 1928) door hen ls ge gund aan J. L. Thoolen te Haarlem. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem. Geslaagd voor diploma B de hee ren A. Suyk, H. Doeleman. J. J. Wennekes, A. Brouwer, S. Doolaard, C. Gottschal, O. Jansen, C. Jongens, allen te Haarlem, J. Rooker, A. Zwem mer, G. de Bock, J. Bos, K. Mulder, H. Vree man. Joh. van Dijk. P. Beyen, Joh. Overmecr, H. Deniele, T. W. Bloemend'aal. CABARET-AVOND N. R. V. Zoo'n cabaret-avond van de Nederlandsche reisvereeniging is toch wel heel gezellig. In de concertzaal zat je Zaterdagavond met vele N. R. V.'ers byeen te lachen om moppen en te genie ten van liedjes en dansen die door het wakkere troepje van den heer Paul Ostra uit Rotterdam gebracht werden. De leider zelve gezelsde prettig over van-alles-en-nog-wat, zong een aardig liedje op een aardige wys van Benatzky. en ver maakte ons zeer. Dan was er Jeanne Tim, die ook zong, en hoe!, dan waren er de drie Wil liams, de dansers Bob cn Tine Heusdsn, en ten slotte stond er een „geschiedenis vol intrigue en „nog iets" in één bedrijf" „Baas boven baas" op 't programma. En daarna was er bal. prettig en vroolijk by de keurige muziek van Stoeken's band. STADSSCHOUWBURG. Het tooneelensemble „De Vereen: gde Schouw spelers" zal Woensdag 9 en Vrijdag 11 Januari in den Stacs-Schouwburg de eerste voorstellin gen geven van: Fanny's Ontrouwtooneelspel in 4 bedrijven, naar het Engelsch van Clyde Fitch. Medespel enden bij deze voorstellingen zyn. de dames Enny McLs-de Leeuwe, Minny van Ollefen. Marie Harms-Haspels, Johanna Op dam, en de heeren: Pierre Mals, Hans Brüning, Nico de Lange, Gerard Robbers. iwé-v-l' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cont. bcatrijdr aiel «ure.» Rheumatiek - Jicht Griep Steken in de Zij en Hoest Bij Aporhelert en D'oglUen het te dom fO J 5. halve doot f O 45 DE A.S. SCHNEIDER CUP- i WEDSTRIJD. (Van onzen Londenschen coresrpondentX Een uur en twintig minuten vóór het' tijdstip waarop inschrijvingen werden ge sloten, kwam dezer dagen bij de Royal Aero Club het bericht binnen dat Amerika zou deelnemen aan den jaarlljkschen wedstrijd om den Schnclderbeker, die dit jaar in en boven Engelsche wateren zal worden ge houden. De wedstrijd zal in Augustus of Sep tember worden gehouden boven de Solent. Voordat ter elfder ure Amerika inschreef hadden alleen Frankrijk en Italië te kennen gegeven dat zij tegen de houders, de Brit ten, zouden uitkomen. Men had gehoopt dat ook Duitschland dit jaar van de partij zou zijn. Maar inschrijving van dit land liet op zich wachten Intusschen zijn er nu meer landen-mededingers dan de laatste jaren het geval is geweest. Deze wedstrijd voor snelle watervliegtuigen is geleidelijk een officieele zaak geworden. Alleen regeeringen beschikken over de bron nen, die een vliegtuig en de organisatie voor het doel kunnen scheppen. De gebeurtenis wordt van eminent belang geacht. En de deelnemende landen zetten hun beste avia- tische beentje voor om den wissolbcker machtig te worden. Het bezit is een waarde volle reclame voor de vliegtuigindustrie en de motorenfabricage van het land. En het land dat den wedstrijd wint kan gewoonlijk reke nen op groote hestellingen uit landen, waar vlieg-industrie niet is ontwikkeld. De Brit ten werden houders van den beker in 1927 toen zij hem boven de wateren van Venétic aan de Italianen ontnamen. Voor den wed strijd van dit jaar hebben de Britten cn Italianen, die eikaar op dit gebied weinig of niets toegeven, toestellen v» vaardigd die naar de verwachting een snelheid zullen bereiken van meer dan 350 mijl per uur. DE STRIJD MET DEN DOOD. De Russische geleerden hebben den laatsten tijd eigenaardige experimenten gedaan. Prof. Kuljabko heeft b.v. een apparaat geconstrueerd, met hetwelk het hem gelukt is. het hart van een doode kat weder te doen werken. Prof. Mihailowski liet van een aap, dien men geheel verdoofd had, het bloed uitpompen. Het dier lag voor dood op de operatietafel en toen men het bloed weder in het lichaam inpompte, begon de aap na 25 minuten weer te ademen en wilde zelfs den dokter byten. 's Avonds sprong hU weer even vroolijk in zUn kooi rond, hoewel hy toch aanmerkelijk verzwakt was; dit was echter na eenige dagen geheel verdwenen. Om te voorkomen dat het bloed van den aap inmiddels niet zou stollen had men het mot een opk>6sing vermengd. Toch durfde men niet met den we- dertoevoer van het bloed wachten tot het ze nuwstelsel had opgehouden haar funct'e te dom. Wat een dokter in het algemeen onder het be grip „dood" verstaat is hot ophouden van dc functie der zenuwen en van het hart. De ver schillende weefsels en organen in een lichaam houden niet plotseling op met werken. Vroegere proefnemingen hebben ons b.v. al aangetoond, dat het hart na den dood in een bepaalde oplos sing nog blyft leven. Men is er in geslaagd het hart van een „doode" weder te laten functioned ren, door het toedienen van een adreoamln injectie. De laatste proefneming werd onlangs nog in een ziekenhuis te Stockholm genomen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11