HAARLEM'S DAGBLAD VP I ID AG 11 JANUARI 192? VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Behandeling Begrooting. Steeds de wethouders- (verkiezing. Het vloekverbod. Hoe de soc.-dem. wethouder Roodenburg tegemoet treden. Over de personeelsformatie. Wethouder Slingenberg over de financiële politiek. Voor een object, dat duurzaam is, mag geleend worden. Verdere wijziging der tarie ven kan niet worden in overweging genomen. Een gunstig perspectief voor de gemeente. Avond van {replieken. 'Aan de orde is de verdere behandeling der GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1929. .Voortgegaan wordt met de Algcmeene beschouwingen. De heer Reinalda gaat voort met te be- loogen. dat de S. D. A. P. tegenover den heer Roodenburg een afwachtende houding wenscht aan ic nemen en na te gaan of de ze- de voetstappen van zijn voorganger zal drukken. Gezien zijn verleden treedt de S. D. A. P. hem met vol vertrouwen tegemoet. Daarna tredende in het financleele beleid zegt spr., dat te veel geboekt wordt op de kapitaalsuitgavendat komt omdat men bij ieder ding bang is voor een belastingvcrhoo- ging. De interlngs-politlek van Haarlem rs een gevolg er van, dat men niet de belasting ■wil gaan verhoogen uit vrees voor den trek naar bulten. Te Haarlem dient men voor zichtig te zijn met te veel te gaan brengen op de kapitaalsuitgaven. Maar, indien men niet te veel op die uitgaven gaat brengen, dan is niet t,e ontkomen aan een belasting- verhooging. Ncodig is verder te gaan reser veeren voor de groote uitgaven in de toe komst, die dan noodig zijn. Onder meer denkt spr. daarbij aan den bruggenbouw. De aandacht vestigt spr. op de personeels formatie. Laat men daar niet allerlei kleme zaken bij gaan halen. Want op die manier houdt men dc formatie tegen. Noodig is die formatie, want aan de oude promotiejacht dient een einde te komen. Tenslotte maakt spr. nog enkele opmerkingen over het voor stel Joosten ter zake van de electriciteits- tarievcn. Dc heer Van Kessel gaat de quaestie van de belastingen behandelen. Er is niet ge komen een verlaging van de belasting na de annexatie. De winst uit de bedrijven is ab normaal hoog geweest en van een verlaging van cic tarieven is niets kunnen komen. De annexatie bracht aan de inwoners van Haar lem geen voordeel, alleen gaf ze meer be moeienis aan het gemeentebestuur. Indien het nu aanhangige wetsontwerp ter zake van de financleele verhouding tusschcn het Rijk en de gemeenten mocht aangenomen wor den, dan zal, naar spr. meent, Haarlem daar geen zijde bij spinnen. Er volgt daarna een aandrang om met de asi'alteering voort te gaan. Ook deze spr. maakt eindelijk de op merking dat men niet aan een belastingver- hooging zal kunnen ontkomen. De heer Wolzak gevoelt zich genoopt een opmerking te maken, naar aanleiding van de laatste wethoudersverkiezlng. Indien riü eens niet een man van reehtsch maar een lid van den Vrijheidsbond was gekozen tot wethouder, was dan daarmede alleen het gemeentebelang gediend? Immers mede van den kant van den Vrijheidsbond werd een zetel in het college van B. en W. verlangd om de partij. Spr. kan zich vereenigen met het advies van B. en W. inzake het vloekverbod. Dat is niet een zaak van een gemeentelijke verordening. Kon het worden opgenomen in het Wetboek van strafrecht dan was dat wat anders. Daar hoort 't in. Het gaat er niet om het misbruik maken van des Heeren Heili gen Naam slechts met een geringe straf te straffen. De heer Oversteegen gaat ditmaal, maar dan onder protest, nu de heer Reinalda hem ln den steek het, staande spreken. Spr. betoogt dat hij geen heil verwacht van het parlementarisme maar alleen van de revo lutie. De heer Visser betoogt, dat het niet al leen voor de hoogere maar ook voor de la- gerere inkomens slecht is indien er mocht komen een belastingverhooging. Dit naar aanleiding van het betoog van den heer Joosten. Het gaat niet slechts met enkele centen doch met enkele guldens bij een be lastingverhooging voegt spr. daaraan toe. Het gaat niet aan, dat de arbeiders nog meer belasting moeten gaan betalen. Nog zegt spr. dat hij weinig gevoelt voor een verhooging van jaarwedden van de Hoofdambtenaren. Wat aangaat het beleid aan Openbare Wer ken merkt spr. op, dat het vaak voorkomt, dat terreinen te duur gekocht worden. Bijna steeds is het vooruit bekend, dat de gemeen te lots wil gaan koopen en dan is de ge meente duur uit. Wat aangaat het vloekver bod is spr. het eens met den heer Wolzak. Echter men zou in gemeentegebouwen kun nen ophangen kaarten met een verzoek niet te vloeken. De heer Klein drukt den wensch uit, dat nu toch eens spoedig de personeelsformatie er moge komen. Er gaan nu ondragelijke toestanden komen. Zoo wordt nu reeds aan den Incassodienst gespionneerd. En vele ambtenaren wachten reeds lang op een vas te aanstelling. Wat aangaat de ambtenaren, dient er te komen een codificatie van de bestaande verordeningen en daarnaast een scheidsgerecht. Voordat het jaar is geëindigd dient er tc komen het ambtenarenreglement. Antwoord van B. en W.. De heer Slingenberg wenscht, alvo rens te komen tot de opmerkingen, gemaakt ter zake van de Begrooting, eerst als Raads lid een enkel woord omtrent de laatste wet houdersverkiezing te zeggen. De vrijz. dem. meenden dat het gewonscht is, gezien de po litieke constellatie mede te werken aan de tot standkoming van een college van B. en W. bestaande uit twee man van rechtsch en twee man van linksch. Dat standpunt is door hen in 1927 na de Raadsverkiezing ingeno men en dat standpunt wenschten ze nu te handhaven. Do Vrijheidsbond nam een an der standpunt in. De vertegenwoordiger van i den Vrijheidsbond zeicle op cle vergadering van de vertegenwoordigers van de RaadS' fracties, dat haar de mcenlng van den Vrij heidsbond in de vacature Bruch een Vrij- hcidsbonder diende te worden gekozen. Maar toen bleek dat dit geen instemming vond zeide die vertegenwoordiger: goed dan 5 wethouders en dan ook een R.K. er bij. Noch de soc. dem.. die nu niet alleen de linksche. gelijk vroeger, maar allo- fracties van den Raad ter conferentie noodigden, noch de Vrijheidsbond handhaafden hun standpunt van 1927. Wat de vrijz. dem. in 1931 zullen doen is nu nog niet te zeggen. Het kan zijn dat ze dan medegaan met het standpunt van den lieer Reinalda dat de twee grootste partijen in den Raad tot de regeer taak zijn geroepen maar dat is zooals gezegd nu nog niet te verklaren. Thans de gemeentebegrootlng. Er kwam van onderschelden kant de klacht dat ze nu te laat worden behandeld en is ingediend. B. en W. zullen zich beijveren dat de begroo ting er het volgende Jaar eerder komt, zoo dat ze dan voor het einde van het jaar kan behandeld worden. Of dat echter in de maand November kan geschieden, is de vraag. Ditmaal ging het niet de Begrooting zoo tijdig klaar te hebben. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Joosten zegt spr., dat hij in de 3e afdeeling niet als wethouder van financiën, maar als raadslid zit. Verder in de afdcellngen wordt niet zoo zeer de begrooting als technisch stuk behan deld maar wordt meer het algemeen beleid van het college van B. en W. besproken en dan doet het niet ter zake of de wethouder al dan niet in de afdeeling aanwezig is. De opmerking omtrent den kapitaaldienst had cle heer Joosten behooren te maken in de fi nancleele commissie. Als er een Begrooting is voor den dienst van het bedrijf Openbare Werken, die er spoedig komt, dan komt alles aangaande den kapitaaldienst en de uitga ven voor openbare werken in orde. Daarna treedt spr. in de critielc op het al- gemeene financleele beleid van B. en W. De heer Joosten was nu tevreden over den op zet van cle Begrooting. Welnu als de heer Joosten tevreden ls, dan springen B. en W. in de lucht zegt spr. Er werden door den heer Joosten vergelijkingen gemaakt tusschen het jaar 1924 en nu, voegt spr. daaraan toe. In 1929 nog slechter dan in 1924 was de slotsom van den heer Joosten, wat aangaat de reser veering. Echter, men dient indien men wil gaan vergelijken, jaren te gaan vergelijken, die met elkander zijn te vergelijken. Spr. wil ook een vergelijking gaan maken tusschen beide jaren, nu de heer Joosten dat deed. In 1924 begon het jaar met een batig saldo van den vcrigen dienst van 389.000. Er werden toen geheven 40 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, thans worden er geheven 5 opcenten, toen was het belastingpercentage de eerste vier maanden nul en de volgende acht maanden 3; thans is het l'/2. Dat alles te zamen maakt, dat thans op de begrooting van 1929 een mil- lioen wordt gemist. Had men dezelfde situa tie als in 1924, dan had men nu een mil- lioen meer. Er wordt nu minder belasting ge heven, dat is een goede kant van het beleid van B. en W. Het is gemakkelijk te gaan re serveeren en dan maar belasting te laten betalen. Maar gewenschter is dat men de burgerij niet meer belasting laat betalen dan strikt noodzakelijk is. Opmerkingen zijn ge daan omtrent hetgeen wordt geboekt op bui- tegenwoon. Naar aanleiding -daarvan haalt spr. aan hetgeen Mr. Doorninck schreef in de Statistische Berichten. Men kan alles zetten op gewoon maar dan wordt het bud get te zwaar belast, dan kan een gemeente slechts weinig doen gaan, dan kan de ge meente weinig doen voor haar sociale taak, Dat wilde juist iemand als de heer Door ninck die zcide, als nu de heer Joosten deed. belast den kapitaaldienst niet te zwaar. Iemand als Dr. Wibaut kwam op tegen het betoog van Mr. Doorninck. Als men op de Begrooting alles gaat boeken op gewoon, dan kan een gemeente niet haar sociale taak gaan uitvoeren, tenzij men de belas- tingschroef aanmerkelijk moet gaan aan draaien. Spr. denkt er zoo over: voor een object dat duurzaam is voor de burgerij mag geleend worden en dan over een tijd als de econo mische duur van het object is. Als bijv. gere kend wordt, dat een school 40 jaar duren zal, dan mag voor een school die te bou wen is over 40 jaar geleend worden. Als men voor alles, ook voor bruggen, moest boeken op den gewonen dienst, dan zou dat geven een ondi-agelijken last op den gewonen dienst. Zeker, men kan meer belasting gaar. heffen. Maar als dat niet noodig is moet het niet geschieden. Tot de soc. dem. zegt spr.: geef aan hoe ik met een heffing van V/3 per cent een betere financiering kan bewerken. De belasting is te Haarlem gunstig voor de lagere inkomens, gaat spr. voort, maar druk kend voor de hoogere inkomens, als men gaat vergelijken de heffing in plaatsen als. Groningen, Utrecht, Amsterdam en Arnhem. De heer Joosten gebruikte een boekje van het Statistisch Bureau. Maar spr. wenscht dat niet te gebruiken. Dat Bureau geeft al léén gegevens van belasting die gezinnen zonder kinderen moeten betalen. Maar ge- wenscht is gegevens omtrent gezinnen met vier kinderen, dus normale gezinnen, of van gezinnen met meer kinderen. Spr. heeft ge maakt een eigen statistiek. En wat ziet men dan? Te Den Haag is de belasting het laagst over de geheele linie, doch bij een gezin van 6 kinderen, dat is de ecnigste uitzondering, wordt te Haarlem minder belasting dan te Den Haag betaald. Tc Haarlem betaalt men bij een gezin met vier kinderen en bij oen inkomen van 2500 aan belasting het bedrag van 23 en te Am sterdam het bedrag van 26.39. Bij een in komen van 2000 betaalt men onderschei denlijk te Haarlem 22.50 en te Amsterdam 36, bij een gezin van 6 kinderen onder scheidenlijk 24 en 7.50. Tc Haarlem is de belastingheffing dus gunstiger dan in andere gemeenten voor gezinnen met kinderen. Wat echter aangaat do hoogere inkomens die van 60.000, 70.000, 80.000 en hooger moet men te Haarlem meer belasting betalen dan ln iedere andere gemeente, waarmede Haar lem kan vergeleken worden. Bij de belasting- quaestie dient men echter niet alleen te zien naar de groote gemeenten, maar ook naar gemeenten als Heemstede en Bloemen- daal. Gezorgd moet worden dat niet meer nog dan tot nu de zuigkracht van omlig gende gemeenten voor Haarlem noodlottige gevolgen heeft. Spr. deelt mede dat de zaak van den huurkoop gereed ls en dat spoedig het voorstel inzake het nachttarief komen zal. Thans de quaestie der tarieven, die der re- serven en der winsten uit de bedrijven. Reeds ten vorlgen jare heeft spr. betoogd dat de winsten die te Haarlem uit de bedrijven gehaald worden, niet hooger zijn dan in an dere gemeenten en dat de reserven gunsti ger zijn dan in eenige andere gemeente. Wat aangaat dc tarieven die kunnen den toets der vergelijking met andere gemeenten ten volle doorstaan. Daar het zoo met de tarie ven ls gesteld, is het geoorloofd uit de bedrij ven te incasseeren die winsten die er nu uit gehaald worden. B. en W. kunnen niet aan denken ten aanzien der tarieven eeni ge verdere wijziging in overweging te ne men. De heer Castricum die een voorstel in diende ter zake van de tarieven stelt zich daarmede tegen de tarieven en de finan cleele politiek van het college van B. en W, Als de heer Castricum dat deed namens de R. K. Raadsfractie. De heer Van Liemt: neen, niet namens de geheele fractie. De heer Slingenber g gaat voort met te memoreeren dat in 1927 het geheele col lege van B. en W. is herkozen met de mede werking mede van ae RK. onder voorwaar de dat het financleele beleid, de belasting en de bedrijvenpolitiek zouden bestendigd blij ven. Maar als de heer Castricum nu anders gaat optreden, wat is dan in de toekomst de beteekenis van een dergelijke samenwer king? Spr. deelt mede dat indien het de bedoe ling van het voorstel Castricum ter zake van de tarieven is dat een ieder vast recht gaat nemen, het dan aan de gemeente tonnen zal gaan kosten. Het tarief voor electrlclteit is te Haarlem niet te hoog, becijfert spr. Bij zekere afneming is electrische stroom te ver krijgen tegen 12 of zelfs tegen 9y2 cent. Het tarief van het gas is ook niet aan den hoo- gen kant. Als de voorstellen van B. en W. worden aangenomen dan zal het gas ver krijgbaar zijn bij een zekere afneming tegen een prijs van 9 cents per M3. Als men in aanmerking neemt dat het voor den oorlog was 7 cents per M3. dan is het dus niet hoog. Spr. maakt aan het einde van zijn betoog nog enkele opmerkingen omtrent de begroo ting in haar geheel. De Begrooting voor 1929 is er een die staat op eigen beenen. In 1930 zullen we geheel van crisisleeningen vrij zijn. Wat aangaat de schuldenlast der ge meente die bedroeg op 1 Januari 1924 per hoofd en per inwoner 430, thans is deze 320 per hool'd en per inwoner. Het kohier- van de opcenten op de Rijksinkomstenbelas ting wijst op 1 Januari aan een bedrag van 1.912.000, het kohier van de gemeentelijke inkomstenbelasting een van 742.000. De kohieren staan er niet slecht voor. De in specteur verzekerde aan spreker, dat de op brengst der kohieren thans hooger zal zijn dan die van het vorige. Namens B. en W. kan spr. den Raad gerust aanraden de be grooting te aanvaarden. De toekomst van de gemeente Haarlem is niet somber, eindigt spr. en zelfs vrij gunstig, indien het aan hangige wetsontwerp ter zake van de fi nancleele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten mocht worden aangenomen. Voor de aan de gemeenten, waarvan gebie den zijn geannexeerd uit te keer en schade vergoeding zijn de grootst mogelijke bedra gen gereserveerd. De conclusie is dat de grenswijziging voor de gemeente Haarlem nuttige gevolgen hebben zal. De heer Gerritsz betoogt, dat de vrijz. dem. Raadsfractie de volle verantwoordelijk heid draagt voor de samenstelling van het college van B. en W. Wat aangaat de perso neelsformatie dit is een zaak, die reeds eeni ge jaren aanhangig is. Het Georganiseerd Overleg heeft besloten verschillende takken van dienst te gaan onderzoeken en daarvoor een personeelsformatie voor te stellen. In 1928 werden pas een paar commissiën daar voor ingesteld; eenige weken nadat spreker wethouder was geworden kwam de eerste van die commissiën bijeen. De organisaties wilden niet voor iederen tak van dienst eerst de formatie regelen, maar alles tegelijk gaan behandelen. Inmiddels moesten, vol gens het besluit van 't Georganiseerd Over leg, commissiën worden ingesteld en wel 20. Naar een gemaakte berekening zou men met Mei 1929 klaar kunnen zijn. Echter spr. ls van meening dat, Indien de commissiën gaan werken op die manier als ze het nu doen, dat ze dan wel tot Mei 1930 zouden jmoeten bezig zijn. B. en W. oordeelen daarom dat het goed is, dat een paar commissiën, die nu, aan den gang zijn, hun werk afdoen, en dat daarna B. en W. rekening met dien arbeid houdende, een geheele personeelsformatie gaan maken en die gaan brengen in het Georganiseerd Overleg. Dan kan de geheele zaak nog voor den zo mer in kruiken en kannen zijn. Na de groote vacantie kan pas de zaak van het ambtena ren-regiement in behandeling genomen wor den, maar of dat klaar kan zijn voor 1 Ja nuari 1930 is de vraag. Men kan niet vergen, dat dit reglement vóór dien datum klaar moet zijn. B. en W. zullen hun best doen. Daar het kwart over vijven is geworden verzoekt de Voorzitter den heer Gerritsz zijn rede af' te breken om haar des avonds voort te zetten. De zitting wordt geschorst tot des avonds acht uur. In de AVONDZITTING. deelt de heer Gerritsz mede van het woord af te zien. De heer Roodenburg zegt dat er moet bezuinigd worden, maar dat daaronder het onderwijs niet mag leiden. Er zal gejaagd worden naar een eerlijke nakoming van de financleele gelijkstelling op onderwijsgebied. Spr. zet uiteen dat Haarlem heeft een voor treffelijke schoolgeldregeling met een groote progressie, spoedig na de begrooting zal ae raad worden in de gelegenheid gesteld om te nemen een beslissing aangaande een bui tenschool op een terrein te Bloemendaal, in samenwerking met de Haarlemsche vereeni- ging of dat de gemeente er alléén een moet gaan stichten. De vereeniging diende plan nen in voor een school met 100 kinderen, die tot 200 kinderen kan worden opgevoerd De heer Heerkens Thijssen betoogt aan 't adres van den heer Peper dat diege nen, die zich aanmelden bij het armbestuur, niet onaangenaam worden bejegend. Verder zegt spreker dat getracht zal worden werk- loozen werkzaamheden te laten doen die in de wintermaanden kunnen worden verricht. Aan de invalide arbeiders zal mede gepoogd worden werk tc gaan verschaffen. In het vóórjaar is 't plan te maken, dat een aantal bij de Rijkswerkverschaffing onder dak ge bracht worden om aldus dan werklooheid in een komend seizoen te voorkomen. De Minis ter van Blnnenlandsche Zaken zal dienaan gaande medewerking verleenen. De Replieken. De heer Van Liemt deelt mede dat de heer Castricum niet sprak namens de R.K. Raadsfractie, althans niet namens het grootste deel van de fractie. Spr. zet uiteen dat het hem voorkomt dat de jaarwedden van eenige Hoofdambtenaren moeten wor den verhoogd. De heer Joosten zegt dat, als de tech niek der Begrooting niet in de afdeelingen moet behandeld worden hij vermoedelijk niet meer in dc afdeelingen zal komen bij de behandeling van de Begrooting. Want spr. gevoelt er geen behoefte aan in de af deelingen een politieke geloofsbelijdenis te gaan afleggen. Dit naar aanleiding van een opmerking van den wethouder van finan ciën ter zake van zijn niet aanwezig zijn in de 3e afdeeling. De theorie van den wet houder dat geleend mag v/orden voor objec ten van duurzamen aard gaat spr. bestrij den. Dat is een theorie die niet past in de gemeente-administratie. Spr. houdt vol dat de gemeente moet gaan sparen wil zij niet op den duur op te groote lasten gaan ko men. Hetgeen de wethouder aangaande de schulden zeide onderwerpt spr. aan critiek. De heer Peper maakt naar aanleiding van 't incident in de zitting van Woensdag de opmerking dat volgens art. 53 der Ge meentewet '.t Reglement van Or^e ter ken nisneming aan Ged. Staten moét gezonden worden. Het is nog de vraag of 't Reglement van Orde rechtsgeldig is. Spr. maant den Voorzitter aan de teugels niet al te strak in handen te nemen. Anders zal een minder heid in den Raad moeten gaan optreden. Verder zegt spr. naar aanleiding van de rede van den heer Reinalda dat de soc.- dem. te Haarlem meer reformistisch zijn dan die in t land. De heer Reinalda sprak van een meerderheid van R.-K. en SD.A.P. die samen moeten gaan regeeren, maar niet eenige voorwaarden werden genoemd. Trou wens 't zitting hebben van de soc.-dem. in 't college van B. en W. baat den arbeiders niet veeL Van de hoogere inkomens kan men meer belasting gaan heffen. Van iemand die een inkomen van 35000 heeft kan men gerust f 25000 aan belasting gaan heffen, aldus spr. onder gelach. Al wat men meer aan geld heeft dan men noodig heeft, leidt slechts tot ontaarding, voegt spr. daaraan toe. Spr. houdt vol dat van een buitenschool als de raad indertijd bedoelde niets komen zaL Spr. dient de volgende drie moties in: Ten eerste deze: De Raad der Gemeente Haarlem, kennis genomen hebbend van de gunstige gezindheid van B. en W. wat betreft het stichten van gemeentewege van een arbei derstehuis annex restaurant; van meening dat deze gezindheid van B. en W. de erkenning inhoudt van de nood zakelijkheid en de mogelijkheid van een der gelijk instituut; noodigt B. en W. uit binnen enkele maan den plannen voor de stichting van een dergelijk instituut, bij den Raad in te die nen. Ten tweede de volgende: De Raad der Gemeente Haarlem, van oordeel dat het onderwijs op alle van ge meentewege beheerde onderwijsinrichtingen, kosteloos behoort te zijn; verzoekt B. en W. bij den raad voorstellen in te dienen om bovenstaand beginsel te verwerkelijken. Ten derde de volgende: De Raad der Gemeente Haarlem, van meening dat de aard der huidige werk loosheid zoodanig is, dat groote groepen ar beiders duurzaam buiten het productiepro ces geplaatst zijn; dat deswege werkloozen steun minstens zoo hoog moet zijn, dat daarmede een ar beidersbestaan gewaarborgd is, dus minstens zoo hoog moet zijn als een gemiddeld ar beidersinkomen; verzoekt B. en W. aan bovenstaande uit spraak onmiddellijk uitvoering te geven. Van deze moties wordt alleen de eerste voldoende ondersteund om in behandeling te kunnen komen. De heer D e Braai behandelt de zaak van het vloekverbod en zet in dc a breede uiteen dat hij voor het voorstel van B. en W. zal stemmen. Een enkele opmerking nog maakt spr. over de we oudersverkiezing. De heer Castricum gaat de finan- cieele politiek van 1924 behandelen en daar over een retrospectieve beschouwing houden. Dan komt spr. op 't geen de wethouder van financiën zeide. In verband ïaarmsde ver dedigt spr. ziin voorstel tot een verlaging van de electriciteitstarieven. Als dat niet aanvaard wordt dan zal spr. stemmen voor het voorstel van den heer Joosten. Meer malen ondersteunde spr. de financieele poli tiek van B. en W. maar nadat is besloten tot de aanschaffing van een nieuwe turbine voor het electriciteitsbedrijf, waardoor stroom nog goedkooper aan de industrie kan geleverd worden en oo de burgerij nog meer een indirecte belasting kan worden gelegd, kan spr. dat niet meer doen. Bij een verlaging van 't tarief voor de burgerij zullen de gemeentefinanciën niet geschaad worden omdat dan de afneming zal vermeerderen. Spr. eindigt met te her halen dat, indien èn het voorstel van hem èn van den heer Joosten mocht worden verworpen hij tegen de Begrooting zal stem men. De heer Adrian verdedigt Te houding die de Vrijheidsbond innam bij de laatste wet.houdersverkiezing. Linksch en Rcchtsch bestaan nog en om die reden stemden de leden van den V. B. in de vacature-Reinalda weder op een soc.-dem. De soc.-dem. ver langden laatst twee zetels in 't college maar dat is een onderdrukken van de minderhe den, want op die manier komt er nimmer een vertegenwoordiger van de kleine min derheden onder Linksch in 't college van B. en W. De heer Visser herhaalt den aandrang om te maken dat men de gronden niet te duur koopt. De heer Reinalda geeft eenige cijfers aangaande den belastingdruk voor de la gere en de hoogere inkomens in eenige groo te gemeenten. Bij de lage inkomens komt Haarlem op de 5e plaats en b'j een zuiver inkomen van 30.000 op de 2e plaats. In verhouding werden de lagere inkomens te Haarlem zwaarder dan de hoogere belast, concludeert spr. mede naar aanleiding van andere cijfers. Het is zaak dat men te Haar lem aan de zaak van de belasting aandacht blijft schenken. Als men een belasting naar draagkracht wil gaan heffen dan dient men op te passen. Met een percentage van een evenredige heffing heeft men hier geen be lasting naar draagkracht. Spr. komt terug op de interingsDolitiek. die hier wordt gevolgd. Hij doet opmerken dat men bijv. voor bestratingen een fonds kan gaan vormen en verder dat men niet iedere uitgaaf moet gaan bezien in dat licht is daarvan een gevolg een verhooging van het belastingpercentage. Noodig is, aldus spr. verder, dat de prijs van den electrischen stroom voor den kleinen man en den klei-, nen verbruiker wordt verlaagd. Om die reden kan spr. zich aansluiten bij het voorstel van den heer Castricum. Naar aanleiding van het betoog van den heer Castricum en van de verklaring ge daan door den heer Van Liemt, betoogt spr. dat overal het gaat koken onder de R.-K. arbeiders. Het standpunt dat de heer Cas tricum thans gaat innemen Is volkomen be grijpelijk meent spr. Wat dc heer Peper zei de aan het adres der soc.-Jf-m ter zake van de laatste wethoudersverkiezing wil spr. gaan beantwoorden. Daar het elf uur Is ge worden, verzoekt de Voorzitter den heer Reinalda daarmede te wachten tot de zit ting van Vrijdag. De zitting wordt verdaagd tot heden Vrij dagmiddag half twee, ■- INGEZONDEN MFD^DFFUNGEN a 60 -eat* p«r regsL Stofzuigerhuis MAET.RTENS RTEL JORlSSTRAA T i* mÊÊÊÊ TELEFOON No. 10750 E23 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties oranje Weiger namaak en let er op dat op elk# tablet het woord ..BAVER' staat Prïjs75cts UIT DE OMSTREKEN VELSEN VLEESCHKEURINGSDIENST Aangezien gebleken Is, dat de auto van. den Vleeschkeuringsdienst in een dusdani- gen staat verkeert, dat een grondige repara tie noodig is, welke een bedrag van f 521,50 zal vorderen, stellen B. en W. voor, een nieuwe 2-persoons auto, een Ford Sedan aan te schaffen, waarvan de kosten f2060 be-' dragen, bij levering waarvan voor den ouden wagen f 550 wordt terugbetaald. In verband hiermede stellen B. 'en W. den Raad voor, hun hiervoor een crediet toe te staan van f1510. ONTSLAG LOSSE ARBEIDERS IN DIENST DER GEMEENTE. In verband met de ter raadsvergadering van 19 December 1928 aangenomen motie in zake schorsing van de ontslagaanzegging van een aantal losse arbeiders in dienst der ge meente, deelen B. en W. den Raad mede* dat zaj aan de directeuren der bedrijven hebben opgedragen te rap±. arteeren, of en in hoeverre het getal in vasten dienst zijn de werklieden onvoldoende is voor ae dage lijks voorkomende werkzaamheden. Wan neer uit de rapporten blijkt, dat het aantal vaste arbeiders onvoldoende is, zal tot de noodige uitbreiding worden overgegaan. Er zal dan worden onderzocht, in hoeverre on der het niet in vasten dienst zijnde perso neel zich geschikte krachten bevinden, die voor een aanstelling in aanmerking komen. OPZICHTERS AAN DE BEDRIJVEN. 1 B. en W. stellen den Raad voor, in over eenstemming met het advies der commissie voor gas en water, in verband met de ziekte van één der opzichters en met den snellen groei der bedrijven, over te gaan tot uitbrei ding van het aantal opzichters aan de be drijven voor gas en water met een opzichter die voldoende technisch onderlegd ris om de uitbreiding van het buizennet tevens in kaart te brengen. NIEUWE BIJZONDERE U. L. O. SCHOOL. In verband met een verzoek van de ver eeniging voor Christelijk Onderwijs, namens den Eerkeraad der Neaerl. Hervormde Kerk, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voer de stichting van een bijzondere school voor u. I. o. in het gedeelte van IJmuiden ten Zuiden var de spoorlijn, welk verzoek in handen van B. en'w. was gesteld om praeadvies, stelien B. er W. voor de gevraagde medewerking te verleenen, omdat de aanvrage aan de wet voldoet. Het ligt in de bedoeling, de school te bou wen op een terrein nabij het Kennemerplein en deze te doen bestaan uit vier leslokalen, een speciale zaal voor natuurkunde- en tee- kenonderwijs benevens een gymnastieklo kaal IJMUIDEN. WINKELIERS- EN HANDELSVEREENIGING „GROOT IJMUIDEN". Donderdagavond had een druk bezochte vergadering plaats van de Winkeliers- en Handelsvereniging „Groot IJmuiden". Het mannenkwartet „Euphonla" van Haariem zong eerst eenige liederen en oogstte daar mede een welverdiend applaus. Daarna was het woord aan den heer W. Graadt van Roggen van Utrecht, die een causerie hield over „de Jaarbeursinstelling en haar beteekenis voor den handel". Hij besprak de ontwikkeling, welke het inter nationale jaarbeurswezen heeft ondergaan in en na den oorlog. Vele jaarbeurzen zijn later weer verdwe nen, maar de jaarbeurs te Utrecht heeft zich een blijvende positie weten te verove ren. Nadat een aantal lichtbeelden was ver toond, betrad het kwartet wederom het po dium, dat ditmaal eenige liedjes van vroo- lijken aard zong, o.a. het bekende „O Pepi- ta" en „Lied vom Apotheker" en daarmede eveneens veel succes had. De heer Graadt van Roggen vervolgde daarna zijn lezing. Droegen de eerste jaar beurzen een tentoonstellingskarakter, tegen het streven van het jaarbeursbestuur in, later kwam het gewenschte karakter naar voren. Toen vastgesteld was, dat de jaarbeurs in Utrecht gevestigd zou blijven, werd een permanent jaarbeursgebouw gesticht. Van nationaal werd de beurs internationaal. Na September 1921 werd de beurs tweemaal per jaar gehouden. Tot slot vond een vertooning plaats van de jaarbeursfilm. De voorzitter deelde mede, dat van de ge houden reclameweek een bedrag van l00 gld. ter hand gesteld is aan Burgemeester en Wethouders voor een liefdadig doel. (Ap plaus) HILLEGOM OP HET IJS GEVALLEN. Een dochtertje van den heer W. Is op het Us gevallen. Eenige jongens die op eigen houtje een hardrijderij hielden, reden het meisje aan. De va. was zoo ernstig, dat reden bestond om te vreezen voor een hersen schudding

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10