POSTZEGELRUBRIEK r/ RAADSELS RUILRUBRIEK BRIEVENBUS HET DORP. Het wordt zoo langzamerhand tijd dat er eens een winkel in ons dorp komt. Want natuurlijk, waar zouden de menschen hun waren en andere dingen vandaan mo.ilen halen als er geen winkel was? We zullen dus beginnen met een kruidenierswin- Verder hebben we dezen keer een flink restaurant. Ons dorp ligt im mers in Gelderland of in Brabant en vooral des zomers is het er druk, door allerlei vacantie-menschen, die in de boschrijke en heerlijke omge ving komen uitrusten. Een restau- kel, waarin zooals in de meeste dorpen ook nog wel wat anders gekocht kan worden. Des Zaterdags avonds vooral zal het er erg druk en gezellig zijn. Naast den kruideniers winkel is nog een klein winkeltje, laten we zeggen: manufacturen. De rant is dus zeker ook wel op zijn plaats. Dit huis is zeer geschikt om het op den hoek van de dorpsstraat te zetten. Later komt er een ander groot huis tegenaan. Ook de gevel van dit huis moet een frlssche en vroolijke kleur hebben. Om de gevels van deze winkels moeten een frissche lichte kleur hebben, b.v. licht bruin. De daken blauwachtig grijs. En geef ze een plaatsje voor aan in de dorpsstraat of wat ook heel goed is in de omgeving van de kerk. veranda van het restaurant kan nog een tuin gemaakt worden. Op de teekening zien we reeds een stukje van het hek. Dit hek grooter maken, zal met behulp van de reeds aan wezige losse hekken, het werk van een oogenblik zijn. En hier komt een stukje van de „boschrijke en heerlijke omgeving". Een dicht dennenbosch, dat achter het dorp op een geleidelijk oploo penden heuvel groeit. Natuurlijk moet ook* dit dennenbosch enkele malen gekalkeerd worden, net zoo lang tot een voldoende hoeveelheid groen bijeen is om de naam „bosch rijke omgeving" te rechtvaardigen. Het kalkeeren zal de eerste keeren niet meevallen, omdat er zooveel „takken" aan de stammen zitten, maar na een paar keer zal ook dit wel gemakkelijk gaan. En dan zoo precies hoeft het niet, want straks wordt toch immers alles groen geverfd. Boven op den heuvel verheft zich een belvedère. Dat Ms een kleine to ren, van waaruit men een mooi ge zicht heeft op de omgeving. Bij hel dere dagen kan men tot uren in den omtrek zien. Natuurlijk mag zulk een belvedère in een dorp dat des zomers door zooveel vreemdelingen bezocht wordt niet ontbreken en derhalve hebben wij er ook een „ge bouwd". De kleur van den steen, waaruit deze toren is opgetrokken is vuil geel. IJsselsteen dus, maar al tientallen jaren oud! HUISVLIJT VOEDERHOKJE. We zitten weer midden in den winter. Zondag hadden we de eerste sneeuw en hoe verheugd waren jul lie te kunnen glijden en sneeuw ballen gooien. Voor de kinderen is 't dan ook werkelijk een genot; de oudere menschen zien de sneeuw echter vaak met minder prettige gevoelens naar beneden dwarrelen. Gelukkig dan ook maar, dat we geen van allen hierover iets hebben te zeggen. Maar weet jullie, wie 't ook niet prettig vinden al die sneeuwboel? Dat zijn de vogeltjes, die ons den heelen zomer door van hun vroolijk gezang en getjilp hebben doen ge nieten en zoo moedig zijn de barre koude te trotseeren. Wanneer echter alles stijf bevoren ls en een dik sneeuwkleed de aarde dekt, dan hebben zij het zwaar te verantwoor den. Het ls daarom onze plicht de vogeltjes in 't gure jaargetijde te helpen. Het strooien van broodkrui mels op den grond en op het ven sterkozijn is een zeer goed werk, doch onvoldoende. Dit voedsel gaat grootendeels verloren bij ruw weer. De vogeltjes houden zich dan schuil en de kruimels op den grond worden in den regel vertreden en ingeval van sneeuw geheel bedolven. Daar om maken we een heel eenvoudig voederhokje, dat de vogels een pret tige gelegenheid geeft wat te kun nen eten. We nemen daarvoor een lat en maken op ongeveer 1.5 c.M. van den grond daaromheen een vloertje van pl.m. 30 c.M. middellijn. Eenige dunne plankjes door een paar dwarslatjes aan elkaar verbon den, kunnen dienst doen. Ook kun nen we een stuk triplex van een oude theekist gebruiken. We zagen er een gat in, waarin de lat juist past. We timmeren dit vloertje op een paar latjes, die we eerst aan de lat hebben bevestigd (Zie fig. 1) 20 c 3 a 25 c.M. hooger maken we op de zelfde manier 't zoldertje van 40 c.M. middellijn. Daarmee kunnen we fei telijk volstaan. Willen we er echter een echt huisje van maken, dan ne men we 't zoldertje vierkant, tim meren op de top van de lat 'n klein vierkant plankje en maken daartus- schen het dakje. Het hokje mag niet geverfd worden. Dagelijks frisch water is ook zeer noodzakelijk; de diertjes drinken het en baden zich er tevens in. We plaatsen het water in een schoteltje op een omgekeerde bloempot, dus een weinig boven den grond om bij gevaar de vogel te helpen in het nemen van zijn vlucht, daar het op vliegen van den grond altijd iets moeilijker gaat dan van een kleine hoogte. We geven het hokje liefst een zonnig plekje. We verrichten door de plaatsing hiervan een nuttig en liefdadig werk. S. Rustenburgerlaan 23. DANZIG. V. w 'V/ M/f "/f /4//-/J ra*jt */f V "'/f /to //*/f //nsv J. Xf In 1921 verschenen 3 weldadig heidszegels ten bate der Tuberculo sebestrijding. Ze stellen voor een draak, die door een ridder wordt ge dood. Rechtsboven staat de waar de, linksboven „Freie Stadt Danzig", terwijl onder de teekening vermeld staat: „Tubcrkulose Woche-Zuschlag 30 pf.". De toeslag is even groot als de waarde van de zegel. De waarden zijn: 30 pfennig (groen en oranje), 60 pfennig (rood en geel). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. En 1 Mark 20 (blauw en oranje). Grootte van het vakje 3.6 bij 3.2 c.M. Deze laatste zegel heeft zaagtanding. Gedurende 192123 werd een ge heel nieuwe serie uitgegeven in ver schillende typen. Deze serie is zeer uitgebreid, doordat ook in Danzig, evenals in Duitschland, de waarde van 't geld hard achteruit ging en de postzegelwaarden zoodoende steeds opliepen. De lage waarden vertoonen het wapen van Danzig (kroon met 2 kruisen) in een acht hoek. Hieromheen is een witte band, waarin de landsnaam en op de hoe ken is de waarde aangeduid. Uitge geven werden: 5 pfennig (oranje), 10 pfennig (bruin) 15 pfennig (geel groen), 20 pfennig (leiblauw), 25 pfennig (groen), 30 pfennig (ultra marijn en karmijn), 40 pfennig (geelgroen en karmijn), 50 pfennig grijsgroen en karmijn), 60 pfennig (karmijn) 75 pfennig (lila). 80 pfennig (donker violet en karmijn), 80 pfennig (groen), 1 mark (oranje en karmijn) 1 mark 20 (ultramarijn) 1 mark 25 (lila en karmijn), 1 mark 50 (grijsgroen), 2 mark (grijs en karmijn). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. De volgende week vervol gen we deze serie. Nieuwe deelnemers: 310. Willem Hamer, K. v. Mander- straat 55. 311. Alphonsus Captein, Schag- chelstraat 17a. Willem mag een mooie zegel bij 1 mij komen uitzoeken. Willen de deel nemers van Groep XIII (Zijlweg- buurt) en Groep XVIII (Transvaal- buurt) even nagaan waar de zen ding zit. Ik had die allang terug; moeten hebben. S. Rustenburgerlaan 23. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Orchidee.) Wat doet Dorg Wezersen? 2. (Ingez. door Snibbelaartje.) Strikvragen. a. Waarom rijdt een stoomtram op de rails? b. Welke kinderen hebben hun va der zien doopen? c. Welke motieven werken het krachtigst? d. Wat wordt korter, hoe meer men er aan trekt? e. Wat zijn de goedkoopste ver- Verschingen? f. (Ingez. door Orchidee.) Hoe telt men 1 kilo en 11/2 el bi.1 elkaar? 3. (Ingez. door Turnstertje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 12 letters. 11 12 1 is een verkorte meisjes naam. 10 2 3 behoort bij duiven 4 9 5 7 verbindt twee oevers. 4 5 6 7 is een soort slot. 7 8 8 9 10 is een jongensnaam. 4. (Ingez. door Piet Hein.) 2 maal a en 1 maal g 3 maal i en 3 maal w 1 maal r en 5 maal e 2 maal s, en 2 maal n, dan ten slotte nog een 1, Welk bekend spreekwoord staat hier wel? 5. (Ingez. door Draaitol.) Ik ben een aardig gezegde, van 38 letters. 14 15 16 is een meisjesnaam. 32 33 34 35 36 37 38 is het tegen overgestelde van ergens. 7 8 9 is een lidwoord. 1 12 12 32 is een lid van 't gezin. 30 5 is een maat. 16 17 15 8 drinken we. 10 5 3 23 hebben wij op den schoorsteenmantel. 21 26 13 23 36 37 doet de klok. 24 19 11 5 22 30 is een meisjes naam. 6 14 2 18 27 30 is een jongensnaam 4 20 is een onderdeel van een wagen. 10 11 12 13 14 15 geeft den tijd aan 19 20 is een deel van het werk woord zijn. 22 23 is een persoonlijk voornaam woord. 25 26 27 behoort bij krijgertje- spelen. 29 30 28 is een lidwoord. 32 33 31 gebruikt de visscher. 6. (Ingez. door Arretje Noff.) Ik besta uit 10 letters en behoor bij het huisraad. 1 2 3 8 7 is een meubelstuk. 8 5 is een lengtemaat. 5 2 3 is niet dapper. 8 9 10 mag nooit gebroken worden. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en Jonger.) .1 (Ingez. door Wenda.) Strikvra gen. a. Welke hoed hangt nooit op onzen kapstok? b. Tweebeen zat op drie been. Toen kwam vierbeen om tweebeen te bij ten. Toen nam tweebeen driebeen om vierbeen mee te smijten. 2. (Ingez. door Turnstertje.) Ik ben een spreekwoord van 29 letters. 27 28 29 is niet jong. 10 24 12 13 17 15 is een edel metaal 16 3 21 is een ander woord voor vreeselijk. 7 4 22 17 is niet ja. 18 19 20 26 6 7 is soms heel moei lijk. 20 8 9 is een inham in een muur. 5 6 11 is van steen. 25 4 2 is een ander woord voor be dremmeld. 1 2 4 5 komt van het varken. 13 14 15 is niet dichtbij. 23 22 21 22 23 is een getal. 3. (Ingez. door Margaretha van Parma). Zet achter een verscheurend dier een voertuig en daar achter een boom, dan krijgt ge een hoofdstad van een provincie. 4. (Ingez. door Tooneelspeelstertje) Met D ben fk een jongensnaam, met f ben ik een water, met R ben ik weer een jongensnaam,, met w ben ik een roofdier. 5. (Ingez. door Roodwangetje.) Neem uit de volgende plaatsen tel kens één letter, zoodat ge een Ru briekertjesnaam krijgt. Zandvoort, Medemblik, Zierikzee, Den Helder, Leeuwarden, Ierseke, Groningen, Franeker, Dieren, Apel doorn. 6. (Ingez. door Huishen.) Verbor gen beroepen. Welk beroep oefent Alie Radre- gor uit? b. En An Ramust? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Arbeid adelt. 2. Lek. Zwarte Water. Langestraat. Traktor. 3. Houtzaagmolenaar. 4. Robbedoes. 5. Walvisch. Kakatoe. AFDEELING II 1. Boschwachter. 2. Samen uit samen thuis. 3. Robbedoes. 4,Horlogemaker. b. Kruidenier, c. Scharenslijper. 5. Berk, kerk, merk, perk, werk, zerk. 6. Hen Haag. Goede raadseloplossingen ontvan gen van: Zevenster 6 Obione 6 Moeders Hulp 5 Kleine Ulbo 5 Lenteklokje 5 Boschwachter 4 Wilgenroosje 6 Bloemenmeisje 4 Rompelsteeltje 4 Onze Jongste 6 Breeroo 6 Wenda 6 Appelmootje 6 Appeltje 6 Viooltje 5 Juffertje Wildzang 5 Rosette 4 Alba 6 Rijstepikkertje 6 Turnstertje 6 Mannetje 6 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Eenigst Kind 6 Redneb 4 Billy Boe 6 Mimi Poesekat 6 Liliputtertje 6 Margaretha van Parma 6 Onze Jongste 5 Bloemenmeisje 4 Rompel steeltje 4 Rankvoetje 5 De kleine Kweeker 5 De kleine Monteur 5 En rico 5 Bart zonder Barst 5 Goudster retje 6 Denappeltje 5 Een naamlooze 3 Tramstudent 6 Prinses Rozemond 3 De kleine Timmerman 6 Wilgen roosje 5 Capricornus 6 Robbedoes 6 Libra 6 Zeeuwinnetje 6 Goudkopje 6 De kleine Tuinman 4 De Boekên- verslindster 6 Maart je Baay 4 Zwa luw 6 Meiklokje 6 Verkeersagent je 6 Draaitol 6 Bloemenfee 2 Zeester 6 Brillantster 6 Groenling 5 Krullebol Steilhaar 6 Sarina 6 Orchidee 5 Ju piter 6 Hulsttakje 6 Floris V 6 Re seda 6 Juffertje Schrijfgraag 5 Eikel tje 5 Heliante 6 Buffalo Bill 3 Baby Peggy 6 Huishen 6 Juffertje Onge duld 6 Attalanta 6 Snelvoetje 5 Pop- penmoed'ertje 5 Kleine Gymnast 5 Koekoek 5 Roodborstje 5 Bosch wachter 6 Papavertje 5 Boterbloem pje 5 Sering 5 Crocusje 5 Kloppertje 5 Krielkip 5 Snibbelaartje 6 De kleine Metselaar 6 Meidoorntje 3 Blond kopje 3 Zieltjes zonder zorg 4 Shippy 6 Korstjesknager 5 Teeke- naarster 4 Goudoogje 6 Dempsey 5 Helpt Elkander 5 Vaders Huln 6 Tooneelspeler 4 Mc/ders Hulp 5 Kleine Ulbo 5 De kleine Radio-Ama teur 4 Minie Tegelaar 5 Roodwange tje 5 Don Frederik 5 Tilburgertje 5 Goudelfje 6 Zangvogeltje 5 Bakker 6 Hansje Teddybeer 6 Sultan el Khebir 5 Plet Hein 6 Poesenmoeder tje 6 Sneeuwklokje 5 Mignon 6 He- batje 5 Knagelijntje 5 De kleine Lord 4 Prikkebeen 6. EEN ONBEKENDE dank ik vrien delijk voor de ontvangen Verkade- bons van Bloemen in Onzen Tuin en Terel. Wie van de Rubriekertjes deze bons noodig heeft, mag ze bij mij komen halen. MEJ. POSTHUMUS, Julianapark 6 wil een Jaargang van Onze Jeugd afstaan aan een Rubriekertje. Wie 't eerst komt, 't eerst maalt. W. LASSCHUIT, Gr. Houtstraat 155z., vraagt wie aan hem voor den tijd van één week, kan leenen de nrs. 170 van Onze Jeugd. JUFFERTJE WILDZANG, Fran- kenstr. 47 heeft Texelbonnen. Deze wil ze ruilen voor Sickesz-bonnen. Ruiltijd Maandag Dinsdag, Woens dag van 121. MINIE TEGELAAR, Joubertstr. 17. heeft ruim 100 pl. Holland, zooals wij het zagen, 10 Haust-bonnen, 22 pl. Wie is die vogel, 4 Texelbonnen. Al deze pl. en bonnen wil zij rui len voor Hilles-Beschuitbonnen. Ruiltijd Maandag tusschen 4 en 6 u. LIBRA, Lange Raamstraat 4. vraagt Pelikaantjes. Ze geeft er voor terug Sickesz-omsl., Wennix Bleekp.- Letters, Stokhuizen-Jambons en Am- stelpenningen. Ruiltijd dagelijks van 46 uur. ALI VAN NORDEN, Olycanstraat 11 heeft 10 sigarenbandjes. Wie ze hebben wil, mag ze 's avonds tus schen 6 en 7 uur komen halen. Ver der heeft ze 81 plaatjes van Holland, zooals wij het zagen. Daarvoor had ze graag in de plaats Amstelpennin- gen of Hillesbeschuitkaartjes. ONZE BIBLIOTHEEK. Nieuwe boeken: 37. Geschiedenis des vaderlands (W. Elberts.) 38. Witte Otter (Remington). 39. Tim en Tom (Chr. v. Abcoude) 40. Bengels van IHB (v. Aalst). 41. Zonen van Pietje Bell (Ab coude). 42. Pietje Blank (v. d. Klei). Binnenkort volgen de boeken van Dik Trom. De deelnemers, die hun kiesbiljet niet hebben ingeleverd, worden ver zocht dit Maandag te doen WIM LASSCHUIT. Groote Houtstraat 155z. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG- ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21 rood. (In de bus gooien zonder aan bellen. JUFFERTJE LACHLUST. Geen van de drie namen was er nog. Daarom heb ik den eersten naam voor je gekozen. MANNETJE. Ook heel veel voorspoed wensch ik je in 1929 toe. Je mag best met Afdeeling I mee doen, al ben je nog geen tien jaar. Op school gaat het zeker weer naar wensch. TURNSTERTJE. Gelukkig, dat je nog al vroeg thuis komt. In wat voor winkel werk je? Wat een mee vallertje hè, dat de schaatsen nog even onder gebonden konden wor den. Misschien krijgen we nog wel een langer wintertje. We staan nog maar aan 't begin. BOSCHELFJE. Hartelijk dank voor je mooie kaart. Wat vliegen die twee rustig over het besneeuwde landschap. RIJSTEPIKKERTJE. Misschien kan Wim Lasschuit je aan die krantjes helpen. Mijn overschot gaf ik hem. Fijn, dat je in jullie buurt zoo pret tig sleden kon. Wanneer je iedere week de Rub-iek had gelezen, zou je zeker geweten hebben wat voor wedstrijden we nu hadden. De vol gende week begin ik aan wat nieuws, neem daar dan goed nota van. ALBA. Met moeder ook een heel gelukkig jaar toeeewenscht. Wat heeft eraan gescheeld? Dat was nog eens een meevaller op Zondag zoo'n witte wereld te zien. DUIZENDSCHOONTJE. Heb je met Oudejaarsavond tot 12 uur op mogen blijven? Wat een leuk post papier heb je. Wat jammer dat je kalenderschild niet klaar is geko men. Hebben je nichtjes prettig bij je gespeeld? BOSCHWACHTER. Alles goeds toegewenscht met 1929! LENTEKLOKJE. Ik wensch ook jou een heel gelukkig jaar toe. Hoe gaat het er nu mee? En hoe is 't met moeder? Je raadsel is goed. MOEDERS HULP. Ook allen een gelukkig jaar toegewenscht. Voelt Kees zich weer heelemaal de oude? Je hebt zeker flink moeten helpen met de feestdagen. Ik hoop, dat 1929 jullie een raadselprijs brengt. Leuk, dat Jullie nu ook mee doen aan de Postzegelrubriek. ENRICO. Hartelijk dank voor die alleraardigste Nieuwjaarskaart. Wat vliegt die jongen hoog, nog bo ven de maan uit. Ik hoop, dat 't Nieuwe Jaar Jou ook heel veel goeds zal brengen. ZEVENSTER. 't Speet je zeker, toen tante weer naar Utrecht ging. Hebben Jullie ook een genoeglijken Oudejaarsavond gevierd? Aardig, dat Jullie altijd naar de grootouders gaan on 31 December. BREEROO. Tusschen mijn pa perassen vind ik een briefje van je, waarop ik je nog niet heb geant woord. Jullie hebben zeker heerlilk Kerstfeest gevierd. Stond de Kerst boom voor het raam? Hebben Jullie hem later in den tuin genlaat? WILLEM v. d. L. 'k Kan 12 Ja nuari onmogelijk naar die bijeen komst gaan, daar ik reeds mijn woord gaf aan Tonevo. In 't begin moeten we nog even wennen aan dat jaartal, maar spoedig wordt ge woonte een tweede natuur. Is er nog eenife feestelijkheid bij jullie on den 17den? Je hebt aardig wat geld -^gehaald. Dat zijn werkjes, die zel den meevallen. EIKEI,T.IE en ELECTRICIEN dank ik hartelijk voor de mooie briefkaart met Nicmvjaarswensch. Ook jullie wensch ik een gezegend 1929 toe. DEN HEER J. V. —Wel jammer, dat U en de uwen niet naar den feestavond van Tonevo kunnen gaan. Ik heb uw kaarten aan het bestuur van Tonevo terug gegeven. ARRETJE NOFF. Ik dacht wel, dat jullie het heerlijk zouden heb ben in 't Haagje. Wel leuK. dat daar zooveel familie van Jullie woont. Stuur nu deze maand maar trouw de raadsels in, dan mag je aan 't eind van de maand meeloten. Je raadsels zijn goed. HAGENAAR. In de omstreken van d enHaag kun je ook heerlijk wandelen. Ja. ik ben ook wel in Sche- veningen geweest, maar 't is wel lang geleden. Je ingezonden raadsels zijn goed. DE FRIES. Je verborgen be roepen zijn goed. W. L. Wederkeerig ook alles goeds toegewenscht in 1929. Jij hebt maar weer fijn genoten op je bui tenverblijf. Het nieuwe jaar is dus goed voor je begonnen. Daar ben ik echt blij om. Het getal 7 wordt wel eens het heilige getal genoemd, 't Is zooals je zegt: de Bijbel geeft ons daar tal van voorbeelden van. Je mag met die nummers van Onze Jeugd doen. wat je wilt. Neen jon gen, 'k behoef geen toezicht op je kas. Ik vertrouw je ten volle en je lijkt me een pientere boekhouder. Misschien hoor je deze week wel wat van Bloemengodin. Prettig, dat je rapport zoo goed was. En wat kra nig, dat je dien lichtbak hebt ge maakt. REDNEB mag haar schuilnaam houden. FLAPOORTJE. Je raadsel ls goed. Je moet maar aan dat Pool- sche meisje vragen, of ze je Poolsch wil leeren. Wat een mooien naam heeft ze. Ook heel veel goeds in 1929 toegewenscht. Jij hebt maar een leuken Oudejaarsavond gevierd. Je wensch was heel aardig hoor. Wel gezellig voor je, dat je vriendin een sjoelbak heeft. ROSETTE mag haar schuilnaam houden, 't Zal zeker steeds gemak kelijker gaan met 't oplossen der raadsels. Ken je geen Rubriekertje, die Je een beetje op weg wil helpen. Ik vond Je briefje heelemaal niet te vrij.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16