DUITENLANDSCH OVERZiCHT AMAN OELLAH DOET AFSTAND! DE MACHT DER GEESTE UJKHEID ONDERSCHAT HET UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE VELSEN. GEMENGD NIEUWS Ma de Wasch MEISJE WAT IS ER IN JE TASCHJE...? HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 15 JANUARI 1929 .7"en behoeve van zijn oudsten broeder. Het dementi van Sassenbach. Een principieel verschil tasschen B. en W„ de „Vaste Commissie" en Ged. Staten. Onze correspondent te Ve!sen schrijft: T BELANGRIJKSTE NIEUWS Uit Londen wordt officieel medegedeeld, dat koning Aman Oeilah ten behoeve van zijn oudsten broeder Inayat Oeilah afstand doet van den Afghaanschen troon. Aman. Oeilah verklaart daarbij, dat zijn stap naar hij hoopt aan het land den vrede en de in nerlijke eenheid zal hergeven. Men neemt aan, dat dit in het algemeen ook het geval zal zijn, doch er bestaat onzekerheid ten aanzien van >de houding der Schinwari- stammen. Ook het gezantschap van Afghanistan te Berlijn heeft van deze gebeurtenis officieel mededeeling gedaan. Een zonderling bericht uit Rusland doet daarbij de ronde. (Het zal waarschijnlijk op rekening gesteld moeten worden van de Russische haat jegens Engeland) De berichten over het aftreden van Aman Oeilah hebben in Moskousche politieke kringen groote opwinding veroorzaakt. Men verklaart, dat het aftreden een gevolg is van de Engelsche politiek, die een politieken strijd voerde tegen Aman Oeilah, omdat zijn politiek niet strookte met de Engelsche be langen in Indië. Het Russische gezantschap te Kaboel berichtte de Russische regeering, het aftreden van den koning en deelde me de, dat in Kaboel en andere provincies van Afghanistan tot op dit moment rust heerscht. De vertegenwoordigers van de opstandige troepen zijn Zondagavond plechtig Kaboel binnen getrokken. De Berlijnsche bladen hebben 't eerder bij het rechte eind. Deze beweren over het al gemeen dat Aman Oeilah 't slachtoffer Is ge worden van de onpsychologische wijze waar op hij zijn nog heel in middeleeuwsche om standigheden levend volk midden in de wes- tersche cultuur wilde invoeren. Dit ls onbetwistbaar. Aman Oellah's twee de fout ls geweest dat hij de macht van de geestelijkheid over het volk heeft onder schat. Men moet nu afwachten wat de volgende berichten neggen. Zullen alle opstandelingen bereid zijn zich onder Sirdar Inayat Oellah's bewind te schikken? De berichtgeving uit Kaboel is altijd zeer onvolledig en onbetrouwbaar geweest. Het is nog lang niet zeker dat door de abdicatie van Aman Oeilah de vrede verzekerd ls. Zooals wij gisteren al voorspelden ls het geval Sassenbach-Citrine die bij Mussolini op bezoek zouden zijn geweest ten bate van de Italiaansche arbeiders en het I. V. V. uit den duim van de Sundav Exoress gezogen. De heeren Citrine en Sassenbach zijn wel in Italië geweest doch de Italiaansche auto riteiten hebben waarsebiinHlk n'ets van hun bezoek geweten en beide arbeidersafgevaar- digden hebben zich uitsluitend met niet-fas- cistlsche elementen onderhouden. F. A. Ook Mussolini tegen dubbele functies. ROME, 13 Jan. 1B.T.A.) Mussolini heeft besloten dat de Kamerleden, die thans de functie van prefect, consul of gevolmachtigd minister uitoefenen, zich bij de a.s. wetge vende verkiezingen geen candidaat meer mo gen stellen. 't Yoego-Slavisch program BELGRADO, 14 Jan. (W.B.) Tijdens een receptie van de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers verklaarde de minister president generaal Zjivkowitsj heden, onder verwijzing naar de proclamatie van den ko ning, dat de taak der nieuwe regeering nauwkeurig omschreven was. Voor alles zou de regeering er naar streven te bezuinigen om staatkundig en economisch nuttig werk te kunnen verrichten. De minister-pre.-ident legde er verder den nadruk op, dat de taak der regeerlng zeer beperkt was. Maatregelen zouden worden genomen om terug te kee- ren tot een gezonde en volkomen constitu- tloneele regeering. Met verheffing van stem ontkende de ge neraal ten slotte verschillende geruchten over de regeering en herhaalde nogmaals dat de werkzaamheid der regeering slechts een tijdelijke zou zijn. De regeering wil aldus Zjivkowitsj slechts een politiek van vrede voeren. De minister besloot met te verklaren, dat ten opzichte der buitenlandsche politiek de regeering het steeds gevolgd streven om den vrede te bewaren en te bevorderen zou handhaven, in het bijzonder met de aan grenzende landen. BELGRADO. 14 Jan. (V.D.) De chef van den persdienst van het departement van Buitenlandsche Zaken, Hadji Georgewitsj, is bij koninklijk besluit gepensionncerd. In zijn plaats werd tot directeur van de persafdee- ling van het departement van Buitenland sche Zaken benoemd de consul-generaal in Boedapest, Saponisj. Voorloopig succes der autonomisten, COLMAR, 14 Jan. (B.T.A.) De tusschen- tijdsche verkiezing voor de Kamer ter ver vanging van den autonomist Rossé, wiens verkiezing ongeldig werd verklaard, heeft de vo'gende resultaten opgeleverd: Hauss (autononvst) 8744 stemmen, Abbé Hanser (nationaal-Katholiek) 4558. Richard (socia- II :.t) 3592, Murschel (communist) 2130. Her- si mmlng tusschen I-Iaus en Abbé Hanser. MULHOUSE, 14 Jan. (B.T.A Te Altklrch is de autonomist Sturmel met 7144 stemmen gekozen op den onafhankelijken candidaat Silbermann (3G50 stemmen), zulks ter ver vanging van dr. Ricklin, wiens mandaat on geldig werd verklaard. Vaticaan en Quirinaal De correspondent te Rome van het Hbld. meldt dat men thans als absoluut zeker mag aannemen, dat de besprekingen tusschen het Vatikaan en de Italiaansche regeering zeer voorspoedig van stapel loopen. De Ro- meinsche quaestie treedt in haar laatste stadium. Naar onze corr. van bevoegde en welinge lichte zijde verneemt is het eenlge punt, dat thans nog onderwerp der besprekingen vormt en moeilijkheden biedt, het volgende: Hoe moet, zonder de souvereiniteitsrechten van den paus te schenden, voorkomen wor den, dat de „Kerkelijke Staat", ten deele binnen de kom der gemeente Rome gelegen, een centrum van spionnage wordt; in het onverhoopte geval van een nieuwen oorlog zou dit gevaar nog grooter worden. Een an der punt der overweging is dit: Hoe vermijdt men, dat Italiaansche staatsburgers, domi cilie kiezen binnen de pauselijke enclave, om zoodoende den militairen dienst te ontdui ken. Het spionnagegevaar is allesbehalve denkbeeldig. Reeds gedurende den grooten oorlog zijn eenige onaangename ervaringen opgedaan. Als straks het Vatikaan ook een leekenbevolking onder haar hoede krijgt, wordt het voorkomen van ongewenschte in cidenten zeer bezwaarlijk. NANSEN'S POOLPEIS. Eckener mee als technisch leider. POOLREIS MET DE GRAF ZEPPELIN. De correspondent te Oslo van de „Obser- ver" meldt de volgende bijzonderheden omtrent de Pool-expeditie, welke dr. Nansen in de lente en den zomer van 1930 met het luchtschip „Graf Zeppelin" zal ondernemen en die de grootste en meest internationale is welke ooit is georganiseerd. Het luchtschip zal met 50 koppen bemand worden, terwijl tien of twaalf geleerden aan den tocht zullen deelnemen, die even zoo vele landen zullen vertegenwoordigen en on derzoekingen doen op elk gebied der pool- wetenschap, aldus de Tel. De leiding van den wetenschappelijken arbeid zal bij dr. Nansen berusten. Het lucht schip zal bestuurd worden door dr. Eckener. De vluchten geschieden ondier de auspiciën van de vereeniging voor pool-onderzoek per luchtschip, waarvan dr. Nansen voorzitter is. De geleerden zouden gekozen worden uit de landen, die van deze vereeniging lid zijn, namelijk Engeland, Noorwegen, Frankrijk, Duitschland, Italië, Rusland, Spanje, Neder land. België, Denemarken, Zweden en de Ver. Staten. Een van de voornaamste doeleinden der expeditie zal zijn het onderzoek der moge lij kheid van geregelde tochten per luchtschip over de poolzee, en voorts of en waar lucht havens kunnen worden gevestigd, hoe daar geregeld levensmiddelenvoorraden e.d. kun nen worden gebracht en in het algemeen, op welke wijze een geregelde luchtdienst zou kunnen functionneeren. Men wil verder trachten te ontdekken, welke de omvang en de diepte van de poolzee is, terwijl men ook de positie wil vaststellen van Andrejef-land, welke nog nooit met zekerheid is bepaald'en voorts het Nicolaas II-land wil exploreeren. Behalve enkele vluchten van minder betee- kenis zullen verscheidene groote tochten worden ondernomen. De expeditie zal ver trekken van Kola aan de Moerman-kust en de eerste vlucht gaat naar Frans-Jozef land en vandaar naar de noordkust van Groen land en terug. Gedurende deze vlucht zullen poolzee-onderzoekingen worden verricht. Dr. Eckener heeft zijn luchtschip thans dermate verbeterd, dat hij in staat is, het zoo goed als geheel stil in de lucht te laten houden en te landen bij een wind, die een snelheid heeft van zes meter per seconde. Er worden speciale voorzorgsmaatregelen genomen om een herhaling te voorkomen van de oorzaken, die hebben geleid tot de catastrophe met de „Italia", welk luchtschip zooals men weet is vergaan ten gevolge van ijsvorming op het omhulsel. Oorspronkelijk was het plan, nog In dit voorjaar te vertrekken, doch daar men de voorbereidingen niet bijtijds kon beëindigen werd besloten den tocht In 1930 te onderne men. RADIO OP DE UNIVERSITEIT. Meer dan 65 universiteiten in Amerika, met meer dan 5000 studenten maken' gere geld gebruik van speciale radio-cursussen meldt N. Z. Radio-record. JONGE KUNSTENAARS VOOR DE MICROFOON. In Amerika is men weer op een origineel denkbeeld gekomen, nl. om jonge kunste naars de gelegenheid te geven hun verbor gen talenten te toonen, maar niet meer zoo als vroeger binnen een kleinen kring van belangstellenden, doch voor een uitgebreid gehoor over de geheele wereld. Door samen werking tusschen de National Broadcasting Company en de National Music League is nl. de mogelijkheid voor ben opengesteld, dat hun debuut door de radio wordt verbreid, zoodat ook buitenlandsche critici hun oor deel kunnen vellen en de jonge kunstenaars dus niet aan een eenzijdig oordeel bloot «taan. VERDRINGT DE RADIO DE GEWONE TELEGRAAF? De gewone telegraafdienst heeft een zwa- ren strijd te voeren tegen de radio, waarin hij eerlang, wat persaangelegenheden be treft, zeker ten onder zal moeten gaan. Hoe wel de persagentschappen in Amerika thans nog dagelijks ongeveer 5.000.000 woorden langs de telegraaflijnen en -kabels uitzen den, wordt meer en meer gebruik gemaakt van den draadloozen dienst. De Federale Radio Commissie heeft onlangs aan de pers agentschappen en de vereenigingen van dag bladen concessie gegeven voor den bouw van niet minder dan 16 kortegolf stations! INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN a 60 Cu per regel. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schiijnen houdt dadelijk op door Purol. DE GESCHIEDENIS VAN HAARLEM. LICHTBEELDEN VOOR SCHOOL KINDEREN. Men schrijft ons: In de week van 712 Januari werden er lichtbeelden vertoond voor de kinderen van de U. L. O.-scholen en die van de hoogste klassen der gewone scholen, in de „Hoofd wacht" het gebouw der vereeniging „Haer- lem". Deze vertooning geschiedde op initiatief van den archivaris der gemeente den heer H. E. Knappert. Dank zij de medewerking van den hoofd commies ter secretarie, afdeeling Onder wijs, den heer C. B. M. Segaar, konden de lezingen eiken dag worden gehouden van 11—12 uur. Dat die lezingen een succes zijn geworden, is vooral te danken aan mejuffrouw Duyns, onderwijzeres aan de O. L. school 1, die goed met de geschiedenis van Haarlem op de hoogte is en die duidelijk kon verklaren, wat elk lichtbeeld voorstelde. Ieder begrijpt wel, dat het niet gemakeklijk is, de aandacht van kinderen een uur lang te trekken, maar 't is haar wonderwel gelukt, dank zij haar duidelijke voordracht. Eerst werd er een plattegrond vertoond uit 't begin van de 17e eeuw, eenige tien tallen jaren na het beleg, toen Haarlem binnen zijn grachten volgebouwd was. Daar na een plattegrond, waarop een nieuwe uit leg, die vooral aan den noordkant plaats had, voorkwam. En tenslotte nog een kaart van einde 19e eeuw, waarop de uitbreiding naar alle kanten was aangegeven. Toen kwamen de beelden van de poorten, gebouwen en gevels aan de beurt. Eerst de Groote Houtpoort. Wat vonden de leerlin gen dat een prachtig gebouw. Hoe jammer, dat zulke poorten verdwenen zijnl De eerste poorten van Haarlem werden geslecht ln 1825, toen er een groote tentoonstelling hier werd gehouden en 'fc bestuur der stad be vreesd was, dat de Groote Houtpoort en de Zijlpoort 't verkeer zouden belemmeren. Hoe prachtig was ook 't lantaarnplaatje van de Eendjespoort, waardoor men een ge zicht op de Bavo kreeg, alsof de poort met opzet voor dat panorama gebouwd was. En hoe mooi deed het ook de Amsterdamsche poort met de toen nog landelijke Amster damsche vaart, waar langs theetuintjes de Haarlemmers tot uitrusten lokten. En dan de Kruispoort met de bestorming door de Span jaarden en de verdediging der Haarlemmers. Jammer, driewerf jammer, dat al deze poor ten op een na verdwenen zijn. En de reden, waarom de poorten en de wallen moesten verdwijnen: om vooral den wind gelegenheid te geven, flink door Haarlem's straten te speTen. Na de poorten kregen de gebouwen een beurt. In 't middelmuit van de belangstel ling stond natuurlijk de Groote Markt: wat een prachtige architectuur in de Bavo, in de Vleeschhal, het gebouw van Lieven de Key, in de aardige geveltjes naast de Vleesch hal, waarvan er slechts een is bewaard ge bleven en de andere hebben plaats gemaakt voor 't stijve gebouw van „Trouw moet Blijken". Wat een mooie doorkijk tusschen de Bavo en de Vleeschhal op de sierlijke ge vels in de Spekstraat. En dan 't lichtbeeld van de Groote Houtstraat naar de schilderij van den zoon van Frans 1-Ials: wat een mooie gevels met luifels, hoe machtig steekt de toren van de Bavo er boven uit. Dan ver der de juweelen van gevels langs de Oude Gracht waar de „Zeven trapjes" zich sierlijk aaneenrijden: hoe stijf stak daarbij de Nutskweekschool af, die een gedeelte van de gevels langs de Oude Gracht deed verdwijnen. Aigemeene bewon dering verwekte ook 't gezicht op 't Snaarne van de oostzijde van de Melkbrug. En een ha! steeg uit de kinderschare op bij 't licht beeld van den massieven Klokketoren met schout, schepen en predikant in achttiende- eeuwsche kleederdracht op den voorgrond. La note gaie ontbrak ook niet: nu weten onze kinderen, wat een hondenslager is. Weten de Haarlemmers, dat er van den heelen Klokhuistoren nog slechts een ta- bakskistje over is? Tot slot werd een beeld van Groot-Haar lem gegeven, eezien uit een vliegtuig. Een hartelijk applaus der leerlingen be loonde na de voorstelling mejuffrouw Duyns voor haar heldere voordracht. Zou de Vereeniging „Haerlem" niet een of meer voorstellingen kunnen geven van haar schat van plaatjes in 't gemeentelijk Concertgebouw bijvoorbeeld? Wat zouden de oude Haarlemmers genieten, die zich nog wel enkele toestanden van vroegere dagen zullen herinneren. En t zou een goede pro paganda voor de vereenigng zijn. De twee U. L. O.-scholen en de scholen 18 hebben nu een beurt gehad. De andere scholen komen de volgende weken aan de beurt: dan zal de verklaring gegeven wor den door andere onderwijzers. WAARSCHUWING. De Commisaris van Politie waarschuwt te gen een als heer gekleed persoon, die bij Pro- testantsche ingezetenen geld vraagt ten be hoeve van noodlijdende predikanten in Bel gië. Geadviseerd wordt geen geld aan den bedoelden persoon te geven. ENVELOPPEN MET OPGEDRUKTE POSTZEGELS. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Febr. 1929, briefomslagen met zegelaf- druk van 7 1/2 cent zullen worden verkrijg baar gesteld. De prijs dezer omslagen be draagt 8 1/2 cent per stuk. Door B. en W. van Velsen is thans bij den Raad dier g°meente een voordracht in gediend, omtrent wijziging en vaststelling opnieuw van plar. I tot herziening van het oorspronkelijk (bij raadsbesluit van 15 Juli 1924 vastgestelde) uitbreidingsplan. Wij ontleenen aan deze voordracht het volgende: In de vergaderingen van den Gemeente raad van 1 December 1925 en 14 December 1926 werden vastgesteld de plannen I en V tot herziening van het oorspronkelijk vast gestelde uitbreidingsplan. Beide plannen wer den achtereenvolgens aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring aangeboden. Naar aanleiding daarvan ontvingen B. en W. onder dagteekening van IC Februari 1927 van den voorzitter van gemeld college een brief, waarin werd kennis gegeven, dat om trent eerstbedoeld plan het bericht was in gewonnen van de Vaste Commissie voor Uit breidingsplannen. Het door deze Commissie uitgebrachte rap port werd aan B en W. toegezonden met de mededeeling dat Gedeputeerde Staten zich met de strekking daarvan konden vereeni gen en met verzoek, in overeenstemming met de daarin gemaakte opmerkingen een nieuw plan te doen ontwerpen en daarom trent met de commissie overleg te plegen Voorts werden B. en W. tegelijkertijd terug gezonden de stukken betreffende laatstge noemd plan (V), dat betrekking had op de nadere vaststelling van het tracé van den Rijksweg HaarlemVelsen, met uitnoodi- ging, deze herziening in het nieuw te ont werpen plan te verwerken. Nadat eenige besprekingen met de „Vaste Commissie" gehouden waren, bleek dat deze commissie verschillende bezwaren tegen het oorspronkelijke herzieningsplan I had. Het voornaamste bezwaar gold den te ruimen opzet van het plan. Aangezien het meeren- deel der tegen het plan ingediende bezwaar schriften het gevolg is van de op verzoek der commissie aangebrachte wijzigingen, lijkt het B. en W. gewenscht, het voornaamste bezwaar te bespreken. Het rapport der vaste commissie vermeldt dienaangaande het vol gende: „Een dergelijke ruime opzet ls in de eerstp plaats in strijd met art. 31, le lid der Wo ningwet, waarbij is bepaald, dat het uitbrei dingsplan slechts de bestemming voor de naaste toekomst in hoofdzaak dient aan te wijzen, alsmede met art. 11 van het Woning- besluit ,dat voorschrijft, dat het uitbreidings plan voor „kleinere steden en dorpen" waartoe de verschillende kernen van Velsen ongetwijfeld gerekend kunnen worden slechts ten aanzien van den grond, die op niet meer dan 500 M. van de bestaande be bouwing is gelegen, een uitgewerkt beeld van de ontwikkeling dient te geven Bovendien blijkt de noodzakelijkheid van een dergelijk uitgestrekt plan niet uit den bevolkingsaanwas. Ruw geschat biedt het plan ruimte voor een bevolking van onge veer 200.000 zielen. Uit den aard der zaak valt bezwaarlijk aan te geven, wanneer dit cijfer bereikt zal zijn. Hoewej de bevolking in het tijdvak van 1901 t.m. 1926 met 34221—11748 22473 of per jaar 22473 25 899 zielen en in het tijdvak van 1921 t.m. 1926 met 3422128698 5523 of per jaar 5523 5 1105 zielen is toegenomen, is het duidelijk, dat op een bevolking van 200.000 zielen voor de .naaste toekomst" niet ge rekend behoeft te worden. Door het ontwerpen van een dergelijk plan voor een te verre en onzekere toekomst werkt men een verspreide bebouwing in de hand. Hiertegen moet niet alleen uit aesthe- tische overwegingen, doch ook op economische gronden bezwaar worden gemaatk. Naar het oordeel der Commissie dient dan ook een uitbreidingsplan van deze gemeente beperkt te worden tot uitbreidingen van de bestaande kernen, te^'il slechts de voor het verkeer noodige ver bindingen behoeven te worden aangegeven Het projecteeren van bebouwing aan de Westzijde van de spoorbaan HaarlemUit geest uitgezonderd in IJmuiden en wellicht nabij het Station Santpoort, dient ook met het oog op de bezwaren, verbonden aan een spoorlijn met kruisingen a niveau midden in een bebouwing zooveel mogelijk te worden vermeden. m De in de gemeente gelegen zeer mooie buitenplaatsen behooren zooveel doenlijk on gerept bewaard te blijven. Het komt de Com missie voor, dat door overleg met de eige naars te bereiken ls, dat zij er geen bezwaar tegen zullen maken, dat deze buitens als „bosch" in het plan worden aangegeven. De omvang van de uitbreiding der be- DE TRAM. Een trampassagier uit Overveen had on dervonden, dat de tramrijtuigen op het Sta tionsplein stopten voor den uitgang van hel station. De reizigers, ook zij die bagage bij zich hadden of slecht ter been waren, wer den door den conducteur gedwongen daar uit te stappen, waarna de tram ledig naai den ingang van het station reed. Waarom mogen de reizigers die dit wen- schen niet blijven zitten tot den ingang van het station? zoo vroeg hij aan de tram directie. De tramdirectie heeft hem daarop ge antwoord. dat de betrokken conducteurs in strijd met hun uitdrukkelijke instructie ge handeld hebben. De regeling is, dat de trams van lijn 2, 3 en 4 eerst moeten stil houden aan de halte van lijn 1 tegenover den uitgang van het station en daarna doorrijden en wel die van lijn 4 tot aan den ingang van het station en die van lijn 2. resp. 3 tot in de onmiddellijke nabijheid daarvan. De conducteurs zijn nu weer bij herhaling op die instructie gewezen. GESNAPT. Maandagmorgen te 5.15 uur werden door de politie aangehouden de 19-jarige P. Z. en de 20-jarige P. B., die in het bezit waren van een hoeveelheid sigaretten, pepermunt en kauwgom. Zij bekenden te hebben ingebro ken in de kiosk aan den Ter Spijtweg, waar uit zij een en ander hadden ontvreemd. Beiden werden in verzekering gesteld. VERBOUWING. Door den Architect M. I. van Engelen tr Aerdenhout ls (namens de N.V. Paanakker's Schoenhandel te Amsterdam) onderhandsch aanbesteed: het verbouwen van perceel Groote Houtstraat 46 te Haarlem. Laagste Inschrijver C. A. M. Jonckbloedt te Heemstede voor 9346 aan wien het werk is opgedragen. staande kernen zal voor elk geval afzonder lijk nauwkeurig overwogen moeten worden". Ten einde ongewenschte bebouwing buiten de in het herziene plan opgenomen kommen tegen te gaan, zijn in overleg met de Vaste Commissie de te beschermen terreinen in het uitbreidingsplan betrokken en zijn die ter reinen aangewezen voor land- en boschoouw- doeleinden en voor het stichten van groote buitenplaatsen. Voorts werd door de commis sie in overweging gegeven, de mogelijkheid te openen, dat ock door het niet vaststellen van roolilijnen, ongewenschte bebouwing zou kunnen worden voorkomen. Te dien eind9 zou dan een bepaling in de bouw- en woning verordening dienen te worden opgenomen, dat daar, waar geen rooilijn is vastgesteld, niet gebouwd mag worden. De bezwaarschriften. Nadat het ontwerp-hezieningsplan, volgens wettelijk voorschrift van 6 Augustus 1928 af gedurende 4 weker, met uitvoerige kaarten en grondteekeningen ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage had gelegen, werd een groot aantal bezwaarschriften ingediend, n.l. door: a. H. H. del Court van Krimpen te Velsen, wegens te groote eigendomsbeperking, t.a.v, zijn landgoed „Rooswijk". b. Jhr. Mr. J. W G. van te Velsen, van ongeveer gelijke strekking als het sub. a genoemde bezwaarschrift, t.a.v. zijn buitenplaatsen „Waterland' en „Beecken- stein" en het „Heeren- en Velserduin". c. Mr. C. H. Guépin en mevrouw A. E. Guépinvan den Nieupoort te Santpoort t.a.v. de buitenplaats „Spaarnberg" met het verzoek lo. de terreinen van adressanten te bestemmen voor open bebouwing en 2o. den ontworpen verbindingsweg te beperken tot een breedte van 18 Metei van de rooi lijnen. d. J. C. Reinders Volmer te Amsterdam, namens mej. J. G Fontein te Bloemendaal, eigenaresse van pl.m. 15 H.A. weiland, ge legen onder Santpoort. e. Dezelfde als directeur der N.V. Maat schappij tot beheer en exploitatie van on roerende goederen „Veenduin" te Bloemen- daaL f Dezelfde als gemachtigde van W. gravin van Limburg Stirumbaronesse Fagel, W. graaf van Limburg Stirum. L. graaf van Lim burg Stirum en A. M. Quarles van Ufford gravin van Limburg Stirum, als eigenaars (eigenaressen) van ongeveer 24 H.A. grond aan het Noordzeekanaal en ten O. van de bebouwde kom van Velsen. g. Mej. J. L. Enschedé te Santpoort als eigenaresse van een perceel weiland met boerderij genaamd Westerhoeve, groot onge veer 9 H.A. gelegen aan den Middenduin- en Duin en Kruidbergerweg. h. J. C. Reinders Folmer te Amsterdam, als gemachtigde van mevrouw J. E. Th. van HoornSchouwenburg te Bloemendaal, eige naresse van de gronden bekend onder den naam „het Heerenduin" enz. groot 351.11.70 H.A. i. S. van der Fange te Santpoort. j. H. Oudshoorn te Velsen en J. Wichmann te IJmuiden. Ten aanzien van deze adressen stellen B. en W. voor, in zooverre aan de bezwaren tegemoet te komen, door, in tegenstelling met het standpunt der commissie, die de be doelde terreinen wil ind'eelen voor land- en boschbouwdoelelnden en de stichting van groote buitenplaatsen, deze terreinen onin- gedeeld te laten. Hier bestaat dus een principieel verschil tusschen B. en W. en de Commissie. Het is echter te betwijfelen, dat Gedeputeerde Staten het rapport der Commissie, met de strekking waarvan Ged. Staten zich, zooals gemeld, kunnen vereenigen, zullen loslaten, zoodat dit meeningsverschil wel door een hoogere instantie beslecht za» moeten wor den. Voorts zijn ingekomen bezwaarschriften van G. A. Kessler, Velsen, de N.V. Bin- nenlandsche Exploitatie Mij. Bloemendaal, P. Bleeker te IJmuiden, J. Wichmann, IJmui den, S. Bol, Driehuis, J. Bol, Santpoort, Chr. Bremerkamp Velsen en de plaatselijke ver eenigingen van huis- en grondeigenaren. B. en W. stellen voor. tegemoet te komen aan de bezwaren van de „Binnenlandsche", P. Bleeker en J. Wichmann, de andere bezwaar schriften voor kennisgeving aan te nemen, het gewijzigde herzieningsplan I opnieuw vast te stellen en aan te nemen de in de voordracht opgenomen verordening tot wij ziging der bouw- en woningverordening. OPDRACHT Door B. en W. der gemeente Haarlem is op gedragen aan H. de Weers, alhier, het ophoo- gen van e enterrein gelegen ten Noorden van de Zomervaart en ten Oosten van de Dr. Schaepmanstraat voor de som van f 93655. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. natuurlijk ook een doosje Lakerol, want die maken de keel zoo ongevoelig bij koud en vochtig weer. Md Lakerol blijft ge iedere kou de baas.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8