BUITENLANDSCH OVERZICHT HOE AMAN OELLAH'S GLORIE VERGING. WAAR IS DE NIEUWE MONARCH AAN TOE? DE STIKSTOFFABRIEK TE IJMUIDEN FEUILLETON Het Meisje uit de Stad GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 16 JANUARI 1929 DERDE BLAD Optimisme dat niet gerechtvaardigd was. De Breesaap als centrum eener moderne groot-industrie. De nieawe Zuiverings-in*tajlatie voor het Hoogovenga». T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Sedert geruimen tijd waren de berichten uit Afghanistan geruststellend. Het is duidelijk dat de aanhangers van Araan Oellah met het oog op de buitenlandsche betrekkingen van het land in een gerechtvaardigd optimisme wilden doen gelooven. Zoo verlieten alleen telegrammen waarin vermeld werd dat Aman Oellah ondanks alles den toestand be- heerschte, Kaboel en des te onverwachter was het bericht waarin van 's vorsten abdicatie gewag werd gemaakt. Het blijkt nu ook dat de toestand reeds sedert vele weken zeer pe nibel was. De Engelsche legatiegebouwen te Kaboel hebben bijvoorbeeld in de vuurlinie gelegen en thans vernemen wij dat in de da gen die aan den troonsafstand voorafgingen, de opstandelingen een belangrijk dorp heb ben ingenomen, waar zich onder anderen de hoofdkwartieren van den koning bevonden. Toen daarop Aman Oellah abdiceerde wisten de Moellah's en de godsdienstige leiders in Kaboel een wapenstilstand met de rebellen te bewerkstelligen. Het schijnt, (doch het is vooralsnog niet gebleken) dat de nieuwe koning de sympa thie heeft van een aantal der geestelijke lei ders in Kaboel, die grooten invloed op het volk kunnen uitoefenen. Men weet echter ab soluut nog niet welke houding de. verschil lende betrokken stammen tegen den nieu wen vorst zullen aannemen. Er zijn zelfs we derom geruchten die spreken van een hervat ten strijd. In de buitenwijken van Kaboel schijnen wederom schermutselingen te heb ben plaats gehad. Inmiddels heeft Inayat Oellah, de nieuw-, bakken monarch, een oproep tot het volk ge richt waarin hij aankondigt dat het Afghaan- sche vouk volgens de oude beginselen gere geerd zal worden. De hervormer Aman Oellah die zijn tijd 'e ver vooruit was (onder den invloed van zijn Europeesche reis die zijn hersens wel bene veld moet hebben) heeft de zaak bedorven door te trachten hervormingen te forceeren i a een tempo waarin hij nimmer gevolgd had kunnen worden. F. A. Corruptie en nog eens corruptie. Volgens een bericht van de Nachtausgabe houden politie en justitie te Berlijn zich reeds eenige dagen bezig met het onderzoek naar een geval van corruptie, waarbij twee regeeringsraden van het rijksschadevergoe- dingsbureau betrokken zijn. Zij worden beschuldigd van de Berlijnsche vertegenwoordiging van een buitenlandsche verzekeringsmaatschappij belangrijke bedra gen aan steekpenningen te hebben opgestrer ken, teneinde de hoogere instanties gunstig te stemmen voor een vordering, welke de verzekeringsmaatschappij op 't bureau had, en de uitbetaling dezer vordering zooveel mogelijk te bespoedigen. De twee ambtenaren, die voorloopig van hun functie zijn ontheven, ontkennen eenige strafbare handeling te hebben gepleegd. De vertegenwoordiger der verzekeringsmaat schappij ontkent eveneens, zich aan corrup tie te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft de in beslag genomen stukken reeds aan de justitie overgedragen. De twee beschuldigden bevinden zich nog op vrije voeten. Naar de Voss. Ztg. nog meldt, is reeds uit gemaakt, dat de twee ambtenaren voor het verschaffen van adressen van personen, die schade hadden geleden en wier eischen door het rijk waren erkend, van de verzekerings maatschappij een provisie ontvingen. Deze beloofde hun ook een betrekking, indien zij werden ontslagen. De maatschappij wendde zich dan tot de op schadevergoeding aan spraak makende personen en bood hun voor hun vorderingen op het rijk de helft der werkelijke waarde, terstond in contanten uit te betalen. Enkelen, die in geldnood verkeer den, zijn hierin getreden. (N. R. Ct.) Modern Communisme. De redactie van de „Prawda" heeft den beruchten tsjekist Lacis gevraagd, op welke wijze de „activiteit der koelaki" onderdrukt kan worden. Lacis. die tijdens het „militaire communisme" aan het hoofd van de Tsje Ka in verschillende gedeelten van Rusland heeft gestaan, raadt aan, de roode terreur opnieuw te verscherpen en de koelaki weer Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. 12) Op hetzelfde ocgenblik verscheen juffrouw Spragge in de deur met een vuurrood hoofd en ze zei op scherpen toon: Samantha, ik heb je gezegd op het blik biscuit te passen. En nu is alles ver brand Ze verdween weer, gevolgd door Samantha. Toen het meisje tij de deur was, keerde zij zich om en zei beslist: Ik denk. dat sommige menschen ver geten. den wieg in beweging te houden, ter wijl zij de wereld regeer en. George stommelde in zijn kamer rond. Even later kwam hij naar buiten en ze hoorde hem den sleutel in het slot om draaien. Zij vroeg zich vaag af, waarom hij zijn kamerdeur afsloot. Toen hij te voor schijn kwam met twee hengels en ander vischtuig, vroeg ze: Waarom sluit u uw kamer af? Hij lachte vriendelijk om haar nieuwsgie righeid. Niemand komt ooit in mijn kamer! zwaar te tuchtigen. Bijzonder gevaarlijk vindt Lacis de tactiek van de welgesteiae boeren tijdens ie verkiezingen, die redenee ren als volgt: „Wat voor zin heeft het arme drommels tot leden van den Sovjet te be noemen? Zijn zij in staat de huishouding goed te leiaen? Tot leden van den dorps sovjet moeten welgestelde en bejaarde boe ren gekozen worden, die getoond hebben op de hoogte te zijn van het boerenbedrijf". Deze argumenten vindt Lacis staatsge vaarlijk en raadt aan ze met het „roode zwaard" te bestrijden. CHbld.) De Senaat en het pact van Kellogg. Het scheen vast te staan, dat de ratifica tie van het Kellogg-pact door den Senaat zou worden tegengehouden. De voornaamste tegenstander, de senator Hiram Bingham uit Connecticut, deelde nl. mede, dat hij 34 onderteekenaars had gevonden voor zijn eisch, dat er een interpretatieve resolutie zou worden aangenomen. Daar tweederde der 96 senatoren het pact moet goedkeuren om ratificatie mogelijk te maken, zouden dus de onverzoenlijken het pleit gewonnen heb ben. President Coolidge zou Maandag nog be proeven senator Bingham tot andere ge dachten te brengen, doch veel verwachtte men hiervan niet. Zoowel Coolidge als Kellogg willen het pact zooals het luidt nalaten als de voor naamste bijdrage van het huidig bewind tot den wereldvrede. Zij zien de noodzakelijk heid niet in van „interpretaties" inzake de Monroeleer of andere zaken de veiligheid der V'. S. rakende. Borah heeft den president verzekerd, dat achter de oppositie de aanhangers van de kruiserwet steken en dat slechts een paar senatoren werkelijk interpretaties verlangen. De aanhangers der kruiserwet schijnen te vreezen, dat als het pact aangenomen wordt zonder dat daarbij formeel de nadruk wordt gelegd op het recht van zelfverdediging, dit feit zal worden gebezigd tot steun van het betoog dat de kruisers niet meer noodig zijn. Het Kelloggpact geratificeerd. NEW-YORK, 15 Jan. (V. D.) Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de senaat der V. S. het Kellogg-pact geratificeerd met de clausule, dat de Monroeleer onaangetast blijft, en Amerika gerechtigd is tot den ver dedigingsoorlog. Uitnoodigingen uit Doorn? Volgens de Tel. vermeldt de „Evening Standard" (voor wiens verantwoording het bericht dan ook is) dat de ex-keizer, die op 27 Januari zijn 70sten verjaardag viert, de zen dag op een wijze hoopt te herdenken, die aan de oude keizerlijke hoffeesten zal herinneren. Aan 37 leden van vorstenhuizen of voormalige heerschers in Europa zijn uit noodigingen gezonden. Ter gelegenheid van zijn verjaardag zal de ex-keizer zijn gemalin zijn eigen werk aanbieden, getiteld „Mijn voorvaderen", waaraan hij meer dan een jaar heeft ge werkt. Het zal op 22 Jan. verschijnen bij den „Verlag für Kulturpolitik" te Berlijn. DE ENGELSCHE BEELD ZENDINGEN WORDEN PERMANENT. Zoo juist heeft de B. B. C. een contract geteekend, waarbij bepaald wordt, dat men tot 30 October van dit jaar zal voortgaan met het uitzenden van plaatjes volgens het Fultograph systeem. Men zal trachten deze uitzendingen zoo interessant mogelijk te maken. Bekende tee kenaars zullen medewerking verleenen, ter wijl ook actueele foto's uitgezonden zullen worden. Voorts kunnen de bezitters van een beeldontvanger draadloos uitgezonden puzzles oplossen. Op deze wijze hoopt men het beeldoverbrengen door middel van de radio te populariseeren. Niemand? Behalve ikzelf, de vrouwen zouden er maar in willen opruimen en den boel naar haar zin neerzetten. En dan.... Ja? Ik heb nog een anderen reden. Met een plotselinge verandering van stem ging hij voort: We gaan visschen in de branding. Het getij is net gunstig. Kimt u in een half uur klaar zijn? Zeker well Dan ga ik nu wat aas halen, mosselen: Samantha zal u den weg door de vallei wij zen. De rots, waar we visschen, is bij den mond van de beek, juist daar, waar die in zee stroomt. Hij liep fluitend weg. Hazel ontbeet verder, terwijl ze hoopte, dat Samantha terug zou komen, om met haar te praten. De gedachte kwam bij haar op dat de Spragges geen groote pachters waren, ze hielden er meer van om de dingen te doen. Toen zij van tafel opstond, kon zij niet nalaten eens in George's kamer binnen te gluren. Het enkele raam kwam uit op de waranda, maar het was dicht. Door de vuile ruiten heen keek Hazel in het hol van den primitieven man. Hier bewaarde hij waar schijnlijk zijn dingen voor de jacht, en enkele jachttropheeën hingen aan den muur. Op den stoffi gen vloer stonden vele kisten. Het ruwe meubilair bestond uit een vuren houten tafel, een paar stoelen en een ouder- wetsche latafel. Alles met alles konden er „WIRELESS WILLIE", t Zij. die vaak naar de B. B. C.-stations ge luisterd hebben, zullen zich waarschijnlijk „Wireless Willie" Willie Rouse herinne ren, een der pioniers op het gebied van hu moristische omroep-programma's. Zeer on verwacht lazen wij deze week in „Wireless World" het bericht van zijn overlijden. Eenigen tijd is „Wireless Willie" zelfs ad viseur geweest van de B. B. C. voor concert programma's. Het best was hij echter thuis in de studio zelf. MANNHEIM. RADIO VOOR LANDBOUWSCHOLEN. Het geven van een reeks voordrachten over het onderwerp „De landbouw en de radio", welke door Mannheim zal worden uit gezonden, was aanleiding tot het plaatsen van een radio-installatie in de landbouw school te Ladenburg. Het winterprogramma van deze school is dusdanig gewijzigd, dat de radio-lezingen hierin opgenomen kunnen worden. BARCELONA KRIJGT EEN TOREN VAN 400 METER HOOGTE! Het plan bestaat om te Barcelona een to ren van 400 meter hoogte te bouwen, om den vreemdelingen die de stad tijdens de aanstaande groote radio-tentoonstelling zul len bezoeken te toonen, wat men hier pres- teeren kan. De omtrek zal 200 meter bedra gen. Het gebouw zal o.a. een hotel, een thea ter, een museum, een boekerij, en twee ra dio-stations een omroepstation en een commercieelen zender bevatten. ZOOALS VOOR EEUWEN Te York in Pennsylvanië is dezer dagen een proces beëindigd inzake hekserij. Een boer was vermoord omdat hij naar beweerd werd een andere familie had behekst. Een 18-jarige zoon uit deze familie had met een 14-jarigen vriend en den „tooverdokter", die de aanwijzing had gegeven, den boer om het leven gebracht. Het was hun er eigenlijk alleen om te doen geweest een haarlok van den boer te krijgen, aldus het Hbld.; wanneer die lok op het erf der fa milie zou worden begraven, zou, zoo meen de de moeder van het gezin, alles ten goede keerenDe 14-jarige jongen en de too verdokter kregen levenslang, de 18-jarige knaap werd tot een straf veroordeeld, die op 15 tot 20 jaar gevangenschap neerkomt. NIEUWE UITGAVEN. „Onze Flandelsavondscholen" door Dr. S. Elzinga. Bij de Firma H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem is verschenen: „Onze Handels avondscholen" door Dr. S. Elzinga, Inspec teur van het M. O. alhier. Deze studie is het resultaat, behalve van een door den schrijver ingesteld onderzoek, van de uitvoerige antwoorden op vragen, die door den schrijver aan alle Directeuren van Handelsavondscholen werden toegezonden. Dr. Elzinga vestigt de aandacht op het groote belang van het onderwijs, op de Handelsavondscholen gegeven en op het feit dat de maatschappelijKe beteekenis van dat onderwijs nog aanzienlijk kan worden ver groot door betere organisatie pn juister in zichten omtrent didactiek en methodiek van deze opleiding. Schrijver gaat den toestand en de wording van het handelsavondonderwijs na en geeft dan in groote trekken aan hce een regeling voor d:t onderwijs zou te treffen zijn die aan de maatschappelijke behoefte beantwoordt. Noodig zou zijn voorloopige erkenning van Staatswege van twee typen handelsavond scholen: met een 3-jar.gen en met een 5-j. cursus. Het eindexamen eer erkende scho len zou op een bepaald algemeen peil moe ten staan. Dit examen zou onder toezicht van een commissie van gecommitteerden moeten worden afgenomen, zoo mogelijk uit de plaats waar de school gevestigd is. De eischen van dit examen zouden ongeveer dezelfde moeten zijn als die van de tegen woordige practijkdiploma's. Ook een algemeene regeling der toelating zou noodig zijn, een regeling waarbij reke ning zou moeten worden gehouden met de leerlingen die dadelijk in hoogere klassen geplaatst konden worden. Ook zou het pro gramma en de duur van den jaarcursus in algemeene lijnen met groote soepelheid moe ten worden aangegeven. Bij het handelsavondonderwijs moet recht worden aangestuurd op het doel. dat men zich met dit onderwijs dient te stellen; het nauwkeurig en zorgvol uitvoeren van wat handels- en administratieve kantoren eischen. „Stijl ontbreekt tot heden te veel aan ons handelsavondonderwijs, zoo eindigt Dr. El zinga. „De bouwsteenen zijn voorhanden, de arbeiders zijn gereed, de tyd is rijp. Doch de eenheid van gedachte, zonder welke geen bouwwerk tot een harmonisch geheel wordt, ontbreekt". zoowat een half dozijn boeken zijn geweest en een massa oude kranten. In een hoek lag een hoop steenen. monsters van verschillen de ertsen. George had haar verteld, dat er goud, zilver en koper in de heuvels voor kwam, maar niet in voldoende hoeveelheden om het opsporen „rendabel te maken. Hij had ook gesproken van een rijke afzetting van aardpekhoudend gesteente, dat de aanwezig heid van petroleum hier of daar verried. Toen zij hem gevraagd had, of hij er nooit aan had gedacht, deze bronnen van inkomsten te ontwikkelen had George onverschillig gezegd Dat beteekent maar meer geld in den grond stoppen, dan je er ooit zult uitha len! Op de ruwe tafel stonden potten, flesschen en doozen, waarin kleine dieren bewaard konden worden. Een rommelhol! dacht Hazel. Een half uur later liepen Samantha en zij het pad door de vallei af, langs de kron kelingen van den stroom, tot aan het moeras waar de levendige beek een trage sloot werd. omzoomd door „Tules", het riet, waar de eenden en talingen zooveel van houden. De vogels vlogen luid kwakende over hare hoofden. Snippen dwarrelden voor haar voe ten op. Het was een paradijs voor wilds vogels. Zij kwamen bij de lage duinen. Daar is George! zei Samantha. Van den top van het duin af kon Hazel 'n groote uitgestrektheid nat zand zien, waar- In de wolkelooze, blauwe hemel zich weer- Het Is een feit van algemeene bekend heid, dat Chili het land van oorsprong van de ook in ons land bij scheepsladingen in gevoerde salpeter in hoofdzaak gebruikt voor bemesting enorme hoeveelheden van dit product uitvoert. De uitvoer van Chili- salpeter is voor deze Zuid-Amerikaanschs republiek van een dusdanige beteekenis, dat op de salpeter geheven uitvoerrechten in sommige jaren bijna de helft bedroegen van de totale inkomsten der republiek. De oorlog deed den bloei van de Chlleen- sche salpeter-industrie toenemen, daar het artikel ook een rol speelde bij het vervaar digen van ontplofbare stoffen. Maar de oor log bracht eens een einde aan het min of meer monopolistische karakter der Chileen - sche industrie. Want vooral in Duitschland was men door de blokkade genoodzaakt, om te zien naar een pioduct, dat de Chilisalpeter zoowel bij de bereiding van ontplofbare stof fen, als voor bemesting, kon vervangen. De scheikundigen hebben het procédé om syn thetische stikstof te vervaardigen, welk procédé reeds voor den oorlog bekend was. verbeterd en na talrijke nieuwe vindingen slaagde men er in een dusdanige productie methode te vinden, dat een massa-fabricage mogelijk was en de strijd tegen het natuur lijke product met succes kon worden aan gebonden. De productie van de synthetische stikstof is in de laatste jaren, vooral door de enorme ontwikkeling der Duitsche industrie, zeer toe genomen. In de k.atste vier jaren is zij on geveer verdubbeld, terwijl niettegenstaande de groote vraag, de productie van Chilisal peter nagenoeg gelijk bleef en dat alleen als gevolg van het nemen "an beschermende maatregelen door de Chileensche regeering De grootste producenten zijn wel de Leuna Werke te Merseburg. Maar ook in andere Duitsche steden vindt men groote fabrieken terwijl men zich thans ook in andere landen vooral in Frankrijk #en Engeland op deze industrie gaat toeleggen. De vestiging van het hoogovenbedrijf te IJmuiden, maakte het mogelijk, dat ook in ons land de vervaardiging van syntheti sche stikstof op groote schaal ter hand kon worden genomen. Ten N. van de terreinen dei Hoogovens Is men sedert ongeveer 4 maanden bezig me' den bouw van een dergelijke fabriek. Dinsdagmorgen werd er wij ln de gelegen heid gesteld een kijkje te nemen. Alvorens het werk te beziel; tl ren tmf der directeuren van het hoogevenbedrijf, Ir. A. H. Ingen Housz, in zijn een uiteenzetting pn rv werking van het bedrijf, dat door zijn om vang voor de gemeente Velsen van zulk een groote beteekenis is. De Maatschappij tot Exploitatie van Hoog- ovengas, aldus de heer Ingen Housz, Is een bezitting van de Eataafsche Petroleum Maat schappij en de Ken. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken. Eerstgenoemde maatschappij koopt de benoodigde gassen van het Hoog ovenbedrijf en verwerkt die tot synthetische ammoniak en wel door stikstof uit de lucht en waterstof uit het cokesovengas af te schei den. Deze bewerking geschiech in de z.g. Linde-installatie. Vervolgens worden deze gassen, volgens het Mont-Cenis procédé waarvan de fabriek het patent gekocht heeft vereenigd tot ammoniak. Daarna wordt uit de ammoniak in groote stalen ovens, geleverd door Krupp, het ammoniumsultaat verkregen, waarvan de fabriek in staat is 50.000 ton per jaar te produceeren. De directie hoopt, dat de fabriek dezen zomer in werking gesteld kan worden. Ver moedelijk zullen 150 arbeiders worden tewerk gesteld in vol continu-bedrijf met 3-ploegen- stelsel. Na deze uiteenzetting maakten we onder leiding van Ir. W. L. Z. v. d. Vegte een wandeling over het 6 H.A. groote terrein Langs ongebaande wegen, door modderpoelen over ijzeren balken en stapels hout werden we rondgeleid. Overal om ons heen zagen we groote gebouwen verrijzen, alle opge trokken van hoogovensteen met ijzeren kozijnen. We stonden hier, ver van de be woonde wereld midden in het Rijk van den Arbeid, waar schrandere koppen en nijvere handen bezig zijn een bedrijf te scheppen dat ongetwijfeld eens een nieuwe bron van welvaart voor de gemeente Velsen zal wor den. spiegelde. Die werd bezoomd door een schit terend, tintelend, schiftend wit lint, waar de groote baren in schuim uiteen breken. Daar achter lag de Oceaan. George stond op een rots en wuifde naar de meisjes; zijn broek was boven de knie op gerold. Ik schiet maar weer naar huis! zei Samantha. Ze „schoot" inderdaad vlug en zwijgend weg, alsof ze blij was. dat ze kon gaan Hazel wandelde naar George toe. Vlug wat! riep hij. We hebben geen tijd te verliezen! Ze stond stil, kijkend naar het water, dat tusschen hen lag. Doe uw schoenen en kousen uit! Hazel gehoorzaamde blozend, boos op zich zelf, omdat ze bloosde. George, met een kieschheid, die haar verwonderde, keerde zijn breede rug naar het land. In een paar minu ten stond zij bij hem. Zal ik nu mijn schoenen maar weer aantrekken? vrceg ze. Jongens, wat zijn deze rotsen scherp! George staarde naar het kleine, roze voetje Uit een van haar kleine teenen druppelde een straaltje bloed. De zaak zit zoo, legde hij uit. De vloed komt zoo juist opzetten en de visch komt mee. Binnen een half uur breekt het water over de rotsen, dan is het echt goed om te visschen. Maar het zoute water zal uw mooie schoentjes bederven en u zult uw lieve voetjes pijn doen aan de scherpe schei- Bij het betreden van het terrein trof al lereerst een enorme buisleiding onze aan dacht. Deze buisieiding, die zooals de heer v. d. Vegte ons ve. telde, een diameter heeft van 1 M. is vervaardigd door de N.V. Plaat- wellerij Velsen en dient om het cokesgas uit de cokesovens van het Hoogovenbedrijf naar de nieuwe fabriek te leiden; het is de trait d'union" tusschen moeder- en dochter bedrijf. Het gas wordt allereerst gevoerd door een achttal zuiverkisten. Deze zuiverings-instal- latie. welke tevens wordt gebruikt voor het zuiveren van het „stadsgas", net gas dat thans reeds in duizenden gezinnen ln Velsen, Be verwijk en Wijk aan Zee zoowel voor ver lichting als verwarming word', gebezigd, dient om het cokesovengas te ontdoen van zwavel en cyaan. De installatie za' nog met 8 zuiverkisten worien uitgebreid en een der grootste van dergelijke installaties in ons land worden. Het tweede stel, waarvoor reeds de fundeering aanwezig is, zaï in Mei gereed zijn. Na gezuiverd te zijn wordt het gas naar de fabriek geleid. Een gashouder van 50.000 M3. thans in aanbouw, dient tot opslag van on gezuiverd cokesovengas. Het complex hier bestaat uit een vijftal groote gebouwen, n.l. het synt hese-com;ïres- sorhuis, het ovenhuis, waarin de door Krupp geleverde contactovers worden geplaatst, in welke stikstof en waterstof tot ammoniak gas worden gebonden, het compressorenge bouw, waarin o.a. koel- en afscheldingsap- paraten worden geplaatst, de sulfaatfabriek. waarin het ammon'a^eas gebonden wordt met zwavelzuur tot zwavelzure ammoniak en len slotte een groote loods, opgebouwd van be ton en hout en dienende tot berging van ammoniumsulfaai en andere producten, ais phosphaten. De loods zal 25000 ton zout kun nen bergen. De benoodigde machines zullen bijna alle met 6000 volts hoogspanning worden gedre ven. De benoodigde energie wordt van de centrale van het Hoogovenbedrijf betrok ken. Verder zullen r-og worden opgericht drie groote tanks voor opslag van zwavelzuur, een groot laboratorium en de administratiege bouwen. Men is met den bouw thans zoover gevor derd, dat met het plaatsen der machines een aanvang kan worden genomen. In deze landelijke streek, waar de sporen van het vroegere natuurschoon nog niet ge heel zijn ultgewischt, ontwikkelt zich lang zaam maar zeker een moderne groot-industrie die onze gemeente tot een der belangrijkste industriecentra van het land doet worden. Steeds meer komt naar voren van welk een groote beteekenis ie vestiging van het hoog ovenbedrijf in de Breesaap voor onze gemeen te is. „THE WIRELESS MILITARY BAND". Het militaire orkest van de B. B. C. is in 1928 156 maal voor de microfoon opgetreden. Het Engelsche publiek houdt zeer veel van dit soort muziek; de programma's die ten gehoore werden gebracht, bestonden voor namelijk uit populaire nummers. Naast een zeer groot aantal potpourri's van opera's, operettes en musical shows werden honder den marscben en ouvertures uitgezonden. NEDERLAND EN BELGIë. NIEUWE NOTA AAN ONZE REGEERING OVERHANDIGD. Naar de Brusselsche correspondent van de Tel. verneemt, heeft de Belgische regeering Maandagavond aan de Nederlandschc re geering een nota doen toekomen, die nieuwe voorstellen bevat betreffende de herziening van het Verdrag van 1839. Nadere mededeelingen wenschte men aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken tc Brussel niet te verstrekken pen. Ik ben de grootst mogelijke stommerik, dat ik daar niet aar. gedacht heb en Samantic ook. Die had er aan moeten denken. Ik zou mijn kousen aan kunnen trek ken. Daar zou u in twee tellen doorheen zijn. Neen, ik zal het wel in orde maken. Gaat u maar even zitten. Hij spreidde zijn Jas uit op den grond Hazel ging zitten; ze kreeg plezier in het avontuur, hoewel haar voeten pijn deden. George deed zijn klapmes open en begon de mouwen van zijn hemd af te trekken. Wat doet u in vredesnaam? Ik torn de mouwen er af! Hij deed het heel handig, zijn armen kwamen nu bloot tot den schouder. De groote delta-spieren vie.en Hazel op; en het vel daarboven was ever. wit en glad als het hare. George knielde neer en nam een van haar voeten in de hand. Hij begon de flanellen mouw om haar vcet heen ie binden, terwijl hij het verband .vastmaakte met dun touw. Zijn hoofd kwam bijna teger. haar knie aan Eenmaal keek hli glimlachend op. Maar hij was heelemaal !n beslag genomen door zijn werk en trotsch op zijn vin-iingrijkhcid. Geen verkeerd idee. wel? Heelemaal niet! zei HazeL Ik kan ze er weer innaaien! Dat gebeurt zeker niet! Ze begreep, dat de mouwen als een reliquie bewaard zouden worden. fWordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9