BUITENLANDSCH OVERZICHT DE DRIE OELLAH'S. HABIB SCHIJNT DEN TOES TAND TE BEHEERSCKEN. „PRO JUVENTUTE" TIEN JAAR. BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 JANUARI 1929 VIERDE BLAD De laatste de sterkste? Bijzonderheden over haar werk. Het bestuur (ran link» naar rechts): F. G. E. Bolomey, penningmeester; Mevrouw A- Del Baere- Jis koot, vice-voorzitster; Mr, T. A. M, A, van Löben Seis, voorzitter} H. Hylkema, secretaris. T BELANCRUKSTE NIEUWS *t Belangrijkste Nieuws beperkt zich heden tot eenige verspreide berichten waaronder eenige uit Afghanistan. Een Reutertelegram meldt dat Inayat Oellah en zijn hofhouding door Britsche militaire vliegtuigen uit Kaboel weggehaald zijn, krachtens een regeling met den nieuwen emir Habib Oellah (zooals de opstandelingenleider Basja Sakao zich noemt) hij is te Pesjawar aangekomen op weg naar Kandahar. De Britsche draadlooze dienst meldt nog dat de citadel van Kaboel zonder slag of stoot aan Habib Oellah Khan werd overgegeven. Tusschenpersonen van beide partijen brach ten een bezoek aan den Britschen gezant Sir Francis Humphrys en verzochten hem te bevorderen, dat koning Inayat Oellah door de lucht uit Kaboel zou verwijderd worden. Betoogd werd dat het vertrek van Inayat Oellah tot gevolg zou hebben, dat bloedver gieten voorkomen werd. Als gevolg hiervan werd eer schikking getroffen voor het over brengen gistermorgen vroeg door Britsche militaire vliegtuigen van Inayat Oellah en le den van zijn gevolg waaronder zeven vrou wen, den oud-minister van oorlog en twee broeders van koningin Soeriya van Kaboel naar Pesjawar. De nieuwe emir Habib Oellah is door de heele provincie Kaboel met ingenomenheid begroet. Hij heeft thans 15.000 volledig uitge ruste manschappen.onder zich en handhaaft uitstekend de orde. Gisteren vertelden wij dat Aman Oellah in Kandahar zijn standaard had geheschen, uit protest tegen Habib Oellah's heerschappij De gouverneur van Kandahar heeft thans ge last dezen standaard neer te halen, daar Aman Oellah geen koning meer is. Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van luchtvaart, heeft in een rede herinnerd aan het werk, dat de Royal Air Force in Afgha nistan heeft verricht. Vliegende met een snel heid van 100 mijlen per uur over bergen, die door sneeuw en stormen ontoegankelijk zijn, landende in het vuur der beide strijdende le gers, zijn de Britsche vliegers er in geslaagd 140 mannen, vrouwen en kinderen van tien verschillende nationaliteiten in veiligheid te brengen, In zooverre zijn de huidige berichten tegen strijdig aan die van gisteren, dat Habib Oel lah niet een bandietenleider is, door de om standigheden van het oogenblik uit het niets voortgesproten. De nieuwe heerscher moge dan een avonturier zijn: hij heeft een diplo matiek verleden. Zoo heeft een Engelsch officier verklaard dat hij den nieuwbakken vorst zeven jaar geleden heeft ontmoet als lid van een Afghaansche commissie; reeds toen was hij er van d_oordrongen dat hem een groote" toekomst was weggelegd. Ook het respect dat verschillende stam hoofden voor hem koesteren schijnt grooter 'te zijn dan men oorspronkelijk aannam. Zoodat Aman Oellah's kansen weer heel wat slechter staan! F. A. Genève een eigen zender. In verschillende bladen Is het gerucht ver spreid, dat ook door de buitenlandsche is overgenomen, als zou de Volkenbond de LUXOR-THEATER. Patsy Ruth MiPer in „De Roods Rijder* van Canada" en „Het Geheim der Golven" met Marcclla Albani en Wilhelm DIeterle. In „Het Geheim der Golven" heeft Wilhelm Dieterle als de pastoor volop gelegenheid zijn talenten als acteur naar voren te doen ko men. Hij. maakt daar een dankbaar gebruik van, vooral met een tegenspeelster als Mar- cella Albani als de markiezin. Het gelukt den pastoor, wiens broeder (de echtgenoot van de markiezin) verdwenen is, de dader van het misdrijf te ontmaskeren. Het meest treffend ïs echter de strijd van twee jonge menschen mee te maken, die elkaar liefhebben en el kaar toch niet mogen toebehooren. Wat een smart voor den geestelijke als hij zelf het hu welijk van de geliefde vrouw met een ande ren man moet inzegen en.Had hij geweten wat eerst later aan hem bekend werd, dan zou het nog zwaarder voor hem geweest zijn, ja, waarschijnlijk had hij het huwelijk dan niet voltrokken. Aan het einde zKn we dat de markiezin met haar kind op het slot blijft en dat de geestelijke weer naar Rome terug keert. Een film met mooie sneelmomenten, waarvan dan ook door de beide genoemacn. goed bijgestaan door de overige artisten, een dankbaar gebruik wordt gemaakt. „De roode rijders van Canada" is eveneens een drama; hier wordt ook nog al wat sensa tie verwekt bij de achtervolging en het ge vecht met den aanvoerder der pelsdieven. Sergeant Scott heeft het genoegen dit zaakje in orde te maken en is wat een gelukkig man met zijn vrouwtje (Patsy Ruth Miller) en zijn benoeming tot Inspecteur van de Roode Rijders. Prachtig zijn de natuurtooneeien in dit nummer, die werkelijke liefhebbers daar van in verrukking brengen. Op „Onze groote verkeerswegen" maken we een tochtje per automobiel van Antwer pen naar Amsterdam. Hét lijkt ons tos dat dit reisje door de vele slechte wegen en het O" onthoud bij ponten en voor tollen geen pretje Is. ATs we voorbij Den Haag komen zien we heel veel bekende wegen tot Amster dam. hetgeen ook zijn bekoring heeft. Als opening van het programma maken we weer een Duitsch reisje en gaan naar de wintersport in Triberg, waar heel veel sneeuw ligt. Men brenge vooral deze /eek een bezoek aan het Luxor-Theater en dan zal men vol daan huiswaarts keeren. plannen tot het bouwen van een eigen draaciloozen zender hebben opgegeven en daarvoor in de plaats een overeenkomst heb ben gesloten om den Kootwijk-zender te ge bruiken voor Volkenbondsverkeer. Dit ls volkomen onjuist. De plannen blijven voortbestaan tot het bouwen van een eigen zender voor den Vol kenbond, welke plannen een nieuwe stimu lans hebben gevonden in het feit, dat tijdens het recente geschil tusschen Bolivia en Pa raguay de Volkenbond genoodzaakt is ge weest aan telegramkosten alleen meer uit te geven dan de bouwprijs van een korte golf- zendstation bedraagt. Moncada tegen Sandino. LONDEN 18 Jan. De nieuwe staatspresi dent van Nicaragua, generaal Moncada, is, volgens berichten uit New-York, voornemens een goed uitgeruste strijdmacht naar het noordelijk deel des lands te zenden, ten ein de generaal Sandino en diens aanhangers tot het staken der vijandelijkheden te dwin gen. De president heeft medegedeeld, dat hij korten tijd geleden bezoek van twee aanhan gers van generaal Sandino heeft ontvan gen, die hem voorstelden Nicaragua in twee republieken te verdeelen. Hij, Moncada. zou president van Nicaragua blijven, terwijl ge neraal Sandino tot president van Nueva Se govia zou worden benoemd. In verband hier mede heeft de nrsc'dent besloten een einde aan de opstandige beweging te maken. Aman Oellah geeft 't niet op! Berichten uit Karachi bevestigen, dat Aman Oellah te Kandahar reeds bezig is een nieuwe troepenmacht bijeen te brengen om tegen Kaboel te kunntn onereeren. Het schijnt zelfs dat hij te Kandahar een soort regentschan uitoefent en dat een groot ge bied rond Kandahar achter hem staat. Daar deze stad den sleutel *mrmt voor den toe gang tot de gelijknamige provincie en de provincie Herat, welke beide provincies het grootste gedeelte der regeerlngsinkomsten opbrengen, is de financieele positie van Aman Oellah niet ongunstig. De te Kaboel regeerenden bandietenlei der Bandsjai Sakwa dreigt van de zijde der vers'agert regeeringstroepen geen gevaar. Hij heeft zich echter bezig te houden met de rebellen in het district Jallalabad, die kor ten tijd geleden het strategisch belangrijke punt Jagdadak hebben bezet en thans ook in de richting van Kaboel omrukken. Deze opstandelingen zullen ongetwijfeld ook hun aandeel in de.macht verlangen. Ook dg on- eenigheid tusschen de rebellen onderling steunt Aman Oellah in zijn hoop,'er in te zullen slagen den opstand alsnog meester te worden. Verder zegt de Tel.: Na een onderbreking van drie dagen is de draadlooze verbinding tusschen Moskou en Kaboel hersteld. Volgens de te Moskou ont vangen berichten heerscht in de Afghaan sche hoofdstad rust. Hoewel de buitenland sche legaties door troepen van de opstan delingen worden bewaakt, is de houding tegenover de vreemdelingen vriendschappe lijk. REMBR.ANDT-THEATER. Het Vierde Gebod. Het Polygoons Hollands Nieuws is deze week extra belangrijk en extra actueel. Ter wijl er Donderdag nog niets met zekerheid van de „Prins der Nederlanden" bekend was, ken Polygoon Vrijdag in het Rembrandt- Theater reeds het diep-tragische beeld van de reddingsboot, zooals zij met den romp naar boven op het strand bij Rockanje ge worpen is, vertoonen. Het getuigde van fijn gevoel, dat de muziek hierbij zweeg. Verder zagen we o.a. den Russischen filmregisseur Pudowkin; de officieele opening der BurgerL Luchtvaart in Ned.-Inaië te Batavia door den gouverneur-generaal Jhr. de Graaff op 1 Nov. 1928; en dan de Haarlemsche IJsclub met de feestelijkheden ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, het bestuur werd bij deze gelegenheid ook vereeuwigd. Het was een prachtige gedachte van den heer Bakker om het gezelschap Pisuisse tc engageeren. Zelden gaf „Op het Tooneel" ons zoveel genot. Deze vier kunstenaars, Sofia Galirrese, Marijke van Tooren, Henk Stuurop en Paul Collin, onder leiding van Paul Collin vormen een ensemble met zeer bijzondere kwaliteiten, him beschaafde voordracht, de keuze van hun repertoire en hun mooie stem men deden het betreuren, dat de toegestane 20 minuten al zoo gauw om waren. We hopen ze heel spoedig terug te zien in Haarlem. „Het vierde Gebod" de hoofdfilm met In de hoofdrollen Belle Bennet als Virginia en Mary Carr als de moeder van Gordon, Vir ginia's man, zal niet nalaten indruk te raa- ,ken. De alles overheerschende liefde van de moeder voor haar kinderen, het zichzelf weg- willen cijferen voor het geluk van haar kin deren, ait alles wordt in deze film op overtui gende wijze gedemonstreerd. Wanneer de kinderen moeder noodig hebben is zij direct bereid haar rustige kalme leventje op te of feren, om de huishouding waar te nemeij van haar zoon en diens vrouw. Stelt haar schoon dochter haar zoon voor de keus: „je moeder er uit of ik er uit", dan aarzelt zij geen oogenblik en wil het huis verlaten. Als Vir ginia later van haar schoondochter hetzelfde ondervindt, als zij haar schoonmoeder aan deed, dan zoekt ze in haar wanhoop weer steun bij Gordon, haar eersten man, dien zij na de scène tegen haar schoonmoeder, ver laten heeft. En nu is het. weer de moeder, die Gordon, er tos brengt om Virginia te verge ven. De /.loeder begrijpt alles en vergeeft al les. Frank Ellioth als de Jonge vroolijke vader, toont zich op zijn best in zijn stoeien en spe len met zijn heerlijken jongen Sonny, Mary Carr, als moeder van Gordon en grootmoeder van Sonny is uitstekend, terwijl de kleine Sonny een filmartist in den dop is. CINEMA-PALACE, Rose Marie I love Yon. „De Ondeugende Bakvisch", Norma Shearer, en haar partner Lew Cody vertellen ons, hoe je het in een filmcomedie kan klaar spelen zonder wedrennen met hindernissen, zonder politie-agenten, en zonder auto's zelfs, of nee,toch niet. Maar dat grapje met dien auto was dan ook heel goed, en oor spronkelijk vooral. Een geestige film hebben die Norma en Lew van „De Ondeugende Bak visch" gemaakt door hun mimiek en de knecht, hij moet beslist Pierre geheeten hebben, was bepaald kostelijk. In Haarlem's straten wordt de deun van Rose-Marie, I love you met meer energie ge floten, dan de laatste maanden het geval was en dat zegt veel voor Cinema Palace. Het is een goede reclame voor een goede rol prent. Het Metro Goldwyn Mayer-werk speelt in de streken van Noord-West Cana da, waar de mensch als pelsjager zich als het wreedste levende wezen der natuur doet kennen, waar ruwe zeden, barre win ters en de Royal Mounted Police heerschen. Toch, van de daarmee gewoonlijk annexe revolvers, Tom Mix-hoeden, voortsnellende politlebenden en nog harder gaande ban dieten, merkt men hier weinig, omdat het een eenvoudig verhaal ls, geweven om de liefde van twee natuur-menschen. Daarom past het slot, de vechtpartij in de jachthut, dat ln het geheel niet beter is. dan dat van elk ander Wild-West-drama niet op deze film van groot-sche natuur, en sterke liefde. Joan Crawford is in deze rolprent een goede Rose-Mary, types als James Murray en House Peters zijn in iedere goede cowboy film te vinden. „Rose-Marle" is al twee jaar een popu laire ..musical-comedie" in New-York, en de melodieën der operette zijn door het uit muntende Cinema-orkest overgenomen. Een bijzondere attractie was daarbij het optre den van O'.ea Strawinsky van „Flora" in Am sterdam, die de film met de beminde songs als The Indian Love Call en de Wa's uit Rose-Mary op superbe wijze illustreerde. In het journaal gingen aetueele prenten van de R. A. L en ijswaterballetten. DE VIERVOUDIGE MOORD TE GROOTEGAST. De lijken in huis gesleept en dit in brand gestoken. WIJKSTRA TE GRONINGEN GEVAT. De Tel. schrijft over het vreeselijke drama te Oudegast (Gr.):: „Nader vernemen wij, dat Wijkstra. die zijn kost verdient met harmonicaspelen, van te voren reeds had te kennen gegeven, dat „er dooien zouden komen", wanneer de politie het mocht wagen vrouw Wobbes te arrestee ren. De veldwachters waren er dan ook op verdacht dat zij op heftig verzet zouden stui ten.' Vermoedelijk om Wijkstra te overrom pelen zijn zij vanmorgen in de vroegte naar diens huis gegaan met het reeds vermelde tragische gevolg. „Buitengewoon beestachtig is Wijkstra te werk gegaan. Nadat hij de vier veldwachters met zijn karabijn had neergelegd, is hij naar buiten gekomen en heeft hun om zijn gruwe lijk misdrijf te voltooien de keel afgesneden. Daarna heeft hij de lijken in het huis ge sleept en heeft dit in brand gestoken. Vrouw Wobbes, die de eenige getuige is geweest van de schietpartij, en ook op de vlucht gesla gen was, is Vrijdag in den loop van den mor gen gevat. „De lijken der verslagenen zijn (gisteren morgen) naar het gemeentehuis te Groote- gast gebracht. De verslagenheid ln deze ge meente is zeer groot; overal vormen zich groepen van menschen die het gebeurde met elkaar bespreken. Het huisje, dat door Wijkstra werd be woond, ligt een'>szins buiten het dom. waar door het mogelijk is geweest, dat de dader kon vluchten voordat het gebeurde bekend was. Het is niet bekend of de viervoudige moord vóór of geheel of gedeeltelijk in het huis heeft plaats gehad. De moordenaar is gisterenmiddag naar het Hbld. verneemt aan den Heerenweg te Gro ningen door twee rechercr.eurs gearresteerd. Hij had geen tijd van de revolvers, welke hij in zijn jaszakken had. gebruik te maken en verweerde zich niet meer_ Om zijn rechter hand had hij een beb'oe'den zakdoek ge knoopt. Hij is onmiddellijk naar het hoofd bureau van politie overgebracht. EEN BRIEF VAN SCHUTTEVAER'S BOOTSMAN. „DE BOOT IS EEN WONDER". Zooals wij gemeld hebben is Schuttevaer met zijn boot in Spanje. Langen tijd had de familie van den Haarlemschen bootsman, Piet Meijer, niets van den tocht gehoord. Tot haar vreugde is echter dezer dagen een brief gekomen uit de Spaansche haven La Coruna, gedateerd 14 Januari: Wij laten Piet Meyer hier aan het woord: „Wij hebben slecht weer gehad in de Golf van Biskaye. Ons kompas is aan stukken geslagen en de zeekaart van de Spaansche kust ls over boord gewaaid. Zoodoende moesten wij hier in La Coruna binnenloo- pen. Deze plaats ligt vlak bij Kaap Finlsterre, wij zijn nu nog 340 Mijl van Lissabon. Als alles meeloopt, doen wij dat in drie dagen. Vanmorgen zijn wij bij den consul geweest, daar hebben wij twee nieuwe zeekaarten ge kregen. het kompas wordt gerepareerd, dat betaalt het Gouvernement, de postzegels ook, wij hadden er niet veel meer. We gaan mor genochtend 10 uur weg. dan zijn wij Vrijdag in Lissabon. Er staat nu een prachtige Noord- Oosten wind. Er staan hier geweldig veel menschen naar ons te kijken en den heelen dag krijgen wij bezoek. Het is hier een pracht stad, omgeven door toren hooge rotsen. Wij zijn nu later in Lissabon dan wij gedacht hebben, dat komt doordat wij twee nachten voor het drijfanker ge'egen hebben, wij konden door die hui- zenhooge go1 ven niet binnen zeilen, maar gelukkig hebben we de Golf van Biskaye achter den rug. Maar de boot is een wonder, ik voel mij hier veiliger dan op den „Bolivar", dus u hoeft niet ongerust te zijn". De heer Meyer zal in Lissabon het eerste deel van de reis beschrijven. Wij hopen spoe dig meer goed nieuws van hem te hooren. Op 14 Februari is het tien jaar geleden, dat de vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem werd opgericht.. Naar aanleiding van dit tweede lustrum dezer vereeniging die zulk een nuttig werk verricht, maar waarvan het publiek niet vee gewaar wordt, hadden wij een onderhoud met een der bestuursleden. Deze vertelde zeer interessante bijzonderheden. „De vereeni ging „Pro Juventute" werd hier aldus zei hij tien jaar geleden opgericht door Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. toen nog rechter aan de Arrondissements-Rechtbank te Kaarlèm. Hij is gedurende eenige jaren voorzitter geweest en heeft de vereeniging flink door de eerste moeilijke jaren heen geholpen, waarna hij wegens drukke ambts bezigheden aftrad. Als dank voor alles wat hij voor de vereeniging gedaan heeft, bood het bestuur hem het eerelidmaatschap aan. De tegenwoordige voorzitter Ls Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. Toen de Kinderwetten nog niet waren ingevoerd dat is nu onge veer vijf-en-twintig jaar geleden werden de delicten van jeugdige personen voor dc Rechtbank behandeld, zooals ook met die van de meerderjarigen geschiedde. Dat is nu gelukkig anders. De Officier van Justitie stuurt thans eerst de processen-veibaal naar het bestuur van „Pro Juventute" om advies". „Hoe staat het met de geldmiddelen?" „Wij krijgen van verschillende zijden sub sidle, o.a. van het Rijk en van verschillend», gemeenten, die tot het ressort van de Haar lemsche Rechtbank behooren. Tien jaar ge leden begon de vereeniging met 55 contri- bueerende leden, welk getal, dank zij het ijverig werk van onze propagandacommissie, tot 183 is toegenomen. Hoe meer leden er ko men, hoe beter, want onze vereeniging heeft om haar werk goed te kunnen doen, veel geld noodig. Onze secretaris, de heer H. Hyl kema, die tevens Rijksambtenaar der Kin derwetten is, doet dit werk even lang als de vereeniging bestaat. Hij zit er dus goed in. Voor „Pro Juventute" moet hij veel op reis, om verschillende personen over de jeugdige délinquenten te hooren. Bij dit werk wordt hij krachtig gesteund door de werkende le den in de verschillende gemeenten, die door hun plaatselijke kennis en juiste beoordee ling van het milieu, waarin de jeugdige over treder verkeert, een groote steun voor de ver eeniging zijn. In bijna alle plaatsen van ons land, waar rechtbanken gevestigd zijn, be staan af deelingen van „Pro Juventute". Bij zonder nuttig voor onze vereeniging is me- DE TRAMLIJNEN. STERKERE ACTIE TEGEN DEN EENMANSWAGEN. Naar wij vernemen wordt er door het tram wegpersoneel op de vakvereenigingen sterke aandrang uitgeoefend om een nieuwe actie te beginnen om tot afschaffing van den een- manswagen te komen. Door de.wijziging van de tramtarieven op de stadslljnen, waarondei ook de lijnen naar Overveen, Bloemsndaal en Heemstede begrepen worden, neemt het ver voer sterk toe. De nieuw ingevoerde biljet Yn geven aan het personeel, vooral aan den wagenvoerder-conducteur heel wat meer ar beid dan voorheen, waardoor noodwendig ver traging in den dienst ontstaat, hetwelk tot gevolg heeft, dat dikwijls 3 of 4 trams vlai: achter eikaar rijden en het publiek daarna soms meer dan 10 minuten aan de hake moet wachten op de volgende tram. Door de maatschappij is nu wel de maatregel getrof fen, dat indien een éenmanswagens te laat is een controleur een rit of een gedeelte var. een rit als bestuurder moet optreden en d° wagenvoerder dan in de tram de passagiers van plaatsbewijzen moet voorzien, maar deze maatregel heeft niet het gewenschte resul taat. Daar komt nog bij, dat indien met dc kleine volgwagens of met de wagens welke voorheen bij de Gooische stoomtram n: dienst zijn geweest wordt gereden het publick de neiging heeft alleen in den motorwagen -n te stappen. De motorwagen wordt dan ech ter slechts bediend door den wagenvoerder- conducteur. Voor deze laatste groep personeel Is, naai zij verklaren, de dienst dan ook zeer verzwaard waartegen het personeel ernstige bezwaren maakt. Bij informatie bij de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd beves tigd dat dergelijke klachten waren ingeko men Alle rapporten waren echter nog niet binnen en dus was men nog niet in staat een definitief oordeel te vellen. Het zal echter wenschelijk zijn, zoo werd ons medegedeeld dat de technisch vol komen onvolmaakte éenmanswagen, waarte gen het verzet nimmer is opgegeven, geheel zou verdwijnen. Het zou het personeel, hei publiek, maar ook de maatschappij ten goede komen, meende men. BEMANNING VAN EEN MOTORBOOT GERED. Het Volk verneemt uit Wemeldinge. Woens dagavond omstreeks 9 uur werden noodsei nen waargenomen. Kapitein Breen, van het bergingsvaartuig „Jannette", firma Hooge- boezem en Van der Tak te Rotterdam, stoomde direct uit en is er in geslaagd de motorboot „De Onderneming", die machine- schade had bekomen, met de drie opvaren den, die in nood verkeerden, te redden. Er stonden hooge zeeën en er was moeilijk ver binding met het scheepje te krijgen, het geen ten slotte met een lijn gelukt is. DE „JAN STEEN" ECHT. De onlangs ontdekte Jan Steen is door den schilderij en-restaurateur Van Bohemen te 's-Gravenhage hersteld. Dr. C. Hofstede de Groot heeft nu dezer dagen aan den heer Van Bohemen medegedeeld, dat hij na een nauwkeurig onderzoek het schilderij houdt voor een echt en karakteristiek werk yan Jan Steen. vrouw A. Del BaereJiskoot, die ook tien Jaar lang bestuurslid is en die de ziel van de vereeniging genoemd kan worden. Aan IJver en liefde voor het werk ontbreekt het haar nooit. Eiken Zaterdagavond is zij present ln écn der gemeentescholen, waar onder lei ding van den heer Hylkema aan ongeveer twintig jongens les in huisvlijt gegeven wordt. In dat kleine kringetje komt dau een heel aardige sfeer. De jongens voelen, dat er belangstelling voor hen en hun werk ge koesterd wordt. Verscheidene jongens hebben het reeds ver in het timmeren en figuurza gen gebracht, waartoe de heeren Bulder en Prinsen, hun ijverige instructeurs, veel heb ben bijgedragen". „En wat gebeurt er met de vervaardigde voorwerpen?" „Die worden elk jaar verloot. En Ik kan u de verzekering geven, dat de loten als het ware wegvliegen. De meeste loten worden ge kocht door de ouders en verdere familieleden van de Jongens. Die doen dus op hun beurt een goed werk. Maar onze vereeniging doet nog meer. Wij laten de jongens niet los. Iu de zomermaanden mogen zij sport beoefe nen. Bovendien gaan zij elk jaar voor een dag of acht naar een kamp onder leiding van den heer Hylkema, die er voor zorgt, dat ook daar alles prettig en goed mar cheert. Op den dag van het vertrek heeft er altijd een vroolijk afscheid op het sta'.ion olaats. Maar u begrijpt, dat dit alles 63ld kost". „Op welke wijze wordt het tienjarig be staan herdacht?" „Wij zijn voornemens een avond te orga- nlseeren voor onze leden op Zaterdag 26 Januari ln Hotel ..Lion d'Or", waar als spre ker- is uitgenoodigd Jhr. W. A, Ortt. directeur van de Maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort. Deze zal spreken over het on derwerp: „Mededeellngen in de praktijk (Ier opvoeding van moeilijke kinderen". In den laatsten tijd is een streven ontstaan om. zoo als trouwens reeds in Amsterdam is gzschied, in groote steden consultatlebureaux te stich ten, waar ouders, die last hebben met de opvoeding van hun moeilijke kinderen, raad, steun en leiding kunnen ontvangen. Dit kan voor velen een nuttige avond worden; ons bestuur hoopt op een groote opkomst. Wij zijn zeer dankbaar", aldus eindigde dit be stuurslid zijn mededeelingen. „voor de aan gename samenwerking met de rechterlijke macht en voor de medewerking van groote firma's, werkgevers en de leden". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 CenU per re~eL bij Griep en Influenza Lc» vooral op den naam Sanqplrln daar dn» tablciteo wettig beachcrn-d il]n tegen oirn»} cn vcrvaWchJng. Pru» 25. tO en 7> «t. JEUGDCLUB „NIEUW LEVEN". De Jeugdclub „Nieuw Leven", onderafdce- ling van de A.N G.O.B. viert a.s. Zondag 20 Januari haar 10-jarig bestaan in den Schouwburg aan den Jansweg Opgevoerd wordt de revue „Kom je ook eens kijken", een speciaal vooi deze gelegenheid geschre ven kinderrevue, waarin op dikwijls humo ristische manier het doel en streven dier club wordt uiteengezet. Verder zal er door een dames-comité een vlag worden aange boden. Verschillende bekende personen uit de Haarlemsche dilettanten-tooneel-, ope rette- en muziekwereld verlcenen hun wel willende medewerking, zoodat het een mooie middag be'.ooft te worden. Op 1 Januari 1919 werd deze kinderclub opgericht. In den loop der jaren was het ledental neg al varieer end. Na 1925 is, door een andere, verbeterde werkwijze in deze club het ledental gestadig grooter geworden. Hot bijzondere is. dat deze club bijna alle kosten uit eigen middelen bestrijdt, wat nogal eens hoofdbreken kost aan haar penningmeester, den heer H. Th. v. Wel, die tevens 10 Jaar leider is. Met goeden moed gaat deze club haar volgend jubileum tegemoet. N.V. GEBRS. W. A. EN A. VAN ZADELS, BLOEMBOLLENKWEEKERIJ EN -HANDEL. De St.Crt. bevat de Statuten en dc Kon. bewilliging daarop van de N.V. Gebr. W. A. en A. van Zadels Bloembollenkweckerij en -handel te Heemstede. Het doel der Vennootschap ls het kweeken van en den handel ln bloembollen, zaden en aanvenvante artikelen. De Vennootschap wordt aangedaan voor 30 jaar eindigend 31 December 1958. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 10.000. Voor de eerste maal zijn tot directeuren benoemd de heeren W. A. en A. van Zadel, zooveel genot. Deze vier kunstenaars, Sofia MAIL VAN JAVA GESTOLEN. OP DE „KASADO MARU". Het „A. I. D. dse Preangerbo-'e" verneemt, naar Aneta seint, dat aan boor-) van het Ja- pansche stoomschip „Kasado Maru" in de Golf van Bengalen een lid van de bemanning de mailkamcr is binnengedrongen en daar uit de van Java afkomst ge mailzakken ver schillende aangeteekende stukken gestolen heeft. Het JuLste aantal geroofde stukken en hun waarde Is nog niet bekend. Het een cn ander wordt nader onderzocht.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11