Heringa Wuthrich - Haarlem HAARLEM'S DAGBLAD Centrale Verwarming (Adv. Ing. Med.) AGENDA ZATERDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel (Ver- kade en Verbeek). „De Huizen van den We duwnaar." 8 uur. Cinema Palace: „Rose Marie". 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Het Geheim der Golven-, „Roode Rijders van Canada". 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: :„Het Vierde Gebod"; Tooneel: Het Gezelschap Pisuisse. 79. 9.15 11.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „De Dorpsdokter"; „Bully Eenarm". 2.30 en 8 uur. ZONDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: „Heeft Constance ge lijk?" 8 uur. Gem. Concertzaal. Ver. Tooneelisten „De Kroegzangeres of Parijs bij Nacht". 8 uur. Middagconcert H. O. V. o. 1. v. Marinus Adam. 2.30 uur. 'Cinema Palace: „Rose Marie". 2—7 en 8 uur Luxor Theater: „Het Geheim der Golven"; „Roode Rijders van Canada". Van 2 uur af. Rembrandt Theater: :„Het Vierde Gebod"; Tooneel: Het Gezelschap Pisuisse. Van 2 u. af. Standaard Theater: „De Dorpsdokter"; „Bully Eenarm". 27 en 8 uur. IJsclub voor Haarlem en Omstreken: IJs en weder dienende Schoonrijden voor dames en paren (leden), pl.m. 1.30 uur. MAANDAG 21 JANUARI Gem. Concertgebouw: Int. Orde v. Goede Tempelieren. Prop. Kunstavond. Spreker: Ds. E. van Duyl, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. IJsclub voor Haarlem en Omstreken. IJs en weder dienende viering 60-jarlg bestaan. Avondfeest met groot vuurwerk. 8 uur. B e v e r w ij k: Raadhuis. Gemeenteraad. 1.30 uur. BIOSCOOP STANDAARD-THEATER. „Bullv Eenarm" en „De dorpsdokter". Ditmaal zijn Mie en Ko niet de gasten van het Standaard-theater in de Kleine Hout straat. De avond was nu geheel aan de film kunst gewijd. Intusschen een heel goede af wisseling, want het is bekend, dat in dit theater altijd bijzonder mooie filmvertoonin- gen worden gegeven. Dat is dan ook deze week weer het geval. Allereerst krijgen we het kluchtige stukje „De menschenredder". waarin een kereltje van een jaar of vijf aller aardigst spel laat zien. Dan komt het eerste van de twee hoofd nummers, getiteld „Bully Eenarm". De naam doet het reeds vermoeden, dat dit een Wild- West-film is. Zes acten lang krijgen dé bezoekers weer prë.cies .hetzelfde,,.wat hon derd andere films van dit genre meer ...of'! minder gevarieerd geven; Dus ook. hier. weer renpartijen, overval van een postkoets, vech ten en schieten van je welste! Op alles wat los en vast staat wordt geschoten! Dat dit soort films toch nog altijd in den smaak valt, bleek Vrijdagavond weer in het Standaard-Theater: het publiek leefde in tens mee met de avonturen van den on schuldig verdachten Fred. Thomson. Een prachtig wit paard, „Silver King", speelde de hoofdrol. Na de pauze draaide het groote hoofd nummer: „De Dorpsdokter" Dit is een dra matische geschiedenis, maar toch herhaal delijk afgewisseld met vroolijke momenten. Rudolf Schildkraut speelde de rol van den dorpsdokter wel heel mooi. Deze dorpsdokter, die jaren lang zijn patiënten had verzorgd, kreeg plotseling de kans om geneesheer-directeur van een nieuw te vestigen hospitaal te worden. Hij haalt zich echter de ongenade van den stichter op den hals, zoodat een ander benoemd wordt. Deze wordt geroepen om een patiënt in het gebergte op te zoeken, die bij het houthak ken een ongeluk heeft gekregen. Hij durft zich evenwel niet In den sneeuwstorm te wagen. Nu biedt de dorpsdokter de lezer raadt het natuurlijk zijn diensten aan. De tocht met zijn rijtuigje langs ongebaande wegen is wel het hoofdmoment. Kort vóór het einde staat alles er nog zeer bedenke lijk voor, maar de geschiedenis loopt ge lukkig toch goed af. Dankbaar gestemd ver laat het publiek het theater. BLOEMBOLLENCULTUUR. DE JUBILEERENDE AFDEELINGEN. Het hoofdbestuur van de Alg. vereeniging voor bloembollencultuur heeft een blijk van belangstelling willen geven bij het feest van de afdeelingen die in de komende weken het feit zullen kunnen herdenken dat zij vijftig jaar geleden werden opgericht. Het heeft daarom besloten als een blijvende hulde aan deze afdeelingen de wapens der gemeenten, waar zij vijftig jaar geleden ge vestigd werden te doen aanbrengen in het gekleurde glas aanwezig in de voorhal van het Krelagehuis. Aangebracht, zullen worden de wanens der gemeente Hillegom, Schoten (voormalig) Bloemendaal, Sassenheim, Voorhout, Heem - ste^e, Lisse, Uitgeest, Haarlem, Wassenaar, en Limmen. De onthulling der wapens, die ln gebrand schilderd glas worden aangebracht in het gekleurde glas-in-lood van den voorhal, zal plaatsvinden op Maandag 4 Februari a.s., den oprichtingsdatum in 1879 van de oudste af- deeling der jubileerende afdeelingen. de bur gemeesters der gemeenten van vestiging, de eere-leden en de leden van het hoofdbe stuur der vereeniging. DS. J. M. LEENDERTZ. Een der voorgangers der Vereenlgde Doops gezinde Gemeente te Haarlem, ds. J. M. Leendertz, heeft ln het Diaconessenhuis een operatie ondergaan. Deze is uitstekend ge slaagd en de patiënt heeft het ziekenhuis Vrijdag verlaten. De preekbeurt op 20 Janu ari wordt nog niet door ds. Leendertz. maar door ds. P. B. Wester dijk van Amsterdam vervuld. ZATERDAG 19 JANUARI 1929 PROF. DR. W. H. KEESOM. 25 JAAR DOCTOR. Prof. Keesom te Leiden herdenkt heden den dag waarop hij 25 jaar geleden, promo veerde. Hij werd 21 Juni 1876 op Texel geboren en studeerde te Amsterdam in de wis- en na- turkunde. In 1904 promoveerde hij te Amsterdam (met lof) op een proefschrift: Isothermen van mengsels van koolzuur en zuurstof. Van 1 Januari 1917 tot Maart 1918 was hij aan de Rijksveeartsenijschool leeraar, daarna tot zijn benoeming te Leiden in 1923 aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool hoogleeraar in de natuurkunde en de physische schei kunde. Den 23en September 1923 aanvaardde hij het ambt van hoogleeraar in de natuurkun de aan de Leidsche universiteit met een inaugureele rede overo het belang van den tocht naar het Absolute Nulpunt. Een groot wetenschappelijk succes, waar door hij tot ver over onze grenzen beroemd werd, behaalde prof. Keesom den len Juli 1926, toen het hem gelukte het helium in vasten toestand te brengen. In 1908 was het aan prof. Kamerlingh Onnes gelukt het he lium vloeibaar te maken. Prof. Keesom heeft op uitnoodiging van tal van wetenschappelijke Instellingen in het binnen- en buitenland voordrachten gehou den. In April van het vorig jaar was prof. Keesom een der regeeringsvertegenwoordi- gers op het vijfde internationale koudecon- gres ,te Rome gehouden meldt de N. R. Ct. BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Nader meldt men ons, dat voor de Jubi leumstentoonstelling te Heemstede groote belangstelling is. Prachtige inzendingen van hyacinthen en tulpen zijn log'zegd, zoodat de zalen van het R.K. Vereenlgïngsgebouw aan den Heevenweg zich van 24—28 Januari a.s. in een echte voorjaarsweeldo zullen ba den. De aanleg en het arrangement is toe vertrouwd aan de deskundige handen van den heer Carl van Empelen, wiens naam er borg voor is, dat ook het artistieke gedeel te aan strenge eischen zal voldoen. Een be zoek op een der tentoonstellingsdagen zal dan ook stellig de moeite looncn. HAARL. CHRISTEL. BESTURENBOND. De Haarlemsche Christelijke Besturenbond hield een vergadering voor haar aangesloten leden, waarin de heer L. W. Kurpershoek het onderwerp „Overheidspersoneel en particulie re werknemers" behandelde. Hij stelde in het licht het principieele ver schil van het karakter van het dienstver band bij verschillende groepen werknemers. Dit draagt voor het overheidspersoneel een publiekrechterlijk karakter; voor particuliere werknemers een privaatrechterlijk karakter, gevormd door sociale verhoudingen. Een ver schil tusschen beide moet daar wel het gevolg zijn. De organisaties van overheidspersoneel behoeven, zooals organisaties van particu liere werknemers, bedacht te zijn op het vor men van stakingskassen. in verband daarmee kan de contributiere geling óök anders zijn. Het stakingsrecht acht sprekex'i- vsór overheidspersoneel uitge sloten. Daar heeft men te streven naar een goed georganiseerd overleg eij. medezegging schap met behoud van. het overheidsgezag ook.als werkgeefster. Ook is daar één- gradueel verschil tusschen de groepen van Overheidspersoneel. De taak van politie-ambtenaren is anders dan van personeel aan de bedrijven werkend. De ar beidsvoorwaarden van allen die in loondienst werkzaam zijn, worden sterk beheerscht en beïnvloed door de economische begrippe.v en mogelijkheden. Hieruit volgt, zoo betoogde spreker, het groote verband tusschèn beide groepen van personeel in Overheidsdienst en in particxiliere bedrijven. Hij wekte krachtig op om dat verband goed in het ook te hou den. R.K. LEESZAAL. Vondel-avond. In het nieuwe gebouw van de R.K. Open bare Leeszaal hield Vrijdagavond Pater B. H. Molkenbier O.P., lector aan de R.K. Hooge school te Nijmegen, een lezing over Vondel. Na een inleidend woord van den voorzitter van het bestuur der R. K. Leeszaal, den heer G. H. We us tink, was het woord aan Pater Molkenboer. Spr. uitte er zijn vreugde over, dat ten opzichte van de Vondel-herdenking „Haarlem Amsiel naar de kroon steekt". Haarlem Is de eerste stad die Vondel's 250en sterfdag herdenkt. Door een opvoering van „Peter en Paulus" op Hageveld werden spr.'s oogen voor Von del geopend en sedert heeft hij zich aan Von del gewijd. Hoe meer we lezen van Vondel en over hem hooren, hoe meer we onder den indruk komen van zijn genie en de grootheid van zijn karakter. Hij is de grootste Nederland der, die er op het gebied van den geest en het karakter ooit geweest is. Zijn poëzie is niet alleen schoonheid, maar ook wijsheid en zie le grootheid. Spr. schilderde den feilen tijd van het begin der 17e eeuw, tijd van verwarring van gods diensttwisten vooral. De tweede helft staat onder invloed van de wijsbegeerte van Des cartes. Daartusschendoor laaien de oorlogen; overal ls gisting en roering. Vondel met zijn buitengewone ontvanke lijkheid stond daar midden in leefde het mee. En iemand als hij kon daar niet onverschillig onder blijven: hij reageerde er op op zijn wijze. Hij leefde ook mee met de wetenschap en de kunst, met dé dingen i:en de menschen. Zijn werk omspant de geschiedenis, de schep ping, het Heelal. In de geheele Nederlandsche taal is er niet zoo over God gestameld als Vondel het deed in zijn Lucifer. Vondel is de Christen-symbolist, die de geschiedenis der menschheid ziet als een schijn en een weer schijn, een beeld en een tegenbeeld. En wat in zijn leven zoo buitengewoon treft, dat is de eenheid, de harmonie. Hij was een man van grooten moed, die altijd opkwam voor „de onderliggende par tij". Er is in zijn leven als in zijn kunst een stij gende lijn te bespeuren. Het hoogtepunt in zijn leven ?s het jaar 1660. waarin hij in zijn „Lucifer" een spiegelbeeld gaf van het ge heele wereldsché verloop. Als Vondel 70 jaar geworden is geeft hij zijn „Adam in Balling schap"; hij beheerscht nu zijn kunst, zijn taal hij beheerscht zijn karakter. In zijn „Bespiegelingen van God en Gods dienst bestrijdt hij 't opkomende Spinozisme en waarschuwt hij tegen de groote gevaren van de Godloochening. En in zijn ouden dag staat hij voor ons als een groot christen man. De gec_'.driftige rede van Pater Molkenboer in schoonen vorm gegoten, werd met groote aandacht gevolgd en aan het einde klonk luid applaus. Na de pauze droeg mevrouw Ellen Russe voor uit Vondel's werk. Het was een genot de begaafde declamatrice Vondel's taal te hoo ren verklanken. Op de Rey van Dansengelen uit „Adam in Ballingschap" volgde een paar korte speclaal- Haarlemsche gedichten en toen kwam de zoo bekende liefelijke en guitige „Beekzang". De Rey van Joodsche Vrouwen uit „Jeruzalem Verwoest", met groote dramatische kracht ge zegd, sloot den avond. De heer Weustink sprak een hartelijk en waardeerend woord van dank tot inleider en voordrachtkunstenares en bracht mevrouw Ellen Russe een bloemenhulde. De rij van voordrachtavonden en lezingen die ongetwijfeld in het nieuwe gebouw nog zullen gehouden worden is op waardige en artistieke wijze met deze mooien avond ge opend. HET TRAMPERSONEEL. DIENSTCOMMISSIES INGESTELD. Naar wij vernemen zijn bij de N.Z.H.T.M. dienstcommissies Ingesteld. Daarin hebben afgevaardigden van de directie en afgevaar digden van de verschillende vakorganisaties zitting. De bedoeling is, dat in die dienst commissies verschillende belangen van inter nen aard behandeld zullen worden. Daar naast blijven natuurlijk de conferenties van de directie met de vertegenwoordigers der or ganisaties bestaan, maar daarbij komen al leen de groote lijnen ter sprake. Er zijn in het geheel II dienstcommissies, die ongeveer uit 100 personen zijn samenge steld. Dus ongeveer 1/10 van het geheele per soneel heeft in zoo'n commissie zitting! Indertijd was door de directie bepaald, dat .als in een af deeling meer dan 25 pet van het personeel ongeorganiseerd was, die ongeor ganiseerden ook vertegenwoordigers in de dienstcommissie mochten aanwijzen. De on georganiseerden in een afdeeling hebben daarvan gebruik gemaakt. Het gevolg is evenwel, dat de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel geweigerd heeft om haar afgevaardigden in die com missie met de ongeorganiseerden te laten samenwerken. Daarom zullen haar afge vaardigden in die commissie geen zitting nemen. AANNEMERS EN GEMEENTEBESTUREN. WERKEN VOORTAAN IN EIGEN BEHEER? Het bestuur van de Landelijke federatie van bouwvakpatroons in Nederland heeft een adres aan den gemeenteraad van Haarlem gezonden in verband met de bekende moei lijkheden die gerezen zijn tussschen de Aan nemersbonden en de gemeentebesturen. Betoogd wordt dat van arbeiderszijde geen enkel bezwaar behoeft te bestaan tegen het invoeren van verplichte arbitrage bij ge schillen tusschen aannemers én hun op drachtgevers, waar- deze geschillen immers niet op arbeidersbelangen betrekking hebben. De door de aannemers .gestelde eisch, om staking in den vervolge als force majeur te beschouwen, is volgens adressant geheel on juist, daar een staking slechts dan uitbreekt als arbeiders hun gerechtvaardigde eischen niet langs anderen weg 'van de aannemers ingewilligd kunnen krijgen; als de overheid een staking als 'n force majeur beschouwt, dat beteekent dit practisch, dat de overheid in zulk een staking ingrijpt, ten nadeele van de arbeiders. Tenslotte wordt betoogd, de afschaffing van de borgstelling ten gevolg zal hebben, dai uit te voeren werken slechts zullen woi-den gegund aan ondernemers, die kapitaalkrach tig zijn en dus ook zonder borgstelling vol doende zekerheid geven, met als practiscn gevolg, dat niet-kapitaal krachtige, maar vaak veel-belovende jonge aannemers, al thans voorloopig (namelijk tot uit hun mid den maatregelen van tegenweer zijn geko men) niet meer voor het aannemen van wer ken voor rijk en gemeenten in aanmerking zullen komen, hetgeen niet in het belang der gemeenten kan zijn. Adressant verzoekt om maatregelen te ne men, dat bouwwerken der gemeente in het vervolg in eigen beheer zullen worden uit gevoerd. VERLICHTING VAN RIJKS WEGEN? VOORLOOPIG IS DAARAAN GEEN DENKEN. In verband met de verlichting van het Haarlemsche gedeelte van den weg Haarlem- Amsterdam, hebben wij de vraag opgeworpen, of het aanbeveling zou verdienen om de bui tenwegen voor snelverkeer 's avonds en 's nachts te verlichten, om daardoor te berei ken, dat de autobestuurders niet meer met verblindende lichten behoeven te rijden. De heer J. Massink, consul van den A. N. W. B. te Haarlem, heeft dit denkbeeld aanhan gig gemaakt bij de Wegencommissie van den A.N.W.B. en K.N.A.C. Deze commissie heeft het denkbeeld be sproken, maar de leden waren in het al gemeen van meening, dat een onverlichte weg minder gevaar oplevert, dan een onvol doende en ondoelmatig verlichte weg. In verband daarmede werd de verlichting van de buitenwegen niet gewenscht geacht, omdat men er nog niet in geslaagd is een verlich ting te ontwerpen, welke het wegoppervlak voldoende en gelijkmatig belicht, zonder hin derlijk te zijn voor de weggebruikers. Bo vendien zouden de kosten voor aanleg, onder houd en electrischen stroom voor een der gelijke verlichting, welke zeer krachtige licht bronnen vraagt, zeer hoog worden. In ver band hiermede is het ook niet te verwachten, dat het Rijk van het tot nu toe ingenomen standpunt, om de buitenwegen niet te ver lichten, zal afstappen. Teneinde echter op drukke wegen de be zwaren verbonden aan de verblindende ver lichting en het voortdurend moeten „dim men", zooveel mogelijk op te heffen, werd aanbevolen de begrenzingen der verharding zoodanig te markeeren, dat zij ook bij duis ternis goed zichtbaar zijn, waardoor de auto mobilisten niet gedwongen zijn voortdurend met volle verlichting te rijden, maar dat zy ook met gebruikmaking van een enkeier schijnwerper, welke op deze begrenzing is gericht, voldoende veilig kunnen rijden, zon der het tegemoetkomend verkeer te hinderen. Een dergelijke markeering der wegbegren- zing zou kunnen worden verkregen door het aanbrengen van witte banden om de boomen of indien deze niet aanwezig zijn, door het langs den rand der verharding plaatsen van een rij witte paaltjes of daar langs een witte betonnen band of een rij witte steenen aan te brengen. De commissie heeft besloten bij de betrok ken autoriteiten met kracht op toepassing van deze maatregelen aan te dringen. De verblinding door rijwiellantaarns moet worden toegeschreven aan de onjuiste beves tiging van de lantaarn op het rijwiel. De on langs ingestelde commissie tot herziening van het Motor- en Rijwielreglement, waarin ook de A. N. W. B. vertegenwoordigd is, zal ook aan dit vraagstuk haar aandacht wijden. Verwacht mag worden, dat de commissie aan den minister zal voorstellen bij de herziening van genoemd Reglement daarin bepalingen op te nemen, waardoor aan dit euvel een ein de wordt gemaakt. Tot zoover de mededeelingen van genoem de Wegencommissie. Wij teekenen hierbij aan, dat wij van meening zijn, dat een onverlichte weg min der gevaar oplevert dan een onvoldoende of ondoelmatig verlichte weg. Maar het zou be ter geweest zijii als de commissie haar oor deel had opgeschort, tot zij de verlichting aan den weg HaarlemAmsterdam gezien had. Dezer dagen zijn de lantaarns juist ont stoken en zooals wij reeds opmerkten het resultaat is, dat de autobestuurders op dit gedeelte van den weg uit eigen beweging hun groote lantaarns dooven. Ook de tram rijdt daar zonder koplichten. Uit die feiten blijkt wel, dat het G. E. B. te Haarlem er in geslaagd is een voldoende en een doelmatige verlichting te ontwerpen. De Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, die zelf auto rijdt, had den weg bereden en verzekerde ons, dat hij het met de verlichting bereikte resultaat zeer goed vond. EEN PORTRET VAN DE STEM. (Van onzen Londenschen correspondent) In het Britsch Museum is een verzameling gramophoonplaten, waarop de stemmen van eenige groote mannen zijn vereeuwigd. Wat het Nationale Portrettenmuseum doet voor hun gezichten, doet deze verzameling gra mophoonplaten voor hun stemmen. Een handelsonderneming heeft nu het denkbeeld opgevat zulk een voorrecht van een ver eeuwigde stem uit te strekken tot de minder bekende en talrijke burgers van het land, tot die soort menschen die naar alle waar schijnlijkheid nimmer een uitnoodiging zul len ontvangen hun stem af te staan voor het stemmenarchief van de natie. Het idee is ateliers of winkels op te richten, die niet slechts gewone platen verkoopen maar waar de klant voor bescheiden prijs een plaat kan laten maken voor zijn eigen stem. Deze nieuwigheid zal er wel ln gaan. De persoon, die zich graag laat kieken en zij bestaan in massa's zal ongetwijfeld ook graag door de gramophoon vereeuwigd wil len worden. De onderneming die deze zaak heeft aangepakt zou zelfs voor haar ontwik keling bij de praktijk der photographie in de leer kunnen gaan. Ze zou korte toevallige gesprekken gramophonisch kunnen opteeke- neh overeenkomende met de moment-opne ming van de photographie. En ze zou voorts indrukwekkende redevoeringen kunnen re- produceeren, die in de klasse van het kabi netportret zouden komen. Men weet dat de 'nedérigste mensch. bij dén photograaf kan worden verheven tot den bewoner van een paleisachtig huis, tot automobilist' of eige- - naai* van een zeiljacht. Zoodanige indruk wekkendheid moet ook mogelijk worden wanneer slechts de stem wordt gephotogra- pheerd. Uw oratie kan den indruk wekken dat ze is geleverd in de volksvertegenwoor diging. De spreker kan van alle redekunst gespeend zijn maar zich nochtans bij een bezoek aan het atelier en met behulp van een boek „Hoe leer ik spreken" of „De vlug ge redenaar" een meester in de kunst too- nen. Voor den schranderen stemmen-ver- eeuwiger liggen andere ideeën op dit gebied voor het grijpen. BELGIë EN NEDERLAND. GEEN KANAAL ANTWERPEN— MOERDIJK? De nota van de Belgische aan de Neder landsche regeering inzake de herziening van het verdrag van 1839, die dezer dagen is overhandigd, bevat enkele nadere voorstel len over de verbinding van Antwerpen met den Rijn, mede naar aanleiding van de voor- loopige besprekingen, die onlangs te Den Haag en de vorige maand te Brussel tus schen Belgische technici en Nederlandsche Waterstaats-deskundigen hebben plaats ge had. Is de Tel. wel ingelicht, dan houdt België niet meer vast aan het denkoeeld van een kanaal Antwerpen—Moerdijk, zooals in het verworpen tractaat voorkwam. 'N WOLF ROOFT EEN BABY. In het gebied van Wilna is een wolvin door den honger gedreven een landgoed binnen gedrongen. Daar roofde zij het een-jarig dochtertje van den eigenaar uit de wieg, waarna het ondier de baby naar het bosch sleepte. Een onmiddellijk ingestelde drijf jacht heeft geenerlei resultaat opgeleverd. BILJARTEN. OM DEN ROOZENDAAL-BEKER. Dinsdag a.s. gaat de biljartclub Roozen- daal naar Utrecht om met Onderlinge Oefe ning aldaar de eerste ronde in te zetten om den Roozendaal-beker, uitgeloofd door Hotel Roozendaal te Overveen. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK Ondertrouwd: A. P. v. Hooijdonk en J. M. Hulsbosch. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: L. J. Koning en Th. R. Kuij- per. Getrouwd: J. P. van Leeuwen en E. M.v. d. Weiden: J. M. Jongbloed en I. A. J. Hoogeboom Bevallen: H. C. Elffers—Boom d. M. E. Hoogenstein—Brouwer z. S. J. Thoolcn—Hul sebosch z. Overleden: J. J. G. Besancon, 57 j., H. W. Vt ^ooremaal, 68 j. BEVERWIJK WERKLOOZE SIGARENMAKERS. In de raadsvergadering van 20 December j.l. werd in handen van B. en W. om prae- adYies gesteld een adres van de vier samen werkende organisaties van sigarenmakers, houdende verzoek, een steunregeling vast te stellen voor de uitgetrokken gedeeltelijk werklooze sigarenmakers. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad thans mede dat het hun gewenscht voorkomt en ook in overeenstemming met de indertijd vastgestelde ministerieele bepalin gen, dat de steunregeling van toepassing wordt verklaard op de uitgetrokken gedeelte lijk werkloozen. B. en W. hebben adressanten bericht, dat zij, in afwachting van de beslissing van den Raad, de Commissie tot Steun verleening heb ben gemachtigd, om de genoemde regeling op bovengenoemde personen toe te passen, gere kend „vanaf" 20 December j.l. B. en W. stellen den Raad voor, dit besluit goed te keuren. ONBEWOONBAAR VERKLARING. In overeenstemming met het advies der Gezondheidscommissie stellen B. en W. voor over te. gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woning, gelegen aan de Konings straat nos. 135137 en te gelasten, dat deze woning moet zijn ontruimd binnen den ter mijn van zes maanden, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening tegen dit besluit is verstreken of dit besluit is gehand haafd. IJMUIDEN. ...LEDENVERGADERING „HET WITTE KRUIS". In de Donderdagavond gehouden ledenver gadering van Het Witte Kruis, afdeeling Vel- sen, waarvan o.a. een bespreking gehouden zou worden over den verkoop van het beken de wijkgebouw te IJmuiden, deelde de voor zitter, de héér Unger mede, dat op den dag der vergadering een nieuw bod op het gebouw was binnengekomen, hetwelk in ernstige overweging genomen zal worden. In verband hiermede werd de vergadering verdaagd. Het bestuur werd gemachtigd, het gebouw te ver koopen. behoudens goedkeuring van de leden vergadering. HAARLEMMERMEER GRAANMARKT. Donderdag was de aanvoer op de graan- beurs te Hoofddorp als volgt: tarwe (rood) f 10.25 a f 10.65; tarwe (wit) f 10.75 a f 11.15; rogge f 10.25 a f 10.75; gerst chevalier f 11 a f 11.50; haver f 10.25 a f 10.60; witte duiveboonen f 14 a f 15.50; paardeboonen f 12.25 a f 12.75; groene erwten f 15.50 a f 17.50; karwij f 38 a f 39; gele mosterd f 23 a f 28; blauwmaanzaad f 35 a f 37; kool zaad f 24 a f 25; kanarieza^d f 14 a f 15. Alles per 100 K.G. PERSONALIA. Aan de R.K. St. Annaschool te Vijfhulzen, hoofd de heer J. J. L. Dieben. is benoemd tot noderwijzeres mej. H. J. M. M. de Wolff te Amsterdam. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: J. Ende, Ter- hoffsteedeweg 3, Overveen, een paa.rlen col lier (Imitatie; J. Groen, Korte Annastraat 3a, Haarlem, een gekleurde wollen das; G. dé Veer, Bosch en Duinplèin 5, Bloemendaal, een paar motorhandschoenen; Strebe, Ruys- daelweg 3, Overveen, een fox-terrier; Tuile naar, Zijlweg 10, Overveen, een wandelstok met afgebroken knop; C. van Maren, Prins Hendriklaan 38, Overveen, een paar wollen handschoenen; Garage Böttger, Zomerzor- gerlaan, Bloemendaal, een taschje, waarin opschrijfboekje en een pas; Koelemij, café Zijlhoeve, Zijlweg, Haarlem, twee verschil lende kindex-kousjes; A. Visser, Gen. Jou- bertstraat 57, Haarlem, een met bont ge voerde lederen handschoen; Quarles van Ufford, Zuidlaan 7, Aerdenhout, een beige heeren regenjas; aan het bureau van politie Overveen. een paar kindei-handschoenen, een wollen kinderhandschoen, een sleutel tje, een dameshandschoen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aldebaran 18 Jan. te Rotterdam van Ham burg. Agamemnon 16 Jan. van Kingston J. naar" Santiago. Almkerk 18 Jan. 13 u. van Bremen naar Hamburg. Beemsterdijk. 18 Jan. te Rotterdam van New-York. Bütar 16 Jan. te Philadelphia van New- York. Breda 16 Jan. van Gxxayaqull naar Paita. Christiaan Huygens 18 jan. te Batavia v. Amsterdam. Edam 18 Jan. te Havana, New Orleans n. Rotterdam. Glamorganshire, 15 Jan. van Tacoma n. Hamburg. Gelria passeerde 18 Jan. Ouessant, Am sterdam naar Buenos Ayres. Kambangan 17 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Koningin der Nederlanden 18 Jan. van Genxxa, Batavia naar Amsterdam. Kota Inten passeerde 18 Jan. Perim, Rot terdam naar Batavia. Lochkatrine 18 Jan. te Rotterdam van Pa- cificku.it. Makian 18 Jan. van Rotterdam 'naar Ba tavia. Meerkerk passeerde 18 Jan. Cap. Bon, Rangoon naar Rotterdam. Melampus 17 Jan. te Londen van Makas sar via Amsterdam. Nieuw Amsterdam 17 Jan. 13 u. 53 m. 20 mijl Z.-Oost van Land's End. Rotterdam n. New-York. Orania 18 Jan. van Montevideo, Buenos Ayres naar Amsterdam. Prinses Juliana 17 Jan. van Southampton, Amsterdam naar Batavia. Prins Frederik Hendrik 17 Jan. van Ma deira, Arysterdam naar Paramaribo. Roepat 18 Jan. van Djedda, Batavia naar Amsterdam. Soekaboemi, 18 Jan. van Londen Batavia n. Rotterdam. Slamat 18 Jan. van Marseille, Rotterdam n. Batavia. Sommelsdxjk 18 Jan. te Port Said Rotterdam naar Calcutta. Tiikarang 16 Jan. te Hong Kong van Ba tavia. Venezuela passeerde 17 Jan. de Azoren, Amsterdam naar West-Indië. Van Spilbergen 17 Jan. te Adelaide van Portland V. Zeelandia 18 Jan. te en van Southampton. Buenos Ayres naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2