FLITSEN FEUILLETON Het Meisje uit de Stad EMSER-PASTILLES HAARLEM'S DAGBLAD MUZIEK. ZANGVEREENIGING VAN DE AFD. HAAR LEM DER M. t. B. d. T. Een Wagenaar-avond. de „Ode aan de Vriendschap" en „Jupiter amans", daartus- schen in nog de hier tot dusver niet uitge voerde „Weener Wals", een avond dus, aan den muzikalen humor gewijd. Humor in den besten zin, fijn, geestig, overal sprankelend, slagvaardig en scherp illusteerend, satire en parodie niet versmadend, maar nergens grol of plat, overal het zegel van voornaam heid dragend en daarbij gegoten in een vorm die op elke bladzijde, in eiken regel de meesterhand verraadt. Meesterlijk van vorm, van zetwijze, van harmonie, thematische be werking en contrapuntiek is vooral het laat ste en grootste werk van den avond, de Jupi ter amans, waarin de hoogdravende onzin van den „Schoolmeester" zoo heerlijk tot muzikale uitdrukking komt. Dit in een be knopt verslag met voorbeelden te gaan toe lichten mag onbegonnen werk heeten: mijn tekstboekje staat vol met aanteekeningen die op bijzondere voortreffelijkheid duiden. Maar ik wil wel zeggen dat ik het met vreug de zou begroeten als één der talrijke in ons land levende koorcomponisten, of desnoods een consortium van de beroemdsten onder hen, het leverde om, voor welken wedstrijd dan ook een koor, gemengd of ongemengd, te schrijven, dat qua melodische kracht, klank, geestigheid, uitdrukkingsvermogen en muzi kalen vorm, zich eenigszins meten kan met een der koornummers uit den Jupiter amans. Duitschland moge trotsch zijn op zijn Wag ner, wij hebben het recht op onzen Wage naar evengoed trotsch te zijn, al zullen zijn humoristische werken zijn roem waarschijn lijk niet over onze grenzen brengen, want ie teksten van den Schoolmeester zijn onver taalbaar en in onze taal in den vreemde groo- tedeels onbegrijpelijk. Dit is in zekeren zin jammer, doch aan den anderen kant is het misschien ook wel goed dat wij Nederlanders kunstwerken bezitten, die nu eens heele- maal voor ons zijn, en dat wij de appreciatie daarvan en de waardeering van den schep per dier werken niet afhankelijk stellen van de meening van het buitenland. Johan Wa genaar is een profeet voor zijn eigen land, dien we daarom niet minder eeren mogen. Als steeds bij de uitvoering van deze werken zat de componist aan den vleugel; zijn haren worden grijzer, maar het jeugdig vuur in zijn spel electriseert als voorheen, en zijn techni sche virtuositeit toont ondanks het niet meer studeeren geen slijtage. De Ode en Jupiter amans waren hier reeds vroeger door Haarlem's gemengd koor uitge voerd, in verband daarmee en met de ziekte van den directeur der zangvereeniging Lieven Duvosel, had het bestuur den dirigent van H. G. K., Jan Booda, uitgenoodigd de koren in te studeeren en het geheel te leiden. Dit besluit blijkt verstandig te zijn geweest: de uiterst moeilijke koren werden uitmuntend gezongen, zuiver, pittig, rhythmisch precies, goed van klank; alles sloot als een bus. Daar is op de talrijke voorafgegane repetities hard gewerkt, maar Booda heeft er eer van, an het zal het bestuur ongetwijfeld aangenaam geweest zijn, de leiding zij het ook tijdelijke leiding van het zangkoor der afdeeling met zoo volkomen gerustheid te hebben kunnen toevertrouwen aan den jongen musicus die destijds aan de school derzelfde afdeeling nagenoeg zijn geheele muzikale opleiding ge noot, en zijn eerste, toen nog onzekere stap pen op het gebied van koorbegeleiding inder tijd in samenwerking met hetzelfde koor van Toonkunst waagde. Het koor was voor deze gelegenheid versterkt met een aantal leden van H. G. K., wat voorzeker aan de uitvoe- ring ten goede kwam. De Weener Wals was hier nog nooit gegeven; deze is voor drie solo stemmen met klavierbegeleiding geschreven en toont voor een keer te meer de Straus- siaansche bedrevenheid en gemakkelijkheid van dr. Johan Wagenaar in het Walsgenre. Het is een werk van vroeger tijd, waar later de tekst bijgevoegd is. De solisten waren dezelfde als vroeger. Mar- tine Dhont, schitterend in het Moto pertetuo, Jac. van Kempen, prachtig in zijn groote aria „Aanminnig pronkjuweel", Jan Dekker, on navolgbaar en onbetaalbaar in zijn droog komieke uitingen. Trouwens het geheele drie tal is voor dit werk geknipt en geen aange zicht in de zaal dat niet door hen uit de stroeve plooi kwam. Tot de verdienstelijke solisten moet ik, hoewel hij op het program ma niet genoemd werd, nog rekenen den voorzitter van H.G.K. den heer Vrugt, die het slagwerk met virtuositeit bespeelde en daar- tusschendoor de stornunachine nog bediende. Zoo zou deze avond niets dan genoeglijke Indrukken hebben nagelaten, indien we had den mogen constateeren dat de opkomst van het publiek had gewezen op een belangstel ling, evenredig aan de waarde van het gebo- dene. Maar het tegendeel was helaas het ge val. Noch de geestige muziek, noch de voor treffelijke solisten of uitstekende koren, noch Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. 13) Het in ons vorig nummer geplaatste feuil leton sloot niet aan bij het daaraan vooraf gaande. omdat een stukje was uitgevallen "Wij geven hierbij het goede vervolg. Hazel kwam tot het besluit, dat Samantha er per slot van rekening toch aantrekkelijk uitzag Haar bekoorlijkheden, openbaarden zich aarzelend, onverwacht. Haar stem bij voorbeeld, was aantrekkelijk met opvallende weeke buigingen. Is het hier altijd hetzelfde?, vroeg Hazel plotseling. Juffrouw Spragge knikte, terwijl ze haar gast strak aankeek. Haar stem kreeg, toen ze antwoordde, een zekere hardheid en bijna uitdagend antwoordde zij: Het is niet altijd hetzelfde. In jaren van droogte heb ik het vee en de paarden dood bij de opgedroogde beken en bronnen zien liggen. Ik heb de diphtheritis zien woeden in 't land, en de kinderen stierven, als het vee, waar ze gingen en stonden. Vier van de mijne zijn van me weggenomen. Ze liggen op den top van den heuvel, even ZATERDAG 19 JANUARI 1929 het feit dat men den bejaarden grootmeester der Hollandsche school zelf aan den vleugel kon begroeten en toeluisteren, hadden kun nen bewerken, dat de zaal half gevuld was. Waar waren al die muziekliefhebbers die voor de Bachconcerten, terecht, stormioopen, maar al het andere geen belangstelling waardig keuren? Waar waren de velen, die de zeer dure rangen van den Stadsschouwburg vul len om flauwe moppen, de onbeteekende mu ziek en den slechten zang eener Duitsche operette te bewonderen? Hier op de uitvoering van Toonkunst werd toonkunst, echte Neder- landsche toonkunst, werd uitstekende zang, werd fijne muzikale geestigheid geboden; moeten wij de conclusie trekken dat dit alles te echt, te goed, te fijn was voor velen die den geïmporteerden „humor" zoo tooncn te beminnen? De opkomst van het publiek was een schande voor onze stad. En dit is de eenige dissonant in deze uitvoering. Bij de kransen aan Wagenaar en Booda aangeboden leg ik mijn hulde neer. KAKEL DE JONG. „ZANG EN VRIENDSCHAP" Op Dinsdag 22 Januari a.s. geeft de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" een vo caal concert; in het Gem. Concertgebouw met medewerking van de solisten: mej. Hélène Cals, sopraan, van Amsterdam en den heer George van Renesse, piano, den Haag. Begeleiding: mej. Emmy van Eden. Op den Cabaretavond met bal op Maandag 28 Januari verleenen medewerking: het Van Eden-strijkje, The Jolly Follies, de heer K. Bakker, zang en mej. V. Duvosel, piano. Tevens zal de gevierde Jan van Riemsdijk met zijn gezelschap optreden. CHRIST. HISTORISCHE JONGEREN. De Christ. Hist. Jongeren-Organisatie al hier, hoopt op Dinsdagavond a.s. haar jaar- lijksche vergadering te houden in het wijk huis aan de Molenaerstraat. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer W. J. Wiers spreken over: „Vrede, Christen dom en Volkenbond". ....VAKORGANISATIES VAN HOOFD- ARBEIDERS. Voor het Correspondentschap Haarlem van het Verbond van Vakorganisaties van hoofd arbeiders in Nederland heeft de heer E. W. Venema, leeraar aan het Lyceum alhier. Donderdagavond in de tuinzaal van café Brinkmann een lezing gehouden over „Ge meenschappelijke gebruiken bij primitieve en beschaafde volken. De spreker heeft zich in deze eerste lezing in hoofdzaak bepaald tot de geheime krachten, amuletten en gebrui ken bij oogst. In een volgende lezing over hetzelfde on derwerp zullen worden besproken de woning bouw, inwijding der jongelingen, huwelijk, geboorte, ziekte, dood, begrafenis enz. Op zeer onderhoudende wijze, toegelicht met tal van voorbeelden en ten slotte ook met lichtbeelden, wist spreker de belangstel ling voor het gekozen onderwerp bij zijn hoorders op te wekken. Aan de uitnoodiging van den voorzitter van het correspondent schap om ook de volgende lezing bij te wonen zullen dan ook zeker velen gevolg ge ven en daarbij anderen opwekken hun voor beeld te volgen. NED. NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. Daar de voorzitter, Mr. J. D. van der Plaats wegens familie-omstandigheden niet aanwe zig kon zijn werd de Donderdag in „Lion d'Or" gehouden vergadering gepresideerd door den heer C. Sipkes. Uit de jaarverslagen van secretaresse en penningmeester, vermeldende in 1928 17 ex cursies en den aankoop van een epiprojector, sprak een opgewekt vereenigingsleven, al werd ook door leden en bestuursleden de wensch uitgesproken naar een nog meer in tensief leven in de afdeeling, b.v. bestaande uit meer excursies in den zomer, die dan niet zoo'n officieel karakter behoeven te hebben. Een der bestuursleden, welke binnenkort over een prachtig natuurhistorisch laboratorium beschikt, bood aan om leden die dit wen- schen, daar op microscopisch gebied in te lichten. Het werkplan voor den komenden zomer is gewijd aan de jaarlijksche bijeenkomst van de nationalevereeniging in Augustus in Haarlem, waar de leden van onze afdeeling, die deelnemen aan de excursies zoo goed mo gelijk de andere leden moeten kunnen in lichten. De bijdragen bestonden uit een causerie van den heer v. Schaik over tropische schel pen, waarvan sommige op een vischgraat lijken, en uit gekleurde en kleurenfoto's van den heer Sipkes, benevens foto's met dennen, in onze streek opgenomen, van exemplaren van een beschutte en onbeschutte stand plaats, zoodat het verschil in vorm duidelijk te zien was. voorbij de „corral". Ik heb mannen zien neerschieten. Er is een troep roovers geweeest die den heelen staat geteisterd hebben. De sheriff en zijn mannen hebben ze in het nauw gedreven, geen drie mijlen hier van daan. Zij werden allemaal gedood. Die niet doodgeschoten waren, werden dien nacht ge lyncht. De sheriff bracht ze allemaal in onze schuur. Rechter Lynch hielp hem een handje. Te middernacht werden de bandie ten naar buiten gebracht, naar de brug, waar u vandaag over bent gekomen. Er waren drie volwassen mannen en een jongen van zeventien. En voor elk een sterk touw. Zij stonden op een rij in het maanlicht met de lus om den hals, en den afgrond aan hun voeten. Zij gaven geen kik. Ze waren er gloeiend bij en dat wisten ze. Maar de drie mannen zwoeren dat de jongen onschuldig was. Juffrouw Spragge sprong op. Haar breede gezicht scheen nog harder geworden, even als haar stem. Hebben zij den jongen laten gaan? riep Hazel gretig. Nee, hij was de zoon van den belhamel, den grootsten ellendeling van de troep. Hem hebben zij het eerst van de brug gegooid. O! Ze hadden gelijk dat zij het gebroed uitroeiden! Was u erbij? vroeg Hazel ademloos. George's moeder had gesproken met den overtuigenden eenvoud van een ooggetuige. - Ik was er niet bij. Lynchen is niannen- EEN KEURIGE BANKETBAKKERIJ. Een keurige banketbakkerij heeft de heer A. Govers geopend in het geheel ver bouwde huis Generaal Cronjestraat 142. Zoowel de gevel als het interieur zien ei bijzonder smaakvol uit. De pui is van teak hout met glas in lood; van binnen is de winkel zacht lila geschilderd. In heldere kas ten liggen tompouces en roomsoezen, moor koppen en mokka-punten, bonbons en cho- coladereepen stofvrij opgeborgen en smake lijk uitgestald. De "bediening kan zoo vlug mogelijk gaan, omdat een kasregister en een snelweger ter beschikking staan. Even mo dern als de winkel is de bakkerij ingericht, met electrische machines. Moderne Zeiss lampen zorgen voor een overvloedige ver lichting in de beide étalages. De heer Govers heeft een 27-jarige practisclie kennis in zijn zaak te Alkmaar kunnen opdoen, zijn „spe cialité de la maison" was daar jodenkoeken. Wij twijfelen er niet aan of dit en andere producten uit de bakkerij zullen zich ook in Haarlem veel vrienden verwerven. SNEEUW OPRUIMERS. Van de zijde der vakorganisatie deelt men ons mede, dat onder de werkloozen klachten zijn over de wijze waarop de sneeuwoprui- mers door de reiniging worden aangeno men. Bij den post in de Lelistraat hebben de werkloozen Donderdag geruimen tijd moeten wachten voor iemand van de reiniging kwam om personeel aan te nemen. Toen die ambte naar kwam werd nog slechts een klein deel der gegadigden aangenomen. De anderen konden weer huiswaarts keeren. Aan den post in de Lakenstraat is het Donderdag en gisteren bijna tot vech ten gekomen. Een groot aantal werk loozen was er al om half zes. Om half zeven begon men menschen aan te nemen, maar dit geschiedde zoo. dat de mannen die het laatst gekomen waren een bewijs ontvingen en anderen die al een uur gewacht hadden, weggezonden werden. De agenten die aan wezig waren verwezen de klagers naar de reiniging. Als zoo wordt tenslotte door de orga nisaties gezegd de werkloozen zich niet aanmelden voor het sneeuwopruimen, wordt dien dag de werkloozensteun ingehouden. Maar dan moet het ook zoo gergeld wor den, dat de huisvaders die een uur in de rij gestaan hebben niet worden overgeslagen. Wij brachten deze klachten over aan het Bureau der Gemeentereiniging, waar een der ambtenaren (de directeur was afwezig) ons het volgende mededeelde. De ambtenaar aan de Deltstraat was abso luut niet te laat, hetgeen hieruit blijkt, dat de directeur der Gemeentereiniging al vroeg een telefonisch onderhoud met hem had. Op de sneeuwkaart van de werkloozen staat dat zij om 7 uur worden aangenomen. Willen zij vroeger komen, dan moeten zij dat zelf weten. Donderdag zijn verschillende werkloozen aangenomen en verschillende niet aangeno men. De kaart van de niet-aangenomenen wordt afgestempeld en op vertoon van dit stempel wordt dan hun steun niet inge houden. Heden, Vrijdag, zijn zoovee! mogelijk de menschen aangenomen, die Donderdag zijn weggestuurd, vandaar een schijnbare voorkeur. DE OUDEWEG. Het personeel van v. d. Linden's broodbak kerij aan den Oudeweg zendt ons een klacht over den slechten toestand van den Oudeweg. Wij merken evenwel op, dat de gemeente raad reeds aan B. en W. een crediet heeft toe gestaan om den weg te verbeteren. Zoo gauw het weer het toelaat zal met dit werk begonnen worden. OOIEVAARS IN DEN HAAG In verband met de vraag in onze Vragen- rubriek van Woensdag deelt een oud-Hage naar ons mede, dat inderdaad vroeger op de Vischmarkt te 'sGravenhage levende ooievaars liepen. Het waren twee oude beesten, die zich daar jaar op jaar aan visch te goed deden. De dieren waren gekortwiekt, zoodat zij niet konden wegvliegen, 's Win ters konden zij dan ook niet naar het zoele Zuiden trekken. 23 jaar geleden stierven de ooievaars. Opvolgers werden er op de Haag- sche vischmarkt niet aangesteld. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". Voor de leden van de Friesche Vereeniging hier ter stede zal op Maandag 21 dezer in de Gem. Concertzaal optreden de bekende Friesche voordrachtkunstenaar de heer G. Grondsma, uit Alkmaar. De heer Grondsma heeft voor dezen avond op zijn programma werken van P. J. Troel stra, Halbertsma, H. Sytstra en Dr. Wumkes genomen. JONGEN DOOR EEN VROUW MET EEN MES TOEGETAKELD. Een bewoner der Amstellaan te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat zijn 10-Jarig zoontje door een onbekende vrouw met een mes in den hals was gestoken, waarbij hij drie wonden had bekomen, waarvan één moest worden gehecht. De vermoedelijke aan leiding daartoe was, dat de jongen met sneeuwballen had gegooid, meldt de Tel. werk Mijn man was er bij en den volgen den dag zag ik de vier lijken van de brug hangen. Zij werden toen afgesneden en hier heen gebracht. Hierheen? Hier, in deze waranda. De jongen lag precies, waar u nu zit. Hazel rilde. Een vage beklemming, een onbewusten afkeer van deze wilde streek kwam over haar. Ontzettend! zei ze zacht. Zij gingen verder met haar naaiwerk. George kwam terug uit het kreupelhout net bijtijds om het werk te doen voor het avondeten. Hij liep Hazel voorbij met een vroolijken groet: Heb je het goed gehad? Best. en jij? Zoo-zoo. Wat heb je in dien zak? Hij lachte spottend. Ben je een beetje nieuwsgierig uitge vallen? Heelemaal niet! Neem me niet kwalijk, ik dacht het alleen maar. Mijn boterham heb ik in dezen zak, maar het is nog niet voldoende voor de kaas erop. Hij verdween fluitend in zijn hol en sloeg de deur achter zich toe. Spoedig kwam hij er weer uit, nog iluitend en ging naar de schuur. Samantha was aan het melken. Juffrouw Spragge was in de keuken, VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1385 Toen Hazel het huis binnentrad, keek ze steelsgewijs naar de keukendeur. Die was dicht. Het geluid van sissend vet bewees, dat juffrouw Spragge bezig was met haar meest geliefde instrument, de koekepan. Hazel aar zelde. De sleutel van George's kamer stak in het slot. Hazel pakte de kruk en draaide haar zachtjes om. De deur ging open. Op den grond, bij de tafel, stond een groene doos. Die leek wel wat on de „Wells Fardo" doozen, die soms gebruikt worden om goud en andere kostbaarheden in te bewaren Oefende George soms het een of ander on wettige beroep uit? Ze kreeg een schrik aanjagend vicioen van hem, gemaskerd en met een pistool in de hand, één of andere postomnibus uitplunderend. Toen kreeg plotseling denieuwsgierigheid vat op een ander zintuig dan het gezicht Hazel rook een sterke, penetrante lucht, een zure, muffe stank, die haar niet geheel onbekend voorkwam, maar dien ze toch niet kon thuisbrengen. Ze deed de deur dicht, en vloog de trap op naar haar kamer, om maar zoo gauw mogelijk te ontkomen aan dien do9rdringenden, onbeschrijfelijken stank Niettemin, toen ze eenmaal in haar kamer was, betreurde zij de ontijdige haast, want na George's onbeleefde manier, van haar vragen te ontgaan, zou het wel gerecht vaardigd zijn geweest om die groene doos eens wat nader te onderzoeken. Waarom had George geheimen voor het meisje, dat liij aardig vond.... dat hij.... liefhad!.' MOEILIJK GEVAL AFSCHAFFING VAN TOLLEN. DE MINISTER VRAAGT INLICH TINGEN AAN GED. STATEN. De minister van Waterstaat heeft volgens de TeL de bemiddeling van Ged. Staten inge roepen tot opheffing der tollen. Afkoop zal meer algemeen moeten worden bevorderd. De minister wenscht ten aanzien van elk der bestaande tollen over nauwkeurige gege vens te beschikken wat betreft jaarlijksche opbrengst, inningskosten, kosten van onder houd van wegen of bruggen, enz. Hij acht in het algemeen slechts gerecht vaardigd, dat voor afkoop een bijdrage uit het Wegenfonds wordt gegeven, indien ook de streek, waarvoor de tolafkoop onmiddellijk belang heeft, een belangrijke bijdrage in uit zicht stelt. Een groot gedeelte van de voor tol afkoop benoodigde gelden ten laste van het Wegenfonds zou of aah dat fonds de midde len onttrekken, die voor wegen verbetering en -aanleg beschikbaar moeten blijven, óf slechts den geleidelijken, over vele jaren loo penden afkoop van tollen mogelijk maken. OPERA-VOORSTELLTNG TE UTRECHT AFGELAST. IMPRESSARIO ER VAN DOOR. Sinds eenigen tijd heeft de Co-öpera-tie te Utrecht in het N.V, Huis aan de Oude Gracht enkele opera-voorstellingen gegeven, die besloten zouden worden met de uitvoe ring van „Mignon". Toen Donderdagavond het publiek zich echter aan den ingang van het gebouw vervoegde, vond het daar een bord waarop vermeld stond dat de voorstel ling niet zou doorgaan. Degenen die tevoren plaatsen hadden genomen werden in de ge legenheid gesteld hun geld aan het loket terug te halen. De oorzaak van het niet-doorgaan der voorstelling was, naar het U. D. verneemt, dat de impressario, die in België woont, se dert eenige dagen vertrokken was, zonder adres achter te laten. De leden van het opera-gezelschap hadden geen salaris ont vangen en waren derhalve niet van zins te Utrecht te komen spelen. DE SCHUTTEVAER IN SPANJE De Schuttevaer Is volgens de N. R. C. J.l. Maandag in Spanje aangekomen en zou Dinsdag naar Lissabon gaan. Toen hij haar had opgetild en tegen zijn breede borst gedrukt, had zij zijn gevoelens in zijn sterke, blauwe oogen gelezen en ze had haar hart wild voelen bonzen. De ont dekking die ze gedaan had was buitengewoon opwindend geweest! En nu veroorzaakte haar nieuwsgierigheid een nieuwe, bijna een hevige opwinding. Wat was er in die groene doos? HOOFDSTUK VI. Verdwaald. L Den volgenden morgen reden Hazel en George de heuvels ten Noorden van de hoeve in, het wildste gedeelte van de bezitting, dat aan nog wilder land grensde. George bereed zijn eigen rijpaard, een vos van goede af stamming, waarvan hij hield zooals alleen de „vaqueres" van hun paarden houden. De „telganger" die voor Hazel in Aguila ge huurd was, bleek een niet mee: jeugdig, maar goed gemanierd viervoeter te zijn. Maar hij wekte toch moedig onderdrukte angsten in Hazel op. Samantha stond toe te kijken. Is hij mak? vroeg Hazel. Zoo mak als een lammetje. Je kunt op hem in slaap vallen, als je dat zou wil len. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. p«- regel. Het afdoende middel i.g.n hoest en verkoudheid en alle aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per aluminium kokertje 60 cent. Als Je je afvraagt of de bedekte signalen van je vrouw beteekenen dat je een vlekje op je neus hebt, of dat ze wil opstappen, of dat ze je zakdoek wil leenen of wat in vredesnaam anders. (Nadruk verboden). DE AANNEMERS-ACTIE. Vragen van het Kamerlid Krijger. Vertraging of stopzetting van rijkswerken? De houding van den minister. Het lid der Tweede Kamer, de heer Krij ger, heeft, naar „de Nederlander" meldt, den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat, een klein aantal uitgezon derd, de Nederlandsche aannemers zich na - Januari jj., hebben onthouden van in schrijving naar de uitvoering van Rijkswer ken, ingevolge een voor hen onbevredigende regeling betreffende arbitrage in geschillen? Is de minister bereid mede te deelen welke gevolgen deze houding reeds heeft gehad op de aanbesteding van Rijkswerken, zoowel wat betreft het aantal inschrijvingen, als de inschrijvingssommen in verband met de ra mingen voor de desbetreffende werken? Is het den minister bekend, dat voor uit voering van werken in verband met de over brugging van den IJsel bij het Katerveer, welke werden aanbesteed op 4 Januari j.l., aannemers zouden kunnen worden gevonden die bereid zijn om bedoelde werken uit te voeren voor een prijs respectievelijk circa 40 en 20 procent beneden de laagste inschrij vingssommen, indien de door aannemers bil lijk geachte bepalingen voor arbitrage zouden worden toegepast, en, zoo neen, is de minister dan bereid alsnog hiernaar een onderzoek in te stellen? Acht de minister het niet hoogstwaar schijnlijk, dat indien niet zeer spoedig voor de moeilijkheden een oplossing wordt gevon den, de uitvoering van Rijkswerken voor een groot deel zoo niet stop gezet, in elk geval zeer vertraagd zal worden, en dat dienten gevolge de Staat groot financieel nadeel zal lijden, het bij de uitvoering van Rijkswerken betrokken publiek belang zal worden ge schaad en de werkloosheid in de erbij betrok ken bedrijven zeer zal toenemen? Is de minister bereid, zoolang een oplossing niet zal zijn verkregen, de door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen vastge stelde arbitragebepalingen althans voorloopig voor de Rijkswerken geldend te verklaren? Indien de vorige vraag in ontkennenden zin mocht worden beantwoord, zou de minister dan bereid zijn, ten einde de financieele ge volgen van de moeilijkheden voor den Staat te kunnen nagaan, de tot zijn departement behoorende Rijkswerken aan te besteden, zoowel met toepassing van de geldende als met toepassing van de in vorige vraag be doelde arbitrage-bepalingen? Is de minister bereid om zijn houding in deze aangelegenheid te bepalen onafhankelijk van de houding van derden, en zoo neen, om welke redenen niet? DR. H. J. M. WEVE OPVOLGER VAN PROF. SNELLEN? Volgens het U. D., Is dezer dagen de benoe ming te verwachten van dr. H. J. M. Weve, oogarts te Rotterdam, tot hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, ter voorziening in de vacature prof. Snellen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORlSSTRAAT 16 TELEF. Jo. 10756 5 Apex K!op-Veeg-Stofzuigers.f175.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6