FAAM EEN MOORD IN HET POOLIJS. STADSNIEUWS FEUILLETON Het Meisje uit de Stad HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 JANUARI 1929 De Poolreiziger Begitschew omgebracht. (Dienst van de United Telegraph). Onlangs is In Rusland het geheim opgehel derd van een drama, dat zich in het Siberi sche Poolgebied heeft afgespeeld; de geschie denis klinkt als een avonturenroman en maakt den naam bekend van een held, die tut dusver een onbekende autodidactische Pool- onderzoeker is geweest. Toen Amundsen in het jaar 1919 op de „Maud" het Taimir- schiereiiand omzeilde, gaf hij twee leden van de bemanning, Peter Tessem en Paul Knudsen, opdracht, naar Port Dickson te stu ren, om daar een telegrafisch bericht naar Oslo te verzenden. De beide Noren begaven zich op weg. Men heeft ze niet meer terug gezien. In het jaar 1920 verzocht daarom de Noor- sche regeering de sovjetunie nasporingen naar de vermisten te laten doen. Aan het hoofd van de Russische expeditie stond de vroegere bootsmaat Nikisor Begitschew. Als jeugdig matroos had Begitschew aan tai- 'rijke Poolexpedities van den later beroemd geworden admiraal Koltschak deelgenomen en hij werd beschouwd als een voortreffelijk kenner van het Poolgebied van Siberië. H\j was autodidact; niettemin heeft hij als on derzoeker van dit Poolgebied buitengewone prestaties verricht. Begitschew leefde ten laatste als pelsdlerjager in Dudinka, een kleine nederzetting aan den mond van den Jenissci. Hij nam nog vier mannen mede om de Noren te zoeken en besloot op sleden langs de kust van de Noordelijke IJszee te gaan. Op 4 Juli 1921 bereikte Begitschew Port Dickson, echter zonder een spoor van de vermisten te hebben gevonden. Na vier dagen rust zette hij den tocht in de richting van Kaap Wilde voort. In de buurt van dezen kaap vond hij een conservenblik met een stuk pa pier. waarop het volgende was geschreven: „Twee leden van de „Maud"-expeditie hebben op hondensleden dit punt op 10 November 1919 bereikt. Wij vonden hier een levensmid delen depót. Het brood was vochtig en door zout water bedorven. Wij sloegen op een hoo- ger punt aan de kust ons bivak op en namen prpviand mee. Wij zijn beiden gezond en gaan verder. 15 November 1919, Peter Tessem, Paul Knudsen." De inhoud van het document moedigde Be gitschew aan tot voortzetting van zijn naspo ringen. Hij verdeelde zijn menschen in twee afaee-llngen en sloeg op 10 Augustus 1920 al leen de richting in van de golf Glubokaia. Daar ontdekte hij op een rots aan de kust de overblijfselen van een kampvuur, een jacht mes en verscheiden afgeschoten patronen. In dc asch, vond Begitschew menschenbeende- ren. Blijkbaar was op dit vuur het lijk van een der vermiste Noren verbrand geworden. Begitschew kon evenwel niet vaststellen, wie de ongelukkige is geweest. Hij onderzocht nu de geheele streek, zonder verdere sporen te ontdekken. Den winter bracht hij door a?n de monding van den Jenlssei; in het voorjaar zette hij zijn nasporingen in Westelijke rich ting voort. Zijn mannen waren inmiddels on verricht erzake naar Port Dickson terugge keerd. Het jaar daarna ontdekte Begitschew bij het onderzoeken van een deel der rots achtige kust oen in staat van ontbinding verkeerend lijk. Dc sneeuwschoenen en het geweer waren waarschijnlijk van de steile rotshelling in zee gevallen. Naast het lijk. lag een horloge met Tessems monogram. Op een andere plaats aan de kust werd het tele gram van Amundsen ontdekt, dat de uit geputte en wanhopige Tessem daar waar schijnlijk had achtergelaten in de hoop, dat het door andere reizigers zou worden gevon den. Waarom echter had hij het lijk van zijn metgezel aan de golf Glubokaia verbrand? Begitschew vermoedde, dat Tessem het lijk van zijn van honger gestorven kameraad had verbrand om het niet aan de wilde dieren prijs te geven. In Augustus 1922 staakte Begitschew zijn nasporingen. Op zijn tochten had hij op 117 graden Oosterlengte en 74 graden Noorder breedte een onbekend eiland ontdekt-, dat op het oogenblik zijn naam draagt. De Noorsche regeering beloonde Begitschew door hem een aanzienlijk bedrag aan geld te zenden. Deze belooning werd den man noodlottig. Na af loop van zijn onderzoek keerde Begitschew naar zijn nederzetting Dudinka terug en in den herfst van 1926 trok hij er met een door hem georganiseerd jachtgezelschap weer op uit. De jagers keerden het volgend voorjaar met rijken buit aan pelsdieren beladen te rug, doch zonder hun leider. De jager Natal- schenko verklaarde, dat Nikiford Begitsehew aan scheurbuik was overleden en op 22 Mei 1927 nabij de monding van de rivier Piassina begraven. Niemand twijfelde aan de woorden van Natalschenko, die een aangrijpende beschrij ving gaf van de laatste uren van hun met gezel. Zelf doodziek, had hij voor zijn kame raad gezorgd, hem zijn rantsoen afgestaan en, ofschoon hij nauwelijks op zijn beenen kon staan, bij het opbouwen van de tent gehol pen. Natalschenko liet ook foto's zien Yan de lijken en van het graf. Na eenigen tijd liep evenwel het gerucht, dat Begitschew niet een natuurlijken dood was gestorven. Natalschenko, die als de beste vriend van den overledene was beschouwd, nam nu in het huis van Begitschew zijn in trek en verhuisde weldra met diens weduwe naar Krasnojarsk. Daar leidden zij dank zij de toelage van de Noorsche regeering, die de weduwe had geërfd, een vlot leven. De ge ruchten werden voortdurend stelliger en zij gaven tenslotte aanleiding tot een gerechte lijk onderzoek en opheldering van de ver schrikkelijke feiten. Natalschenko had met ie vrouw van zijn vriend reeds voor diens dood in relatie gestaan en besloten, Begitschew te vermoorden, om in het bezit van het geld ne komen. De „goede vriend" provoceerde daar om op jacht een ruzie, wierp zijn vriend op den grond en sloeg hera met zijn zware laar zen zoo lang op het hoofd, hij het bewust zijn verloor. Vervolgens ontkleedde hij Begit schew en legde hem op de aarde. Twee dagen achtereen worstelde de ongelukkige met den dood. Den derden dag stierf hij. Aan de kust Yan den Oceaan ligt hij begra ven. De Poolsectie van de Russische academie van wetenschappen liet op den grafsteen het volgende opschrift aanbrengen: „Onder dezen steen liggen de overblijfseden van den beken den Poolonderzoeker en organisator van ex pedities Nikisor Begitschew." De moordenaar werd, daar de Russische wet ook voor moord de doodstraf niet meer kent, tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. DE SALARISREGELING OP DE KIJKSLEERSCHOLEN. De leerkrachten der Rijksleerscholen, verbonden aan de Rijkskweekscholen voor Onderwijzers (essen) te Groningen, Deventer, Apeldoorn, Haarlem, Middelburg en Maas tricht, hebben kennis genomen van het feit dat er plannen in voorbereiding zijn om de marge voor hoofden en onderwijzers(essen) dier scholen (voor hoofden f 450, voor on derwijzers'essen) f 250 te veranderen in een toelage, afhankelijk van het aantal kweeke- lingen. Zij zijn van meening dat de leerscholen slechts dan aan haar doel d.i. de practische vorming der kweekelingen, kunnen beant woorden, wanneer daaraan werkzaam zijn de bekwaamste onderwijzers. Zulke leerkrachten stellen zich alleen beschikbaar, wanneer zij boven het gewone salaris van een onderwij zer een vaste marge genieten, niet afhanke lijk van het aantal kweekelingen. Dat waren de redenen, waarom de bovengenoemde per- soneelen bij den Minister van Onderwijs in een adres aandrongen om een vaste marge te bestendigen en deze te brengen op f 800 voor hoofden en f 400 voor onderwijzers. EEN GESLAAGDE PIIOHI-UITZENDING De uitzending van den Kortegolfzender Pho- hi is gisterenmiddag schitterend geslaagd. Kort daarna namelijk kwam een telegram binnen van de,locomotief" te Semarang, mel dende: „Ontvangs Pliohi-zender te Semarang uitstekend ontvangen. Overtreft verre alle andere hier hoorbare Europeesche zenders". Verder werden nog vele andere telegrammen uit ïndië van dezelfde strekking ontvangen. MUZIEK. VIOOLAVOND FRITS KOK. Frits en Ellen Kok hebben ditmaal in den Jansschouwburg geconcerteerd, 't Begon met Bach en Brahms, dus met goede en degelijke muziek, en 't eindigde met een toegiftje van het soort dat ik wel eens in den trein en naast de Nieuwe Kerk in de Mozes en Aaronstraat te Amstex-dam meen gehoord te hebben en ook eenigermate op de daarbij behoorende manier gespeeld werd. Er was dus een bedenkelijk, diminuendo in het muzikale gehalte van het voorgedragene, althans in het tweede deel van het pro gramma. Wat de spelhoedanigheden van den violist betreft was dit niet zoo het geval: goed en minder goed wisselden af. In de Chaconne van Bach liet liet spel nog al wat te wenschen over: het x-hythme was soms van een vrijheid, die niet gemotiveerd scheen en die het metrisch bewustzijn van den hoorder soms geheel moest doen ver dwijnen; de toonaanzet vaak ruw, de ac- coorden eer hard en explosief dan grootsch; er was geen lijn in, nu hollen dan stilstaan, en ook dc zuiverheid was niet altüd volko men; daarentegen viel bijwijlen een goede springstok-techniek waar te nemen. Van Brahms' sonate in d min. werden de beide middengedeelten verreweg 't beste gespeeld: er was mooie toon in 't Adagio, sentiment en distinctie in 't Poco Presto. De beide andere deelen klonken niet klaar genoeg en ook het samenspel duidde niet op voldoende ernstige voorbereiding. Over 't algemeen was er in het na de pauze voorgedragene veel wat de tekort komingen van het voorafgegane vergoedde. Zoowel de violist als do pianiste déden toen vele staaltjes van fijn technisch spel, goede voordracht en goed samenspel hooren. Iix de „Valse nxacabre" van Godowsky, die hier en daar aan Brahms herinnert, was de streek- wisseling soms wat ruw; de beide transcrip ties Debussy-Carembat daarentegen werden beiderzijds zeer fijn weergegeven, en even eens de geestige „Coi'tège" van de jong ge storven componiste Lili Boulanger. La Capricieuse van Elgar is 'n vrij onbetee- kenend stukje; de staccati hierin waren ook niet geheel afgewerkt; „Vidui" van E. Bloch en de Danse espagnole van Da Falla Kreisler zijn violistisch goed klinkende stukken, waar van het eex-ste belangrijker van inhoud dan het tweede is. Na Bach en Brahms werden bloemstuk ken aangeboden. Het auditorium was wei nig talrijk, doch dankbaar en verwierf een toegift die ik al ixx den aaxxvang van dit ver slag kexxschetste. KAREL DE JONG. YEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. De Vereeniging van Jonge Liberalen hield Woensdagavoxxd in Hotel „Lion d'Or" haar algemeene jaarvergadering onder leiding van den heer A. J. Tom. Deze opende de tamelijk druk bezochte vergadering met een woord van welkom, speciaal tot de afgevaar digden van de vrouwengroep. Hulde aan oud-minister Lely. Terwijl alle aanwezigen zich van hun zit plaatsen verhieven herdacht de Voorzitter ixx gevoelvolle woorden het overlijden van oud- minister Lely. Spreker noemde hem eeix zeer belangrijke figuur en ééxx der kopstukken van de tweede bloeiperiode vaxx het libera lisme. Hij herinnerde er aan, dat de heer Lely deel heeft uitgemaakt van twee iixi- nisteries. Hij was ook zeer bekend oixx zijn plannen tot drooglegging van de Zuiderzee; hij behooi'de tot de mannen, die in de moei lijke jax-en van 1914—1918 deel van de re- geeriixg uitmaakten. „Zijn optreden was al tijd buitengewoon sympathiek", zei spreker; „lxij ging altijd recht door zee en kenmerkte zich door grooten eenvoud; hij was vaxx alle ijdelixeid vreemd. Aan ons land heeft hij groote diensten bewezen. Moge zün lichtend voorbeeld aan dejonge liberalen steeds voor oogen staan". Mr. J. H. Schultz van Haegen, voorzitter der afdeeling Haarlem van de Liberale Staatspartij „Do Vrijheidsboxxd", ki'eeg hier na het woord voor een lezing over het on derwerp: „De wijziging der huwelijkswetge ving en de gehuwde ondexwijzeres". Deze deelde allereerst xxxee, dat hetgeen hij ging zeggen, zijn persoonlijke opinie was en niet die van de afdeeling Haarienx van den Vrij heidsbond. Komende tot zijn onderwei-p deelde, hij mede, dat lxij tegen de gehuwde onderwijze res is, zoowel in het belang van het onder wijs als in dat van de meisjes van haar klas, die meestal van ongelimiteei'den leef tijd zijn. Hij meexxt, dat ook de goede gezixxs- band verstoord wordt. Ook uit anderen hoofde is spreker er tegen, dat een gehuwde onderwijzeres voor de klas staat, namelijk als zij moeder moet wox-den. Volgens hem rnoet het onderwijs er noodzakelijk onder lij den, cok als zulk een onderwijzeres voor een Paar maanden door een andere kracht wordt vervangen. Soreker noemt het ook een ge wrongen toestand, dat in het gezin vaix een gehuwde onderwijzeres het xxxes aan twee kanten moet snijden. Het xnoet toch als nor- xxiaal worden beschouwd, dat wanneer een man trouwt, lxij in staat geacht moet wordexx om zün gezixx te kunxxen onderhouden. Uit een zuiver zakelijk oogpunt bezien kan spreker er wel veel voor voélen, dat de gehuwde vrouw de beschikking moet hebben over haar eigen goed en dat zij dus in het beheer daarvan niet de macht van den man behoeft te erkennen. Van een ideaal huwe lijk moet intusschen xxiet een soort naam- looze vennootschap gemaakt worden; het huwelijk wordt dan een akelig koud ding. Dat werkt ook de echtscheidingen in de hand. Vroeger gold een echtscheiding als een schande; tegenwoordig worden de ge volgen var. de erh^heidmg reeds bij een huwelijksacte op papier gezet. Spreker zou dan ook de redenen voor een echtscheiding zoo moeilijk mogelijk gemaakt willen zien. zooals bijvoorbeeld in Engeland het geval is. Heel absurd vindt spreker het, als bij een echtscheidingskwestie de kinderen als getui gen gehoord worden. Die kinderen verliezen hierdoor alle respect voor hun ouders. De gezinsband zcu hierdoor steeds losser wor- .den.. Spreker hoopt, dat er een stevige propa ganda voor de liberale beginselen gemaakt zal wordexx, opdat er bij de aanstaande Ka- merverkieziixgen veel winst geboekt kan worden. Na deze rede volgde een korte gedachten- wisseling. Mevrouw Vaix Dam merkte op, dat Thorbecke er toch ook tegexx was, dat de Staat ingreep ixx het leven van de gehuwde vrouw. Mevrouw Seheltema was het ïxiet met spre ker eens. Volgens haar mag het werk vaix een gehuwde vrouw niet gehinderd worden. In het huwelijk tusschen man en vrouw mag geen vreemde inmenging geduld woi'den. Het is juist het gemis van een vaste meening bieromtrènt in den Vrijheidsbond, dat er zooveel vei beerde gedachten over het werk van gehuwde vrouwen gekoesterd worden. Mevrouw De Voogt merkte op, dat er om standigheden kunnen zijn, die een gehuwde onderwijzeres verhinderen, ontslag te ne men. Kaar man kan immers wel eens niet in staat zijn om voldoende in de behoeften vaix het gezin te voorzien. Toch kan dit een gelukkig huwelijk zijn. Het moet volgens haar aan het oordeel van de gehuwde on derwijzeres zelf worden overgelaten om al of niet ontslag te nenxen. De heer Rijkes- oordeelde deze kwestie veel te belangrijk, om die op deze vergadering In den breede te bespreken. Hij achtte het be ter om hiervoor eens een aparte vergadering uit te schriiven. Mx\ Schultz van Haegen beantwoordde de aemaakte opmerkingen en handhaafde ten volle het in eerste instantie gesprokene. De Voorzitter bracht hem een woord van dank. De vergadering ging daarna in een huis houdelijke bijeenkomst over. In deze vergadering werd besloten, om het aantal leden van het bestuur, dat eerst van 7 op 5 gebracht was, weer op 7 terug te brengen. Tevens moest in een vacature voor zien worden. Gekozen werden de dames J. van Maas en S. C. de Wijn en de heer W. F. Bok. Tevens werd besloten, dat de af deeling Haarlem zich op het landelijk or gaan van den Vrijheidsbond zal abonneeren. Getracht zal worden individueele abonnés te werven. EXAMENS WISKUNDE L. O. Het N.O.G., de Vereeniging voor M.UX.O. die voor R.K. M.U.L.O., die voer Chr. M.UXi.O. die van Hoofden van Scholen, die van Chr. Onderwijzers (essen), de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeresseix en de Ne- derlaxxdsclxe Bond van Leeraren bij het Nij verheidsonderwijs (allen hier vertegenwoor digd) hebbeix den Minister Van Onderwijs verzocht de inrichting der examens voor Wis kunde Lager Oxxderwijs te veranderen en die te willen wijzigen in den volgenden zin: le. De examens Wiskunde L. O. worden af genomen te Utrecht (als centrum meer ge schikt) 2e. Het schriftelijk gedeelte heeft plaats in de eerste week van Juli, het mondeling ge deelte ixx Augustus. 3e. Er wordt voor dit examen een afzon derlijke commissie benoemd van ongeveer twintig leden. - Nu zijn de examens in den Haag afgeno men door 5 heeren, waardoor de candidaten sonxs maanden rnoeten wachteix. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEO Maandag 28 Januari zal ïn bovengenoém- den schouwburg door het gezelschap „De Speeldoos", directie de Bree en van Kerckho- ven, eeix opvoering wordexx gegeven van „Hij Zij en De Pekingees", welk stuk twee achter eenvolgende maanden met groot succes in het Centraal Theater te Amsterdam werd ge speeld. Deze voorstelling is tevexxs de 4de van de aboxxnementserie INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ceol» per regeL L0UI5 D0BBEINANN-R0TTERDAT1 CREMATIE T. G. NUK. Woensdagixxiddag is or.der zeer groote be langstelling op „Westerveld" verascht het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. G. Nijk, oud-directeur vaxx de Kweekschool voor Onderwijzers(esseix) te Haarlem. Reeds ge- ruimen tijd, voordat de droeve plechtigheid een aanvang zou nemen, stonden de leerlin gen van de Kweekschool xxxet hunne leeraren langs den weg geschaard. En toexx de baar, onder tallooze bloemstukkeix en kransen be dolven, werd uitgedragen, volgde daarachter een haast eindelooze rij van vriendeix van den overledene. Zelfs de school te Middel burg, waar de heer Nijk gedurende 12 jaren heeft gearbeid, was vertegenwoordigd. Dan warexx o.a. aanwezig de heeren K. Brands, Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs te Den Haag, Ds. Pattest, inspecteur van het L. O. aldaar; de Blouw, ixxspeeteui' te Gouda, Sterringa, inspecteur te Zaandam, Dr. Elzin- ga, inspecteur van lxet Handelsonderwijs, D. Been, namens de Vereeniging v. Handenar beid te Haarlem, H. L. Warnier, ixxspecteur Lichamelijke Opvoedïixg en J. A. L. Doyer, beideix namens het Paedagogiselx Gezelschap te Haarienx, waarvan de heer Nijk oprichter en oud-voorzitter was. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Hoofden van Scholen was vertegenwoordigd door de heeren Van Goethenx exx Nofcer, de kweekschool te Middel burg door den heer L. Heymans. Verder merktexx wij nog op de heeren Boes oud-in specteur Lager Onderwijs, Koornstra, direc teur der Nutskweekschool te Haarlem, Zui- derveld, dix-ecteur der Rijkskweekschool te 's Gravenhage, Van Balen, directeur der Rijkskweekschool te Amsterdam, Stamperius, oud-schoolopziener te Utrecht. Nadat de kist de aula vaix het Crematorium was binnengedragen, vulde het gebouw zich spoedig geheel met eenige honderden belang» stellenden. Directeur, leeraren en leerlingen der Haarlenxsche Kweekschool schaarden zich rondom de baar. Als eerste spreker trad de heer K. Brands naar voren. In gevoelvolle woorden bracht hij hulde aan den overledene. Jiu'st een week geleden, zeide de heer Brands, voerde ik het laatste gesprek met den heer Nijk over een taak, die ik hem wilde opdragen. Zijn groot ste karaktertrek was zijn bescheidenheid. Aan het slot zijner ï'ede richtte spreker woor den van dank en troost tot de weduwe. De heer Th. Lancée, de tegenwoordige di recteur der Kweekschool te Haarlem, voerde daarna het woord. Voor zijn leerlingen was hij een trouw raadsman, voor zijn leeraren een trouw vriend, aldus spreker. Noode zag de Haarlenxsche Kweekschool lxet vorig jaar den heer Nijk gaaxx, xxxaar alleix hadden dén in druk, dat hij xxiet van hen wegging, maar in hun midden bleef. Enkele maanden later staan we met rouw in het hart, om een laat- sten groet te breixgen aan den man, die zoo veel voor de school heeft gedaan en voor wxen de school ook zooveel was; met rouw in het hart, maar toch ook met groote dank baarheid, omdat we het voorrecht hebben ge had, in aanraking te zijn geweest met een man als de heer Nijk. Met en oxxder dezen voortreffelijken man te werken, beteekende, z'xx vriend te worden. Tal vaxx jorxge ïxxeixschen hebbeix onder zün leiding limine opleiding genoten, eerst te Middelburg, later te Haar lem. De naam van Nyk zal in de Nederlaud- sche onderwijzerskringen langen tijd blyven leven en met eere genoemd worden. Moge dit zijn vrouw en zijn kiixderen tot eenige troost kunnen strekken. De heer Viixk bracht een woord van dank over namens de oud-leerlingen te Middel burg, eexx zwager sprak eenige gevoelvolle woorden namens de familie. Verder voerdexx nog het woord de heeren Diels namens de Redactie van „Paedagogische Studie", L. W. Noter ïxamens de Vereeniging vaix Hoofden vaxx Scholen, Haarmans van Velp als vriend, D. Been namens de Vereeniging voor Han denarbeid. Ds. J. D. van Calcar, Doopsgezind predi kant te Beverwijk sprak eeix slotwoord. Ds heer P. M. van Leeuwen vaxx Dordrecht, een schoonzoon van den overledene dankte na mens de familie voor de belangstelling. Oixder de tonen van Gezang 273 „Beveel gerust uw wegen", daalde de baar. Doordat een andere plechtigheid wachtte konden ïxiet allen, die aan hun gevoelens uiting wenschtexx te geven, aan het woord komen, o.a. de lxeer L. Heymans, die gaarne namens de Kweekschool te Middelburg lxet woord had gevoerd. JOHANN STRAUSS MET ZIJN ORKEST NAAK ONS LAND. Naar de Tel. meldt, zal Johann Strauss in de eerstkomende maanden met zijn orkest naar Amsterdam komen, om een avond te geven van Weensche muziek en Weensche walsen. Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. «0) 'ion zij gelukkig zijn in Spragge's vallei? Haar verbeelding verplaatste zich naar het familie kerkhol'. Hoe vreeselijk, om op zoo'n plek begraven te worden. Hoeeexxzaam! Exx de naaste dokter woonde ixx San Lorenzo! Mijlen en mijlen weg! Zou ze George kunnen overhalen zijn vallei te verlaten. Het was een troost te bedenken, dat zij rijker was, dan deze bazige man. Met haar geld en met wat hij opgespaard had, kon hij in zaken gaan, zaken, die zijn speciale energie en kundig heden konden boeien. Hij kon handel drij ven in vee en paarden. Zij zou dan natuur lijk ook in Oakland kunnen wonen, in haar eigen huis, ln haar eigen mlllieu. Als George veel succes had, zou ze misschien naar San Francisco kunnen oversteken en eexx vooraanstaand lid vaix de Groote Wereld kunnen worden. Ze had een hekel aan Spragge's vallei. De herinnering aan wat ze had doorgemaakt toén ze merkte, dat ze alleen was, zou haar altijd bijblijven als een onuitwischbare schrik. Dat avontuur nog daargelaten bleef er nog bovendien de eenzame ligging yan de hoeve en de betreurenswaardige afwezig heid van „verwante zielen". Langzamerhand kwam het besluit, met George te trouwen en hem uit zijn vallei weg te halen, vaster te staan. Binnen enkele dagen zou hij haar vragen, zijn vrouw te worden Hij zou er op staan, dat zij hem een ant woord gaf. De toestand vereischte vrouwe lijke tact. Zij zou gedwongen zijn, comedie te spelen want de harde bekentenis, dat zij zijn huis haatte, zou hem diep treffen. Het moest hem aan het verstand gebracht worden, dat hij zijn omgeving ontgroeid was, dat Spragge's Hoeve hem naar beneden haal de. Ja, ja, jal Ze wou George hebben. Voordat ze ging slapen, had ze zich op een schitterende wijze vaxx moeder Spragge en van Sanxantlxa ontdaan. Ze had ontdekt, dat juffrouw Spragge voor de helft eigenares van de lioeve was, en, volgens George, kon Samantha de boerderij drijven. Heel goed, dan moesten de twee vrouwen die verder be sturen. Het zou wreedheid zijn te willen, dat juffrouw Spragge de vallei zou vei'laten. Na haar dood zou alles dan verkocht kunnen worden. Eindelijk viel Hazel in slaap, maar ze ont waakte al gauw xxxet een raar gevoel, het ge voel dat iets niet in orde was. De nieuws gierigheid kreeg haar opnieuw te pakken. Nieuwsgierigheid.... maar dat wist ze xxiet had haar verleid, nxet George kennis te maken, onxdat hij zooveel verschilde van andere mannen. Nieuwsgierigheid had de vluchtige kennismaking in vriendschap om gezet en haar er toe gebracht om zijn in vitatie aan te nemen, en zich ixx de wildenxis te wagen. Vervolgexxs was de nieuwsgierigheid oorzaak van haar verliefdhei»I geweest want ze gaf zichzelf nu eindelijk toe, dat ze verliefd was. Ten slotte stond de nieuwsgierig heid haar in dexx weg om zijn aaixzoek aan te nemen. Want wat was het geheim van den zak en van de groene kist? Haar gedachten draaiden onx de groexxe Wells Fargo doos Vex-ondei'stel dat dat ge heim, dat George haar xxiet; onthullen wou, voor ze met lxem getrouwd was, eens vaxx dien aard was, dat het een huwelijk met hem onmogelijk xxxaakte? Al worstelend met dit probleem viel ze ten tweede male in slaap en &iep verder rustig tot diep in den morgen. Den volgenden morgen na het ontbijt, begon juffrouw Spragge stijfjes tegen Hazel: George heeft nxe verteld, dat hij van plan is, u te vragen zijn vrouw te wor den. O! Hij gaf toe, dat hij wel wat overhaast geweest was, maar ik denk toch, dat je hem zult nemeix, anders was je niet hierheen gekomen. Hazel voelde zich niet op haar gemak, maar ze hield zich flink tegexxover George's moe der. - Ik ben hierheeix gekomeix, begoix ze, omdat George mij meer aanstond, dan welke man ook, die ik ooit tevoren ontmoet heb. Maar ik ken hem nog niet genoeg, om nu al te beloven, zijn vrouw te woi'den. Juist. Je hebt meer verstand, liefje, dan ik had gedacht. Ik moet toegeven, dat ik niet al te verrukt was, toen George me over je sprak. Ik dacht dat hij begoocheld was door een lief sxxoetje. Wel, wat ik van je gezien heb, bevalt me uitstekend, maar lxet is nu aaxx jou, onx te bewüzen, dat je de geschik te vrouw voor hem bent. Meer nog, lxet is nu mijn plicht, je ronduit vaix nxün jongen te vertellen, wat. ik kan. Hij is eenvoudig George, xxxaar hij is sterk. En er zün vrou- wexxik zal niet zeggen, dat jij er toe be hoortdie eenvoud voor zwakheid aan zien. George is niet zwak. Zou hij zoo'n indruk op mij maken, als hij dat was. juffrouw Spragge? Misschieix wel niet? Wat u me over uw zoon zou vertellen, zou zoo interessant zijix! Het begin en het einde van alles is, dat hij er de man niet naar is, om van Inzicht te veranderen. Als hij je niet past, zooals lxij is, dan zul je niet ixx staat zijn, hem te ver anderen. Een oogenblik van zwijgen volgde. Toen zei Hazel voorzichtig: George is toch niet van plan u bent toc.lx niet van plan, wel dat hij stil zal blijven staan? Hij moet t<?ch vooruitgaan, zich ontwikkelen! Juffrouw Spragge schudde lxet hoofd. Lieve kind, ae zaken staan zóó. Hij zal wel vooruitgaan, maar het moet met zijn eigen snelheid gebeuren en langs zijn eigen weg. Dank u! zei Hazel. Juffrouw Spragge stond op en kwam om de tafel heen, tot ze naast Hazel stond. Een glimlach kwam op haar goedig gezicht. Zij legde haar hand op den schouder van het meisje eix drukte dieix zachtjes. Toen ze sprak, was de strexxgheid uit haar stem ver- dwenexx. Als je mijn zoon gelukkig kunt maken, zal ik heel veel van je houdeix, lieve Hazell in. Dien middag ging ze uit zeilen met George" en terwijl ze weg was had juffrouw Spragge eexx vertrouwelijk gesprek met Samantha, dat Hazel zeer verbaasd zou hebben, wanneer ze ernaar had kunnen luistei-en. Terwijl de beide vro.uwexx op de waraixda zaten te naaien, zei juffrouw Spragge plechtig: Samantle, ze heeft zichzelf vanmorgen absoluut verraden! Werkelijk? Ja, werkelijk. Het ïs een snoesje en erg bij de hand ook, maar ze denkt, dat ik eexx domme oude kletskous ben. Ik vind het. best, dat ze dat denkt. Maar ondertusschen kan ik er niets aan doeix, ik houd van het kind, .(Wordt v©rvx>lsd.2;

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10