VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Vrouwenhanden HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 JANUARI 1929 De aubade op Koninginnedag. Een motie van den heer Scholl aangenomen. Geen cursussen in Esperanto van gemeentewege. De middelbare meisjesschool. Geen verhooging jaarwedde Direc teur Frans Hals-museum. De woekerbestrijding. Verbouwing van het gasthuis. De werkver ruiming enz. Aan cie orde is de verdere behandeling der GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1929. Voortgegaan wordt met de behandeling van Hoofdstuk Vin. Onderwijs. De heer Eoodenb urg komt in de verdere beantwoording der gemaakte opmer kingen op de zaak der aubade op Koningin nedag. Spr. zegt, dat de kinderen niet ver plicht zijn aan de aubade deel te nemen. Door de viering van den Koninginnedag komt meer uit de éénheid van het Neder- laudSChe volk, dan wel de gehechtheid aan '1; Koningschap. «Indien te Haarlem werd af geweken van een jaren bestaand gebruik, dan zou daarmede een demonstratie tegen het Koningschap op touw worden gezet. Het belang van het openbaar onderwijs zou r.lct gediend zijn met hetgeen de Bond van Necl. Onderwijzers wil en niet hetgeen cle heer Scholl bepleitte. De openbare school zou dan worden een socialistische Staatsschool en het gevolg zou zijn, dat velen hun kinderen van de openbare schooi zouden gaan afne men. Van het college van B- en W. is niet te verwachten dat het ter zake van het inlee- ren der liedoren te zingen tijdens de auba de een andere houding zal gaan innemen clan tot heden is gevolgd. De heer Loosjes zegt, dat het jammer is dat de wethouder van onderwijs niet ge treden is in de zaak der salarieering van het onderwijzend personeel op de middelbare meisjesschool. Er zijn nu plannen om het gebouw der school aan de Tempeliersstraat te bestemmen voor huisvesting der meisjes school, maar is er de zekerheid dat dit school gebouw nimmer voor het lager onderwijs noodig zal zijn? Het zou kunnen zijn dat het schoolgebouw nog eens noodig was te eeni- ger tijd voor een openbare of een bijzondere lagere school. Indien men nu het gebouw gaat bestemmen voor de middelbare meis jesschool dan zou, indien een nieuwe lagere school noodig was, voor een nieuw school gebouw een groot bedrag moeten bestemd worden. Het bedrag dan uit te geven voor een nieuwe lagere school zou niet ver af zijn van dat hetwelk is uit te geven voor wie nieuw gebouw voor de middelbare meis jesschool. Het is noodig dut de raad iets gaat vastleggen omtrent de middelbare meisjesschool. Met dc heeven Boes en Scholl dient spr. een motie in om B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk in ieder geval vóór 1 Juii 1D28 plannen in te dienen voor een an dere huisvesting der middelbare meisjes school. De heer Scholl verklaart, niet mede te kunnen gaan met het voorstel der heeren Wolzak en enderen ter zake van de vergoe ding uit te keeren voor vakonderwijzers der bijzondere scholen. Wat aangaat de benoe mingen bij het openbaar onderwijs dient niet alléén gelet te worden op de bekwaam heid maar mede op de geschiktheid mede hierop of te benoemen leerkrachten voor het instituut der openbare school iets gevoelen. Spr. dient een motie in om B. en W. uit tc noodigen met de verecnlging „Koningin nedag" onderhandelingen t.e voeren, opdat van de organisatie der openbare school niet meer gebruik gemaakt wordt om het pro gramma van de feestelijkheden der vereeni ging „Koninginnedag" uit te voeren. De heer Wolzak houdt nogmaals een pleidooi ter verdediging van het voorstel tot uitkeering nan de bijzondere scholen van een vergoeding voor de vakonderwijzers. De heer Klein erkent gaarne, dat ook voorstanders van het openbaar onderwijs mede hebben gewerkt om ter zake van de linancieele gelijkstelling meer te doen voor het bijzonder onderwijs dan wettelijke ver plichtingen voorschrijven. Hetgeen spr. zei- de ging tegen de heeren Scholl en anderen die niet meer doen willen dan de wettelijke verplichtingen voorschrijven. Mej. Berde nis van B er lek om betoogt, dat de school aan de Saracenen- straat niet te weelderig is ingericht. Aan de bijzondere R.K. school die in de Antonie- otraat geheel op eigen kosten is gebouwd is meer weelde aangebracht. Het is waar, de school aan de Saracenenstraat is duur ge weest. maar dat komt daarvan, omdat- de gemeente nu eenmaal duur bouwt. Als lid van den Vrijheidsbond kan spr. haar stem geven aan de motie van den heer Scholl. Spr. heeft daarbij op het oog één der liederen die gezongen zijn tijdens de laatste aubade, dat, naar haar meening uit den tijd is. Ze kan zich indenken dat ook onderwijzers die nationaal voelen en die de Koningin ecren. bezwaar hebben dat dergelijke liederen door de kinderen worden gezongen. Het zou kun nen zijn dat andere liederen van dergelijken aard zijn. Daarom gaat spr. met de motie van den heer Scholl mede. De heer Oversteegen gaat mede met dc motie van den heer Scholl. De redenen waarom spr. het doet kan hij niet beter zeg gen dan mej. Berdenis van Berlekoin dat deed. Spr. zegt vereer dat tegen het geven van een cursus In esperanto door de ge meente geen bezwaar kan zijn. Het behoeft niets te kosten; onderwijzers willen gaarne gratis les geven in esperanto. De heer Loerakker herinnert aan hetgeen de raad van Schoten indertijd vrij willig vaststelde ter zake van het lnleercn van dc nationale liederen op de openbare scholen. Het was een regeling om aan be zwaren tegemoet te komen. Zijn B. en W. bereid om met de onderwijzers een regeling te treffen om aan bezwaren tegemoet te ko men? Indien niet aan gaat sur. mede met tie motie van den heer .Scholl. De heer Visser drukt nog eens den wensch uit dat als er een nieuwe school moet. gebouwd worden, zuinigheid zal wor- c.en betracht. Aan mej. Berdenis van Berle- komt zegt RPr- dat hij zich lean indenken, clat ter zake van de keus der liederen, tc zingen tijdens de aubade op Koninginnedag overleg moet gepleegd worden, maar spr. kan niet. stemmen voor de motie van den heer SchoiL Een groot gedeelte van dc ouders die hun kinderen zenden naar de openbare school zullen niet weten willen van a rnti-monarchaie demonstratie. De heer Van L i e m t merkt op dat de Bond van Ned. onderwijzers die ter zake van het inlceren van de nationale liederen op de scholen een adres aan den Raad zond en die tegen een bepaald lied dat verleden jaar is gezongen, bezwaar had, zelf op een Sint Nicolaasfecst voor de kinderen liet opvoe ren „De inneming van den Briel". Hetgeen Lumey en anderen deden zal toch niet ge schied zijn onder het spelen van een pan doert je, zegt spr. Als men zich gaat stooten aan het zingen van een lied als tijdens de aubade op den laatsten Koninginnedag en men aan den anderen kant de inneming van den Briel als een glorieus feit gaat voor stellen, dan is dat een meten met twee ma ten. Spr. is tegen het gaan plegen van over leg met den Bond van Ned. Onderwijzers aangaande cie te zingen liederen. Dat moet geheel aan B- on W. worden overgelaten. Spr. kan niet stommen voor de motie van den heer Scholl. De heer R e i n a 1 d a zet uiteen dat men niet anders dar» naar de werkelijkheid moet zien'. Dat nationale liederen worden gezon gen op de openbare school is vanzelf spre kend, maar niet is het dit, dat de school organisatie feitelijk in dienst van ae veree- niging „Koninginnedag" wordt gesteld ter zake van het inleereu der lisderen, te zin gen tijdens de aubade. Het gaat daarom dat de liederen worden ingeleerd tijdens de les uren op cie openbare school zonder dat het schoolapparaat dienaangaande een woord heeft mede te zeggen. Aan hen die er be zwaar tegen hebben dat de liederen moeten worden ingeleerd tijdens de lesuren moet tegemoet gekomen worden. Ex- staat niets anders in cie motie dan dat de schoolorgani satie niet meer in dienst van de vereeniging „Koninginnedag" moet gesteld worden. Het geheele schoolapparaat mag niet door de vereeniging „Koninginnedag" gebruikt wor den. Daar de zaak zoo staat zal de raad voor de motie van den heer Scholl kunnen stem men. De heer Peper merkt op dat het onder wijs geheel kapitalistisch is ingericht en dat het wel opmerkelijk is dat een zoo slappe motie als cle heer Scholl indiende in den Raad nog bestrijding ondervindt. Wat aan gaat de zaak der schoolbewaardex*s is spr. van meeniug, dat de wethouder van onder wijs de zaak te veel bezag xiit financieel oog- pinit, terwijl het adres van den Bond van Ned. onderwijzers de zaak bezag uit onder- wijsoogpunt. De heer Gerritsz betoogt dat het met cien scholenbouw zoo staat, dat de scholen met smaak moeten worden ingericht. De heer B ij v o e t zegt dat indien er een maal een Staatsschool is, deze ook moet medewerken aan feesten ter eex*e van het Hoofd van den Staat. Indien eenmaal de Staatsscholen er zijn dan ligt het op den weg der gemeente feestelükhedexi voor de kinderen te gaan organiseeren ter gelegen heid van den verjaardag va,n het Hoofd van den staat. Hier doet de gemeente dat niet maar heeft ze die taak gedelegeerd aan de vereeniging „Koninginnedag". Het is die vereeniging die voor de gemeente de fees ten voor de kinderen der -scholen gaat or- ganiseeren. Indien de liederen te zingen op Koninginnedag op de openbare scholen wor den ingeleerd, daxi wordt daarmede de open bare school niet gesteld in dienst van een particuliere organisatie. Spr. kan aan de motie van den heer Scholl niet zijn stem geven. De heer Castricum' dient een motie in waarbij de Raad B. en W. uitnoodlgt maatregelen tc treffen opdat het instudee- ren van de liederen op de op. scholen tij dens de lesuren uitgesloten is. De heer K e e r w o 1 f verdedigt de motie van den heer Oversteegen ter zake van cur sussen in het esperanto. De heer Roodenbarg deelt mede*dat B. en W. de motie van den heer Loosjes ter zake van de middelbare meisjesschool over- nemexi. Daaraan voegt spr. toe, dat, indien het later noodig mocht zijn nieuwe scho len te openen die meer zuidelijk ixx de ge meente moetexi komen. De school in de Tempeliersstraat zal dan niet ixx aaxxmer- king kornexx. Wat aangaat de aubaude op den Ko ninginnedag, noch de leerlingen, noch de onderwijzers worden gedwongen daaraan deel te nemen. De liederen te zingen tijdens de aubade worden ingestudeerd tijdens de gewone zanguren en verder hebben er al leen nog maar twee repetities plaats. Wat aangaat, de regeling te Schoten, daar is van de ondex-wijzars der openbare scholen feite lijk geen medewerking ondervonden en om de aubade goed te doen slagen is de mede werking van de onderwijzers noodig. Ging het anders, dan zouden alléén cle leerlingen van de bijzondere scholen aan de. aubade gaan deelnemen en clat is verkeerd. Tegexx het lied gezongen verleden jaar is bezwaar gemaakt. Maar indien het Wilhelmus gezon gen wordt dan heet het daarin toch „ge trouw tot in den dood" exx tegen het zin gen vaxx het Wilhelmus is geen bezwaar ge opperd. De Bond van Ned. onderwijzers, liet voor de kinderen opvoeren: De inneming van Den Briel. maar is dat minder erg daxi het zin gen van het bekende lid op Koninginnedag. Is dat dan vredelievender? Laat men toch de zaak van het zingen van dat lied niet zoo gaan opschroeven. Het is niet juist dat de gemeente aan de vereeniging „Koningin nedag" iets delegeex-d maar wel is het waar dat de vereeniging „Koninginnedag" de fees telijkheden organiseert. Spr. is tegen beide ingediend moties. De motie van den heer Castricum komt in stemming. Ze wordt verworpen met 19 stemmen tegen en 18 voor. Vóór stemden de leden: Mevr. Maarschall, mej. Vaxx Vliet, Stam. Koppen, Meijers, Pe per, Oversteegen, Gerritsz, Boes, Keesen, Scholl, Reinalda, Castricxxm, Heidstra. Joos- ten, de Vos, Groenendaal exi Keenvolf. De motie van den heer Scholl komt in stemming. Ze wordt aaxxgenomen met 19 stemmen voor exx 18 tegen. Voor stemden de leden Mevr. Maarschall, mej. van Vliet, Stam, Kopnen, Me.üers. Pe- rer, Overstesgen, Gerritsz. Boss. mei. Bsrde- nis van Berle'"om, Scholl, RslnaMa. Hei-lstra, Joosten. de Vos, Loerakker, Groenendaal, Kesrwolf. Wolff. De mctlc van den heer Oversteegen komt in stemming. Ze wordt verworpen met 30 steramen tegen en voor. Voor stemden de leden mej. van Vliet, Koppen. Peper, Oversteegen, Van de Kamp, Groenendaal en Keerwolf. De motie van de heeren Wolzak c.s. wordt 1 in stemming gebracht. Ze wordt verworpen met 22 stemmen tegen en 14 voor. Vóór stemden de leden Baas, De Braai, Bijvoet, Van Lïemt, Van Kessel, Keesen, Vis ser, Klein, Castricxim, Klein Schiphorst, Loerakker, Mizerus, Wolff en Wolzak. Bij den post 582 subsidiën aan vereexxigin- gen in het belaxxg vaxx de voeding exx de kleediixg van schoolgaande kinderen ver zoekt de heer Van L i e nx t ter zake vaxx kindervoeding eexx subcommissie voor Spaarndam te gaan benoemen. Voor de kiix- deren woxxende in het noorden der gemeexx- te wordt nu reeds eten naar een lokaal in de Gen. Cronjéstraat gebracht. De auto die het eten vervoert kan dan ook wel naar Spaarndam rijden. De ondex-wijzers van school 39 zullen wel de noodige medewer- king vexieenen willen. De heer Roodenburg zegt overweging' toe. Bij den post 590 middelbaar onderwijs verzoekt cle heer Peper dat voortaan den leden vaxx den Raad weder het verslag aan gaande het middelbaar onderwijs zullen ont vangen. De heer Roodenburg zegt dat toe. Bij den post 620 kostexx van musea en openbare bilbliotheken verdedigt de heer Visser een voorstel om de jaanvedde van den Dii-ecteur van het Frans Halsmuseum te bepalen op 3500 tot 4500. Het voorstel vaix den heer Visser komt in stemming. Het wordt verworpen met 28 stemmen tegen en 8 voor. Vóór stemden de leden De Braai, Van Liemt, Van Kessel, Visser, Castricum, Klein Schiphorst, Loerakker exx Mizerus. Bij den post 623 uitgaven voor volksfees ten vraagt de heer Over steegen stem- nxixxg over den post. Spr. heeft bezwaar te gen het uitsteken van vlaggen. De heer Reinalda zegt dat de soc.- dem. zijn tegen onderdeel c van den post bijdrage aan de vereeniging Koninginxxedag in de kosten van kinderfeesten. Onderdeel a van den post voor het uitste ken van vlaggeix 180 wordt aangenomen met de stemmen der leden Peper en Over steegen tegen. Onderdeel b van den post voor het on derhouden exx vernieuwexx van vlaggen groot 150 worclt aangenomen met de stemmen der leden Peper en Oversteegen tegen. Onderdeel c van den post bijdi-age aan de Vereeniging Koninginxxedag in de kosten van Kinderfeesten groot 750 wordt aangeno men met 21 stenxmexx voor en 12 tegen. Te gen stemden de leden mevx\ Maarschall, Stam. Koppen, Meijei-s, Peper. Oversteegexx, Scholl, Reinalda, Joosten, de Vos, Groenen daal exi Keerwolf. Behandeld wordt het voorstel der heeren Castricum exx Wolzak onx aan de Paulusver- eeniging over het jaar 1929 te verleenen 500 sxxbsidxe. De heex* Castricum die het voorstel verdedigt doet daarbij opmerken dat deze vereeniging werk doet in gelijken geest als de Arbeidersjeugd centrale en de vereeniging St. Franciscus Liefdewerk. De heer Van Liemt verklaart dat hem na onderzoek is geblekexx dat deze vereeni ging een buitengewoon goed sociaal werk doet. Spr. steunt gaarne het voorstel. De heer Scholl maakt een opmerking over ongeregeldhedexx die zouden hebben plaats gehad bij het gebruiken van een opeix- bare school door deze vereeniging en klaagt over het uitdeelexx van strooibiljetten door de vereeniging aan leerlingen der openbare schooi zonder dat do naam der vereeniging op het biljet was vermeld. De heer Joosten is van meening, dat het voorstel naar B. en W. om advies moet gaan. De commissie voor de subsidies heeft er nog geen oordeel over kunnen vellen. De heer Roodenburg zegt dat slechts eenmaal een biljet door de vereeniging is uitgereikt zonder dat de naam der vereeni ging daarop was vermeld. Spr. heeft daar aanmei'khig opgemaakt. Eenmaal was er door jongens hei'rie gemaakt om de school heen. Het bestuur der vereeniging heeft toen geen Jxchtbeeldenvoorstelling latexx gevexx. maar de kindeven alleen iets verteld. Dc heer Slingeixberg zegt dat de ver- eexxiging niet tijdig aan B. eD W. de ge waagde inlxchtuxgexx heeft verschaft. Die kwamexx pas op 9 Januari in. B. en W. had den daarxxa niet den tijd de zaak te over zien. Spr. ste't voor het voorstel te zenden xxaar B. en W. onx pxae-advies. Verder stelt spr." voor ook het voorstel der heeren Visser eix andex*en om aaxx cle Vereeniging tot in standhouding van het Consultatiebureau voor Alcoholisme voor het jaar 1929 te ver leenen 500 subsidie te stellexx in handeix van B. exx W. om prae-advies. Besloten wordt beide voorstellen te stellen in handen van B. en W. om prae-advies. Bij Hoofdstuk IX. Ondersteuning aaxi beixoeftigen en werkloozen voert de heer Peper het woord. Spr. vraagt nadere inlichtingen aan B. en W. over de opmerking gemaakt over de administx*atie na het weggaan van dexx laatsten boekhou der vaxx het Burgerlijk Ai*mbestuur. B. en W. hadden gezegd dat de toestand van de ad ministratie bij het overnemen na het ver trek van den boekhouder-secretaris eenige moeite had gegeven. Was die administratie niet in orde aldus sur. exx is ze nu in orde? Voorts besoreekt de heer Peper de onder steuning gegeven vanwege het Burgerlijk Armbestuur. Haxxgt die af vaxx de beslissixxg der ambtenaren of vaxx de beslissing van het Armbestuur? Een andere aaneelesenheid die spr. behandelt is de zaak der werkver schaffing exx werkverruiming. B. en W. ga ven een staatje vaxx werken die zijn uitge voerd of nog uitgevoerd zullen worden. Het is een lange lijst die B. en W. raven, maar al die werden diefden niet alléén ter werkverruiming. Veel is daamndw dat nood zakelijk moest gebeuren. De Haarlemsche Bestuurdersbond kwam met een lijstje van werken die koxxden dienen ter werkverrui ming. maar B. eix W. traden daarin niet in de Memorie van Antwoord op het afdeelirigs- verslag. B. en W. deelen mede dat het voor nemen is arbeidex*s uit dc gemeente in het voorjaar in het oosten vaxx het land te werk te stellexx. Dat is een nieuwe zaak voor Haarlem. Het is echter gewexxscht dat xxxeix de werkloozexx niet gaat dwingexx naar het oosten van het land te gaan. Daarxxa komt spr. op zaken aaixgaande het gasthuis. Spr. kaxx voorbeelden aanhalexx dat patiënten te vroeg uit het gasthuis wer den ontslagen. De verbouwing van lxet gast huis gaat iix eexx te langzaam tempo. Het zal nu gaan niet in vier jaar maar in acht jaar. Het staat er xxn zoo nxede dat er feitelijk ge durende eexx groot deel van het jaar geen wile ziekeuhuiskeuze meer is. Het is onver antwoordelijk dat de verbouwing van het gasthuis gaat in een zoo langzaam tempo. B. en W. dienen mede te deelen wat de oor zaak is van den langzamen gang van zaken. Nog wenscht spr. dat het ;;al komen lot een verlaging van de premie te betalen voor ziekenhuisvex-zekerlng. De heer Over steegen uit klachten over den inlichtingendienst van het Bxmger- iijk Armbestuur. Spr. heeft aanmerkingen op het werk der controleurs. Voigens het blad ,De Nijptang" orgaan van werkloozen zou een controleur 50 hebben geboden aan iemand indien deze zijn functie in het werk- loozen-agitatie-comité zou neerleggen. Het is voorgekomexx dat iemand eerst een on dersteuning is geweigerd maar dat de on dersteuning later werd toegestaan door be middeling van Mr. Heerkens Thijssen. De conclusie van spr. is dat de controleius hxxn wex*k xxiet goed doen. De heer Stam is ook van meening dat op cle lijst die B. en W. den Raad overleg den vele v/erken voorkomen die niet dienen als werkverruiming zooals spr. nader uiteen zet. Er dienen meer werken ter hand geno men te worden ter verruiming van de werk gelegenheid. Ondermeer denkt spr. daarbij aan grondwerken. Het adres van den Haar- lemschen Bestuurdersbond beveelt ook deze spr. in de aandacht van B. en W. aan. Spr. werxscht eexx andere regeling ten aanzien van de uitkeering aan de uitgetrokkenen uit de werkloozenkassen. Het komt nu voor dat zij die zich tegen werkloosheid hadden verze kerd nadat ze uitgetrokken waren langer moeten wachten op steun vanwege het Bur gerlijk Armbestuur dan die het niet hadden gedaan. Dat gaat niet aan. Wat aangaat het zenden van arbeiders naar het oosten des lands om hen daar werk te verschaffen dienen geen dwingende maat regelen te worden genomen. Het moet niet zoo zijn dat men denkt dan zijn we de nxen- schen kwijt maar de menschen en de ge meente moeten er beter voor komen te staaxx bij een uitzending naar het oosten van het land. De heer Groenendaal gaat spreken over de zaak vaxx de bestrijdlxxg van den woeker. Spr. zegt dat te Leiden een com missie is benoemd uit leden van dexx Raad en uit leden van den Armenraad die aan gaaxxde haar werkzaanxlxeden reeds een rap port- indiende. Verschillende feitexx deelt dat rapport mede. -Onder meer wordt medege deeld dat het voorkwam dat bij het leenen van één gulden voor één dag' den volgendexx dag f 1.25 moest worden terugbetaald, dat is dus een betalexx van 25 pet. Bij het leenen vaxx f 100 moet betaald worden een winst van 238 pet. In Haarlem is het ook erg met den woeker gesteld, betoogt spr. die daar eenige staaltjes van aanhaalt. Er is hier een geld schieter die 45 pet. vraagt en die zelf zegt dat er zijn die nog meer vragen. De ge meexxte deed reeds wat voor gemeenteperso- neel om ze te houden uit de handen van den woekeraar. Echter de gemeente dient ook wat te doen om de gemeentenaren te hel pen. De heer Groexxendaal breekt zijn betoog af om het des avonds voort te zetten. In de AVONDZITTING zete de heer Groeixedaal zijn betoog voort Spr. geeft nog eenige staaltjes van woeker en zegt daarbij dat de gemeente zou kunnen helpen met nemen van een polis in onder pand. De gemeente dient meer te doen om de menscheix te houden uit de handen van de woekeraars. Verleden jaar reeds diendi spr. een motie in om B. en W. uit te noodi gen een onderzoek in te stellen naar de hoe grootheid en den omvaxxg van den woe ker te Haarlem. B. en W. namen die motie in prae-advies. Daarna cledexx B. en W. aan den Raad een mededeelïng van gevallen clie bekend zijn aan de vereeniging ter bestrij ding van den woeker maar anders deden B. en W. niets. Spr. zou wenschen dat B. en W. nu spoedig een prae-advies omtrent zijxx motie indienden of dat terzake van het on derzoek naar de gevallen van woeker en de middelen ter bestrijding van het kwaad van den woeker een commissie werd be noemd. De heer de Vos zegt dat geblekeix is dat van gemeentewege drie patiënten worden verpleegd iix het krankzinnigengesticht te Apeldoorn. Door de bestaande vex*hoixdingeix txxsschen het bestuur van het gesticht en de ambtenaarsorganisaties er is nu niet eeni- gex-lei coxxtact meer txxsschenbeide is er gevaar dat de belaixgexx der patiënten in het gedrang koxxxen. Willen B. en W. de zaak eens nagaan.? De heer Boes zegt dat te Haarlem de zorg voor de geestelijk achterlijken en de blixxden goed is geregeld. Echter er zijn nog meer oixvolwaardïge arbeidskrachten als doofstommen en anderen. De aandacht van B. exx W. is daarop reeds gevestigd. Hoe staat het met die zaak? De heer Vaxx Kessel zegt dat B. en W. terzake vaxx de werkverschaffing eexx lijst gaven waarvan de quantitext het gaat win- xxen van de qualiteit. Te Haarlem zijn xxu ongeveer 1500 werkloozen. Er diexxt meer ge daan te worden voor werkverruiming. Het duurt te lang eer dat kan worden overgegaan tot ophooging van gronden bij de tot heden gevolgde handelwijze Indien het zoo gaat dan dient de zaak anders te worden aan gepakt, dan dient de gemeexxte zelf zand te laten vervoeren voor de ophooging van ter reinen. Spr. gaat daarna sprekexx over het Bur- gex-lijk Armbestuur. Vaak komt spr. met hen in aanraking die eexx uitkeering van het Burgerlijk Armbestuur gehad hebben en dan vraagt spx*. zich nxexxigmaal af, lxoe is het mogelijk dat ixx bepaalde gevallen steun is verleend, bijv. om een handel te gaan drijven. Het is noodig dat het Burgerlijk Armbestuur de zaken van de uitkeering breeder gaat oxxderzoekexx. Spr. gaf indertijd aan den heer Wolzak een lijstje van personen maar hem is gebleken dat bij niet één van die pex*sonen een informatie na dien is ingewoixnen. De heer Keesen besprekende de zaak van de ziekenhuisverzekering, zegt dat ge bleken ls dat de gemeente daarbij voordeeli- ger uit is dan ze het was voordat die ver zekering er was. Of nu echter de premie moet verdaagd worden? Spr. is van raeenixxg van niet, maar dat lxet beter is de ziekenhuisver- zekerixxg te gaan uitboxxwen Ixx dien zin, clat ook de verpleging in sanatoria er onder valt. Verder zou dan nagegaaxx kunxxen worden of het mogelijk is dat xxiet alléén diegenen die bij een ziekenfonds zijxx aangesloten zich kunxxen verzekeren voor ziekenhxiisverpleeine maar ook anderen die niet lid vaxx een fonds kuxxxxen zijn wegens de inkomexx-grens. Wat aaxxgaat het gasthuis vraagt spr. of gemaakt kaxx worden dat des Zaterdags ook de derde klas patiënten mogen bezocht wor den. Ilxxlde brengt spr. aaix B. en W. voor de verbeteringexx in het Gasthuis aange bracht. Als er werkloozen naar het Oosten van het land gezonden worden, willen B. en W. dan toezien, dat. de menschen een behoorlijk loon krijgen; indien het noodig ls dan moet de gemeente een bijslag op het loon gaan geven. Met dwang moet men voorzichtig zijn. De menschen werken ixx den regel liever aan dat ze steun gaan trekken. Maar, in dien het mocht blijken, dat er zijn die liever steuntrekken, dan naar het Oosten van het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ceat. per re-el. welke door huisboudelijkcn arbeid ruw, rood of beschadigd zijp, wor den weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60. tube 80 ct. PU&QL land gaan om daar te gaaxx werkeix, laat men dan den dwang gaan toepassen. De heer Koppen zegt dat hij als regent van het Gasthuis in zekeren zin mede ver antwoordelijk is voor den gang van zaken inzake de verbouwing vaxx het Gasthuis. Dexx langzamen gang van zaken betreurt spr. mede. Maar de oorzaak daarvan is niet ge heel aan het college vaxx regenten te wijtexx. Het college van regenten deed eexx plan voor de verbouwing klaar makexx. Ixx Juni kwam het plan bij het college in, maar daarxxa kwam er contact met het bestuur vaxx het Jolles Ziekenhuis, wat maakte dat ixx het plan een veranderixxg moest gebracht worden. Het plan is daax*na vier maanden bij het college van B. en W. geweest eer dat het in den Raad kwam. Spr. hoopt dat de gang vaxx zaken voortaan vlugger zal zijn. Ten aanzien van de. ziekenhuxsverzekerixxg is spr. van oordeel dat de gemeente daar bij inderdaad zijde heeft gesponnen. Het is gebleken, dat nadat de verzekering is inge voerd er niet meer zooveel bezwaren zijn bij de menschen om ixx een ziekenhuis ter verple ging te wordexx opgexxomen. Ongewensclit is de contributie voor de verzekering te gaaxx vei'lagen. Wel dient er te koraexx een uit bouw der verzekering zoodat de verzekerden ook kunnen opgenomen worden in Sanatoria exx in het Parkhei'stellingsoord te Haar lem. Spr. uit nog den wensch dat er komt een betere wachtgelegenheid voor hen die zich aanmelden voor steun van bet Bxxrgeriijk Armbestuur. Als het drxxk is dan moeten de menschen zelfs buiten wachten daar daxx de gang te klein is. De heer V a xx Liemt nxerkt op, dat veel is gesproken over de werkverruiming. Spr. vraagt aandacht voor het beter makexx 'van den Schalkwijkerweg. Aan dien weg zoudeix binnenkort werkloozen kunnen wordexx te werk gesteld. Het is een quaestie vaxx afgra ving en van normaliseerexx vaxx den weg. Wellicht kaxx reeds tegen de volgende zit ting van den Raad het noodige crediet wor den aangevraagd. De heer Keerwolf vraagt een soepeler toepassixxg van de uitkeering door den dienst der werkloosheidsbestrijding. Meermalexx moet eexx terugbetaling geschieden oxndat iemand niet 'is ingeschreven bij de gemeente lijke arbeidsbeurs. Indieix geen moedwil ixx het spel is dan rnoet iemaxxd om zulk een reden niet van een uitkeering uitgesloten worden. Dexx heer Van Kessel zegt spr. dat indien er klachten zijn over uitkeeringen vanwege het Bxxrgeriijk Armbestuur, die klachten niet aaxx één lid maar aan het Bxxrgeriijk Armbestuur moeten ingediexxcl wordexx. De heer Slingeixberg eenige opnxcr-» kingeix beantwoordende, zegt, dat aaixgaan de de financieele gevolgeix vaxx de zieken huisverzekering ïxa een jaar nog niet eeix gefundeerd orodeel is te vellen. B. exx W. deden uit eerbied voor den Raad eexxige medeelxngexx in de Memorie van Antwoord. Het is ongewenscht nu over te gaan tot een premieverlaging. Aangaande de opixeming van verpleging' in het Parkhorstelliixgsoorcl onder de ziekenhuisverzekering, heeft spr. nu nog niet een bepaalde meening. Hij zou wenschen dat het college van B. en W. die zaak nanx in nader onderzoek en dat die zaak ging naar het college om prae-advies. Liever dan over te gaan tot een verlaging der premie, gaat spr. het zoeken in de rich ting van uitbouw der ziekenhuisverzekering. Gaanxe wil spr. dienaaixgaande met de be sturen der ziekenfondsen overleg' gaaix ple gen. Spr. noemt het instituut der zieken» huisverzekering een nuttig. Iixdien de zieken- lxuisverzekering voor de gemeexxte voordeel mocht gaan opleveren daix is het gewenscht geldente gaan reserveeren voor den bouw van een nieuw ziekenhuis. De vraag naar ziekenlxuisopxxeming is toeixernende. Aan den heer Groenendaal deelt spr. mede dat terzake van den hier bestaanden woe ker B. en W. advies ïixwonnen vaix de ver» eenigingen ter bestrijding van deix woeker. Deze deed mededeelïng dat haar wel geval- leix van woeker bekend wareix. maar ze deed ïxiet een opgaaf vaix het aantal gevallen. Om die reden meenden B. eix W. de zaak nog eens te moeten'aanzien. De Haarlemsche Hulpbank wil hulp verleenen tot verstrek- kiixg van gelden noodig voor zaken tot eexx bepaald bedrag, mits men de noodige borgen heeft. Het Leidsche rappox*t willen B. en W. gaan bestudeeren. Ze hadden daartoe nog geen gelegenheid. Ze willen dan nagaan of de goede wenkexx, die in dat rapport gegeven worden, te Haarlem ook toepassing kunnen vinden exx worden behartigd. De zaak vaxx het verleenen van voorschotten aan genxeexx- tbpersoneel te Haarlem werkt uitstekend. Na genoeg alle aanvragen die inkwamen werden ingewilligd en over het algemeen zijn die zaken goed verloopen. Het is aan B. eix W. niet bekend, dat er is een minder goede verhouding tusschen het bestuxn* exx de ambtenaren werkzaam aan het gesticht te Apeldoorn eix of in ver band daax-nxede het belang der patiënten gevaar loopt. Het college van B. en W. zal nagaan of de behandeling der gemeente- patiënten in dat gesticht goed is. Het gaat echter bezwaarlijk diegenen die te Apeldoorn verpleegd worden te zenden naar een ander gesticht. Het gesticht te Apeldoorn is er een voor de Joden, die er heengezonden worden omdat ze daar een Jooösclxe verpleging ont vangen. B. en W. zullen een waakzaaxn oog op de zaak hoxxöen. De Voorzitter deelt mede dat van den heer Oversteegen een drietal voorstellen zijxx ingekomen: ten eerste terzake van het ixx- voeren van de 45-urige werkweek voor het genxeentepersoneel, ten tweede terzake van één extra uitkeering groot f 30 aan de ondersteunden vanwege het Burgerlijk Arm bestuur, ten derde terzake van het uit- keeren van uurloon aan de werkloozen, ge lijk aan het uurloon geldende voor de vak lieden. De voorstellen worden xxiet genoeg onder steund exx kunnen dus niet ixx behandeling komen. De Voorzitter beantwoordt eexxige ge dane opmerkingen. De opmerking dat c'.e toe stand der administratie van het Burgerlijk Armbestuur bij het overnemen exx na het vertrek van den secretaris-boekhouder eenige moeite gaf. mag nier dexx indruk ves tigen, dat er iets niet in orde was. Eet gaf alleen moeite omdat de secretaris-boekhou der een .gedeelte van de ad min: si rati e thuis had en omdat hij ongesteld was. Alles is nu voor elkaar. De zaak wordt xxu zoo ge regeld dat terzake van de administratie voor

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14