HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 25 JANUARI 1929 DE ZIEKTEVERZEKERING. 1- EEN OVERZICHT. HET GOUDEN FEEST DER N. Z. H. T. M. TWEE JUBILEUMFONDSEN. In de maand Mei 1931 zal het zooals wij reeds in het kort madedeelden 50 jaar geleden zijn, dat in exploitatie werd gebracht de Noord-Zuid-I-Ioilandsche Stoom tramwegmaatschappij (N.Z.H.S.T.M.), later omgedoopt in Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij (N.ZH.T M.) In verband hiermede is opgericht het Gouden Jubileumfonds 1931 ten doel heb bende dit feit te herdenken De bedoeling is t.z.t. de directie eene complete meubileering nan te bieden voor ie conferentiezaal in het hoofdkantoor der Maatschappij. De Directie heeft bereids verzekerd, dat zij aan ieder personeellid en zijn gezin zoo veel mogelijk gelegenheid zal geven aan feestelijke samenkomsten, welke alsdan zul len worden gehouden, deel te nemen. Voorts werd opgericht het Permanent Ju bileumsfonds met 't oog op de vele jubileums bij de Maatschappij. In 1929 zijn er niet minder dan 31 zilve ren jubileums onder het personeel, waarvan 28 in complex Haarlem en 3 in complex Leiden. Vroeger werd er by zulke gelegenheden met hjsten gewerkt, doch bij zoo'n groot aantal jubileums levert dit natuurlijk be zwaren op. De oplossing is gevonden in bovenbedoeld fonds, waarvoor vaste bijdragen door het personeel gegeven woroen. De bedoeling is aan alle jubilarissen bij hun jubileum een geschenk uit het fonds ue geven. Hetgeen de Directie tot nog toe gewoon is geweest te doen, zal zij bovendien blijven doen. Op den jubileumsdag zal de Directie of haar vertegenwoordiger den jubilaris com- plimenteeren en hem het gebruikelijk ge schenk aanbieden. KLEINE THERESIA STICHTING. De Kleine Theresia-stichting, het R.-K. tehuis voor onverzorgde zuigelingen in de Tempeliersstraat ,zal worden uitgebreid. Er is nu een verloting gehouden, waardoor het bestuur de geldmiddelen heeft verkregen om het noodige meubilair voor de vergrooting aan te schaffen. Donderdagmiddag heeft de trekking plaats gehad. Dat de verloting een succes geworden is dankt 't bestuur aan de medewerking van vele organisaties en parti culieren. „WILLEN IS KUNNEN". In de laatste vergadering van bovenge noemde muziekvereeniging- werd het bestuur samengesteld als volgt: N. Hansen, voorzitter; D. H. Smit, secretaris, Gen. Cronjéstraat; G. v. Kleef, penningmeester; F. Timmermans en A. J. Inkenhaag, commissarissen. Tot di recteur is benoemd de heer ,P. Wit Sr. te Spaarndam. Dit korps is in Haarlem-Noord gevestigd; het houdt de repetities op Woensdagavond in het lokaal van den heer Bergman, aan den Rijksstraatweg 180. Jlm, rektnrner, Th. Kruijt; een Stalmeester, W. Nottelmande directeur, A. Snoeks, een heer, A. van den Borg. Het kamerschut, blijsi 3l in 1 bedrijf: De vader, A. v. d. Borg; de moeder, mevr. Dit Tunlnga; de grootvader, H. J. J. van Zandbergen; de grootmoeder, mevr. Jo. Bouw meester; de vriend, H. Tuninga; de dienst bode, mej. Jo van Meurs. De muzkale begeleiding geschiedt door Stoekens Band. .FORD KOMT TE ROTTERDAM. De Raad heeft den verkoop van terreinen goedgekeurd. Ford komt naar Rotterdam. Ondanks heftl- gen tegenstand van den wethouder van plaat selijke werken mr. A. de Jong, heeft de raad gisteravond met 2811 stemmen aangenomen het voorstel om met de Ford Company de reeds vermelde transactie aan te gaan. Daar door krijgt Ford de beschikking over een ter rein van 15.000 vierkante meter aan den rechter Maasoever tegen een prijs van f 18 met een ontie voor de resteerende 13.000 vier kante meter, meldt de Tel. Mr. A. de Jong had ernstige bezwaren, om dat bedoeld terrein voor veel hoogere prijzen aangeboden is aan andere gegadigden, boven dien zal de invloed van deze transactie na- deelige gevolgen hebben yoor andere grond- verkoopen. NIEUWS UIT DE FILMWERELD. „Von" 's zeven ambachten. Erich von Stroheim, steeds kortweg „Von** genoemd in de Hollywoodsche Paramount- studio's heeft voor hij regisseur en acteur werd de volgende ambachten bekleed: con ducteur, stalknecht, strooibiljet-verspreider, bootsman, sheriff, tooneelspeler en figurant bij films. L' Herbier tegen „Geld", De Fransche regisseur Marcel 1' Herbier, heeft met Brigitte Helm, Alfred Abel, Aleo- ver en de nieuweling Marie Glory in de hoofdrollen een film gemaakt naar Zola's boek „Het geld" voor de maatschappy Ciné- romans, films de France. Vanwege deze maatschappy is in de film geknipt en veran derd, zonder dat l'Herbier er iets over te zeggen had. Op den dag dat de film voor de pers zou draaien heeft hy een comuniqué aan de Parijsche bladen gezonden, waarin hy o.a. zegt, geen verantwoordeiykheid voor de film op zich te nemen. Hy heeft Cinéromans een proces aangedaan, dat be langwekkend is voor de film-industrie, daar nu uitgemaakt zal worden, in hoeverre een regisseur over zijn. films te beschikken heeft. Trouwt Chaulfh weer? Volgens Parijsche bladen zou Charley Chaplin voor de derde maal gaan trouwen. Ky schijnt den moed dus nog niet verloren te hebben. De uitverkorene zou zyn Georgia Hale, die de rol van Georgia in „Goldrusü" speelde. Chaplin zwijgt over deze kwestie in zeven talen. r Nimmer is de sociale rechtvaardigheid van een wettciyke vastlegging der verplichting tot verzekering van de arbeiders tegen de risico's, die de mogelijkheid van ziekte met zich brengt, betwist. Allerminst toen een maal de wetteiyke verzekering van arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in het. Staatsblad had gestaan. Ook in de Kringen van hen, die den Staat zooveel mo gelijk houden willen bulten de regelingen, tile werkgevers en werknemers met elkaar treffen, opperde men tegen een ziektever zekering geen bezwaren. Bovendien was er zooveel in de maat schappy gegroeid, dat bouwsteenen aandra gen kon voor hot gebouw der ziekteverzeke ring l Ziekteverzekering was voor breede lagen in ons volk Iets vanzelfsprekends: men kende de ziekenkas, het ziekenfonds. Reeds pl.m. dertig jaren geleden werd om 'een overzicht van het bestaande te verkrij gen, een enquête ingesteld naar de ver schillende vormen der ziekteverzekering. Voorts scheen een regeling volgens de wet noodzakeiyk, want er tierden misbruiken: er werd winst gemaakt uit den wensch van tie financieel zwaksten om zich tegen de risico van ziekte te dekken. Het is ongeveer dertig jaren geleden, dat de ongevallenwet in werking trad. En xtu schynt eindeiyk het oogenblik daar te zyn, dat ook een ziekteverzekering levensbestaan zal worden gegeven. Immers: het is thans niet anders te ver wachten, nu het ontwerp Slotemaker de Bruine geheel voor behandeling gereed is, dan dat spoedig na de beëindiging van het Kerstrecès de Tweede Kamer de ziektewet met minister Slotemaker de Bruine zal be handelen. In het zicht dier behandeling willen we hieronde.r de hoofdpunten doen volgen van de verschillende regelingen, die in den loop der jaren de hoop op een ziekteverzekering hebben levendig gehouden. Eigeniyk is er reeds een ziekteverzeke ringswet: de Ziektewet-Talma heeft reeds Sn Juni 1913 in het Staatsblad gestaan. Het tydstip van ten uitvoerlegging zou nader bij Koninkl. Besluit worden geregeld. De wet is echter nooit ingevoerd: de stryd over de beste methode heeft nog altijd de invoe ring opgehouden. En nadien heeft ons land nog gehad: het wetsontwerp-Treub (winter 1915'16), een voorontwerp-Aalberse tij dens het eerste kabinet-Ruys, een wetsont werp-Aalberse, Ingediend kort voor het af treden van dezen minister in Februari 1925, benevens het voorontwerp en het wetsont werp van den huidigen Arbeidsminister Slo temaker de Bruine. De wet-Taïma berust op het beginsel: alle arbeiders in den zin der wet zijn verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ziekte. By de invaliditeitswet is het anders wijl daar de arbeiders verplicht zijn zich te verzeke ren. In det wet-Talma was aangifte voor den arbeider niet noodlg. Als de werkgever zijn verplichting niet zou nakomen, zou daardoor de verzekering van den arbeider niet onderbroken worden. De bepaling: „alle arbeiders in den zin der wet" deed losse ar beiders en huispersoneel uitsluiten, terwijl ook loontrekkenden in openbaren dienst (staat, gemeente) of seml-publieken dienst (spoorwegen) bulten de wet zouden vallen. Het ontwerp van Minister Treub stelde de ziekteverzekering op dezelfde basis als de invaliditeitsverzekering. Ieder die onder de laatste viel, zou ook verplicht zijn zich te gen de gevolgen van ziekte te verzekeren. Hiermede werd verkregen een belangrijke unificatie en vereenvoudiging van verzeke ring: één inschryving, één registratie, zoo noodlg één premiebetaling, éen begin en één einde der verzekering. Ook de losse arbei ders en do huisbedienden zouden dus onder de verzekering' vallen. En de bestaande be-, palingen t.a.v. de huisdienstboden, zooals art. 1638 y Burg. Wetb. die stelt, zouden kunnen vervallen. Door die regeling werd tegemoet geko men aan een bezwaar, tegen de wet van Talma geopperd, het bezwaar, dat ieder, die arbeider bleek te zijn, krachtens dit arbei dersschap verzekerd was ook al had hij nim mer zich doen Inschry ven en was er voor hem nimmer premie betaald. Minister Treub breidde de bevoegdheden der byzondcre kassen uit dit vergemak- keiykte de erkenning' dezer lichamen: de gedachte van de eenvoudig te beheeren „plaatseiyke kas" was in Treub's voorstel behouden. Een onderscheid van groote beteekenls was, dat Treub ook dc geneeskundige ver zorging als object van verzekering in zyne voorziening opnam. DE INBRAAK AAN DE VAN MERLENLAAN. TWEE JEUGDIGE INBREKERS VOOR DE RECHTBANK. Een volle tribune cn een groene tafel vol blinkend zilver. Dat was de aanblik van de rechtzaal Donderdagmiddag. In het vervelooze bankje twee jongens, uit de onderwereld van het gerechtsgebouw gekomen, waar de cellen zijn, streng bewaakt door gehelmde rijksveld wachters. Achter de advocatentafel Mr. L. G. van Dam. De officier van justitie deed zyn eentonige relaas, waarin uit golven van offlcieele en formeele woorden de hoofdzaken opduiken: diefstal in vereeniging gepleegd, 31 Decem ber, 's morgens omstreeks half twaalf. Van Merlenlaan. Heemstede. Glasruit van een deur gebroken, deze aan de blnnenzydc toen ge opend. tafelzilver meegenomen. Verdachten waren de varensgezel P. P. uit Haarlem, een jongen van 17 nog maar, en F. ,V.. iemand van 23. ook uit Haarlem. De eerste getuige mcj. J. A. Lcfcbre vertelde Zy hield toezicht op 't huis van mevrouw H. van Beeck Vollenhovenvan Limburg Sty- rum. die uit de stad was. Den morgen van Oudejaarsdag kwam zy in den salon om de planten van mevrouw Van Beeck te verzor gen en zy zag twee menschen vluchten. Zij heeft de inbrekers alleen op den rug gezien, dus niet kunnen herkenrion bU confrontatie. Na het ontdekken van de misdaad heeft zU de politie opgebeld. Getuige mevrouw Von Beeck Vollenhoven gaf ook eenige toelichting, zy had geen sne- ciale opdracht gegeven aan mej. Lcfebvre, doch dat deze op het huis paste was een al- Minister Aalberse keerde in zyn vooront werp van 1920 weer ten deele terug naar de wet-Talma. Aan dezen terugkeer was niet vreemd het feit, dat de heer Aalberse als Kamerlid met dc rechterzyde de aanneming van het ontwerp had mogehjk gemaakt. Hy voelde een stuk vaderschap Minister Aalberse nam wel ook de losse arbeiders in zyn wet op, maar bleef by Tal ma's beginsel dat de arbeider, zonder meer, verzekerd was. De yerbreeding en vergemakkeiyking van de médewerking der byzondere ziekenkassen door Treub gewenscht. werden ook in het voor-ontwerp Aalberse in ruimen zin aan vaard. Door aanvulling der voorzieningen ten bate van arbeidsters by zwangerschap en bevalling werd het stuk moederschapszorg, reeds gegeven in Talma's wet, nog belangrijk uitgebreid. Het wetsontwerp van Minister Aalberse stond geheel onder den invloed van zyn unificatie-plannen. Daarmede in verband was 't, dat de band tusschen ziekteverzeke ring en invaliditeitsverzekering werd ver broken en een nieuwe band gelegd werd tus schen ziekte- en ongevallenverzekering. De verzekering der arbeiders tegen de gel delijke gevolgen van ziekte of bedrijfsonge val zou in hoofdzaak gevoerd worden door z.g. Bedrijfsverenigingen, in het leven ge roepen door ondernemers en arbeiders of wel (als tydelyke maatregel) door één of meer werkgevers. Leden eener bedryfsvereeniging zouden zyn de aangesloten werkgevers. Hunne arbeiders waren krachtens het lid maatschap hunner werkgevers verzekerd by de bedryfsvereeniging. Arbeiders, wier werk gevers niet lid waren van eene bedryfsver eeniging, zouden by den Raad van Arbeid verzekerd zyn. Zou minister Aalberse destyds nog kans gehad hebben zyn ontwerp met de Kamer te behandelen hy zou het wel hebben aan genomen gekregen, want uit vrijwel alle fracties ontving hij steun. Het eenige be zwaar, dat aangevoerd werd was de onze kerheid van de verzekering bij conflicten tusschen werkgevers en werknemers. En tenslotte: het voor-ontwerp van mi nister Slotemaker, zooals hij het toezond aan den Hoogen Raad van Arbeid. Ook Dr. Slotemaker de Bruine wenschte de wet-Talma te doen uitvoeren, maar niet zonder wyziglng. Die wyzigingen hielden deels verband met de sinds 1913 veranderde economische omstandigheden en met sedert tot stand gebrachte of voorbereide wette- ïyke regelingen anderdeels beoogden zij, om aan de voorzieningen, uit de maatschappy opgekomen ruimere bewegingsvrijheid in te ruimen dan minister Taima, in overleg met de beide Kamers in 1913 had gedaan. Een nieuw beginsel beteekende dat niet, verge leken met de bestaande imaar niet-uitge- voerde) ziektewet, omdat ook hierin een plaats aan het particulier initiatief was in geruimd. Hier heeft dus alleen een aanvul ling plaats gehad. Minister Slotemaker behield het beginsel, dat allen, die de wet arbeiders acht ver zekerd zyn en wel by den Raad van Arbeid. Echter: met uitzonderingen: de door Talma genoemde plaatselijke onderlinge kas, het ondernemingszlekenXonds, de bedrijfsver- eeniglngen (van de soort van „ziekte-risico") en de in collectieve contracten opgenomen regelingen werden geacht voldoende waar borgen van soliditeit en deugdeUJkheid op te leveren, om ze naast de kas van den Raad van Arbeid te aanvaarden. Minister Slotemaker nam voorts van mi nister Aalberse's voorontwerp de gunstige bepalingen over t.a.v. zwangerschap of be valling van een arbeidster. Nieuw was de be paling. dat omtrent de uitkeerlng van zie kengeld, by bevalling aan een ongehuwde verzekerde byzondere regelingen zouden kunnen getroffen worden. De minister heeft niet het ontwerp-Treub gevolgd, om ook de geneevskundige behande ling van den verzekerde toe te zeggen en te regelen. Met Talma en Aalberse bepaalt hij zich tot het eischen, dat de verzekerde lid zy van een .toegelaten ziekenfonds". In verband met dit laatste zal het ont- werp-zlekenfondswet te zamen met de ziek tewet moeten worden behandeld, nu deze bepalingen ook in 's ministers definitief ontwerp een plaats kregen. Na het advies van den Hoogen Raad van Arbeid ontvangen te hebben, kwam minister Slotemaker de Bruine met het wetsontwerp, dat spoedig in de Tweede Kamer in behan deling zal komen. Daarover maken wy in ons tweede artikel enkele opmerkingen. INTIMUS. tentie van haar. De inbrekefl hebben buffet laden opengebroken en het zilver er uitgeno men. Zij kwamen binnen door een ruit van de achterdeur te vernielen en daarna de spanjolet open te draaien. De lichtdruk kersgezel J. Prinsen legde be- langryke verklaringen af. Hy heeft op den genoemden tyd twee personen zien heen en weer loopen in de omgevfng van het huls. Daarna zag hij ze in de richting Be ^nebroek gaan, Een hunner, dien hij ai,- verdachte V. herkent, had een soeplepel omgekeerd in zyn zak. Hy verloor ook een lepel. Verdachte V.: Ik ben er heelemaal niet ge weest. Ook getuige J. Th. Bakker uit Haarlem, wiens beroep overeenstemt met zyn naam, was om 12 uur Jn de Van Merlenlaan en heeft de verdachten zien loopen en den gevallen lepel gezlën. Hy is beiden' nagefietst toen zy naar Benuebrock gingen. Zij verdwenen in het kreupelhout, maar een eindje verder kwamen ze er weer uit. (Het zilver is door de politie in het kreupelhout gevonden i. Ook de 30-jarige koopman G. Vernout uit Heemstede heeft gezien, dat de grootste van de twee, V., den lepel liet vallen. Verdachte V. hield vol er niet geweest te zyn. Verdachte P. bekende. Zij hadden langs het huis gcloopen en dachten: .Daar kunnen wij wel eens wat halen". Zij hoorden in liet huis de telefoon gaan, maar er 'kwam geen ant woord op. Daaruit concludeerden zij terecht, dat er niemand thuis was. Met den arm had den zij het ruit van de deur ingedrukt. P. antwoordde op vragen van den presi dent. dat hij geen'werk had. hy woont nog bij zijn ouders, en is eenmaal eerder veroor deeld. Verdachte V. is reeds twee maal veroor deeld. Het O.M. zelde in zijn rrruisitolr, dat V., die alles ontkent minder verstandig doet, dan P. die toegeeft, daar het wettig cn overtui gend bewijs van diefstal in vereeniging gele verd is. Terzake van de straf kunnen beiden niet over een kam geschoren worden. Van P. moet in aanmerking genomen worden zyn leeftyd. Pro Juventute heeft zich reeds zUner aange trokken, maar het heeft niet geholpen, daar om is een strenge straf op haar plaats, nJ. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Voor V. staan de zaken ongunstiger. Hy is ouder en staat ongunstig bekend, hij is hier van eigeniyk de auctor intellectualis. Voor hem vroeg spr. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger zeide, dat hy in de stukken met heeft kunnen vinden een mededeeling, dat Pro Juventute zich met verdachte P. heeft bemoeid. Verd. staat niet ongunstig be kend, het heeft hem steeds aan goede leiding ontbroken. Hy heeft oppassende ouders. Daar hy goed kan chauffeeren zou hy chauf_ feur willen worden, maar daar is hy te jong voor. PI. vroeg voor hem een lichtere straf, maar toezicht er op, dat er meer leiding komt bij zijn opvoeding. Ten opzichte van verdachte V. refereerde Mr. Van Dam zich aan het oordeel der Rechtbank. Dit zal Donderdag a.s. kwart voor tien be kend worden. BILLITON, HET TIN-EILAND. DE FILM DER N. I. F. M. Een interessante filmavond had het de partement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappy voor Ny'verheid en Handel Donderdag georganiseerd in den Schouw burg Jansweg. Vertoond werd de film „Billi- ton" een cinematografische reisindruk, ver vaardigd door onze Haarlemsche Neder- landsch-Indische Film Maatschappy. De film bestaat uit vier deelen, in het eerste, de alge- meene inleiding maken wy kennis met het tweede tineiland van Nederlandsch Indië, dat zoo groot is als Drente en Friesland samen, waar een tropische wildernis hier en daar nog onvergeiykelyk mooie gezichten biedt, die door den operateur den "heer I. A. Och se zeer verdienstelijk zyn gefotografeerd. Te midden daarvan en tusschen hoog uit den weelderigen plantengroei opryzende granietrotsen heeft de GemeenschappeUjke Mynbouw Maat schappy Billiton haar etablissementen, waar van die te Tandjong Pandan, zeer belangrijk zijn. Er zyn Europeesche ziekenhuizen, zoo goed als tennisbanen en een badplaats, Goe- noeng Tadjem. Manggar, 75 K.M. verder aan de andere zijde van het eiland is het centrum der winning van ertsen, daar is de grootste diesel-centrale voor electriciteit van heel ons Indië, daar zyn de hulpétablissementen en het atelier te Lipat Kadjang. Het tweede en derde deel van de film be handelen de tinwinning zelf, van den primi tieven vorm der Chineesche particuliere ont ginningen die met de hand en waterkracht het tinhoudende gesteente vergruizen en het erts tegen vaste pry zen aan de maatschappij leveren, tot de moderne installaties der maat schappij zelf. Alluviale tingronden spoort de maatschappij op door boringen, een interes sant bedrijf, dan volgt het wasschen en wegen van de grondmonsters. Kykjes kregen wy van het boren in zee, wy zagen de gapende afgronden der kollongs, de uitgestrekte ertsgroeven, waar spuitinstalla ties den grond loswerken en wegspoelen naar de waschgoten van 100 en meer M. lengte, waarin het zware, erts bezinkt in de lichtere by producten wegspoelen. In alluviaal terrein werken de emmerbaggers, tot 19 M. diep. Uit het vaste gesteente wordt de ertshoudende grond gewonnen door „open aderbouw" o.a. te Lat jet. Klapa Kampit is het centrum der tinwinning uit vast gesteente. Hier blaast het dynamiet gansche heuvels op en wordt diep- bouw toegepast, zien wy een mijnschacht met galerUen. Het vermalen van de ertsgesteenten gebeurt er met den Pebblemotor, het wasschen in de schudtafel, of met de rondtafel, een ke gelvormige centrifuge, op welker rand het zware tinoxyde biyft liggen. Het zwaarste concentraat komt tot bezinking in de Sand- buddle en de Blime-buddle. Als het zuivere oxyde op houtvuren gedroogd is komt het in zakjes van 31 K.G.. de halve pikols, vindt zyn weg naar de pakhuizen en via prauwen naar de K. P. M.-boot, die het naar de Singapoor- sche sraelterijen brengt, welke het als Straitstin afleveren. Het laatste deel van de rolprent is aan de bevolking gewyd. De mynbevolking is meest geïmporteerd, or werken 18.000 Chineezen, contractkoelies, die als nieuweling, Singkeh, zich aan een strenge controle te onderwerpen hebben. Zy vereenigen zich tot zelfstandige groepen, de Noempangs, en hoe die leven toont ons de film op onderhoudende wyze. ARROND.-RECHTBANK. *- UITSPRAKEN A. N., betonwerker, wonende te Velsen. Appèl overtr Jachtwet, f 15 boete subs 10 da gen hechtenis o. v. P. C. T., los arbeider, wonende te Alkemade, thans gedetineerd. Diefstal, drie maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hech tenis. o. v. A. C. B., groentenkoopman, wonende te Al kemade. Heling, f 30 boete subs 15 dagen hechtenis o. v. F. B.. los werkman, wonende te Haarlem. Appel overtr. art. 453 W. v. S. Vonnis Kanton rechter Haarlem bevestigd. PERSONALIA. Ds. P. A. E. Sillevis Smit te Haarlem staat op het tweetal voor de vacature bij de Gere formeerde kerken lh hersteld verband te Am sterdam-Zuid. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Zomers, Linschotenstraat 37 n, armband; Dusscldorp, Smedestraat 4, armband; Meijer, Paul Krugerstraat 13. bankbiljet; v. d. Mark, Voorzorgstraat 7, bril; mevrouw Wagner, Brouwerskade 3, ceintuurgesp; Nieuwenhui- zen, Grebbestraat 19, étui met inhoud; Hee- rens, van 't Hoffstraat 2, schoentje; v. cl. Bock. Semarangstraat 8. hondenhalsband; Bur. van Politie, Smedestraat, handschoen; Smit, Merwedestraat 15. hond (llcht-grijs), Kennel Fauna, hond (fox. wit-geel). gebrachc door Zwarter, Rozenprieelstraat 36 B.; Veralte Dubbelebuurt 28, kat (muiskleur); Gordijn, Colensostraat 38. portemonnaie met inhoud; Schaapman, Jacob Geelstraat 26, pakje; En- nink, Vooruitgangstraat 56, portefeuille; v.d. Steen. Brandstraat 30. rUwielbelastingmerk; Bel, Tugelastraat 7. schoen; Haarbos. M. v. Heemskerkstraat 57.. vulpen, Heyne. Anjelier- straat 25. vorken; Meyer. Gen. Bothastraat 27. zakdoek: Straatmans, Velserstrs*^ 79 ?ak- SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 25 Jan. af. Sabbath: Vry dagavonddienst bij den In gang te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.25 uur. 200 Europeesche films naar Amerika. Volgens een. statistiek in do New-York- Herald zijn in 1928 200 Europeesche films in Amerika, ingevoerd tegen 75 In 1927. Duitsch- land stond bovenaan met 83 films, (jan volgden Engeland met 37, Frankrijk met 30. Rusland met 16 en voorts Zweden, Italië Po len en Oostenrijk. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen* 's avonds te 7.15 uur. Zon- dagavqnd te 7 nur. De diensten op Sabbath worden verricht ter Synagoge L. Begijnestraat 11. De overige diensten alsmede Talmoed Torah worden vêrricht in het gemeentege bouw L. Wijngaardstraat 14. MILLIONNAIRSKINDEREN ONTVOERD. In de Rue Lenötre te Parijs zyn twee Ame- rikaansche kinderen, een 13-jarig meisje en een 9-jarige jongen, door vijf mannen in een auto ontvoerd. De moeder der kinderen zy heeten Ruth en Frank Woodward is een rijke Ameri- kaansche, die gescheiden van haar man te Parijs leeft. Dc ontvoering moet. volgens de politie door den vader, den multimillionnair Frank Woodward uit Rochester, zijn op touw gezet. Frank Woodward had eenige particu liere detectives geëngageerd, die voor de school der belde kinderen wachtten, tot zij met de gouvernante naar buiten kwamen. De gouvernante werd tegen den grond ge- loopen, een onderwijzer, die de ontvoering trachtte te verhinderen, verwondde zich ernstig by het stukslaan van een auto-ruit. De auto was weldra verdwenen. Het schynt dat Woodward te voren al passen en plaats- biljetten voor dc kinderen voor den overtocht naar Amerika heeft verzorgd. „JACOB VAN LENNEP" Men schrijft ons: Maandag 28 Januari zullen in den Stads schouwburg door „Jacob van Lennep" voor haar leden worden opgevoerd drie éénacters, nl Het kind, Saltimbanque en het Kamer schut van Herman HeUermnns... Deze stuk ken zyn onder leiding van den heer F. Primo ingestudeerd. Deze heeft zich daarvoor zeer voel moeite gegeven en na maandenlange en ernstige studie valt er niet aan te twyfelcn of het zal een der beste tooneelavonden wor den door „Jacob van Lennep" de laatste Jaren gegeven. Dc werkende leden zijn ongetwijfeld voor een mocilyke taak gesteld; een toneelwerk in één bedrijf is uiteraard sterk gecomprimeerd, de handeling kort en gebonden, de dialoog raak schetsmatig en alles x-icht zich in tiental minuten tUds op den slot-indruk, die bereikt moet v/orden. op gevaar af het heele stuk te zien vallen. Daarom is alleen de poging van Jacob van Lenixep reeds merkwaardig ln haar soort. De rolverdeeling is als volgt: Het kind, drama in één bedryf Dr. Larsen; A. Snoeks, Frida, mevr. Tor.i Groeneweg; Dr. Stein M. de Vries; Emma Jo- nas.mevr. Co. v. d. Berg; dienstbode mevr. Jo Bouwmeester. Saltimbanque. tooneelspel in 1 bedr.. August, F. Primo; Tunny, zijn vrouw, mevr. Toni Groeneweg; Helnrich, rijn zwager, J. van Doorn; Pips. zijn schoonvader, H. J. J. van Zandbergen; Joep, Clown, H. Tuninga; Nog een statistiek.]©. Op 31 December 1928 bestonden er op da geheele wereld 57341 bioscopen. Europa spant de kroon met 27.338, Noord-Amerika heeft er 20.500, Canada 11G0, Zuid-Amerika 3733, Azië ruim 4000 en Afrika 640. Van circus tot bioscoop. Wij vernemen, dat er ernstige plannen be staan om het vroegere circus Carré te Am sterdam, dat de laatste jaren slechts voor tooneel-, opera- en variété-voorstellingen werd gebruikt, tot bioscoop te verbouwen. Meisel bij de geluidsfilm. Edmund Meisel. die de muziek voor „Potem- kln" en „Tien dagen die de wereld deden wankelen", componeerde, werkt thans voor de geluidsfilm. In Duitschland is een compo sitie van hem verfilmd, thans toeft hy in Engeland waar twee kleine geluidsfilms on der zijn leilding gemaakt worden. Greta Garbo is te duur. De Fransche regisseur Dimitri Kir san off, die o.a. Mënilmontant maakte, wilde voor zijn nieuwe film .Les Croises" Greta Garbo als hoofdrolspeelster hebben. Volgens Cinê Comoedia was de blonde Zweedsche hern echter te duur, zy vroeg voor iederen dag filmen 2500 gulden. Het levende lijk, „Het levende Ujk" verfilmd door Franz Ozep met Pudowkln in de rol van Fedja is thans gereed. De eerste vertooning zal bin nenkort te Beriyn plaats hebben. Dr. Berger weer naar Hollywood. Dr. Ludwig Berger die in Duitschland „Das brennendo Herz" met Mady Christians in do hoofdrol, heeft gemaakt, gaat 8 Februari te Hamburg scheep naar Amerika. Harry Licdtke zingt, Harry Liedtke is een der vele lievelingen van het bioscooppubliek. Hij maakt ook ge dichten, speelt goed piano en zingt boven dien aardig. In Berlijn is nu een geluids filmpje vertoond van Harry aan de piano een liedje zingend. De pers onthoudt zich van critiek. Dc geluidsfilm In Amerika. Western Eelectric, de firma die de appa raten voor het vertoonen van geluidsfilms volgens de Movietone- en Vitaphone-procé- dé's levert, heeft verklaard voor I Januari 1930 in Amerika 4000 installaties te leveren, terwijl in hot jaar 1928 500 apparaten ia Europa geplaatst zouden worden. Wij in de Duitsche fPmpers. Het feit, dat Pudowkin in ons land slechts eenmaal mocht spreken voor een besloten gezelschap heeft in de Duitsche filmners groot opzien gewekt. Zoo gaf de Film-Kurier berichten hierover met groote „koppen". Hetzelfde blad, dat over het bioscoopwezen in ons land zeer goed ingelicht is, gaf on langs ook een uitvoerige beschouwing over de Zuiderzeefilm van den heer D. J. van der Ven, welke opgenomen werd door de Orion-filmfabriek in Den Haag,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10