Dr. Willem Roy aards overleden DATUMSTUKJES Liebermann te Amsterdam 46e Jaargang No. 13S86 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-en Feestdagen Vrijdag 25 Januari 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27y3, met Geïllustreerd Zondagsblad f Ct32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een aeent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57H« Franco per post door Nederland 13-S7i4. Losse nummers f 0.06. Geill. Zondagsblad per 3 maanden f 0.57H» franco p. post BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 12713 Drukkerij *0122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1-5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels 10.60, elke regel meer f 0.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25, elke regel meer 10.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling 4de Serie: „De Strafzaak Mary Dugan", 3 uur. Schouwburg Jansweg: Centrale Kunst Or ganisatie. Frieda Boot, zang, Ellen Kok, piano. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Gemeentelijk Orgelcon cert. Sepha v. Beinum Jansen, viool; George Robert, orgel, 8 uur. Gebouw „Saiem", Bakenessergracht 65: Evangelische lezing, 8 uur. Cinema Palace: „Vrijspraak" 8 uur. Luxor Theater: „De doodende kus"; „Het Lunapark van New York", 8 uur. Rembrandt Theater: „Vriend Harry". Too- neel: Klawdia Gorewa en Ivan Kireeff, 7—9; 9.15—11.15 uur. Standaard Theater. Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Heemstede: R.-K. Vereenigïngsgebouw, Heerenweg: Groote jubileumstentoonstelling afd. Heemstede Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. 10—6 uur. ZATERDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel (A. v. de Horst en Jan Musch) „Mijn vrouw wil scheiden". 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Balmasqué G. J. de Lange. 8.30 uur. Gebouw Bloemhof: „Vriendschap zij ons Doel", Balmasqué. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en *s avonds. Heemstede. R.-K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg: Groote jubileumstentoonstelling afd. Heemstede Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. 1010 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN CABARET MODERN HEDEN SCHITTEREND PROGRAMMA CATO CULP Holl. Soubrette C0R DE JAGER J™;;1*' n,,!t DUO DE VOS Muzikaal duo THE 3 MORLEY'S Zaterdag SOC1ETY-AVOND van 8-3 u. Na 12 u. geen toegang, einde 3 u. VnacLts AMSTERDAMSCHE PR,M* BRANDSTOF ANTHRACIET - MIJ verzegezl°KKEN Groote Houtstraat 187, Telef. 12504 Amsterdam - Hilversum - Bussum - Leiden (Ook sntbrac'et en brechco' e» toot cn'ra'e verwarming) De ramp bij den Hoek Voor de nabestaanden der 8 helden Onze inschrijving H. B. f 1.—G. d. F. f 1.—Van 2 rubrieker- tjes f 1.—W. R. f 2.— Bertha f 0.60; Reünie oud-leerl. R.K. Lyceum f 10.Spaarpot Ber tha en Jan f 0.50; Eigen geld loterijclub van Vier f 3.50; Mevr. F. f 1.50; Spaarpot Guus f 0.50; Van ons viertjes f 1.J. B. f 1,50; Bot je bij botje f 2.53; G. E. B. f 5.—: M. A. f 1.—; N. N. f 26.25; Personeel C. en A. f 25.— R. fi. f 1.—; wed. N N. f 1.50; N.N. f 3.—; Monteurs Drostes Choc. f?br. f 5.50; N. N. f 10.M. G. H. f 2.—; fam. H. v. M. f 5.—; Uit den spaarpot van Co en Gé f 1.N.N. f 0.50; Spaarpot van Coba f 1.P. v. D., Overveen f 2,50; Wouter D.. f 2.50; mevr. B.—V. f 3.—; Bri f 5.Uit Annie's Spaarpot f 1.50; Mies M. f 1.— A. O. Z. f 1.—; N.N. f 2.—; F.F. f 0.50. Pers. N.V. Kousen- en Handschoenenfabriek afd. vormerij en droogkamer f 11.J. v. K. f l.J. v. K. f 1.familie M. f 1.van de 4 S-en f 1.50; R. K. f 1.50; E. V. f 1—; de heer en mevr. H. f 10.Sjoelbakpotje O. N. Laan Overveen f 2.50; H. H. f 2.50; v. G. te O. f 5.—; H. M. M. N. f 5.—; J. A. J. O. f 2.50; J. J. E. Heemstede f 10.—; mevr. E. v. P. Heemstede f 10; A. O., Heemstede f 3.25; N. N-, Overveen f 1.Eond van Rijwiel- en Mo- torhandelarcn afd. Haarlem f 13.fam. v. IT. en I. f5; v. B. 2..50; Stads Armen- en Zekenhuis f 13.77; Uit de s"aarnot van Time en de tweeling f 2.53; Wekker f 5.—; N. N. f 2.53; CoHec'-e concert Zang en Vriendschap f 21 e.van Zonnette en Bobê d'Amour f 0.50 E. P. B. f 2.50; H. L. W. f 2,50: A. T. f 1.—: R. B. f 1.—. Totaal heden f 470.87. Vorig to taal f 8429.27. Samen tot heden f 8900.14. Hebt u al bijgedragen? Doe het nul, HAARLEM, 25 Januari. Zwendelaars In Frankrijk hebben ze er weer een finan cieel schandaal bij. Ditmaal is niet de kleine belegger het slachtoffér, maar de Staat, die voor tachtig millioen francs is opgelicht door een Franschman, een Rus en een Belg, ge zamenlijk vormend den Raad van beheer van een groep suspecte instellingen, die op suspecte wijze orders van ambtenaren heeft gekregen. Omdat het de Staat is vindt men het niet zoo erg als de voorgaande finan- cieele stormen. Weliswaar zal er van het geld waarschijnlijk zoowat niets terecht ko men, maar de belastingbetaler is goed voor die tachtig millioen. Dat gaat ais 't ware ongemerkt. Hij weet immers niet beter of het hoort zoo. In Duitschland zijn ze er, wat groote zwendelzaken betreft, nog vrijwat erger aan toe dan de Franschen, en ook daar is pas een nieuwe grande affaire ontdekt be kend als de zaak der wisseivervalschers, dr. Lewin c.s. In Engeland staan de zaken gunstiger, en de eenige onaangename-kwestie van dezen aard, die op het oogenblik door de justitie behandeld wordt, is het proces tegen den politieman Goddard, beschuldigd van om- kooping door houders van nachtkroegen en nog verdachter huizen. Hij zegt evenwel dat hij het grootste gedeelte üan zijn verdachte vermogen bij elkaar gegokt heeft op paarden en buitenlandsche valuta. Het lijstje is zeer vatbaar voor uitbreiding, waarvan lk mij terwille van de plaatsruimte en de onverkwikkelijkheid maar zal onthou den. Wij Hollanders zouden de handen kun nen ineenslaan over die slechtheid van het groote buitenland, met al 2ijn financieele zwendelaars en corrupte ambtenaren, ware het niet dat juist de heer Salomon Lleber- mann, tusschen twee inspecteurs in, in ons land is teruggekeerd, hetgeen het tweede deel inleidt van een financieel schandaal romannetje dat ook niet bepaald tot trots aanleiding geeft. Terwijl de herinnering aan een reeks fraudeerende ambtenaren, en no tarissen en knoeiende advocaten ons nog al te versch in het geheugen ligt. Misschien mag dé schuchtere vraag ge steld worden, of de op finaneieelen zwendel- in-'t-groot en óp corruptie gestelde straffen wel zwaar genoeg zijn. Schrijver dezes be hoort tot de (nog steéds erg modern geachte) minderheid die gevangenisstraf inhumaan vindt, en niets liever zou zien dan de invoe ring van een menschelijker en ook doeltref fender correctiemiddelop vergrijpen tegen de maatschanpelijke orde. Maar zoolang wij niets beters hebben mag toch de vraag ge steld worden of het wel billijk is om een ge wetenloos individu, dat door zijn positie en ontwikkeling de gelegenheid krijgt om dui zenden onschuldige slachtoffers te maken, met dezelfde straf van éen of anderhalf jaar of nog minder te bedeelen als b.v. den an- alphabeet met crimineelen aanleg die eeri enkel mensch benadeelt door een inbraak te plegen eerste geval, en niet op te groote schaal, anders krijgt hij meer. Er mag de tweede en nog belangrijker vraag aan ver bonden worden, of de straffen die bijvoor beeld aan de eerste drie veroordeelden in de Veendammer affaire door het Amsterdam- sche Hof zijn opgelegd, wel voldoende .af schrikwekkend zullen werken om andere zwendelaars-in-wording van hun daden te rug te honden. Wat corruptie door ambtenaren betreft, geldt zoo ongeveer hetzelfde. Dergelijke men- schen beVleeden vertrouwensposities, laten er zich veelal op voorstaan ook Kan hun on- Het woord is aan. George Bernard Shaw: De ideale echtgenoote is zij die alles doet waarvan de ideale echtgenoot houdten niets meer. eerlijkheid als misdrijf laag worden aange slagen? Nu er een soort vhn zwendel- en cor ruptie-epidemie in gansch Euiopa schijnt te woeden zullen diverse regeeringen wellicht het moment gekomen achten om voorstellen inzake herziening en verhooging van diver se strafwet-maxima over te gaan. Als zij er te lang mee wachten zal de openbare meening er wel toe dwingen. Allicht is de reden, dat Engeland in dezen tijd van groote zwendel- affaires bevrijd blijft, dat men daar dit soort van misdrijf veel zwaarder straft dan op het Continent Zeven jaar is de normale tax, die in den na-oorlogschen tijd nog aan Horatio Bottomley en George Lee Bevan werd toebedeeld. Onze Parijsche correspondent schreef dezer dagen over de werschelijkheid van strenger openbare controle op de uitoefening van het bankbedrijf. Ook dit is een vraagstuk dat in meer dan een land urgent is. R. P. EEN WOONWIJK AAN HET ZUIDER BUITEN SPAARNE? DINSDAG A.S. VALT DE BESLISSING Onze lezers weten, dat bij den gemeente raad van Haarlemmerliede een aanvraag in gediend is om op een terrein ten Zuiden van den houtzaagmolen „de Eenhoorn" aan het Zuider Buiten Soaarne een woonwijk te bou wen. Er waren bezwaren, omdat een deel van den raad meende, dat dit gedeelte terrein on bebouwd moest blijven, voor het behoud van het natuurschoon. De stemmen staakten in den raad. Nu komt Dinsdagmorgen 29 Januari de raad van Haarlemmerliede samen om opnieuw over dit voorstel te stemmen. WELKOM, VREEMDELING. Lieber'Liebermann daar ben Je, Weer op Nederlandsch domein, Bij die lieve domme menschen, Die die Nederlanders zijn; Plotseling was je verdwenen, Ach, je bleef niet lang genoeg, Voor een gast die bij zijn gastheer, Zich zoo echt fideel gedroeg; .Neen, dat was niet aardig van Je, Liebermann, als je eens wist, Hoe men je die lange dagen, In ons landje heeft gemist; Je bent steeds aan t woord gebleven, Toen je hier was, ongestoord, Maar nu je bij ons terug bent. Komen wij eens aan het woord; Er is veel aan je te vragen, Sinds je van ons henenging Tot op zekere hoogte welkom, Niet-geheel-meer-vreemdeling (Je arre»tant (met den reisdeken) gaat het PalcU Tan Justitie aan de PrinsengracVt te Amsterdam binnen. Hedenmorgen bereikte ons het ontstellen de bericht dat Willem Royaards aan de Ri viera, waar hij voor herstel van zijn ge zondheid verblijf hield, op twee en zdstig- jarigen leeftijd overleden is. Louis Bouwmeester, de Lobo's, Chrispijn, Mien van der Horst, Henri Brondgeest, Hubert la Roche en thans Willem Royaardsaan ons tooneel zijn in de laatste jaren wel groote slagen toege bracht. Het heengaan van Willem Royaards is wel het ernstigste verlies, dat ons nationaal tooneel in de laatste jaren heeft geleden. Louis Bouwmeester was een universeel tooneelgenie, maar Royaards be- teekende voor ons tooneel in zijn geheel nog meer, omdat hij het jaren heeft geleid, er richt-ing aan gaf en bij het beste deel van het Nederlandsche publiek weer belangstel ling in de dramatische kunst heeft vermogen te wekken. Kij nam in ons land eenzelfde plaats in als een Max Reinhardt wiens volgeling hvJ in veel opzichten genoemd mocht worden in Duitschland. De betee- kenis van Dr. Willem Royaards voor ons too neel was om nog een andere vergelijking te trekken even groot als die van Dr. Wil lem Mengelberg voor de muziek in Neder land. Wij behoeven slechts enkele stukken te noemen, die door Royaards ten tooneele zijn gebracht, om de vooraanstaande plaats, welke deze tooneelleiöer in ons land heeft ingenomen, in het volle licht te stellen Adam in Ballingschap, Lucifer, Gysbreght van Amstel, Driekoningenavond de voor stelling welke Royaards zelf het liefst is ge weest Midzomemachtsdroom, Winter avondsprookje, De Vroolijke Vrouwtjes van Windsor, Oedipus, Elektra, Danton's Dood. Ik dien, De Barbier van Sevilla, Het Levende Lijk, Doodendans, Droomspel.... het waren de gróóte voorstellingen van een nu helaas! voorbije tooneelperiode, die al het andere in ons lancl in de schaduw stelden. Wanneer wij aan deze voorstellingen, elk afzonderlijk, terug denken, voelen wij eerst recht, wat Royaards als regisseur beteekende ROYAARDS *LS FAUST. en hóe onherstelbaar groot het verlies is, dat ons land met zijn heengaan heeft geleden. Willem Royaards was een kunstenaar van groote, bijna heroïsche allure. Er was zoo als Flits Lapidoth het eens zoo terecht heeft gezegd in Royaards' figuur iets Napoleon tisch. Hij was geen man om te dienen maar- om gediend te worden; er ging kracht en in spiratie van hem uit. Een heerschersnatuur. exuberant, impulsief, spontaan, zwierig, ro mantisch, energiek en met een bijna bo- venmenschelijke werkkracht! Geen tooneelspeler drong dieper in een werk door dan Royaards! Om Strindberg voor wien Royaards een ongekende bewonde ring koesterde en dien hij het grootste too neelgenie der laatste 100 jaren en den ,Um- stürzer aller Dramatik" noemde in Neder land te brengen, leerde hij in enkele maan den Zweedsch en gaf hij diens Droomspel in een eigen vertaling. Trouwens ook Jonk- vrouwe de la Seiglière. Winteravondsprookje, Doodendans. De Vijf Frankforters, Danton's Dood en Welkom Vreemdeling vertaalde Royaards zelf. Hij kende van de onder zijn leiding gaande stukken niet alleen zijn eigen rol maar ook de rollen der andere spelers uit zijn hoofd. Wanneer een tooneelwerk zijn liefde had gaf hij er zich aan met gansch zijn wezen en heel zijn ziel. „Ik heb drie maanden met dit werk ge leefd en het is mij aan het hart gegroeid" zoo schreef Royaards mij eens naar aan leiding van een kritiek over „Ik dien". Met heel zijn hartstochtelijke natuur zette hij zich voor zoo'n werk in. verdedigde het zoo noodlg met vuur, kreeg het lief. alsof het geheel uit hem zelf gegroeid was. Royaards schiep een werk, dat hij opvoerde, voor de tweede maal; den persoonlijken in vloed van een schrijver duldde hij dan ook niet naast zich. Daarom was het Royaards ook niet mogelijk concessie te doen aan den smaak van het publiek. De stukken, welke hij op voerde, moesten zijn liefde, althans zijn groote genegenheid hebben Een werk. dat voor hem geen waarde had of dat hem per soonlijk tegenstond, zou hij niet onder zijn leiding instudeeren, ook al zou het voor de kas enorme recettes hebben oplgeleverd. Dit was één der jorzaken. dat Royaards, die het realisme en naturalisme verfoeide, nooit behalve Schakels - een realistisch stuk ten tooneele heeft gebracht en hij ook zoo heel weinig voor de Nederlandsche too- neelsch rij vers die in hun beste uitingen realistisch van aanleg zijn heeft gedaan- Toen Royaards Heyermans na zijn dood wil de eeren, koos hij daarvoor zijn meest poë tische werk het droomspel „Uitkomst uit. Dr. Willem Royaard» op dertigjarigen leeftijd. Man van literaire eruditie was hU de aangewezen persoon om Vondel Shakespeare, Sophocles en Goethe op ons tooneel te bren gen. Maar Royaards was te veel tooneel speler om zich oij de keuze van zijn stuk ken enkel door het „literaire" te laten lelden. Een Duitsche klucht als ,De Sabynsche Maagdenroof", waarin tooneelfiguren ala Strleze en de „professor" var. breedo allure voorkomen, trok hem onweerstaanbaar aan, hij zette er zich met heel zijn persoonlijk heid en even greote liefde voor alsof het een werk van Shakespeare gold! Nooit deed Royaards iets half steeds gaf hij elk op te voeren werk de volle maat, als of het een meesterwerk was Vandaar dan ook. dat voor stellingen van de „gewone' stukken als De Sabynsche Maagdenroof. De vijf Frankfor ters, Mijlpalen, Welkom Vreemdeling. Blauw- baard's Achtste Vrouw, onder Royaards' regie tot tooneelgebeurienissen konden worden. Hij gaf aan elk stuk zijn eigen stijl! Dat was het groote, het heel persoonlijke van Royaards' regie. Ik geloof niet dat wij Royaards' zeer uit zonderlijke plaats als regisseur beter kunnen doen uitkomen dan met aan zijn opvoeringen van Gysbreght van Aemstel te herinneren. Hierin heeft hij wel op de meest overtui gende wijze bewezen, hoe ver hU boven alle andere tooneelleiders in Nederland uitging. Nooit heeft vóór of na Royaards de Gys breght van Aemstel een zoo grooten Indruk op het Hollandsch publiek gemaakt als in de opvoering onder zijn regie Hij gaf ook dit werk zijn eigen stijl, plaatste het in het volle licht en in de kleur var de bloeiende renaissance en lier ons voor het eerst zien, hoeveel „tooneel' er in den Gysbreght ver scholen lag. De opvoeringen van Vondel's werk waren voor het Nederlandsche publiek, dat de Gysbrecht laten wij het maar eerlijk bekennen vrij vervelend vond en ging zien uit traditie en om Kloris en Roosje een openbaring. Voor Royaards was het tooneel geen „vak". Hij hield van het tooneel met een bijna ge passioneerde liefde. Dr. Walch vertelt in zijn levensbeschrijving van Royaards in de Jtoyaords al» Svengaü ia „Trilby"*,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1