ctD HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. KINADRUPPELS FEUILLETON Het Meisje uit de Stad VRIJDAG 25 JANUARI 1929 DERDE BLAD Het Einde bereikt. De begrooting met 283 stem men aangenomen. In de laatste zitting: bedryven, tarievenpolitiek G. E. B. Salarisverhoogingen aan twee directeuren onthouden, zelfs aan den heer Van Hees. den heer Van Liemt, die zich inderdaad daarbij beriep op een toezegging, die inder tijd door mr. Bruch, als waarnemend bur gemeester, aan den directeur zou zijn ge daan. Ook de heer Baas pleitte er voor en wethouder mr. Heerkens rhijssen stak zelfs een complete lofrede op den directeur af, wiens belangen in deze hij warm verdedig de. Het hielp evenwel niet want er waren te veel voorstanders van „tusschentydsche salarisverhoogingen" afwezig. Als de begroo ting iets sneller was afgehandeld, en de sa- larisverhooging van den heer Van Driel Woensdagavond al aan de orde was geko men, zou hij haar zeker gekregen hebben. Want toen ontbraken er eenige tegenstan ders. Nu werd het voorstel met 1812 stem men verworpen, terwijl eenige dagen geleden de directeur van den Hout en Plantsoenen de eenige die succes heeft gehad, en die zich dus wel mag gelukwenschen op pre cies dezelfde gronden als ue heer Van Driel zijn salarisverhooging met 1918 stemmen zag verleend. Een speculatieve zaak die salarissen. ..ethouder Mr. Heerkens Thijssen. In dertien zittingen, dus twee minder dan verleden jaar, heeft de gemeenteraad de begrooting afgehandeld. Donderdagmiddag om. kwart voor vijf werd de eindstemming bereikt. Het resultaat was dat de begrooting met 283 stemmen werd aangenomen. Te gen stemden de heeren Castricum (R.-K.), Peper (C. P.) en Oversteegen (A.S.P.). De heer Joosten (S.D.A.P.) verliet de zaal en kwam onmiddellijk na de stemming terug, zoodat aangenomen mag worden dat hij er zich opzettelijk aan onttrok. Verder waren er niet minder dan zeven leden afwezig. Het was een slot zonder eenige plechtig heid. Vroeger bestond de usance dat de nestor van den Raad een woord van dank tot B. en W. en de ambtenaren richtte, dat dan door den voorzitter beantwoord werd. Maar deze kleine ceremonie schijnt afge schaft te zijn. Toen de laatste zitting begon bleek nie mand meer iets over het hoofdstuk Armen zorg, dat den vorigen avond zooveel discus sie had uitgelokt, te zeggen te hebben. De drie volgende hoofdstukken werden vlot af gehamerd en pas bij hoofdstuk XIII der uitgaven (de Bedrijven) kwamen de tongen weer los. De tariefspolitiek van het Gemeen telijk Electriciteits Bedrijf vorderde nog geruimen tijd, in hoofdzaak omdat de heer Castricum terugkwam op zijn bij de alge- meene beschouwingen gehouden rede, en deze thans in breeder opzet herhaalde. Zoo- als men weet is de heer Castricum scherp gekant tegen de tariefspolitiek van het G. E. B., omdat hij vindt dat de kleine gebrui kers teveel moeten betalen in verhouding tot de groote afnemers (de industrie), die z.i. te weinig betalen. Zijn fractieleider de heer Van Liemt, gaf opnieuw te kennen dat hij het met de be- drijfs-economische inzichten van den heer Castricum, die inderdaad wel een zeer in dividueel karakterdragen, vierkant oneens is. De heer Johan Visser, wiens moed nim mer versaagt, deed zijnerzijds nog een held haftige poging om den onwrikbaren heer Castricum op de hiaten in zijn redeneering te wijzen. De heer Joosten zelf voorstander van tariefsverlaging voor de kleine gebrui kers, wees er nochtans op dat men aan de industrie tegen concurreerenden prijs moet leveren en dus niet aan verhooging van dien prijs kan denken. Wethouder Mr. Slingenberg ging heelemaal niet meer in op de rede van den heer Castri cum, omdat hij deze zaak afgedaan achtte bij de algemeene beschouwingen. Mr. Bijvoet deed een poging om den wethouder tot andere gedachten te brengen, maar deze stond op zijn stuk, hetgeen den Raad wel licht een veertiende zitting bespaard heeft. Het bekende voorstel van B. en W. inzake invoering van een nachttarief werd daarop aangenomen met 18 tegen 13 stemmen. Verder kregen diverse bedrijven elk nog een korte beurt. De heer Joosten geloofde niet dat het drei gende tekort bij het grondbedrijf een mil- lioen zou bedragen maar hij drong aan op overzichtelijker administratief beheer, waar op mr. Slingenberg antwoordde dat men nog niet kan voorspellen of er in 1930 een belangrijk tekort bij het grondbedrijf zal zijn, en aanried om eerst de schatting eens af te wachten. Er dient-voor te worden ge zorgd dat de gronden niet te lang vrij lig gen, en voor een overzichtelijker administra tief beheer zal worden gezorgd. Het voorstel om het salaris van den di recteur der Gemeentereiniging met 500 te verhoogen, en het maximum derhalve op 6500 te brengen, werd eerst verdedigd door Zóo ongunstig was de conjunctuur, dat zelfs de heer Van Hees, directeur van den Stadsschouwburg, zijn verhooging van 3800 tot 4500 niet kreeg. Ook dit voorstel werd door den heer Van Liemt ingediend, en op nieuw viel de heer Baas hem bij. Ook de heer De Breuk snelde ditmaal te hulp, en ten tweeden male hield wethouder mr. Heer kens Thijssen een warm pleidooi voor den belanghebbende. De S. D. A. P. stemde even wel tegen alle verhoogingen omdat zij het principieele standpunt innam dat de zaak van de salarissen der hoofden van dienst als geheel behandeld moest worden en niet op deze wijze. De heer Johan Visser stelde zich op het zonderlinge standpunt, dat hij na de verwerping van de salarisverhooging voor den directeur van het Frans Halsmuseum verder tegen alle verhoogingen stemde. Misschien ligt het aan mij, maar van zoo'n houding begrijp ik niets. Het resultaat was, dat dit voorstel werd verworpen met 1614 stemmen, een voor den heer Van Hees wel zeer onverdiend resul taat. Ik kan slechts herhalen wat ik reeds in het vorige overzicht heb gezegd: dat de gemeente Haarlem dezen directeur voor den door hem zoo uitstekend verrichten zooveel initiatief en toewijding eischenden arbeid schandelijk slecht betaalt. Het zou voor het gemeentebestuur een welverdiende straf zijn als vandaag of morgen eenige andere ge meente hem een behoorlijk salaris bood en uit Haarlem Weg haalde. Het is evenwel te hopen dat dit niet gebeuren zal, want de gemeente zou een groot verlies lijden. Er is m den gemeenteraad zonder twijfel een meerderheid voor een salarisverhooging voor den heer Van Hees, maar door de af wezigheid van niet minder dan negen leden, vermoedelijk bijna allen voorstanders, kwam die niet tot uiting. De meerderheid zal ho pelijk inzien dat zij verplicht is om het hier bij niet te laten, en zoo spoedig mogelijk op de zaak terug te komen. Bij de behandeling van de Inkomsten sprak de heer Baas nog een woordje voor de af schaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf, maar vond natuurlijk geen troost bij den wethouder van financiën. Er is voorloo- pig blijkbaar geen kans op. Tenslotte bleek, dat tijdens de behande ling der begrooting de uitgaven vermeerderd waren met 11.120 zoo ongeveer een tiende procent, hetgeen bescheiden mag heeten van welk bedrag f 3000 in minde ring werd gebracht op het Burgerlijk Arm bestuur en de rest op den post Onvoorzien. Deze werd daardoor verminderd tot 234.571, waarop de eindstemming plaats had. Wethouder Mr. Slingenberg. Toen werd nog even besloten om een half miilioen af te lossen in vijftig annuïteiten en rentende 4 12 pet., te leenen voor den douw van arbeiderswoningen aan de Pijlsiaan, en daarna viel eindelijk des voorzitters hamer. Het groote jaarnjksche Raadspraatfeest behoort weer tot het verleden, en alleen de analytische verslaggevers zullen er nog da gen op na-zwoegen. Den wethouder van financiën, mr. Slin genberg, zij vacantia gegund. R. P. MUZIEK. H. O. V. LEDENCONCERT. Het eerste concert onder Eduard van Beinum op dien gedenkwaardigen elfden October 1927 was tevens het laatste dat ik bijwoonde. De indrukken die zijn directie mij toen gaf brachten mij de overtuiging dat het met de H.O.V. in artistiek opzicht den goeden weg moest opgaan. Die indrukken vervaagden in middels niet en het was alzoo met onge wone belangstelling, dat ik thans de ver richtingen van het orkest en zijn leider volg de. Het mag waar zijn dat bedoeld concert een bijzonder gelukkige avond was voor den dirigent en zijn ensemble. Maar even waar is het, dat een uitnemende vertolking van een Brahms-symphonie iets meer vraagt dan geluk alleen. Zij gaf ons toen gelegenheid. Van Beinum's dirigeercapaciteiten te belich ten: het concert van heden doet ons zien. dat wij bij zijn debuut in Haarlem ons niet vei-gisten. Van Beinum moet ook Artistiek sterk staan tegenover zijn musici, om van hen te ver krijgen een weergave van Beethoven's eerste symphonie, waarin niets is te merken van sleur, of een speelwijze die slechts de opper vlakte raakt. Immers, ieder orkestman kent zijn partij zóó dat hij ze zonder schroom uit het hoofd zal spelen. Maar men behoefde slechts het coda van het finale te hooren (de laatste herhaling van het Rondo-thema) om zich een oordeel te vormen, hoe er ge arbeid wordt om tot een vitale weergave van Beethovens muziek te komen. De vast in el kaar grijpende aflossing der onderscheidene instrumentengroepen stelt voorop: een her haald en ambitieus studeeren en hier mag letterlijk niets aan het toeval worden over gelaten. Een kleine vergissing van de hobo hi het Andante, een ontijdige inzet, mogen wij gerust op rekening stellen van een on juist begrepen afspraak betreffende het al of niet „nemen" der reprise. Beethoven's muziek schonk ons een klaren blik in de wijze waarop men bij de H.O.V. werkt., doch wij kregen ook hier, later bij Mahler nog veel meer, den indruk dat deze uitvoering niet was een stereotype herhaling van wat op de repetities beter of minder goed werd gege ven: zij was een levende, want artistiek sterke, daad. Dat, moet opvallen aan ieder die anders luistert dan met het oor alleen. Met veel liefde werd ook gespec/d de orkest- suite van Gerard von Brucken Fock, een prachtig stuk impressionisme, dat, al neigt het nergens naar de klankkleuren der jonge ren, toch ook evenmin herinneringen wakker roept aan „schon Dagewesenes". Een sterk in- divïdueele muziek alzoo. De uitvoering riep den grijzen kunstenaar naar het podium, waar men hem warm huldigde. Met de keuze der soliste was men niet ge lukkig. Anna Ibald greep met Mahler's „Lieder eines fahrenden Gesellen" enkele armlengten te hoog, wat juist oorzaak werd dat zij roerloos langs ons heen gingen. Het moge waar zijn dat indispositie haai- remde, maar wanneer het geluid niet goed „zit", be hoeft het niet te verwonderen dat bij deze uiterst zware muziek de zuiverheid zóózeer in 't gedrang komt, dat elk kunstgenot is uit gesloten. Bij Hugo Wolf werd alles ietwat vrijer en viel er minder aan te merken. Doch Mahler en Wolf mogen slechts onge rept tot ons komen. Het lied „Neue Llebe" werd zonder aankondiging vervangen door „Schlafendes Jesuskind". Wij misten on gaarne de rijke instrumentatie van het weg gelaten lied, wijl die zulk een prachtig con trast had gegeven tegen de uiterste soberheid der bezetting van het eerst gezongene „Auf ein aites Bild". Men weet het, de instrumen tatie is van Wolf's hand. Van den aan *t eind gespeelden Wagner (Tannhauser-ouverture) mag men smalend opmerken dat het niet bepaald een novum is Hij was het wèl door de wijze waarop ook hier veel, wat traditie werd, overboord werd gesmeten. Het Pilgerchor, dat veelal wordt gespeeld als werd het op een harmonium ge jengeld, had hier een klare plastiek, het ge heel was zeer klankschoon en de slotclimax, al werd zij niet op vrachtauto's-met-rups- wielen aangevoerd, kwam door de gereser veerde directie van wat voorafging, zeer tot zijn recht. G. J. KALT. P. S. In het verslag van Zang en Vriend schap verbetere men enkele zetfouten. Over Duvosels composities leze men: Daar is aan gewerkt met het hart (de laatste drie woor den waren weggevallen). Verder sprak ik niet van: onvermoeide-, doch van onvermoede emoties. XEDERLANDSCH INSTITUUT TOOR DE KENNIS VAN HET BUITENLAND. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. M. A. M. Wasslnk, heeft aan het bestuur der Vereeniging Neder- landsch Centraal instituut voor de kennis van het buitenland, medegedeeld, dat hij in stemt mat het streven der vereeniging om in Nederland een centraal instituut op te rich ten ter verzameiihg en verspreiding van ob jectief betrouwbare voorstellingen en over zichten van de sociale, politieke en economi sche instellingen en verhoudingen in andere landen. De minister heeft zich tevens be reid verklaard, zijn medewerking te verlea- nen tot het verwezenlijken van genoemd voornemen der vereeniging. Intusschen werd het algemeen comité van voorbereiding uitgebreid door toetreding van o.a.: mr. A. K. de Block, commies griffier der Eerste Kamer; H. Nijgh, direc teur der Nieuwe Rott. Crt.; jhr. prof. dr. B. C. de Savornln Lohnian, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en prof. dr. J. J. Salverda de Grave, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, voorzitter van het Genootschap Nederland- Frankrijk, te Amsterdam. ADOLPHE EXGFRS BIJ HET ROTTERD. HOFSTAD TOONEEL. De te Berlijn gevestigde Nederlandsche tooneel- en filmacteur Adolphe Engers, die op het oogenblik by Barnowsky speelt in „Das Geld ligt auf der Strasse" (Geld ligt op straat), zal einde Maart als gast optre den in een nieuw stuk bij het Ver. Rotter- damsch Hofstad Tooneel, meldt het Hbld. MGR. STROOMER OVERLEDEN. Deken van Amsterdam en kanunnik van het bisdom Haarlem. Monseigneur Stroomer, deken van Amster dam is gisterenmiddag te ruim 12 uur in het Mariapaviljoen overleden, meldt de N. R. C. Mgr. Stroomer was te Schagen 7 April 1864 geboren. Hij studeerde op de seminaries te Hageveld en te Warmond en is in 1890 tot priester gewijd. Hij werd vervolgens tot deken van Gouda benoemd en in 1923 volgde zijn benoeming tot deken der hoofdstad als op volger van mgr. Bosman. Hij was voorzitter van het locaal comité, dat het internationaal eucharistisch congres van 1924 te Amsterdam voorbereidde en werd, als erkenning van zijn verdiensten, benoemd tot huisprelaat van den Paus. Het iaar daarop volgde zijn benoeming tot kanunik van net kathedraal kapittel van Haarlem. De overledene was o.m. officier in de Orde van Oranje-Nassau. Voor enkele weken werd de oogenschijnlijk stoere man door een ziekte overvallen, die hem binnen enkele weken ten grave sleepte. DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Adres van het Verbond van werkgevers aan den minister. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft zich met een uitvoerig adres tot den minister van Financiën gewend, waarin o.m. werd bepleit een wijziging van de gemeentewet tot afschaffing van de Za kelijke Bedrijfsbelasting, meldt de Msb. Gewezen werd op het onzakelijk karakter van deze belasting, omdat geen rekening wordt gehouden met de draagkracht. Deze belasting werkt bovendien onbillijk, omdat, zij geheven wordt naar het aantal arbeiders. Het spreekt immers vanzelf, dat sommige bedrijven van groot gewicht zijn en noch tans met een betrekkelijk gering aantal ar beiders werken, terwijl daarentegen andere bedrijven een groot aantal arbeiders in dienst moeten hebben. Deze belasting werkt voorts onbillijk, om dat zij in de eene gemeente wel. in de andere niet wordt gelieven. Het bedrijf, dat toeval lig ligt in een gemeente, waar de zakelijke bedrijfsbelasting geheven wordt, komt daar door in een ongunstige positie tegenover den concurrent. De wijze van belastingheffing verschilt voorts in diverse gemeenten. In de eene ge meente wordt het maximum der, belasting geheven, in andere gemeenten heft men haar progressief naar het aantal arbeiders. Tenslotte wijst ververbond erop, dat de loongrenzen, waarnaar de zakelijke bedrijfs belasting berekend wordt, te hoog zijn. Deze loon grenzen zijn thans resp. f 2500—f 2300 en I' 2000 per jaar, resp. Ie en 2e en 3e klasse, zij werden vastgesteld in 1921. Sedert 1921 zijn de loonen echter gedaald. Dit betee- kent, dat thans voor de berekening der zake lijke bedrijfsbelasting een aanzienlijk groo- ter aantal personen meetellen dan in 1921, omdat sedert, dat jaar hunne loonen of salarissen beneden de in het K. B. van 1921 gestelde grenzen zijn gedaald. Resumeerende kan worden gezegd, dat deze belasting geen rekening houdt met 1e draagkracht, op onjuiste motieven is vast gesteld, onbillijk werkt door ongelijksoor tige en ongelijkmatige heffing en door de sedoert 1921 ingetreden loonbepalingen zwaarder drukt, dan door dezen wetgever was bedoeld. INSTITUUT VOOR ARB. ONTWIKKELING EN H. B. B „DE LAATSTE DAGEN VAN ST. PETERSBURG". Er zit een goede climax in de films welko het Instituut voor arbeidersontwikkeling en de Haarlemsche bestuurdersbond in de Con certzaal vertoonen. Eerst was er de ietwat drakerige „Uriel Acosta", daarna „Het gele paspoort", een weinig beteekenend Russisch product, en gisteravond „De laatste dagen van Sint Petersburg". De zaal was stampvol. En als het publiek deze film op waarde weet te schatten dan hebben ruim 1300 piensc-hen genoten, de wonderlijke, stoere schoonheid van Pudow- kin's meesterwerk ondergaan. Het ls onmogelijk thans in details te tre den bij het bespreken van deze film, dat ls bovendien in ons blad reeds geschied. Maar wéér moet geconstateerd wor den, dat de Russen toch verbazend knap film-werk kunnen leveren, wat heeft Pu- dowkin het troostlooze leven van de men- scben- op-het-land niet schoon gerealiseerd, hoe brengt hij bij het verdere afrollen van de film niet langzaam-aan de spanning dio haar hoogtepunt bereikt bij de ontmoeting van Lenin en Kerinskl voor de opgestelde troepen. En het slot is mooi:: het gaan van de vrouw, een kleine gestalte, onder de hooge, pralende gewelven van het Winter paleis. En wat is de opgeschroefde vreugde om het uitbreken van den oorlog prachtig ver-beeld, met de bloemen omwonden ka nonnen de massa's vlaggen in de straten en de vrouwen die bloemen strooien over de weg-trekkende troepen. Méér is te roemen, de staking die zich krachtig manifesteert in het vliegwiel dat stokt, de beursscènes en de oorlogstafereelen, de kortstondige glorie van Kerinski. Een film zooals er maar een enkele te vin den is. SNELDIENST EUROPA—XEDERLANDSCH OOST-INDIë. Duitschc plannen. Aneta sein uit Soerabaja dd. 23 Jan.: Het „Soer. Hbld." meldt, dat de heer Lacsch. lid van den directie van de Hamburg-Amc- rikanisc-he Packetfaart A. G„ speciaal voor zaken, de Deutsch-Austr. Dampfschiffahrt- GeselLschaft, betreffende, na een bezoek aan Ned.-Indië eergisteren van Makassar naar Australië vertrokken is. De DAD.C. zou he* voornemen hebben een uitgebreiöen snel- vaartdienst van Europa naar Ncd.-Indiö in te stellen, met nieuwe schepen van 10.000 ton. Er worden acht schepen van dit type aangebouwd. DE RECHTSPOSITIE VAN GEVANGENIS PERSONEEL. Naar aanleiding van de rechtzaak tegen den gevangenbewaarder uit de Bijz. Strafge vangenis te Scheveningen heeft dezer dagen de groepsraad Justitiepersoneel in een door den C.N.A.B. belegde vergadering te Amers foort als zijn meening uitgesproken, dat door die rechtszaak overduidelijk is gebleken, dat de rechtspositie van den gevangenbewaarder feitelijk geheel op losse schroeven staat oo dat een simpele klacht van gevangenen over zijn ambtelijk in buiten-ambtelijk optreden ertoe kan leiden, dat tegenover den bewaar der de meest scherpe maatregelen genomen worden. Hierdoor is diepgaande onrust onder het gevangenispersoneel ontstaan, meldt het Hbld. Daarom heeft de vergadering er bij den minister op aangedrongen maatregelen te wil len beramen, waardoor herhaling van het geen is geschied zal kunnen worden voorko men. BALMASQUé HAARL. KEGELBOND Op Maandag 4 Februari geeft de Ilaarl. Ke gelbond hi zijn gebouw in de Tempeliersstraat een balmasqué. Er zijn twee orkesten: Mr. Stoeken's H. K. B. Band en het bekende Accordeon Gezelschap „The Happy Band". De jury zal bestaan uit de heeren Jos. Jos- seaud, kunstschilder; Herm. Moerkerk, kunst schilder en Huib. Tunlnga, architect. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cu. per rcrrel. Dr H.MANNING'S EETUJ5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. Winterteeneny U behoeft niet met wlntertecnen te bll|ven o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E i U künt er wat tegen doen. Akker's K oosterbalscra herstelt de cellen der huid. verzacht onmiddelli(k dc pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker s Kloosterhalsem „Geen goud zoo goed" Naar het Engelsch van H. A. VACHSLL. 21) - Zoo gaat het mij ook! zei Samantha. En ze heeft zich vast in het hoofd ge haald, dat ze George hier vandaan wil heb ben. Tantelief, wat bedoelt u? Ze heeft een hekel aan de hoeve. Dat kan ik haar niet kwalijk nemen! Een hekel aan Spragge's vallet Een doodelijken hekel! Dat heeft ze u toch niet verteld? Natuurlijk niet, maar ik weet het. Nu vraag ik maar: zal ze het winnen? Zal ze de baas worden over mij en jou en George? Misschien wel. zei Samantha. En zenuw achtig voegde zij er aan toe: George heeft het zwaar te pakken! We zouden niet wijs zijn, als we het ont kenden! Kunnen we er niets aan doen? Niets anders dan waken. En in het waken heb ik vertrouwen! Bovendien, ik ken George en zij kent hem niet. Ze heeft zulke verschrikkeljik aantrek kelijke manieren! Dat heeft ze!. Als ze echt van George houdt.... Je kunt van mij aannemen, dat zij meer van Hazel Goodrich, dan van George houdt. Daarmee zal ze tegen de lamp loopen. Daar mee loopen veel vrouwen tegen de lamp, wanneer ze met een sterken man te doen hebben. Ik reken op George's kracht! Intusschen zwierven George en zijn aan gebedene over een zomersche zee, één blauwe gloed boven en beneden. Daarin en daaruit flitsten de witte meeuwen. De man leerde het meisje, hoe ze moest sturea, en vond haar een flinke leerling. Hou je ervan? vroeg hij. Het is zalig! We boffen. Het is niet altijd zoo kalm om dezen tijd van het jaar Het is ge woonlijk kalmer in den laten herfst en ln den winter. Ook minder mist. Maar die mist is goed voor het gras. Beter dan de dauw. Onze vallei houdt de mist vast en haalt er het vocht uit. Jij komt altijd weer op de Canyon terug! Dat Is waar!, maar het is heel natuur lijk ook. Het is heerlijk, is het niet, om een tehuis te hebben, dat je na aan het hart ligt! Zij fluisterde onderzoekend: Heb je nooit het gevoel, dat er Iets meer is, dan je boerderij je kan geven? Voor den drommel! Als ik naar jou kijk, dan wel! Ik bedoelde wat anders. Verlang je niet naar wat meer omgang met menschen, naar wrijving met andere geesten? We gaan om met onze buren. Er wonen aardige menschen in Aguila. Ik zou je graag in kevnis brengen met professor Bungard en zijn vrouw. Zij is vroeger onderwijzeres ge weest. Ze heeft mij ook nog les gegeven. Ik moet eens een pic-nic op touw zetten. Dan zal ik je ook eens in aanraking brengen met mevrouw Geldenheimer, de vrouw van den winkelier, een erg bij de hand dametje. Ze is vol spirit! Natuurlijk, ls je Canyon een aardig klein plekje. Klem? Is hij niet klein, soms? Zoo heb je hem al eens meer genoemd, en toen heb ik gezegd, dat ze mij al mijn tijd kostte, om haar naar behooren te besturen. Hij sprak een beetje kortaf. Hazel kon niet aan de overtuiging ontkomen, dat George vond, dat ze onnooze' praatte over dingen, die ze niet begreep en niet kon be grijpen. Dat prikkelde haar strijdlust. Spragge's hoeve is in elk geval te klein voor jou! Hazel glimlachte, toen ze zag, dat ze hem geraakt had. Hij herhaalde de laatste woor den. Klein voor mij? Waarom voor mij? Misschien, vervolgde Hazel langzaam, terwijl haar oogen vrij en open zijn verbaas den blik ontmoetten. Misschien heb ik een te groot oordeel over je. Heb ik me vergist? Ben je.... ben je even klein, als je bezit ting? Lieve help nog aan toe! Neem alsjeblieft het roer. Ik moet al mijn aandacht aan jou geven! Hij nam het roer over, keek naax boven naar het zeil, lette op de koers van ae boot en keek het meisje toen recht in het ge zicht. Weet je het grondverschU tusschen een groot man en een klein man? Ik denk het wel, maar zeg me eens, wat je bedoelt! De woorden kwamen heel langzaam, één voor één van haar lippen, terwijl ze achter over lag en hem aankeek. Een groot man drijft zijn zaken, wat die dan ook zijn mogen. Een klein man wordt door zijn zaken ge dreven. Hij begreep oogenblikkelijk. wat ze be doelde. Je denkt, dat Spragge's Canyon mij drijft? Nog niet, maar het kan zoover ko men! Waarom? Ik voel het zoo, maar luister: Je moeder is voor de helft geïnteres seerd, hè? Natuurlijk! En ze is een baas van een vroüw? En of! Je zei, dat Samantha da boerderij aan den gang kon houden in jouw afwezig heid. Bij wijze van spreken, ja! Als er eens .ets met je gebeurde, zou d* hoeve dan achteruit gaan? Misschien niet! Zou alles niet gewoon geregeld blijven loopen? is het grootste werk al niet gedaan door Je vader en moeder? Kun je beweren zooals je vader dat kon, dat Spragge's Canyon echt heelemaal van jou is. dat jij haar als het ware geschapen hebt? Ben jij op jouw manier er niet net zoo aan toe, als lk? Als JU? Ik ben niet bUzonder trotsch op wat lk bezit. MUn vader begon zonder iets net als de jouwe. HU was even trotsch op zUn marmeren stoep, als JU op Spragge's Canvon. Die was voor hem van groote beteekenis. Voor mU betcekent ze niets. Ik heb goed opgepast op wat hU me heeft nagelaten, onder mijn beheer Ls zUn bezit niet achter uit gegaan. Maar alles wat ik heb, ben lk aan hem verschuldigd, nlst aan mezelf. Ik begin je te begrUpen, zei George, ga door! Ik heb mUn eerzuchtige Idealen, zei Hazel scherp. Ik zou mezelf verachten Indien lk tevreden was. met wat een ander me gegeven had. En jij bent een man, een sterke intelligente man! Goede hemel! riep George opeens, haar in de rede vallend. Wat ls er gebeurd? Er korat een bul.... gauw! (Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9