H. D. VERTELLINGEN Be Man met den Horrelvoet Voor één hon een plaatje! Molen album FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 JANUARI 1929 (Nndruk verboden; auteursrecht ▼oorbehouden.) 50.000 gulden winst in de loterij! door WIEGAND UHLWERs BALMASQUé „DE LANGE". Als ieder jaar: de toeloop des volks voor 't con certgebouw was enorm. Jongens in de venster banken, taxi's die bijkans niet vooi-uit kunnen komen. De vlugge sprong van de treeplank op het trottoir, van het duister in het licht van de hall. Het plotseling voor den dag treden van de vroolijke balmasqué-gangers in hun kleurige dracht, met hun bont te bont dik wijls geverfde gezichten. Een schouwspel waaraan men zich gaarne tusschen 9 en 10 uur, in de winterkoude, vergaapt. Binnen het gedrang bij de garderobe. Een spiegel is hier onmisbaar. De poeder en verflagen worden bijgepleisterd, nadat de zweetdruppeltjes on der het masker zijn weggewischt. Dit zijn bal masqué genoegens. Binnen vele onuitputte lijke muziekbronnen: Warmer's Band, Dans- orkest W. Boeree, en dan nog een loop-orkest (o fraaie benaming) en eindelijk om alle gaatjes te vullen de machine met het einde- looze repertoire: het electrische draaiorgel. De dansarrangeur 6! J. de Lange ziet het met welgevallen aan hoe de groote zaal zich langzaam maar zeker tot in alle hoeken vult. Ditmaal zijn er zeer aardige groepen. Voor treffelijk bijvoorbeeld de oude mannetjes en vrouwtjes. Zij gestoken in de lieve, oude roest bruine shawls, de hij's in eerwaardig zwart, maar met overmoedig bolle en roode wangen. Ook de Amerikaansche matrozen verdienen een vermelding evenals de uitbundige mando lineclub. Natuurlijk waren er vele clowns, zeer luid ruchtige clowns en sentimenteele pechvogels die voortdurend struikelen en vallen. En zij waren er natuurlijk allen: de pierrots, harle kijnen, de ondefinieerbaren, de vorsten, ook de smetteloos witte radjah met het ge-mok- ka-de gelaat en de tientallen parelen (als eieren zoo groot) de vorstinnen, de vrouwen met harem-gaas omhangen (die zoo deftiglijk door de jury „harem-d-a m e" worden gehee- ten) en al die andere variëteiten die op het balmasqué worden losgelaten. Hoe komt het dat er nog geen psycholoog is opgestaan die een balmasqué analyseerde? Voorwaar, daar is materiaal te óver! Een verslag als dit behoort besloten te wor den met de traditioneele phrase dat de jury een moeilijke taak te vervullen had en dat haar lof toekomt voor de wijze waarop zij zich van dien taak kweet. Hebt u ooit een ver slag gelezen, waarin koelbloedig het tegendeel werd beweerd? Deze jury had het werkelijk niet makkelijk! Zij begaf zich herhaaldelijk midden in het strijdgewoel en sprak eindelijk na wikken en wegen haar oordeel als volgt uit: Gr o e p e n: Sheik met 3 dames, Diaconie- groep, Paarsche mandoline, Matrozengroep, Moderne Zwart-Wit groepje, Cabaret groep. Eerste dame: Liamolie uit „Weenen danst weer". Eerste Heer: „Oostersche", Heer en Dame Indische Prins en Prinses, Oude dame met hond, Busto exentric, Hinki en Dinki, Spakenburgsche visschers, Russische Prins, Groene Pierrette, Twee Fantasie Boeren, Rus sin rood, Schoolkinderen, Actie, Toreador, Nar. De jury bestond uit de heeren J. van Eden, Bouwmeester, Grauw en Meeuwig. VOLKSVLEESCHHOUWERIJ. De heer H. J. Eldik, die nu reeds 16 jaar lang in 't perceelFrankestraat 43 'n zaak heeft gedreven, maar daar niet over voldoende ruimte beschikte, heeft zijn zaak vergroot en ook belangrijk verbeterd. Er zijn tegels aan den wand aangebracht en onder de toon bank is nu een vitrine, die verlicht kan worden, zoodat alle mogelijke vleesch- en worstwaren goed overzichtelijk zijn uitgestald. Ook de etalagekast is vergroot. De heer Eldik heeft zijn zaak meteen geheel naar de eischen des tijds ingericht en van moderne machines voorzien. Ook is er een ijskast. Vrijdagavond heeft de opening plaats gehad. Ter gelegen heid daarvan ontving de heer Eldik talrijke bloemen. VEREENIGING TOT STEUN AAN MILICIENS Op 30 Januari zal de Kon. Nat. "Vereen, tot Steun aan Miliciens haar 25-jarig bestaan vieren met een samenkomst in de groote zaal van het American-hotel te Amsterdam. Om 3 uur van dien middag zal de Generaal- majoor b.d. A. Hoogeboóm, een der oprichters van de genoemde vereeniging een herden kingsrede uitspreken. Aansluitende op deze bijeenkomst zal het hoofdbestuur van 45 uur in hetzelfde hotel een receptie houden. Gedurende het bestaan der vereeniging zijn bijna 200.000 personen moreel of financieel gesteund, waarvan een belangrijk gedeelte be hoort tot de jaren 19141919. JOHAN DE MEESTER JR. BIJ IIET VEREENIGD TOONEEL? ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Men schrijft ons: Door de Coüperatie-vereeniging U. A. Associatie voor Lijkbezorging werd Vrijdag avond een buitengewone ledenvergadering ge houden in het Blauwe Kruis. De bijeenkomst die druk bezocht was en stond onder leiding van den heer E. Kaleveld, was uitgeschreven naar aanleiding van het verzoek door een groot aantal leden gedaan terzake een schor sing van het bestuurslid den heer Bakker. In zijn openingswoord zei de voorzitter het te betreuren, dat een dergelijke verga dering moest worden gehouden. Hij gaf een resumé van de feiten die naar de meening van het bestuur de oorzaak waren, dat men genoemd bestuurslid had geschorst. Na deze uiteenzetting werd het woord ver leend aan den heer Bakker, welke als zijn meening naar voren bracht, dat men reeds eenigen tijd geleden steeds alles er op heeft gezet om hem de uitoefening van zijn be stuursfunctie onmogelijk te maken en hem preste om te bedanken. Daar hij meende ten volle in zijn recht te staan, handhaafde hij het door de jaarvergadering bij herha ling in hem uitgesproken vertrouwen en bleef in het bestuur, waarop het .betuur hem schorste. Daarna was het woord aan den heer A. Mars, die namens het aantal leden de verga dering had aangevraagd. Hij betoogde aan de hand van de statuten, dat het bestuur niet het recht heeft een bestuurslid te schorsen, doch dat dit had behooren te geschieden door de ledenvergadering. Voorts constateerde hij, dat al de feiten door het bestuur naar voren gebracht als argument voor de schorsing van nul, en geener waarde waren. Bakker is de initiatiefnemer geweest tot de oprichting der associatie en had naast het vele en belang rijke werk door hem hiervoor verricht, in het begin ook uit zijn eigen beurs financieel ge steund, niet wetende, dat dit geld later terug zou komen. Om al deze gronden betreurde spreker zeer sterk de handeling van het be stuur en verzocht de vergadering opnieuw het volle vertrouwen in den heer Bakker uit te spreken. Aan het slot der vergadering werd met groote meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin wordt uitgespro ken, dat men het volle vertrouwen stelde in het bestuur, doch tevens in den heer Bakker en dat deze laatste weder in het bestuur be hoorde plaats te nemen. Hoewel de voorzitter verklaarde dat aanne ming van deze motie beteekende, dat dan de overige zes leden van het bestuur zouden be danken, werd toch de motie aangenomen, waarna de vergadering, die nog al een rumoe rig karakter droeg, werd gesloten, daar pas op cle volgende vegaderrng het voorzien in de vacatures wegens het bedanken van zes be stuurders aan de orde zal komen. De secretaris de heer H. Plant verzoekt ons mede te deelen, dat de vergadering van Vrijdagavond niet belegd was door een aan tal leden, maar door het bestuur was uit geschreven. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN De Ver. Weldadigheid naar Vermogen ont ving onderstaande Kerstgiften, waarvoor door het bestuur hartelijk dank gezegd wordt: M. H. F., Mevr. A. D. de W. f 500, mej. G. f 200; Jhr. F. T. van B., L. K.—A. L. f 100, H. B.—C. J. L., Dr. W. E. M„ C. D. f 50. P. L. v. B., Mr. W. C. K., Mevr. R. M. v. d, M., T. S., Douair. H. v. H.. C. D. v. d. V„ Mej. van W. C., A. de C., A. F. K., Mevr. v. d. M., Mpvr. v. IJ. f 25, Dr. H. K., mevr. V. C. f 20, Dr. L. C. v. d. M.. J. M. v. H., Mevr. C. H. A. d. 1. P. 15, Jhr. J. W. G. B. V. H., mevr. J. A. H. E. v. K., E. S. F., Dr. J. P. J. G., N. J. H„ M C. de J., L. P. d. S., D. A. K. v. d. L., Mr. W. F. P. H., J. V., E. V., mevr. C. E. v. d. W., A. H. B., J. C. J„ Jhr. mr. E. H. E. T. v. B„ J. C. J., V. L., C. N. J. M., Mr. A. A. St., H. D. Tj. W., J. V., E. A. V., H. v. W. M„ A. H. W., mej. C. W. A. d. 1. P.. mevr. wed. BI., mevr. E. L., mej. D. T. K., J. A. L., Mr. A. H. J. M. Mej. B, mevr.W. S. R. f 10, mej. J. B. v. B. P. L. v. B., C. G. D., Dr. H. D., mevr. E. D. v. H. mevr. Wed. H. H. v. W., v. V., J. W. mevr. Wed. K., mevr. Wed. H. v. N., Mr. A. A. S., U, Mr. P. E. B., Dr. A. B. A. M. D., mevr. Wed. H. C. K., Jkvr. S., J. L. T., Mr. J. H. Th. mevr. T., mevr. Wed. J. Th. f 2; G. W. v. D. f 5, H. v. K., M. M., J. H. M., J. R. v. C., mej. M. A. C. S., Dr.J. T., R. Z. mej. B. mev. M. J. v. D., mev. J. v. D., mevr. H. v. H. B., mevr. Wed. Mr. R. C. I.. H. G.J. U., G. P. J. B., mev. mr. J. F. F., v. D. K., mevihuw A. D. K., firma W. L. de J., mevr. R., W. S., E. V. Jr., mej. M. E. V., mevrouw wed. W., S. P. v. T., f 2.50, mej. L. J. W. f 1.50, mevr. wed. A. B., dames R. f 3. B. J. G.. D. H., Grav. P. v. H. t. Q. v. U., J. D., J. V. f 2; mej. A. P. B., mej. H. C. D., Jac. L., mevr. G. M. M., J. E. Sch.. J. H. B. f 1. UITGAAN. JUFFROUW KERKMUIS. „Nu zal je eens zien wat ik vandaag ge tocht heb!" riep mevrouw Hansen, terwijl zij stralend van vreugde de kamer van haar man binnen stormde, haar man die altijd zoo geweldig ingenomen was met zijn eigen verstandige, wijze gedachten. Hij was juist bezig met zakenbrieven te schrijven. „Ik kwam toevallig voorbij een loterij kantoor, en daar las ik dat de loteyij over morgen zou trekken, en toen kreeg ik zoo'n lust om 'een lootje te koopen. Ze hadden maar een half lot over en dat kocht ik toen." „Een half lot", schreeuwde mijnheer Han sen bijna. „Denk je misschien dat mij dat convenieert? Ik heb er geen geld voor, maar misschien heb jij1" „Maar Sofus toch, en ik die dacht dat je zoo verrukt zou zijn, bedenk toch dat er groote winsten mee gemaakt kunnen wor den. En je hebt toch dikwijls zelf een lot willen koopen", antwoordde mevrouw Han sen, erg in haar wiek geschoten. „Verrukt en verrukt, nou ja, als 't me con venieerde, maar ik heb'nu juist een nieuw pak kleeren, en een paar nieuwe laarzen noodig, en jij zegt dat je een nieuwen man tel' moet hebben, ofschoon ik volstrekt niet kan inzien dat de mantel, die je hebt het niet nog een winter kan uithouden. Wat kost zoo'n lot?" Mevrouw Hansen antwoordde niet maar was druk bezig met een puar schilderijtjes die scheef schenen te hangen. „Wel", zei Hansen streng, „wat kostte dat lot? Je bent toch niét vergeten wat je er voor gegeven hebt?" „Neen", antwoordde zijne vrouw, onver schillig, alsof er van haar kant niet meer over de zaak te discussieeren viel, „dat kostte zes-en-veerfcig gluden". Meneer Hansen ontving dit antwoord met een gezicht alsof hij zijn éigen doodsvonnis had hooren aankondigen. „Zes-en-veertig gulden!" riep hij, en zonk achterover in zijn stoel. „Nou, dat zou ik me nu maar niet zoo erg aantrekken", zeide zijn vrouw, „ik ga dade lijk naar de Jensens en verkoop het lot aan hen, ik weet dat ze er vreeselijk graag een willen hebben en dan kan jij je geld terug krijgen. Ben je nou tevreden?" Dat had meneer Hansen nu niet ver wacht. eigenlijk wilde hij vreeselijk graag zoo'n lot hebben; hij had dikwijls zelf ge probeerd er een te krijgen, maar het was hem nooit gelukt, en nu was het deels er gernis dat zijn vrouw er een had kunnen bemachtigen en deels zijn aangeboren lust om altijd tegen te spreken dat hem nu on aangenaam deed worden. Maar om nu rond uit te zeggen dat zij het lot zelf zouden houden, dat wilde hij toch niet, en daarom begon hij langzaam bakzeil te halen. „Ik vind dat we niet goed naar de Jensens toe kunnen gaan", zei hij, „ze konden zich wel eens verbeelden dat we geld noodig had den, zie je, nee nu houden we „Geld noodig", viel zijn vrouw hem in de rede, „maar dat hebben we ook als jij ge lijk hebt. Jij moet een nieuw pak kleeren hebben en nieuwe laarzen en ik een mantel. Nee, nu je gezegd hebt dat zoo'n lot te duur is, moeten wc er af zien te komen". Mevrouw Hansen ging naar den spiegel om haar hoed op te zetten. Meneer Hansen zette een gezicht alsof hij op spijkers zat, 't was hem net in de ge dachten gekomen, dat als men een lot in de loterij verkoopt, men er altijd met winst uitkomt. Hij had juist in de courant ge lezen van iemand die zijn lot verkocht had, en toen was er natuurlijk 10.000 gulden op gevallen! Zijn gedachtengang werd afgebro ken door zijn vrouw, die de deur open deed en met een tamelijk sarrende stem zei: „Adio! Je weet waar ik naar toe ga. Over een half uur ben ik terug 1" Meneer Hansen sprong op, alsof hij door 'n wesp gestoken werd. „Laat me 't nummer eens zien." 't kon toch zijn dat het een gelukkig nummer was, en als dat zoo is dan kunnen we het ook wel hou den," probeerde hij bij wijze van laatste red middel. „Wel, 't nummer is 1313, maar wat kan je dat nu interesseeren, we hebben toch geen geld om het te koopen", antwoordde zijn vrouw geweldig uit de hoogte. „Nee, hoor nou eens, vrouwtje", zeide de van te voren zoo wrevelige stem, waar hij an ders alleen maar vreemden op tx-akteerde, „ik vind lieusch, dat we het lot maar moesten houden, 't is een buitengewoon geluk-aan brengend nummer, en ik kan best wachten met mijn pak en mijn laarzen tot de volgende maand." „Nee. dankje, ik wil er de schuld niet van krijgen dat jy rond zou loopen als een bede laar in lompen!" en weg ging ze. Een half uur later kwam ze thuis. „Asje blieft, hier heb je Je geld," zei zij, en legde het geld op de schrijftafel van haar man, „nu ben Je hoop ik, gerust". Meneer Hansen antwoordde niet; hij erger de zich over zijn eigen domheid, want veron- dersteldat er een prijs op het lot viel, dan zouden de Jensens zich verkneukelen en hem nog op den koop toe uitlachennee, 't war om je dood te ergeren. Eindelijk brak de dag van de trekking aan. waarop hij in een geweldige spanning gewacht had. Het Interesseerde hem geweldig om te zien of hij het op zijn geweten zou hebben dit er een groote som geld hun neus voorbij ge gaan was. Sinds den dag dat zijn vrouw met het lot gekomen was had hij gewenscht dat hij niet zoo'n hoog idee van zijn eigen inzicht hai gehad. Hij had blij moeten zijn dat zij einde lijk een lot bemachtigd hadden. De courant kwam. Oogenschijnlijk heel rustig ging meneer Hansen naar zijn kamer: hij zou voor geexi geld aan zijn vrouw willen laten merken hoe onrustig en zenuwachtig hy was. Hij bladerde koortsachtig de courant door, totdat hij aan de trekkingslijst kwam Nee, 1313 was er niet. „Nou zie je eens", zei hij met een triomfee- rende blik tot zijn vrouw, ,,'t was toch ma xr goed dat ik er voor zorgde dat het lot ver kocht werd, ander zou dat geld uit het raam gesmeten zijn. Maar ik heb goddank een klein beetje verstand", voegde hij er pedant aan toe, terwijl hij zielsvergenoegd over zijn eigen supei'ioriteit een sigaar opstak. „Heb je de heele trekkingslijst doorgeke ken?" vroeg mevrouw Hansen. „Natuurlijk"; antwoorde. hij,, „maar T was zooals ik zei. „Ook het laatste nu mme r?" viel me vrouw hem in de rede. 't Laatste nummer? Verduveld, nee, dat had-le vergeten. Hij greep de courant. Plot seling verbleekte hij.... zag hij wel goed Stond daar niet nummer 1313 en 50.000 gul den als prijs? Hij zonk achterover in zijn stoel en staarde met half open mond naai zij n vrouw. Toen mompelde hij: Ach, ik arme ongelukkige man50.000 gulden." ,3en je ziek?" vroeg zij, terwijl zij naar hem' toeging. ,Lees.... lees!" was het eenige wat. meneer Hansen in zijn wanhoop zeggen kon. Zijn vrouw nam de courant en haar oog viel al heel gauw op r",rraner 1313, „Ja," zei ze vólkome., rustig; „dat heb Je aan jezelf te danken, Sofus". „Ik geloof, dat ik maar liever naar bed ga", stamelde Hansen. „Wil je me een poeder ge ven?" Hij ging naar zijn slaapkamer en begon zich uit te kleeden. Eenigen tijd daarna kwam zijn vrouw binnen met een glas water en een poederdoosjo, dat zij op de tafel zette. Meneer Hansen opende de doos met beven de vingers, maar er waren geen poeders in. Daarentegen wél hij kon zijn oogen niet gelooven het lot! Zenuwachtig nam hij 't uit de doos. Ja, 't was er! Oh! Die lieve en gelachtige vrouw, wat was zij toch verstandig en goed, voortaan zou hij haar altijd om raad vragen en niet meer-zoo alwetend tegenover haar doen. Hij strekte zijn armen naar 2ijn vrouw uit en'zei met stralende oogen: „Geef je het aan mij.:... en ook. een zoen?" En zei gaf ze hem allebei. Maar of hij het verdiend had, dat is een andex-e kwestie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 00 cenU per regel. Tegemoetkomend aan het ver zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album „Hollandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. Naar de Tel. verneemt, onderzoekt het Vlaamsch Volkstooneel een regeling om Jo- han de Meester Jr. in de gelegenheid te stel len de voorstellen te aanvaarden, die hem door Verkade zijn gedaan, en om tevens de regie van bet Vlaamsche Volkstooneel niet vaarwel te zeggen, In den loop van het sei zoen 1929/1930 zou Johan de Meester met Verkade op het Leldsche Plein medewerken. Het staat reeds vrijwel vast, dat hij tot diens gezelschap behooren zal. vriend wel uitleggeix hoe de formuieren moesten worden ingevuld ze konden morgen ochtend dan wel aan den ketlner worden gegeven. Wilden de heeren nog iets gebrui- keu voor ze zich tenigtrokkexi? Een whiskey- soda? Wiskey werd schaarseh langzamer hand! Neen? Niets? Dan had de chef de eer, den heeren wel te. rusten te wenschen. In een soort optocht gingen we naar de lift. De chef voorop dan een kellner vervol gens wij beiden en de goud-gegalloneerde portier sloot de cortege. Bij de lift gekomen, nam ons escorte met diepe buigingen af scheid en werden wy verder overgelaten aan de zorgen van den liftman, een x'eusachtig personnage. In een oogwenk hadden we de entresol bereikt. De luitenant leidde mij langs de in schemering-gehulde corridor. Hier is de zitkamer, zei hij, terwijl hij een deur opende. Dit is mijn kamer, dit de badkamer en dit hij gooide de vierde deur open is uw kamer. Hij trad terzijde om mij te laten passeeren. De lichten in de kamer brandden helder. In een armstoel zat een groote, zware man met een overjas aan. Hij had een forsch, viex-kant gezichten een horrelvoet. HOOFDSTUK X. Een glas wijn met Horrelvoet. Ik liep boudweg de kamer binnen. Mijn eerste ontsteltenis had plaats gemaakt voor woede op mezelf dat ik me zoo had Het Vereenigd Rotterd. Hofstad Tooneel (directie Cor v. d, Lugt Melsert) geeft Zater dag 2 Februari in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling hier ter stede van: „Juf frouw Kerkmuis". een Hongaarsch blijspel in 3 bedrijven van Ladislaus Fódor, met An nie van der Lugt Melsertvan Ees en Cor van der Lugt Melsert In de hoofdrollen. Over dit stuk, dat te den Haag j.l. Vrijdag al reeds de 25ste opvoering beleefde, schreef de pers zeer gunstig. laten beetnemen woede op mijn metgezel die mij bedrogen had. Schmalz stond schuin achter me met een spottende uitdrukking op zijn gezicht. Ziezoo! riep hij opgewekt nu ziet u dat u onder vrienden bent! Is het niet at tent van mij om u zoo'n aangename ver rassing te bereiden? Ik heb u nu bij den man gebracht voor wien u den Oceaan over gestoken bent! Herr Doktor, dit is Dr. Sem- lin. Di\ Semlin, Dr. Grundt! De ander heesch zijn zware lichaam uit den stoel omhoog. Dr. Semlin? zei hij met een toonlooze stem. dit is een onverwachte verrassing. Ik had nooit gedacht dat we elkaar in Ber lijn zouden ontmoeten. Ik meende dat dat in Rotterdam gebeuren zou. Maar beter laat dan nooit! En hij stak me een blanke dikke hand toe. Onze vriend Herr Leutnant, antwoordde ik op onverschilligen toon, heeft nage laten mij er van op de hoogte stellen dat hij u kende en verzuimde mij te vertellen dat ik vanavond het genoegen zou hebben u te ontmoeten. Wij danken dat genoegen, antwoordde Horrelvoet met een glimlach, die het gouden plombeersel in zijn tanden deed schitteren, aan een zeer toevallige ontmoeting in het Casino in het grensstation en ik voel mij bijzonder vereerd om persoonlijk kennis met u te maken. Maar komaan, vervolgde hij, als ik zoo vrijpostig mag zijn om u de gastvrijheid RIJWIELTOCHTEN IN EN OM HAARLEM, Gidsje van den A. N. W- B. Het hoofconsulaat van den A3.WH. heeft een handig gidsje uitgegeven voor rijwiel- tochten in en om Haanem. Het boexje is uitgevoerd op de volledige en degelijke wijze, die wij van oen A.N.W.B. kennen. Het bevat een zeventai routes, alle met als uitgangs punt de Groote Max-kt. De eerste is net tochtje, dat in Haarlem al even populair is ah bij de Amsterdammers „Het Kalije om": Haarlem, Overveen, Zeeweg, Zandvoort, Heemstede, Haarlem. De tweede tocht gaat van de stad naar de ruïne van Brederode eix zoo door Bioemendaal, Bentveld en Aerden- hout terug. De derde is 13 K.M. langer, nl. 38 K.M. en gaat over Santpoort, Driehuis, IJmuiden, naar Wijk xan Zee. Grootere tochten zijn die over Elswout naar Noordwijk en de Bollenstreek, 52 XM., naar Aalsmeer, 70 K.M., naar de Zaanstreek en de uitbrei dingswerken van het Noordzeekanaal, 40 K.M., terwijl tevens opgenomen is een op gave van de toegangswegen, waarlangs uit Amsterdam onze streek te bereiken is. Voor den weg in de stad zijn de straten nauw keurig aangewezen, alles wat langs de bui tenwegen opmerkzaamehid verdient is in het kort aangeduid. In het boekje zijn opgeno men schetskaartjes van de omstreken en een kaartje van Haarlem, waarop zelfs de ouderdom van de stadsgedeelten in kleuren is aangegeven, en waarbij een lijstje van be zienswaardige gebouwen en ook gevels. Deze plattegrond is ook afzonderlijk verkrijgbaar. Het werkje is te krijgen bij het Hoofdcon sulaat van den A. N. W. B. te Amsterdam en zal van den zomer zijn practisch nut wel ruimschoots bewijzen. GEMEENTERAAD. Ex- wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 30 Januari 1929 des namiddags te 1.30 ure, zoc noodig vooi-t te zetten des avonds te 8 urn* in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeeliogen en ingekomen stukken, 2. Aanvaarding geschenk. 3. Terugneming grond (voor voorbereiden* de school no. 4 Saracenenstraat) uit grond bedrijf. 4. Verbetering verwarming voorbereidende school no. 2 Smedestraat. 5. Aanschaffing schoolbehoeften enz. voor bereidende school no. 5 Leidscheplein. 6. Wijziging namen van straten. 7. Garantstelling gemeente voor betaling rente en aflossing te stichten school voorbe reidend lager onderwijs Stichting „Noorder- lierk en School". 8. Uitgifte grond in erfpacht Cornells van Noordestraat (Th. H. M. Bosse). 9. Verkoop gTond: a. Kempstraat (Van Leeuwen en Wolzak)b. Santpoorterplein (M. Nederkoorn)c. Zonnebloemstraat (J. v. d. Kroft). 10. Aankoop grond Rijksstraatweg (P. C. Wezel). 11. Verhuring grond Heerenweg (R. C. A. van Cranenburgh). 12. Verlenging termijn ontruiming onbe woonbaar verklaarde woningen Vrouwesteeg 4 en 't Krom 8 links en rechts. 13. Uitbreiding buizennet duinwaterleiding. 14. Rooilijn Koningstraat. 15 Benoeming: a. leden Commissie van Plaatselijk toezicht op het L. O.; b. leeraar H. B. School A met 5-j. c. (MaïJsch). c. leeraar H. B. School A met 5-j. c. (Wiskunde) d. leerares Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c.; e. onderwijzer school no. 33 (Rijksstraatweg); f. onderwijzer school no. 40 (Middenweg). WEER EEN ONGEVAL MET EEN LASCHAPPARAAT. THANS OP EEN WERF TE DORDRECHT. Op de scheepswerf te Biesbosch heeft gis terenmiddag" een ernstig ongeval plaats gehad met een autogenisch lasch-apparaat. Terwijl de 51-jarige arbeider Plus aan het lasschen was, sloeg het toestel plotseling in brand, meldt de Tel. Plus kreeg een krachtigen vuurstraal in den rug en werd deerlijk ge wond opgenomen. In ernstigen toestand is hij naar het gemeentelijk ziekenhuis overge bracht. Het ongeluk moet geweten worden aan nalatigheid bij het bedienen van heJ= toestel. MONUMENT VOOR DOMELA NIEUWENHUIS. In den Amsterdamschen raad zijn gisteren debatten gevoerd in verband met het ver zoek van de Nederlandsche syndicalistische federatie van overheidspersoneel aan het gemeentebestuur om in de gelegenheid te worden gesteld op het Haarlemmerplein een standbeeld op te i-ichten voor den arbeiders leider Domela Nieuwenhuis, meldt het Hbld. B. en W. stelden voor een terreintje op het Nassauplein af te staan. De heeren Kitsz en Wijnkoop noemden het oprichten van een standbeeld een grooten smaad, hij zou een dergelijke persoonsvereering niet gewenscht hebben. De debatten werden na uitvoerige ge- dachtenwisseling geschorst, hedenavond zou de raad in besloten vergadering er verder over beraadslagen. van uw eigen kamer aan te bieden, neemt u plaats en drink een glas van deze verrukke lijke Brauneberger met mij. Rijnwijn is schaarseh waar u vandaan komt. We heb ben elkaar veel te vertellen, u exi ik. Weer liet hij het goud in zijn tanden zien. Met genoegen, zei ik, maar ik vrees dat we onzen jongen vriend uit zijn bed houden. U hebt waarschijnlijk geen gehei men voor hem, maar u zult het toch met mij eens zien dat ons onderhoud een tète- a-téte moet zijn. Schmalz, waarde vriend, zei Horrelvoet en hij zuchtte spijtig. het spijt me dat ik niet van je gezelschap profiteeren kan, maar de opmerking van mijn vriend hier is juist. Zou je zoolang naar de zitkamer willen, gaan De jonge luitenant werd rood van veront waardiging. Als u meer aan mijn kamer dan aan mij de voorkeur geeftik vind het best maar onder deze omstandigheden zal ik toch maar liever naar bed gaan. Hij draaide zich om en liep de kamer uit. terw'j! hij de deur met meer kracht dichtsloeg dan noo dig was. Horrelvoet zuchtte. Ach, die jeugd! die jeugd! Die tegen woordige Duitsche jeugd is wonderlijk! Herr Doktoreen glas wijn! (Wordt vervolgd) EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engel sch van DOUGLAS VALENTINE. 25) Dat heb ik direct begrepen, zei ik. En ik voegde er aan toe, vooimamelijk oixx van onderwerp te veranderen, want ik vreesde dat het gesprek wel eens een gevaarlijke vmding zou kunnen nemen. U bent vlug hier vaxi de grens. Ik dacht, dat u pas later zou komen. Hebt u de reis nxet den trein gedaaxx? Neen. Zooals u begrijpt heb ik geen dienst aan de grens, dus ik kon op elk oogen- blik weg. Ik ontdekte dat de auto, die u naar het station bracht hij hoorde van den officier die u kwam afhalen leeg naar Berlijn zou terugrijden en de chauffeur vond goed dat ik meereed. Ik houd veel van groote autotochten; ik reis liever per auto dan per trein. Het werd allemaal op luchtlgen toon ge zegd met zijn gewone vriendelijke stem klank. Maar op dat cogenblik speet-het me toch dat. ik toegestemd had om met hem mee naar „Esplanade" te gaan. Ik zette echter mijn argwaan van mij af. Ajakkes, zei ik tegen mezelf, je begint zeurderig te worden, oude heer. Bovendien het is nu te laat om nog terug te krabbelen. We hadden een vriendelijke discussie wie onze verteringen zou betalen en het eindigde er mee dat ik het deed. Daarop, na een heelen tijd gewacht te hebben, slaagden we er in om een rijtuig machtig te worden, een vehikel uit een museum op het gebied van het verkeerswezen en gereden door een stok ouden koetsier, gehuld in een wijden man teljas met menigvuldige capes. Zoo bereikten we het „Esplanade-Hotel", een paleis gewoonweg met een schitterende vestibule, waarvan muren en vloer in ver schillende kleuren marmer waren uitgevoerd, met groote palmen, die een kleine fontein overschaduwde, die in een bassin van jade klaterde, met bedienden in livrei. De chef-de- reeeption putte zich uit. in beleefde strijk ages tegen mijn metgezel en „den Amerl- kaauschen vriend", en na eenige zwaar wichtige onderwerpen over de moeilijkheden om op het oogenblik in Berlijn passende hotelaccomodatie te vinden, wees hij ons een dubbele suite op den entresol toe, bestaande uit twee slaapkamers, een gemeenschappe lijke zitkamer en badkamer. De chef-de-reception in zijn onberispe lijk avondtoilet was een verpersoonlijking van tegemoetkomende vriendelijkheid. De ba gage van den Amerikannschen gast zou den volgenden ochtend wel gehaald worden. Eix de papieren van meneer? O. daar was vol strekt geen haast bij. IJerr Leutnant zou zijn

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10