Apropos. WIELRIJDEN GYMNASTIEK. SCHIETEN. DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD UW H. S. C. „De Bataaf" Zondag liet de Halfwegsche Sportclub „De Bataaf" voor leden en donateurs een koppel wedstrijd op de schaats verrijden. Er ver schenen 28 rijders aan den start. Er werd gestart over 10 ronden van 500 M. in twee series. Van iedere serie kwamen vier kop pels in de finalen, nl.: Eerste serie: G. Beem en J. L. Kooiman, H. Bouwer en B. v. Putten, L. Buis en J. Bak ker, Joop Tienstra en G. Boelaart. F. Snij ders en Jo Buis, J. Boterman en D. Kooiman, J. Bierenbroodspot en J. Tienstra. De uitslag was; 1 G. Beem en J. L. Kooi man, 2 L. Buis en J. Bakker; 3 H. Bouwer en B. v. Putten, 4 J. Bierenbroodspot en J. Tienstra. Tweede serie: C. Pieters en H. Walters; M. Kwaak en P. v. Hooff, P. Visbeen en K. de Kwa^t, P. Boelaart en P. Wilderom, J. de Reus en C. Tienstra, J. J. Tienstra en C. J. de Jóng, W. Jurrissen en Th. v. d. Doel. Uitslag: 1 J. de Reus en Cor Tienstra, 2 J. J. Tienstra en C. J. de Jong. 3 C. Pieters en H. Walters, 4 P. Visbeen en K. de Kwast. Finale: 1 J. de Reus en C. Tienstra, 2 G. Beem en J. L. Kooiman, 3 J. J. Tienstra en C. J. de Jong, 4 L. Buis en J. Bakker. Troostprijzen: P. Visbeen en K. de Kwast, C. Pieters en H. Walters, J. Bierenbroodspot en J. Tienstra, H. Bouwer en B. v. Putten. H. S- V. „De Kampioen". KAMPIOENSCHAP HOME-TRAINER. R Sypestein Kampioen 10 K.M. Er bestond veel belangstelling den tweeden dag der kampioenschappen. Ook nu waren de tijden niet zoo goed, maar onderling gaven de renners elkaar niet veel toe. Nu won R. Sijpe- steïn op keurige wijze. De volgende week zal dus de beslissing gereden worden tusschen Sijpestein en Egmond. Dat belooft spannend te worden. Tevens zal dan de consolatie ge reden worden Voor de niet-prijswinnaars over 5 K,M. De uitslag der 10 K.M. was als volgt: lste Sijpestein, tijd 7 min. 3/5 sec.; 2de Egmond 7 min. 33 2/5 sec.; 3de Schijvenaar, 7 min. 38 1/5 sec., 4de Koper 7 min. 38 2/5 sec. 5de Heugens 7.49 1/5; 6de de Groot 8,11; 7de Balm 8.37; 8ste Wolters 8.45 2/5. Adspiranten, 2 K.M.: lste Moerkerk 2 min. 1 sec., 2de Gruyters 2 min. 4 sec., 3de Langeveld 2 min., 12 sec. In deze afdeeling is de vorige week een fout geslopen. De uitslag moet wezen: Gruy ters 58, Moerkerk 60, Langeveld 66 en Heyne- man 69 sec. Van Nek in Brussel. Uit Brussel wordt aan „De Crt." gemeld: Kopnelwedstrijd over 100 K.M. 1. Van NekRansc.haert in 2 u. 19 min. 58 sec. 10 p.; 2 en 3 SellierDepaud en TaverneVan Nevele, 5 p.; 4. Gebr. Standaert 1 p.; 5. Le- tourneurBro<jcardo. Vergadering Turnlust. In een vergadering van de Technische Commissie van de Christ. Gymnastiekvere niging „Turnlust" te Haarlem werd het vol gende zomerprogram-ma vastgesteld: Op Hemelvaartsdag (9 Mei) zal bij vol doende deelneming een tocht met toer-auto's gemaakt worden naar Arnhem (heen over Utrecht, terug over Amersfoort). Op 2en Pinksterdag (20 Mei)volgt een fietstocht naar Zaandam voor een bezoek aan de gym- nastiekfeesten van Concordia aldaar. 1 De volgende excursies zullen worden, ge houden: 1 Juni Amsterdamsche Waterlei ding Leiduin, 29 Juni Sluïswerken IJmuiden, 20 Juli Stadskweektuin, 10 Augustus Scheeps werf Spaarndamraerweg, 24 Augustus Gasbe drijf. De oudste meisjes maken een wandeltocht op 25 Mei, cle oudste jongens op 17 Augustus. Een algemeéne wandeltocht voor adspiranten zal plaats vinden naar Zandvoort op 22 Juni. De oudste meisjes en jongens krijgen boven dien op 27 Juli een fietstocht. Half Mei wordt een begin gemaakt met de beoefening van athletiek en spe, voor ad spiranten op Dinsdagavond, voor leden op Vrijdagavond. Voorts bestaat het plan, een afzonderlijk zwem-uur te bestemmen voor de leden op Donderdagavond. De vergadering was voorts gewijd aan be sprekingen betreffende het voorturn-college en de veteranen-afdeeling. Genoemd college zal Donderdag a.s. vergaderen over het werk plan voor zaal en terrein. De veteranen- afdeeling, alsmede zij die zich daarbij nog wensclicn aan te sluiten, hebben heden (Maandagavond) van 9 tot 10 uur een bijeen komst in de kleine zaal van het Dienstge bouw der Lichamelijke Opvoeding (ingang Badhuisstraat). Uitvoering Kennemer Turnkring. Nu gebleken is, dat er voldoende deelne ming bestaat voor een zaal-uitvoering van den Kennemer Turnkring, besloot het Be stuur, deze ook dit jaar te houden. Zij zal plaats vinden op Zaterdag 4 Mei a.s, in den Schouwburg Jansweg. Hoofdleider is de heer D. Beets, hulpleidei de heer W. H. Verkes. Toezegging tot deel neming werd ontvangen van Bato, Concordia en Turnlust te Haarlem; Bloemendaalsche Gymnastiekvereniging; Turnvereniging Santpoort; Gratia, Turnvereniging IJmui den en Olympia te IJmuiden; Beverwij kschc Gymnastiekvereniging Turnlust. Daar voor deze negen verenigingen slechts vijftien nummers beschikbaar zijn en boven dien in beginsel ook adspiranten-af deelingen worden toegelaten, zal van verschillende ver- eenigingen slechts óf de dames- óf de hee- ren-afdceling mogen opt repen. Een keurings-commissie, bestaande uit de heeren D. Beets, T. Dekker, J. Dijkstra en J. J. van Doorn, zal bepalen, met welk(e) nummer (s) elke vereniging mag uitkomen. Vooral de verschillende uitvoeringen zullen de commissie gelegenheid geven haar taak te verrichten. Nationale competitiewedstrijd buks 1928/129. UITSLAG DER TWEEDE RONDE. Staande houding, 2de klasse: 1. Bloemen- daal Commando 942 punten; 2. Generaal Jou- bert, Overveen, 932 punten; 3. Graaf Floris, Vogelenzang, 895 punten; 4. Generaal van Merlen, Haarlem 888 punten; 5. Merwede, Dordrecht; 6. Voor Vaderland en Koning, Haarlem. Hoogste korpsschutter: A. J. Hek- ker, Overveen, 196 punten. 3e klasse: 1. Bloemendaal Commando I, 912 punten; 2. Gen. van Merlen, Haarlem, 908 punten; 3. Bloemendaal Commando II, 903 punten; 4. Generaal Cronjé, Schoten, 881 punten; 5, Graaf Floris, Vogelenzang, 848 p.; 6. Oranje, IJmuiden, 787 punten. Hoogste korpsschutter: L. Blind, Schoten, met 193 punten. Knielende houding, le klasse: 1. Schietver. Rijswijk, 967 punten; 2. Willem Teil, Bodegra ven, 961 punten; 3. Gen, Joubert, Overveen, 957 punten; 4. Prins Hendrik, Maassluis, 955 punten; 5. J. van Glijmes, Bergen op Zoom, 953 punten; 6. Piet Cronjé, Ermelo, 949 pun ten; 7. Frederik Hendrik, Delft, 934 punten; 8. Heerenveen en Omstreken, 921 punten; 9. St. Hubertus, Breda, 918 punten. 10. Merwede, Dordrecht; 11. Voor Vad. en Koning, Haar lem. Hoogste korpsschutters: U. Vuurman. Rijswijk, 198 punten; W. Faase, Overveen, 198 punten. Knielende houding, 2e klasse: 1. Wass. Po litie Schietver. 968 punten; 2. Piet Cronjé, Er melo, 949 punten; 3. Graaf Floris. Vogelen zang 948 punten; 4. Willem Teil, Harderwijk, 945 punen; 5. Juliana, Wassenaar, 944 punten; 6. Baarn en Omstreken, 943 punten; 7r Prins Hendrik, Maassluis, 942 punten; 8. Schietver. Domburg 940 punten; 9. Nunspeetsche Schiet- club, 938 punten; 10. St. Hubertus, Breda 938 renten; 11. Voor Kon. en Vaderl., Apeldoorn, t punten; 12. Soranus I, Oostkapelle 937 punten; 13. Willem Teil, Bodegraven, 936 pun ten; 14. Schietver. Rijswijk 935 punten; 15. Oranje Nassau, Dordrecht 930 punten; 16. So ranus II, Oostkapelle 913 punten; 17. Frederik Hendrik, Delft 910 punten; 18. Heerenveen en Omstreken 905 punten. Hoogste korpsschutter A.' Dek, Wassenaar met 198 punten. 3e klasse". Juliana, Wassenaar 949 punten; 2. Schiet ver. Domburg I, 935 punten; 3. Schietver. Domburg II 929 punten; 4. Wass. Politie Schietver. 928 punten; 5. Willem Teil, Bode graven, 922 punten; 6. Willem Teil, Harder wijk 919 punten; 7. Allemansgeest, Voorscho ten 918 punten; 8. Piet Cronjé, Ermelo 918 punten; 9. Prins Hendrik, Maassluis, 914 pun ten; 10. Prins der Nederlanden 912 punten; 11. Baarn en Omstreken 908 punten; 12. Nun speetsche Schietclub 906 punten; 13. Graaf Floris, Vogelenzang, 904 punten; 14. Oranje II, IJmuiden 903 punten; 15. Majoor Bowier II, Hilversum 893 punten; 16. Oranje Nassau, Dordrecht 892 punten; 17. V. Kon. en Vaderl. Apeldoorn 886 punten; 18. Generaal Joubert, Overveen 884, 19. Majoor Bowier I, Hilversum 872 punten; 20. Oranje I, IJmuiden 871 pun ten; 21. Soranus, Oostkapelle 856 punten. Hoogste korpsschutter: H. Minderhoud, Domburg, 196 punten. Hoogere Biljartschool. De Europeesche kampioenschappen te Den Haag hebben aan de talrijke liefhebbers van de biljartsport in ons land weer eens ge toond hoe biljart in de hoogeschool wordt gespeeld. Voor menschen, die min or meer geregeld hun vriendschappelijk partijtje spe len in sociëteit of café en die al buitengewoon trotsch zijn als zij er in slagen een moyenne van 1 in een partij van honderd te maken, op klein biljart zonder beperkende bepalin gen, zijn deze cijfers van series boven de 100 en gemiddelden tien en twintig en vaak hooger weinig minder dan onbegrijpelijkhe den. Als je er naar zit te kijken lijkt het kn- derlijk eenvoudig vaak, als je het probeert na te doen, blijkt het zoo onbereikbaar moeilijk. Je bent geneigd te meenen, dat biljart zooals een Moons, van Belle, Soussa. Dommeriug het spelen, alleen te bereiken is met een aangeboren talent voor het spel, want de afstand van jezelf tot dergelijke matadors is zoo onoverbrugbaar groot. Na tuurlijk moet er een zekere aangeboren ge schiktheid zijn, maar verder eischt het spel van het groene laken een geheele serie men- schelijke eigenschappen, die tevens deugden zijn, om het zoover "te brengen. Men wordt geen biljartkamnioen zonder een stalen vol harding, een eindeloos geduld, een volko men concentratie, een ijzeren wilskracht en een verstandige, sobere 'eefwijze. Schier geen ander spel vereischt zulk een systematisch volgehouden oefening als dit. Onze eigen matador Jan Dommering weet daarvan in de allereerste plaats mee te praten. Deze Arn hemmer. die in vorige jaren de hoogste ti tels in de biljartsport wist te beha'en is sindsdien eenigszins achteruitgegaan. Eenigs zins slechts, want hij is nog altijd zijn plaats naast Moons, van Belle, Soussa c.s. waar dig. Maar er zijn nog belangrijker dingen in het leven dan biljarten en daarom heeft Dommering de oefening niet zoo intens kunnen volhouden als anders het geval zou zijn geweest. En hoewel hij zich in de laat ste maanden weder geducht had voorbereid voor deze kampioenschappen, bleek uit het verloop der partijen dat hij nog niet op de oude hoogte is teruggekeerd. De oorsprong van het schaakspel. Wie heeft het schaken uitgevonden? Men is het er in de wereld nog altijd niet geheel eens over en zal dit ook wel nooit worden, want deze ongetwijfeld gewichtige gebeur tenis veriiest zich in de met vele geheime nissen omsluierde grijze oudheid. Er rijn schrijvers, die de eer der uitvinding toe schrijven aan den Griek Palamedes, een der helden van den Troiaanschen oorlog, maar deze hvnothese wordt tegenwoordig vrij alge meen verworpen. Anderen nebben uit afbeel dingen op oud Egyptische monumenten mee nen te mogen concludeeren, dat het spel duizenden jaren geleden aan de oevers van den Niil ontstond, maar deze opvatting staat evenmin erg stevig. Wij komen van hier op het verband tus schen den Petzischen heer'scherstitel Sjak en de woorden échecs (Fransch) scacchi (Ttaüaansch), chess (Engelsch), scliach (Duitsch), zatrichion (nieuw-Grieksch) en het Nederlandsche schaak. Hier voelen wij ons op steviger grond, maar men bezit ver der geen enkele betrouwbare aanwijzing 'omtrent het tijdperk en de plaats van uit vinding van het spel. Slechts schijnt vast te staan, dat het schaken 'van Oostersche origine is. De Chineezen, die spreken van het ..olifantsspel" zeggen, dat zij het oorspron kelijk uit Britsch Indië hebben gekregen, omstreeks de zesde eeuw van onze jaartel ling. De Indische wijzen schrijven de uit vinding toe aan een Brahmaan, Sissa ge naamd, die vierhonderd of vijfhonderd jaar na Christus moet hebben geleefd. De Indi sche afkomst wordt tegenwoordig door de meest competente beoordeelaars aanvaard. Tenslotte zijn het vrij zeker de Arabieren geweest die het spel naar Europa brachten, in den loop der achtste eeuw. Sport en theater. Wanneer een bokser een millioen krijgt, om een collega buiten westen te slaan, wanneer een aantal wielrenners zes dagen lang in een groot soort badkuip rondcirkelen, dan vraagt een mensch zich af, of dit nu sport is, of theater. Theater dan beschouwd in den en- geren zin van variété, want het terrein van Cyrano de Bergerac en Hamlet ligt wel heel ver van dat va'n Gene Tunncy en Plet van Kempen. Maar variété en beroepssport raken elkaar vrijwel en het is dan ook nauwelijks een wonder te noemen dat sportberoemdhe - den als Carpentier. Jimmy Wilde, Dempsey, na hun triomfen in de beroepssport gemakke lijk overstappen in het Variété. Ja. ook Dempsey Deze millionnalr bloed neusverwekker treedt tegenwoordig op te New-York in een volksstuk „Het grootc gevecht" genaamd. Natuurlijk draait alles om een gevecht, want Dempsey is de groote attractie, de hoofdrol en vechten is zijn specialiteit. Natuurlijk is Dempsey de held en zijn tegenstander;: in het stuk de schurk. Omdat elk behoorlijk stuk goed moet afloopen, overwint de held den schurk en dit. is ook niet verwonderlijk bij zulk een vervuiler van de rol. Nu schijnt Dempsey niet alleen een goed acteur te zijn, maar een te goed acteur, het geen niet vaak voorkomt. Hij doet het te rea listisch, met het gevolg, dat de schurk eiken avond een geweldig pak slaag krijgt. Dat is niet vol te houden en vandaar dat er vrij wel iedere voorstelling een nieuwe tegen speler voor Dempsey gevonden moet worden en des impresario's haren voor zijn tijd grijs worden. Hij is er toen toe overgegaan goede tweede klas boksers ars schurk te engageeren. De eerste Ralph Smith geheeten, verklaarde na zijn eerste voorstelling, dat men verder niet op hem behoefde te rekenen, de tweede, hield het een ronde uit en verdween toen achter de coulissen. En Dempsey is niet te stuiten. Hij kan niet zacht slaan, als hij zich goed in zijn rol moet inleven en dit laat ste kan men een acteur toch redelijkerwijs moeilijk verwijten. Zoodat deze impresario zich voor de unieke moeilijkheid geplaatst ziet, dat zijn stuk, dat een enorm succes heeft door Jack's realistisch spel, spoedig van het programma zal moeten worden genomen, om dat er geen acteur meer te vinden is, bereid om Dempsey „partij te geven, of in letterlij ken zin, zooals de Franschen dat noemen „faute de combattants". Balkansport. Het Bulgaarsche blad Sport, dat te Sofia verschijnt, vertelt de volgende anecdote: Gedurende het vorig seizoen moest het Bulgaarsch nationaal voetbalelftal naar Sa- loniki om een wedstrijd te spelen tegen de Grieken. De reis werd ondernomen in auto bussen door een bergachtige landstreek. Bij de gemeenschappelijke grens van Bulgarije, Joego-Slavië en Griekenland, werd het gezel schap plotseling aangehouden door Macedo nische roovers, comitadjis geheeten, tot de tanden gewapend. Zij eischten een verkla ring van het gezelschap, wat 't in deze streek kwam doen en toen het antwoord kwam, tra den de Comitadji's terug en wenschten het elftal goede reis en een schitterende zege. Waaraan werd toegevoegd dat 't hun geluk was, dat ze geen Joego-Slaven waren, daar het hun in dat geval heel anders zou zijn ver gaan. De Balkan blijft zichzelf toch m?ar trouw, maar het lijkt me in deze omstandigheden nog niet zoo eenvoudig om Jocgo-Siavlsch elftal samen te stellen teneinde d-n Grieken partij te gaan geven. Toen en nu. Jaap Eden, onze helaas te vroeg gestorven stadgenoot, held op het smalle ijzer en latei- op het stalen ros is de allervermaardste sportsman geweest die Nederland ooit gehad heeft en een van de beroemdste ter wereld ook. Jaap was een „kei", zonder eenigen twij fel. Een jonge kerel die eerst jaren lang op schaatsen en daarna nog eens op de fiets, onverslaanbaar is, mag zonder overdrijving een bijzondere figuur genoemd worden. En hij heeft tijden gemaakt, die vele jaren on overtroffen bleven. Jaap was, wat de Ame rikanen plegen te noemen, een „colorfull champion", letterlijk vertaald een kleurrijk kampioen en meer omschreven een kam pioen, die sterk tot de verbeelding sprak, een Bezwaren voor een toer van het NederL XI naar Indië.— Klimatologische invloeden op het spel. De wereldkampioenschappen in 1930. Zal Italië ze voor de eerste maal organiseeren Het apia= teurisme der Britsch-Indische hockeyspelers. Be zwaren van den Ned. Hockey Bond. Dc Neder landsche opvatting wordt in he-i buitenland niet gedeeld. Hoewel men over het plan de voorgeno men toer van hét Nederlandsch elftal naar Indië op het oogenblik weinig hoort, wordt er toch in Indië druk gewerkt om de toer mogelijk te maken. De Nederlandsch Indi sche Voetbal Bond heeft zich tot verschil lende bonden en clubs gewend, om deel te nemen in het waarborgkapitaal en voor zoo ver mij thans bekend is heeft men daarbij nogal medewerking ondervonden. Een mijner kennissen uit Indië schrijft me met de laat ste mail over dit onderwerp. Hij is van mee ning dat de toer zoowel sportief als finan cieel een waagstuk is. Hij vertelt daarbij, dat vrijwel alle Hollandsche voetballers in Indië de ervaring hebben opgedaan, dat ze eerst na een verblijf va-n ettelijke maanden in Indië in staat zijn een wedstrijd van 70 mi nuten uit te spelen. In verband met hht klimaat heeft men zich n l. in Indië deze af wijking van het Engelsche reglement, dat voorschrijft een speeltijd van 90 minuten, veroorloofd. Men is dan ook van oordeel, dat, indien een Nederlandsch elftal in Indië in de eerste helft van den wedstrijd niet zooveel doelpunten gemaakt heeft, dat de achter stand voor de tegenpartij practisch gespro ken niet meer in te halen is, het elftal vrü zeker den wedstrijd verliest, daar de ploeg in het tweede gedeelte van den wedstrijd ab soluut uitgespeeld zal zijn. Eerst indien de spelers zoover zijn, dat ze zich in een tempe ratuur van 85 graden lekker beginnen te voelen, zullen ze in staat zijn een wedstrijd van 70 minuten uit te spelen. Men vreest, dat het Nederlandsch Elftal daartoe niet in staat zal zijn, waarvan het gevolg zou zUn, dat de kosten niet gedekt zouden worden, daar het Indische publiek en vooral de Inlanders, dan niet zullen ver schijnen. Indien de Indische ploegen, die tegen ons elftal zouden uitkomen, zich in het eerste gedeelte van den wedstrijd met alle kracht op het verdedigen toeleggen en er dan in slagen de score van Nederland tot een of twee doelpunten te beperken welke tak- tiek men ongetwijfeld in Indië zal volgen is de wedstx-ijd vi-ijwel zeker voor het Neder landsch elftal verloren. Het staat wel vast, dat we in 1930 voor de eerste maal wedstrijden om het wereldkam pioenschap zullen krijgen. De commissie van voorbereiding heeft verleden week te Gcnève de plannen nog verder uitgewerkt en, hoe wel men vermoedelijk vóór het congres van de F.I.F.A. in Madrid, welk congres de eind beslissing zal hebben, nog eenmaal bij elkaar zal komen, is men thans reeds zoover ge- voi'derd, dat de hoofdlijiren van de oi-gani- satie der wedstrijden zijn vastgelegd. De commissie zal voorstellen de wedstrijden vol gens het bekersysteem te verspelen. Hoe veel bezwaren er ook aan dat stelsel verbon den zijxt, ze wegen toch niet op tegen de moeilijkheden, welke andere stelsels met zich voeren. Men kaïi nu eenmaal geen competi tie spelen, daar dat veel te veel tijd in be slag zou nemen. Voor beroepsspelers zou dat niet zoo heel erg zijn, doch men moet ook rekening houden met het feit, dat ama teurs aan de wedstrijden zullen deelnemen. Men heeft een maximum van 32 elftallen aangenomen. Komen er meer inschrijvingen, wat voorloopig echter wel niet het geva', zal zijn, dan moeten er voorwedstrijden wor den gehouden. Het staat ook vast, dat de wedstrijden, behalve dan eventueele voor- w'edstrijden. in hetzelfde land gehouden zuilen wovoen. Welk land de eer te beuri zal vallen, de eerste wedstrijden binnen de gre-nzen te zien, staat nog niet vast. Vol gens den heer Hugo Meisl komen er drie lan den voor in aanmerking en wel Italië, Duitschland en Zweden. De Italianen en de Zweden hebben reeds een volledig uitgewerkt plan bij de commis sie ingediend, waai'aan de Zweden zelfs een plan voor een troosttournooi, te Gothenburg te houden, hebben verbonden. Financieel blijkt het Italiaansche plan het aantrekke lijkst te zijn. In Italië is de publieke belang stelling zeer groot. Meix betaalt daar graag vrij hooge toegangsprijzen en, daar er geen belasting op de voetbalwedstrijden geheven wordt, komt een vrij aanzienlijk bedrag aan recettes beschikbaar. Italië is voor de meeste Europeesche landen iets gunstiger gelegen dan Zweden, zoodat het mij ten slotte niet zou verwonderen, indien we voor het eei-ste wereldkampioenschap naar Italië zouden moeten reizen. Het is duidelijk, dat het fi nancieel gedeelte van bijzonder belang is. Men dient er van vei'zekerd te zijn, dat de landen hun kosten geheel vergoed krij gen, bovendien hoopt men, dat er tenslotte nog wat ovei'blïjft, iets dat oordeelend naar het financieel succes van de voetbalwed strijden bij de Olympische Spelen, ook zeer wel mogelijk zal zijn. De waarschijixlijkheid, dat de voetbalwed strijden van het programma der Olympische Spelen zullen worden afgevoerd, is hiermede vrijwel tot zekerheid geworden. Het is mo gelijk, dat men ïrog zal trachten deze wed strijden te handhaven, doch daar zoo goed als zeker is, dat dan geen vergoeding voor loongemis meer zal mogen worden gegeven kan men tevens wel aannemen, dat de deel neming dan niet- van beteekenis zal zijn. Omtrent de vraag, wie tenslotte de wed strijden zal organiseeren, is men niet tot overeenstemming gekomen. Over dit en nog enkele andere punten zal tenslotte het FIFA congres een beslissing moeten nemen. De wedstrijden zullen worden gehouden in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Juni en daar dit vrijwel aansluit bij het Engelsch voetbal seizoen, heeft men eenige hoop, dat ook Engeland tot de deelnemers zal behooren. Ik betwijfel dat echter zeer. Het is mogelijk, dat de Engelsche Voetbalbond zelf voor een dergelijk wereldtournooi veel voelt, doch de groote beroepsclübs. die tenslotte de spe lers zullen hebbeir te leveren, zullen er Zen ker niets voor voelen haar spelers bloot te stellen aan dergelijke bekerwedstrijden., die natuurlijk met veel geestdrift zullen wor den gespeeld, wat het gevaar voor verwon dingen verhoogt. Hoogstwaarschijnlijk zullen de Engelschen dan ook wel een uitvlucht weten te vinden om zich van deelneming te onthouden. De Engelsch Indische hockeyploea, die hier verleden jaar het Olympisch hockey kam pioenschap heeft gewonnen en door haar schitterend spel zooveel heeft bijgedragen tot het succes vaxx de hockeywedstrijden in Amsterdam, komt opnieuw een bezoek aan Europa brengen. Daar vrijwel alle spelers van het Olympisch elftal de toer zullen mee maken, zal er ongetwijfeld voor dit tweede bezoek der Indiërs groote belangstelling be staan. Het elftal zal in Europa een twintigtal wedstrijden spelen, waarbij men ook gei-e- kend heeft op eenige wedstrijden in Neder land. Jammer genoeg staat dat laatste nog niet geheel vast. De Nedeidandsche Hockey Bond heeft nl. bezwaar gemaakt tegen de door de gasten gevraagde, vergoeding van 1800 per wedstrijd. Men is nl. van oordeel, dat een dergelijke hooge vergoeding in strijd is met het ama teurisme. Blijkbaar gaat men daarbij van de veronderstelling uit, dat de Britsch-In- diërs al hun kosten zelf zullen moeten be talen, een opvatting, die men misschien kan doorvoeren voor competitiewedstrijden in Nederland, doch die voor toeren als die van het Britsch-Indische elftal toch zeker niet kan gelden, temeer daar het elftal der Britsch-Indiërs niet uitfluitend uit gefortu neerde spelers is samengesteld. Zelfs het In ternationaal Olympisch Comité, dat naar men weet, zeer strenge eischen aan amateurs stelt, is van meening. dat vergoeding van kosten geoorloofd is. Zou men een opvat ting als die van den Nederl. Hockey Bond willen doorvoeren, dan zou dat tengevolge hebben, dat de beoefening van hockey uit sluitend tot ae betere standen beperkt bleef. Dat is misschien in het belang van de tegen woordige leden van dien bond, doch zeker niet in het belang van de sport zelf. persoonlijkheid. Jaap is vaak en veel gehul digd en volkomen terecht. Maar wij moeten den jongeren ook niet te kort doen. Wanneer wij vernemen dat jonge rijders als Hooftman, Kos. Heiden, van der Scheer, vele buitenlandsche rijders achter zich laten op de schaats, dan vragen wij ons onwillekeurig af, hoe hun prestaties zich verhouden tot die van Eden, die veel ver- maarder was, een soort van nationale held. Welnu. Jaap Edeu won op de wereldkam pioenschappen te Amsterdam in 1893 de 500 Meter in 51.2 seconden en de x500 Meter in 2 min. 48.2 seconden. De genoemde jongelui hebben Zaterdag jl. te Boedapest diezelfde afstanden gereden en op 500 Meter werd Hooftman tweede (achter Thunberg) in 48.2 sec,, Kos vijfde in 48.9 sec., van de.r Scheer zesde in 48.9 sec. Op de 1500 üiéter werd van der Scheer tweede (ook weer achter Thun berg) in 2 min. 37.2 sec. Heiden zesde in 2 min. 42,7 sec., Hooftman achtste in 2 min. 46.1 sec. Deze tijden van de jongeren zijn dus allen stuk voor stuk beter dan die van Jaap Eden In 1893. Nu weet ik wel. dat sindsdien de ijsbanen beter worden gemaakt evenals de schaatsen en dat de opleiding van <onge krachten ook wel zal zijn vooruitgegaan. Het is ook niet de bedoeling de verdiensten van Jaan Eden te verkleinen, die meer dan eens wereldkam- nioen was, maar de nrestaties van Van der Scheer c.s. komen door deze vergelijking toch wel wat meer voor het front. Want al kan van Jaan Eden gezegd worden, dat hij wel betere tijden heeft gemaakt dan de hier o'enoem^e, hetzelfde geldt voor de jonsreren. De groote voorsprong, dien Eden nog altijd op hen heeft is. dat hij on alle afstanden bo ven zijn rivalen uitblonk. PRO MEMORIE. Heel, heel lang geleden, toen ijs en sneeuw de aarde nog niet in een killen gor del omsloten hielden, zochten de me^chen ontspanning van zwaren geestelijken of lichamelijken arbeid in de beoefening of aan schouwing van een balspel, genaamd voetbal, omdat het vooral de voeten waren, die in dit volksvermaak een groote rol speelden. Mo gen wij echter de overleveringen, die uit dit pre-ijstijdperk zijn overgebleven, gelooven dan kwamen ook de monden bij dit vermaak heftig in het geding en, naar het schijnt, voornamelijk bij het beschouwende deel van de vereerders van het spel. Een langdurige en diepgaande studie van oude documenten heeft ons de wetenschap bijgebracht dat de vaderlijke leiders van het voetbalspel, toen de temperatuur op aard.-; begon te dalen en de wateren verstijfden tot een dikke ijslaag, beangstigd voor het licha melijk heil der beoefenaren, den voortgang van het spel vei-boden. De weiden die tol. speelplaats hadden gediend, lagen van dat oogenblik verlaten en koud en ook iu onze lage landen moesten honderdduizenden naar een andere tijdpasseering op den Zondag zoeken. De droefenis onder hen was algemeen en men meende zelfs, dat hot leven zonder deze verstrooiing des geestes nauwelijks dc moeite waard zou blijven. Nochtans bleef de hoop bestaan, dat de ijzige omknelling slechts van korten duur zou blijken te zijn en dat eerlang het spel weder hervat zou kunnen worden. Gelukkig bleek in den loop der tijden, dat het genxls bij ijzeren zelfbe- heersching toch te dragen was en het leven ook in andere banen mogelijk. Ja, zoo ver dreigt deze vei-zoening met het lot te gaan. dat het eens als onontbeerlijk voor het menschelijk bestaan geachte vermaak, in vergetelheid dreigt te verzinken. Deze ge dachte bezwaart ons en deze enkele regelen zijn geschreven om in de bevolking der lage landen de herinnei-ing levendig te houden aan een tak van sport, die waard is, behouden te blijven en eerlang, wanneer de koude van de aarde zal zijn geweken, weder in eere te worden hersteld. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 12225 KLEERMAKER Hf De vergoeding, door de Britsch Indiërs ge vraagd, is echter naar mijn mecning zeker niet overdreven. Het gezelschap zal waar schijnlijk 17 man sterk zijn er. daar de ploeg in Eui'opa 20 wedstrijden zal spelen, wat een ontvangst van f 36.000 beteekent, zou dat per speler slechts ruim f 2000 zijn. Voor een reis van Engelsch-Indië naar Europa, waar mede zeker een maand of drie gemoeid zal zijn, is dat toch zeker niet te veel. Aan reiskosten zal zeker wel dc helft van dat bedrag betaald moeten worden, zoodat voor verblijfkosten slechts een bescheiden bedrag zal overblijven. Wanneer men b.v. eens bedenkt, dat de Zuid-Afrikaansche voetballers, eveneens amateurs die in 1924 in ons land een wedstrijd gespeeld hebben, als vergoeding per wedstrijd een bedrag van f 4590 vroegen, en dat desondanks de kosten van die Zuid- Afrikaansche toer slechts door de welwil lende medewerking van den Engelschen V. B. werden gedekt, dan zal men moeten toe geven, dat de Bidtsch Indische heei'en werke lijk niet overvragen. De opvatting van den Nederlandschen Hockey Bond. mag dan ook al in overeen stemming zijn met de in Nederland gangbare gebruiken, ze wordt zeker niet internationaal gedeeld, de buitenlandsche bladen nemen er tenminste een loopje mee. In andere landen is men verheugd over de komst der Britsch-Indiërs, daar men over tuigd is, van deze heeren hee'. wat te zullen leeren, men veroordeelt daar dan ook de houding van den Nederlandschen Bond. Na hetgeen de Britsch-Indiërs voor het welslagen der Olympische hockeywedstrijden en voor het Nederlandsche hockey hebben ge daan, vindt men het in het buitenland wel wat onvriendelijk, dat Nederland thans met een zoo weinig steekhoudende klacht over het amateurisme der Olympische kamoioencn voor den dag komt. Met dit protest heeft de Nederlandsche Hockey Bond dan ook wat men noemt „een slechte beurt" gemaakt C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, 26 Januari 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7