Apropos. GYMNASTIEK DE KWEEKSCHOOL- UITVOERING. KRACHTSPORT ina TELEFOON 1222S DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD Het was Vrijdagavond stampvol in de groote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw, toen de heer Wa Goeting daar weer zijn jaarlijksche gymnastiekuitvoerlng gaf. Dat het voller dan ooit was, behoeft niet te verwonderen, daarvorlge jaren dikwijls twee uitvoeringen gegeven werden (één door de Nutskweekschool voor Onderwijzeres sen en één pan de Rijkskweekschool) terwijl thans alle gecombineerd werd tct één groote uitvoering waaraan boven dien nog, zooals gewoonlijk, de Leerschool en de schoolvereeniging Aerdenhout-Bentveld meewerkten. De heer Goeting heeft daar gced aan ge daan, want het programma was nu zóó vol afwisseling, dat het succes weer buitenge woon groot was. Een bezwaar was, dat het aantal nummers niet te groot mocht zijn, zoodat ditmaal de allerkleinsten niet optra den. De kweekschooluitvoering Is wel één der hoogtepunten in het Haarlemsche gymnas- tiekseizoen. Wat de heer Goeting dan ook laat zien, is bewonderenswaardig, in aan merking genomen de kwaliteit van de deel nemers en de weinige uren die voor gymnas tiek op het leerplan zijn uitgetrokken. Het ligt voor de hand dat op uitvoeringen van gymnastiekvereenigingen het turnen op hoo- ger peil staat, maar dit doet aan de waarde van de Kweekschooluitvoeringen niets af. Ook deze avond is weer ten volle geslaagd. Onder de bezielende leiding van hun gym- leeraar hebben de meisjes en jongens zich tot het uiterste ingespannen. De organisatie liep weer als op rolletjes (hoe kan men ook anders van den heer Goeting verwachten!) zoodat precies acht uur met de afwerking van het programma begonnen werd. Toch gaven nog velen blijk niet te weten dat de heer Goeting gewend is precies op tijd te beginnen, zoodat het tij dens dit eerste nummer (vrije oefeningen in het voortbewegen door de meisjes van de lagere scholen) nogal rumoerig in de zaal was doordat de menschen nog niet allen hun plaats hadden ingenomen. De pianobegelei ding was bij den heer K. van Beaumont weer In uitstekende handen. Het volgende nummer, vrije oefeningen en standen door de jongens, bracht weer eenige aardige vondsten van den leider naar vo ren. Zoo bijv. het snelle opstellen uit twee rijen in een kring, het grooter maken van den kring, en het mooie effect dat de oefe ningen in deze opstelling maakten. Ook bij het volgend nummer was alles weer beweging. Hier werd ook het principe van Niels Bukh toegepast op toestelturnen en met ladders: veel beweging en actie en niet al te veel letten op correcte afwerking. In ver bluffend snel tempo volgden de oefeningen elkaar op; dat ht bij het publiek in den smaak viel, bleek wel uit het applaus. Heel mooi was het knotszwaaien van de meisjes der Nutskweekschool. Het waren in hoofdzaak eenvoudige zwaaioefeningen, af gewisseld door huppen, veeren van den romp, enz. Niet alleen door de goede afwer king maar ook door het zeer rustige tempo wat een contrast met de vorige oefenin gen! kwamen de eerste twee oefeningen uitstekend tot haar recht. De derde oefening was iets moeilijker, speciaal door de polsbe wegingen. Als geheel was het een heel goed nummer! Hieropvvolgde, een sprlngnummer. Liefheb bers van bewegen als de heer Goeting is, was dit een nummer waarin hij op zijn sterkst was. Vijf af deelingen tegelijk warén bezig, zoodat het geheel een zeer afwisselend schouwspel was. Veel belangstelling trok vooral het touwtje springen. Iets bijzonders waren de vrije oefeningen !n het voortbewegen door jongens van de twee laagste klassen der Kweekschool. Het publiek genoot; vooral de laatste oefening, tevens de aftocht van deze kranige jongens, verwekte algemeene vroolijkheid. Bij het staafzwaaien van de meisjes der Kweekschool viel eveneens veel te bewon deren. Het geschitter van de glinsterende staven, waarop de lampen duizendmaal weerkaatst werden, de meesleepende muziek van de oude Weensche walsen, waarvoor de band van Willy Versteegh zorgde, maakten alles tot een genot om te hooren en te zien. Na een nummer kllmpalen altijd toch een interessant schouwspel zoo'n groote stel lage midden in de zaal! kwamen de meis jes weer met springrietoefeningen. In één woord: keurig! Het uitrenden van weds try den per radio. De van de goede uitzending. Hoe men in Oostenrijk belangstelling in Zweden. Het uitzenden van voetbalwedstrijden per radio is in den laatsten tijd nog al eens het onderwerp van besprekingen geweest. Daarbij zijn hoofdzakelijk twee punten behandeld en wel de vraag of het uitzenden in het belang van voetbal is en verder de vraag, hoe men een radioverslag moet geven. Het financieele vraagstuk trekt natuur lijk in de eerste plaats de aandacht. In Engeland, het land van het beroeps voetbal, is men van oordeel, dat het uitzen den van een verslag per radio van slechten invloed is op de opkomst van het publiek, vooral bij slecht weer. Men heeft daar ten minste de ervaring opgedaan dat bij on gunstig weer de menschen liever in de warme huiskamer het verloop van den wedstrijd hooren, dan zelf naar den strijd te gaan. Ze hebben bij den wedstrijd te lijden van de nukken van het weer, bovendien moeten ze daarvoor nog hun entreegeld betalen en dat bij elkaar is oorzaak, dat ze maar liever thuis blijven. Men heeft daarom dan ook in Engeland besloten de wedstrijden slechts bij hooge uitzondering uit te zenden. Zoo'n uit zondering wordt gemaakt voor den eind- wedstrijd van den beker, wat men zonder bezwaar kan doen, daar men bij dezen wed strijd vooraf toegangskaarten moet koopen, zoodat de menschen, die in het bezit van kaarten zijn, bij slecht weer kunnen weg blijven, zonder dat daardoor eenig finan cieel nadeel voor de organisators van den wedstrijd ontstaat. Bovendien is de belang stelling voor dezen wedstrijd steeds zoo groot- dat. men toch niet in staat is alle belang stellenden te bergen. In Schotland, waar men, naar bekend is, buitengewoon op de penning is. worden de wedstrijden nooit uitgezonden, of laat men zich voor het recht om den wedstrijd uit te zenden betalen. In Duitschland staat men voor dezelfde moeilijkheden als in Engeland. Ook daar is men tot de overtuiging gekomen, dat het uit zenden van een verslag van ongunstigen invloed op de belangstelling is. Aan den anderen kant voelt de Duitsche Voetbal Bond Vervolgens vrije oefeningen (prima vistal door de Nutskweekschool, en dan als laatste nummer vóór de pauze de volksdansen door de R.K.S. Ook hiervan is de heer Goeting een speciale bewonderaar, zoodat dit fleurige nummer één der beste was, welke vóór de pauze gegeven werden. Het beste in de eerste helft vonden we echter de spring rietoefeningen van de meisjes. Vóór de pauze nam Dr. Sluyterman het woord om den heei Goeting, zijn leerlingen, de directeuren en hoofden van de mede werkende scholen te danken voor deze uit voering, waarvan de opbrengst bestemd is voor de vereeniging „Weldagidheid naar Ver mogen" en de afdeeling Haarlem van het Centraal genootschap voor Kinderherstelling en Vacantiekolonies. Spreker vond het aan genaam, dat deze mooie uitvoering niet alleen een prettige avond aan publiek (en medewerkenden!) b3zorgt, maar tevens de geldmiddelen van genoemde vereenigingen aanmerkelijk versterkt. Na een volksdansje werd een kwartier ge pauzeerd. Intusschen was de ijverige toestel-commissie een pluim voor haar harde werken is hier zeker wel op zijn plaats! bezig de toestellen op te zetten voor het toestel- turnen: het eerste nummer na de pauze. Het ringenzwaaien trok natuurlijk de grootste belangstelling, maar ook zij, die aan hooge ladder en aan de andere toestellen werkten, hadden niet te klagen over te weinig aan dacht. Nu volgde het beste nummer van den geheele avond: paardspringen door de oud ste kweekelingen. Ir. zeer snel tempo volgden de oefeningen elkaar op. We kregen hier wel iets heel bijzenders te zien, vooral ook door de origlneele keuze van oefeningen. Het enthousiasme steeg bij de minuut en laaide tenslotte hoog op! De moedige springers had den een ware ovatie in ontvangst te ne men. Het programma eindigde met knots- zwaaien van de RK.S. Technisch waren deze oefeningen bijzon der zwaar, wat af en toe aan de afwerking te zien was. Hiermede was het programma geëindigd. Het was een echt ouderwetsche „gym-fuif". Onder de verschillende genoodigden merk ten we op den heer Graafland,"rijksinspecteur van lichamelijke opvoeding en den heer H. L. Warnier, inspecteur van den dienst der Lichamelijke Opvoeding. De avond werd gesloten met een gezellig bal met aardige attracties. J. K. Kampioenschappen van het K. N. G. V. Zondag werden in de Turnhal te Am sterdam de Kampioenschappen gehouden van het Kon. Nederlandsche Gymnastiek Ver bond, waaraan voor de Ainsterdamsche deel nemers de A. T. B. steenwedstrijden waren verbonden. Er was veel publiek en het ge- bodene was van hoog gehalte. Dames: 1. Mej. H. van der Bergh, W.IK., Den Haag, kampioene van Nederland, 262 punten. 2. Mej. A. Polak, Bato Amsterdam, 2611/2 punt; 3. Mej. J. de Levie, Bato Am sterdam, 2411/2 punt. Heeren: 1. K. E. Melkman UTI. Bergen op Zoom 306 punten, kampioen van Neder land. 2. Van der Vindeh D.O.S. Amsterdam. 295 punten; 3. Boot, Hercules, Oud-Karspel 277 1/2 punt. Mej. A. Polak werd dus winnares van den Steenwedstrijd vai\ den A.TJ3. en de heer Van der Vinden idem voor de heeren. „Gratia" te IJmuiden. De Damesgymnastiekvereeniglng „Gratia" geeft 16 Februari a.s. een uitvoering in de zaal van „Het Wapen van Velsen". „Turnïust" te Beverwijk. We herinneren aan de uitvoering, dïe de Beverwijksche Gymnastiekvereniging Turn- lust Donderdagavond 7 Februari in het Luxor Theater te Beverwijk geeft. Er is een mooi programma opgemaakt. De leiding berust bij den heer B. J. Wieland Los. financieele nadeelen- Propagandistische waarde uitzendt. Voetbalradio in Amerika. Publieke ook wel wat voor de propagandistische waar de van een goede uitzending maar tenslotte is men toch bezweken voor het feit, dat meii op het 'oogenblik minder geld ontvangt en daar de Duitsche Bond het geld dringend noodig heeft, wordt het uitzenden van de door den bond zelf georganiseerde wedstrij den zooveel mogelijk beperkt. Het heeft in Duitsche sportkringen overigens wel eenige verontwaardiging gewekt, dat de organisato ren van den radio-dienst het publiek opwek ken om niet naar den wedstrijd te gaan kijken. Op den dag vóór den wedstrijd Zuid- DuitschlandNeder-Oostenrijk, welke wed strijd zou worden uitgezonden, werden nJ. alle luisteraars „draadloos" opgewekt om den volgenden dag de kachel eens extra hard te stoken en dan prettig in de warme huis kamer naar het verslag van den wedstrijd te luisteren! De bewuste wedstrijd werd bij zeer koud weer gespeeld, de organisatoren beweren nu, dat door de uitzending zeker eenige duizen den geen gevolg hebben gegeven aan hun voornemen om zelf den wedstrijd bij te wonen. Aan den anderen kant wordt intusschen de opmerking gemaakt, dat men door het uitzenden per radio een niet te onderschat ten propaganda voor het spel maakt, mits die uitzending op een goede manier geschiedt. In den laatsten tijd heeft men juist over de manier van uitzenden verscillende theorieën hooren verkondigen. Bij het uitzenden van den bewusten wedstrijd van het Oostenrijksch elftal in Duitschland, vertelde de verslag gever precies het verloop van het spel. Hij vertelde b.v. A. trant af. hij passeert naa1' B., die oDbrenet tot het sehrafschopgebled waar D. hem den bal afneemt. De bal kom* bij C., die overgeeft aan D. die den bal voor het doel der Oostenrijkers trapt, waar de doelman den bal weg stompt". Zoo kreeg men nauwkeurig het verloop van het spel te hooren. Dat kan natuurlijk voor menschen die precies de spelers kennen, heel belangwekkend zijn. ze kunnen in hun huiskamer met gesloten De Davis Cup. De inschrijving voor de a.s. Davls Cup lawntennis competitie Is op 31 Januari j.l. gesloten. Er zullen in het komende seizoen 28 landen aan deelnemen. En dat is vijf minder dan het vorig jaar, toen het record aantal van 33 naar dezen grooten prijs dong. De landen, die toen medewerkten en zich nu afzijdig houden zijn Australië, China. Britsch Indië, Portugal en Nieuw Zeeland. De aandachtige lezer zal zich herinneren, dat er maanden geleden, in een paar landen het standpunt is ingenomen, vooral door de bekendste spelers, dat de Davis Cup zijn tijd gehad en zijn plicht gedaan heeft. Met die plicht wordt dan bedoeld de populariseering van het spel over de geheele wereld. Inder daad heeft de Davis Cup comoetitle hiertoe krachtig bijgedragen en de minderende be langstelling voor dit wereldtournament kan verder nog eenigszins verklaard worden uit het feit, dat het altijd weer dezelfde landen zijn, die de trofee in de wacht-sleepen. Sinds de ultlovlng van den prijs door Dwight Da- vis hebben nog slechts Engeland. Australië, Amerika en Frankrijk hem voor korten of langen tijd in bezit gehad. Inderdaad ls dit wel wat eentonig en ook dit jaar zal de strijd ongetwijfeld weer gaan tusschen de houders Frankrijk en de Vereenigde Staten. Maar dat er nog altijd 28 landen voor inschrijven, bewijst toch wel, dat men in tal van landen, die geen schijn van kans hebben, aan deze competitie hecht. En de groote attractie is voor de meesten dier landen zeker gelegen in het feit. dat him spelers op deze wijze nog eens gelegenheid krijgen zich te meten met bekende tennissers uit andere landen, waar door zij rijker worden aan ervaring en hun eigen spel kunnen verbeteren. Zoolang deze gelegenheid geboden wordt loopt de Davis Cup weinig gevaar van verdwijnen. Crickethervorming. Er is in Engeland reeds zeer lang en zeer veel gepraat over het al dan niet wensche- lljke van het brengen van eenige niet onbe langrijke wijzigingen in de cricket spelregels. Deze voorgestelde wijzigingen betroffen den leg-before-wicket regel, waardoor in de toe komst de umpire meer gelegenheid zou krij gen een batsman wegens deze overtreding naar de tribune terug te sturen, de ver hooging van de stumps en of de verbreeding van het wicket. En waarom deze voorstellen? Enkel en alleen omdat de batsmen in de county-wedstrijden den bowlers teveel baas zijn en er telken jare hoogere scores komen. Men heeft dit natuurlijk ook trachten te ver klaren door een tijdelijke inzinking in het peil van de bowlery, maar vrij algemeen was men het er toch over eens, dat de ware oor zaak is, dat de batsmen de bowlers teveel „door" hebben, of misschien nog eerder, dat de bowlers op de tegenwoordig zoo buiten gewoon wetenschappelijk geperfectioneerde wickets (in dit geval te verstaan als de in Engeland niet dcor een mat gedekte strook grond tusschen "de „palen" aan weerszijden). De hoofdschuldige van de exorbitant hooge totalen is dus de groundsman, die zijn vak ie goed verstaat en daardoor den bowler te wei nig gelegenheid laat den bal verraderlijk effect te doen nemen. Nu is dit wijzigen van spelregels ten be hoeve van een enkele groep, c.q. de counties, natuurlijk een zeer gevaarlijk ding. In de Engelsche voetballerij stelt men de bepalin gen ook vast en wijzigt ze, uitsluitend met het oog op de moeilijkheden die zich bij het beroepsvoetbal, het voetbal der hoogste per fectie dus, kunnen voordoen. Er zijn echter in de Engelsche voetbalwereld 88 beroeps clubs, in de Schotsche nog eens 44 en dan zijn de Ieren er ook nog met een 20-tal. Het is de moeite waard, daarvoor iets op touw te zet ten. Maar de cricketcounties spelen in het sei zoen wekelijks hoogstens acht wedstrijden en dus is deze geheele actie op touw gezet ten behoeve van 176 spelers. Hoe staat het ech ter met al die tienduizenden Engelsche cricketers (om het buitenland er nu nog maar buiten te laten) die in de grootere en kleinere ciub.niet counties, geregeld uitkomen. Wel nu. dezen hebben niet de minste behoefte aan verandt ringen. Zij hebben geen last van te hooge scores, ook al omdat hun terreinen niet met zulk 'n zorg worden onderhouden. Dezer dagen hebben honderden afgevaardlg- oogen eigenlijk het spel volgen doch van eenige propagandistische waarde is dit niet. integendeel. Het geheele verhaal is voor den niet-voetballer zóó droog, dat hij al spoedig het woord aan een ander station geeft. Eenlgen tijd geleden werd echter een wedstrijd in Weenen door den bekenden Oostenrijkschen voetballeider Prof. Schwieger op geheel andere wijze uitgezonden. Die be gon met een beeld te geven van wat voor den wedstrijd gebeurde. Op pakkende, vaak humoristische wijze, schilderde hij het bin nenkomen van het publiek, de komst der spelers, het verschijnen van den scheidsrech ter, wiens moeilijke taak hij in het kort uiteenzette en voorts allerlei kleine dingen, die vooral de belangstelling van den leek opwekten. Het verslag van den strijd was geen verhaal in den stijl van Jan trapt naar Piet, doch een boeiende beschrijving, af en toe afgewisseld met eenige kwinkslagen. De hoorders maakten al de spanning van den strijd mee, zoodat velen na afloop gezegd zul len heben: „dat wil ik toch ook wel eens met eigen oogen gaan aanschouwen!" Het verhaal van Prof. SchrpJeger was dan ook een doorloopende propaganda voor voet bal, bovendien was het zóó ingericht dat ook de voetballiefhebber, die door ziekte of andere omstandigheden verhinderd was om den wedstrijd bij te wonen, het zeker met voldoening zal hebben aangehoord. Men voelt wel. dat tegen een dergelijke uitzending geen bezwaar zal kunnen bestaan, daar men op die manier van vele hoorders ook kijkers zal maken. Maar men zal ook moeten toegeven, dat deze manier van uitzenden niet gemakkelijk is en zeker een speciale studie en voorbe reiding vereischt. Na het bovenstaande omtrent de uitzen ding in Europa, is het wel belangwekkend, eens te hooren, hoe men in Zuid-Amerlka voetbalwedstrijden uitzendt. Op 22 September 1928 werd te Montevideo gespeeld een wedstrijd tusschen Argentinië en Uruguay voor den Lipton-beker. Deze wedstrijd werd draadloos uitgezonden. De grootste belangstelling voor die uitzending bestond in Buenos Aires en wel in de Avenida de Moya, de hoofdstraat van cfie stad. waarin de bureaux van de groote dag bladen gelegen zijn. Tegen het uur, dat de wedstrijd zou beginnen, stonden er duizen den en duizenden opgepakt voor de bureaux den van deze clubs over de kwestie vergaderd en er was letterlijk niemand voor. Geen won der. Om nog een andere vergelijking te ma ken: zij verzetten zich ertegen, evenals de raillioenen schakers van alle landen der we reld, die ge.lukkig zijn met hun 64 vakkig schaakbord en de 100 vakken, die Capablanca ten behoeve van hemzelf en eenige andere grootmeesters der kunst voorstelt, verwerpen Geen enkele sport is er voor een kleine groep uitblinkers. Dit wanbegrip wordt gaandeweg een uni verseel euvel In de sportwereld. Sport moe* voor de massa zijn, een zoo groot mogelijke massa en naar de wenschen en behoeften dezer massa moeten de spelregels worden vastgesteld en eventueel gewijzigd. En het daarom geen wonder dat in de vergadering der clubcricketers geen enkele stem voor de veranderingen werd vernomen. De M.C.C., die nog steeds op feodale wijze over de kwestie der spelregels beslist zal dit resultaat te hoo ren krijgen in een motie, waarin „deze verga dering zich ten krachtigste uitspreekt tegen eenige verandering in de spelreglementen". En aangezien de M.C.C. hoe machtig haar positie ook zij, deze uitspraak onmogelijk kan negeeren, mogen wij wel aannemen, dat de cricket reglementen voorloopig ongewij zigd zullen blijven, niet alleen in Engeland en de dominions, maar 'o.a. ook bij ons. Hetgeen geen Nederlandsch cricketspeler zal spijten. Voetbal bijgeloof. Eenigen tijd geleden heb ik het al eens gehad over het merkwaardig en zeer ver gaand bijgeloof bij Engelsche beroepsvoetbal lers. In een Engelsch dagblad lees ik zoo juist op welke dwaze wijze dergelijk bijgeloof ge voed wordt. In een korte paragraaf worden daar de kansen besproken van Bolton Wan derers tegen Liverpool in de volgende beker ronde. Letterlijk zegt de schrijver: Ik wil me niet als een profeet opwerpen, maar zij. die aannemen dat Bolton Wanderers er wel in zal slagen Liverpool te slaan, negeeren de voetbal-historie volkomen. Bolton heeft in dit seizoen nog geen enkele maal van een club gewonnen, die rood in haar costuum heeft. Bovendien heeft Liverpool eenige jaren gele den de Wanderers in de bekercompetitie ver slagen. Wij Hollanders mogen dan spreekwoorde lijke nuchterheid hebben, we kunnen ons toch moeilijk indenken dat eenig ander volk dan de Engelschen ook maar iets hecht aan dergelijke dwaasheden. Alsof de klem: van het costuum iets te maken zou hebben met de spelcapaciteit. Maar het bedenkelijke, in dit geval voor Bolton Wanderers, is, dat de spe lers in Engeland zich door zulk belachelijk bij - geloof sterk laten beïnvloeden en reeds half ontmoedigd zijn voor de wedstrijd begonnen is. Dan zijn zij zelfs ook nog in staat waarde te hechten aan het resultaat van een vorige ontmoetingeenige Jaren geleden. Sport en gerecht. Ja, Engeland vat zijn sport wel heel ernstig op, hoe vaak de Engelschen ook mogen ver zekeren, dat hun gering succes in interna tionaal gezelschap te wijten is aan de om standigheid, dat zij het eenige volk zijn, dat de sport nog als ontspannend amusement beoefent. Want in welk ander land zou het volgende kunnen gebeuren? Een bekend Engelsch middengewicht bokser, Len Harvey geheeten. moet binnenkort een belangrijken wedstrijd boksen tegen den kampioen van zijn cate gorie Jack Hood. Harvey is dus geweldig aan het oefenen. Maar ziet, daar komt een deur waarder, om den bokser te berichten, dat hij op een der eerste dagen van Februari als getuige moet voorkomen in een vervolging wegens smaad. Dit gaf opschudding in Har vey's trainingskamp. Want, zou een bokser zijn training moeten onderbreken vcor zulk een futiliteit. Men wendde zich tot de recht bank en vroeg uitstel tot 4 dagen na den wedstrijd, dus tot 25 Februari, op grond van het feit, dat de onderbreking der training van zeer nadeeligen invloed zou zijn op de voorbereiding van Harvey, zoo niet physlek dan toch moreel. Het zenuwstelsel van een bokser kan de zorg van dergelijke bijkom stigheden niet verdragen. En de rechter zag onmiddellijk de rede- delijkheld van dit verzoek in, vroeg alleen nog maar eenigszins schuchter, waarom men uitstel vroeg tot vier dagen na den kamp. Omdat, was het niet zeer optimisti- der verschillende bladen. Vrijwel leder hoor der was voorzien van een stuk papier, uitge knipt uit de krant, waarop een voetbalveld was aangegeven, dat door lijnen in verschil lende genummerde vakken was ver deeld. Nadat ooor den luidspreker nog een de juiste opstelling van de elftal len was opgegeven en medegedeeld was welk doel elke partij zou verdedigen, volgde het verloop van het spel. Hierbij werd de speler, die den bal had, met name genoemd en ook het nummer van het veldvlak, waarin hij zich bevond. Men hoorde b.v.. dat Evaristo in vak B der. bal kreeg, dat hij snel opbracht, in vak C Andrade passeerde doch in hetzelfde vak aan gevallen werd door Nasazzi, waardoor hij den bal kwijtraakte, die door Arispe in vak D werd opgepikt en met een ver schot naar Carrlca- berri werd getrapt, die met het leder door vak G. H en I rende, in vak K Bidoglio passeerde door een handige schijnbeweging met den rechtervoet om onmiddellijk daarna met den linkervoet een kogel in te zenden, die op fraaie wijze door Boslo in een hoekschop wordt omgezet. Wanneer men nu bedenkt, dat alle toe hoorders de spelers van beide ploegen bij naam kennen en dat ze op den platten grond van het speelterrein het verloop van het spo! volgen, dan kan men zich voorstellen, dat de wedstrijd in Buenos Aires door de hoorders met evenveel spanning werd gevolgd als in Montevideo door de kijkers. Men bedenke echter, dat men hier hoofdza kelijk te doen heeft met toehoorders, die het spel kennen en dat voorts in Zuid-Amerika blijkbaar propaganda niet meer nooaig is, daar de belangstelling bij de groote wedstrij den steeds van dien aard is. dat men toch niet altijd alle liefhebbers kan bergen. Hier is de radio dus een prachtig hulpmid del om duizenden, die den wedstrijd onmoge lijk kunnen bijwonen, toch van den strijd te laten genieten. De kosten van deze uitzending worden door de dagbladen gedragen. Daar de uitzen ding zich alleen tot het verloop van het spel beperkt, blijft er nog genoeg copie voor'de sportrubriek over. De rijk geïllusteerde be schouwingen over den wedstrijd worden dan ook met graagte door de duizenden gelezen, waardoor de kosten aan de uitzending ver bonden, ruimschoots worden goedgemaakt. sche antwoord, een bokser een paar dageu uoodig heeft om na zoo'n wedstrijd weer op zijn verhaal te komen. En opnieuw gaf de rechter toe. Ik vraag u nog eens, in welk ander land zou de recht bank zoo meegaand zijn? Ping-Pong. Ook hierover heb ik het reeds eerder ge had, ik bedoel de verheffing van het edele ping-pong spel. tegenwoordig luisterende naar den ernstigen naam van tafeltennis. Een groot buitenlandsch blad vermeldt in een halve kolom zeer compacten druk over het wereldkampioenschap in deze sport, onlangs te Boedapest verstreden. Er waren niet min der dan 13 deelnemende landen en er kwamen maar liefst 14000 toeschouwers. Hon garije won den landenwedstrijd voor Oosten rijk, derde Engeland. Nederland was niet ver tegenwoordigd. Verdere uitslagen? Het hee renenkelspel was voor Perry (Engeland) hee- rendubbel voor Szabados en Braun (Honga rije) damesenkel voor Maria Mednyanzki (Hongarije), damesdubbel voor FrL Erlka Metzgcr en Frl. Riister (Duitschland) ge mengd dubbel voor Klein en Sipoo (Honga rije). Ik zal toch dat ping-pong, pardon dat tafel tennis eens met andere, ernstiger oogen moe ten gaan beschouwen. Ploegen van dertien landen en dan voertienduizend toeschouwers met een even grondige als diepgaande be spreking van stijl-verschillen bij de diverse nationaliteiten, sjonge, het is wel bittere ernst. Als ik bijvoorbeeld lees, dat de Honga ren zooveel aan hun trainer (met name ge noemd, hij heet Meshlovlto) te danken heb ben, dat de Duitschers de zuiverste stylisten zijn en dat de tafels in Engeland, naar thans duidelijk gebleken is niet snel genoeg zijn, waardoor de Engelsche kampioen Buil (neen, niet John) zijn gewone spel niet kon toonen. dan besef ik. dat ik ouderwet sell begin te worden als'ik niet meejuich ln het ping-pong koor. Ik denk aan balletjes, die in mijn jeugd in de ouderlijke hulskamer onder de kasten raakten, of zelfs onder de kachel, wat erg lastig was. Ik denk aan het veel voorkomende Incident, dat het eenige nog overgebleven balletje een deuk kreeg met venijnig scherpe randen, een euvel dat in de keuken boven do wasem van een ketel kokend water verhol pen kon worden. Ik denk tenslotte aan liet ontijdig afbreken van wedstrijden, omdat er „gedekt" moest worden. Een wereldkampioenschap! Hoe lang zal het nog duren voor de pong-plngelaars in lijving vragen op het programma van do Olympische Spelen. En wanneer kunnen wij de eerste beroeps tafeltennissers verwach ten, ln Engeland waarschijnlijk onder let- ding van de nu reeds bestaande English Table Tennis Association? Het Is formidabel en het kost me werkelijk moeite om er ernstig onder te blijven. Het eenige Juiste commentaar lijkt me nog steeds: Ping!.... Pong! !ilPii1!l!!l,^l!|ll!l!lllllll!lllll!ll!lll!l!!IM!!lllll!||lllll!llllllllllMIIIIII!|lll|!IIIW|l!l!!l^!l!lllill|i!!j',:r!!'!':'IM.q^ Haarl. Krachtsportvereenigïng „Haarlem". Op de laatste bestuursvergadering werd o.a. ook besproken het houden van ccn on- derllngen wedstrijd in worstelen en gewicht heffen in verschillende klassen. Daartoe werd besloten. Het gewichtheffen zal bestaan uit recht standig drukken, trekken en stoot.en, alles tweehandig. Winnaar is hij die het hoogst aantal punten behaalt na aftrek van lichaamsgewicht. De wedstrijd zal op Dinsdagavond 19 Fe bruari een aanvang nemen. Reeds zijn ver schillende prijzen door sportliefhebbers aan geboden. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 fill T Tivr jiïflÉ U VV PJUfllj I KLEERMAKER Het groote Zweedsche sportblad „Idraetsbla- det" publiceert het voorstel, dat Zweden aan de FIFA gedaan heeft voor het organiseereu der wereldkampioenschappen in 1930. Daar blijkbaar verschillende andere landen er prijs op stellen de wedstrijden te organiseeren en de beslissing voorloopig toch niet zal vallen, is dat Zweedsche voorstel van minder belang. Toch bevat het eenige belangwekkende cijfers, clie duidelijk aantoonen, dat de publieke be langstelling in Zweden in den laatsten tijd sterk is toegenomen. Men rekent er op, dat in Zweden te houden wedstrijden om het we reldkampioenschap, bij gelijke deelneming als in Amsterdam, ongeveer een half mlllioen Kronen een kroon ls ongeveer 67 cent zullen opbrengen, waarvan de FIFA dan ter verdeeling onder de deelnemende landen een bedrag van 240.000 kronen ontvangen zou. Met een dergelijk bedrag zou men alle kos ten aan de deelneming verbonden, kunnen dekken. Uit het bewuste artikel blijkt voorts, dat in de laatste twee jaren ln de 86 wedstrijden van eenige beteekenls, een gemiddelde recette van 10.000 Kronen werd gemaakt en dat het gemiddeld per wedstrijd in 1028 zelfs 12,800 kronen ls. De groote wedstrijden, zooals die tegen Engelsche elftallen en tegen vertegen woordigende ploegen van andere landen, brachten echter veel meer op. Men Is er dan ook van overtuigd, dat wedstrijden om het wereldkampioenschap gemiddeld 25.000 Kro nen zullen opleveren. Bij een wedstrijd in Pressburg, waarin Rapid op bezoek kwam, was het resultaat 1—1. Een sportolad In Pressburg schreef naar aanleiding van dien wedstrijd, het volgende: De gasten speelden als wilden, wat geen wonder was daar ze bij een overwinning ledc-r een nieuw costuum en een kist chamoagne zouden krijgen". De bsleedigde Raoidspelers hebben thans een klacht bij de Justitie inge diend zoodat de rechtbank zal hebben te be slissen of de heeren Inderdaad amateurs zijn. C. J. 3ROOTHOFF Bilthoven, 2 Febr. 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7