BU1TENLANDSCH OVERZICHT DRIE BELANGRIJKE KWESTIES. GEHEIMZINNIGHEID RONDOM TROTZKI. talmt niet! de Centrale GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN KIJKJES IN SOVJET-RUSLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 Spanje, Afghanistan en Rusland. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS Om drie belangrijke quaesties draait op den huldigen dag het buitenlandsche politieke schouwspel. Het belangrijkste voor het oogen- blik is de Spaansche opstandigheid waarover wij gisteren uitvoerig schreven. In Afghanis tan schijnt vla bitteren strijd alles weer bij het oude te moeten terugkceren. Aman Oellah is Kaboel genaderd! De eerste schermutselin gen hebben weer plaats gehad. Zal hij her overen? Men krijgt zoo den indruk dat dit weinig opbeurende intermezzo achterwege had kun nen blijven als de heeren iets verder hadden gekeken dan hunne neuzen lang waren. En fin, wellicht dat deze troebelen ook deze sfeer zullen zuiveren. En het derde punt waarover wij in het voor bijgaan uw aandacht nog even vragen is Mos kou waar de gevreesde dictator (o paradox!) Stalin met de zijnen regeert. De Sovjets doen wanhopige pogingen om een schijn van „eer waardig klassiek" communisme op te houden. Maar hoe doorzichtig zijn hun pogingen en hoe had het ook anders kunnen loopen! De „kameraden" moeten met alle hun ten dienste staande machtsmiddelen het gezag uitoefenen. Ja, eigenlijk wordt de schijn van het oude ideaal zelfs niet meer opgehouden. Verder komt het ons voor dat de oppositie zeer goed georganiseerd is op de beproefde wijze, waarvan men in Rusland onder iede- bewind sedert eeuwen studie heeft kunnen maken: Terwijl bovengrondsch optimisme ei zelfverzekerdheid wordt gedemonstreerd, broeit, ondergrondsch de geheime actie tegen het bewind, met geheime drukpers, geheime vergaderingen, geheime besluiten; het gevaar van deze mysterieuze romantiek schuilt in de omstandigheid dat zij permanent is en onver- delgbaar koppig! En hierdoor wordt de regeering wel ge dwongen haar toevlucht tot het vooi1 het oogenbllk beproefde, maar op den duur toch steeds falende terrorisme te nemen. En nu la ten wij nog buiten bespreking het oude con flict tusschen stad en land. Dit alles is thans weer actueel door de berichten omtrent Trotzki, een figuur die ook weer met de groot ste geheimzinnigheid wordt omringd. En dit mag verwondering wekken: dat de heeren égards voor den banneling in acht nemen! Zij durven deze verpersoonlijking van het verzet klaarblijkelijk niet aan te pakken! Dit is een zeer veeg teekenl F.A. Duitschland heeft niets te maken met den Elzas. Stresemann wilde in zijn Rijksdagrede niet ingaan op de uitlatingen van Poincaré, die in de Fransche Kamer de Duitsche regeering er van heeft beschuldigd, de autonomistische beweging in den Elzas en Lotharingen te steunen. Daarom ontving hij na afloop dei- debatten de vertegenwoordigers der pers om hun voor te rekenen, dat. er geen sprake van Is, dat Duitschland een bedrag van 660 mil- lioen francs, d.i. circa 94 1/2 millioen mark, voor propaganda in het buitenland uitgeeft, oicius de Tel. In het algemeen gesproken, kan Strese mann het moeilijk verkroppen, indien men hem verwijt de hand te hebben in de moei lijkheden, die Frankrijk in Elzas en Lotha ringen ondervindt, Zijn herhaalde verklaring, dat Duitschland met de gebeurtenissen aldaar niets uitstaande heeft, kan men zonder aar zelen gelooven, daar Stresemann's geheele politiek er op is gericht, ernstige moeilijkhe den in West-Europa te vermijden. Juist ten einde te vermijden, dat te dien opzichte mis verstanden vasten voet zouden krijgen, laat hij geen gelegenheid onbenut, om verklarin gen van Fransche zijde, waarbij de Duitsche politiek ten aanzien van Elzas en Lotharin gen verkeerd wordt beoordeeld, recht te zet ten. 200 Communisten in hechtenis. Te Boekarest zijn gisteren ongeveer 200 communisten In hechtenis genomen die aan een betooging tegen den koning hadden deel genomen. Verscheidene van hen moeten bedreigingen met- den dood tegen het koninklijk gezin heb ben geuit. Overdaad van Radicaal- socialistische maatregelen? Men schrijft uit Weenen aan de N.R.Ct.: Naar men weet, heeft de omwenteling in Oostenrijk een overdaad van radicale sociale maatregelen opgeleverd, die tot dusver nog niet terzij gesteld konden worden, al hebben zij een sterken, ongunstigen invloed op het bedrijfsleven en al is men er de laatste ja ren wel in geslaagd andere uitwassen van de revolutie stuk voor stuk af te snijden. Thans heeft zich echter een gebeurtenis voltrokken, die het Neues Wiener Journal terecht sensa tioneel noemt. De tabaksregie heeft nl. met haar arbeiders een collectief verdrag geslo ten, dat voor einde 1933 niet kan worden op gezegd en waarin voor het eerst van alle offi- cieele en particuliere overeenkomsten van dien aard sinds de revolutie een verbod voor komt van staking, lijdelijk verzet en boycot. Alle geschillen zijn aan scheidsrechterlijke uitspraak onderworpen. De tabaksarbeiders zelf hebben zich met deze bepaling kunnen vereenigen, wat het blad een verblijdenden, eersten stap naar een modern en democra tisch arbeidsrecht noemt. Dit nieuwe collectieve verdrag bevat nog een tweede novum, een premie voor arbeiders, die door de wijze waarop zij hun taak vervuld hebben bijgedragen hebben tot bevredigende resultaten voor het bedrijf, welke premie 250 schillings 's Jaars bedraagt. Anti-Drankwetten in Rusland. De sovjet-regeerlng behandelt nu een wets ontwerp ter beteugeling van de dronken schap, clie vreeselijke afmetingen heeft aan genomen. De wet verbiedt het openen van nieuwe kroegen in de industrieele centra en in arbeidersdorpen. Alle winkels, waar brande wijn en andere alcoholhoudende dranken ver kocht worden, die zich in de naaste omgeving van arbeiderstehuizen en arbeidsbeurzen be vinden, zullen onmiddellijk gesloten wordei. (natuurlijk, indien het wetsontwerp wee mocht worden). In de steden en de industriee le dorpen zal de verkoop van alcoholhoudende dranken verboden zijn op de dagen, waarop het loon uitbetaald wordt, op alle dagen vóór feestdagen, op de feestdagen zelf en op vrije dagen (1 Mei e.d.), aldus de „Krasnaja Ga- zeta". (Hbld.) De groote vraag in Engeland? De quaestie van een eventueele samenwer king tusschen de liberalen en de arbeiders partij blijft uit den aard der zaak de aandacht bezig houden. De „Manchester Guardian" be pleit zelfs een coalitie tusschen beide par tijen met een overeengekomen politiek en een bepaald program en ziet in de toekomst reeds een groote middenpartij, gevormd door de bestaande vooruitstrevende krachten des lands. De „Daily News" gaat nog een stap verdei en heeft al een volledig liberaal kabinet b j elkaar, zegt het Hbld. De samenstelling is volgens het blad afkomstig van iemand, die schier zeker deel van het liberale kabinet zal uitmaken. Voor de merkwaardigheid ontlee- nen wij er aan dat Lloyd George premier zou worden. Sir Herbert Samuel, minister van financiën, Layton (van de „Economist") mi nister van handel; Sir Donald Maclean zou binnenlandsche zaken krijgen. Lord Reading de oud-onderkoning van Britsch-Tndië, bui tenlandsche zaken, Sir John Simon de voor zitter der naar hem genoemde commissie, Tn- dlë; Volkenbondsminister zou worden profes sor Gilbert Murray, een autoriteit cp dit ge bied. Borms9 rede. Dr. Borms heeft bij de Antwerpsche huldi ging onder anderen het volgende gezegd, volgens het Hbld. Ware ons volk onverschillig gebleven voor mijn lot, de Belgische beulen zouden me nooit verlost hebben zonder voorwaarden en ik had in de gevangeniscel moeten sterven, want gebonden door mijn belofte voor het Assisenhof afgelegd, kon ik den kerker niet anders verlaten dan als vrij man. België wilde mij een slot op den mond leggen, voortgaan met me te begraven onder leugen en laster. Nu sta ik hier evenwel vrij en vrank, zonder haat tegen mijn vijanden maar ook zonder vrees. Wat is er geworden van de plechtige be lofte door den koning afgelegd tfoen hij het bloed onzer Yzer,jongens opeischte? Voelen die menschen dan niet dat zij het verkeerd voor hadden en dat ze hun Vlaamschen plicht niet hebben gedaan; want door hun schuld is de hemeltergende verdrukking aan den Yzer al die oorlogsjaren blijven voort duren, hebben Vlaamsche volksjongens den dood gevonden in het bloedig slijk terwijl Walen en franskiljons veilig zaten in* de bureelen en andere bevoorrechte postjes ver achter het front. In onze politiek van den Raad van Vlaan deren zag ik ook een middel om het einde van den oorlog te bespoedigen. Het „onverduitscht. onverfranscht" België toegepast kon de brug worden die de vijan delijke grootmachten bijeen bracht en een vrede door vergelijk mogelijk maakte. Ik oordeelde met mijn strijdgenoot Rof. Ver hulst dat hij, die den oorlog, als was het maar één uur kon verkorten, een weldoener der menschheid zou wezen. Is het niet veel- beteekenend dat de Vlaamsche soldaten aan het front met ons meevoelden en hun leiders in 1918 een afvaardiging zor.den naar het bezet gebied? De overwinning van een der beide reuzen- machten welke tegenover eikaar stonden, bracht ons den imperialistischen vrede van Versailles. De vijanden van Vlaanderen acht ten de Vlamingen niet enkel voor goed ver slagen maar zij staken ook de misdadige hand uit naar Noord-Nederland, zeker als loon voor al wat onze Noorderbroeders gedaan hadden, vier jaar lang, voor Ie vluchtelingen uit België. Het regende doodstraffen tegen ons, een echt schrikbewind brak los, aange wakkerd door patriotarde en oorlogswoeker aars, die „racca" schreeuwden en tevens hun zakken vulden ten nadeele van de arme Vlaamsche oorlogsgeteisterden. Met de troeven die het Vlaamsche volk thans in zijn kaart heeft, zullen we winnen. België verspeelde zijn kansen. Door het ver zaken van zijn onzijdigheid en het militair accoord met onzen Franschen erfvijand is het ten doode opgeschreven. Wij zien dan ook uit naar het ideaal, oris door dr. Depla's testament nagelaten: Zelfbestuur binnen het Groot-Nederlandsch Staatsverband. Maar idealen zijn zoo maar niet in eens te ver wezenlijken. De leuze waarop wij ons intus- schen allen kunnen vereenigen zij: „Vlaan deren zoo vrij mogelijk met als minimum de volle staatkundige zelfstandigheid van Vlaanderen. Boycot tegen al wat onVlaamsch is. streng toepassen van onze Vlaamsche be ginselen in heel onzen levenswandel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Centf per regel. Kunr Gc inderdaad rusng slapen tcrwi|l Ge weet. dat .als er wat gebeurt" de Uwen onverzorgd achrer bli|ven Een polis van Dc Centrale neemt die zorg weg. Met een geringe premie, die geen bezwaar kan zijn verze kert U een belangrijk bedrag. RUNSTRAAT OEN HAAG EEN JEUGDIG RADIO ENTHOUSIAST. De Philips Fabrieken te Eindhoven ont vingen een enthousiast rapport over de uit zendingen van den Philips kortegolfzender P. C. J.. van een dertien-jarig jongmensch te Queensland (Australië). Met een zelfge bouwd twee-lamps-toestel ontving hij de uitzendingen van dit station regelmatig en zeer duidelijk. Wanneer men den leeftijd van den knaap in aanmerking neemt, mag dit ongetwijfeld een mooie prestatie genoemd worden. VOORUITGANG OP RADIO- GEBIED. Ook in Ierland is een vooru'tgang op het gebied van de radio te bemerken. Het aan tal luisteraars breidt zich steeds uit en is thans gestegen tot ongeveer 26000. Het plan bestaat om over te gaan tot het oprichten van een ultra-kortegolfzender. Na de nieuwe golflengte-regelingen is de golflengte van Dublin van 319 meter gewij zigd in 411 meter. RADIO-DEBATTEN. Meer en meer nemen de verschillende stations debat-gesprekken in hun program ma's op. Als iets nieuws op dit gebied gaf Keulen onlangs een debat tusschen vier personen Herbert Ihering, Bert Bracht, Ernst Hardt en Dr. Hans Sternberg over het onderwerp: „Nieuwe Dramatiek". HET AANTAL RADIO LUISTERAARS IN HET BUITENLAND. Het aantal luisteraars in het buitenland be droeg per 1 Januari in de navolgende landen Duitschland 2.635.567, Engeland 2,610.172, Denemarken 244.359, Hongarijel53,388. Ierland 27.112, Italië 58.080,Noorwegen 64.733, Zwit serland 70.110, Tsjecho-Slowakije 241.190, Oos tenrijk 323.200 en Australië 310.570. Het aantal luisteraars in Holland wordt thans op ongeveer 300.000 geschat, dat in Bel gië op 130.000. De officieele cijfers van deze landen zijn echter niet bekend. Naar men ziet heeft Duitschland het grootste aantal luis teraars van Europa en dan volgt Engeland. In vorige jaren was dit juist andersom. VELSEN WEDSTRIJD. Maandagmiddag werd op de ijsbaan bij Velserbeek een hardrijderij voor jongens ge houden. Er waren 16 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1. A. Schoorl, 2 P. Hoogeduin, 3 C. de Vries en 4 Massier. HEEMSTEDE AANBESTEDING Door den architect Nic. J. Nyman is aan besteed namens de woningstichting „Op Eigen Wieken", het bouwen v-an 9 woonhui zen en garage. Ingeschreven werd door: Assendelft, Heemstede, 39700. D. van Buren, Bloemendaal, 40500. Firma Coblens, Haarlem (Noord), 42400. Mij. N.V. Holland, Heemskerk, 41000.— J. Hart, Haarlem, 35958. Joh. Kraay, Haarlem, J 43276.35 J. J. Smit, Heemstede, <40300. H. Seysener, Hillegom, 40300. J. Tromp, Overveen, 42890.3 A. Winnubst, Haarlem, 42700. Woudenberg en de Zeeuw, Haarlem, 42300. PERSONALIA. Benoemd is tot hoofd aan de Nicol. Beets- school te Heemstede, de heer Jb. Kijne, hoofdonderwijzer te Zwaagwesteinde. HALFWEG AARD APPEL VEILING. In een ledenvergadering van de Vereeniging Aardappelbouwers „IJpolders" is besloten tot oprichting van een vast veilir.gsgebouw. Het zal komen te staan nabij de losplaats aan het Zijkanaal F. alhier bij de boerderij van den heer W. Gravemaker. Het gebouw zal woi- den voorzien van een electrisch afmijntoestel. Het is de bedoeling dat reeds bij de aan staande veilingen van het gebouw gebruik kan worden gemaakt. Het vorig jaar zijn door de vereeniging geveild 70.561 kisten vroege aardappelen met een totaal gewicht van I.388.307 K.G. en een totale opbrengst van f 62,430.95. BENNEBROEK SECRETARIS - ONTVANGER. Voor de betrekking van Secretaris-Ont vanger, Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en Correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich 69 personen aangemeld. Door B. en W. zijn op de voordracht ge plaatst: le C. Bregman, le ambtenaar ter Secretarie te Castricum ten 2e H. L. der Boeuff adj. commies te Waddinxveen. RAADSVERGADERING. Donderdagavond 7 Februari 8 uur houdt de raad een openbare vergadering over de navolgende punten. 1. Notulen. 2. Vaststelling zekerheid Gemeente-Ont vanger. 3. Instructies voor ontvanger en secretaris. 4. Benoeming secretaris-ontvanger, amb tenaar van den Burgerlijken Stand en Cor respondent der arbeidsbemiddeling. 5. Ingekomen stukken. 6. Wijziging begrooting 1929. 7. Voorschot vergoeding artikel 101 lager onderwijswet 1920 voor bijzondere scholen. 8. Bepaling straatnamen. 9. Herziening jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger. 10. Gratificatie. 11. Mededeelingen. 12. Rondvraag. HILLEGOM DE MELK. De prijs van de melk ls verlaagd tot 15 cent per liter, vroeger 16 cent. Onveranderlijke grootheden, strijd tegen de meerwaarde. land. - De Stad en De sovjetunie, wier bevolking in het jaar 1923 ondanks het verlies van de Westelijke randgebieden nog steeds 136 millioen bedroeg telde in December j.l. ongeveer 157 millioen inwoners. Niettemin is Rusland het eenige land, dat de bevolkingstoeneming kalm kan gadeslaan, zonder te behoeven vreezen, dat het eens ruimte te kort zal komen. De uitge strektheid van het land wordt pas duidelijk, wanneer men de kaart van Europeesch Rus land met de kaart van Azië aanvult. Deze grootste mogendheid van het vasteland, die op 21.3 millioen vierkante K.M. meer dan dertig volksgroepen huisvest, wordt aan op pervlakte alleen door het Britsche rijk over troffen, dat met zijn dominions en koloniën de Euraziatische sovjetfederatie bijna als een poliep omhelst. Europa is, van hier uit gezien, maar een schiereiland. Ook de ver plaatsing van de regeering van Petersburg naar Moskou was niet anders dan een veran dering van plaats, die een richting aangeeft want de hoofdstad moest eigenlijk niet aan den oever van den Moskwa maar ergens aan de Zuidelijke hellingen van den Oeral liggen. Alleen in zulk een land, dat door zijn uitgestrektheid als het ware van de overige landen is afgesloten en dat zich aan hun ge woonten door de geringe behoeften der be- bevolking niet behoeft aan te passen, kon de poging van een Marxistische huishouding ge waagd worden, die overal elders tot onmid dellijke mislukking zou zijn veroordeeld Ondanks de moeilijke omstandigheden, waarin het verkeert, schijnt Rusland nog steeds aantrekkelijk. De reden, waarom zoo veel menschen, die eens lang in Rusland heb ben vertoefd, er weer terugkeeren, mo°t naast de ruwe melancholie van het land schap, gezocht worden in het grootscheep- sche, het breede. Het besef van de geweldige afstanden beheerscht de volkspsyche. Hier kan niets kleinzielig worden. Wat zijn twee millioen emigranten tegenover een bevolking van 160 millioen? Wat beteekenen de oor logsverliezen aan menschen en dieren, die een algemeene vruchtbaarheid in enkele ja ren compenseert? Tengevolge van de gewel dige uitgestrektheid van het land gaan alle gebeurtenissen op een of andere wijze in het grenzenlooze over. Omdat het verdeelde Europa nooit kan begrijpen, welke beteeke- nis hier het ruimtegevoel heeft, legt het aan alle dingen een te kleinen maatstaf aan en het begint zich te verwonderen. Het proces van het vergeten verloopt in Rusland snel ler dan in Europa. Toch speelt de tijd een andere rol. Het doet er niet toe, of iets van daag, over een week of over een maand ge beurt ieder ongeduld zou kleinzielig zijn. De Oostersche capaciteit van het wachten en geduld oefenen in een passieven toestand grenst aan apathie. Feitelijk voelen, denken en handelen de Moskovieten anders d^n wij, want zij zijn geen individualisten. Rusland heeft wel de klasse-rechten, maar nog steeds niet de indi- vidueele rechten van den mensch ontdekt De mensch individueel gelijkt een nul en de liefde voor het dier is grooter dan die voor den mensch. In geen enkel land worden de paarden, die in Europa uitsterven, zoo goed behandeld als in Rusland. Een boer, die in tranen uitbarst, wanneer hij de pooten van een hond heeft overreden, is in staat een uur later een mensch half dood te slaan. De lijfeigenschap is pas twee generaties terug (1861) opgeheven ook dit moet men niet vergeten. Tenslotte valt den Rus het sparen moeilijk en de Europeesc.he manier van huis houden begrijpt hij eigenlijk niet geheel. In het bijzonder Russen van den ouden stempel wijzen iedere gelijkmatigheid van de hand, vinden den gulden middenweg zeer vervelend en leven graag in het volledig besef der spanning en der sociale tegenstellingen- Komt dit feitelijk niet overeen met de na tuur van het land, dat in het Noorden uit wouden en in het Zuiden uit steppen be staat. waar op den kouden winter een heete zomer volgt? Het bolsjewisme is een strijd tegen de meerwaarde. In Europa is het uiterst moei lijk, aan het Marxistisch begrip van de meerwaarde een reëele voorstelling vast te koppelen. Het kapitaal heeft een belangrijke maatschappelijke functie en de stelling, dat de kapitalist geen arbeid presteert en maar in pleizier en vroolijkheid voortleeft, is in het bijzonder na den wereldoorlog onjuist. Ter verhindering van uitwassen is een demo cratisch belastingstelsel voldoende. Voor de bevolking van Rusland heeft echter, ver scherpt door de misbruiken gedurende den oorlog, de meerwaarde een zeer concreten vorm gekregen..Er bestond inderdaad een dunne bovenlaag wier werk voor het land dikwijls zeer twijfelachtig scheen, voora! doordat zij het contact mat het volk veelal had verloren en dikwijls ternauwernood nog als Russisch kon worden beschouwd. Der-e punten zijn, omdat het Czarenrijk deel uit maakte van de Entente, zelden aangeroerd. Maar in het algemeen is het nog heden ten dage een feit, dat de sociale spanning in Sla vische landen dikwijls onverdragelijk groot is en toeneemt, hoe verder men naar het Oosten komt. De kunstmatig in het leven gehouden staat, die in het Czarisme absolutisme en religie vereenigde, mocht niet aan een ern stige belasting worden blootgesteld. Voor de, bevolking was de wereldoorlog volkomen zinloos; tegenwoordig wordt hij beschouwd als een zuiver dynastieke aangelegenheid. Tegenover de bewering, dat Duitschland de schuld heeft van de Octoberrevolutie, omdat zijn generale staf Lenin in de gelegenheid stelde in een geplombeerden wagen van Zwitserland naar Scandinavië te reizen, wordt in Rusland meermalen beweerd, dat Engeland een grootere verantwoordelijkheid heeft, omdat zijn gezant tot het laatste oogenblik iederen afzonderlijken vrede heeft verhinderd, ofschoon die alleen het land voor den chaos had kunnen behoeden. Uit dien tijd dagteekent de anglophoble. Bovendien kan Rusland nog niet democratisch en par lementair geregeerd worden, want de ruim teverhoudingen en de afstanden, de neiging tot debatteeren en het groote aantal anal- phabeten zoowel als de tegenzin tegen iedere binding door abstract juridische normen lei den er toe, dat hier de executieve minder belangrijke is dan de legislatieve. De uitvoe ring der denkbeelden van Miljukow en Ke renski temidden van de dynastieke en mili taire instorting was derhalve onmogelijk en de eenmaal los geraakte lawine rolde den berg afDestijds bewees de heerschende klasse een kolos op leemen voeten te zijn. De eenige georganiseerde macht was, zoo be weert men in Rusland, de arbeidersklasse, waarin, gelijk steeds in dergelijke bewogen tijden, de radicalen de overhand verkregen over de gematigde groepen en de teugels ter hand namen, ofschoon het industrieprole- tariaat een uiterst geringe minderheid vormt ten opzichte van de boeren. Maar de stad beheerscht. zoodra de tele graaf, de spoorlijnen en de militairen in haar macht zijn, het geheele land. Na het afzet ten van de dunne bovenlaag kon iedereen regeeren die de arbeiders voor zich en de boeren niet tegen zich had. -Deze constella tie omvat het geheim van de sovjetmacht. De boeren waren voor de bolsjewisten omdat het groot grondbezit werd verdeeld. Indien alle andere experimenten worden gerevi deerd of zelfs indien zij zouden worden op gegeven, dan nog blijft de agrarische revo lutie een fundament van den nieuwen staat, want de boeren zijn te allen tijde te mobili- seeren, indien zij hun bezit tegen een terug keer van de „witten" zouden mjeten verde digen. De boer toonde zijn nieuwe macht het eerst tegen het oorlogscommunisme, dat niet alleen de productie, maar ook de consumptie wilde nationaliseereri en daardoor de markt vernietigde. Het platteland antwoordde eerst met lijdelijk verzet en een geweldige vermin dering van de bezaaide oppervlakte, ver volgens met een boerenrevolutie in uniform de opstand van Kroonstad. Toen moest den boer het bezit en de beschikking over zijn arbeidsproduct worden toegestaan en ju ridisch het particulier bezit weer ingevoerd worden, zoodat in de weer opkrabbelende markt de nieuwe economische politiek werd geboren, die als laatste legaat van Lenin on schendbaar is. Van een terugkeer naar het oorlogscommunisme kan geen sprake zijn, maar het boerenvraagstuk speelt ook in de toekomst de hoofdrol. Daar de partij in ieder dorp haar agenten heeft, is het Kreml over een opstandige beweging ten platte- lande vroeger ingelicht dan het naburige dorp en het bereikt door het monopolie van de openbare meening, dat de bevolking al leen verneemt, het geen de regeering op een bepaald oogenblik gewenscht acht. Een be sluit verbood b.v. onlangs wegens den „eco- nomischen toestand" alle particuliere reizen naar Tasjkent en de Kirgiezenrepubliek; het bleef aan de fantasie der onderdanen over gelaten, zich van den economischen toestand de voorstelling te maken, die zij wilden. Het is in het algemeen mogelijk, dat zich enkele Kilometers van Moskou groote gebeurtenis sen afspelen, zonder dat de hoofdstad er iets van verneemt. Aan den anderen kant hebben de bolsje wisten een wapenstilstand met de inteliec- tueelen gesloten, die tot de sovjet ongeveer dezelfde verhouding hebben als vroeger tot het Czarisme. De groote groep bezit-looze intellectueelen heeft zich eerst uit nationale overwegingen ten deele met de sovjet ver zoend, omdat zij de verschillende gebieden tot een federatie vereenigde en een nieuw leger vormde. Na de buitenlandsche inter venties en den Poolschen oorlog erkenden de intellectueelen de sovjet als Russische re geering, die hun als grootste onderneemster na het begin van de nieuwe economische po litiek een uitgebreid arbeidsveld kon bieden. Met den overgang naar het staatskapita- lisme werd de sovjet een broodheer van de intellectueelen. De arbeider, die gedurende de revolutie tusschen intellectueelen en bourgeoisie geen onderscheid maakte, deed dit wel na een nieuwe leuze van de com munistische partij en verstaat thans onder de werkers: arbeiders, boeren en intellectuee len. Terwijl dus de heerschende groep, steu nend op haar „politieke politie" de G. F. OE. de scharen der arbeiders en het roode leger, de boeren en de niet bij een partij aan gesloten intellectueelen poogt te leiden, be staat aan burgerlijke zijde een vage hoop op het tegendeel; de overblijfselen van den adel en de bourgeoisie honen ernstig op een kruistocht van het buitenland en burgerlijke regeering rekenen weer, verleid door ver halen van de ongelukkige emigranten, die in hun land een toevluchtsoord hebben gevon den, op de groote beweging in het binnen land. Deze speculatie aan beide kanten zal nog wel een tiental jaren voortduren. £L. BUYS, (Nadruk verboden). HET LTS. De baan van de ijsclub is gisteren zeer druk bereden. Het üs was prachtig, slechts enkele plekken waren hobbelig. De vaarslooten zijn zoo goed als onberijd baar door zand en door schotsen door het varen. Bovendien zijn de slooten gevaarlijk wegens de windwakken. De ringvaart werd Zaterdag nog bevaren; Zondag liep men echter over de vaargeul. Het staat te bezien of Maandag de vaart geopend kan worden. A.-R. KAMERKIESKRING De heer D. Boddeüs, notaris alhier, is be noemd tot lid van het bestuur der Kamer- kieskring Leiden van de A. R, partij, in de vacature van den heer J. P. Segers te Lisse, die had bedankt. NIEUWE BRUG. De nieuwe brug ln de Veenenburgerlaan ls zoo goed als gereed. Als de dam tus schen de beide gedeelten vaart is doorge graven, zal de directe verbinding van de Ringvaart langs de Steenfabriek met de Leidschevaart tot stand gekomen zijn. Deze vaart zoowel als de brug zijn gemaakt door de tylaatschappij .Veenenburg-ELsbroek" ten behoeve van de Steenfabriek, BESCHERMHEER. Burgemeester Pont heeft het bescherm heerschap van de Tooneelvereeniging H. L» T. O. aanvaard. VELSEN BOU YVVERG UNNIN GEN Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn o.a. de navolgende bouwvergun ningen verleend: aan Gebrs. Wijker P. van Duvn te IJmui- den, tot het bouwen van zeven woonhuizen aan de Snelïiusstraat en Roemerstraat, aldaar; aan J. Rooker te IJmuiden, tot het bouwen van vier woonhuizen en een garage aan de J. P. Coenstraat, aldaar; aan de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Bardla" te Amsterdam, tot het bouwen van vier woonhuizen aan den Kruidbergerweg te Santpoort: Aan J. Meesters te IJmuiden, tot het bou wen van drie woonhuizen en een woon-win- keihuis aan den Engelmundusweg, aldaar; aan L. H. Rings te Santpoort, tot het bou wen van een woonhuis aan den Rijksstraat weg, aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10