HET IJSVERMAAK fORMAMINT HAARLEM'S DAGBLAD DE HUNTINGTON-BIBLIOTHEEK, FEUILLETON Het Meisje uit de Stad BINNENLAND Keelpijn DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 VIERDE BLAD door GISELA SELDEN-GOTH (Los Angeles) (Dienst van de United Telegraph) INGEZONDEN MEDE DEELINGEN 60 Cu. p<-r regel. is dit seizoen van langen duur. De liefhebbers kunnen hun hart ophalen. Maar de mooie witte en kleurige truien, mutsen en sjaals worden op een zware proef gesteld! Houdt ze frisch en fleurig; wascht ze in een heerlijk zacht sopje van lux N.V. DE LEVER'S ZEEP MIJ. - VLAARD1NGEN Over Los Angeles, het door zee en bergen omringde, naar sinaasappelen geurende, olie- opborrelende Californische landschap ligt het dichte net rails van de Pacific Electric Rail way. met een uitgestrektheid van achttien honderd kilometer, die dagelijks door zeven duizendtweehonderd treinen worden bereden. Van de stad Los Angeles uit razen de lange roode wagens in alle richtingen den oceaan en het Sierragebergte, filmsteden, fruitplan- tages, dierfarms, alle mogelijke werk- en amusementsgelegenheden tegemoet; zij zijn altijd vol, de onderneming floreert ondanks de concurrentie van de automobielwegen. Thans, nauwelijks dertig jaren na de stich ting, zijn er 75 millioen dollar in belegd en langs zijn sporen bloeit de Californische ter reinspeculatie in tropische weligheid, sprin gen van maand tot maand uit den bodem van deze van vitaliteit overloopende woestijn nieuwe nederzettingen te voorschijn. Aan de Pacific Electric Railway, aan grond en ter rein, waarover zijn doelbewuste ondernemers geest het dichte spoorwegnet liet aanleggen, heeft Henry Edward Huntington zijn groote vermogen verdiend. Henry E. Huntingtons jeugd is niet in een romantische armoe- legende gehuld; maar toch begon ook hij op 17-jarigen leeftijd zijn commercieele loop baan als employé van een New-Yorksche ijzerwarenfirma, van waar uit hij snel en zeker zijn weg via de dwarsliggerbranche naar den eigenlijken, destüds in Amerika geweldige perspectieven biedenden spoorweg aanleg vond. Reeds in het einde van de eeuw vermoedde hij, destijds in San Francisco werkend, de fantastische toekomst van het nauwelijks honderdduizend inwoners tel lende Los Angeles en daar begon hij zijn systematische aankoopen van terreinen en spoorwegaandeelen. Aan de eveneens door hem geïnspireerde goede transcontinentale spoorwegverbindingen door de Southern Pacific, tezamen met de vondst van belang rijke oliebronnen en den zich voortdurend ontwikkelenden wereldexport van vruchten heeft Zuid-Californië in het eerste kwart van de nieuwe eeuw zijn zelfs voor Ameri- kaansche omstandigheden stormachtige op komst te danken; Henry E. Huntington had deze opkomst voorzien. In 1902 verhuisde hü zelf naar Los Angeles, koos uit zijn uitge strekt grondbezit een mooi, hoog gelegen stuk land in San Marino bij Pasadena en be gon daar een huis te bouwen; twee witte marmeren paleizen in een 220 H.A. groot park, waarvan de pracht ook in deze met bloemen en planten rijkelijk gezegende streek alle dergelijke parken ver overtreft. Deze re sidentie is tegenwoordig een van de voor naamste bezienswaardigheden van Califor- nië en de lange, roode electrische treinen brengen er dagelijks honderden touristen heen. Op den leeftijd van ongeveer zestig ja ren herinnerde Huntington zich de plichten van den rijken man in Amerika en begon te verzamelen. Hü had drie hobbies, ter cul tiveering waarvan zijn werk hem eerst toen tijd en gelegenheid liet: het plezier in bloe men en planten, waarvan het park zijn bo tanische verzamelingen, exotische palm en- hagen, met fonteinen versierde fluweelkleu- rige gazons, zijn rozen- en cactussentui- nen en den betooverenden Japanschen thee tuin heeft te danken; de groote Engelsche portretschilders van de achttiende eeuw en zeldzame boeken. Met den aankoop van een mansportret van Raeburn begon Hunting ton in 1908 zijn schilderijengalerij, die hij, zich beperkend tot aankoop alleen van eer ste klasse portretten van dezen meester uit breidde tot een verzameling van ongekende eenheid. De galerij, een w.erk van doelbe wuste specialiseering en als zoodanig van zeldzame volledigheid, is in een van de mar meren gebouwen ondergebracht; hier woon de Huntington en de heerlijke, met kostbare gobelins, bronzen en oude meubelen inge richte vertrekken, waaraan de schaars ver deelde kunstwerken niets van hun bewoon baarheid ontnemen, de behagelijke particu liere bibliotheek, de breede, zonnige terras sen- getuigen van den smaak, waarmede ook een in het zakenleven oud geworden Ameri kaan het leven van een grand-seigneur in staat was te voeren. Het andere paleis, een E-vormïg gebouw in Italiaanschen renaissancestijl met de in drukwekkende afmetingen van 65 bij 46 Me ter, werd in 1920 voor Huntingtons boekerij ingericht, die destijds van New York naar San Marino werd overgebracht. Deze boekerij wordt tegenwoordig beschouwd als de groot ste en kostbaarste particuliere bibliotheek van de V. S. Aan kostbaarheid van enkele stukken doet zij nauwelijks onder voor die van John P. Morgan en zij heeft volgens dezelfde grondgedachte aangelegd als de schilderijenverzameling op de drie gebie den waarmede zij zich bezighoudt (Engelsch- Amerikaansche litteratuur, Americana van de ontdekking tot den wereldoorlog en wiege- drukken van voor 1500), een schier niet te overtreffen volledigheid bereikt. In het bij zonder in de eerste beide vakken was de boe kerij van het begin af als instituut van on derzoek bedoeld; zij staat thans, nu een nog door Huntington zelf benoemd directorium van vijf leden de stichting als geschenk aan Naar het Engeiseh van H. A. VACHELL. 30) Voordat Hazel kon tegenstribbelen had Samantha al geroepen met krachtige, luide stem. Ze hoorde juffrouw Spragge's zwaren stap in den gang; de deur ging open en daar was ze. Een oogenblik keek ze van het eene meisje naar'het andere, toen begon Samantha: Hazel wil George hier weglokken. Ik heb het haar voor de voeten gegooid en ze heeft het toegegeven. Ik vond dat u moest weten dat ik tegen Hazel gezegd heb dat ze slecht en dom is. Zoo, zei moeder Spragge, heb je dat? Ik denk dat je vergeten was dat Hazel onze gast is. Het hindert niet juffrouw Spragge. murmelde Hazel. Ja, dat hindert wel, tenminste als je het gemeend hebt. Heb je het gemeend? Dit gedeelte hier is te klein voor George. Als je hem weg kon lokken, zou je dat dan doen? Ja! Denk ie dat je raiin zoon beteri£ent dan ik? de samenleving beheert, voor studenten, pro fessoren en wetenschappelijke arbeiders na eenvoudige legitimeering open en steunt hen met alle middelen van het modernste en meest luxueuze bibliotheekwezen. Het eigen lijke boekengebouw van drie verdiepingen bevat duizend van staal en glas vervaardig de afdeelingen, ieder met zeven planken en het heeft bijna een kwart millioen boeken; leeszaal, catalogusvertrekken, werkkamers voor lederen bezoeker afzonderlijk, de prach tige, voor ieder toegankelijke tentoonstel lingszaal met haar kostbare kleinodiën ten toonstellende vitrines, de reparatiewerk plaats voor oude boekbanden, de foto-afdee- ling, die op bestelling facsimiles van wiege- drukken en manuscripten levert, komen overeen met de inrichting van groote open bare bibliotheken. Verleden jaar, bij den dood van den eigenaar, telde de boekerij 150.000 gedrukte boeken, ongeveer 4000 ma nuscripten en meer dan 800-000 brieven en documenten. Voor het bijeenbrengen van deze verzameling heeft Huntington nog geen twintig jaren noodig gehad en zij heeft hem 40 millioen dollar gekost. Deze buitengewone resultaten van een be trekkelijk maar korte verzamelactiviteit had Huntington vermoedelijk te danken aan zijn van meet af zeer grootsch opgezette boeken- inkoop-organisatie, die de oude boekenmarkt van die jaren voortdurend observeerde en zonder aarzelen met onbeperkte middelen ingreep, waar zich een gelegenheid op op bouw of uitbreiding van de geliefkoosde ge bieden voordeed. Gesteund door een staf van voortreffelijke krachten, gebruikte Hunting ton zijn commercieele scherpzinnigheid ook op het terrein van het boekantiquariaat; zijn litterair instinct bracht hem op het spoor van zeldzame unica, groote „coups" brach ten hem in het bezit van geheele particuliere boekerijen, nog voor deze m veiling kwamen, gelijk hij de toekomstmogelijkheden van spoorlijnen en bouwterreinen vooruit ver moed had. Hij was niet een van de roman tische bibliomanen, die in het jagen naar, het vinden van en het bezit van een enkele kostbaarheid hun intiemste bevrediging be leven, maar iemand, die voortdurend reken de, een boekenverzamelaar, die de voordee- len van lederen aankoop overwoog en het doel, zijn particuliere verzameling te maken tot een grootsche werkplaats voor litterair- historisch onderzoek, nooit uit het oog ver loor. Op deze wijze is Huntington er in ge slaagd, in het nieuwe Amerika een aantal oud-Engelsche boekenschatten bijeen te brengen, gelijk zij tot leedwezen van het Britsche moederland, zich in geen enkele Engelsche particuliere bibliotheek en met uitzondering van het British Museum ook in geen openbare meer bevinden. Huntington begon vroegtijdig met den aankoop van par ticuliere boekerijen en bloc en daar de we reldoorlog ook aan de financieele omstan digheden van Engelsche verzamelaars niet spoorloos voorbijging, gelukte het hem in den loop der jaren meer dan dertig van dergelijke verzamelingen te verkrijgen; o.m. die van den hertog van Devonshire, die bij zonder rijk was aan Engelsche drama's. De Huntingtonbibliotheek wordt tegenwoordig, wat Shakespeares-folios en quarto's betreft beschouwd als de volledigste ter wereld, haar voorraad van vroege uitgaven van Elisa- bethaansche litteratuur en van carton-druk- ken is zeer aanzienlijk en het aantal voor 1641 gedrukte boeken beloopt meer dan acht .duizend. Gelijk vele Amerikaansehe biblio- phielen beoefende ook Huntington de ma nuscript- en autogrammen-verzamelsport met geestdrift; het aantal kostbare hand schriften is even groot als veelzijdig. Vriend schappelijke relaties onderhield Huntington met een aantal Californische schrijvers, die zijn verzameling met vele manuscripten ver rijkten; de af deeling van de manuscripten van alle Californische goudgraversromans en avonturiersgeschiedenissen van Bret Harte en Mark Twain in hun mooie leeren mappen is van bijzondere bekoring. Zij completee- ren voortreffelijk de verzameling van on telbare handschriften en eerste-drukken uit den ontwikkelingstij d van het gebied, die Huntington de middelen tot bevrediging van zijn edele passie had geschonken. De vitri nes van de tentoonstellingszaal vertoonen eenige kostbaarheden uit de afdeeling wie- gedrukken. Natuurlijk een 42-zijdige Guten- bergbijbel, die Huntington wel iets duurder betaald zal hebben dan 500 pond, het bedrag- waarvoor James Lenox vroeger het eerste exemplaar uit Engeland naar Amerika bracht, zeventig jaar geleden, een prachtig behouden „Biblia Pauperum", de eerste „ge autoriseerde" Engelsche bijbel uit 1611, Ara bische, Armenische en Grieksche manus cripten. Een bijzonder interessant stuk is de uit 24 kleine bandjes klassieken bestaande reisbibliotheek, die Sir Thomas Egerton, kan selier van koningin Elisabeth en James I in een foliobandvormige cassette op al zijn reizen meenam. Dit stuk uit het bezit van een bibliophiel aangelegden oud-Engelschen gentleman, die, zooals uit de verdeeling van Hazel antwoordde niet. Juffrouw Spragge ging op haar gemak voort: Ik heb dat al een paar dagen geleden vermoed. Hazel zei beleefd: Ik zou liever niet over deze kwestie met Samantha en U willen spreken. Dat zal toch moeten. We zullen die zaak nu maar eens grondig onder handen ne men! Twee tegen één. Samantha, ga jij maar naar de keuken: toen ik je heb hoor en roepen heb ik de pan met jam van de kachel genomen, ga jij die er maar weer opzetten. Samantha aarzelde, maar gehoorzaamde toch. Toen ze den drempel overstapte, vuur de ze haar laatste schot af: Gast of niet, Hazel Goodrich, maar je bent met het werk van den Duivel bezig. IH. Ga er bij zitten, zei juffrouw Spragge. Toen Hazel nog al slapjes in een stoel was neergevallen, zette juffrouw Spragge zich ook neer. Hazel begon wanhopig: Is dit allemaal eigenlijk niet veel te persoonlijk om besproken te worden? Iets wat niet persoonlijk is, is voor mij de moeite van het bespreken niet waard, klonk het onbarmhartig. Hazel zat met haar kleine handen ge vouwen te wachten tot haar gastvrouw haar requisitoir beginnen zou. De heele geschie de cassette blijkt, filosofie, geschiedenis en poëzie las, moet Huntington bijzonder veel genoegen hebben gedaan. Dat hij voor het overige niet ontoegankelijk was voor het moderne streven, om de boekkunst te doen herleven, bewijst de aanwezigheid van fraaie drukken! der Kelmscott- en Dcvespersen. Een rondgang door de Huutingtonboekerij ook met een allervluchtigst overzicht van den inhoud dezer met glas en ijzer beschermde boekenkamers wekt bij den Europeeschen bezoeker een zweempje van het onvriende lijkste aller gevoelens: de afgunst van den armen man. Evenals in de musea van St. Louis en Detroit, gelijk in net Metropolit Art Museum en de Morgan Gallery vraagt men zich af, welke energie ons oude, verzwakte werelddeel nog op de been zal moeten bren gen, om in den loop van de volgende eeuwen zijn kunstbezit tegen den Amerikaanschen kooplust te verdedigen. Van New-York tot Los Angeles werkt de dollar, om het aan na- tuurschatten en levenskracht zoo rijke con tinent de dosis kunstsmaak en traditie te schenken, die aan de voortschrijdende ver edeling van het onvergelijkeli'ke specimen „Amerikaansehe burger" haar deel moet heb ben. De stormachtige ontwikkeling van Amerika met zijn onafzienbare toekomstmo gelijkheden wordt den denkenden toeschou wer misschien intenser nog dan in de sta tionshallen en fabrieksgebouwen duidelijk op de plaatsen, waar de oude waarden der be schaving zijn opgetast, waar de geesten der eeuwen, wier „blanken man" het begrip „Amerika" ontbrak, aan de toekomst van een jonge wereld zullen worden dienstbaar gemaakt. Maar stellig is dit gevoel van wan gunst kleinzielig en onrechtvaardig en de stroom van het Europeesche kunstbezit naar het andere halfrond een natuurlijk proces, g'Slijk overal de wet van behoefte en bevredi ging, van vraag en aanbod het regelt. De olie- staal- en spoorwegmagnaten, die Ame rika zijn musea en bibliotheken schenken, die volgens een uitspraak van Andrew Car negie een deel van hun leven verzamelen, hetgeen zij in het andere deel te verdeelen hebben, zijn belangrijke verschijningen in de cultuurgeschiedenis van hun land en Henry E. Huntingtons werk zal voor Ameri ka in cultureel opzicht niet minder beteeke- nen dan dat van onze groote verzamelaars voor het humanistische Italië van 't Rinas- cimento. Hij en zijn gelijken zijn over een moeilijk werkzaam leven in fabrieken en kantoren tot het mooie boek gekomen en wie deze liefde met hen deelt, hetzij in Europa, hetzij in Amerika, moet de manier waardeeren, waarop zij hun particuliere passie hebben weten ondergeschikt te maken aan een wetenschappelijk-paedagogische grondgedachte. En het is tenslotte om het even, in welke windstreek, in Californië of in Toscana, den mensch het licht van den geest opgaat. Op Huntington mag het woord van Angelo Poliziano aan Federigo van Urbino worden toegepast: Hij waagde in een donkeren tijd op licht te hopen en een dam tegen slechte gewoonten op te werpen; zoo voorzag hij zich van boekenverzamelingen en hield het niet voor onwaardig, zich aan de studie te wijden...." (Nadruk verboden). MOEILIJK WERK VOOR DE HAAGSCHE BRANDWEER. ZWAVELZUUR-DAMPEN IN EEN HUIS Een deel van het Noordeinde in Den Haag is gisteravond omstreeks half acht een too- neel van verschrikking' geweest. Een poelier aldaar heeft in een kelder een bevriezings inrichting staan, door onbekende oorzaak is een tot die installatie behoorende flesch met zwavelzuur gesprongen. Het gevaarlijke gas drong natuurlijk eerst den winkel en de bo- vengelegen woning binnen, om daarna op straat merkbaar te worden. Men wist buiten niet zoo gauw, wat er gaande was. Menig een, die voorbij ging, kreeg het benauwd of werd door een hoestbui overvallen, aldus het Hbld. Intusschen werd de brandweer opgebeld, die vlug op de plaats van bestemming kwam. Het was zaak in de woning door te dringen om te zien of daar wellicht nog menschen waren. Daartoe bedienden de brandweerlie den zich van gasmaskers. De bewoners ble ken nog niet bewusteloos te zijn, maar had den het wel zeer benauwd. Allen werden de straat op gestuurd. Men miste nog een werkman uit de poelierderij en dies werd het geheele huis doorzocht. De vermiste werk man werd gevonden op het dak en bevond zich daar in veiligheid. De moeilijke taak van de brandweerlieden was hiermede geëindigd. De flesch met zwa velzuur was intusschen leeggestroomd. On danks de gevaarlijke dampen, die uit het perceel kwamen, stonden nog vele nieuws gierigen met de zakdoeken voor den neus, op straat te kijken. HET NOORD-HOLLANDSCH KANAAL BEVAARBAAR. De „Ezona", de passagiersboot van den Helder naar Amsterdam, heeft gisteren met behulp van de sleepboot „De Assistent", het ijs van het Noord-Hollandsch kanaal opengebroken, waardoor verscheidene schepen uit hun isolement werden verlost. denis was plotseling ondragelijk weerzin wekkend en dwaas geworden. Ze verweet, zichzelf dat zij een uitspraak van Samantha uitgelokt had. Het spijt me, het spijt me heel erg dat ik aanleiding tot deze uitbarsting heb ge geven, zei Hazel zachtjes. Ondertusschen heb je het toch maar gedaan! Ja dat weet ik. Samantha heeft gelijk. Ik ben dom, maar niet slecht Domme menschen zijn dikwijls slecht, zonder dat ze het weten! Hazel was nu zoo ver dat ze tot eiken prijs vrede wilde hebben. Maar dien zou ze nog niet licht krijgen. Lichtvaardig had ze zich in deze discussie begeven, die op een droevig einde zou uitloopen. Juffrouw Sprag ge nam een rechterlijk air aan, dat Hazel op een ander moment zou hebben ver maakt. Ik heb je wel gewaarschuwd, zei juf frouw Spragge. dat je er nooit in zou slagen George naar jouw begrippen te ver vormen, als die begrippen niet toevallig ook de zijne waren. Maar jouw begrippen zijn de zijne niet en zullen het ook nooit wor den. Dat zal de tijd moeten leeren, ant woordde Hazel geprikkeld Ik weet goed wat jouw ideeën zijn. repliceerde de oude vrouw, en ik zal je een staaltje van de mijne geven. Ga uw gang, klonk het onvriende lijk. Kijk eens hier, meisje. Jij gelooft in het beginsel: „Ga aan DRONKEMANS-DRAMA TE AMSTERDAM. MAN DOOD OP EEN TRAP GEVONDEN ZIJN NEK GEBROKEN OF VERMOORD In een logement in de St.-Nicolaasstraat te Amsterdam heeft zich gisteren een drama afgespeeld. Twee mannen zijn daar op een kamer aan het drinken geraakt van spiritus Zij werden beiden stomdronken en bebbei toen ruzie gekregen. Men vond ze op de twee de verdieping op een bordesje De beide man nen lagen boven op elkaar, De jongste L. een man van 34 jaar was dood. De ander, H„ een gepensionneerd koloniaal, was'dronken. D.- politie heeft den koioniaal meegenomen en het lijk van den anderen man naar het gast huis laten vervoeren. Uiterlijk waren geen sporen van geweld te bespeuren. Uitgemaakt moet nu worden of de man is overleden ten gevolge van den drank of door den-twist. De Tel. schrijft nog; Uit het politie-onder- zoek is gebleken, dat H. L. gistermiddag aar. den zwier was geweest met een kleermaker. Op straat kwam het tweetal een derden goe den bekende tegen, een zekeren H.- L. heef: vroeger met dezen persoon een kwestie gehad; deze kwestie werd beslecht, met een stevig vuistgevecht, waarbij L aan het kortste eindj trok en bewusteloos werd geslagen. Daarna begaven de beide ex-vijanden zich met der. kleermaker naar het huis van laatstgenoem de. Afgesproken werd, dat de kleermaker spiritus zou halen. H. en L. kregen toen weer ruzie en de kleerma ker verwijderde zich cp bescheiden wijze. Na 20 minuten kwam hij terug. Beneden werd h j door een oude vrouw aangesproken die hen. mededeelde, dat zij r.aar boven wilde, doel, dat de weg op het bordesje versperd was doo twee dronken lieden. Toen men naar boven ging bleek L. dood te zijn. Uit het verdere onderzoek, bleek, dat dc kleermaker heeft gezien en gehoord, dat oy zijn kamertje ruzie is geweest. Eén hunnjr heeft ook in zijn bed geslapen, nadat de spi- ritusdrinkerij was afgeioopen Bij het vechtec zijn geen wapenen gebruikt. Laat op de-» avond rees het vermoeden bij de politie, da'; het tweetal over den grond is gerold en dat beiden de trap zijn afgevallen. Niet onmoge lijk is, dat H. op L. die- een tenger mannetj was, is gevallen, toen zij op het bordesje te recht kwamen. L. kan door het gewicht van zijn tegenstander gestikt zijn, doch evengoed is mogelijk, dat hij den nek heeft gebroken. Als verwondingen werden slechts geconsta teerd eenige lichte schrammen aan het ge laat. Bij worging zouden zeer zeker vlekken aan den hals bespeurd zijn.De schouwing zaï zulks wel uitmaken. H. wordt aan het bureau gehouden terzake dronkenschap. VONDEL-HERDENKING TE AMSTERDAM. In het Muziek-Lyceum aan het Albert Hahn-plantsoen te Amsterdam, heeft gis terenavond een herdenking plaats gehad van den grooteten dichter, welke ons land gekend heeft, Joost van den Vondel. Na een kort openingswoord van prof. dr. C. G. N. de Vooys. voorzitter van het Vondel- Museum, van welke stichting de herdenking uitging, droeg mevr. Ellen Russe, verschil lende gedichten van Vondel voor. Vervolgens sprak prof. dr. Gerard Brom, uit Nijmegen een herdenkingsrede uit. Na de pauze nam de heer Paul Huf de taak van mevrouw Russe over en boeide hij het zeer talrijke gehoor de concertzaal van het Muziek-Lyceum was geheel bezet met het zeggen van gedichten van Vondel. het werk en maak dat je er komt!", niet waar? Zoo is het. Wel, dat is allemaal heel mooi, als je er ook werkelijk komt. Maar stel je nu eens voor dat je er niet komt! Natuurlijk zullen er altijd onfortuin lijke zijn! Maar al te veel. Dit land zit er vol mee. Je vriend, meneer Stocker, sprak er aan tafel over dat hij leider zou willen zijn van een politieke partij. Is dat niet zoo? Hij is nu al de verantwoordelijke direc teur van een bloeiende zaak! Zoo! Ik dacht al dat er iets niet met hem in den haak was. De arme kerel. Hij ziet er ook echt afgebeuld uit. Hij wil een partij leiden, maar dat zal hij zeker niet lang doen, want hij ziet eruit, alsof hij niet zoo heel lang meer te leven heeft! Juffrouw Spragge besefte allerminst dat haar argumenten tegen den leer van „Ga aan het werk en maak dat je er komt" door Hazel op zichzelf zouden worden toegepast en zouden dienen cm haar afkeerig te maken van een huwelijk met den directeur van een groote zaak, terwijl tevens haar verlangens zouden worden aangewakkerd om zich te verbinden aan iemand, die misschien zou kunnen tekortschieten in de kunst van geld- verdienen, maar nooit in gezondheid en levenskracht. Ze antwoordde geduldig: Zullen we meneer Stocker hier maar liever niet buiten laten? Zeker! Maar hij is een sprekend be wijs voor wat ik bedoel. Onze steden zijn ONVEILIG BRABANT. INBREKERS REIZEN PER AUTO DE DORPEN AF. De inbraken in Brabant houden nog steeds aan, meldt de Tel. Thans is weer ingebroken in een villa te Vugt. Een nachtwaker, die in het park de ronde deed, stuitte op een auto, die vlak bij den ingang met gedoofde lich ten verdekt was opgesteld. Toen de waker het voertuig naderde werd eensklaps een felle schijnwerper op hem gericht waardoor hij verblind werd. De geheimzinnige auto mobilisten dreigden hem een pak slaag te zullen geven, waarop de waker zijn politie hond op hen losliet. De auto verdween toen ijlings. Dit geschiedde om één uur. Een uur later werd te Rosmalen, een dorp op eenigen afstand van Vugt, een poging tot inbraak gedaan in een winkel. De bewoners werden echter wakker en het mannelijk gedeelte maakte zich op om de on- genoode gasten met. hooivorken en andere voorwerpen te lijf te gaan. Eer men echter een der daders kon grijpen, was de motor al weer aangezet, en de inbrekers wuen ver trokken. Daanna hebben zij nog getracht, te Oss hun slag te slaan. Een van hen trachtte door een tuimelraam in een wonin binnen te komen. Ook hier werd echter tijdig alarm gemaakt, zoodat de heeren ijlings hun tocht vervolgden. SPOORWEG ONTHOUDERSVEREENIGING. Door deze vereeniging wordt Donderdag 7 Februari de jaarvergadering gehouden. Naast de behandeling van de verslagen van secretaris en penningm. zullen tevens be sproken worden de feesten ter herdenking van het 20-jarig bestaan, welke in Mei a.s. te Utrecht zullen worden gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ci$. per regel. 1**1 Bescherm ook de kinderen tegen besmettingsgevaar (Influenza, Griep, Roodvonk) met De Keelontsmettende Tabletten. 1 Tijdig gegeven voorkomt Formamnc besmetting. In olie Apoth. en Drog. a fl. I.- p. flesch. vol van dergelijke menschen, een soort van stuivers-automaten. Zeker, zij hebben hun nut. Ik zal de laatste zijn om dat te ont kennen! Maar de meesten eindigen bij het oud-roest! De natuur kan ze niet verder gebruiken! Hazel was zeer onder den indruk want deze sterke, massieve vrouw sprak uit de volte van een groot hart, met een kracht van gevoel die het meisje evenmin kon be vatten als weerstaan, Nu staat het met mijn George zoo Mijn George is niet zoo eerzuchtig als jij. en dat ls mijn werk. Ik heb hem. van dat hij een klein kind was, af geleerd zijn geluk bfj huis te vinden. Totdat jij bent ge komen, vond hij het hier, in de vallei. Ik heb hem geleerd dat hij geen geld moest leenen omdat hij zich geen zorgen voor den tijd moest maken. Trouwens, het één brengt gewoonlijk het ander mee. Ik heb hem ge leerd zijn centen te sparen voor de moeilijke tijden die voor ieder mensch kunnen komen. Ik heb hem geleerd zijn vermaak te vinden in de heuvels op jacht naar herten en kwartels en in de studie van de wonderen van de natuur, inplaats van kroegen en clubs. Ik heb hem ook geleerd, Hazel, dat het beter is een klein karwei goed op te knappen, dan een groot werk slecht te doen. Ben jij van plan al mijn steken weer uil te halen? Ze hield weer op in een spanning die iets dramatisch had. Toen voegde ze er heftig aan toe: Ben jij dat? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11