Oe Man met den Horrelvoet H. D. VERTELLINGEN FLITSEN STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden-) door HASSE ZETTERSTRÖM. De Bretels Richard eu George kwamen tegelijkertijd In de stad aan en namen hun intrek in het zelfde hotel. Het was een klein hotel van goede reputatie. Toen zij zich des morgens kleedden, zeide George: „Wat heb je daar eigenlijk voor bretels? Die zijn verschrikkelijk!" Richard bekeek zijn bretels. Ja, die waren oud en leelijk. „Amice", zeide hij vervolgens, „wat je daar zegt is waar: het zijn afschuwelijk gewone bretels. Dat was mij tot nu toe heelemaal niet opgevallen. Ik heb ze aan- en uitgetrok ken en ze nooit goed bekeken, maar je hebt gelijk ze zijn ontzettend". „Wacht even, dan zal ik een paar nieuwe voor je halen". Daarop ging George heen en kwam ter stond met een paar zeer fijne bretels terug. Zij v/aren van zwarte zijde met vergulde ges pen, en Richard dankte hartelijk voor het mooie geschenk. Toen deed Richard de mooie, nieuwe bre tels aan en daar het raam open stond wierp hij de oude er uit.. Zij vielen op de straat- George en Richard waren juist gereed en wilden aan het ontbijt gaan, toen er geklopt werd. Een jong kamermeisje kwam binnen. Zij had Richard's bretels in de hand en zei de: „Heeft een van de heeren misschien zijn bretels uit het raam laten vallen? Ik zag ze naar beneden komen". Richard poetste een oogenblik ijverig zijn brilleglazen, toen zeide hij ernstig: „Ik begrijp niet, wat u bedoelt. Een paar bretels uit het raam laten vallen? Hoe kan men een paar bretels uit het raam laten vallen? Wat wilt u eigenlijk? Komt ons daar met een beschuldiging aan boord! Bretels! Laat eens zien! En wat voor bretels! Maak je vest eens los, George alleen de bovenste knoop en laat deze juffrouw zien, dat je een paar bretels hebt! En ziet U eens hier. Heb ik er ook niet een paar? Een paar zwar te zijden bretels met vergulde gespen? En dan zouden wij zulke bretels verloren heb ben? Roep den portier! Dadelijk!" Het arme kamermeisje verdween, bleek en ve? fthrikt en de portier kwam de trappen op., o.-men. Richard was al gekleed met hoed en jas. Hij deed beide weer uit en noodigde den por tier uit te gaan zitten. De portier weigerde echter. Toen schoof George een stoel achter hem en Richard dwong hem, te zitten. „Er gebeuren hier wonderlijke^dingen in uw hotel: Gisteravond nemen wij op aanbe veling van een goeden vriend hier onzen in trek en meenen dat het een behoorlijk hotel is. Wij nemen een kamer, gaan des avonds nog uit, komen vroeg terug, gaan naar bed, slapen goed, staan des morgens opgewekt op cn kleeden ons. Als wij klaar zijn komt er een meisje binnen en zegt, dat wij een paar oude, versleten, smerige bretels op straat hebben laten vallen. Mijnheer, ik ben schil der, ik heb vijf jaar gewerkt, ik heb zestien schilderijen -op-de. tentoonstelling en dit hiér is mijn vriend.-Hoe kan er hier iemand bin nenkomen en ons beschuldigen, dat dit onze bretels zijnl" De portier stond op. George drukte hem echter weer op den stoel. De portier zeide: „Het is een betreurenswaardige vergissing, Ik vraag de heeren wel excuus!" „Natuurlijk! Eerst verwijt men ons iets. dat niet te bewijzen is. en dan moeten wij maar terstond verontschuldigen, dat men ons beleedigt. Wij denken er niet aan, ons dat te laten welgevallen! Maak je vest open, George en laat zien dat je een paar bretels hebt alleen de bovenste knoop, George en ziet u eens, hier heb ik een paar zwartzij den bretels met vergulde gespen! Neen, mijn waarde, dat gaat te ver! Geef mij mijn reke ning! Ik wil betalen! Ik wil hier vandaan! Bestel een auto voor mij! Dadelijk! Breng onze bagage beneden!" Ontsteld zag de portier de beide beleedigde bezoekers aan. Hij wilde den mond openen om nogmaals een verontschuldiging te sta melen. Maar George belette het hem met een groot gebaar. „Geeft u zich verder geen moeite. De zaak ls afgedaan". De beklagenswaardige portier haalde de schouders op en verwijderde zich met een zeer rood gezicht, in iedere hand een koffer George zag hem zegevierend na. „Dat zou wat moois zijn, wanneer men zich dergelijke beleedigingen moest laten welge vallen". De auto kwam en George en Richard re den weg. Zij reden naar het „Grand Hotel". Daar namen zij coöperatief een kamer op de zesde verdieping. Het was een mooie ochtend en de .zon brandde in de kamer. George zeide: „Zullen wij wat baccarat- spelen?" „Wat mij betreft 1" zeide Richard. Er werd geklopt. Een kellner kwam binnen en gaf een pakje af. Richard maakte het open. Zijn oude bretels! Aan een van de gespen was een kaartje bevestigd en daar stond op: „Ik zend u hierbij uw bretels. Daar uw naam er op staat, weet ik, dat het de uwe zijn. Met hoogachting, Erland Johansson, portier." „Die is goed!" lachte Richard. De kellner ging heen en daar het raam open stond, slingerde Richard er de oude bretels weer uit. Toen gingen ze kalm zitten en speelden baccarat. En de oude bretels vielen omlaag door de blijde lentelucht en daalden kalm en zacht neer op een grooten en heele mooien voor jaarshoed, die door een jong meisje v/erd ge dragen. Zij had een afspraak met haar verloofde, om wlen al haar gedachten draaiden. Zij merkte wel, dat er iets op haar hoed was ge vallen, doch daar zij er verder niets van zag of voelde schonk zij er niet veel aandacht aan. Onmiddellijk daarna ontmoette zij haar verloofde. Haar oogen straalden van blijd schap. „Mooi is het vandaag", zeide zij. „Ja, heel mooi", zeide hij. Zoo gingen ze naast elkaar voort. Toen ze echter een stuk geloopen hadden, zag hij de bretels. Hij bleef staan en zeide: „Wat heb je daar op je hoed?" „Dat is mijn nieuwe voorjaarshoed", zeide zij glimlachend. Hij rekte zich omhoog en greep de bretels. Zij stonden beiden stil, toen zeide zij: „Dat zijn een paar bretels?! Hoe zijn die op mijn hoed gekomen?" „Dat is zeer merkwaardig!" zeide hij ern stig. „Heb je ze dan niet gezien, toen je den hoek opzette?" „Hoe kom je er bij?" „Nu er liggen toch geen bretels op een dameshoed, zonder dat de dame den bijbe- hoorenden man kent! Wie is het?!" „Maar Arthur!" Hij hield de bretels hoog in de lucht en zeide: „Dat is het brutaalste bedrog, dat ik ooit heb beleefd!" Toen wierp hij de bretels van de brug, waar zij juist op stonden, het water in en ging alleen heen. Het jonge meisje greep met beide handen haar hoofd en haar blauwe oogen getuigden van duizend vragen. De bretels dobberden voort. Vervolgens zonken zij op den bodem, den modderigen bodem. En George won intusschen van Richard den rijksdaalder, dien de zwartzijden bretels hadden gekost. LIGHAL-UITVOERING. Wij vestigen de aandacht op de uitvoering, welke Zaterdag a.s. gegeven zal worden in den Stadsschouwburg ten bate van het Haar- lemsche Lighalfonds. Aan deze uitvoering werd medegewerkt door de leerlingen van de scholen 17, 18 en 19 en de dames en heeren der gymnastiekvereniging „Turnlust". Het programma is zoodanig samengesteld, dat duidelijk gedemonstreerd wordt het ver schil tusschen de vroegere richting met haar stramme, min of meer stijve bewegingen er- de nieuwe richting met haar meer bewegelijke oefeningen. Voor de noodige afwisseling wordt zorg gedragcy door de heeren en dames van „Turnlust", terwijl de avond muzikaal zal worden opgeluisterd door de „White Star Band", onder leiding van den heer M. Rodri- gues Pereira. Er zijn nog enkele plaatsen voor niet-ouders van leerlingen beschikbaar. NIEUWE VEREENIGING. Vrijdag is opgericht de afdeellng Haarlem en Omstreken van den modernen bond van Verzekeringsagenten en incasseerders, met aanvankelijk 10 leden. Op de eerstvolgende vergadering zal een bestuur worden gevormd STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aantal bezoeken in Januari 10407 waarvan 5416 aan de krantenkamer en 1809 aan de al- gemeene leeszaal. Uitgeleend werden 8851 boeken. NAT. VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN Op de jaarvergadering van het Nat. Ver bond van gemeente-ambtenaren, 12 Februari te houden, zal een opvolger gekozen moeten worden voor 'den heer C. van der Haar, die als voorzitter bedankt heeft. Als opvolger wordt genoemd de heer A. M. Tijsseling, hoofdcommies ter secretarie. BAL-MASQUé HAARL. KEGELBOND. Grand bal masqué, paré et travesti; fêtes du Carnaval! Het deed heel wat verwachten en die ver wachtingen werden niet beschaamd. Dit ge maskerd bal van den Haarlemschen Kegel bond deed zien, dat de leden begrijpen dat de Haarl. Kegelbond, overal in den lande zoo gunstig bekend, ook in haar feesten een naam heeft op te houden. Alle costuums, waarbij verschillende zeer aardige en origi- neele, zagen er frisch uit. Het was te zien, dat we nog in de beginperiode van de car navalsfeesten zijn. En daar het aantal deelnemers niet zoo buitengewoon groot was (al was het ruim voldoende om een gezelligen geest te krijgen) was er ook alle gelegenheid tot dansen. De danslustigen behoefden geen oogenblik stil te zitten, daarvoor zorgden de twee orkes ten: Mr. Stoeken's gunstig bekende H. K. B. Band en het uitmuntend Accordeon Gezel schap „The Happy Band". Wilt u wel gelooven dat een „verknoeide" het meeste succes had? Je zoudt het niet zeggen, maar toch is het zoo: de groote dik ke man in den kinderwagen, met den ram melaar en de zuigflesch en die het opschrift in zijn kinderhandjes droeg: „Verknoeid door de apenklieren" had een succes fou. Ons compliment aan de keurige Geisha's, aan de Zwaluwen, aan Schuttevaer met zijn elegante metgezellen die flink wat voor de nabestaanden der slachtoffers van de ramp aan den Hoek ophaalden, aan de zoo smaakvol „bekladde" schildersgroep en aan het mooie Spaansche paar. De bekroonde Miss Holland liet hier vrijelijk haar schoon heid bewonderen en de boertjes en boerin netjes bewezen dat ook de boerenstand ih onze dagen de moderne dansen meester is. Dat was maar steeds het „Rheinland Madel" en „Trinlc, trink, Brüderlein trink", onver moeid en zonder ophouden. De H. K. B. kan trotsch zijn op zijn gezel lig bal masqué van 1929! De jury, bestaande uit de heeren Jos. Josseaud, etser en kunstschilder; Herm. Moerkerk, teekenaar en kunstschilder cn Huib. Tuninga, architect, kende de volgende prijzen toe: Fraaiste groepen: le Roode Pierrette; 2e Groene Pierrettes. Komische groep: Muzikanten. Actueele groep: Hoek van Holland. Fraaiste paren: le Spaansche paar; 2e Geisha's, 3e Russisch paar; 4e Schilderspaar. Komisch paar: Kinderwagen. Fraaiste dames:- le Russische Edelvrouw; 2e Biedermayer meisje. Actueel: Miss Holland. Origineelste: le Mascotte, 2e Amazone. Extra prijs: Geelzwarte Harlekijn. Komische heeren: le Chaplin, 2e Bosscher Boer. OM CHRISTELIJK JEUGDWERK TE STEUNEN Aardig druk liep het op den bazar der Haarlemsche Jongemannen Vereeniglng en de Jongensclub „Obadja", toen de directeur der vereeniglng, ds. G. J. Waardenburg de zen Zaterdagmiddag om twee uur opende. Daar zagen wij den wethouder van onder wijs, den heer W. Roodenburg, het raadslid den heer Joh. Viser en den oud-directeur der vereeniging ds. C. Veen. Ds. Waardenburg. maakte de aanwezigen er op attent, dat de bazar gehouden wordt ten behoeve van de jeugd, en hij vroeg de sympathie'' voor - het jeugdwerk in het alge meen, het Christelijk jeugdwerk in het bij zonder, omdat de jeugd behoefte heeft aan vriendschap, ontspanning en geestelijken op. bouw. Er is een crisis 'in de H. J. M. V„ doordat er een vermindering van leden viel te constateeren, die niet nalaat invloed te oefenen op den financieelen toestand. De heer Joh. Visser sprak nog eenige pro- pagandawoorden en mej. De Ridder luisterde de bijeenkomst op met zang. Daarna gingen de bezoekers, die steeds in aantal toenamen en zich tooiden met een bloempje op japon of in knoopsgat, de vele stands bekijken. Vooral het houtsnijwerk en de maquette van een kamp van de jongens van „Obadja" trokken belangstelling. Piano- en radlomuziek maakten het nog gezelliger. RADIO. PROEFUITZENDINGEN PHOHI-ZENDER. De proefuitzendingen varf den Phohi-zen- der te Huizen zullen deze week plaats vin den op de volgende uren: 5 Februari van 15.0019.00 G.M.T. (spe ciaal West-Indië). 6 Februari van 13.4015.40 G.M.T. en 8 Februari van 6.0010.00 G.M.T. De golflengte bedraagt 16.88 meter. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. In afwijking van vorige berichten kan thans medegedeeld worden dat de eerstvol gende vergadering der Kamer gehouden wordt op Dinsdag 5 Maart 1929. EEN ONDERSCHEIDING. Men seint ons uit Den Haag: Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer R. Veldhuijzen van Zanten Gzn., voorzitter der afdeeling Hille- gom van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1394 IN SLAAP KOMEN Hè hè, eindelijk is moedev weg en kan liij eens rustig gaan slapen daar is zo warempel al weef, net nu hij wat wegdoezelde .ze was bang dat ze het raam wat te ver open had gezet nou, dan maar weer pxobeeren daar is ze weer, nu om hem nog een deken te ge ven, dan valt hij gauwer in slaap, meent zij dat doezelige gevoel is hee lemaal weg, maar misschien komt het weer als hij met zijn vingers speelt daar is ze nog eens zij heeft hem gehooid en was bang dat hij niet goed lag enfin, nu moet het toch ge beuren maar nu ze nog eens komt om te zien of hij al slaapt, is zijn geduld uitgeput (Nadruk verboden.)' JAARVERSLAG SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Verschenen is het jaarverslag van de af deeling Haarlem der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarin met vreugde geconstateerd wordt de stevifae vooruitgang in hét afgeloopen jaar door een stijging in het ledental van 941 op 1 Januari 1928 op 1015 op 1 Januari 1929. In het afge loopen jaar kwam er een kleine wijziging in het bestuur wegens het bedanken van den heer Visee en werd het bestuur als volgt samengesteld: J. D. Mulder, voorziter; H. v. d. Berg, secretaris; P. Klingens, penning meester en verder de heer A. Eisenma, A. de Vries, P. de Vries, C. Bos, H. v. d. Vecht, J. Vonkenberg, J. Roos, H. Kneijnsberg, S. de Vries en N. de Kruif. Niet minder dan 61 vergaderingen hadden in 1928 plaats, naast verschillende cursus- eh propagandavergaderingen en bijeen komsten van de vrouwenclub. Herinnerd wordt aan de viering van het 25-jarig be staan en aan de verdere meer of minder be langrijke voorvallen in 1928. Door het be stuur werden niet minder dan 346 zaken door de leden aangebracht ten kantore be handeld. TIEN JAAR A. J. C.-ARBEID Vanwege de Federatie Haarlem der A. J. C. wordt op Woensdagavond in het gebouw der A. J. C. aan de Bakenessergracht ,,'t Baken" een ouderavoid gehouden, toegankelijk voor de ouders en leden en donateurs. Op deze bijeenkomst zal de heer P. Schumacher spreken over het onderwerp „Tien jaar A. J. C.-arbeid", BAZAR H. B. S. 5-JARIGE CURSUS B. De opbrengst van de op 1 en 2 Februari gehouden bazar heeft bruto ruim duizend gulden bedragen. De opgave van de prijzen aer verlotingen wordt opgehangen bij den ingang van het ge bouw aan het Santpoorterplein. KINDERVOEDING. De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit, in de Zoetestraat: Maandag 191, Dinsdag 202, Woensdag 166, Donderdag 193, Vrijdag 195, Zaterdag 173 porties, en in de Cronjé- straat: Maandag 88, Dinsdag 95, Woensdag 79, Donderdag 88, Vrijdag 86, Zaterdag 88 porties. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Centa per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 1C755 APEX STOFZUIGERS F 90- HOLFU FILMVERTOONINGEN In den Schouwburg Jansweg geeft de Holfü de Holl. Film Universiteit, Woensdagavond een voorstelling voor haar leden met een keur van populair wetenschappelijke films. Deze vereeniging geeft gedurende den winter 10 van dezë voorstellingen. Het programma luidt: Stockholm.Colum bia, Krocht, Een waterdruppel, Centraal Afrika, Teekenfilm. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Pool, Lange Boogaardstraat 28, abonne ment; Karman, Sophia straat 10 zw„ auto lantaarn; Bur. van Politie, Smedestraat, autodeken; Veldman, Tugelastraat 59, das; Verhagen, Rolïandstraat 93, doos met in houd; Dieben, Gr. Houtstraat 183, das; Abdala, Dahliastraat 38, geld; Kruier, Kruis tochtstraat 3b, huissleutel; Bakker, Rijks straatweg 86 L, handschoen; Bur. van Poli tie, Smedestraat, idem; v. Veen, Kleverlaan, 192, idem; Schotman, Spaarnoogstraat 22, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, hals ketting; Vincent, Schipbroekenlaan G9 Sant poort, hond (herder)Kennel Fauna, jacht hond (bruin-wit), gebracht door van Bochel Oranjeboomstraat 14, v. Roon, Teding van Berkhoutstraat 9 rood, kerkboek; Bur. van Politie, Smedestraat, muts; Rink, Gen. Bo- thastraat 63, portemonnaie met inhoud; Mossink, Floresstraat 39, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, idem; Pennekamp, Zuidpolder straat 123, idem; Ravestein, Gen. J.oubert- straat 7 zw„ postgirobiljet; v. Dam, Diede- rikstraat 10, shawl; v. d. Vlag. Overtonstraat 69, sleutels; v. Lubeek, Alb. Thijmstraat 38, schaats; de Boer, Warmoesstraat 23, schortje Heemskerk, Jansstraat 2rd„ sleutels; Bur. v. Politie, Smedestraat, idem; Fasen, Nagt- zaamstraat 72, sierspeld; v. Norden, Harmen jansstraat 60, schoenen; de Wilde, Z. Polder sraat 55, zak met voer; Heilker, Kloppersin gel 7, zakmesje; de Kroon, Bysanthiumstraat 30 rood, zilverbon. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. PER REGEL. Winterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Doos 30-60-90ctTube 80ct.Bij ApoHi en Drogl: FEUILLETON. EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelsch van DOUGLAS VALENTINE. 32) Zoo gingen we met twist uit elkaar cn ik vertrok naar het buitenland met mevrouw Rushwood. Francis schreef nooit; het eenige wat ik van hem hoorde waren toevallige rae- dedeelingen in jouw brieven. Mrs. Rushwood was verzot op titels en ze sleepte me van het eeno hof naar het. andere en keek uit naar wat ze een „geschikte partij" voor me noemde. In Weenen ontmoetten we Rach- v.-itzhij had een knap voorkomen, aller aardigste manieren en scheen dolverliefd op me. Ik gaf Francis een nieuwe kans; ik schreef hem een vriendelijken brief vertelde hem dat Rachwitz mij ten huwelijk gevraagd had cn vroeg zijn raad. Wat hij terugschreef was alleronhebbelijkst: „Een meisje dat gek ge noeg is er zelfs over te denken om zich te verkoopen voor een titel" schreef hij, „heeft van mij geen raad noodig". Arme Francis, zuchtte ik, hij was dol op je, Monica. In ieder geval weet je nu wat het re sultaat van zijn brief was; ik ben getrouwd met Rachwitzen dat is niet bepaald tot mijn geluk geweest! We passen absoluut niet bij elkaar; of het het verschil van landaard en opvoeding is, of dat het in onze karakters ligt kan ik nog altijd niet uitmaken, of mis schien zijn levensmanier: zijn drinkgelagen met zijn regimentskameraden, maar we zijn langzamerhand in een toestand gekomen dat we naast elkaar leven, niet mét elkaar. We wonen in één huis, dat is alles. Je zult misschien vragen waarom we dan niet ge scheiden zijn, maar ik ben altijd te veel op gevoed in het besef dat de huwelijksband heilig is, om die zonder uiterste noodzaak te verbreken. En nu het vaderland van mijn man. dus mijn vaderland, in oorlog is, voel ik nog sterker dat mijn plaats hier is. Wij vrouwen hebben ook onze taak te vervullen. Dus houd ik me bezig met allerlei naaiwerk voor het Roode Kruis, bezoek weldadigheids instellingen en doe mijn best kalm te blijven als ik hoor kwaadspreken van de beste vrien den die vader en ik ooit hebben gehad de Engelschen! Maar het feit dat ik mijn plicht doe tegenover mijn man en zijn land, kan mij niet beletten om ook mijn eigen vrienden te helpen als die in gevaar zijn. Ze stak me de hand toe. Ik zal heel eerlijk tegen je zijn, zei ik op mijn beurt. Dan kun jc wat er ook gebeuren mag, niet het gevoel hebben dat ik je in een of ander opzicht bedrogen heb. Ik kan je niet veel vertellen omdat het voor niemand erg aanbevelenswaardig is op de hoogte te zijn van mijn geheim en wanneer ze mij te pakken krijgen en ontdekken dat er een zekere connectie bestaan heeft tus schen jou en mij, is het beter dat je niets compromitteerends weet. Maar dit moet ik je wel zeggen: er is in deze zaak een factor, die belangrijker is dan mijn eigen veiligheid, belangrijker zelfs dan die van Francis. Ik geloof niet dat ik bang ben voor den dood; als ik hier levend vandaan kom, heb ik nog altijd een goede kans om aan het front aan mijn einde te komen, maar de factor die ik bedoel, maakt het buitengewoon ge- wenscht, dat ik levend en wel in Engeland terugkom. Er kwam een zachte glimlach op Monica's gezicht. Je hoeft me niets te vertellen, Des, zei ze eenvoudig, wat je beter vindt om voor je te houden. Je bent mijn vriend en de broer van Francis en ik zal je helpen zoo veel ik kan. En luister nu naar wat ik je te vertellen heb. Des. De oude von Boden was gister avond op de partij; hij kwam laat. Hij ver telde dat Rudi, zijn zoon, naar Rumenië gaat naar het hoofdkwartier van Macken- sen, om documenten over te brengen. Ik heb den ouden heer vanochtend opgebeld en hem gevraagd of Rudi een pakje voor Karl zou willen meenemen. Dat was natuur lijk best en de oude heer komt hier vandaag lunchen en neemt het dan meteen mee. De oude von Boden die weduwnaar is, zooals je weet, is een ontzettende vrouwen gek. Hij is dadelijk verliefd en als je een beetje vriendelijk tegen hem bent kun je een hoop van hem gedaan krijgen. Ik denk wel dat ik in staat zal zijn om de laatste berichten over jouw zaak van hem gewaar te worden. Er staat vanochtend niets in de kranten over de historie in „Esplanade" maar dat soort dingen wordt altijd achter gehouden. Maar weet je wat ik niet begrijp? Wat die Horrelvoet voor iemand is. Dat hij iemand van beteekenis is, staat vast, dat blijkt voldoende uit het feit dat hij met een extra-trein van de grens is gehaald en di rect naar de particuliere vertrekken van den Keizer gebracht is. Daar worden niet veel menschen toegelaten! Maar ik heb nog nooit van hem gehoord. Iemand van de hofhou ding is hij in elk geval niet. En hij is ook niet de chef van de politieke politiedat is Henninger, een vriend van Karl. Maar er zijn personen van groot gewicht die in het duister arbeiden en daar zal je vriend Hor relvoet wel toe behooren. En nu is het. geloof ik tijd om je maar eens mee naar Gerry te nemen. Ik durf hem niet te vertellen wie je bent; Gerry is zich zelf niet. Hij is een nerveus wrak sinds dat ongeluk en ik kan niet op hem vertrouwen. Hij is erg conventioneel en hij zou er niet van willen hooren dat ik onderdak verleen de aan een. Solon? viel ik haar In de rede. Neen. een vriend verbeterde ze. Dus er zit niets anders op dan dat je voor zieken verpleger doorgaat. Een Duitsch-Amerikaan zou het beste zijn, omdat je Gerry Duitsche kranten zult moeten voorlezenofschoon hij er ongeveer geen woord van verstaat! Hoe zullen we je noemen? Frederick Mayer, zei ik prompt, uit Pittsburg. Het moet Pittsburg zijn, want Francis is daar een poosje geweest, zie je. Hij schreef allerlei over die stad en ik heb er verschillende foto's van gezien Het ls de eenige Amerikaansche stad waar ik althans iets van weet. Laten we het dan houden op Mayer uit Pittsburg, glimlachte Monica, maar je hebt een verschrikkelijk Engelsch accent. Ik ben bang dat we Gerry zullen moeten ver tellen dat je, vóór den oorlog, heel lang in Londen verpleger bent geweest. Des, ik ben bang dat je Gerry eenvoudig een beproe ving zult vinden. Hij is verschrikkelijk prik kelbaar en... en zoo ontevreden met zijn lot. Dus je moet erg voorzichtig zijn en zorgen dat je niet je geduld verliest en je tegenover hem laat gaan. Ik had haar broer maar eenmaal ontmoet en ik herinnerde mij hem als een knappe, een beetje verwende jongeman. Hij had zijn heele jeugd in de Vereenigde Staten doorgebracht, bij zijn oom op Long-Island, wiens groot vermogen hij had geërfd. Je zult hier voorloopig volkomen veilig zijn, ging Monica voort. Je zult in het kleine kamertje naast Gerry's kamer slapen en ik zal daar ook je maaltijden laten bren gen. Als ik van den Generaal gewaar ben geworden hoe de zaken staan, kunnen we verder krijgsraad houden. (Wordt vervolgd.)"

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6