Gedenkramen in het Krelagehuis. „Bloembollencultuur" te Hillegom 50 jaar. Woningbouwvereeniging „De Voorzorg" HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD De jubileerende 11 af deelingen van Bloembollencultuur. 'n Jubileumtentoonstelling brengt vroege bollenweelde. CORYPHEEëN UIT DEN TUINBOUW BIJEEN BIJ DE OPENING. ZES YAN DE ELF AANGEBODEN GLASRAMEN. BAL-MASQUë SCHKoDER Evenals verleden jaar bestond ook Zater dagavond in café „Dreefzicht" een groote be langstelling voor het gemaskerd bal van den bekenden dansleeraar Schroder. En evenals de vorige keeren was ook nu weer bijzonder veel werk gemaakt van de costuums, zoowel fraaie als origineele en zonderlinge. Nauwelijks hadden we onze plaats in de mooi-versierde zaal ingenomen, of een prachtig gekleede Pers trad op ons toe, d'e ons zijn visitekaartje en dat van zijn gema lin overhandigde. Het bleken hooge gasten te zijn: Sultan Séf ben Hasan en Prinses Chaliva Abdullahi. Zij waren trouwens niet de eenigen: in fraaie rytnmische bewegingen zweefden daar eenige malen langs ons heen een Schotsch paar, een stierenvechter uit Spanje, een paar pages, vlinders, vroolijke pierrots en Pierrettes Zelfs Schuttevaer had zijn onfor tuinlijke reis nog weer eens onderbroken, om In Café „Dreefzicht" een uurtje rr. fNeen alleraardigst vlindertje rond te flauüeren; hU is gelukkig ook hier niet gezonkenl Er waren natuurlijk (wie zou zich een ge maskerd bal zonder hen kunnen voorstellen) ook een paar potsenmakers. Zij waren niet alleen grappig, maar ook actueel: zij stelden namelijk de nieuwe stadsautobussen van de lijnen 2 en 3 voor. Zij maakten een overvloe dig gebruik van him claxons en hoornsigna len. Dat was dan ook wel noodzakelijk, want het was niet gemakkelijk om tusschen al die vroolijke paren een weg te banen. Een aardig paar was ook dat van de luci fers- en sigarettenmerken. Eerstgenoemde gebruikte een heel groote lucifersdoos als hoofddeksel. De stemming liet niets te wenschen over, dank zij vooral de medewerking van Hens Renooy's Dance Band. En als die even zweeg, dan liet zich een luide muziek-automaat hooren. Tijd om te rusten hadden de danslustigen niet; maar dat begeerden ze ook niet: ze waren nu eenmaal gekomen om te dansen! -Zoowel vóór als na het démasqué werd dan ook geflaneerd en pret gemaakt dat het een aard had. De prijsuitreiking door de jury had plaats te 12 uur. De uitslag is als volgt: Schoonste dame: „Danseresje (Lod. XIV), Spaansche dame; schoonste heer: Toreador. Algerijnsche zeeroover; schoonste paar: Sul tan en Sultane; schoonste groep: Zwarte Pierrots; komisch paar: Hinkie-Dinkïe; ko mische groep: 't Knobbelgenootschap „De brave zes"; zonderling paar: Sigaret en Lu cifer; actueelste heer: Schuttevaer. Verder werden nog prijzen uitgereikt aan: fantasie pierrette, 2 danseresjes, Oostersche dame, pierrot en pierrette (geel-groen), pier rot en pierrette (geel-zwart), Schotsche hooglanders, jockey, citroen, paarse jazz, da mes en Charlestondames. Er waren twintig fraaie prijzen. NEDERLANDSCH-DU1TSCHE VEREENIGING Voor de afd. Haarlem der Nederl.-Duitsche Vereeniging zal op Vrijdag 8 Februari Dr. Werner Mahrholz een voordracht houden over: Die geistigen Grundlagen der literari- schen Bewegung im heutigen Deutschland. Dr. Mahrholz is literaïr-critieus van de Vossische Zeitung en sedert 1925 voorzitter van de Duitsche P. E. N.-club te Berlijn. Als literair-historicus en socioloog is hij een bekend spreker over literaire onderwer pen. Van zijn hand verscheen o.a, een wex-k over Dostojewski en een literatuurgeschie denis over den tijd van 18801928. Een 10-jarig bestaan. Het bestuur der bouwvereenügmg. Van links W. C. Takes. Staande: J. De woningbouwvereeniging „de Voorzorg" een af deeling van den Christelijk Nation alen Werkmansbond te Haarlem zal haar 10-jarig bestaan herdenken. De feestvergadeiïng wordt gehoqden op 7 Maart. Er Is een geïllusti*eerd nummer van het maandblad van den Werkmansbond uitge geven dat geheel aan dit jubilé gewijd is. Ds. C. J. van Paassen, de voorzitter der afdeeling schrijft in een voorwoord o.a.: „Als er één ding is, waarmede de afdeeling Haarlem van den Christelijk Nationalen Werk mansbond, geluk gewenscht worden kan, dan is het wel haar woningbouw. Hoe levendig herinner ik mij nog het kleine begin, dat tot zoo groote dingen geleid1^ heeft. Wat is er vergaderd en overlegd! Wat moesten er een moeilijkheden worden over wonnen, vóórdat de eerste steenen gelegd konden worden! Maar de woningen zijn ge reed gekomen. En wat waren die eerste wo ningen goed en goedkoop en doelmatig in gericht. Het was een feest in die tijden van woningnood dat ze konden betrokken wor den. En na die eerste woningen zijn er weer andere gebouwd die in de behoeften van velen hebben voorzien. Wij hebben te danken voor de medewer king'van cle burgerlijke autoriteiten, die al- naar rechts. Zittend: J. C. de Vries, J. van Daale, Zijlstra, D. van der Wal. toos klaar stonden om den weg te wijzen en te helpen, zooveel zij maar koixden. Wij hebben veel te danken aan architecten en opzichters en werklieden. Wij zullen hen allen niet vergeten. Doch de stuwkracht ging uit van het be stuur. en dit bestuur is nog mobiel en ziet tegen nieuwen arbeid niet op. Het heeft een stukje sociale kwestie helpen oplossen in onze goede stad. Uit een geschiedkundig overzicht van den secretaris den heer J. C. de Vries blijkt, dat eerst 57 woon- en 5 winkelhuizen nabij de Leidschevaart gebouwd zijn, namelijk aan de Schrevelius- en Karei van Mander- straat. Later werden aan de vereeniging 24 huizen toegewezen die in Schoten gebouwd werden. Tenslotte werden ïxog 84 woningen aan of nabij de van Oosten de Bruynstraat gebouwd. Oprichters der woningbouwvereeniging waren de heeren G. Kracht, M. de Jong, J, van Daale, W. C. Takes en J. Nieuwland. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren J. C. de Vries, J. van Daale, W. C. Takes en J. Zijlstra en D. van der Wal. De raad van commissarissen wordt ge vormd door de heeren Ds. C. J. Paassen. Mr. A. J. Enschedé, T. Bruyn Pz., Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, G, A. Groote Haai' en Mr. f. E. Barbas. Zooals wij reeds meüeoeelaen wera Maan dag door de Alg. Verg. voor Bloembollencul tuur in het Krelagehuis aan de Leidsche vaart de herdenkingsplechtigheid gevierd van het 50-jarig bestaan van elf afdeelingen dezer vereeniging en wel de afd. Hillegam Schoten (voorm.), Bloemendaal, Sassenheim, Voorhout, Heemstede, Lisse, Uitgeest, Haar lem, Wassenaar en Llmmen. Hierboven een foto van een groep officieele personen aanwezig tijdens de onthulling van elf gekleurd glas-in-lood-ramen in de voor hal van het Krelagehuis, aangeboden door de vereeniging als blijvende hulde aan de jubileerende afdeelingen. Van links naar rechts zittende le rijRut gers, burgemeester van'Voorhout, G. Bulten, Burgemeester van Hillegom Mr. D. F. Pont, Burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn, Mr, J. N. J. E. Heerkens Thijssen wethouder van Haarlem, Burgemeester van Limmen J. J. Nieuwenhuysen, Burgemeester van Sassenneim J. P. Gouveimeur, Burge meester van Wassenaar Jhr. Storm van 's-Gravensande, de heer E. H. Krelage, voor zitter van Bloembollencultuur. HET IJS OP DE WADDEN. Reeds zijn vier dagen 'verstreken en nog is Ameland geïsoleerd. Niemand heeft in dien tijd gelegenheid gehad om van of naar het eiland te gaan. Zooals de toestand thans is, kan van het varen der postboot de eerste dagen nog geen sprake zijn, daar zij ge heel in het ijs zit. De Wadden zijn thans één kroote kruiende ijsmassa. Het Amelan dergat zit momenteel vol ijs. De Waddenzee tusschen Terschelling en Harlingen heeft na een moeite-vollen tocht Harlingen bereikt en kan vandaag niet terug keeren wegens ijsgang. Morgen om negen uur zal getracht worden Terschelling weer te bereiken. HET A.S. ORGELCONCERT. Charles van Isterdael, die de viola da gamba zal bespelen. Wij hebben reeds gemeld, dat bij het Ge meentelijk orgelconcert van Vrijdagavond a.s. in het Concertgebouw zal medewerken Charles van Isterdael, die de vioa da gamba zal bespelen. Verschillende soorten viola's hebben zich in de 16e eeuw ontwikkeld. De Italiaansche instrumenten hadden zes snaren, de Fran- sche ook wel vijf. Er waren twee hoofdsoor ten: de viola da braccio (armviool) en de viola da gamba (knieviool). De Viola da Gamba, kortweg gamba, is een soort kleine violoncel. De stemming was: contra-J groot-d, groot-g, klein-c, klein-e, klein-a en eengestreep-deen stemming dus in kwarten met een terts in het midden. iLuit- stemming). De klank der lage snaren is so noor en vol en ook de hooge snaren zijn van schoone welluidendheid. Johan Sebastian Bach heeft het inst.ru- men aangewend in zijn Johannes en Mat- thaus Passion. Charles van Isterdael is de bekende solo cellist van het Residentieorkest. Met Sam Swaap,, Adolphe Roth en Jean Devert vormt hij het Haagsche Strijkkwar tet. dat ook in het buitenland veel naam heeft. In samenwerking met Hans Goemans hebben genoemde instrumentalisten de „So- cieté hollandaise d'instuments anciens" tot stand gebracht; de hierin bespeelde instru menten zijn dan Clavecin, Viola da Braccio (Quinton), Viola da Braccio f contra tenor), Viola d'Amore en Viola da Gamba. Het programma van het concert luidt: t 1. Valet will Ich dir geben, orgel, J. S. Bach 2. a. Grave G. Tartini b. Adagio G. F. Handel Viola da Gamba. 3. Toccata, orgel Georg Muffat 4. a. Praeludium A. CorelU b. Andantino Padre Martini Viola da Gamba. 5. Adagio en Allegro van het 10e Concert, orgel, G. F. Handel Pauze. 6. a. Adagio b. Sicilia.no (viola da Gamba) J. S. Bach 7. Toccata F gr. t., orgel, J. S. Bach KINDERBOND PRINSES JULIANA In de bestuurvergadering van den Kinder- Oranjebona in het Amsterdamsche Kwartier, werden de besprekingen geopend het kin derfeest on 30 April betreffende. Ter tafel kwam het verzoek van de Veree niging Koninginnedag te Haarlem, om aan sluiting bij de Vereeniging. onder verschil lende voorwaarden, o.m. door centralisatie te zoeken met reeds bestaande buux-tvereeni- gingen. Naar aanleiding van deze besnrekin- gij is voeling verkregen met de Oranje-Ver- eeniging „Sint Bavo". Door de besturen van deze beide vereenigingen zal. op 14 Februari een gecombineerde vergadering worden be legd, om de nadere uitvoering der plannen te bespreken. Echter werd vastgesteld, dat van het pro gramma van den Kinder-Oranjebond, onge maakt voor 30 April a.s., en dat zich reeds in een gevorderd stadium van uitvoering be vindt. niet zal worden afgeweken. Dat feest zal bestaan: des middags uit een gecosfcumeerden optocht, met vaandel en muziek, des avonds uit een f eestvoorstelling, voor de kindeven, in het Gebouw Sint Bavo, terwijl verschillende versnaperingen zullen worden uitgereikt. Voor het streven der Vereeniging Konin ginnedag werd simpathie betuigd. TACHTIG-JARIGE VROUW TE AMSTER DAM IN BRAND GERAAKT. Maandagmiddag ontdekte een banketbak ker. in de Egelantiersdwarsstraat te Amster dam, dat er rook te voorschijn kwam uit de zolderverdieping boven zijn winkel. In de zolderkamer woonde een 8(l-jarige vrouw geheel alleen waarop hij en zijn vrouw naar boven snelden. Zij vonden daar de oude vrouw in geheel versuften toestand voor een rood gloeiend kacheltje zitten, waarvan de deurtjes openstonden. De klee- ren van het onderlichaam der vrouw bleken geheel weggebrand te zijn; voorts was zij ernstig aan beide armen gewond. Waar schijnlijk heeft zij nog getracht, haar klee- ren met water te dooven; een kraan in de akmer sVmd tenminste open, terwijl het water de trap afstroomde. De banketbakker en zijn echtgenoote slaagden erin, de kleerrn op den rug van het slechtoffer, die reeds aan het smeulen waren, te dooven. waarna zij den Geneeskundigen Dienst wnarschuw- den. Per auto van deze dienst, is de 80-jarïce in zeer ernstigen toestand naar het Binnen gasthuis vexwoerd. L'Innocence, een prachtige witte hyacinth. In de reeks afdeelingen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die haar gouden jubileum in deze dagen vieren neemt Hillegom als oudste en grootste een eei-volle plaats in. Zooals Heemstede en Lisse viert ook zij het 50-jarig feest met een ten toonstelling, die de vakgenooten en hun die dit niet zijn zal toonen, wat de kweekers in het centrum van de bollenstreek bereikten. De 1400 viex-kante Meter gronds van het ge bouw der Coöperatieve Veilingsvereeniging aan de Weeresteinstraat zijn nu bedekt met een kleed van levende kleux'en. Teer rose en rein wit- van hyacinthen kleurt er naast vlammend rood en wit van vroege tulpen en frisch geel van narcissen. Wij noemen hier de Hillegomsche firma's die exposeeren: S. Weijers. dicht bij den in gang, R. A. van der Schoot, daarnaast, met fraaie narcissen, in het. groote middenperk achter in de zaal: Joh. van Til Jzn. met cro- cussen en hyacinthen, J. H. van Waveren, hyacinthen en tulpen, J. B. van der Schoot, die tulpen rank deed opschieten uit het met fijn mos beplante met turfmolm verhoogde middenvak, verder brachten tulpen en hya cinthen de firma's J. Wiedemeyer Zonen, J. W. Beisschenbusch. Gerritsen Zonen, P. Goemans Zonen. N. C. Velthuys, Schilp- zand Ltd., W. van Waveren, (een keurcol- lectie), P. Goemans Azn. (hyacinthen), Fre- riks en Jonkheer, W. Ruigrok Zonen. De firma C. Jonkheer neemt den hoek links achter in de zaal in met heerlijke hya cinthen, waaronder manden met prachtig groote witte, in de stand van Gebroeders Van Zanten links van den ingang staat als bij zonderheid onder de tulpen de „Mr, Suttoxx" met gekartelde bladen, die om haar kleur, rood en wit, de parkiet genoemd wordt. De Prinses Juliana is een rose tulp, een der beste in die kleur, een mooie gele is de Gol den King. Narcissen bracht de firma Th. T.ubbe uit Oestgeest. Karmozijnen cyclamen .in het lid der afdeeling. D. Spaargaren uit Aalsmeer wisselen de bolgewassen aan den linkerkant van het middenperk af. Veel aandacht is de inzending waard van den in specteur van den Plantenziektekundigen dienst, J. Posthuma. bestaande uit 67 hya- cinthen, maar ook 67 verschillende soorten! De grootste inzender is de firma M. van Waveren, die met oude steen van een afge- brokexi villa, een bijzonder goed effect ver- kx*eeg. en bolgewassen in de xneest mogelijke variëteiten een plaats gaf. Nog een opvallen de stand: links in de zaal, die van P. Hoo- man Zonen met hvacinthen, waaronder de nieuwste, de Multïflores. een bol, die elf bloemen draagt! Onze fotograaf maakte van een 4-bioemig blauw exemplaar de „King of the Blue" een plaatje. De „Fürst Bismarck" draagt veertien bloe men! De firma Peddemors uit Haarlem heeft voor deze stand artistieke dër.ors ontworpen. Het middenperk wordt geflankeex-d door twee onvallende exposities, die van Amaryllis hybridis. Links heeft cle firma Ludwig Co. de Hippastrum, een prachtsoort Amaryllis met groote ronde kelken, den vorm, dien dez. bloemen moeten hebben. Een bijzondertieïd is, dat de tweejarige bollen voor het eerst bloeien. De trots der firma zijn de witte, die geen enkel x-ood streepie vertoonen, iets wat met groote moeite bereikt wordt. Nie minder mooi zijn die van de firma W. Warmenhoven Zonen aan de andere zijde, roode, witte en bonte, prachtige kelken op hooge stengels. De Amaryllis is alleexx kas plant. op het veld ziet. men ze niet. Tenslotte vestigen wij de aandacht op de stand van de N.V. A. C, v. d. Schoot, die een rotspartij liet bouwen in dexi x-echterhoek van de zaal. waar honderden soorten gewas in bloeien. Tusschen de rotsgesteenten ste ken crocussen, scilla's sneeuwklokjes, iris de kopjes omhoog, verder groeien er erica en viooltjes aan den rand van een vijver. De firma heeft tevens een exquise collectie hya- cinthexi waarvan wij L' Innocence hier re- produceeren. Het ootwerp voor indeeling van de zaal is van de heeren C. Ludwig te Hillegom en A. Koper te Bennebroek, die er alle eer van hebbexx. De Hillegomsche Radiocentrale zorgt, dat er steeds muziek is, en alle mede- deelingen per microfoon gedaan kunnen worden. De juiy bestaat uit de heeren Chr. Eggink Jr.. Voorschoten. J. I'. Ch. Dix, Heemstede, J. F. Roozen, Heemstede, J. v. d. Mey, Lisse en P. Nxjssen, Santpoort. De King of the Blue. De vyf bloemen op cén bol zyn duidelijk to zien. Officieele opening. Hedenmiddag twee uur zou de officieele opening plaats hebben. Hiervoor waren uit» genoodigd, o.a. B. en W. en de Raad van Hil legom, de leden van het Hoofdbestuur, de heeren E. H. Krelage en Jhr, J. C. Mollcrus. Voorzitter en secretaris der Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, het bestuur van den Nederlandschen Tuixx- bouwraad; de heeren Jhr. G. F. van Tet3 van Goidschalxöord te Zeist, voorzitter der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de secretaris de heer Ant. J. M. Mcnsing te Aalsmeer, die echter verhin derd was; dr. J. K. Lovink te Alphen aan den Rijn, oud-directeur-genei-aal van den Land bouw: mr. M. van Toulon van der Koog, ad- ministratuer van den Bond van Blocmbol- lenliandelaren; S. Schooneveld. voorzitter van het Hollandsch Bloembollen kweekers- genootschap en het bestuur van de Vciling- vereeniginrt. c!e hooren J. B. Meskers, voor zitter, J. Wiedemeijer Jr., secretaris, en G. H. Hermans, penningmeester. De voorzitter dor afdeeling, de heer R. Veldhuyzen van Zanten zou hot welkomst woord spreken, waarna do eere-voox'zittor der afdeeling. Mr. D. F. Pont, burgemeester van Hillegom het woord zou voeren Daarna zou de heer E. H. Krelage, algemeen voor zitter der Algemeente Vereeniging voor Bloem bollencultuur spreken, waarop de vertegen woordiger van den minister van Rinnen- landsche Zaken en Landbouw, die zelf ver hinderd was, de insnecteur van den land bouw Mr. S. G. J. Kakebeke de tentoonstel ling zou openen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9