HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN 'een De Man met den Horrelvoet FEUILLETON. MAANDAG 11 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Getuige floot; F. ALTHOFF Van het eerste oogenblik af waarop lk het oude huis betrad voelde ik mij er zeer onbe hagelijk. Een verklaring voor dit kinderach tige gevoel kon ik niet vinden. De woning was toch over het algemeen comfortabel, al was ze heel oud. De oude gobelins aan de muren, de zware donkerroode tapijten en gordijnen, de groote massieve meubels, de zware oud-Hollandsche koperen kronen die de witte steelen der kaarsen droegen, dit alles was het cachet van het huis. Maar ex- was iets onverplaatsbaars, iets zwaars, iets onoverkomelijks in de sfeer. Het was alsof de lucht in de groote kamers en de lange gangen nooit in beroering was geweest, het was of zij altijd stil had gestaan vele tien tallen jaren, als het water van een diep berg meer. Op een goeden dag schreed ik door de lange marmeren gang die het groote voor huls met het oude achterhuis vex-bindt. Het spaarzame en aarzelende licht van kaars vlammen wierp hier en daar de schaduw van mijn gestalte op een grotesks manier tegen de witte onbekleede muren. Mijn oogen volg den geamuseerd het grillige dartelen van mijn vervormd silhouet en daardoor werden mijn blikken eensklaps getroffen door een lichtstraal die niet van binnen, maar van buiten kwam. Als een vergulde pijl schoot dit licht schuin naar beneden, om eenige me ters boven mijn hoofd opgelost te wox-den in 't zacht gouden en egale schijnsel van de kaar sen. Ik die mij teruggetrokken had in dit eenzame huls om rustig te kunnen arbeiden om geen mensclien meer te zien, om ixx de afzondering mijn geestelijk evenwicht terug te vinden ontdekte plotseling met verba zing dat ik razend nieuwsgierig was om te weten waar die lichtstraal vandaan kwam, wat er achter dien hoogen muur lag. Was dit de r .-.tie van mijn vrijwillige opsluiting? Ik ben gewend om aan plotselinge opwellingen gehoor te geven en daarom snelde ik naar het achterhuis om er een ladder te halen. Deze plaatste lk tegen den hoogen muur van de marmeren gang dicht oxxder de plaats waax* het gouden llchtplj It je te voorschijn trad. Toen ik hoog genoeg geklommen was ontdekte ik een verroest lichtrooster. Door een kier viel het licht. Met moeite slaagde ik er in het geheele rooster open schuiven. Daarna klom ik twee sporten hooger zoodat ik mijn gezicht tegen het roester leggen kon. Onder mij, aan den anderen kant van den muur, strekte zich een klein vierkant bin nenplaatsje uit. Recht tegenover mij waren drie vensters waarvoor gerafelde vuile gordijnen hingen. Aan een waschlijn hingen lichte zijden dameskousen te drogen. Verder lag er 'n onbeschrijfelijke hoop viezighedexx en vuilnis in een hook onder een der vensters schuin tegenover mij hing een brandende lantaarn waar bet lichtpijltje aan ontspro ten was. Teleurgesteld wilde ik reeds weer naar beneden klauteren toen mijn aan dacht eensklaps getrokken wei-d door een gesprek dat tot mij opklonk. Klaarblijkelijk bevonden zich daar in den achtergi-ond van de kamer tegenover mij een man en een vrouw. Zij sprak hartstochtelijk hij viel haar herhaa.Miijk in de rede. Wat zij spraken kon ik niet verstaan, want hun woorden werden vervormd door fla muren en venstei's die tusschen mij en hen in waren. Maar steeds wilder werd haar drift. Zij krijschte, haar stem sloeg over. Hij bast er ruw door heen in ingehouden woede die echter steeds hooger op laaide. Eindelijk overstemde zijn geschreeuw haar gekrijsch. Plotseling werd alles na een doordringerxden gil weer stil. Mijn hart sloeg hoog in mijn borst. Wat ge beurde daar? Nu hoorde ik gesteuxi, het moeilijk snakken naar adem als van Iemand die men de keel dichtknijpt. Af en toe hoor de ik den man nog, die een geluid voort bracht dat mij deed denken aan het inge houden bx-ull en van eexx beest. Daarna weer een stilte. Ik begreep. Meer dood dan levend stx'ompelde ik mijn ladder af. Vex-schrikt keek ik naar de dansende schaduwen op de muren. Bijna levenloos liet ik mij eindelijk vallen in den hoogen stoel op mijn studeer kamer. Het kwam mij voor dat de weg van de marmeren gang naar hier een kilometer lang was geweest. Mijn hoofd liet ik in mijn handen steunen. Wat moest ik doen? Ik heb een instinctieven diepen afkeer van alles wat openbaarheid en publiciteit is. Moest ik naar de politie loopen en getuigen van wat mijn ooren hadden gehoord? O neen, de te rechtzitting en al het andere dat volgen zou dat is niets voor mil. Het recht zal zijn loop zonder mij ook hebben. Waarom zou ik rechter zijn over één dien ik niet kende, van wien ik niets wist? Na een vreeselljken nacht en eexx dag vol twijfel was eindelijk het oogenblik gekomen waarop men het avondblad zou brengen. Vol ongeduld liep ik met de courant naar mijn studeerkamer. Met bevende vingers sloeg ik het blad ooen. Mijn ooeen zochten de hoof den van de berichten af. Nergens stond iets vermeld omtrent een moord. Ook den anderen dag niet ook daarna niet en daarna niet, maar wat ik wist, wat ik gehoord had liet mij niet los, martelde mij, hield mij uit mijn slaap. Eerst toen ik het groote, sombere, oude huis verliet, kwam ik tot rust. En de oplossing? Deze is prozaïscher dan u denkt, lezer. Achter het venster stond een luidspreker. En ergens ln de groote wereld had mexi een griezeldrama opgevoerd voor den microfoon, een moderne moordromance. 1JSDAM IN DEN DORDTSCHEN KIL MET IJSBREKERS VERBROKEN Door het vele ijs in de Dordtsche Kil, had zich Zaterdag nabij het Mallegat een ijs- dam gevormd. Het mocht den ijsbreker „Si berië" van den Nederlandschc-n Sleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam, gelukken dezen danx te forceeren. waai-door het convooi. be staande uit 5 groote schepen, dat door de „Siberië" en nog 3 ijsbrekers dezer firma be geleid werd, veilig het einde van den Kil kon bereiken. Zondagmorgen zouden zij vandaar vertrekken en trachten de schepen beneden den ijsrand welke ?ich tot Dintel uitstrekt, te bereiken. DOOR HET IJS GEZAKT. TWEE BROERTJES VERDRONKEN. Te Schore (Z.) is een negenjarig jongetje door het ijs gezakt en verdronken. Te Hulst zijn drie knaapjes in een wak geraakt; twee van hen, broertjes, kwamen om het leven, meldt de Tel. CONGRES CENTRALE BOND. Het te Utrecht gehouden congres var. den Centralen Bond van P.T.T.-personeel, be sloot tot aansluiting bij de „Nooit Meer Oor- lcg-Federatie"; ten aanzien van de positie ingenomen door de vrouwelijke ambtenaren bij de P.T.T., werd besloten te blijven IJveren voor intrekking var. het Kon. Besluit betref fende ontslag aan huwende ambtenaressen. SCHIERMONNIKOOG PER IJSVLET BEREIKT. DE „AMSTERDAM" NOG NIET GEARRIVEERD? De ijsvlet, die Zaterdagochtend ruim 10 uur van Oostmahorn is vertrokken heeft na een tamelijk goede reis, omstreeks 4 uur het eiland Schiermonnikoog bereikt. Jammer voor de bewoners koix slechts één postzak worden medegenomen; al de overigen waren naar Deix Helder opgezonden teneinde vaxx daar per stoomloodsboot naar de bestemming te worden gebracht, meldt het Hbld. De stoomloodsboct „Amsterdam" die Zater dagochtend half elf vertrok, was des avonds nog niet gearriveerd. De kustpost Schiermon nikoog kon niets gewaar worden. Bij strandpaal 7. de overeexxgekonxen plaats van landing, lag de roeireddingboot gereed teneinde de post en passagiers in ontvangst te nemen exx naar het strand te brengen. Bij gunstige weersgesteldheid zou de ijs- vlet gisteren trachten de terugreis te vol brengen. De toestand op het eiland. De Tel. verneemt, dat er nog geen gebrek aan levensnxiddelexx is op het eiland. Al leen de voorraad gist begint zeer bedenke lijk te slixxken en zal vermoedelijk niet ver der reiken dan Maandag. Vandaar, dat de bevolking verlangend uitziet naar de komst van het uit Den Helder vertrokken beton- nlngsvaartuig „Amsterdam", dat dit zeer be geerde artikel vermoedelijk aan boord heeft. Overigens kan niet anders gezegd worden dan dat de Schlermoxxnikoogers zich ondanks het gedwongen Isolement best weten te amu seeren. Hun wintersche erfvijand, die hen als een muis in de val gevangen houdt, zorgt bij wijze van compexxsatie ook voor afleiding. De voornaamste verstrooiing voor de bevolking zijn namelijk de van tijd tot tijd georgani seerde ij sf eesten! Een groot geluk is, dat zich tot heden nog geen ernstige ziektegevallen hebben voorge daan op het eiland. MIDDENSTANDSBONDEN. De beteekenis van centrales. De dagelijksche besturen van den Kon. Ned. Middenstaxxdbond en de Vereen, van den Chr. Handelclrijvenden en Industrieelen Midden stand in Nederlaxxd hielden dezer dagen een samenkomst le 's-Gravenhage, meldt het Hbld. Een schrijven van den secretaris van den Middenstandsraad inzake de ixitverkoopen werd uitvoerig besproken. De vraag of hierbij gesprokeix kan worden van „een euvel" werd door sommigen ontkennend beantwoord. Al gemeen werd erkend dat het aantal misbrxxx- ken bij uitverkoopen groot is en dat de bona fide handel daai-door wordt belemmerd. De vraag werd gesteld of het nu wel de tijd is om voox-schriften op xxltverkoopen te vragen. De besprekingen zullen in een volgende vergadering worden voortgezet. De vorming van Middenstandscentrales heeft mede de aandacht van de hoofdbestu ren. Algemeen was men van oordeel, dat fe deratief overleg ter plaatse voor allerlei za kelijke aangelegenheden van beteekenis moet worden geacht. Een commissie in deze ver- gaderiixg benoemd, zal eenige algemeene re gelen ontwerpen, welke bij dit overleg en bij het vormen van middenstandscentrales in acht behooren te worden genomen. Het con cept zal in de volgende vergadering worden behandeld. DE AANVAL OP DEN KAPELAAN TE HOENSBROEK. M.'S TOESTAND VRIJ GUNSTIG. Omtrent het geval te Hoensbroek, waarbij zekere M. kapelaan Terpoorten met een dolk heeft aangevallen, meldt men xxader aan de N. R. Crt.: De man vervoegde zich omstreeks één uur bij den kapelaan. Reeds geruinxen tijd, de man was ongeveer V/s maaxxd werkloos, had kapelaan Terpoorten, voor zoover dit ixx zijn vermogen lag, zich het lot der familie aaxx- getrokken. M. evenwel liep met de idee fixe rond, dat hij als bxxitenlaxxder bij de Neder - landsche mijnen geen recht kon krijgen exx dat de schuld daarvan lag bij kapelaan Ter poorten. Nadat eexx vroegex-e bezoeker het huis verlaten had, trad hij op kapelaan Ter poorten toe, zeggende dat bij wraak wilde nemen en iets wilde doen, waardoor hij ixx Ixechteixis zou wordexx genomen. Daarop stak hij met een tot dolk geslepen schaarhelft naar den kapelaan, die een steek in den lin ker schouder kreeg. Op zijn hulpgeroep kwam de huishoudster, die M. van achter bij den kraag greep en hem op den grond trok. Sameix, de kapelaan en de huishoud ster. hebben zij den man buiten de deur ge werkt. Hij naxn de vlucht over de weiden. De kapelaan liet de politie waarschuwen, die M. ixx de Reterastraat te Hoensbroek tegexx- kwaixx. Toen hij de politie ontdekte, stak hij zich driemaal in de borst. Zijxx toestand was Zaterdagmorgen naar omstandigheden vrij gxxnstig. BAL-MASQUé „HERMAN HEIJERMANS". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Her man Heijemxans" gaf Zaterdagavoxxd een bal-masqué in het gebouw „Olympia". De deelneming was niet buitengewoon groot, maar zij die er waren hadden veel werk van hun costuums gemaakt. Er wandelde eexx baker achter een kinder wagen, waarin een zuigeling van onnatuur lijk groote afmetingen. Een troep schooljon gens zorgde ook voor de vroolijklxeid; zij sprongen touwtje, klomixxeix in do palexx, bul telden over den grond exx haalden allerlei kattekwaad uit. Verder zagen wij o.m. een boerenfamilie, eenige Pierrettes en Pierrots; eexx gelukkigen 'vader en een ongelukkige xxxoeder met eexx zeer slap op beenen staand kiixd; eexx Sheik, een haremvrouw en eexx spin ixi haar spinneweb en nog eenige cos tuums. die op geen enkel bal masqué ont breken. Was de deelneming niet groot, de stem ming was uitstekend; er werd ongedwongen pret gemaakt. De jury. bestaande uit de heeren Visbeen, Rijbroek en Fortgens, kende de volgende prijzen toe: Groepen: Schooljongens. Trio's: Fantasiedanxes. Boerenfamilie. Mooiste par exx: Russisch danspaar, Roset- tiedames, Rooie pierrots, Oranje pierrots. Geel-paarse pierrots. Actueele paren: Vrouw met baby, Vrouw met kinderwacen, Saxophonedames. Dames: Haremdame. Solnn^webdame, Bledermayermeisie, Oranje pierrette. Heeren: Sjeik, Pierrot m. lantaarn, Zwarte Pierrot. De publieksprijs bestaande uit beeld viel met meerderheid van stemmen ten deel aan het Russisch daixspaar. INGEZONDEN MEDEDSELINGEN 60 Cts. per res»el. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het bestuur van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling verzoekt ons te willen me- dedeelexx, dat de cursus van vier. avonden welken de heer A. Pleysier uit Rotterdam zou houden, heden, Maandagavond niet door kan gaan wegens verhindex'ing vaxx den spreker. Gezien de geringe deelneming op den eersten avond besloot het bestuur daar om dezen cursus te staken. Mogelijk wordt de cursusreeks ;n het volgende winterseizoen bij voldoexxde deelneming nog eens in zijxx geheel gegeven. FEESTAVOND VAN ÏÏET CORPS M. T. S. Nooit voel je zoo duidelijk, dat je jeugd on herroepelijk voox-blj is als op 'n fuif van jon ge menschen! Toen ik ze daar Zaterdag avond in den Schouwburg aaxx den Jansweg voor het tooneelgordijn zag staan, al die corpsleden van de M. T. S. met hun corps mutsen 'n beetje scheef op het hoofd en hen met daverend enthousiasme hoorde zingexx: M. T. S.-er hier vereenigd, Heft thans aan ons vreugdelied, Laat uw stemme luid weerklinken In dit uur, dat vriendschap biedt. dacht ik terug aan den tijd, toen ook ik nog jong was en ik blakexxd van geestdrift ons corpslied van „Wapenbroeders. Neer land 's zonen" meöezong. En toen ik al die aardige, knappe meisjes in hun fleurige toiletjes om mij heexx zag. meisjes, die alleen nog maar oog hadden voor de corpsleden met hun mutsen en ons wat wonder! -r- geheed over het hoofd zagen, had ik den M. T. S.-er. die voor mij zat natuurlijk ook naast zoo'n lief gezichtje wel op zijn schouder willen slaan en hem willen zeggexx: „Kerel, weet je wel, hoe gelukkig je bent!" Het was 'n alleraardigste fuif het woord feest is veel te deftig voor zoo'n avond - waarop ook de ander en zich weer jong gin- gexx voelen voor zoo'n avond waarop ook de anderen zich weer jong gingen voelen. Na het officieele gedeelte het openings woord van den voorzitter, den heer H. J. Ru- benkaxnp en het corpslied kwam de M. T. S.-er die op het programma als „Karei" was geannonceerd en die geheel uit Hexxgelo was gekomen om voor de Haarlemsche collega's liedjes uit zijn repertoire te zingen. Zonder iets onvriendelijks te willen zegden tegen 'n gast zoo meen ik toch, na wat ik op dezen avond gezien heb, dat de M. T. S.-ers uit onze Spaarnestad geen hulp van bulten noo- aig hebben. Want een corps, dat zoo'n pret tige, aardige vertooning van het bekende Filmkoorts alias Jan Ongeluk kan ge ven, als wij Zaterdag hebben bxjgewooxxd, heeft krachten in zich zelf genoeg. Het ging alles „gesmeerd". In een vlug, vlot tempo, waar geroutineerde spelers zelfs eexx voorbeeld aan zouden kunnen nemen, werd de oude klucht Zaterdag gesüeeld. Wat benljdexxswaax-dige geheugens hebbeix die M. T. S.-ers! De rollen zatexx er alle „geheid" iix en vaxx hapering der machine was daxx ook geexx oogenblik sprake. Alles liep op rolletjes. En wat meer waard was, wij kregen voor zulk een vereeniging van louter jongelui ook werkelijk aardig spel te zien. Vooral de rol van Martin Hallerstadt was heel goed bezet! De heer Lexxvexx soeelde dezen Jan Ongeluk levendig, beschaafd en met tal van werkelijk komische trekjes. Hij was de as waar alles om draaide ik word onwillekeurig „tech nisch" in xxxiin uitdrukkingen ph voerde al'en in zijn vaart mee! Je zag, dat hy er zelf plelzier in had. wat wij ook kunnen segpen van mej. Van Cruvningen, die zich als Hilde- gard door eexi zelfde entrain onderscheidde. De andere meclespolende werktexx met animo mee voor het welslagen van de voor- stellhxg, die in deze opgewekte zaal een dar verend lachsucces had. Daar was papa Knauer, de schoonpapa met de loszixxxxlge opvattixxgen, Boris Mensky, de Rus, het nichtje Martha Wendel, waarvan Boris het te pakkeix krijgt en niet te vergeten Tobias Krack. de athleet, 'n kerel als 'n boom, voor wien 'n gewoon mensc.h al achter de sofa zou kruipen. Iaat staaxx Jan Ongeluk, die wat op zijn boekje had tegexxover dezen ge weldenaar. Een alleraardigste avond dus en 'n pret tige, vroolijke stemming! En wat ik mee maakte, was nog maar de voorpret! Toen ik 's nachts om half drie even wakker werd, dacht ik onwillekeurig aan de dansende M. T. S.-ers en de knappe, lieve meisjes, die ik in den Schouwburg aan dexx Jansweg had ge zien, en ik zuchtte: „Ook, nog eens zoo joxxg te zijn!" J. B. SCHUIL. DE LANGSTE VORSTPERIODE SEDERT 1831. We lezen in het Volk van Zaterdag: „Op den eerster Januari vroor het. En sedert dien tot op den huidlen dag (8 Febr.) is het kwik ieder eimaal beneden het vr.es- punt gedaald iaat slechts twee uitzonderingen. Dit is dus een vorstperiode van 39 dagen -ixeb niet minder dar. 37 vorstdagen. Zulk een voi'stpex'iode is sinds dc bex'oemde of beruchte winter van 1890—1891 niet voorgekomen". En thans is het Maandag en nog heeft het er niet veel yan of 't zax gaan dooien. HEEMSTEDE Jaarvergadering van H- P. C Zatei'dagavond had in Hotel Van Ree te Heemstede de jaarlijksche algenxeene ver gadering van H. P. C. plaats. Zooals bij H. P. C. gebruikelijk is, bracht de voorzitter het jaarverslag uit. Dit verslag was zeer uitgebreid; het behaxxdelde alle bij zonderheden van H. P. C.'s zwemleven in 1928, en gaf aan het slot den heer Braam aanleiding om den voorzitter hartelijk daixk te brengen voor zijn uitstekend werk. want aan dit" verslag waren nog tal van andere overzichten en bijzonderheden toegevoegd. De penningmeester, de lxeer Verspoor, wist het anders vrij droge verslag over den toe stand der geldmiddelen op humoristische wijze uit te brengen; hij oogstte vaxx de vergadering een langdurig applaus, temeer daar de kascommlssie zich met de cijfers volkomen kon vereenlgen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat alle aftredende bestuursleden met groo te meerderheid van stemmen werden herko zen, zoodat het bestuur voor het jaar 1929 bestaat uit de heeren B. J. Moolenaar, voor zitter; P. Mul, secretaris; A. J. J. Verspoor, penningmeester; de dames Waldkötter-Ben- ner en Knuyt-vaxx Laar en de heeren G. Schoorl en A. J. Braam, leden. Bij het agendapunt „Seizoenbespreking" werd medegedeeld, dat de jaarlij ksche één K.M.-wedstrijd 'dit jaar, behouderxs bijzon dere omstandigheden, zal worden gehouden op Zatex-dag 15 Juni a.s. Eveneens onder voorbehoud van toestemming der autoritei ten. Dan zal voor de derde maai worden ge streden om den Haanem's Dagblad-beker. Bij de besprekixxg der agenda van de bondsvergadering N. Z. B. deed de voorzitter eenige mededeelingeix, waarna de heer Mar cus die mededeelixxgen nog aanvulde, met het nieuws, dat sedert de vergadering van 2 Februari jL was bekexxd geworden. Eenige voorstellen vaxx genoemden heer werden aangenomen; zij zullen ter even- tueele behaxxdellng op de N. Z. B.-vergade- rixxg gereed wordexx gehouden. Vervolgens had de officieele verloting plaats vaxx een ets van den heer Heuff. Nuxxxmer 123 kwam uit de bus. De gelukkige bezitter was niet ter vergadering aanwezig, zoodat de ets kan worden afgehaald bij den heer A. J. J. Verspoor. Bij de ronvraag deelde de heer Marcus mede. dat hij een zilveren beker ter be schikking stelde van het bestuur, om te worden v^rzwommen onder de adspiranten; de bijzonderheden en bepaxingen liet hij ter vaststelling aan het bestuur over Tenslotte werd nog door den voorzitter medegedeeld dat het niet in de bedoeling ligt orp het 12 l.'2-jarig bestaan, dat op 6 April a.s. valt, op bijzondere wijze te vieren. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a bO CU. per refjeJ. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJQRISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 Apex K'op-Veeg-Stofzu-'gers.f 175. andere zeep wordt zooveel éekocht en èeen enkele is zoo èavraaèd bij de beroemde actrices en andere mooie vrouwen van Frankrijk als EEN GESCHIEDEfHS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelsch van DOUGLAS VALENTINE. 37) De oude huisknecht kwam binnen. Een kellnerspakvoor de Linien- Toen ging lxij mij voor naar een slaapka mer waar een versleten plunje op de divan voor mij was klaar gelegd. Dat moest en zou ik aantrekken; toen gaf nij mij een vuile groeixe overjas en een vettige vilten groe nen hoed. Zno! zei hij. Als u zich nu in twee dagen nief scheert zult u er uitzien zooals het ixx dergelijke omstandigheden hoort. I-Iij gaf me een stropdas, d'e mijn hals en het onderste deel van mijn gezicht be dekte en ik kan niet anders zeggen dan dat ik mezelf haast niet meer zou herkennen. Nu Julius, zei Kore op tevreden toon. lcom mijn Jongen: nu zal ik je naar je betrekking brengen die voor je open staat. Er wachtte eeix rijtuig aan de deur en we stapten er in. De man ratelde zoowat aan een stuk door en zei dat hij het erg snugger van me vond dat ik Fraixcis boodschap zoo goed ontcijferd had. Het rijtuig bracht ons naar den lxoek van de Freidrichstrasse. die van het begin tot het eind helder verlicht was. Toen liepen we de Lindenstrasse ln, een vuile, morsige nau we straat met smerige uitziende huizen en volkswinkels. In de heele straat was maar ééxx politie-agent te bekennen verder geen levende ziel, maar van uit de kelders exx achter de raxxxen kwam het geluid van gra- mofoons en automatische piaxxo's. Voor een vaxx die 'kelderingangen bleef mijn begeleider staan. Aan den voet van een steilen trap die vaxx de straat omlaag voer de, was een glazen deur. Kore ging voor, ik volgde. Een golf warme lucht, vermengd met ta baksrook. sloeg ons tegemoet, toen we de deur opexxdexx. Eerst kon ik niets oixtdekkexx dan eexx vervaarlijk dikken man die gehuld in een wolk van rook aan een tafel zat met een exxorme pul bier voor zich. Toen de walxxx zich door den frlsschen luchtstroom die de geopende deur vex-oorzaakte, verspreid had, zag ik dat ik me ln een groot laag vertrek bevond, met kleine tafeltjes aan belde zijden en een kleine bar, waarachter een opgedirkt vrouwnxensch zat met geverfde haren. De meeste tafels waren bezet en het was er erg ruixxoerig. Een vrouwexxstem krijschte: Doe de deur dicht, Hoor je; ik bevriest haast 1 Ik gehoorzaamde en volgde Kore die eexx tafeltje Uitgezocht had. Een man in hemds mouwen die bier schonk aan de toonbank, kwam naar ons toe. begroette Kore hartelijk en vroeg hem wat wij hebben wilden. Kore gaf mij eeix duw met zijix elleboog. We zullen beiden een Boonekamp ne men, Haase, zei hij. HOOFDSTUK XIV. HORRELVOET KOMT BIJ HAASE OP BEZOEK. Kore trok zich even later terug ixx een aan grenzende kamer met den man-hx-hemds- mouwen vaf£ wien ik veronderstelde dat hij eigenaar van deze schoone gelegenheid was eix na een poosje wenkte de juffrouw bij het buffet me, onx mij bij de twee mannen te voegen. Dit is Jixlius Zimmernxann, de jonge man over wien ik gesproken heb. zei Kore en daarop wendde hij zich tot mij: Meneer Haase wil je op mijn aanbeve ling als kellner aaxxnemen, Julius Zorg dat ik eer met je inleg! De man-in-hemdsmouwen, een groote dik ke kerel met een dubbele onderkin schudde van het lachen. Kolossaal! bulderde hij, meneer Kore houdt van een grapje! AusgezeichnetI En hij gaf me een veelbeteekenend knipoogje. Daarop vertrok Kore; hij beloofde over een paar dagen eens te zullen komexx kijkeix hoe ik het maakte. De waard opende eeix lage deur in dexx hoek en daarop werd eexx soort diepe kast zichtbaar, zonder vensters exx oxxtzettena muf en stoffig, waar twee weinig-aanlokkelijk uitziende bedden ston den. Hier slaap je met Otto, zei de waard. Hij wees naar een smerig wit voorschoot dat op een van ds bedden lag exx verzocht mij mijn overjas uit te doen en dit fraaie klee- dingstuk aan te trekken. Het i6 vaxx Jolxanxx zei hij, nxaar Johaxxn zal het wel niet meer noodig hébben. Eexx goeie jongen, die Johann, nxaar te onbesuisd, ik heb altijd gezegd dat het nog eens ver keerd xxxet hem zou afloopexx. De man lachte luidruchtig. Je kunt xxu binnen ga*m helpen, ver volgde hij. Otto zal je wel wijzexx wat je te doen hebt. En zoo was ik, in een tijdsverloop van vier en twintig uur achtereenvolgens spion, zie kenverpleger en kellner! Het lust mij xxiet om veel te vertellen van de vernederingen die de nu volgende dagexx mij brachten. De kelder-kroeg bleek een ver zamelplaats van het uitschot en van allerlei deserteurs van Berlijn, een misdadigers- café van de slechtste soort. De conversatie liep dan ook voornamelijk over misdrijf, de sertie en daden van geweld. Op eeix avond ving mljix oor den naam van hotel Esplanade op. Ik gixxg dichter naar het tafeltje toe en hoorde dat een tweetal „linke jongens" exx eexx opgedirkt vrouwspersoon met groote geestdrift over mün aanval op Grundt spraken. Horrelvoet heeft dezen keer eens lek ker gekregen wat hem toekomt, schreeuwde de vrouw, die vuillak! Maar waarom heeft die Engelsehe spion dien ellendelixxg niet af gemaakt? En de dame spuwde allerelegantst op den grond. Ik zou niet graag ln de schoenen van dien vent staaxx, merkte een van de mannen op. Ei" is nog nooit iemand geweest die het niet tegenover Horrelvoet heeft afgelegd. Ze keeren de heele stad ondersteboven om dien Engelschman te pakken te krijgen vertelde de derde van het gezelschap. Vo gel, die voor afdeeliixg Zeven werkt, je weet wel wien ik bedoel, vertelde het me. Ze hebben in alle hotels en logementen van Berlijn en de vooi'steden gezocht, maar nietsj gevonden. Gisterenavond hebben ze een in val gedaan bij Bauer in de Favoritenstrasse, De Engelschman was er niet, maar ze heb ben er wel een stuk of vier anderen gepakt die ze ook zochten. Het had niet veel ge scheeld of ik was er ook bij geweest! Ook van de andere bezoekers hoorde ik In de volgende dagen ongewilde huldebetui gingen over mijn optreden in Hotel Esp's- nade, maar de naam Horrelvoet der Stelze scheen den grootsten angst en bitterste afschuw op te wekken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10