BINNENLAND DE GEWELDIGE KOU IN ONS LAND Bij Vorst PUROL STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 Reeds acht menschen omgekomen. GROOTE SCHADE TE AALSMEER. De 76-Jarige Th. Muekens, wonende te Apeldoorn, Is te reven uur gisteravond dood op zijn stoel gevonden. De oorzaak van dit plotselinge overlijden is de kou. Dinsdag is bij een landbouwer te Barneveld een landlooper ln den hooiberg doodgevroren gevonden. Met de reeds gemelde gevallen zijn er dus ln ons land acht personen door de koude omgekomen. Terschelling weer bereikt. De sleepboot „Volharding" arriveerde giste ren op Terschelling met post en passagiers. Met Vlieland is sedert Zaterdag geen ver binding meer geweest. De sleepbooten „Noordsvaarder" en „Bornrif" zijn bezig met het binnenhalen van de lichtboeien uit de Noordergronden. De Waal in beweging. De Waal voor Nijmegen is gisternamiddag twee uur weer ln beweging gekomen. De pust in de kou. Vanwege het hoofdbestuur der P.T.T. is Dinsdag telegrafisch aan de hoofden van den dienst machtiging verleend, om gedu rende de heerscnende strenge vorstperiode aan het personeel, dat bijzonder aan de strenge koude is blootgesteld (straat- of stationsdienst) voor rijksrekening warme dranken (koffie, melk e.d.) te verstrekken. Voorts wordt toegestaan eenlge verande ring in de tijden van uitvoering der be stellingen, voor zooveel het publiek belang niet te zeer wordt geschaad; verder ver mindering van den dlenstduur, indien de aard van de taak van den ambtenaar daartoe aan leiding geeft en het bezigen van een eigen, warmer hoofddeksel of das door het uni- lormdragend personeeL Een cirrculaire van het N.V.V. Het bestuur van het N.V.V. heeft, naar 'het Volk meldt, don bestuurdersbonden in ons land een circulaire gezonden met verzoek zich tot de gemeentebesturen in de plaats hunnei Inwoning to wenden inzake steun te verleenen aan hen, die. tengevolge van <ie koude reeds weken werkloos zijn. „Het verdient daarom aanbeveling, zoo heet het verder, „nu over het algemeen de uitkeeringen zeer laag zijn of zelfs niet worden verstrekt, en de lange duur der werkloosheid de meeste huisgezinnen heeft uitgeput, aan de gemeentebssturen een adres te zenden, waarin verzocht wordt, uitgebreide maatregelen te treffen ten aanzien van voe ding voor schoolkinderen, het verzorgen van kleeding en dekking voor die gezinnen, ver der door middel van toelagen of in natura de arbeiders van brandstoffen te voorzien" Het N.V.V.-bestuur verzoekt verder den be stuurdersbonden te melden, wat er In de plaats hunner inwoning ten aanzien van steunverleening geschiedt. „Wij vragen dit, opdat wij ook langs andere dan bovenge noemde wegen de door u aangewende po gingen kunnen ondersteunen". Uit Aalsmeer schrijft men aan de N.R.C.: In het bloemlstbedrijf alhier is zeer groote schade geleden door de buitengewoon strenge vorst van Zondag- en Maandagnacht. Groote hoeveelheden potbloemen, snijbloemen en rozen zijn bevroren; de verwarmingsinstal laties moesten het tegen een zoo hevige koude afleggen. De handel in bloemen op de veilingen Is thans zoo goed als lamgeslagen daar bij deze temperatuur verzending van de bloemen, zoo eoed als onmogelijk is. De prijzen daalden Maandag reeds tot de helft der normale. „Denk ook aan de menschen", schreven wij dezer dagen. „Geef den melkboer en den groenteman, wanneer het zoc koud is, een warm kopje koffie", schrijft het Hbld. Velen hebben dezen raad opgevolgd, heb ben het wellicht eigener beweging gedaan. Enmaar hoor het verhaal van een lezeres. Haar melkboer was niet verschenen omdat hij in zijn winkel bezig was zijn voorraad te ontdooien. De chauffeur ging naar een anderen melk boer, die inderdaad het gevraagde leverde; de melk in zijn emmers was nog vloeibaar. Maar de melkboer zag er bleek en ontdaan uit. „Zeker bevangen door de kou?" vroeg de chauffeur medelijdend. „Neen", antwoordde de merkverkoooer. ..dat niet, wel geheel van streek; ik heb vanochtend aan de deuren zeventien koppen koffie moeten drinken, welke ik niet aan de dames of dienstmeisjes heb durven weige ren". Ook een slachtoffer van koude. Caffeine- vergiftiging? HET DRAMA TE GROOTEGAST. Hoe Wijkstra de vier veld wachters dood schoot. OMWONERS OP EEN AFSTAND GEHOUDEN. Aan de Prov. Groninger Courant zijn nog enkele bijzonderheden bekend geworden over den moord te Grootegast. Algemeen schijnt men te meenen, dat het geheele drama in den loop van enkele minuten is afgespeeld. Dit blijkt echter niet het geval te zijn geweest. Toen de veldwachters met hun vieren voor de eerste maal bij dé woning van Wijkstra aankwamen, had Van der Molen aan Wijk stra gezegd, dat zij vrouw Wobbes kwamen weghalen. Wijkstra had hierop geantwoord, dat vrouw Wobbes zich zou klaar maken om met. hen mede te gaan. De veldwachters ble ven toen in de buurt van het huls rondloo- pen. Toen hun dit na ongeveer een half uur, lang begon t.e vallen, begaven zij zich voor de tweede maal naar WIJkstra's wo ning. Bij de poging om de deur te openen viel veldwachter Van der Molen als eerste slacht offer van de schietpartij. Ook de twee an dere veldwachters Werkman en Hoving schijnen kort daarop neergeschoten te zijn. Veldwachter Meyer had zich echter intus- schen achter een paar kleine boompjes ver dekt weten op te stellen en wist Wijkstra daar vandaan eenige schotwonden in zijn onderbeen toe te bréngen. Wijkstra is vervolgens, om Meyer beter onder schot te krijgen, het veld in geloopen. Meyer is daarop in een sloot gekropen en dat is zijn ongeluk geworden, want beter dan achter een boom kon Wijkstra hem hier tref fen. Wijkstra heeft zooals men weet niet na gelaten van deze betere gelegenheid ge bruik te maken. De omsingeling van Meyer heeft intus- schen nog vrijwel bijna een half uur geduurd. Toen Wijkstra op had gehouden te schieten heeft Meyer de hulp van de omwonenden ingeroepen. Toen deze echter te hulp waren gekomen, wenkte Wijkstra met zijn geweer om hun te kennen te geven, dat het hun ge raden was achteruit te gaan. Aan den chauffeur W*illems, die hem van Grootegast naar het R.-K. gasthuis te Gro ningen vervoerde, zou Wijkstra hebben ge zegd: Je behoeft niet bang te zijn, wanneer je een marechaussee of veldwachter ziet aankomen. Buk je dan; ik schiet dan over je hoofd heen. Als een staaltje van Wijkstra's buitenge woon schutterstalent zij nog vermeld, dat hij eens, toen hij een mollenvanger op een stuk land zag en den man zijn misnoegen over zijn aanwezigheid wilde te kennen ge ven. hem een paar kogels rakelings langs het hoofd schoot, zoodat de mollenvanger zich aanvankelijk verbaasd afvroeg, wat hem toch wel om de ooren suisde. Tenslotte kwam de Provinciale Groninger Courant, ter oore dat een van de waoens, die dezer dagen bij een particulier te Marum in beslag zijn genomen, van Wijkstra afkomstig ZEVEN MENSCHEN OP JAVA DOOR OMVALLENDEN BOOM GEDOOD. Op de onderneming Dewata in het Tjiwldejsche is een boom door den storm omgewaaid en op een huis gestort. Van de zich in het huis bevindende personen werden er zeven gedood en zeven gewond, seint Ancta uit Bandoeng. HUWELT ^KANSEN OP HET PLATTELAND. BENOEM ONGETROUWDE ONDERWIJZERS. In de jongste zitting van den Raad der gemeente Roosteren was de benoeming van een onderwijzer aan de orde, aldus schrijft men uit Tiel aan het Hbld. Bij de bespre king van de voorgedragen personen bepleitte de heer Nelissen de benoeming van no. 2 der voordracht, een ongehuwde, „vooral met het oog op de jonge meisjes". Na vier stemmin gen, waarbij de gehuwde en de ongehuwde candidaat evenveel stemmen verkregen, be sliste het lot ten voordeele van den gehuw den sollicitant. ERNSTIGE GRIEP-EPIDEMIE TE ARNHEM. Vele honderden zieken. TAL VAN SCHOLEN GESLOTEN. De griep-epidemie grijpt te Arnhem zoo snel om zich heen, dat tal van zaken ernsti ge moeilijkheden gaan ondervinden, meldt de N. R. Crt. Van het gemeentepersoneel, be staande uit 1800 man, is meer dan 20 pCt. ziek. Op de kunstzijdefabriek ontbreken al leen van het kantoorpersoneel meer dan 60 personen, van het fabriekspersoneel ontbre ken een kleine 500 man. Verschillende scho len, o.a. alle r.k. scholen op de Geitenkamp, zijn gesloten, omdat alleen daar pl.m. 350 leerlingen lijdende zijn aan de griep. Ver schillende scholen hebben tijdelijk klassen gecombineerd, niet alleen wegens de vele zieke kinderen, maar ook wegens het afwe zig zijn van onderwijzers. De wethouder van onderwijs heeft gisteren in overleg met den controleerenden geneesheer bepaald dat die klassen, waarin het aantal zieken meer dan 50 pCt. bedraagt, voorloopig voor een week gesloten zullen worden. Gevolg hiervan zal zijn. dat vandaag nog tal van klassen vrijaf krijgen. Ook in particuliere bedrijven is het aantal zieken zoo groot, o.a. op melkinrich tingen e. d., dat slechts met groote moeite het bedrijf gaande gehouden kan worden. POGINGEN OM DEN SULTAN VAN LANGKAT TE VERGIFTIGEN. Het zelfbestuur van het sultanaat van Langkat (Sumatra's Oostkust) is op het spoor gekomen van een verdachte Goena- Goena-affaire. welke zich afspeelt in het pa leis van den sultan, seint Aneta. Het schijnt, dat er geheime plannen werden gesmeed om den sultan te vergiftigen. De in dit complot betrokken Bataksche Goeroe heeft twee handlangers. Voorts worden een vrouwelijke bediende en een chauffeur van den sultan verdacht. ZU werden door het zelfbestuur aangehouden. GROSLIJST S. D. A. P. Dezer dagen had te Alkmaar de zitting plaats tot vaststelling van het gehouden re ferendum voor de Tweede Kamerverkiezing in de kieskringen HelderHaarlem, meldt het Volk. Het referendum bracht- de volgende defini tieve groslijst: Mr. J. E. W. Duys; Ch. G. Cra mer; C. Thomassen: J. E. Stokvis. F. van der Walle; W. van de Vail; A. de Vries; P. Zee man en F. van Meurs. Deze lijst is geheel ln overeenstemming met het advies der gecombineerde jaarver gadering van Noord-Holland-Noord en -Zuid. welk advies door het- partijbestuur en den partijraad werd overgenomen. DE BRAND IN LEIDEN'S STADHUIS. TEEKENINGEN EN REGISTERS GEVONDEN. Omtrent den brand in het stadhuis te Lei den meldt de N. R. Crt. nog: Vermoed wordt, dat gedurende twee dagen de vormlooze massa zal blijven smeulen. In- tusschen is het materiaal van de Leidsche brandweer weer geheel in orde en dit zal zoo noodig weer in dienst kunnen worden ge steld. In verband hiermede kon de Delftsche brandweer in den loop van den dag inruk ken. Als de gevaarlijkste stukken van het ver brande stadhuis omver gehaald zijn, hoopt men het tramverkeer en ook het personen verkeer in de Breestraat geheel te kunnen herstellen. Dit zal vermoedelijk vanmiddag het geval zijn. Een flauwe hoop bestaat er dat er van on der de puinhoopen nog eenige bescheiden te voorschijn zullen komen. Vanmorgen deed men een eigenaardige vondst n.l. de stukken en teekeningen die be trekking hebben op de groote verbouwing van het thans afgebrande stadhuis. Het is nog niet gelukt door te dringen tot de plaats, waar de kluis is geborgen Deze zil onder een zeer zware ijsmassa en onder het puin bedolven. Geboorteregisters gevonden. De toestand rond het gebouw begint, nu de vorst niet meer zoo streng is. opnieuw gevaarlijk te worden, daar groote stukken steen, tot nu toe door het ijs samengehouden, beginnen los te raken en naar beneden plof fen. In verband hiermede zal het voorgeno men openstellen van het verkeer van de tram en voetgangers voorloopig niet doorgaan. Van den burgerlijken stand zijn vanmiddag de geboorteregisters der laatste jaren gedeel telijk ongeschonden, voor een ander deel door den brand min of meer ernstig bescha digd tevoorschijn gehaald. De adjunct-archi varis van het oud-archief is opdracht gege ven tot het in veiligheid brengen der te vin den bescheiden. Vermoedelijk zal dit in het gebouw van de kweekschool voor Zeevaart plaats vinden. Eigenaardig Is het dat uit de ruïne de ty pische middeleeuwsche poortjes bijna onge schonden te voorschijn komen, zoowel de drie aan de voorzijde, aan de Breestraat, een ter linker en twee ter rechterzijde van het ge bouw, als ook het poortje van de Vischmarkt en in de Maarsmanssteeg, een en ander met inbegrip van de historische met inschriften voorziene steenen boven de poort. De monu mentale toegangstrap aan de voorzijde is be halve de ballustrade aan de bovenzijde on geschonden gebleven, hoewel een dikke laag puin het geheel bedekt. Gered zijn daardoor de kostbare liggende engeltjes op deze trap, de ter weerszijden op gestelde leeuwenfiguren, alsmede ook de bei de beelden ter weerszijden van den ingang en de bekende opschriften in den bovenmuur. Hoewel onder een dikke ijslaag bedolven staan de schandplaats ter linker- en de pomp ter rechterzijde van het stadhuis ongeschon den. Trouwen In de gehoorzaal In de Stadsgehoorzaal zijn alle lokalen voor den gemeentedienst ingericht. In de groote zaak is de burgerlijke stand gevestigd, waar het den geheelen morgen zeer druk was. In de stemkamer achter het tooneel zijn vanmorgen de eerste huwelijken na den brand voltrokken. De ambtenaar van den burgerlijken stand, wethouder Reymeringer, verontschuldigde zich na de gebruikelijke toespraak erover, dat het gemeentebestuur door den brand geen betere localiteit ter be schikking had. Hij hoopte echter dat de hu welijken daar niet minder gelukkig door zou den worden. Een trouwboekje kon niet wor den verstrekt. Dit zal later geschieden. Tijdens den brand heeft de Leidsche politie Dinsdag nog een zekeren W. v. d. II. uit Lei den gearresteerd, die zich schuldig maakte aan diefstal van goederen uit het magazijn der firma Rienks op de Vischmarkt. DE BRAND IN „FLORA". HOE DE SLANGEN ONTDOOID WERDEN. Dinsdagmiddag lagen bij het door de vlam men verwoeste „Flora" te Amsterdam, nog talrijke stijf-bevrcren slangen, meldt de Tel Er was geen kans op, deze te vervoeren zon der er schade aan toe te brengen. Daarom werd de oude kleine stoomspuit Hydra door middel van een transportwagen naar de Amstelstraat gesleept en met behulp van stoom werden de slangen ontdooid. Toen ze zacht waren, werden ze opgercld en dadelijk overgebracht naar den droogtoren die in de hoofdwacht Prinsengracht geiegen is. Wat Flora zelf betreft, Dinsdagavond was nog bewaking aanwezig: waarschijnlijk zou deze tegen den nacht worden ingetrokken, daar geen vuur meer in het gebouw valt te bespeuren. Omtrent de oorzaak tast men nog volkomen ln het duister. Van een ontdooien van een waterleidingbuis is nog niets geble ken. Hedenochtend zal het politie-onderzoek opnieuw plaats hebben. DOOR ÏÏET IJS GEZAKT. Bij het schaatsenrijden ls gisteren de 23- Jarige Neefs op de Engelsche Dieze bij den Bosch door het ijs gezakt en verdronken. Woensdagmiddag zijn twee Jongens, toen zii de rivier de Merwede bij Sliedrecht over wilden steken door het nog te zwakke ijs gezakt en verdronken. Een derde werd on een andere plaats op de rivier met veel moeite gered. Woensdagmiddag half vilf zijn twee jongens de 15-1arige V. en de 10-Jarige E.. bij de Merwedehaven te Dordrecht, door het Us ge zakt en verdronken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO CU. per regel. wordt de huid ruw en schraal en springen lippen en handen stuk- Men verzacht en geneesi dit met Doos 30 en 60, tube 80 ct DE RAADHUISBOUW TE BLOEMENDAAL. DE QUAESTIE VOOR GED. STATEN. Zooals bekend, besloot de Bloemendaalsche gemeenteraad eenige maanden geleden met een meerderheid van één stem, grond te koo- pen aan het begin van den Zeeweg, om daarop een nieuw raadhuis te bouwen. Eenige raadsleden hadden bezwaar, het raadhuis op die plaats te bouwen en meen den dat het de voorkeur verdiende het nieu we raadhuis te bouwen tegenover het thans bestaande, in de zoogenaamde „kuil" aan den Bloemendaalscheweg. Bedoelde raadsle den gingen daarom bij Ged. Staten in be roep tegen gemeld raadsbesluit. Dit beroep werd Woensdagmiddag in een openbare zitting van Ged. Staten behandeld Nadat de voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A Röell, naar aanleiding van de gewisselde stukken een exposé van de zaak gegeven had, was het woord aan den heer A. J. Prinsenberg, die sprak namens de raadsleden-tegenstanders van het genomen raadsbesluit. Het raadhuis, aldus de heer Prinsenberg, kan gevoegelijk aan den Bloemendaalsche weg worden gesticht- Het terrein is groot ge noeg (5000 M2.) ook als het nieuwe raadhuis vier maal zoo groot zou worden als het be staande en het is beschikbaar. Er rust een servituut op, dat er alléén eeen Raadhuis op mag gebouwd worden. Dat het Raadhuis op dit terrein te dicht aan de grens van Haar lem zou komen, achtte spr. geen bezwaar. In de lange, smalle gemeente Bloemendaal ls men overal spoedig bij de grens. Men heeft ook gezegd dat de omgeving bij „de kuil" te leelijk was, maar daarom kan er toch wel een mooi Raadhuis gebouwd worden. Dat het gebouw in een kuil zou komen is eer een voor- dan een nadeel, want daardoor komt er juist gelegenheid aan de achterzijde een mooi sous-terrain te maken. Het bouwen van een Raadhuis aan den Zeeweg zal nooit aanleiding geven tot vor ming van een nieuw centrum in de gemeente want het zal wel nooit tot bebouwing der duinterreinen komen; er bestaat geen bebou wingsplan voor die terreinen. Spr. zou be bouwing ook trouwens betreuren. Het raadsbesluit in quaestie is eenigszins bij verrassing genomen. De heeren Laan en De Waal Malefijt, bekende tegenstanders, van het Zeewegplan waren er niet bij t- genwoordig. Er had toen niet zoo'n haast be hoeven gemaakt te worden. Wethouder van Nederhasselt vestigde er nog de aandacht op dat het in strijd zou zijn met de Bloemendaalsche bouwverordening eeen eventueel aan den Zeeweg te bouwen raadhuis tot een centrum van bebouwing te maken. De huizen zouden daar minstens 70 M. uit elkaar moeten staan en er zouden dus misschien in 't geheel een 30 a 40 huizen kun nen komen. De oud-wethouder (thans raadslid) de Waal Malelijt, zeide dat de architect De Ba zel „de kuil" d e plaats voor een raadhuis had genoemd, ook uit een aesthetisch oog punt. De architect Wijdeveld was het hier mede eens. Het besluit betreffende aankoop van „de kuil" en het servituut werd inder tijd met algemeene stemmen genomen. De Zeeweg wordt nooit een centraal punt en dan mag niet vergeten worden, dat er te Overveen wande lterrein noodïg is. Er is geen kans dat er aan de rechterzijde van den Zeeweg villa's zullen gebouwd worden, want er staan daar een paar fabrieken in de buurt. Dr. Th. Bornwater verdedigde het Zeeweg plan. Spr. herinnerde er aan dat in een geheime bespreking van 15 raadsleden, waarbij de burgemeester niet tegenwoordig was, bij stemming met 8 tegen 7 stemmen het be sluit is genomen het Raadhuis niet op het terrein aan den Bloemendaalscheweg te bouwen maar wel, zoo mogelijk, aan den Zeeweg. Spr. zou ook niet weten, waar anders een goed terrein te vinden. Komt het nieuwe Raadhuis in de kuil, dan komt het in een beperkte en leelijke omgeving. En dat in de gemeente Bloemendaal, die altijd open be bouwing gewend was! Het terrein in de duinen (dat spr. volstrekt niet wil gaan vol bouwen!) kan de gemeente bijna om niet krijgen. Dat er bij de behande ling van het raadsbesluit een truc zou ge bruikt zijn om het maar spoedig te doen aan nemen en een raadhuis aan den Zeeweg te krijgen, ontkende spr. Tegenover den heer De Waal Malefijt verklaarde spr., dat de heer Wijdeveld pertinent heeft verklaard, het terrein in „de kuil" ongeschikt te achten voor raadhuisbouw. Wanneer het raadhuis aan den Zeeweg komt. zal dit het begin zijn van een grootere oplossing. Hierna was het woord aan den burge meester van Bloemendaal, Jhr. A. Bas Backer die zeide, de oppositie niet te begrijpen. Men krijgt de terreinen aan den Zeeweg als het ware cadeau, voor hoogstens 2000. Er kan een Raadhuis komen, prachtig van architec tuur en indeeling. Het zou een prachtige op lossing zijn. Had spr. de vergadering, waarin het besluit genomen is tot aankoop van ter rein aan den Zeeweg uitgesteld omdat de tegenstanders, de heeren Laan en De Waal Malefijt niet aanwezig waren, dan eerst zou hij gedaan hebben, wat hem nu wordt verwe ten, n.l.: partijdig handelen. Op zoo'n manier zou, door wachten op een volgende vergade ring tenslotte alles tegen te houden zijn. Op een vraag van den voorzitter, waarom aan het plan tot den bouw in „de kuil" geen uitvoering is gegeven, antwoordde de burge meester dat toen de heer De Bazel ziek werd. de heer Wijdeveld om de indeeling van het Raadhuis, die vaststond, een zeer modernen gevel wilde bouwen, die de goedkeuring der raadsleden niet kon wegdragen. Wethouder Laan had het beter gevonden als de burgemeester de beslissing inzake den bouw aan den Zeeweg maar had uitgesteld, toen het bleek dat een wethouder en een raadslid niet op de vergadering aanwezig konden zijn. Sor. verdedigde verder het kuil- plan. Uitbreiding langs den Zeeweg moet zooveel mogelijk worden tegengegaan. Ouden van dagen zullen een raadhuis aan den Zee weg niet gemakkelijk langs het oploopend terrein kunnen bereiken. Er is niets te zeg gen vóór het Zeeweg- en veel voor het kuil- plan. Ged. Staten zullen zich beraden en hun beslissing nader bekend maken. NIEUW LEVEN De geheelonthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" geeft haar bal masqué op Zaterdag 23 Februari in de Gemeentel. Con certzaal. Het is uitsluitend toegankelijk voor Kunstl. leden. Evenals voorgaande jaren is wederom een fantastische verlichting en versiering in be werking, terwijl drie orkesten aanwezig zul len zijn. De prijzen zijn te bezichtigen in de étalage van de Firma Engelenberg Barteljorisstraat. INGEZONDEN MEDEDEELFNGEN a 60 «--ent» per regel. L0USS DOBBtLNANN-ROTTERDAIT KANTONGERECHT. Weer een nalatige overwegwachter. Overtredingen als de volgende gebeuren nog al eens op de lijn HaarlemIJmuiden: H. J. H., een 37-jarig wegarbeider bij de Nederl. Spoorwegen bleef op 3 Januari m verzuim de boomen aan den overweg te Driehuizen te sluiten toen te 6 uur 8 's mor gens de trein passeerde. Hij verontschuldig de zich met te zeggen, dat' hij de trein niet had kunnen zien aankomen, omdat het uit zicht belemmerd werd door een keetje, dat langs de baan geplaatst was. Dat ging niet op, want een overwegwachter moet niet wachten met de boomen te sluiten tot hij de trein ziet. maar ze drie minuten eerder dicht doen. De eisch was f 20 of 20 dagen en de uitspraak vijftien gulden of vijftien dagen. UITSPRAKEN G. S. overtreding van het Melkbesluit f 200 subs. 50 dagen hechtenis. F. H. H. het te Velsen een hond los-loopend op den weg laten f 1 subs. 1 dag hechtenis. G. R. het aLs houder van een hondenkar die kar doen ge bruiken, terwijl als geleider optreedt een persoon beneden den leeftijd van 14 jaren f 1 subs. 1 dag hechtenis. A. van Z. overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement f 1 subs. 1 dag hechtenis. P. v. B. idem schuldig verklaard, zonder toepassing van straf. W. v. E. overtreding der Arbeidswet f 5 subs. 5 dagen hechtenis. M. J. R. het te Haarlem op den openbaren weg voorwerpen van wel ken aard ook uitstallen f 3 subs. 3 dagen hechtenisè Ch. L. overtreding der verori. van politie van Velsen f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. J. O. openbare dronkenschap bij herhaling f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Th. P. G. het te Bloemendaal eene plaats tot be waring van benzine gerbuiken anders dan behoorlijk van steen gebouwd en met steen verwulfde bewaarplaatsen 2 maal f 5 subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete. J. H. D overtreding der Boterwet f 3 subs. 3 dagm hechtenis. J. H. overtreding der Trekhon- denwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. H. J.H. overtreding van het algemeen reglement van den dienst op de spoorwegen f 15 subs. 15 dagen hechtenis. A. R. R. overtreding van het Melkbesluit f 15 subs. 15 dagen hech tenis. (C. K. overtreding der Jachtwet f 10 subs. 2 weken tuchtschool, J. K. overtreding der Jachtwet f 30 subs. 30 dagen hechtenis. A. H. T. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. M. B. H. overtreding van het Motor- en Rijwielregl. f 3 subs. 1 week tuchtschool. P. V. idem f 3 subs. 1 week tuchtschool -—von nissen d.d. 6 Febr. 1929). J. v. d. H. overtre ding van de Motor- en Rijwielwet f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Th. E. S. idem f 30 subs. 15 dagen hechtenis. H. de M. openbare dx'ón- kenschap f 30 subs. 15 dagen hechttenis. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Het bestuur dezer vereeniglng schrijft ons:" Het gure weer bezorgde ons eenige mooie extra gaven voor ons liefdadig werk. Twee belangstellende leden onzer vereeniglng zon den ieder f 100 met de bepaling, dat d't geld direct besteed zou worden. In ome brievenbus vonden wij f 10 van iemand, die het zelf warm heeft, met verzoek in deze koude dagen te zorgen voor een warm maal aan eenige gezinnen. Iemand bracht ons f 25 op het bureau. Eenc dame gaf zich te lefonisch op als lid onzer vereeniging voor een contributie van f5. Ven een onzer le den te Aerdenhout ontvingen wij tien wol len dekens en van een anderen milden gever kregen wij 4 stuks. Voor al deze giften zijn wij zeer dankbaar. De huisbezoeksters en huisbezoekers zijn in staat gesteld de gezin nen wat extra's te verschaffen BAL-MASQUé VOORUITGANG. Het jaarlijksch bal-masqué van de Haarl. Arbeiders-Tooneelver. „Vooruitgang" zal plaats hebben op Zaterdag 16 Febr. in „Bloemhof". Er zijn verscheidene fraaie prijzen be schikbaar gesteld, welke geëtaleerd zijn ln het Kunst bloemenmagazijn van de Firma Engelenberg in de Barteljorisstraat. De jury bestaat uit: Mevr. Sanders— Herzberg, Amsterdam, de heeren Walter, Amsterdam en Schaap. Haarlem. Evenals de vorige jaren zal het strijkor kest der ïfaarl. Zeilver. haar medewerking verleenen. Begin April zal worden opgevoerd hït succes-blijspel van Molière: „De Ingebeelde Zieke". CHRIST. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. Dinsdagavond vergaderde de afd. Haarlem van de Nederl. Vereen, van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden, in het gebouw van den Christ. Besturen Bond. Behandeld werd een concept-voorstel van de afdeeling voor de Algemeene Vergadering der Vereeniging te Utrecht te houden, be treffende het herzien van de werkloosheids- uitkeeringen. Dit wordt bij het hoofdbestuur ingediend. Aangaande de jaarvergadering welke men ln Maart hoopt te houden, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der afdeeling, wer den verschillende regelingen getroffen. De voorzitter sloot hierna de geanimeerde ver gadering. .GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Zonnenveld, Ternatestraat 42, gasaansteker; Sleeman, Oranjeboomstraat 111, handschoen; Frui- tema, Zijlweg 84, idem; Hoenderdos, Kleine Houtstraat 83. hond (dwergpincher)Ken nel Fauna gebracht door: Metselaar, Sant poorterstraat 57, kat (zwart met wit)Edel, Lorentzplein 38, kat (zwart); Hoorn, Wil- sonsplein 75 rood, medaillon met portret; Poort, Anslijnstraat 47, medailles; Nijmaa, Klein Heiligland 75. portunonnaie; Bakker, Wagenmakerslasan 4, rijwielbelastingmerk; Dijksel, Zomervaart 26. sleutels, Wit. Zocher- straat 62, taschje; Grit, Lekstraat 25, ko« lenzakken.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10