H. D. VERTELLINGEN De Kan met den Horrelvoet FLITSEN FEUILLETON. NI VA TANDPASTA INGEZONDEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 FEBRUARI 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) door WILLY VAN DER TAK. Een droom MR. W. H. HOYER. BIJ ZIJN AFSCHEID GERIDDERD. Ik was vroeg naar bed gegaan uit m'n humeur vanwege de kou, waar ik schoon ge noeg van begon te krijgen, en was net zoo'n beetje in slaap gezakt, toen ik wreedaardig in mijn zoete droomen gestoord werd door len getik op de deur, en een stem, die zei: „Hallo, ben Je nog wakker?" ,.Ja", knorde ik verontwaardigd. „Telegram voor je". Ik mopperde nog wat door, en niets tnaar dan ook niets en sedert dien tijd heb ik m'n geloof in voorgevoelens verloren waarschuwde mijn onderbewustzijn, dat dit geen gewoon telegram was. Van buiten zag het er gewoon genoeg uit: het van ouds bekende, ingenieus opgevouwen stukje pa pier, van niet al te fraaie kwaliteit, met het van ouds bekende blauwe zegel met de ver vaarlijk-flitsende bliksemschichten er op. Ik maakte het open en las: „Noodig u uit voor diner ten hove morgen avond acht uur". Onderteekend: „Theophilus dor Nederlanden". Theophilus der Nederlanden? Diner ten hove? Maar Theophilus we hadden toch een koninginjaneetja, dan was 't toch zeker wel Theophilus. Maar diner ten hove ik! Waarom in 's hemelsnaam en lieve help ik had beloofd morgenavond te komen bridgen en als lk ze in den steek liet had je natuurlijk de poppen aan 't dan sen Nu *t kon niet t ging eenvoudig niet Zou Theophilus telefoon hebben? Dan moest lk 'm in 's hemelsnaam maar even opbellenja, hij had telefoon. „Hallo? O, lk wou hem zelf graag even spreken. Bent u het zelf? Ja, luister eens even die invitatie voor morgenavond 't Spijt me heel erg, maar als lk 't doe, stuur ik een heelen brldge-avond in de war. Kan 't niet oens een anderen keer?" „Wat Jammerversche doperwtjes en !k ben er zoo dol optja, dan moet 't maar maar waaraan heb ik eigenlijk de eer te danken?O, koninklijke grillen? Nou! tot morgenavond dan,1" en ik hing den hoorn weer op. Waar ik den moed vandaan haalde om zoo familiaar tegen koningen te doen, weet ik niet 't is anders heusch mijn gewoonte niet maar hij zelf deed ook zoo huiselijk over die doperwtjes en lk ging zor.der ge wetenswroeging slapen. Enfin, den volgenden morgen heb ik er zwaar voor moeten boeten want toen be gon het gewicht van de invitatie pas goed tot me door te dringen. Vanavond al en ln Den Haag! En ik mocht me toch warem pel wel een nieuwe avondjurk voor de gele genheid aanschaffen en lange witte hand schoenenEn lieve hemel moest je aan het hof niet altijd achteruit buigende je exit maken? Wat was ik begonnen, en ik had gisteravond zoo raar-familiaar ge daan. Had ik niet gezegd: „Hallo Theophi lus, ben jij dat?" Ik zou me geen raad van schaamte weten, als ik voor hem stond maar ik zat in het schuitje en ik moest mee varen. Den heelen morgen bracht ik door met achterstevoren neigende de verschillende uithoeken van het huis te bezoeken, waarbij verscheidene slachtoffers vielen en als s'.otapothese viel ik zelf de trap af en be landde, met een gedeelte van de leuning krampachtig in mijn armen gekneld, in de gar.g. Kreunend raapte ik me zelf weer op en ging foeterend naar de stad om de noodige lnkoopen te doen. Een avondjurk ik slaagde wonderwel met een réve van pervenche crêpe geor gette alleen spendeerde Ik er driemaal zooveel aan ais ik van plan was geweest en toen kwamen de handschoenen aau de beurt. Ik hoop niet, dat iemand me binnen de eerste 3 Jaar van lange witte handschoenen zal spreken, want ik sta niet voor de gevol gen in. Vijftien zegge vijftien winkels ben ik in- en uitgehold om gewone, heel gewone, lange, witte handschoenen te krijgen, zooals elk fatsoenlijk mensch ze tien jaar geleden op bals droeg en in den eenen winkel troostten ze me met de belofte, dat ze ze voor mij bestellen zouden en dat ik ze be slist „Ja, beslist, dame, we staan er voor in" binnen drie dagen zou hebben, en in den anderen trachtten ze me op te beuren met het heugelijke nieuws, dat ze ln Brussel een winkel wisten, waar ze voorradig waren. Om vijf uur holde ik naar het station met ecu paar halflange handschoenen onder mijn arm gekneld en in mijn hoofd het vage idee om dan maar ln Den Haag een Jaeger onderlijfje met mouwen te koopen moge lijk zou Zijne Majesteit het verschil niet al te erg opvallen. En om kwart voor acht stond ik klaar EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelsch van DOUGLAS VALENTINE. 40) Langzamerhand werd het voller In der. kel der, maar verschillende bekende gezichten miste lk. Het slechte nieuws scheen zich al verspreid te hebben. Een maal kwam een jnau binnen, dronk een glas bier en ging weer weg, de deur achter zich open latend. Toen ik haar dichtdeed, hoorde ik een onderdruk ten uitroep, een snel voet-geschuivel boven aan de stoeptreden. Het gebeurde zoo stil dat behalve lk, niemand beneden merkte wat er gebeurde. Maar het Incident bewees dat er nog steeds scherpe w-.cht werd ge houden. De avond kroop om, tergend-langzaam.... Hij duurde eindeloos, leek het mij toe. ik liep voortdurend heen en weer met pullen bier en glazen sterken drank. Maar ik zorg de er voor dat ik. wanneer er een pauze in do bestellingen kwam, mijn reis eindigde in de nabijheid van de deur. Een flauwe hoop schemerde niijn hersens. in de pervenche rêve, met helaas! slechts half lange handschoenen aan (van het on derlijfje had ik op advies van Hègsche fami lieleden maar afgezien) en ik kreeg op eens zin in het avontuur. Eigenlijk was 't toch geen kleine eer, al had Theophilus de invitatie zelf aan een koninklijke gril toegeschreven, om zoo maar midden in den barren winter ten hove op versche doperwtjes genood te worden en waarschijnlijk was Theophilus te midden van zijn dagelijksche beslommeringen mijn on fatsoenlijk-familiaar gedrag van den vorigen avond al weer vergeten De taxi, die ik besteld had, kwam voor, en volkcünen doordrongen van de plechtigheid van het oogenblik, schreed ik de twee stoep treden van mijn tante's gastvrije woning af, en prepareerde mij om den auto in te zwe ven. „Naar het Koninklijk Paleis", zei ik achte loos tegen den chauffeur. Hij trok een komiek gezicht de ellende ling! knipoogde, en zei: „Gaat uws bij den koning een rondje bruine boonen met spek eten?" En hij scha terde. Bruine boonen? Met spek? Ik snapte de humor van 't geval niet goed. Bovendien ik meende, dat er sprake was geweest van doperwten „Naar het Koninklijk Paleis", herhaalde Ik met een hautainen blik. Hij werd opeens nijdig. „D'r benne grenze, juffrouw", zei hij ge- piqueerd, „ik heb geen tijd om gijntjes te maken. Als u me nou niet zegt, waar u naar toe mot, rij ik doodgemoedereerd weer weg". „Ik moet naar het Koninklijk Paleis", zei ik wanhopig. Hij haalde zijn schouders op en zette den motor aan. Een radelooze angst beving me opeens. Stel je voor dat hij het werkelijk meende 't was vijf minuten voor acht over vijf minuten moest ik er zijn! Met den moed der wanhoop nam ik een aanloop, plofte neer op zijn plaats achter het stuur, en haalde in 't wilde weg een paar handles over. Hij ging! De chauffeur klom er aan den anderen kant In en worstelde heftig om het stuur van mij over te nemen maar ik hield moedig vol voor Vader land en vorst! De auto zwaaide over de straat een paar voorbijgangers vlogen verschrikt op zij de chauffeur schreeuwde als een bezetene om hulpIk rukte het wiel van links naar rechts als het maar goed afliep Toen werd ik wakker, en ik was ln mijn eigen slaapkamer en zat aan den achterkant van m'n bed wanhopig te chauffeeren, met een deken als avoncaue om mij heen gedra peerd. HAARLEMSCHE CHRISTELIJKE BEStUURDERSBOND. UIT HET JAARVERSLAG. In druk is verschenen, zooals het bestuur zegt, voor de eerste maal gedurende het be staan van den Haarlemschen Christelijken Bestuurdersbond, het jaarverslag van dien Boifd. Het vermeldt dat de belangstelling en de medewerking van de aangesloten organi saties vermeerderde. Het bestuur van den bond is thans als volgt samengesteld: E. Overbeek, le voorzitter, D. van Leeuwen, le secretaris, D. de Graaf, le penningmeester, W. F. de Wijs, 2e voorzitter, C. Vrugt, 2e se cretaris en J. N. NIemöller, 2e penningmees ter. Verschillende vergaderingen werden ge houden. Voorts vermeldt het verslag, dat contact werd gezocht met de diverse Chr. Jeugdorganisaties. Een bespreking met ver tegenwoordigers van genoemde Jeugdorgani saties had in een Bestuursvergadering plaats ten einde de mogelijkheid te overwegen, om zonder in elkanders taak te treden, wat meer voeling met elkander te houden, door bijv. bij het behandelen van sociale onderwerpen elkander uit te noodigen, om langs dien weg de Chr. Jeugd te winnen, vóór en in kennis te brengen met de Chr. vakbeweging. Eén jongelingsvereeniging zegde algeheele mede werking toe. Tenslotte vermeldt het verslag een en an der van de werkzaamheden der onderschei dene bij den Bond aangesloten organisaties. Aan het financieel overzicht over het Jaar 1928 ontleenen we dat het totaal der ont vangsten en uitgaven heeft bedragen f 381.30 en dat er op 31 December 1928 was een na- deelig saldo van 23.18. Het overzicht van de schuldenlast „Eigen Gebouw" vermeldt dat de schuldenlast, die op 1 Januari 1925 was gestegen tot 16200 op 1 Januari 1929 Is gedaald tot 11.940,27. Eindelijkeindelijk viel de slag. Ge draaf van voeten op de treden, schril opklin ken van politieflulten, de deur vloog open en al de aanwezigen ln den kelder vlogen overeind. De mannen schreeuwden, ruwe verwenschlngen, de vrouwen gilden. Afgetee- kend ln de deuropening stond Horrelvoiet, autoriteur, majestueus bijna, met een soort hoofdkap op, zooals duelleerende studenten wel dragen, boven een zwart zijden zakdoek die om zijn gezicht gebonden was. Toen deze strenge, overheerschende figuur zichtbaar werd. verstomde het rumoer. Ze zwegen allemaal, behalve Haase die opge wonden om stilte brulde. Ik bevond mij in mijn hoekje bij de deur en drukte mij tegen de rij jassen die daar waren opgehangen aan den muur. Voor mij was een kluwen menschen. star en verstijfd van schrik, die mij aan het oog der binnen tredende onttrok. Haastig en tersluiks deed ik mijn voorschoot af. Horrelvoet, nadat hij een snellen, monste renden blik over de gezamenlijke aanwezigen had laten glijden, liep de ruimte door naar het buffet, waar Haase stond en mijn vijand werd gevolgd door een legertje van rechercheurs ln burger en agenten in uni form. Opeens ging het licht ultl Er volgde oen heidensche herrie; vrouwen begonnen te gillen en een stem het was die van Horrelvoet riep nijdig bevelend om licht. Mijn oogenblik was gekomen. Ik greep een hoed en jas van den wand, slaagde er in de jas aan te trekken, zette Thans is officieel aan Mr. W. H. Hoyer, officier van justitie bij de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem op zijn verzoek eer vol ontslag verleend met ingang van 15 Fe bruari, met dank voor de vele en gewichti ge diensten door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen. Mr. Hoyer nam Dinsdag, zooals wij me dedeelden, reeds afscheid van de rechtbank en de balie. Hij is thans benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. DE TAXATIE DER MENSCHE- LIJKE TEKORTKOMINGEN. TEN KANTONGERECHTE. Het vervelooze zaaltje van het kantonge recht is de beurs, waar de menschelijke on deugden op een zekere waarde gesteld wor den. Vele itivloeden bepale» die waarde en zij ls de resultante van de krachten, die Openbaar Ministerie en Kantonrechter uit oefenen. De geoefende tribunebezoeker en zoo zijn er krijgt tenslotte een voorspel lende geest en voorzegt zijn medeluisteraars de vonnissen. Eenige koersen van heden: het laten los- loopen van een hond te Veisen f 1 of 1 dag. Invloed ten goede: dat de hond nooit anders gewend was dan los te loopen, toen hij nog in Amsterdam woonde en nu wel eens door de beenen van zijn baas doorglipte, 't Is ook wel een rlgoureuse bepaling in Veisen. Het zich laten voorttrekken door een tram te Bloemendaal f 4 of 4 dagen. Het rijden op een fiets zonder bel. Sculdig verklaard, maar niet gestraft, omdat een ander de bel van de fiets van den verdachte, in casu een telegrambesteller, had wegge nomen. Hetzelfde feit. Een gulden of een dag, om dat de kantonrechter het te toevallig vond. dat juist toen de agent er aan kwam de bei gevallen was en overreden door een kar. Het laten geleiden van een hondenkar door iemand van nog geen 14 jaar. 1. omdat de jongen van nog geen veertien „zoo maar aan den tippel was gegaan met dien kar", om wat schillen op te halen en omdat een vader van elf kinderen heel moeilijk den heelen dag op allemaal het oog kan houden. Het bloemen op straat verkoopen zonder vergunning van B. en W. Drie gulden of drie dagen, eisch vijf gulden of vijf dagen. „Ik mag zooiets niet bekennen", zei de delin quent, maar uit het procesverbaal van den agent bleek dat al achtte de 22-jarige bloe- menkoopman de openbaarmaking er van uit den booze, hij toch in de Kleine Houtstraat gestaan en geroepen had: „Vijf voor een kwartje, kwaliteit, kwaliteit". Met de verzekering, dat het plagerij van den agent was, maar clan uitgedrukt in iets andere bewoordingen, vertrok de man die in bloemenweelde handelt. Het niet verlichten op de in de Motor- en Rijwielwet voorgeschreven wijze van een auto. 10.of 10 dagen kreeg de chauffeur die alleen een rood licht achterop de cabine van zijn zeswieligen wagen had, waardoor een ander automobilist tegen het niet verlichte achtereind reed en gewond werd. Chauffeurs van vrachtwagens, denkt er om, dat de ach terste punt verlicht moet zijnl NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN De afdeeling Haarlem vergaderde gisteren avond in de Kroon onder leiding van haai scheidenden voorzitter, den heer v. d. Haar. De niettegenstaande strenge koude in grooten getale opgekomen leden zullen hun moeite ruimschoots beloond hebben geacht door hetgeen de Bondssecretaris hen in on derhoudenden vorm mededeelde omtrent het ontwerp van de Ambtenarenwet 1928. Alvorens hiertoe kon worden overgegaan moesten jaarverslag van den secretaris der afdeeling en rekening en begrooting van den penningmeester worden goedgekeurd hetgeen onder applaus geschiedde. De vergadering keurde een bestuursvoorstel goed, waarbij 100 beschikbaar wordt gesteld voor de fondsen van het verbond. In de plaats van den heer Van der Haar werd daarop de heer A. M. Tijsseling met algemeene stemmen tot voorzitter der af deeling gekozen, terwijl ook de heer Niesten als candidaat der leden van Openbare Wer ken met algemeene stemmen in het bestuur werd opgenomen. De afdeeling Haarlem zal nu in het Georganiseerd Overleg vertegen woordigd worden door voorzitter en secreta ris, de heeren Tijsseling en Kluit. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a O0 Cta. per regel. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst s morgens en Yavonds met 7ö ets per '/i tube. <£3 dj p. 'A tube den hoed op en glipte naar de deur. In het vage schijnsel van een straatlantaarn zag ik een man staan. Blijkbaar moest hij de deur bewaken. Terug 1 schreeuwde hij toen ik op hem toekwam. Ik hield mijn zilveren ster die ik te voor schijn had gehaald, voor zijn gezicht. De chef moet lantaarns hebben, zei ik hem In 't oor. HIJ pakte mijn hand waarin ik mijn pen ning had en hield die bij het licht. In orde kameraad, zei hij, Dreschler heeft een lantaarn, geloof ik. Hij is buiten. Ik stoof de treden op en kwam in een groepje van drie politieagenten terecht. Dreschler moet direct met een lantaarn bij den chef komen, schreeuwde ik, terwijl ik mijn ster toonde. Het drietal verspreidde zich in verschillende richtingen, luid roepend om Dreschler. Ik maakte dat lk wegkwam. HOOFDSTUK XV. Dc kellner uit Café Rcgina, Ik rekende uit dat lk tenminste twee. mis schien wel drie uur den tijd had om uit Ber lijn weg te komen. Hoe vlug Horrelvoet er ook bij mocht zijn, het zou zeker wel ander half uur duren voor hij ontdekt had dat ik uit Haases kelder verdwenen was en voor hij de politie order had kur.ncn geven om aan de stations op me te letten. En als ik ben VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1398 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTR AAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F 125.- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie rich niet v;nn w« ordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nie» geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. DE WONINGBOUWVEREENIGING „EIGEN HAARD" Mijnheer de Redacteur, Als antwoord op het ingezonden stuk van 7 Februari van den heer Delchambre in uw blad schrijf ik aan alle leden van bovenge noemde vereenlging als ex-voorzitter en op richter van de vereenlging. De vereeniging werd opgericht door den heer Wardenburg en ondergeteekende, die 1 jaar de teugels in handen hebben weten te houden, met het doel voor de arbeiders werk zaam aan de N. Z. H. T. M., die een slechte woning hadden, goede woningen te bouwen. Na veel moeite is het mij, bijgestaan door den heer Wardenburg, gelukt er 31 te bouwen. Wij verwachtten nu aaneensluiting van de bewoners ,om de woningen op peil te houden en te trachten in overleg met de overheid die woningen persoonlijk op naam te krijgen, doch die verwachting kwam niet uit. Voor de woningen betrokken waren, werden alle handelingen van het bestuur goedge keurd, maar nauwelijks waren de woningen betrokken of de oppositie stak het hoofd op, en kwam wel het meest van de zijde van vroegere krotbewoners en die nimmer een goede woning hadden kunnen krijgen, als- niet de regeering, gemeentebestuur en een ijverig bestuur hen hadden voortgeholpen. De aanvallen waren hoofdzakelijk gericht te gen mij en den heer Wardenburg, ik meen de, dat indien er menschen waren, die de zaak beter wisten te beheeren, ik daar plaats voor moest maken, dat had de heer Warden burg ook moeten doen, maar door welke drijfveer ook Wardenburg ging met het nieuwe bestuur in zee en na dien tijd zijn de stormen niet van de lucht geweest, menige schipbreuk is geleden. Dit is toch niet ln het belang van de woningbouwvereniging en van de leden, ik zie het er van komen, dat dc overheid ingrijpt en dan komt de schande van niet eens in staat te zijn eigen woningen te exploiteeren neer op de arbeiders. Als de heer Delchambre schrijft, dat het werk voor een woningbouwvereeniging tijdroovend is, dan weet ik daar van mee te praten, want ik heb het steeds belangeloos gedaan en wanneer er personen zijn, die de capacitei ten bezitten om het bestuur te vormen, dan vind ik het schande, dat zij daarvoor betaald moeten worden. Ik zou den raad willen ge ven: weest niet te lichtvaardig in het kiezen van uw bestuur, voert geen oppositie, maar steunt het bestuur, helpt het door alle moei lijkheden heen en stuurt het er op aan, dat op een dwaalspoor kon brengen, zou ik nog meer tijd hebben. Ik wist alleen niet hoe lang het duren zou voor Horrelvoet het heele land doorgeseind had dat Julius Zimmerman, kellner em deserteur aangehouden moest worden. Om den hoek van de straat was een tramhalte. Er stond Juist een tram die naar het centrum van de siad reed. Ik sprong op het voorbalcon naast de vrouwelijke wagen bestuurder. Het is voorop nog al donker en de conducteur kan het gezlch? niet zien van degene die zijn rit betaalt door een luikje van de schuifdeur. „Unter den Linden" stapte ik uit de tram en liep een paar zijstraten door totdat ik een rustig uitziend café be reikte. Daar keek ik een spoorboekje in en broedde mijn plannen verder uit. Het was tien minuten voor twaalf. Een man in mijn positie zou naar alle waarschijnlijkheid naai de grens gaan, zou Horrelvoet redeneeren, hoewel hij zich wel afgevraagd moest hebben waarom ik al niet eerder pogingen gedaan had om naar Engeland terug te keeren. Düs- seldorf lag op de hoofdroute naar Holland en het zou zeker voorzichtiger zijn om per Rijnboot daarhee nte gaan. Maar de tijd was de voornaamste factor waarmee ik re kening moest houden. Als ik direct naar Düsseldorf vertrok zou ik er waarschijnlijk aankomen voor de plaatselijke autoriteiten last hadden gekregen naar een man uit te kijken, die aan mijn beschrijving beant woordde. Als ik uit Berlijn weg zou kunnen komen en een valsch spoor achterlaten, zou Horrelvoet dat misschien eerst volgen, vóór EVEN DE BEENEN STREKKEN vraagt zich af, of die kruier wel op de hoogte was en vraagt het nog eens aan eea conducteur ontdekt dat er alleen maar van locomotief werd gewisseld maar blijft nu maar verder in den trein tNadruk verboden.) de door u bewoonde woningen op uw naam komen. Omdat u een betrekking bekleedt, waar pensioen aan verbonden is kan dit u op uw ouden dag van groot nut zijn en u houdt uw naam als arbeiders hoog. U, mijnheer de Redacteur, mijn hartelijken dank voor de plaatsing, JAC. TTAN VLIET, Ex-voorzitter en oprichter van bovengenoemde vereeniging. Reitzstraat 4, Haarlem. Haarlem, 14 Februari 1929. DE PERSONEELSFORMATIE. In uw veelgelezen blad worden van tijd tot tijd berichten opgenomen, die uiting geven aan de ontevredenheid, welke er ln de krin gen van ambtenaren heerscht over den trja- gen gang van zaken betreffende de perso neelsformatie. Het schijnt nu zelfs tot een conflict te zijn gekomen tusschen het Col lege van B. en W. en de organisaties. De aanleiding hiervan zou bestaan in een schrij ven aan B. en W„ 't welk blijkbaar het mis noegen van genoemd College heeft opge wekt. Dat de ontevredenheid van de ambtenaren op een dusdanige wijze tot uiting komt ver wondert ons geenszins. Men !s nu zoo onge veer 3 jaar bezig met discussieeren en confereeren over de indeeling van de ambte naren in verschillende groepen en het schiep nog maar niet op. Men beweert wel eens, dat het ambtenaars- corps geen dood ding is, aangezien door mu taties, uitbreiding van werkzaamheden enz. steeds wijzigingen in de formatie noodig blijken. Vooral de annexatie heeft hiertoe heel veel bijgedragen. De verantwoordelijk heid van verschillende functionarissen (niet alleen van de hoofden van takken van dienst) is aanmerkelijk vergroot. In normale om standigheden zouden B. en W. binnen enkele weken of maanden de daarvoor in aanmer king komende ambtenaren een gerechtvaar digde promotie hebben toegekend. Thans wordt zelfs het meest dringende geval opge hangen aan de personeelsformatie. Het ge volg kan niet uitblijven. Ook een ambtenaar ontvangt gaarne loon naar arbeid. Het wekt ook zijn misnoegen op, indien een billijke promotie hem langen tijd wordt onthouden. Men beschouwt het uitblijven daarvan als een aanzienlijke loonsverlaging. Het is o.i. zeer verklaarbaar dat er in ambtenaarskringen schamper wordt gespro ken over de personeelsformatie en dat het vertrouwen in het georganiseerd overleg op een wankel voetstuk komt te staan. De ge heimhouding aan c'.e besturen opgelegd houdt bovendien de leden van de organisaties ab soluut onkundig' hoe en op welke wijze er over hun lot zal worden beslist, hetgeen de onrust nog vergroot. Aan dezen ongewenschten toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken is o.i. een dankbare taak voor den nieuwen wet houder Mr. J. Gerritsz. Eenige ambtenaren. hij maatregelen nam om mij te arresteeren. Ik besloot hierop te speculeeren. Uit het spoorboekje zag ik dat van het Potsdammer Bahr.hof een trein naar Düs seldorf ging om 12.45. Dus ik had drie kwar tier om een valsch spoor te leggen, een snoor dat Horrelvoet in een heel andere rich ting zou voeren, namelijk naar München. Een groote stad die op den weg ligt naar Zwitserland dat betrekkelijk gemakkelijk te" bereiken is wegens de bekende vlotheid der grens-autoriteiten in Zuid-Duit sch land. Men moet naar het Anhalter-Bahnhof voor den trein naar München, wat mij best uitkwam, daar het niet ver van bet Potsdammer Sta tion verwijderd ls. Om 12.30 vertrok een trein naar München. dat was prachtig! Gelukkig had ik ruim geld. Ik had Kore gevraagd mijn geld in te wisselen voor Duitsch bankpapier voor we „In den Zeiten" verlietenwat voor mij een aanmerkelijk koersverlies beteekend had! Ik betaalde mijn koffie en ging weer op stap. Het was 12.15 toen ik het Anhalter- Bahnhof binnenging. Ik dacht aan den list die mijn gids in Rotterdam gebruikt had en begon met een perronkaartje te koopen. Toen keek ik rond naar oen beambte die later mijn identiteit zou kunnen vaststellen. Ik ontdekte een forschen man in een licht blauw uniform en met een roode pet op; naar ik dacht een stationschef. (Wordt vervolgd.), Vader stapt op een lange reis aan een tusschenstaticn uit om even de beenen te strekken vraagt een kruier besluit zich niet te hoe lang de trein hie: I ver te wagen, de blijft staan en zet ei I trein mocht eens plot- dan een flinke pas in I seling vertrekken wordt gerustgesteld en gaat weer aan den wandel schrikt op van plot- rent in een paniek selinge schokkende I terug en bereikt ziin geluiden en gieren wagon juist als de I treiü weer iaist I komt van remmen

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6