BEKENTENISSEN VAN EEN TOEWAN BAROE v. ANSWERS UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 15 FEBRUARI 192° Iets naders over het vuerk op de Sterrewackt. ïk stel mij voor u ditmaal eenige nadere bijzonderheden te vertellen over het werk hier $>p de sterrewacht Natuurlijk moet u hier bij in aanmerking nemen, dat het leven hier voor de Indische toestanden niet normaal Is. Behalve door de eenigszlns eigenaardige levenswijze die nu eenmaal het gevolg is van het beroep van een astronoom zijn dat voornamelijk de climatologische omstandig heden. Daar ik u in een vorig schrijven over Eandoeng reeds vertelde hoeveel koeler het klimaat daar is dan in de warme kustplaat sen, zult u kunnen begrijpen, dat wij hier op onzen bergtop ai heel weinig last van het tropisch klimaat ondervinden en ware het niet. dat wij noodzakelijkerwijze onze zoete nachtrust veelvuldig onderbreken moeten, dan zou geen onzer er over denken een middagdutje te nemen. Echter wij worden ondersteld met een zeker genoegen bij nacht en ontij er op uit te gaan en zoodoende ver slapen wij vele kostelijke oogenblikken van den dag. Dit neemt echter toch niet weg dat een van tijd tot tijd optredende nachte lijke regenbui op hoogen prijs wordt gesteld Wij kunnen ons dan nog eens heerlijk in onze dikke wollen dekens rollen en opnieuw onder zeil gaan. Ja ik meen het. wij slapen hier onder twee dikke wollen dekens en als wij logeergasten uit de kustplaatsen krij gen dan krijgen oie er meestal drie. Ik heb het nog nergens in mijn leven err-ns des nachts zoo koud gehad als bier. In werke lijkheid is de temperatuur nif-i zoo geweldig laag. maar het zijn voornamelijk de scherpe overgangen, die het hem doen. Om twaalf uur 's middags kan het ook hier geweldig heet zijn, tot 30 graden celsius toe en een ieder die wel eens in het gebergte geweest is kan u vertellen hoe geweldig de zon daar kan branden. Zoodra de zon echter wat lager komt begint de temperatuur sterk te dalen om gedurende den nacht bijna tot 't vries punt te dalen. Bovendien krijgen wij tegen zonsondergang meestal een extra koude mist om onzen berg neen, die ons haastig een goed heenkomen doet zoeken in ons huis, waar wij 'n grooten schoorsteen hebben laten maken om er een vaderlandsch idee aan te geven. Als die r.evel ons komt verrassen draaien wij vaak ons electrisch kacheltje aan en we zitten dan op echt Hollandsche maniei te kankeren over het koude en voch tige weer. De geheele stemming in de natuur doet u dan denken aan een herfstdag thuis. Vooral als je in het oerbosch bent, overvalt dat gevoel Je soms bijzonder sterk. Het in vallen van de duisternis gebeurt overigens lang niet zoo plotseling als ik mij dat uit allerlei beschrijvingen had voorgesteld. Na zonsondergang blijft het hiet nog een half uur betrekkelijk licht. U moet daarbij be denken, dat men altijd precies weet of de zon al weg Is, want dat gebeurt eiken dag precies om 6 uur. Van het oogenblik af, dat de zon verdwenen ls zitten wij voortdurend uit te kijken of het al helder is. In den vooravond is daar weinig kans op. Bijna steeds regent het dan. De buitengewone regelmaat van het weer is trouwens een van de dingen die hier wel het meest frappeeren. In den vroegen morgen kan men er haast zeker staat op maken, dat het weer mooi is, maar met bijna even groote stelligheid kan men er op rekenen, dat het tegen twaalf uur gaat regenen en als wij eventueel uit zijn, zorgen wij er altijd voor tegen dien tijd ergens onderdak te zijn. Een paraplüie of een regenjas tegen een dergelijke bui mee te nemen ls eenvoudig een bespotting. Een goede regenjas houdt het een minuut of vijf voi, bezwijkt dan voor de verleiding tot flauwe gebbetjes over te gaan. In de eerste plaats regent zoo'n exemplaar door. verzamelt zooveel hemel water in de omgeving van uw onderste lede maten en geeft u dan bij elke stap een vochtige koude klets tegen de kuiten. Als men werkelijk hier door den regen heen moet dan ls het wel verreweg het beste om zich maar stil te laten natregenen. Men heeft dan geen last van de jas en na een bad in de mandi-kamer is men toch na enkele ©ogenblik weer presentabel. In de gevallen dat ons morgenregentje uit blijft krijgen we 's middags een extra ver goeding in den vorm van een zware donder bui met geweldige slagregens. Daar wij hier oo het hoogste punt van de onmiddellijke omgeving zitten krijgen wij dergelijke don- derbuitjes uit de eerste hand. De daken van onze hulzen zijn echter van plaatijzer en zijn bovendien aan alle kanten naar de aard^ afgeleid, zoodat ais men binnen is men zeer veilig zit. Van tijd tot tijd haalt de bliksem echter dunne streken uit door een weg naar de aarde via de iichtleidlng te kiezer, en dan zit men in donkei en kan men moeizaam In het nachtelijk duister nieuwe stoppen gaan indraaien, terwijl de huisge- nooten ondertusschen beweren, dat je er extra lang over doet. Gewoonlijk blijft het dan lot ongeveer 9 uur flink doorregenen, tot twaalf uur blijft het dan betrokken en eerst daarna begint het vaak weer op te klaren. Wij hebben ons zoodanig op het, weer ingesteld dat wij tot twaalf uur rustig gaan slapen, maar daarna wordt dan om het uur nagegaan of het soms helder wordt. Eerst hadden wij het zoo, dat deseen. die het eerst een heldere lucht waarnam den anderen ging waarschu wen. In de praktijk kwam het er echter op neer, dat. een jonge Zweed die hier ook is, uit keek. en de anderen waaronder tot mijn schaamte ook ik. rustig bleven uitslapen tot ze uit hun bed getrommeld werden. Daarom hebben wij nu een regeling ingesteld, waar bij op elk uur na middernacht de wekker van een onzer afloopt. Is het dan eventueel helder dan kan ieder onzer om beurten een zoete wraak over de gestoorde nachtrust nemen door de anderen te wekken. Men kan daarbij constateeren. dat de mensche- lijke taal een ongemeen rijk werktuig is om gevoelens uit te drukken. Mijn zooeven ge noemde vriend, de jeuedl"? Zweed, verkeert hierbij in de gunstige positie zich ongestoord in zijn moedertaal te kunnen uitdrukken, maar ik heb zeer stellig den indruk gekre gen. dat wanneer ik eventueo' later nog eens in Zweden mocht belanden <k beter zal doen het weinige Zweedsch. dat ik hier in nachte lijke uren leerde, niet in gezelschap te ge bruiken De slechte stemming is meestal nog al gauw verdwenen cn wij zijn meestal spoedig allen aan onze nachtelijke arbeid getogen. Een belooning voor de moeite krijgt men dan wel. Ik bedoel dat nu niet in welen- schappelijken zin, dat men het resultaat van den arbeid krijgt al is ons dat na tuurlijk veel waard. Ver beneden zich in de vlakte ziet men de tallooze lichtjes van Bandoeng flikkeren. Dansten die in den vooravond door de onrustige lucht voortdu rend heen en weer, thans is alles volkomen stil en rustig en duidelijk ziet men het ge heele stratenplan zich afteekenen in de duisternis. Tegen den morgen ziet men de lange heldere streep van het zodacaal licht, dat in Holland zoo zelden te zien is, zich af teekenen aan den hemel. Reeds om drie uur in den morgen kan men het zien. Tegen vijf uur begint het licht reeds weer zoo sterk te worden, dat men geen verdere foto's van den sterrenhemel kan nemen, maar meestal blijven wij nog even kijken naar de ochtend schemering. De zon komt juist achter de Boekir Toengcel een van de mooist ge vormde bergen hier uit den streek op en er is geen oogenblik van den dag waarop de prachtige spitse kegel zich zoo mooi en zui ver aftcekent als nu. Bovendien is nu hei gezang der vogels merkwaardig mooi. Elk oud-Indischen gast heeft mij altijd ver teld dat er hier geen zangvogels zijn en dat de geïmporteerde huis-, tuin- of keuken- musch nog het fraaiste zingt. Zonder aan de kwaliteiten van een musch iets te kort te willen doen moet ik toch zeggen, dat dit ten eenenmale onwaar is. Ik ben al ge trouwd, maar toch geniet ik in deze mor genuren ten zeerste van dit vogelgezang Onze ochtendstemming is vaak niet geheel en al in overeenstemming met dit poëtisch gekweel. Als wij echter een flinke sterke kop koffie gedronken hebben, trekken wij spoedig weer bij en dan worden wij ook weer wakker. Hoewel het u wellicht wat vreemd toe zal schijnen het voornaamste werk van een astronoom is niet gedurende den nacht, maar overdag. Al het platen materiaal, dat gedurende de nachtelijke observatie-uren verkregen is moet uitgewerkt worden en men kan veilig zeggen, dat men in een nacht meer materiaal verkrijgt dan men in een week kan uitwerken. Bovendien is er dan nog steeds veel theoretisch werk te verrich ten. Wij hebben gewoonlijk onze handen dan ook vol. Ik sprak zooeven over het uitwerken der fotografische platen. Elk behoorlijk on derzoek in de hedendaagsche astronomie moet met behulp der fotografie gebeuren. In de eerste plaats is een plaat veel gevoeliger dan 't oog zoodat men veel zwakker sterren kan waarnemen, maar veel belangrijker is het nog, dat wanneer men eenmaal de ster- rebeelden op de gevoelige plaat heeft vastge legd men de beelden veel rustiger dus veel nauwkeuriger uit kan meten. Er wordt na tuurlijk ook tegenwoordig nog wel direct visueel, d.w.z. werk met het oog gedaan, maar dit kan in het algemeen de vergelij king met het fotografische werk niet-door staan. Voor het ontwikkelen der fotografi sche platen wordt hier steeds een mantri, een inlandsche rekenklerk gebruikt. Voor dergelijk mechanisch werk zijn dezen zeer ge schikt, maar voor werk waarbij zij eenigen zelfstandigen hersenarbeid te verrichten zouden hebben zijn zij ten eenenmale on geschikt. Toch zijn zij voor ons van groot nut. Bij astronomische berekeningen komen vaak berekeningen voor waarbij rijen van eenige honderden getallen opgeteld of afge trokken moeten worden. Voor dit saaie werk bezitten zij een eindeloos geduld en zij doen het bijna zonder eenige fout. Trouwens ook 's nachts gebruiken wij ze vaak, maar dat vinden zij verre van aangenaam. Annex aan de sterrewacht is een kampong gebouwd voor het inlandsche personeel, daarbij be vinden zich ook de mantriwoningen. Vanaf het kantoor kunnen wij ze uit hun woning opbellen, maar om bij ons te komen moeten zij door een donker laantje waar vooral bij nacht en ontij nogal eens geheimzinnige ge luiden zijn. Meestal komen zij er dan op een drafje door om maar zoo spoedig mogelijk bij den toewan te zijn. Overigens hebben zij ons niet hoog in de pet en ik geloof, dat zij oogenblikken van intense vreugde doorma ken wanneer zij weer eens een dag vrij krij gen als hun vader of moeder voor den vierden of vijfden keer in den loop van de maand ge storven ls. Als wij hun aanraden om nu eens een ander familielid te gaan begraven vol gen zij meestal zoo'n wenk op en komen na eenige dagen met een uitermate droevig ge zicht bij je om te vertellen dat oom overleden Is en dat zij gaarne in de gelegenheid zouden worden gesteld om aan de begrafenis deel te nemen. Trouwens nagenoeg op elk punt lie gen zij met een groote volmaaktheid en de meest onwaarschijnlijke verhalen dissen zij met een onverstoord gezicht op. Het is het beste je daaraan niet te veel te ergeren want veel trekken zij zich daar niet van aan en geneeren als je ze op een dikke leugen be trapt doen zij zich toch niet. Zij vinden het alleen maar jammer dat zij ni% een slim mere leugen bedacht hebben. Die wordt dan echter meestal den volgenden dag reeds be proefd. Behalve uit de vier mantrls bestaat ons inlandsch personeel nog uit een twintigtal volijverige tuinlieden, kebons. Tot hun groo te vreugde zijn er nog al eenige heuvels op ons terrein, die volop gelegenheid geven om achter weg te kruipen en rustig te gaan sla pen. Zij hebben hierbij een dienst van ge organiseerd overleg. Meestal staat er een op wacht, zoodat je ze zelden of nooit^kunt ver rassen. Als je echter eens een dag voldoen de den tijd hebt gehad om ze voortdurend In het vizier te houden worden zij tegen twaalf uur erg moe en nu moet men dubbel op zijn hoede zijn. Zij gaan dan met hun rug naar je toe zitten om gras te maaien waartoe zij een korte ronde sikkel gebrui ken. Ze zitten in elkaar gehurkt te maaien en wanneer je ze dan eenigen tijd in het vizier houdt dan merk je al spoedig op, dat zij zich niet van hun plaats af bewegen. De maaibeweging wordt allengs trager en tenslotte beweegt de sikkel nog maar zoo'n klein beetje heen en weer. Wanneer men dan naar zoo'n heerschap toesluipt doet men de genoegelijke ontdekking, dat hij op vier me ter afstand van je genoegeüjk heeft zitten maffen. Het eenigste wat eenige verbetering brengt is dan een deken of kussen te halen en hem aan te raden toch vooral in een wat gemakkelijker houding te gaan slapen, want bespot te worden is zoowat het eenige wat hij bijzonder onaangenaam vindt en alleen daardoor kun je ?e er toe krijgen eens een oogenblik werkelijk te werken, pe timmerlui en metselaars die wij hier hebben zijn van een veel beter gehalte, snel werken doen zij niet, maar meestal zeer goed en precies. De taal levert meestal nog wel eenige moei lijkheden op, want als zij iets moeten doen houden zij zich erg graag van den domme en snappen niets wat je hun zegt. Meestal rekken zij het zoolang tot je werkelijk nij dig wordt en je in vloeiend Hollandsch even uitpakt. Voor de verschillende wetenschappelijke medewerkers van de sterrewacht zijn wo ningen gebouwd, die uiterlijk althans de meest mogelijke overeenkomst vertoonen met barakken, maar die inwendig en wat hun indeeling aangaat wel aardig zijn. Het ge golfd plaatijzeren dak is echter iets waar ik nog steeds niet mee verzoend ben. Om de verschillende woningen van water te voorzien beschikt de sterrewacht over een eigen pompstation, maar dat schijnt in den drogen tijd toch niet te kunnen verhinde ren, dat er van tijd tot tijd ernstig water gebrek heerscht. Het benoodigde drinkwater wordt dan door koelies naar boven toe ge dragen. Echter ook het leidingwater ls hier nog niet volkomen zuiver en kan niet zonder gevaar ongekookt gedronken worden. Alleen in Bandoeng drinkt men bet water zoo uit de kraan. Het voornaamste gebrek van onze waterleiding is. dat de prise-deau niet vol komen is afgesloten zoodat van tijd tot tijd beesten er in verzeilen en verdrinken. Bij de verschillende gelegenheden, dat de ver gaarbak ls schoon gemaakt is er het noo- dige voor den dag gekomen, maar ik ben weigerachtig in dit opzicht bijzonderheden te geven daar ik dan dagenlang mijn thee niet meer lust. Ik heb u in mijn vorig schrijven beloofd eenige foto's te zenden. De eerste geeft een overzicht van het terrein der sterrenwacht. In het midden ontwaart u de witko epel, die onze groote refractor bevat, aan den lin kerkant de directeurswoning waarachtig heel flauw de vulkaan Gedeh te onderscheiden ls. Deze ligt op 80 K.M. afstand van ons bij Buitenzorg. Tusschen de directeurswoning en de koepel liggen de kantoorgebouwen, waar de mantris zitten te rekenen. Rechts staan op deze foto onduidelijk te zien eenige kleinere kijkers en mijn huis. De hooge berg op den achtergrond rechts ls de vulkaan de Borangrang, thans uitgedoofd. De tweede foto bevat eenige der kleinere kijkers be nevens de regen- en windmeters. De daarop volgende beeldt onzen zoogenaamden heu vel-kijker af, zoo genoemd omdat zij op een eenigszins geïsoleerden heuvel ls opgetrok ken. Het dak is weggeschoven en u ziet dui delijk de twee tubes der kijkers, waarvan een fotografisch de ander visueel er uit steken. Tot dusverre verkreeg ik geen behoorlijke foto van den grooten kijker. In de koepel is het steeds erg donker en het instrument is uiterst lastig te kieken. Als vergoeding zend ik een foto van den aanbouw der koepeL Bosscha-sterrenwacht Lembanf. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) EEN PLAFOND TIJDENS DE SLOOPING INGESTORT. EEN SLOOPERSBAAS GEDOOD. AMSTERDAM, 14 Febr. (V.D.) Tijdens de slooping van een huis aan dë Kerkstraat 374 is hedenmorgen een plafond ingestort, waardoor een der beide sloopersbazen, die daar aan het werk waren, door het vallend puin werd getroffen. De man is aan de be komen verwondingen overleden. TEXEL V/EER BEREIKT. MAAR BINNENLOOPEN IS ONMOGELIJK. DEN BURG, 14 Februari (V.D.) Heden morgen is de Texelsche boot er in geslaagd het eiland Texel te bereiken. De boot kon de haven niet binnenvaren, maar legde aan bij den dijk aan de Zuidpunt van het eiland. Vermoedelijk zal later op den dag geen po ging meer gewaagd kunnen worden om net eiland te bereiken. IIET ENKA-BEDRIJF TE EDE DOOR KORTSLUITING STILGELEGD Door kortstluiting ontstond gisterenavond een begin van brand in de kunstzijdefabriek te Ede. Het vuur was spoedig met eigen krachten gebluscht. De kortsluiting had plaats juist achter het schakelbord in de centrale. Het geheele bedrijf ligt daardoor stil, meldt de Tel. VERKOOLD LIJK TN EEN PLAGGENHUT GEVONDEN Te Overlangbroek (bij Leersum) is een on geveer 60-jarige vrouw in een plaggenhut le vend verbrand, doordat een petroleumkachel die zij voor verwarming daar had staan, vlam vatte. Haar lichaam is geheel verkoold ge vonden, meldt de TeL DE RAMP AAN DEN HOEK. 115.000 van het Roode Krols Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft 115.000 overgemaakt aan de Zuid-Hollandsche Redding Maatschapoij voor het Helden der Zeefonds „Prins der Ne derlanden". 8YNAOOOEDIFNSTFN. NED. ISRAëL. GEMEENTE. Van 15 Februari af. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij don in gang te 4 30 uur. Ochtenddienst, te 8 15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.38 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7 45 u Talmoed Torah: SaWwt.h te 12 jur. Werk dagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondagavond te 7 uur. De diensten on Sabbath vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw L, Wijn gaardstraat 14. MOSKOUER KEIZERLIJK BALLET Zondag zal het Moskouer keizerlijk ballet naar Haarlem komen en een voorstelling ge ven in den Stadsschouwburg. Max Froman is de leider, voorts dansen Margerite Froman, een oud-ballerina uit de Moskousche school, Helene en Julia Bekefi en enkele anderen. Op 't programma staat het ballet „Les yeux de Colombine" van Dvorak, en de diver tissements Moment musical van Schubert. Rhapsodie van Liszt, Danse Oriëntale, Danse chinoise en Pas de deux van Tschaikowskl, Cake-walk van Debussy en enkele andere. De choreografie van „Les yeux de Colom bine" is van Margerite Froman. Helene en Julia Bekefi brengen enkele volksdansen, de laatste zal de Rha lie van Liszt dansen. Voorts wordt nog gedanst: ,X>e stervende zwaan", die Pawlova reeds bracht, een dans die echter wel een reprise waard is. Het eigen orkest staat onder leiding van Hans Oswald Senslein, die o.a. enkele jaren bij Anna Pawlova gewerkt heeft. DE TEMPERATUREN OP DE SCHOLEN. In een vorig nummer hebben we een en ander meegedeeld over de temperatuur op de scholen. We noemden daarbij o.a. school 32 aan het Klein Heiligland Dit moet zijn school 31. „Onze school heeft de ouderwetsche kachelverwarming en daardoor heerscht bij de strengste koude in de lokalen een behaag lijke temperatuur"', aldus wordt ons door het hoofd, den neer D. Leguit medegedeeld VEILINGEN. Donderdagavond zijn in het Notarishuis geveild No. 1. Winkelhuis, Botermarkt 20. P. G. Hetem, f 9500. 23. Woonhuis Bakenessergracht 59 en pakhuis, Krom 16. G. J. Hofman, q.q. f 11.300. 4. Woonhuis Adriaan Loosjesstraat 8, J. W. Walewijn, f 3710. 56. Winkelhuis, Kleine Houtstraat 113 en woonhuis KI. Houtstraat 113a, Postma en Nieuwenhoven q.q., f 10.325. 78. Pakhuis Lange Hofstraat 2 en huis Lange Hofstraat 4, W. G. Cramer q.q., f 3940. 9. Heerenhuis Koninginneweg 97. P. A. de Ruig q.q., f 8100. 10. Huis met T'Rriiplaats KI. Heiligland 41, G. J. Ellens, f 8000. 11. Pakhuis Patientiestraat 19, f 1475, op gehouden. 12. Woonhuis, Lange Raamstr. 33, P. Roe land f 2410. 13. Winkelhuis met bovenwoning, Rivier- vïschmarKt 19 zwart en rood, f 10.500, opge houden, 14. Café Riviervischmarkt 17, f 9500 opge houden. 15. Huis Gortestraafc 11. f 1215, A. v. d. Putten. 16. Heerenhuis, Baan 3, A. P. Sleper q.q., f 21.000. 17. Heerenhuis Leidschevaart 112. f 10.000, opgehouden. 18. Burgerwoonhuis Asterstraat 4, f 3450, opgehouden. 19. Woon- en winkelhuis Teylerstraat 19. P. Breemers q.q., f 4750. 2023. 4 huizen aan de Lange Annastraat 14, 12i, 12h en 12g. H. P. N. Leveld, f 5335. The popular Home Journal of Great Britain The Journal thai tells how Britishers live, think, work and play Splendid Stories Bright Articles HEEMSTEDE JAARVERGADERING R.-K. VOLKSBOND Woensdagavond hield de afdeeling Heem stede van den Ned. R.-K. Volksbond haar jaarvergadering die voor het grootste ge deelte werd ingenomen door het uitbrengen van de jaarverslagen van de afdeeling en van de talrijke onderaf deelingen, als vak- en amusementsvereenigingen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat 1928 een vruchtbaar jaar is geweest. Een 8-tal vergaderingen was gehouden, op het meerendeel dezer vergaderingen werden so ciale onderwerpen behandeld. Het verslag der penningmeester sloot met een batig saldo van ruim f 435. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden J. 7. Honschoten, J. C. Behagen en H. P. Warmerdam herkozen. Daar geen andere candidaten waren gesteld werd de verkiezing aangehouden tot de volgende ver gadering. HALFWEG BAZAR. De bazar ten bate der muziekvereenlging „Eensgezindheid", die zich van Fanfare- gaat omzetten in Harmoniecorps heeft netto ongeveer f 2300 opgebracht. HAARLEMMERMEER BEROEP AANGENOMEN. Ds. Willemse te Abcoude heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp aangenomen. HILLEGOM KRACHT DOOR OEFENING. Deze Gymnastiek- en Schermvereeniging heeft om f200.subsidie gevraagd als tege moetkoming in de kosten van zaalhuur. Als er een dames-afdeeling ongericht wordt, bedraagt de zaalhuur f 47.50 per kwartaal. Voorgesteld wordt aan den Raad om van 1 Sept. tot 31 Dec. 1928 f 63.33 te geven, en over 1929 ten hoogste i 190, dus precies 4 maal f47.50. INGEZONDEN MEDEDEFLTNGEN a 60 tent» per regeL Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig vooidoet, ja zij zoo gevaarlijk Vergeten v i} toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ont steking b v. naar de stembanden, de bronches of naar het slijmvlies VBn de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chro nische bronchitis asthma, borst- benauwdh'eid zijn de terecht ge vreesde gevolgen \an een ver waarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de luiste be handeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een een voudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende AKKER'* Voorde Borst Pu koker: f 1.50, 275, f 4.50 ANTI-REVOLUTIONNAIRE PARTIJDAG. Met betrekking tot den antt-revolution- naiien partijdag, die vanwege den Ring van A.-R. Kies vereen igingen Hoofddorp en Om streken zal worden gehouden op Woensdag 20 Februari 1929 in hotel „De Beurs" te Hoofddorp, kan worden medegedeeld dat in de middagvergadering als sprekers zullen optreden de heeren Ds. H. Jansen, Chr. Geref. predikant te 's-Gravenhage en Mr. H. Bij leveld, lid van de Tweede Kamer, ta 's-Gravenhage, waarna in de avondvergade ring zal spreken de oud-Minister van Oor log, de heer J. J. C. van Dijk, te 's-Graven hage. PERSONALIA Ds. N. Willemse heeft het beroep voor de Gereformeerde kerk te Hoofddorp aange nomen. VELSEN GEEN CENTRALE ADMINISTRATIE VOOR DE WONINGBOUWVEREENIGING. Naar aanleiding van een door een der Raadsleden gedane vraag, inzake de moge lijkheid om te komen tot eon centrale ad ministratie voor de woningbouwvereenigin- gen deelen B. en W. mede, dat zij de invoe ring daarvan nogmaals hebben overwogen. B. en W. hebben over deze aangelegenheid nogmaals met de woningbouwverenigingen, gecorrespondeerd. Uit de ingekomen ant woorden is gebleken, dat alle vereenigingen ter zake een afwijzend standpunt innemen. EEN CREDIET VOOR RICHTING AANWIJZERS. In verband met het feit, dat In den laat- sten tijd herhaaldelijk de plantsoenhekjes en de plantsoenen in den Wijk aan Zeeërweg en de Briniostraat door auto's worden be schadigd of vernield, achten B. en W. het gewenscht, óp verschillende punten richting aanwijzers te plaatsen, model Den Haag. Deze zullen worden aangesloten op de straat verlichting, waardoor ook bij avond een goe de beveiliging wordt verkregen. De kosten bedragen 1000 voor 10 stuks, voor welke uitgave B. en W. een crediet vragen. De flnancieele commissie acht dat te kost baar. Zij adviseert de straatverlichting ter plaatse te verbeteren. BEVROREN OOREN Naar wij vernamen ls de strenge vorst oor zaak geweest, dat van vele inwoners dezer gemeente de oor enzijn bevroren, zoodat zij zich onder behandeling van een geneeskun dige moesten stellen. Vooral onder het per soneel der Hoogovens deed zich dit ongemak voor. Ongeveer 20 employé's van kantoor en fabriek hebben zich, naar ons werd medege deeld onder behandeling van Dr. Büller moe ten stellen. VERBREEDING VAN DEN GROOTEN HOUT- OF KONINGSWEG B. en W. deelen den Raad mede, dat de N. V. Kon. Nederlandsche Hoogovens- en Staal fabrieken zich bereid heeft verklaard, ten behoeve van de verbreeding en verbetering van den Grooten Hout- of Koningsweg af ta staan een strook grond tot een totale op pervlakte van ongeveer 1350 M.2 onder voor waarde, dat de kosten van het plaatsen van een eenvoudig hek langs het terrein der N.V. aan genoemden weg over een lengte van 60 M. en van het opruimen van oude en het op stellen van nieuwe tuinafscheidingen met draaihekjes over een lengte van 92 M. bene vens het achteruit leggen der tuintjes enz, door de gemeente aan de Vennootschap zul len worden vergoed, langs de nieuwe weglijn door de gemeente een trottoir van basaltine- tegels zal worden gelegd ter breedte van 2 M. en de gemeente de noodige stappen zal doen om tot verbreeding van den spoorwegover gang in den Grooten Hout- of Koningsweg te geraken. Voorts verzoekt de Vennoot schap B. en W. op den hoek van genoemden weg en de Noorderlaan een plantsoentje aan te brengen. Later heeft Hoogovens zich bereid ver klaard, de helft der kosten van de voortuin afscheidingen, in totaal geraamd op f 1100 voor hun rekening te zullen nemen. Thans vragen B. en W. den Raad hun een crediet toe te staan van f 1250 ter bestrij ding van de kosten van het plaatsen van het hek. De overige werken zu'.len naar raming een uitgaaf vorderen van f 1600. Omtrent de uitvoering van deze werken zal nog nader een voorstel worden gedaan. PERSONALIA. B. en W. hebben benoemd tot fitter in vasten dienst bij de bedrijven voor gas en water W. A. de Vriös en tot werkman in algemeenen dienst bij die bedrijven A. v. d. Wint en M. van Oefelen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12