BUITENLANDSCH OVERZICHT Schrale fleus FUROL DE KLEEREN I MAKEN DEN MAN HAARLEM'S DAGBLAD VRUDAG 15 FEBRUARI I0?3 500 LANDEIGENAARS GEDUPEERD. Nieuwe schandalen in Duiischland. GERUCHTEN OMTRENT GASPARI DIE TEGENGESPROKEN V/ORDEN. Waar is Trotzhi? T Rgl.ANGRI.'KSTE NIEUWS t Belangrijkste Nieuws beperkt zich heden tot eenige verspreide berichten waarbij com mentaar overbodig is. Zij volgt hieronder. De minderhedenkwestie. BERLIJN, 15 Febr. (VJD.) In een uit voerige bespreking van het geval „Ulltz en de minderhedenkwesiie" schrijft de „National- liberale Korrespondenz" o.a De Poolsche restoring poogt met alle mid delen bewijzen in handen ie krijgen voor het z.g. hoogverraad der Duitsche minder heden om daardoor de Duitsche minder- hedenactle bij den Volkenbond zelf lam te leggen. Zoo moei. het geval Ulitz verstaan worden. Tevens zal men er op moeten reke nen, dat de Pooisehe regeerlrig zal trachten op de economische conferentie te Boekarest der kleine Entente met Roemenië en Tsjecho- Slowakije een gemeenschappelijk optreden in Genève te bereiken tegen de Duitsche actie ter bescherming eer minderheden. Het Pool sche verweer zal klaarblljkeliU zoo geschie den, dat ook nog de bescherming gevonden wordt van groote machten, die eveneens met Duitsche minderheden reken Lig moeten hou den, zooals Italië en Duitschland. De rede van Polncaré waarin deze de Duitsche Rijks- rogeering beschuldigd groote geldsommen te besteden vooral in den Elzas voor bulten- landsche propaganda wordt lr Warschau op gevat als een bewijs dat dergelijke verwach tingen niet te vergeefs zijn. Duitschland moet daartegenover den nadruk leggen op 2 din gen en wel dat de Volkenbond zich zelf den ■grond onder de voeten weggraaft wanneer hij te kort schiet in de mindcrhedenkwestles of zelfs zich laat misbruiken tegen de min- derheden-beschermverdragen contractueele rechten bezitten, waarvan nw.it kan worden afgezien. Deze ralnderhedenverdragen zijn on verbrekelijk met het verdrag van Versailles verbonden. Nieuw financieel schandaal in Berlijn. BERTJJN, 15 Febr. (V.D.1 Naar bet Berliner Tageblatt meldt, staat de door den Kommerzlenrat Pochwadt ln het leven ge roepen crediotgenootschap van Duitsche landeigenaren, die in Berlijn Frledrichstrasse zijn kantoor hoeft voor de ineenstorting. Een zekere Dr. Goldberg wilde de genootschap bultenlandsche credleten verschaffen. Voor de onderhandelingen waren hem de postwis sels ten bedrage van 400.000 Mark meege geven, waarvan hij een bedrag van 90.000 Mark heeft verdulstord. Dr. Goldberg is voort vluchtig. Door de ineenstorting worden on geveer 500 landeigenaars getroffen die met hun geheele vermogens borg stonden Treedt. Gasparri af? ROME, 15 Febr. (V.D.1 Er gaan hier hardnekkige geruchten dat kardinaal Gas parri zou willen aftreden. De geruchten zijn groofceadeeïs 'uit Weenen afkomstig. Zij mel den, dat Gasparri vermoeid ls van den zwaren last die de laatste 14 jaar geheel op zijn schouders drukte. Hij zou dit oogenbllk kiezen om af te treden, daar thans een levenswerk is volbracht. De geruchten worden evenwel <loor het Vaticaan categorisch tegengespro ken. Trotzki de banneling Reuter meldt uit Constantinopel, dat de bewegingen van Trotski met een geheimzin nige sfëer omringd worden. De Turksche autoriteiten nemen een sphinxachtige hou ding aan en de pers zwijgt. Ondanks de geruchten, dat Trotski des nachts naar Angora was gezonden, was het Sovjet,-consulaat nog gesloten en door re chercheurs bewaakt. De Sovjet-gezant, te Angora heeft een bezoek gebracht aan den Turkschen minister van Buitenlandsche Za ken en heeft, naar men vermoedt, een lang durig onderhoud over een verblijf van Trotski in Angora gehad. Algemeen wordt vermoed, dat hij geïnterneerd zal worden in een ge bouwtje naast het Sovjet-gezantschap te Angora. Gedurende zijn verblijf te Constanti nopel wordt Trotzki scherp bewaakt door een officier en drie ambtenaren van de Gcpeoft. AU Achmad's kansen verkeken Volgens berichten uit Nieuw Delhi heefi de troonpretendent All Achmed Khan bij Jagdalak een zware nederlaag geleden tegen de Koegiani- en SJinwarl-stammen. De ver liezen aan beide zijden waren zeer groot, maar de slag die aan All Achmed is toege bracht. moet zoo zwaar zijn, dat het me. zijn vooruitzichten naar men gelooft voor goed gedaan is. Hij zou met eenige vrienden caar Polman gevlucht zijn. (Tel.) Samenzweringen in Bogota. De bladen te Bogota publlceeron bijzonder heden over öe ontdekking van een wijdver takte samenzwering, die vooral in Bogota en in het departement Medellin medestanders zou hebben, waar naar gemeld wordt, een groot aantal bommen ls gevonden- De regce- ringsambtenaren zijn zeer gereserveerd maar de minister van Binnenlandsche Zaken heeft toegegeven, dat ce autoriteiten zich ernstig bezighouden met de bescherming der open- tare veiligheid en dat maatregelen worden genomen om verdere complotten te voorko men, aldus ae Tel. Ten einde een voorbeeld te stellen moeten twintig personen gearres teerd zijn. Partes Gil en de opstandigen. Reeds meldden wij dat Partes Gil. dc Mexi- caansche president, had bekend gemaakt, dat hij zou overgaan tot confiscatie van een aantal kerkelijke goederen, teneinde tegen de regeering gerichte beweging den kop ln t,e drukken, om /Vonder de boeren te verdee- lcn. Thans blUkt uit een bericht uit New York aan de „Times" dat de bekendmaking van Portes Gil eenigszins anders luidt dan in het Reuter-bericht. Hij heeft n.l. verklaard, dat het eigendom van de „aanstichters van of medeplichtigen aan" toekomstige bewegingen tegen de regeering zal worden geconflskeerd en verdeeld onder loyale boeren en arbeiders. .Hieruit blijkt, dat Portes Gil niet van de kerk spreekt en ook dat deze maatregel geen terugwerkende kracht heeft, doch voor de toekomst geldt. Amerika en de immigranten WASHINGTON, 13. Febr. (N.T-A.) De Senaatscommissie voor de emigratie heeft het voorstel van Senator Nyes om het van kracht worden der clausule inzake het land van herkomst der immigranten nog een jaar uit te stellen, met zeven tegen vier stemmen verworpen. Krachtens de eraigratiewet moet de presi dent voor 1 April de nieuwe quota aankon digen. Het is echter twijfelachtig of president Coollögc dit nog voor 4 Maart, den datum van zijn aftreden, zal doen, of het aan pre sident Hoover zal overlaten, die zich in zijn rede, waarin hij zijn candidatuur der Repu- blikeinsche Partij aanvaardde, tegen de oor spronkelijke clausule keerde en haar ophef fing bepleitte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a öO Cu. per regel. Bij Neusverkoudheid wordt de huid om en Dij den neus pijnlijk en schraal; dit verzachten geneest men spoedig met Doos 30, 60, Tube 80 ct. GEMENGD NIEUWS DE TOESTAND VAN PARKER GILBERT SLECHTER. Daar de toestand van Parker Gilbert ver ergerd is, heeft hij zijn vertrek naar Berlijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. Ook zijn vrouw is thans door de griep aangetast. DRAADLOOZE LIEFDADIGHEID. Onlangs heeft de bb.C. een campagne op touw gezet, om de groote Engelsche zie kenhuizen te voorzien van een bibliotheek. Een oproep voor de microfoon had tot ge volg', dat er een enorme hoeveelheid lectuur binnenkwam, zelf* zooveel, dat men er oor spronkelijk geen weg mee wist en gedurende eenigen tijd een speciale expeditie-afdeeling voor dit doel moest instellen. OOST-DUITSCHLAND WIL EEN ZENDER HEBBEN. Verleden week vond te Schneidemühl (Oost Duitschland) een meeting plaats van Duit sche radioluisteraars, waarin werd aange drongen op het bouwen van een eigen zender voor het Oosten. DRAADLOOS ONDERRICHT IN LEZEN EN SCHRIJVEN. Daar zich ln Hongarije meer dan een mil- lioen menschen bevinden, die noch lezen noch schrijven kunnen, heeft de omroep- leiding van het station Boedapest besloten, om binnenkort tot het geven van onderricht hierin over te gaan. OOK BERLIJN KRIJGT EEN EIGEN OMROEPGEBOUW. Naar wij vernemen zijn er tusschen de slad Berlijn en de Reichs Rundfunk Gesell- schaft onderhandelingen gaande over den aankoop door de gemeente van het „Vox- Haus", het oude Beriijnsche Omroephuis. Zijn wij wel Ingelicht, dan zijn deze onder handelingen reeds zoo ver gevorderd, dat al leen nog de noodige contracten moeten wor den geteekend. Als koopprijs wordt een bedrag van twee en een half millioen mark genoemd. Gaafc de kcop door, dan zal de Reichs Rundfunk Gesellschaft aan de Reichskanzler- platz een nieuw, zeer modern ingericht om- roepgebouw laten bouwen, dat in grootte dat van de B. B. C. aanzienlijk zal overtref fen. DE NIEUWE DUITSCHE „GLEICHWELLENSENDER". Naar wij vernemen, wordt er over ge klaagd dat de uitzendingen van de nieuwe zenders op gelijke golflengten Maagden burg en Stettin elkander storen, daar beide golflengten iets van de toegewezen 283 M. afwijken. Men hoopt deze fouten echter spoedig te herstellen. Dultschland's derde zender volgens het systeem van den Omroep op gelijke golf- lengten.^Berlin O, is den 13den Januari met uitzenden aangevangen. Deze drie zenders verspreiden hetzelfde programma van ce ..Funk-S: unde". Het idee. om meerdere stations op ée:i golflengte, één programma te doen uitzenden stamt van cis Duitsche Reichspost en zal hopelijk veel bij dragen bot leniging van den nood in het Europeesche. kortegolf-gebied. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. HOE DE NIEUWE METHODE IN HAAR WERK GAAT. In de maand Augustus van het vorig jaar heeft voor de laatste maal de loting voor de nationale militie op de gewone wijze plaats gehad. Dll, jaar worden degenen, die onder de wapenen moeten treden, op een andere wijze bepaald. Het zal vele lezers ongetwijfeld Interes seeren te weten, welke verandering de wijze van loting zal ondergaan. Tot heden werd or elke lichting afzon derlijk een loting gehouden, waaraan deel namen alle voor den dienstplicht ingeschre ven personen, met uitzondering van hen omtrent wie vóór den dag, waarop de loting aanvtug, was gebleken, dat zij bij onher roepelijk geworden uitspraak voor den dienst voor goed ongeschikt zijn verklaard of van den dienst zijn uitgesloten. Deze loting geschiedde in de maand Au gustus. De lotellngen trokken hun nummer op het gemeentehuis of ander gebouw en keerden naar huis terug, veelal na eerst verschillende drankgelegenheden te hebben bezocht. Op zulke lotlngsdagen kon het er soms luidruchtig toegaan. Bü de nieuwe wet wordt een geheel nieuw lotingsstelsel ingevoerd, waarbij de loting een kalmer verloop zal hebben. Voor elke lichting afzonderlijk zal een loting worden gehouden ter bepaling van den ingeschrevene, die in elite gemeente het eerst in aanmerking komt on tot gewoou dienstplichtige te worden bestemd. Deze loting geschiedt in het openbaar door een commissie. Deze commissie zal in Den Haag worden gevestigd en zij ls het, die de loting voor het geheele i.md verricht. Zij heeft daartoe niets anders te doen, dan één nummer te trekken uit een getal num mers, overeenkomende met het getal inge schrevenen van de grootste gemeente, d. Amsterdam. De naam van den persoon, die onder dit volgnummer in het alphabetisch register van Amsterdam staat ingeschreven, geeft dan den naam aan van den ingeschre vene, die lotingsnummer 1 krijgt in alle gemeenten van het land. Zijn er in een ge meente twee of meer Ingeschrevenen van dezen naam (waaronder te verstaan ge slachtsnaam plus voornamen) dan valt nummer 1 ten deel aam diengene hunner, wiens geboortedatum overeenkomt met of het eerst volgt op dien van den door het lot aangewezen ingeschrevene uit Amsterdam. Mochten er twee of meer personen met de zen naam zijn, die op denzelfden datum zijn geboren, dan wordt nummer 1 gegeven aan diengene hunner, die het eerst in het alpha betisch register vermeld staat. In gemeenten, waar de bedoelde naam niet in het alphabetisch register voorkomt, wordt nummer 1 gegeven aan den ingeschrevene, wiens naam alphabetisch-lexiographisch op eerstbedoelden naam volgt. Aan lederen ingeschrevene wordt een lo tingsnummer toegekend. De A wordt ln dib systeem, wat de beginletters van de namen betreft, geacht te volgen op de Z, zoodat in elke gemeente de eerst ingeschrevene lnhet alphabetisch register, althans indien hem niet lotingsnummer 1 ten deel valt, het nummer krijgt, volgende op het lotingsnum mer van den laatstingeschrevene. De memorie van toelle.hting geeft ter ver duidelijking het volgende voorbeeld: Voor zekere lichting wordt getrokken no. 3042. Onder dit volgnummer staat in hét tot grondslag dienend register der gemeen De Amsterdam vermeld de naam Pen, Leendert. In een andere gemeente zijn 10 ingeschre venen, hieronder met name genoemd. De naam Pen komt bij deze ingeschrevenen niet voor, doch bij de bedoelde namen zou deze naam geplaatst moeten worden tus schen Peek en Poort. Derhalve krijgt Poort het laagste nummer, de twee volgenden krijgen no. 2 en 3; verder doorgaande van het begin van het register af, krijgt De Boer no. 4 en ten slotte Peek no. 10. Aangenomen dat deze gemeente 4 gewone dienstplichti gen (verkort aangeduid G. D.) moet leve ren, dat de houder van no. 2 afgekeurd en de houder van no. 5 vrijgesteld is (afge- keurden en vrijgestelden worden onderschei denlijk bij de aanwijzing voor inlijving en bij de bestemming tot gewone dienstplichti gen overgeslagen), dan worden achtereen volgens tot gewone dienstplichtigen bestemd de houders van de nummer 1, 3, 4 en 6, ge lijk hieronder nader is aangegeven. Lotingsnummer 4. De Boer, Jan, G.D. (gewoon dienstpl.) 5. Doumenga, Cornells, Broederdienst. 6. Faber, Gerrlt, G.D. 7. Houben, Petrus. 8. De Jong, Jacob, 9. Noorman, Dirk. 10. Peek, Arnold. 1. Poort, Frederik, G. D. 2. Veerman, Johannes, afgekeurd. 3. Zweers, Pleter, G. D. Dit stelsel levert verschillende voordeelen op. Zooals ik reeds zeide, zal de loting een veel kalmer verloop heebben; voorkomende drinkgelagen zullen tot het verleden komen te behooren. De betrokken personen behoe ven er niet bij te zijn. Verder behoeft niet meer een aantal lotingscommissarissen ee nige weken lang in de verschillende ge meenten zitting te houden. Dit geeft bespa ring aan arbeid en tevens van reis- en ver blijfkosten. Het geeft ook vereenvoudiging in de administratie. Het lotingsreglster, dat thans in elke gemeente moet worden opge maakt, kan vervallen. Na loting tengevolge van onregelmatigheden bij de loting kan bij de nieuwe wijze van loting zoo goed als uitgesloten worden geecht. De nieuwe me thode van loting biedt bovendien nog de ge legenheid om haar reeds vóór het Jaar van inschrijving te doen plaats hebben. Bij zoo danige vervroegde loting neemt men het alphabetisch register van Amsterdam van een vroegere lichting. Stel, dat er bij een vóór de inschrijving gehouden loting een nummer getrokken wordt, dat In het gekozen register het volg nummer is van Jacob Visser. Dan kan het zeer goed gebeuren, dat voor de lichting, waarvoor geloot is, noch te Amsterdam, noch in een andere gemeente de naam Jacob Vis ser voorkomt. Doch dan zal de ingeschre vene, wiens naam lexiographisch op dien van Jacob Visser volgt, de persoon zijn, door de loting aaivtewezen als de eerste, die voor bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking komt. Dit zal in de eene ge meente Jan Visser, in de andere Evert de Vries, in weer een andere Gerard Vissering zijn, enz. Het plan bestaat om de loting voor el'.-.c lichting te doen houden in of omstreeks Ju ni van het jaar, voorafgaande aan het jaar, waarin do aigemeene inschrijving plaats heeft, dus twee jaren voor het jaar van de lichting. Zoo zal ln 1929 warden geloot voor de lichting 1931. RUSLAND EN HET OOSTEN. Een handels- en vriendschapsverdrag met Yemen. (Bijzondere correspondentie). Het vorig jaar, In de maand Mei, bezocht een schip van de sovjet-handelsvloot eenige Arabische havens, o.a. ook de haven van Yemen, Hodeida. om handelsbetrekkingen met Arabië aan te knoopen. Bij die gelegen heid werden in Hodeida ook eenige uit Rus land meegebrachte goederen verkocht. Deze reis werd uitsluitend om redenen van pres tige ondernomen. Evenals ln vele analoge ge vallen werden daarbij door de sovjetregee- ring Russische waren beneden den wereld marktprijs, zelfs beneden den kostprijs ver kocht. om in de landen van het Oosten de legende te handhaven, dat sovjet-Rusland een machtig handelsland zou zijn, gelijk waardig aan zijn tegenstander Engeland. Als resultaat van deze reis ontstond nu een ver drag tusschen sovjet-Rusland en Yemen, dat reeds op 1 November van het vorig Jaar in de hoofdstad van Yemen, Sada, werd onder teekend, maar dat thans eerst is gepubliceerd nadat het door het centraal uitvoerend co mité van de sovjet-unie den 23en Januari is geratificeerd. Volgens de mededeelingen van de sovjet pers ls dit verdrag gesloten voor den duur van tien jaren, het Is getiteld „vriendschaps- en handelsverdrag" en beoogt de eerste stap te zijn naar verdere onderhandelingen over de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen. Sovjet-Rusland erkent de onafhankelijkheid van Yemen, Yemen verklaart van zijn kant, dat het de vriendschappelijke houding van sovjet-Rus land niet alleen ten opzichte van Yemen, maar ook ten opzichte van de andere landen van het Oosten. De burgers van elk der beide landen mogen op het grondgebied van het andere handel drijven, waarbij zij zijn on derworpen aan de wetten, die in dit land van kracht zijn. Een uitwisseling van diplo matieke vertegenwoordigers zal geschieden op het oogenblik, waarop Yemen in het al gemeen vertegenwoordigers van vreemde landen op zijn grondgebied zal toelaten. De beteekenis van dit verdrag voor de han delspolitiek is natuurlijk gering. Ruslands handelsbetrekkingen met Yemen zijn tot dusver niet zeer belangrijk geweest, de geo grafische ligging van het nauwelijks twee a drie millioen Inwoners tellende Zuid-West- ArabLsche land maakt een ruilverkeer met sovjet-Rusland ook in de toekomst buiten gewoon onwaarschijnlijk. Yemen voert, gelijk geheel Arabië, hoofdzakelijk koffie uit, kleine hoeveelheden hulden, dadels enz. Voorts wor den in Yemen nog versierde gouden en zil veren voorwerpen vervaardigd, die echter thans voor Rusland in het geheel niet in aanmerking komen. De invoer, die den uit voer overtreft, bestaat voornamelijk uit rijst, meel, suiker, thee en een kleine hoeveelheid textielgoederen. Tot dusver bleef de buiten landsche handel van Yemen, die volgens de gegevens van de sovjetpers een waarde be reikt van ongeveer 30 millioen gulden, in hoofdzaak beperkt tot het verkeer met In- dië en Italië (via Erythrea). Afzet, van sovjet- Russische goederen naar dit land is alleen mogelijk, wanneer het sovjetcommissariaat van den buitenlandschen handel opzettelijk: een „dumping"-uitvoer wil toepassen uit po litieke overwegingen. Dit politieke doe! nu ligt in dit geval ge heel voor de hand. De betrekkingen tusschen Imam Jahya ibn Muhammed. die sedert 1904 in Yemen "de heerschappij uitoefent en En geland zijn steeds weinig vriendschappelijk Yemen vormde tot het einde van den we reldoorlog een deel van Turkije, de Turken oefenden er echter alleen in naam de heer schappij uit. Na heftige gevechten tegen de Turken (de opstand in Yemen van 1904-1905 kon slechts met buitengewone moeite door generaal Ahmed Feizi Pacba aan het hoofd van een zeer groot leger worden onderdrukt) werd in 1913 tusschen den Imam en Tur kije een compromis bereikt, krachtens het welk de Imam feitelijk een volkbmen onaf hankelijk religieus en politiek hoofd van de Zaïdi-stammen werd. Deze overeenstemming met de Turken leidde er toe, dat de Imam gedurende den wereldoorlog homogeen met de Turken en tegen Engeland was. Ook na den oorlog kwam het herhaaldelijk tot wrij ving tusschen de stammen, die hij beheersch- te en de bewoners van het aan zijn gebied grenzende Britsche protectoraat van Aden, die in Juli van het vorig jaar aanleidng gaf tot het ingrijpen van Britsche luchtstrijd krachten. Deze anti-Engelsche houding van den Imam. die thans na koning Ibn Saoed als de machtigste der Arabische hearschers wordt beschouwd, geeft de servjetregeering blijkbaar aanleiding, handelsbetrekkingen met hem aan te knoopen, waarvan dr econo mische waarde buitengewoon gering moe* zijn. Consequent wordt te Moskou iedere te genstander van Engeland als een potentieel© bondgenoot van sovjet-Rusland beschouwd en daarom reflecteert Moskou naar zijn gunst. Na de toepassing van dit procédé in groote landen, gelijk China, Perzië enz. is nu het kleine Yemen aan de beurt gekomen, of schoon het bijna niet aan twijfel onderhe vig is, dat Engeland ln den Zuidwesthoek van Arable door sovjet-Rusland geen ernstige schade kan worden toegebracht en dat ln dit geval de flirt met de legènstanders van Engeland eigenlijk ontaardt in een politiek van speldeprikken. Dr. J. LEWIN, (Nadruk verboden). Al kan bij zulk een vervroegde loting niet reeds dadelijk met nauwkeurigheid worden voorspeld wie wel en wie niet tot gewone dienstplichtigen zullen worden bestemd, voor velen zal dan toch met vrij groote ze kerheid komen vast te staan, dat zij öf ge wone dienstplichtigen óf buitengewone dienstplichtigen zullen worden. (Buitenge wone dienstplichtigen zijn alleen verplicht tot het vervullen van werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andera buitengewone omstandigheden) De wetenschap, dat de betrokken perso nen gewone of buitengewone dienstplichti gen zullen worden kan voor hen van groote beteekenis zijn met het oog op het vormen van plannen omtrent studie enz. Ook is er voor hen, die alle kans op een bestemming tot gewoon dienstplichtige hebben, dan eei reden te meer om zich voor het bewijs van voorgeoefendheid te bekwamen of vervroeg de indiensttreding als dienstplichtige to vra gen. Uit een en ander moge blijken, dat het nieuwe systeem van loten, hetwelk zal wor den ingevoerd, om verschillende redenen is toe te juichen. Amersfoort. A. OVER. SPORT EN SPEL GYMNASTIEK. UITVOERING T. V. „SANTPOORT", „Kort, krachtig, en correct", ziedaar het devies van den heer Van Doorn, directeur van de Turnvereenlging „Santpoort". En al dus kenmerken wij ook de door deze ver- eeniging gegeven uitvoering, die Woensdag avond in „Zomerlust" te Santpoort plaats had. Kort was de uitvoering inderdaad. De leider Z2g nl. kans, in twee uren de 15 num mers van het programma af te werken. Zelfs het geringe aantal deelnemenden in aan merking genomen, waardoor het wisselen der nummers vergemakkelijkt werd, mag de korte duur van de uitvoering een prestatie genoemd worden, die de belangstelling van het publiek ten goede kwam. Maar ook op andere wijze kwam de leider tegemoet aan de eischen, die leek en des kundigen aan gymnastiek-demonstratles stellen: hij legde pit in zijn werk, en hij streefde met succes naar een correcte afwer king. Een en ander was bij de jonge vereeni- ging „Santpoort" slechts mogelijk door een keuze van lichte oefenstof. Over het alge meen werd daaraan voldaan, en aldus mag dan ook de passage uit het voorwoord van den voorzitter, den heer Krom, opgevat wor den, dat deze avond meer een demonstratie dan esn wezenlijke uitvoering bedoelde. Van de meisjes gaven de sprin gr iet-oefe ningen, de oefeningen van de plaats, en vooral het toestelturnen blijk van bovenge noemde hoedanigheden. De nieuwere vor men in de oefeningen van de plaats kwamen evenwel onvoldoende tot- hun recht. Ook bij de Jongens was o.i. het toesteltur nen het beste nummer. Voorts gaven zij twee malen een serie vrije oefeningen, waarbij vooral in het Niels Bukh-nummer stevig werd gewerkt. Het touwtrekken kon o.a. door te weinig ruimte niet voldoende tot zijn recht komen. De dames zetten niet goed in: haar knots oefeningen misten alle soepelheid. Het toe stelturnen was evenwel veel beter; het is merkwaardig, hoeveel goede turnsters het jeugdige „Santpoort" reeds bezit. Met de heeren lieten de dames nog enkele sprongen over het paard zien. Ook aan het toestelturnen van de heeren was te bemerken, dat dit onderdeed de sterk ste zijde van de uitvoering was. Het ensem ble-werk, alhoewel zeer zeker voldoende, ligt de vereeniging iets minder goed. Vooral kon dit geconstateerd worden bij de vrije oefe ningen van de heeren, waarbij de oefenstof, alhoewel uitermate licht, geen riclitlge af werking genoot. De staaf-oefeningen daaren tegen vielen zeer te waardeeren. Na een vlugge opstelling werd het pro gramma besloten met een mooie groep. BILJARTEN. BILJARTVEREENIGING „SPOORZICHT". Woensdagavond is alhier opgericht de bil jartvereniging „Spoorzicht", met aanvan kelijk 16 leden. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: Th. Nieuwenhuis, voorzitter; H. Rus Jr., secretaris; H. Vlaschwinkel, pen ningmeester en D. Halter, commissaris. Het secretariaat blijft voorloopig gevestigd in t; café „Spoorzicht". MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Op de op Donderdag alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en ver kocht: Appelen 30—70 ct. per KG. Roode kool 818 ct. per stuk. Gele kool 820 cent per stuk. Groene kool 512 ct. per stuk. Boerelcool f 0.80—f 1.40 per kist. Spruiten f 3.50—f 5.50 per zak. Brusselsch lof 3038 ct. per k.o. Seldery 825 cent per bos. Pieterselie 1230 cent per bos. Prei 1030 ct. per bos. Uien f 3.50f 4.50 per zak. -«i* SCHOENFABRIEK IN VLAMMEN, MAGAZIJNEN EN KANTOREN UITGEBRAND. Te Veldhoven (N.b.) ontstond gisteren avond een felle brand in Van de Sande en Co.'s schoenfabriek. Het vuur greep snel om zich heen en zette het magazijn en het kan toorgebouw in lichterlaaie. Aangezien met de primitieve plaatselijke brandweer niet veel viel uit te richten, werd de hulo van de Eind- hovensche brandweer ingeroepen. Deze was viiJ spoedig ter plaatse en tastte het vuur met alle kracht aan. Zij slaagde er in den brand te beperken tot magazijnen en kan toorgebouw, die echter totaal uitbrandden. Het eigenlijke fabrieksgebouw bleef gespaard. De oorzaak van den brand is nog niet vast gesteld. goed verzorgd drukwerk vergroot u< omzet voor goed verzorgd orukwcrk drukkerij lourens coster haarlem

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6