H. D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS IS DE „BELLE FERRONNIERE" VALSCH? FEUILLETON Het Meisje uit de Stad HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 De Lettervreters Zijnde eenige belangrijke mede deelingen van Professor G. van de Universiteit te C., aangaande den tot op heden nog niet bestu deerden stam der F., door WILLY VAN DER TAK. Mogelijk hebt ook gij een enkelen keer feooren gewagen van den wilden stam der Forensen, die zich des morgens tusschen acht en tien uur losstort op de trams en treinen naar Amsterdam. Tusschen die twee uren verzamelen alle leden van den stam zich gemeenlijk in de bovengenoemde ver voermiddelen, om zich dan na aankomst ©ver de stad Amsterdam te verstrooien. Tus schen vijf en zeven uur des avonds valt in Amsterdam hetzelfde samenscholingsver schijnsel waar te nemen, waarvan de oor zaak nog niet, verklaard is. Speciaal om en in de trams zult ge merk waardige eigenschappen van dit nog zoo weinig bestudeerde ras kunnen opmerken. Altijd zijn er een aantal leden te laat en dan is het een prachtig gezicht om hen aan te zien komen rennen, met wapperende jas sen, slaperige gezichten <reimenden voet roffel en wijd opengesperae neusgaten. Nog geruimen tijd nadat de tram zich in bewe ging heeft gezet zijn de treeplanken sier lijk en overvloedig gegarneerd met opge sprongen, opspringende en zich-tot-op- springen-prepareerende leden van den stam. In tegenstelling met deze woeste gedra gingen van sommige vertegenwoordigers van dit ras buiten de tram daarbinnen zijn zij gewoonlijk het beeld der ingetogenheid zelve. Binnen zult ge onmiddellijk getrof fen worden door de diepe stilte, die er heerscht, slechts enkele malen verbroken door een zacht gekuch of het melodieuse kraken van een krant. „De leden van dezen zonderlingen stam vertoonen zeer uiteenloopende ken merken; ja. het zou bijna onmogelijk zijn hen op het eerste gezicht te herkennen aas stamgenooten, als zij niet allen, zonder eenige uitzondering, een zeer merkwaardig kenmerk vertoonden: de krant. Het staat op het oogenblik nog niet geheel vast, of dit kenmerk een soort van versiersel, zooals de vederen hoofdtooi van de Indianen, dan wel een speciaal onderscheidingsteeken van den stam is. Wel staat vast, dat alle leden bijzonder op deze krant gesteld schij nen te zijn, en het verlies ervan heeft, naar verluidt, herhaaldelijk tot bloedige botsin gen aanleiding gegeven. Deze krant is een zeer bijzonder voor werp. Stel u een aantal vellen papier voor, waaraan een zeer bijzondere geur verbon den is, en die met wonderlijke teekenen zijn bezaaid. Vouw een drietal van die vellen ts zamen eenige malen dubbel, en gij zult u een voorstelling kunnen maken van dit zonder linge ding krant. De onderscheidene deelen heeten Bladen, respectievelijk Eerste, Twee de en Derde Blad. Nog slechts zeer weinigen hebben het ge waagd en dan nog tot aan de tanden toe gewapend zich temidden van deze pri mitieve menschen te begeven om te trach ten iets naders omtrent hun leefwijze te jveten te komen* Eén van hen een goed vriend van mij, die speciaal voor dit doel verscheidene ma len zijn leven gewaagd heeft en der weten schap met zijn waarnemingen onschatbare diensten heeft bewezen vertelde mij het yolgende typeerende verhaal: Het was gedurende zijn laatste verblijf in een van de bijna ontoegankelijke trams, waarin de leden van den stam zich plegen te vereenigen Mijn vriend had zich zoo verdekt opge steld, en gelukkig voor hem scheen de stam dien morgen in een vrij vredelievende stemming te verkeeren, hetgeen bleek uit de rustige manier, waarop zij allen hun kranten ontvouwden en zich verdiepten m de ontcijfering van de leesteekens daarop. Gij begrijpt, dat mijn vriend van de gele genheid gebruik maakte om hun verschil lende gelaatsuitdrukkingen en wijzen van reageeren op dingen van buiten-af, goed waar te nemen, en vooral de nauwkeurige wijze, waarop zij letterteekens na lettertee- kens bestudeerden, viel hem op. „Plotseling echter bespeurde hij teekenen van onrust bij een van de leden. Deze was bezig de verschillende deelen van zijn krant na te tellen zooals ik al opmerkte worden deze onderdeel en soms met den naam van Blad aangeduid en blijkbaar miste hij een Blad. Hierover geraakte hij in de grootste op winding. Hij telde en hertelde zijn Bladen, voelde de zakken van zijn kléedingstukken na, keek onder zich, keek boven zich, o.-^er- zocht zijn hoofdbedekking alles tever geefs. Blijkbaar was het Blad hem ontsto len. Te oordeelen naar de woeste uitdruk king op zijn gezicht en de wilde manier, waarop hij om zich heenkeek, was hij niet van plan zich dit goedschiks te laten wel gevallen. Mijn vriend begon al te vreezen, dat bij een mogelijk tumult zijn schuil plaats eveneens ontdekt zou worden. De bestolene echter, hoewel blijkbaar in hooge mate opgewonden, gaf blijk van een buiten gewoon scherpzinnig verstand. In plaats van onmiddellijk tot den strijd over te gaan, waarin natuurlijk zijn Biad onherroepelijk verloren zou zijn gegaan, begon hij syste matisch te onderzoaken, v/ie de schuldige was. Hij verliet zijn zitplaats en sloop om zichtig van bank tot bank, ondertusschen zorgvuldig de Bladen der kranten van zijn verschillende stamgenooten natellende. Er ontstond een algemeene onrust, want hoe geruischloos hij ook te werk trachtte te gaan, zijn zonderlinge bewegingen bleven niet onopgemerkt. Een paar minuten gingen voorbij en nog was het Gestolen Blad niet ontdekt. De onrust werd grooter en de woede van den bestolene begon hem te machtig te worden. Mijn vriend voorzag reeds, dat de bewonde renswaardige zelfbeheersching van den man niet veel langer meer zou kunnen duren. En toen gebeurde het Wonder. Want de man was nu op zijn terugtocht naar het achterste gedeelte van de tram zijn eigen zitplaats weer genaderd en r'otseling veranderde de uitdrukking van zijn gezicht volkomen. Woede en wraakzucht verdwenen. om plaats te maken voor een uitdrukking van zóó stralende vreugde, die mijn vriend tra nen in zijn oogen deed komen. Het Blad lag op zijn zitplaats. Hij had er derhalve op gezeten. De geheele tram scheen zich plotseling als van een zwaren last bevrijd te voelen -- een diepe zucht steeg op en tot zijn ver wondering nam mijn vriend waar, dat eeni ge dier primitieven den mond openden en enkele onsamenhangende klanken uit brachten den eersten keer dat praten ooit bij hen geconstateerd werd. Anderen stootten een zonderling soort van bulkend geluid uit, dat hij voor een uiting van vreugde of vermaak hield. De vermeende bestolene drukte zwijgend zijn hervonden Blad aan zijn hart en schoof weer op zijn plaats. Mijn vriend slaagde er in ongemerkt r.e ontkomen. Helaas is hij spoedig daarna overleden en het lijdt geen twijfel of de angstige span ning, die hij doorstaan had, gevoegd bij den geweldigen schok, dien hij ondervond, toen het bulkend vreugdegeluid in zijn ooren drong, hebben zijn zenuwgestel ernstig aangetast. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Cen*t VOORKOM OIE GRIEPI Volg het voorbeeld van die hon» dcrdcuizcnden menschen, die regelmatig - alle-dag - Lakerol nemen. Als ge deze frissche ver sachtende Pastille» regelmatig gebruikt, behoedt ge borst en kecl-organen, die joist voor Griep zoo gevoelig z'.jn, tcgzo de in vloeden van schadelijke bacillen. Dr. E. Jacobson - Lijfarts vaa Z. M. den Koning van Zweden - zegt van Lakerol t „Ik, die van Lakerol Borstpastilles van F. Ahlgrens Tekn. Fabrik, Gefie, re;clmatig gebruik maak, wil, indien verlangd, gaarne beves tigen, dat deze Pastilles eene buitengewoon gun- stige uitwerking hebben iW/fr v' bij Katarrhe in de keel atsM&S cn luchtpijp, en ik be- veel ze ten zeerste aan." Oud en jong dweept met Lakerol - óók al, omdat 't b? A'poThektS zo° leb eer is! Heusch. ge cs DrotjUt-o. moet óók Lakerol nemen! PRO JUVENTUTE 10 JAAR. EEN FEESTAVOND AANGEBODEN. Donderdag was het tien jam geleden, dat de afdeeling Haarlem van de vereenlging „Pro Juventute" werd opgericht. Omdat 2G Januari bij de iczlng met llcntbeelden van jhr. Ortt dit juoJeum reeds eenïgszins ge vierd is, werd geen receptie gehouden. De secretaris had trie ven va:i gelukwensch ontvangen van de R.K. Rer.asseeringsver eeniging, van den Deken van Haarlem, ple baan L. A. A. M. Westerwoudt. den burge meester van Haaisem en B. -v W. van Bloe- mendaal. Er is =en damescomité gevormd om de afdeeling op 2 Maart een feestavond aan te bieden in den Schouwburg Jansweg waarvan de opbrengst de vereeniging ten goede komt. KERK EN VREDE Dinsdagavond a.s. belegt de Afd. Haarlem en Omstreken van de vereeniging Kerk en Vrede een vergadering in de Luthersche Kerk, waar Ds. J. W. K. Hoevers, Ev. Luth. predikant te Den Haag zal spreken over: „De Kerk en de Oorlog". HAARLEMSCHE BESTUURDERSBOND. De laatste filmavond vanwege den Haarlem- schen Bestuurder.-.tond te houden zal plaats vinden op Woensdag 20 Februari a.s. in het Gem. Concertgebouw. Op deze avond zal o.m worden vertoond de Russische film: Moskou de stad der duizend torens" en verder: Rondom het Roode Raadhuis. VEEL ZIEKEN. Wij hebben bij eenige grocte bedrijven te Haarlem geïnformeerd naar het aantal ziektegevallen, dat er in dezen tijd voorkomt Bij de Haarlemsche Machinefabriek v.h. gebr Figee zijn ongeveer 30 zieken op een personeel van 425 man. wat abnormaal veel is. Ook bij Droste's Cacao- en Chocoladefa briek is het aantal zieken abnormaal groot, bij de Werf Conrad daarentegen en bij de Haarlemsche Ban.' komt het niet boven het gemiddelde uit Bij de Haarlemsche IJzer gieterij en de Zeepfabriek Het Klaverblad is het grooter dan anders en onder het rijdend personeel van de NZ.H.T.M. zijn van de 200 man er dagelijks ongeveer 22 af wezig. Op de Centrale Werkplaats is het dubbele van het normale aantal ziek. Gewoonlijk duurt de ongesteldheid niet lang. DE IIEER DRIJVER SPREEKT VOOR „ZIEKENVERPLEGING". De afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging hield haar ledenvergadering Donderdagavond in het Groote Gasthuis onder voorzitterschap van dr. C. L. W. Ruys. Er was aanvankelijk geen enkel lid aan wezig. De rekening en verantwoording van de penningmeesteresse over 1928 sluit met een batig saldo van f 161.68. In het jaarver slag over 1928 van mej. A. Cool, secretaresse, wordt er aan herinnerd dat mevrouw wed C. Westerman—Koch na het in 18 jaar van groote toewijding te hebben waargenomen, het secretariaat in andere handen deed over gaan. Hulde en dank wordt haar gebracht en verheugenis erover uitgesproken, dat zij in andere functie voor het bestuur behou den blijft. In de door het bedanken van dr. Kuipers en het vertrek van dr. W. Beger- man naar Delft ontstane vacatures werd voorzien door de benoeming van dr. Annie Jonker en dr Mees te Santpoort. Zuster Hel- lema vertegenwoordigde de afdeeling ter al gemeene vergadering te Utrecht. De afdee ling telde op 1 Januari 1929 254 leden. Door bedanken en overschrijven naar andere af- deelingen verminderde het ledental met 25. De vergaderingen verheugden zich in groote belangstelling der zusters. Besloten werd tot candidaten der afdeeling voor het hoofdbe stuur te stellen dr. Stuurman te Oegstgeest, directrice vDriest te Zwolle en zr. J. v.d. Hoe ven te Leiden. Nadat er een aantal leden was gekomen, hoewel door de koude veel minder dan an ders. hield de heer J. Drijver een lezing over „Uit het leven onzer vogels". Door natuurlijke oorzaken, zei hij, is in Nederland nooit een diersoort uitgeroeid, wel door den mensch. Toch is Nederland nog het beste vogelgebied van heel Europa en Texel trekt 's zomers vreemdelingen, uit alle landen. Vogelbe scherming vindt hier sympathie bij de massa en sommige vogelsoorten, zooals de kluut, nemen In aantal toe, door die bescherming. Veel soorten zijn in het wild uitgeroeid, zoo als de zwaluw, de nachtreiger, de zwarte raaf, maar nog zijn hier 350 vogelsoorten, die echter weinig Nederlanders alle zullen kennen. Helgoland, de „Vogelwarte" heeft nog meer vogels. Met mooie lichtbeelden, naar foto's van den bekenden vogelkenner A. Burdet verdui delijkte de heer Drijver zijn lezing. Het Louvre vliegt er in HUMBUG. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De Amerikanen zijn onverbeterlijk en we bebben er juLst dezer dagen weer een typisch staaltje van gevonden in de New- York Herald die vertelde dat in New-YorK voor de somma van 10.000 francs een merk waardig historisch souvenir was verkocht nl het bad waarin Marat door Charlotte Cor- day werd vermoord. We willen er hier geen historische studie van maken, maar we heb ben de bewijzen in handen dat het bad van Marat zich nog steeds in Frankrijk en wel in het Musée Grevln bevindt en dat dit het eenig authentieke stuk is. Erger is het nog met schilderijen; een van de meest beroemde experts heeft me eens verteld, dat er in sommige beroemde verzamelingen daarginds geen stuk echt is. En wanneer men de des sous van de dingen hoort, hoe er tusscher. Europeesche opkoopers vla Engeland er. Amerikaansche antiquairs een vaste handel bestaat, waarbij allerlei menschen met be roemde namen betrokken zijn, dan hoeft men zich daarover in het geheel niet te ver wonderen. Hoeveel leden van oud-adellijke geslachten slagen er zoo ln (ze zijn immers geen kooplui, maar ze weten bij toeval dat een oude tante een authentiek doekje hee't enz.) om hun blazoen weer te vergulden. In kunstkennerskringen is dat alles bekend, maar dat de geleerde directie van het Lou vre in Parijs zich rog laat beetnemenda*. is iets wat niet aan ieder bekend is en waar we de bewijzen hebben van hetgeen we gaan vertellen kan het onderstaande tot leering strekken voor hen die zich op het glibberige pad van handel in oude kunst zouden willen wagen. Het meest beroemde schilderij in het Lou vre is ongetwijfeld de Mona LLsa of Gioconda van Da Vinei. Voor een groot deel heeft ze haar beroemdheid te danken aan haar scha king, toen een Italiansche dief haar uit haar lijst sneed en ze eerst een jaar later werd teruggevonden in een dubbelen bodem var een koffer. Maar volgens kenners, zoowel als volgens leeken ls die andere vrouwenfi guur, genaamd de „Bella Ferronnière' eveneens van De Vinei, oneindig veel mooier en aantrekkelijker. Ze neemt dan ook een eereplaats in in het enorme Parijsche mu seum, zoowel als ln alle albums van kunst werken. en zeker hebt ge zoo niet het origi neel dan toch ettelijke reproducties er van gezien zoodat we geen verdere beschrijving hoeven te geven van deze schoone brunette. Maaris de Belle Ferronnière wel echt? is ze wel geschilderd door Da Vinei? Dat is de groote vraag waarop de zeer geleerde direc tie van het Louvre op een gegeven oogen blik zelf geen antwoord heeft durven geven, vreezend inderdaad zich te hebben vergist toen ze het doek als een Da Vinei merkte. Als mer. eens geweten had, dat al die onrust en twij fel slechts werd opgewekt door een handl- gen zakenman, door Sir Joseph Duveen, bij - genaamd „de koning van antiquairs" kort geleden door den koning van Engeland in der. adelstand verheven voor zijn millioenen- schenkingen aan de Engelsche musea is ook een koning van de publiciteit. Toen Duveen in Parijs kwam en het Louvre bezocht, ver telde hij dat een Amerikaansche weduwe van een oorlogsvlieger, Hahn, beweerde, dat zij in het bezit was van de echte Belle Fer ronnière. Hij, Duveen, hield echter vol, da: het doek in het Louvre het echte was waarot- de weduwe Hahn hein,. Duveen, een proces aandeed. Mrs. Hahn heeft haar doek naar Europa gezonden teneinde haar Ferronnière te confronteeren met die van het Louvre. Do beroemdste critici, Roger Fry, Berensen, Venturl zijn er mede voor overgekomen en het Louvre, ln strijd met alle reglementen, want op stuk van zaken ging hot om een quaestle tusschen Duveen en Hahn. Hot het kostbare doek van den muur nomen en naar hot Pavilion du Flore brengen waar do ex perts bijeen kwamen om de beide Da Vinci's(?) aan een streng onderzoek te on derwerpen. Ten slotte kwam men overeen dat die van het Louvre werkelijk van den genialen Leonardo was. terwijl het doek van mevrouw Hahn een knappe copie van vrij recent en datum werd genoemd. De New- Yorksehe rechters hebben zich gebaseerd op het rapport van de deskundigen en Jo seph Duveen heeft 't proces gewonneu.Sir Jo seph ..de kenner die zich nimmer vergist" behaalde daarmede een triomf en de direc tie van het Louvre wenschte zich zelf geluk tegen de voorschriften te zijn ingegaan nu Immers de groote Duveen de authenticiteit had aangetoond! En toch was het Louvre er op ccn heerlijke manier ingevlogen. Want S'- Joseph Duveen, die geregeld met de weduwe Hahn zaken deed. had als handig zakenman deze heele comcdic in elkaar ge zet en aan zyn handelscompagnonne Hahn opdracht gegeven om een sensationeel pro ces tegen hem te beginnen opdat zoo héél de wereld zijn. Duveen's superioriteit in de kennis van oude Italiaansche schilderijen zou vernemen, 't Is hem schitterend gelukt en zijn omzet is er door vertienvoudigd. Héél e schilderljen-koopende Fifth Avenue wilde alleen nog maar Italiaansche meesterwerken wanneer ze door Sir Joseph Duveen waren gezien en goedgekeurd. Het. ls misschien niet ondienstig om op het oogenblik bekendheid to geven aan deze feiten welke het handelsgenie des heeren Duveen aantoonen. Maar de grap, rile op zichzelf aardig is maar lang genoeg heeft geduurd, moet niet worden hernieuwd, nu andermaa' een proces aanhangig is gemaakt door Mrs. Hahn tegen „den koning van do antiquairs", en wel omdat zij beweert een schade van 500 duizend dollars te hebben geleden, wijl het museum van Kat sas Cltv na de uitsprak niet meer haar Leonard da Vinei wil koopen. De handige Amerikaan sche agente komt nu wel met een ander ..oud" stuk aan. en wel een brief van 5 Augustus 1920, van Duveen waarin hU ver klaart dat de Belle Ferronnière van het Louvre geen Leonardo da Vinei maar een Bo'.trafio ls, maar het is nu toch te hopen, dat het Louvre zich niet andermaal zal loe- nen voor een herhaling van deze ccmcclie welke er uitsluitend een van een handig ge wiekst. zakenman ls, die reeds héél de Vcr- eenlgde Staten van „kunst-galerijen" heeft voorzien. Dat hij zijn cliëntèle wil behouden en uitbreiden en daarvoor als reclamemiddel allerlei sensatloneele processen in elkaar timmert ls zijn zaak. maar 't groote Fran- sche Museum hoeft daaraan niet mede te doen. Na de geschiedenis van de Mona Lisa die ten tweeden male zou zijn gestolen 'af faire hier Indertijd verhaald maar waarvan men nimmer het fijne te weten is kunnen komen ondanks alle nasporingen) en van die beelden, de „Lansknechten", die van afge brokkelde voeten waren aangegroeid tot heele strijders in volle wapenrusting, ver dient het voor de reputatie van hot Louvre aanbeveling om zichieen beetje te hoeden voor de koningen en prinsen van de anti quairs. HENRY A. TH. LESTURGEON. Parijs, Februari. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Het bestuur dezer vereeniging deelde ons nog het volgende mede: Een onzer huisbezoeksters kwam ons tien gulden brengen van Iemand, die zelf een voordeeltje gehad heeft. Bij die tien gulden waren de volgende regels gevoegd: ..Daar reikt van den hemel weldadig een hand Om 't lot van den arme te meten. En wie er de handen ook morrende beur. En wie er ook weeklage, steene of treur. Geen arme "wordt immer vergeten". Van een onbekende kwam vijf en twintig gulden binnen Een dame vroeg telefonisch een giro-nummer aan omdat zij ons een extra-gave wilde doen toekomen. Aan allen betuigen wij onztn hartenjktn dank. Op deze wijze wordt het 'werk van de hulsbe zoeksters en -bezoekers gemakkelijk ge maakt. GEMEENTE-DAG WAALSCHE KERK. Woensdag 27 Februari zal ten huize „Wes terhout" van mevrouw Enschedéde Wit. van de Waalsche Kerk gehouden worden, die Westerhoutpark een gemeente-dag voor leden 's middags geopend wordt. Er zal een ver- kooping gehouden worden met attracties voor de jeugd. Ook is er muziek, 's Avonds ver toont de heer A. Burdet zijn bekende vogel film. De opbrengs' ls bestemd ter versterking van de geldmiddelen der kerk, vooral voor d° verwarming. Mevcuw A. RöehDe Vos var. Steenwijk heeft net eere-voorzitterschap van het damescomité aanvaard. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDS BOND Men schrijft ons: De verkiezingscampagne ls ingezet. Maandagavond 18 Febr. c.k. aan vang 8 uur, houden de afdeelingen Haarlem, Heemstede en Halfweg haar propaganda- avond in de groote zaal van het Concertge bouw welke naar vylj ons overtuigd hebben uitstekend verwarmd wordt. Het bestuur heeft Mevr. B. Boon van der Harp te Don Haag bereid gevonden 'ls spreekster op te treden en tevens de tnfe- reelen van de herziene en met nieuwe beel den aangevulde film die op goede muzikala wijze wordt geïllustreerd toe te lichten. Het bestuur rekent op een volle zaal. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de woek van 3 tot cn met 9 Februari zijn te Haarlem voorgekomen 3 gevallen van diphthcritis in één gezin. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van rood vonk. Te Heemstede 1 geval van roodvonk. Te Wijk aan Zee 1 geval van dlphtherltis. Te Bloemendaal 1 geval van roodvonk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Ci». per regel. Dr.H. NANKING'S HAEMOFERRIN Bloedvopir.cna versterkingsmiddel f 2.6O ->.K fles<h. ƒ1.60 p Vz flesch Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. 89) Nu volgde er een moeilijk kwartiertje^ Na dat het pad van den top daalde, wond het zich door een wild ravijn. Een honderd vcet lager was een beek, in den regentijd een bruisende stroom, in den zomer droog. Daarboven hing een dreigends rotsmuur. Samar.tha merkte tot haar schrik dat het ruwe pa"1 hier en daar weggebrok- keld was. Er lagen groote rotsblokken op en hoopjes puin. Klaarblijkelijk was dit pad den laatsten tijd niet gebruikt door de squatters, die ge woon waren geweest daarlangs hun voor raden naar hun >and te vervoeren. Waarom? Ze was niet ln staat, die vraag te be antwoorden, maa* omdat zij geen anderen weg kende, dreef ze haar paard vooruit. Al heel gauw echter meest ze afstappen en den vos bij den teuget leiden. Meer dan eens week het paard snuivend en trillend achteruit, als de losgeraakte steenen donderend ln de beek beneden vielen. Het pad werd steeds smaller. We gaan toch niet terug! zei Samantha. Plotseling werd het pad weer breeder en de laatste helft van dezen gevaarlijken weg was, bij de eerste vergeleken, gemakke lijk. Nu zijn we er door! zei Samantha. Ze kwamen nu in een vruchtbaarder streek, een deel van een groote hoeve Ze was nu geen vijf mijl meer van Roblar af, in rech te lijn tenminste, maar nadat ze de lande rijen zou zijn overgestoken, bleef er nog een moeilijk stuk over. met haast ondoordring baar kreupelhout begroeid. Haar gedachten hielden zich niet meer met Hazel of George bezig. Zij had haar energie geconcentreerd op één doel: Roblar bereiken. Ze kon alleen nog maar aan den weg denken, die wel scheen in te krimpen naarmate zij verder kwam Opeens kwam het antwoord en het kwam tot haar groote ontsteltenis op de vraag van zooeven waarom het pad dat de squatters altijd voor het vervoer van hun voorraden hadden ge bruikt, zoo verwaarloosd was Het was niet meer bruikbaar, want dwars door de velden waardoor zij nu reed, als een dreigende muur tusschen haar en haar doel liep een ver sperring van zes rijen prikkeldraad. Nu het te laat was herinnerde Samantha zich. dat ze van deze versperring iets in de krant ge lezen had. In de afgelooper. zes maanden was de bezitting aan alle kanten met prik keldraad afgezet. Bovendien was de oorspron kelijke bezitting in kleinere deelen verka veld, zoodat er ook afscheidende omheinin gen tusschen de deelen onderling gemaakt waren. Ze steeg af en beek verdrietig naar deze verschrikkelijke hindernis. Kon zij er doorheen breken? Zij probeerde het, maar zij wondde zich de handen aan de scherpe punten. De oogen. waarmee de draden be vestigd waren, wa:en nieuw en stevig in de nieuwe palen gedreven. Twee sterke mamien zouden misschien in staat zijn. in een uur een opening te maken, waar een paard door kon. Met een tang kon het draad In een oogenblik doorgeknipt worden, maar hoe kwam ze aan een tangl Ze moest het paard achterlaten en zich te voet een weg banendat was de eenige mogelijkheid! Ze zond haar rijdier stevig vast niet aan het prikkeldraad, waaraan het zich zou kun nen verwonden, maar aan een dikken tak van een winterharden eik. Ze ontdeed den vos van zadel en deken. Toen klom ze ever het hek en begon haar tocht door de draaJversperring. Ze wondde haar handen en scheurde haar kleeren aan flarden en na een worsteling die eindeloos scheen, bereikte ze den strook kreupelhout, die haar nog van Roblar scheid de. En de worsteung met het prikkeldraad was kinderspel gjweest vergeleken bij die met het struikgewas. Hoe ze daar door ls gekomen, heeft ze later nooit geweten. Binnen twee minuten was ze het snoor bijster en ze vond het niet meer terug. Ze .vas nog een mijl van Roblar verwijderd en ze 'as haar koers van de ster ren af. Ze holde ever de open plekken die ze hier en daar trof. zij baande zich een weg door het kreupelhout, dat een ruwha- rigen Jachthond zou hebben teruggehouden, ze kroop, waar i- niet gaan kon. Scherpe steenen sneden haar in de handen; haar gezicht was vol doornenkrabben, zwart van het vuil, opgezet cn geteekend door gezwollen striemen. Toch liet zij niet af. Toen ze het huis van den dokter bereikte, was ze aan het eind van haar kracht. HL En onherkenbaar! De dokter aanschouw de een vreemdsoortig schepsel blijkbaar een vrouw, in lompen gekleed en bijna niet ln staat om een woord te spreken of zich te be wegen. Maar hij begreep al spoedig, dat dit alles het gevolg vas van een bovenmatige krachtsinspanning Hij greep Samantha bij den arm en hiejp baar naar zijn spreekkamer waar hij het eloctrische licht aanstak. Hij deed een paar opwekkende druppels Water! hijgde Samantha. in eeu glas water Samantha dronk het gretig op. Toen probeerde ze te spreken, maar dat kon nog niet. Doe het maar op uw gemak, zei de dokter. U heeft mij noodig. niet waar? Zij knikte. Dan zal ik me klaarmaken. U zult u wel gauw beter voelen. Drink nog maar wat. Samantha leunde achterover in haar stoel. Binnen drie minuten was de dokter terug Hij was een Jonge man, nog onder de der tig. Een geval van slangenbeet op Sprag- ge's Hoeve. Een meisje ln den voet gebeten, even boven den enkel. We hebben gedaan, wat we konden. We hebben het stevig afge bonden, de wond goed diep gemaakt, hard uitgezogen en nu kom ik u halen. Hebt u dat allemaal zs'.i gedaan? Ze knikte mat een flauwer' glimlach En hoe bent u van Aguüa hierheen go- komen? Langs het afsnljpad! zMaar er ls heelemaal geen afsnijpad meer! Kunnen we niet maken dat we weg komen? Ik kan onderweg wei vertellen! Die zet ls raak. zei hij grimmig. De om weg is groot, maar met de auto kunnen we er toch binnen de twee uur zijn Er is heele maal geen haast! Geen haast? Samantha kwam overeind en keek in een ernstig gezicht. Hij gaf vlug uitleg van zün opmerking* Practlsch ge:proken, hebi u aUes ce- daan wat er te d .en was. Als ze blijft leven, dan dankt ze da' alleen aan u, Het hang1, er nu alleen maar van af. hocve-1 vergift ér ln haar bloed gekomen is. van de sterkte van het vergif, waar nog al eens ve- in Is. Het ls e-n gevaarlijke tij.-, van he; jaar voor slangenbeet En er is daarom nie, zoo vee! haast, omdat als ik op Spragge'.s Ho -va aankom, ze óf u'et meer te helpen zal zijn, óf over het slimste heen is. Hij ging naar buiten. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9