De Mae eiel den Korielvoet FLITSEN EMSER-ZOUT FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 natotjb-histomsche vereextging STADSNIEUWS STANDAARD-THEATER. 'n Zeehond als acteur en een goede oorlogsfilm. Goed verzorgd ziet het programmablaadje er uit, dat de nieuwe directie van het Stan daard-theater haar bezoekers aanbiedt. De directie maakt er haar voornemen in bekend om steeds de mooiste films cp het doek te brengen, een tweede aangename indruk, die de bioscoopliefhebber van de riieuwee exploi tatie ontvangt. Wij voor ons venden altijd de tooneelgczelschappen het aardigste van wat dit theater bood en het spijt ons, dat Mie en Ko, Joop Seegers en hun confrères hier niet weer zullen komen De tijd zal moeten leeren of het publiek twee films per avond zal preferecren boven het gevarieerde program ma van vroeger. Het bezoek var. Vrijdagavond mag geen maatstaf zijn om dit te beoor- deelen, want het was nog onbarmhartig koud op de nauwelijks begaanbare wegen naar de Kleine Houtstraat. In elk geval Deloven de belde film3, die wij zagen, veel. De eerste heefdfilm is een variatie op een Amsterdamsch straatliedje, waarvan de moraal is „Zeg juffrouw pas op Je hondje". De variant bestaat hierin, dat het huisdier in casu een zeehond is. De juffrouw past er slecht op en de losgebroken zeehond blijkt aan wal toeren te kunnen ver richten, die geen enkele Artis-bczoeker ooit van een zeehond in het water heeft gezien en voor de mede-acteurs ook zeer schrik wekkend zijn. Dat alles leidt tot het ontstaan van 6 acten komisch filmwerk en accute lachkrampen bij de kijkers. „De Onbekende Soldaat'1 ts geheel en al een oorlogsfilm, volgens schema „De groote Parade" en „Wings", minder grootsch opge zet, maar in details goed verzorgd met een slot dat bevredigt hoewel het niet conven tioneel is. Een semi-happy end. Den directeur, den heer IT Wansink, zij meer succes gewenscht, dan zijn voorgangers mochten deelachtig worden. CINEMA PALACE. De directie van Cinema Palace heeft deze weck voor een heel aardig programma ge zorgd! Zooals gewoonlijk begint het met kijk jes over de heele wereld; zoo zien we bijv. een cross-country in de omgeving van Parijs met honderden deelnemers, en dat terwijl alles dik onder de sneeuw ligt! Wanneer zouden we zoo'n massa-wedstrijd hier eens te zien krijgen? Heel interessant is verder nog de lndcor-training voor roeiwedstrljden. Hierop volgen opnamen van de sensatloneele gebeurtenissen die zich deze week in ons iandje hebben afgespeeld. Buitengewoon ac tueel! Het eerste hoofdnummer Is Iets bijzonders: „Silvla de Zoeloe", de eerste groote film in de wereld, die geheel door wilden wordt ge speeld. Deze fiim, waarin ook (naturlijk!) een liefdesgeschiedenis is gevlochten, geeft ons een duidelijk beeld op het leven der Zoeloe's, hoe dit geheel wordt beheerscht door angst voor goden en geesten, de rol die de ritueele dansen in het dagelijksch leven spelen, de macht van de toovenaars, enz. Dat het fabriceeren van deze film met groote moeilijkheden gepaard ging, is te begrijpen. De Zoeloe's die geen flauw idee hebben van film, enz. blijken echter geboren acteurs! Zoo is bijv. het spel van het knappe-Zoeloe meisje heel verdienstelijk, terwijl Silvia voor al goed is ln het gedeelte waarin hij aan den martelpaal is gebonden. Deze film heeft groote waarde voor de kennis van dit in teressante volk! Hët tweede hoofdnummer ,.De ober uit Trianon", is een echt type van de Ameri- kaansche happy-end films. Het is een vrij ongelooflijk verhaal, waarin bijv. een koning en een ober-kellner, die samen in een win tersportplaats hun vacantie doorbrengen, al heel vertrouwelijk met elkaar omgaan! Toch heeft deze film veel goeds: Adolphe Menjou speelt de rol van den ober, die verliefd wordt op een millionalrs dochter, op zeer goede wijze. De regie was in goede handen, wat bleek uit een!ge zeer gelukkige kleine vondsten; zoo was de manier waarop Menjou zijn hoed in hetzelfde modeJ bracht als die van den koning, al heel goed te noemen. Dergelijke tafereeltjes, zoo uitermate geschikt voor de film, komen trouwens verschillende malen voor. Het is een aardige ontspanniijgs-film, waarbij men zich niet zal vervelen. SONATEN-AVOND Dinsdag 10 Februari zal een sonatenavond gegeven worden ln het gebouw ..Caecilia" door Jan Hoeben (viool) en Roelof Rijshagen (piano). Het programma vermeldt Sonate No. 8 C- dur van W. A. Mozart, Sonate van Darius Milhaud, Sonate No. 5 E mol van J. 8. Bach en Sonate van César Franck. Geologie, vogels en planten van de Amsterdamsche waterleidingdui nen. In Augustus van dit jaar nam men ons mededeelde op 24, 25, 26 en 27 dier maand, zal te Haarlem de Algemeene vergadering van de Nederlandsche natuur-historische vereeniging gehouden worden, en de Haar- lemsche afdeeling bereid reeds plannen voor om de natuurvrienden uit ons land veel moois en merkwaardigs te laten zien, waar bij naar wij meenen te weten vooral aan dacht besteed zal worden aan de Amster damsche waterleidingduinen, de duinen b'j Bergen en de staatsbebosschingen bij Schoorl. Om de vele deelnemers aan het congres op de excursies goed voor te lichten, heeft de Haarlemsche afdeeling het plan opgevat haar leden van te voren eenigszins op de hoogte te brengen van de te bezoeken gebie den, zoodat deze leden de vreemdelingen een en ander kunnen meedeelen. Daartoe worden inleidingen gehou den door bevoegde sprekers over de verschil lende terreinen, welke, als het weer wat aangenamer is, gevolgd zullen worden door excursies. De eerste Inleidingen zijn Donderdagavond In De Kroon gehouden over de Amsterdam sche waterleidingduinen. Dr. J. F. Steenhuis liet een groot aantal lichtbeelden vertoonen waarop de vorming van den ondergrond in het tertiair en in het diluviale tijdperk, en van den bovengrond aangegeven waren. Spreker wees er o.a. op, dat de waterlei dingduinen reeds lang de aandacht getrok ken hebben als winplaats voor waterleidin gen hij wees op den grooten invloed van den mensch als geologische en biologische factor. De heer J. P. Strijbos sprak over de vogels. Zoo vertelde hij dat in de waterleidingdui nen de griel haar grootste broedgebied heeft, dat stormmeeuw, aschgrauwe kiekendief en sperwer er o.a. broeden. Voorts passeerden wulp en scholekster, strandloopertjes, meeu wen, sterns, kortom de belangrijkste vogels van strand en duinen de revue. De heer C. Sipkes vertelde tenslotte over de planten. Als zijn meening gebaseerd op de resultaten van vele tochten in dit gebied, zeide hij, dat de moerasflora gentianen, orchissen, parnassia verdwijnt tengevolge van de wateronttrekking, dat de droge duin flora kruipend stalkraid, slangenkruid, teunisbloem, viooltje daarentegen niet te lijden heeft van de waterleiding. Als een factor die de flora der duinen ernstig schaadt noemde spreker de konijnen, hij liet hiervan door middel van lantarenpiaatjes, typische voorbeelden zien. De heer Sipkes besprak voorts nog de plantengroei langs der. binnenduinrand en op de zeeduinen. De voorzitter, mr. A. van der Plaats be dankte de sprekers. TOEZICHT L. O. De commissie van toezicht op het lager onderwijs te Haarlem houdt een vergade ring op Dinsdag 12 Februari 1929 des avonds 8 uur ten Stadhuize. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken, 3. Aansluiting L. O. en M. O. 4. Verplaatsing scholen. 5. Verzoek inzage schipper- en woonwagen kinderen. 6. Vaststelling jaarverslag. 7. Benoeming bestuur 1929. 8. Rondvraag. HAARLEM'S TRAMFANFARECORPS. Op Maandag 4 Maart a.s. zal Haarlem's Tramfanfarecorps eene uitvoering geven in de groote zaal van het Gemeentelijke Con certgebouw. Het Mandolinegezelschap „Avanti", direc teur de heer Court, zal medewerking verlee- nen, alsmede het gezelschap van der Hilst. Ook Haarlem's Tramfanfarecorp," zal eeni- ge nummers uitvoeren. DE WEGENBELASTING. Bueciale kaarten geldig tot 15 Maart. De Bond van Bedrijfsautohouders In Ne derland deelt ons mede, dat naar aanleiding van zijn verzoek, de Minister van Financiën heeft bepaald .dat ln verband met de bij zondere vorstomstandigheden, tot 15 Maart a.s. aan alle houders van vrachtauto's op hun verzoek door de ontvangers der Dir. Be lastingen speciale wegenbelastingkaarten zullen worden verstrekt. Deze kaarten gel den voor minstens zeven achtereenvolgende dagen. Tet tarief is per dag 1/360 van he*: Jaarbedrag aan wegenbelasting verschuldigd. Zij, die hun wagens buiten bedrijf stelden, kunnen nu wellicht hun auto's goed gebrui ken. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 60 CU. por regel. HET NATUURLIJK IS ALLEEN VERKRIJGBAAR IN VIERKANTE GLAZEN FLACONS PRIJS PER FLACON11.20 BIOSCOOP LUXOR THEATER „De Caroussel des doods" en „De Millionnair-Politic-agent" met Carlo Aldini. Tn dit theater wordt elke weck een pro gramma vertoond geheel verschillend van dat van een week tevoren. Een paar weken terug zagen we „De doodende kus", toen „Krassin" en nu weer een sensationeel num mer met een artist als Carlo Aldini in de hoofdrol, n.l. in „DeMLlllonnair-Polltie-Agent" Volgens de annonce vereenigt deze artist alle eigenschappen in zich voor een uitste kend filmspel er. Zoo moet hij beter wezen can Harry Piel, sterker dan Luciano Albcr- tini en vlugger dan Douglas Fairbanks. Dat dit zoo is zouden wij niet durven beweren, maar dat het werk van hem ln den smaak valt is v/cl zeker. Freddy Hillock is een all round sportman, doch op een kwaden dag stort hij bij een oefening met zijn vliegma chine naar beneden. Door den schok heeft Freddy zijn geheugen verloren en v/eet hij niet meer wie hij eigenlijk is. De dokter hoopt dat hij door een schok weer het ge heugen zal herkrijgen. Nu volgt een heele reeks van gebeurtenissen, die nog verergerd worden, doordat hij een dubbelganger heeft. De echte Freddy heeft het niet erg pleizierlg in de rol van den gehuwden John, maar deze is ook niet gelukkig zich in het leven van Freddy geplaatst te zien. Het loopt echter voor belden goed af en na een heele serie gebeurtenissen komt de schok waardoor Freddy zijn geheugen herkrijgt. Een pracht film, die alles in zich vereenigt wat den bios coopbezoeker aantrekt. „De Caroussel des Doods" is eveneens een goed werk. We zien hierin een bijna volledig circus en een carnaval zooals we het wel eens op plaatjes In de bladen gezien hebben. Men ziet hier al die beelden bewegen. Kier is ook al veel sensatie in te beleven, we noemen slechts het tweegevecht en dan de doorten- sprong met. de auto over de leeuwenkooi. Waarlijk dit Is ijzingwekkend. De Dultsche reisjes gaan ditmaal naar Dresden, het Elbedal en Zwitserland en het is weer alles schoon. Voor de echte bioscoopbezoekers een pro gramma om te watertanden: want er ls van alles te geniotenspel, sensatie en goede acro batiek, vooral van Carlo Aldini. Voeg daar nog bij dat het in het theater lekker warm is en we kunnen het geheel aanbevelen. R EMBRANDT- THE ATER. Al Jolson in de Jazz-Zangcr. AI Jolson, een van de meest geliefde ca baretzangers van de Vereenigde Staten die vooral als „negerzanger" opgar.g maakte, werd al gauw ontdekt als een bijzonder ge schikt filmacteur, door zijn zeer levendige mimiek. Een van de resultaten daarvan is de flm „De Jazz-Zanger". Als zoon van den cantor Rabinowitz behoorde de kleine Jack der traditie van vijf geslachten getrouw, zijn vader als voorzanger op te volgen. Jackie's aspiratie® gaan evenwel een andere richting uit. hij voelt zich de geboren Jazz-zanger. Het conflict, dat hierdoor ontstaat tusschen den cantor en zijn zoon. heeft tot gevolg, dat Jackie het ouderlijk huls te New-York ontloopt. Zijn arme moeder breekt het hst hart, maar geen woord van verwijt komt van haar Upper». Als Jack na jaren in New- York terug komt, als gevierd, populair jazz- zanger ontvangt zijn moeder hem vol vreug de en geluk, zijn vader wijst hem evenwel de deur. Kort daarop wordt de vader ernstig ziek: de Groote Verzoendag, de heiligste dag van bet Jaar voor de Israëlieten Is daar, het zal de eerste maal, sedert hij cantor is, zijn. dat de oude voorzanger den dienst niet zal kunnen leiden. Zijn eenige wensch Is het, dat zijn zonn Jack in zijn plaats zal willen optreden, hij zou zijn Jongen dan alles kun nen vergeven. Maar deze dienst valt samen met de première van de revue, waarin Jack een der voornaamste rollen heeft. Een ont zettend zware strijd heeft Jack nu te strij den, aan den eenen kant staat zijn liefde voor zijn ouders, aan den anderen kant zijn toekomst aan het tooneel. Gelukkig wint de eerste het Jac zingt het Kol Nidrei in de plaats van zijn vader, die ais hij de stem van zijn zoon boort, zich zielsgelukkig in zijn bed iets opricht om dan rustig en kalm in de armen van zijn vrouw te sterven. Jack heeft zijn kinderplicht gedaan. Als Jack's moeder voor het eerst weer uitgaat, brengt ze een bezoek aan het theater waar Jack optreedt en waar zc hem een van zijn meest geliefde liedjes „Mammy" hoort zingen. Deze boetende film wordt opgeluisterd door de Amsterdamsche synagoge-zangers, die»on- dcr leiding van den heer D. Leeuwin vóór de hoofdfilm ook eenige liederen en gezangen ten beste hadden gegeven. De mooie stem men vormen een harmonisch geheel, het is een genot er naar te luisteren. De Ja2z-zang van Al Jolson wordt gege ven door de Columbia Kolster met dynami sche luidsprekers. De rest van het programma is ook heel goed. EEN GESCHIEDENIS VAM DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelsch van DOUGLAS VALENTINE. 42) En teen, zonder dat or lets bijzonders ge beurde. kwam opeens de waarheid tot me. Het was mijn broer! Ik tikte met een lepel tje op de tafel en riep: Kellner! De man keerde zich om. Ik, wenkte hem. Hij kwam vlak bij me staan zonder me te herkennenik zag er ongeschoren en armoedig uithij wachtte op mijn orders. Francis, zei lk zacht, en lk sprak Duitsch. Francis, herken je me niet? Hij was ongelooflijk blij, dat zag lk. maar hij bchcerschte zich volkomen, alleen zijn lip pen trilden en toen hij mijn ontbijt weg ruimde zei hij op rustïgcn toon: Jawolil. Toen glimlachte hij en lk zag opeens den ouden Francis wear voor ma. Geen woord m.sor, zei hij in het Duitsch. Vanmiddag ban ik vrij. Wacht op mij op de rivier-promenade bij het Schiller-stand beeld om kwart over twee, dan kunnen we een wandeling maken. Blijf niet hier, maar kom terug en ga in bet restaurant lunchen... het is er altijd stikvol; je bent er vrij veilig. Toen riep hij met lulde stem: Zes en twintig afrekenen 1 Zoo was de ontmoeting met mijn broer. HOOFDSTUK XVL Een gelofte aan den Rijn. Dien middag wandelden Francis en ik langs,den Rijnoever tot we een flink eind bulten de stad-waren. Ofschoon ik hevig be nieuwd was om het verhaal te hooien van de avonturen die die lijnen van lijden en< vermoeidheid in zijn gezicht hadden gegrift, liet hij mij eerst mijn geschiedenis vertel len. Francis viel mij geen enkele maal in de rede. Hij luisterde met gespannen aandacht, met een groeiende belangstelling die ik zich op zijn gezicht zag af teekenen. Toen ik klaar was overhandigde ik hem zwijgend de helft van het gestolen document, dat 11c oo Horrelvoet dien nacht ln Hotel Esplanade veroverd had. Bewaar jij het Francis, zei ik. Het ls veiliger bij een eerzamen kellner dan hij een verschoppeling zonder papieren die door de heele Duitsche politie werd gezocht. Er kwam een vaag lachje o<j het gezicht vap mijn broer, maar de ernst keerde er al spoedig op terug toen hij de stukjes papier nauwkeurig bestudeerde. Daarna, borg hij ze in een portefeuille en stopte deze weg ln een heupzak die met een paar knoopen ge sloten werd. De fortoiln is een vreemde godin, Des, zei hij terwijl hij zijn vermoeide oogen over den gouden stroom liet wijden en ze is Jou heel gunstig geweest, want Je weet zelf nog niet eens wat voor een reuzentaak jij tot nu toe volbracht hebt. Ze heeft jou Iets ln handen gespeeld waarvoor minstens vier mannen hun leven vergeefs hebben ge geven, iets dat terwijl ik waakte en terwijl ik sliep minstens een half jaar mijn gedachten bezig gehouden heeft. Wat jij me daar ver telt hebt, werpt in heel veel opzichten licht op het mysterie dat lk in dit verwenschte land moest komen oplossen, maar tegelijker tijd vergroot het de duisternis waarin som mige andere punten ln deze zaak gehuld zijn. Je weet, beste kerel, dat het spel waar- In lk betrokken ben. vóór alles geheimhou ding vraagt en die plicht tot geheimhouding weegt zelfs zwaarder dan de vertrouwelijk heid die altijd tusschen ons heeft bestaan. Dat is dan ook de reden waarom ik je zoo weinig geschreven heb toen je ln Frankrijk was. Maar nu Je door een puur toeval mid den in onze geheimen beland bent, en je werk kranig hebt gedaan, beschouw ik je min of meer als collega en zal ik je alles vertellen wat lk weet. Luister. In het begin van het Jaar trok een brief van een Duitschen geïnterneerde ln een VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1399 VOLKENBOND EN ONDERWIJS. Dezer dagen vertoeft hier te lande prof. Zimmern, onderdirecteur van het Instituut voor intellectueele samenwerking te Parijs gevestigd, een der organen van den Volken bond. Hem is door den Volkenbond opgedragen een rapport samen te stellen, betreffende de wijze waarop in verschillende landen de Vol kenbond in het onderwijs tot de jeugd wordt gebracht. De Nederlandsche commissie voor intellectueele samenwerking, waarvan prof. dr. N. van Wijk te Leiden, voorzitter en mei. mr. E. C. van Dorp te Bloemendaal secre taresse is, heeft dit bezoek aan het ministe rie van Onderwijs voorbereid en maatregelen genomen, dat prof. Zimmern met vele krin gen van het onderwijs ln aanraking zal ko men. Vrijdagmorgen werd een bezoek gebracht aan de Nutskweekschool voor Onderwijzeres sen to Haarlem. Zooals men zich herinneren zal, hebben twee leerlingen dezer kweek school dezen zomer een prijs behaald in den wedstrijd voor het beste opstel over de wijze waarop kennis van het streven van den Volkenbond bij de leerlingen der Lagere scholen zou kunnen worden aangebracht en de manier, waarop de belangstelling daar voor bij hen levendig zou kunnen worden gehouden. Prof. Zimmern en diens echtgenoote woon den het onderwijs in de 2de en in de 4de klasse der kweekschool bij en spraken beiden na afloop der lessen de leerlingen toe, om hen te wijzen op de beteekenis van den Vol kenbond en vooral op den grooten invloed, die van de leerkrachten der lagere scholen kan uitgaan door bij hun leerlingen kenni. aan te brengen van den Volkenbond en hen vertrouwd te maken met de Voikenbonds- gedachte. De hoofdinspecteur van het L.O. in de 4de Hoofdinspectie, de heer K. Brants, was bij dit bezoek tegenwoordig. SCHUBERT HERDENKING. Dinsdag a.s. geeft het Geref. Gemengd koor „Door Zang Vriendschap", directeur de heer F. Pijlman, een concert in de Gem. Concertzaal. Medewerking verleenen: mevrouw J. de Koeyer—Wijland (sopraan), de heer H. Pijl man (aan den vleugel) en de Chr. Muziek- vereeniging „Arti et Religioni" van Amster dam, directeur de heer H. v. d. Horst. Uitgevoerd worden o.m. Mirjams Sieges- gesang (sopraan-solo, koor en orkest) van Fr. Schubert en de 5e Sympbonie Allegro- Andante con moto van Fr. Schubert. JUBILé. Heden is het 12 1/2 jaar geleden, dat de heer J. F. van Halem werd aangesteld als hoofd vertegenwoordiger der Onderlinge Maatschap pij van Verzekering „De Nederlanden". De directeur, de heer T. Verschoor Jzn.. bracht hem de gelukwenschen van directie en commissarissen over, onder aanbieding der gebruikelijke enveloppe, terwijl hem verder namens collega's en het personeel van den binnendienst bloemen en geschen ken werden overhandigd. van de interneeringskampen in Engeland de aandacht van den kamp-censor. Die Duit- scher heette Schulte; hij was gearresteerd in een woning ln Dalstond, den dag nadat wij Dulfcschland den oorlog hadden ver klaard. Daar was alle reden voor, want onze vriend Schulte a!Jn werkelijken naam we ten we niet was bij mijn chef bekend als een van de brutaalste en meest succesvolle spionnen die ooit op de Britsche eilanden hebben geopereerd. Daarom werd ook scherp toezicht gehou den op zijn correspondentie en op een dag kregen we den bedoelden brief in handen. Zoo op het oog was het een verbazend on schuldig schriftstuk, maar de expert die het onderzocht ontdekte al gauw een code-sys teem ln de onbelangrijke mededeelingen over het dagelijksch leven in het kamp. De brief bleek een mededeeling te zijn van Schulte aan een derde omtrent een zelcer document dat. naar de schrijver meende, voor dien derde van ontzaggelijke beteekenis moest zijn om het in handen te krijgen. Want hij bood het document aan dien derde te kooo voor zulk een buitensporig bedrag dat het de ern stige aandacht van onzen geheimen dienst trok. Als de helft van het bedrag gestort was op de rekening van den schrijver bij een bepaalde bank in Londen, ging de brief voort, dan zou die schrijver onmiddellijk de plaats melden waar het document in kwestie te vinden was. Het was een klein kunstje om Schulte een brief te sturen waarin de derde verklaarde DE RAMP (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. STOFZU1GERHUIS MAERTLNS BARTELJORlSSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex KJop-Veeg-Stofzuigers.f175. HEDEN rELÉFONloCri AANGESLOTEN No. 12366 - J. KOENE Co. LOOD- EN Z1NKWERKERSBEDR1JF ELECTRO-TECHNISCH BUREAU. 5 CLINGE DOORENBOS. A.s. Woensdagavond zal Clinge Doorenbos hier zijn levensliederen voordragen, zijn vrouw zal hem op de piano begeleiden. Zooals hij zelf zegt, zijn het intieme brui loftsavondjes met die uitzondering dat men vrij is van een cadeau te geven Wat aard en voordracht zijner liederen betreft, weet men bij ondervinding dat ieder jong en oud van dezen .avond gebruik kan maken. Wij twij felen dan ook niet of de Schouwburg aan den Jansweg zal wel gevuld zijn. PIANO-AVOND GEORGE VAN RENESSE Onze oud-stadgenoot George van Renesse, thans te 's-Gravenha- ge woonachtig, zal Maandagavond in den Stadsschouwburg' een piano-avond geven. Hij verleende o.a. op 22 Januari op het con cert van de Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap" zijn me dewerking. Het pu bliek bracht hem bij die gelegenheid een ovatie. Onze medewer- .ker G. J. Kalt schreef hierover in ons num mer van 23 Januari o.a. het volgende: Geen genrespeler dus, doch een pianist van grooten stijl. En mede om deze reden een kunstenaar met een schitterende toe komst. Ik voel in hem den geboren orkest leider". En over den Sonaten-avond door George van Renesse in 1924 te Aerdenhout, schreef onze medewerker Karei de Jong o.m. het volgende: „George van Renesse is eigenlijk wat men noemt nog pas de kinderschoenen ontwassen. Was het dan geen zelfoverschatting, om zich aan werken te wagen, welker vertolking gerijpte kracht en bezonkenheid eischt? In geen deele. We hebben hier blijkbaar met een merkwaardig zeldzaam voorbeeld van tech nische en geestelijke vroegrijpheid te doen. HU toonde rijp meesterschap en de aanwe zigheid van temperament is daarbij zeker toe te juichen. Wie op zijn leeftijd dat pres teert, zal waarschijnlijk nog wel van zich doen spreken. Deze avond is voor beide jonge artlsten een groot succes geworden". (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) dat hij met zijn voorwaarden accoord ging om het geld op de aangegeven bank te stor ten. Schulte's antwoord werd natuurlijk weer onderschept. Het adres dat hij opgaf was een huls ln een van de buitenwijken van Kleef. We hadden er geen Idee van wat voor do cument of het was, maar de ontzaglijke waards die het vertegenwoordigde in de oogen van den sluwen Schulte, maakte het buitengewoon wenschelijk dat we het zoo spoedig mogelijk in handen kregen. Vier- van ons werden uitgekozen voor het gevaarlijk karwei om naar Dultschland te trekken en het koste wat het wilde te probeeren er ons in het aangeduide huis in kleef meester van te maken. We moesten elk langs een andere route en met andere middelen Duitschland binnen komen en van verschillende kanten naar Kleef, dat zooals je weet dicht bij de Hol- landsche grens ligt, trekken. Het zou te lang duren om je alle bijzonderhe-'en te vertel len van de manier waarop wij te werk gin gen en van de wijze waarop we probeerden binnen te komen. Maar ik wil je wel zeggen dat ik van het oogenblik af dat lk over "de grens kwam. tot de overtuiging kwam dat een onbegrijpelijke en sterke macht zich te gen mij had gekeerd. (Wordt vervolgd.) George v. Renesse

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6