H. D. VERTELLINGEN De Man met den Horrelvoet FEUILLETON. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 (Nodrulf Terboden; «uteursrecbl voorbehouden.) Het Slachtoffer door WILLY VAN DER TAK. Daar wordt vcol geschreven over slacht- ovfers van de kou. over bevroren neuzen en gesprongen waterleidingen, en breedvoerig uitgeweid over de eindelooze ellende, die de vorst van de laatste week veroorzaakt heeft. Dat is van geen belang. Daar zijn niet vele slachtoffers van de kou, er zijn er zelfs niet enkeleer is er maar één en hij is Het Slachtoffer. Ik ken hem en het is hem duidelijk aan te zien en aan te hooren, dat hij het eenige, het absoluut eenige slachtoffer is mocht ge het niet willen gelooven, vraag het hem zelf dan maar, en hij zal het volmondig be amen. Andere menschen last van de kou? Och Jawel,.maar vergeleken bij hem Menschen, die er nog veel erger aan toe zijn? Best mogelijk, maar die waren er niet zoo weinig op voorbereid als hij Hij is totaal van de wijs. Zijn vredig voort kabbelend bestaan is ontwricht waarom moest dit alles hem, Juist hém van de vele milliard.én menschen, die de aarde bevol ken, treffen? Hem, die altijd zoo zorgvuldig en angstvallig voor eigen comfort had ge waakt, die woonde in een huis met centrale verwarming, en warmwatervoorziening, en duizenderlei gemakken, met tot in de puntjes getraind personeel? Alles alles had hera verlaten: de ver warming was met een knal uit elkaar ge sprongen, do warmwaterleiding bracht slechts onaangename geluiden voort, als je de kraan openzette, en de koudwaterkranen produceerden ijspegel na ijspegél. Het reser voir van zijn auto was bevroren, en het eten, dat. van den kok kwam, glinsterde van het ijs als het ter tafel verscheen. De eerste dagen (de rest van de familie zei, dat het heelemaal zoo erg niet was, er brandden drie open haarden ln huis en ln do zitkamers wAs het heerlijk) was hij woe dend. Hij liep roud met een gezicht als een donderwolk, vloekte achtereenvolgens de vorst, de slechte waterleidingen en alle huis- genooten uit en kroop 's avonds met een COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. Bevordering aansluiting L. O. en M. O. Verplaatsing van scho len. Onderwijs aan schippers en woonwagenkinderen. Dinsdagavond vergaderde de commissie van toeeleht op het lager onderwijs te Haar lem onder voorzitterschap van den heer Vin cent Locs j es. Na de opening der vergadering, heette de Voorzitter de aanwezige nieuw benoem de leden der commissie welkom, daarbij den wensch uitende, dat zij in de commissie in het belang van het onderwijs mogen werk zaam zijn on mede tot voldoening van zich zelvcn. Behandeld werd het agendapunt aangaan de Aansluiting van het L.O. en het M.O. De afdeellng Haarlem van het Ned. On derwijzersgenootschap had tot B. on W. het verzoek gericht over te willen gaan tot het stichten van een plaatselijke commissie, be staande uit leerkrachten werkzaam bij het Lager Onderwijs en Middelbaar Onderwijs, welke commissie tot taak zal hebben een goede aansluiting tusschen L.O. en M.O. te bevorderen. In de toelichting werd opgemerkt: ..Daar de lagere school nooit mag zijn opleidings school voor het Middelbaar Onderwijs (slechts een zeer klehi deel der leerlingen goat over naar het M.O.) zal er nooit een nauwe aansluiting kunnen zijn, de leerling zal altijd een sprong moeten maken. Een permanente commissie zou B. en W. kunnen voorlichten aangaande alle kwesties, die met de aansluiting samenhangen. B. en W. hadden het advies der commissie gevraagd. Het praeadvies yan het bestuur luidde De Commissie waardeert het werk, dat te Haarlem reeds vrijwillig tot stand kwam tusschen leerkrachten van M.O. en L.O. De piuiten voor het examen zijn na onderlinge samenwerking opgemaakt en dit is reeds een goed begin met het oog op het thans weder verplicht gestelde examen. Maar d.e aanslui ting van L.O. en M.O. vraagt meer dan het stellen der exemen-elsc.hen. Niet alleen geeft de toepassing der examenpunten nog aanlei ding tot het stellen van allerlei vragen doch ter wille van de leerlingen moot met meer factoren rekening gehouden worden. Om den ove, gang der leerlingen gemakkelijker te maken, zou het ook gewenscht zijn, dat er overleg gepleegd werd omtrent geschiktheid der leerlingen, daar geschiktheid nog iets EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit h et Engelsoh van DOUGLAS VALENTINE. 45) Dat geloof ik niet, antwoordde ik. Het is niet die jachtpartijen op het land goed natuurlijk stampvol met allerlei men schen gasten, bedienden, jagers en drijvers cn weet ik wat, al meer. Zoowel jU als ik ken nen Duitsch en we zien er haveloos genoeg uit; het moet een klein kunstje zijn om bij die jachten een of ander baantje te kiijgen, zonder dat Monica er den minsten last van lrrljgt. En vriend Horrelvoet zal wel niet denken dat wij onder deze omstandigheden zoo dicht bij de grens durven komen. Die verkeert ln de veronderstelling dat ik op weg ben naar de Zwltsersche grens; het laatste scoor dat ik in Berlijn heb achtergelaten le'-'t naar Miinclien. Het resultaat van onze bespreking was ten slotte dnt wp besloten dlou zelfden avond nog op weg te gaan naar Sch'oss Bellevuo. Mijn broor zou niet naar het café teruggaan; bij hti huidige gebrek am mannelijk perso neel overal en de mogelijkheid oui hier of daar hooper loon te vinden was een dargo- ipke verdwijning nie'.s buitengewoons en als onuitstaanbaar humeur in bed. Hij wist niet, dat de rest van de familie verruimd her ademde, als hij verdwenen was Nu, het was.... het waseen schan daal! Stel je voor,de krankzinnigheidde belachelijkheid.... de beieediging als je je arm buiten bed stak werd hij gewoon koud! Zijn arm! Zijn hoogsteigen arm! Als je je 's ochtends waschte met een lamlendig beetje water uit een kannetje, dan vroor je op je plaats vast, omdat je voorganger bü de eenige waschbak, waarvan de afvoerbuis niet bevroren was, water op den grond gemorst had, en als Je later je haar wilde kammen, bleek het in zonderlinge formaten op je hoofd vastgevroren te zijn! Nee, Het Slachtoffer, dat was hij. Zooveel ellende, zooveel lijdendat was niet om uit te houden! Toen ik er een dezer dagen een condoléan ce-bezoek af ging steken vond Ik de heele familie verzameld bij een heerlijk brandend vuur, en de heer des huizes zat ln een hoekje te mokken met zijn ulster aan en zijn hoed op. en zei, dat niemand wist wat kou lijden eigenlijk beteekende behalve hij. De familie gnuifde wat naar mij, maar wendde snel haar grinnikende gezichten van hem af, want als een bevroren humeur los barst, zijn de erupties gewoonlijk zeer heftig. En hij bleef den heelen avond in ziju hoek zitten pruilen. Over hoe erg hij 't toch wel had. En hoe weinig sympathie Je rnedemen- sc.hen toch voor je over hadden. En dat bij vanochtend met ijskoude voeten op z*n kan toor was gearriveerd. En dat hij veel liever naar bed zou gaan dan hun lichtzinnige praat aan te hooren, maar dat 't daar heele maal niet om uit te houden was. Knzoovoorts, enzoovoorts.. Twee dagen lang hield hij het vol, man haftig, heroïsch.... Op het oogenblik zit hij in een hotel, en moppert omdat ze het er zoo krankzinnig warm stoken, en omdat de kleur van het tafelkleed in zijn zitkamer vloekt bij het vloerkleed. Het Slachtoffer anders is dan bekwaamheid. Ook over de rapporten, die van invloed kunnen zijn op de toelating, zou gesproken kunnen worden, over huiswerk, enz. De Commissie van Toezicht wenscht daar om het verzoek van het Ned. Onderwijzers Genootschap te steunen, waar zij B. en W. ultnppdigt een permanente commissie van overleg in te stellen. Naar aanleiding van dit prae-advics ont stond een vrij uitvoerige gedachtenwisseling. De heer D1 k gevoelde niet de behoefte aan een commissie gelijk het Ned. Onderwijzers genootschap wil. Hij vreesde dat dan een te sterke invloed van het M.O. op het L.O. zal uitgaan. Bovendien alles gaat te Haarlem goed. Waarom dan ln Haarlem noodig de rompslomp van een commissie. Indien het echter mocht komen tot de instelling van een commissie en die niet meer is tegen te houden, dan wenschte spr. dat in de com missie vertegenwoordigers van de vakorgani saties zouden zijn. De heer B 1 e e k e r die de zaak bezag van het standpunt van het M. O. verdedigde de instelling der commissie. Verschillende an dere leden betoonden zich ook een voorstan der van de commissie. De heer Broekhui zen oordeelde dat het niet noodig is dat er een commissie komt, omdat er reeds een samenwerking is tusschen de leerkrachten van het M.O. en het L. O. Ten slotte kwam het praeadvies van het bestuur in stemming. Het werd aangenomen met 13 stemmen voor en S tegen. Tegen stemden de leden Broekhuizen, Dik en Jan sen. Het volgende pimt gold Verplaatsing van scholen. Over die aangelegenheid deed de wethou der van onderwijs mededeeling van de voor nemens van B. en W. bij de behandeling der gemeentebegrootlng. B. en W. deelden breed voerig aan de commissie mede hetgeen bij het college in overweging is. Het komt ln het kort neer op het volgende A. School 9 bij het begin van den nieuwen cursus het gebouw aan de Tempeliersstraat te doen ontruimen en hare 0 klassen on der te brengen: gedeeltelijk aan het Leid- sche Plein, in het gebouw van school no. S (2 klassen), en de overige (3) klassen in het gebouw van school no. 19 (aan de Prins Hen drikstraat no. 1). B. School no. 31 (Klein Heiligland) over te brengen, maar dan.in klasseverband en met haar eigen personeel naar de nabij gelegen gebouwen aan de Botermarkt Tuchthuis straat, waarin nog 4 lokalen beschikbaar zijn. hij formeel zijn betrekking opzei zou dat maar tot allerlei ongewenschte vragen lei den. Zoo liepen we terug naar de stad in de toenemende duisternis, kochten een kaart van de Rijnstreek en een paar rugzakkeu en sloegen In een groot warenhuis een kleinen voorraad levensmiddelen ln: biscuits, cho colade, een paar worsten en een stuk of wat fleschjes rum. Daarna nam Francis mij mee naar een klein restaurant waar hij goed be kend was en stelde mij aan een vriendelij ken eigenaar, het joviale type van een Rijn lander. voor als zijn broer die pas tilt het hospitaal ontslagen was. En het viel mij niet moeilijk esn alleszins geloofwaardig verhaal te vertellen van de krijgsverrichtingen aan de Soaime, die ik had meegemaakt. Na onzen maaltijd bestudeerden wij de kaart. Ik schat dat Bellevue hier ongeveer vijftig mill vandaan ligt. zei Ik. Ik zou zeggen dat we 's nachts moeten wandelen cn ons over dag ergens schuilhouden, want een hotel of een logement komt voor mij niet ln aanmer king omdat ik geen napieren heb. En we moeten zooveel mogelijk uit de buurt van den Rijn blijven, want anders komen we door Wesel. Dat is een garn'zoen, dus we kunnen boter daar vandaan blijven. Francis knikte. In dezen tijd van het Jaar kunnen we rekenen op twaalf - uur duisternis, ging hij voort. en sis we voldoenden tijd er af ne men voor den omweg dien we moeten maken, voor rust en eventueel verdwalen, zon ik O. Voor de school voor uitgebreid lager onderwijs lett. B. een nieuw gebouw te dóen stichten iu het noorden der gemeente. Als geschikt terrein, daartoe komt het college voor eeii gedeelte grond ten westen van het ..Huls te Zaahen" en even noordelijk van de Zaanenlaain. B. en W. brachten verder in herinnering dat de voorgenomen ontruiming van het schoolgebouw aan de Tempeliersstraat ver band houdt met een andere bestemming aan dat gebouw te geven ten dienste van het middelbaar onderwijs (nl. om het dienst baar te maken ter huisvesting van de mid delbare meisjesschool). Het advies der commissie werd over die voornemens van B. en W. gevraagd. In het praeadvies van het bestuur werd opgemerkt: School no. 31 zal 1 September nog slechts 3 klassen tellen en de commissie zou zich in principe kunnen vereenigen met het over brengen van deze klassen in schoolverband naar de scholen aafi de Botermarkt. Doch B. en W. geven niet aan, waar de klassen van school B. O. I, thans nog ondergebracht in het gebouw aan het Klein Heiligland, zul len blijven. Het is niet waarschijnlijk, dat school B.O. I reeds met September kan over gaan naar het gebouw aan het Prinsen Bol werk. Is dit laatste wel het geval, dan zal over plaatsing van 3 klassen van school no. 31 naar de Botermarkt alleen minder aange naam zijn voor de Vereenlglng K. en O., die kort geleden eenige leegstaande lokalen in genoemd gebouw betrok, doch dit mag voor ons geen reden zijn de overplaatsing te ont raden. Mocht school B.O. I nog lokalen ln het ge bouw aan het Klein Heiligland noodig heb ben, ('an adviseert de commissie nog één Jaar te wachten met ontruiming van het gebouw en den bestaanden toestand nog één jaar te handhaven. Met het overplaatsen van de leerlingen uit school no. 9 naar twee andere scholen kan de Commissie zich niet vereenigen. Zij wenscht. eeu school die met September 1929 r.og 146 leerlingen telt, nog twee jaar te behouden in schoolverband. Dat dit school verband gehandhaafd zou blijven, indien twee klassen gingen naar het Leidscheplein en 3 Jassen naar de Prins Hendrikstraat wordt door haar ten sterkste betwijfeld. Bo vendien wijst de commissie er op, dat de toe neming van school no. 19 van dien aard is, dat in het gebouw vermoedelijk geen drie lo kalen beschikbaar zullen zijn. Het is stellig te verwachten, dat klasse 3 een pa ralleiklasse noodig heeft en het is zeer dï vraag of klasse 2 ook niet gesplitst zal moeten worden. Reeds vroeger wezen wij op de wenschelijkheid om voor de ouders, die uit Indlë komen eh scholen voor hun kin deren vragen, enkele plaatsen open te hou den op de Opleidingsscholen en de klassen bij den aanvang van den cursus niet tot het maximum te bezetten. De Voorzitter voegde daaraan nog toe, dat het bestuur zich verder vereenigen kan met het voornemen ter zake van een nieuw gebouw voor een school voor UL.O. in het noorden der gemeente. Dat dient dus in het praeadvies van het bestuur nog te wor den opgenomen. Na eenige besprekingen vereenigde de ver gadering zich met het praeadvies van het bestuur. Verder hadden B. en W. nog advies van de commisri^ gevraagd terzake van Onderwijs aan schipper- en woonwagenkinderen. B. en W. deelden- mede, dat ze wenschter te overwegen deze kinderen in één klasse te vereenigen, waar ze' Individueel onderwijs naar behoefte kunnen ontvangen. De voorzitter deelde mede, dat inmid dels het college van B. en W. deze aange legenheid reeds heeft ter hand genomen. Fr zal een klasse voor deze kinderen worden in gericht voorloopig bestaande uit 10 kinderen. Het is dus niet meer noodig dat de commis sie nog advies uitbrengt. Nadat er een paar kleine opmerkingen over gemaakt waren werd hetjaarverslag vast gesteld. DeVoorzitte r bracht woorden van hul de aan mej. Berdenis van Berlekom voor de uitstekende wijz6 waarop door haar het ver slag was samengesteld. De aftredende leden van het bestuur der commissie werden herkozen, terwijl in de vacature de Liefde werd gekozen, de heer M. J. Bleeker. De heer Bleeker zal als tweede secretaris der Commissie optreden. Na rond vraag werd de vergadering gesloten. EXAMENS Bij de praktijkexamens van de Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen slaagden voor Boekhouden van de 39 candidaten: A. Buy- tendijk, J. A. v. Amelrooy, H. Prins. J. H. Vreem, A. M. C. Verpoorten, allen te Haarlem, C. Hoogendijk te Hëèmstede en J. M. Duin hoven te Hillegom; Fransche Handelscorr. van de 4 candida ten: Mej. E. M. Piek en G. Mever te Haarlem Duitsche Handelscorr. van fs 10 candida ten: Mej. M. J. Fibbe, J. Aaldertsz te Haarlem, A. Mookhoek te Velsen en N. de Groot te Beverwijk. Engelsche Handelscorr van de 21 candida ten: J. Mulder, Mej. J. G. v. Zurk, W. Duyts Jzn., M. Bekker. A. Grillis, allen te Haarlem en C. Denijs te Heemstede. zeggen dat we over drie dagen bij Bellevue moeten aankomen. Als het weer behoorlijk blijft, zal het wel gaan, ma'ar als het gaat regenen, wordt het een dulvelsch werk. Mijn broer kon zich volkomen met mijn plan vereenigen. Dien avond om half acht stonden we met onze bagage op onzen rug aan den buiten rand van de stad bij het begin van den weg naar Crefeld. In een van de zakken van de overjas, die ik me bij mijn vlucht uit Haase's kelder toegeëigend had, had ik een automa tisch pistool gevonden dief soort bezoekers kwamen daar!) dat geheel geladen was. Jij hebt het document. Francis, zei ik, je moest dit er maar bij namen. En ik stak hem het wapen toe. Francis maakte een afwerend gebaar. Houd het Liever zelf, zei hij grimmig, het kan je misschien van dienst zijn in- plaats van een paspoort! Terwijl lk het pistool weer in mijn zak liet glijden, voelde lk een kouden regendroppel op mijn neus. Wel allemachtig, riep ik, het begint te regenen. Zoo was het begin van onzen tocht. Het was ln één woord een nachtmerrie. De regen hield geen oogenbllk op. Overdag rilden we van kou, terwijl we in onze door weekte kleeren ln een of andere droge grep pel cf in eeu dicht kreupelhout kropen, met pijnlijke ledematen en gezwollen voe'en, steeds bevreesd voor ontdekking en opziende tegen het vallen van den avond als we onzen tocht zouden moeten hervatten. Maar als KERK EN VREDE. De. afdeeiing Haarlem en omstreken van de vereeniging „Kerk en Vrede" belegde Dinsdagavond in. de Luthersche Kerk een ver gadering, die niet druk bezocht was. De voorzitter, Ds. J. M. Leenöertz, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna hij het doel der vereeniging uiteen zette. Hij dankte het kerkbestuur der Evaog. Luth. Kerk voor het afstaan van het kerk gebouw, en den organist voor de vriendelijk heid, om den avond met orgelspel op te luis teren. Na gemeenschappelijk gezang en gebed kreeg Ds. J. W. K. Hoevers, Evang. Luth. predikant te Den_ Haag, het woord voor een rede over het onderwerp: „De kerk en de oorlog". Hij herinnerde aan de woorden in het Bij belboek Jesaja, dat men geen vertrouwen moet schenken aan paarden, wagens en oor logswapenen der menschen, maar aan' God, die Zijn werk doet. Er zijn menschen, die wei op God willen vertrouwen, maar die voor alle zekerheid toch ook het kruit droog'wil len houden. De vereeniging „Kerk en Vrede" propageert echter, om vooral op de geestelijke kracht van God te vertrouwen. Er is een r.ijd geweest, dat de menschen dweepten met den oorlog; dat was in den riddertijd, toen persoonlijke moed nog toegejuicht werd. In den tegenwoordigen tijd kan dit ridderlijke echter niet meer bestaan. De huidige oorlog is een kapotmakerïj op groote schaal, zondei dat men er iets van merkt. Zij, die de ver nielende bommen uit de lucht naar beneden werpen, weten niet wie zij er door treffen. Vroeger gold de oorlog als een rechtsmiddel dat in het uiterste geval werd toegepast. Thans is de oorlog een machtsmiddel. Op merkelijk vindt spreker het, dat door eeu groot aantal menschen in deze dagen zoo weinig belangstelling voor deze zaak getoond wordt; die van mcening zijn, dat voorloopig geen oorlog meer zai komen, omdat de laat ste wereldkrijg een te -gevoelige les is ge weest- Spreker betreurde het, dat er zelfs nu nog kerkgenootschappen zijn, die hel openlijk afkeuren dat men in den naam vau Christus tegen den oorlog ageert. Ook zijn er menschen, die den oorlog nog beschouwen als een noodzakelijk kwaad; als een natuur ramp, die men kan bejammeren, maar die men toch niet ontloopen kan. De meeste, menschen zijn echter tegen den oorlog, behalve tegen den oorlog, die als ver dediging tegen den aanranaenden gewelde naar geldt. Een volk, rlat zic.h niet verdedigt, is laf. Maar men moet niet aan alles den naam van verdedigingsoorlog geven. De oor log is wreed, is kostbaar en strooit verderl en ellende om zich heen. Ds. Hoevers zette uitvoerig het standpunt van ae Kerk legen den oorlog uiteen. Laten we het vraagstuk niet-trachten op te lossen met het uitspreken van een groote hoeveel heid Bijbelteksten. Men moet niet vragen naar de letter, maar naar den geest van het Christendom. Wie zal het nu nog durven wa gen cm, met het oog op het Christusbeeld ge richt, naar eer en geweten Gods zegen over de huidige giftgassen en giftbommen af te smecken? De geest van het evangelie is de liefde. De kerken moeten het zout van het leven zijn. De kerken hebben in deze dingen eer. groote roeping te vervullen. Wij moeten God en Christus niet ln een porceleihkast zetten, met de bedoeling om er alleen af en tóe -maar naar te kijken- Zij moeten-altijd in ons volle leven staan. De kerken hebben volgens spre ker tot taak, zich tegen den oorlog te këeren Hij betreurt het, dat er zoo weinig energie ln den Volkenbond gevonden wordt. Na tien jaar heeft daar nog niemand den vinger dur ven uitsteken om tot volledige ontwapening te komen. Ais na negen jaar een Nederland - sche minister den moed heeft, om -in den Volkenbond voor te stellen, niet om de ont wapening in te voeren, maar om er alvast eens over te denken, dan schrikt de Vol-1 kenbond en dan zegt men tot dien minister toch niet aan zulk een gevaarlijk ding te denken. Daarom moeten de kerken gaan nel- pen. De Christenheld moet den mondopen doen en doodeenvoudig aan de volken vra gen, hun eens gegeven plechtig wóórd te houden. Hij meent, dat de kerken resultaat met haar actie zullen bereiken, al was het alleen maar, dat de menschen tot nadenken worden gebracht. Positief kan de kerk misschien niets bereiken, maar men kan er toch toe samenwerken, dat zij niet staat aan de zijde, waar zij niet behoort te staan. Laat de kerk nooit den oorlog helpen en Gods zegen over de wapenen afsmeeken. Al moes ten de kerken ondergaan in den strijd tegen den oorlog, dan zou dit een eervolle dood zijn. Daarom moet men het .geweten van. de. kerk wakker schudden. 'Wit hebben de kerk te. lief om haar onmachtig en voor uitgediend te verklaren. Wie zegt, dat de kerk niet. deugt, die velt het vonnis over zichzelf. Laten wij er ons goed van doordringen, vöor welke moeilijke dingen wij komen te staan. Ais wij Christenen willen zijn, moeten wij offeren, zonder offer wordt nooit een oogst bereikt. Om den oorlog te bestrijden moeten we niet togen het hoogste offer opzien, aldus ein digde spreker. Ds. Leendertz sprak een kort slotwoord waarbij hij aan Ds. Hoevers dank brach: voor zijn ernstig woord. Spreker hoopte, dat dit de aanwezigen tot nadenken zou stem men. De bijeenkomst werd met gezang en gebed gesloten. Spartanen doorstonden we de beproevingen en den derden avond omstréeks acht uur. terwijl we met voeten die ontzettend pijn deden over den weg van Kleef naar Calcar sjokten, werden we plotseling verblijd door het gezicht van een "uitgestrekt, massief ge bouw, met torens aan de hoeken, dat door een hoogen muur van den weg was afge scheiden. Bellevue! zei ïk tegen Francis, terwijl ik met mijn vinger naar 'het slot wees. We sloegen een zijweg in, klommen over een houten palissadeéring, en staken de vel den over in de hoop op die manier aan de achterzijde van het park te komen. We pas seerden een paar boerderijen, zwijgend en donker in den nacht, gingen een poort door en bereikten een groot grasveld, waar we weer op den muur stuitten die om het ter rein van het slot heenliep. Ergens achter den muur brandde een vuur. Op hetzelfde oogen- blik hoorden wij stemmen, luide stemmen die Duitsch sprakeir. We slopen over het grasveld naar den muur. Ik duwde Francis op, zoodat hij ever den muur kon kijken. Na een oogenblik soroog bij zacht naar beneden, den vinger op de lippen. Soldaten om een vuur, fluisterde hij. Er schijnen hier troepen ingekwartierd te zijn. Kom meewe zullen eens verder kij ken. We slonen geruischloos langs dén muur die een eind verder naar rechts omboog en gingen vonrf tot we ten slotte bij een kleine ijzeren ponrt kwamen. Die stond open- We luisterden. Het geluid vau de stemmen was hier minder du'delijk. maar we zagen '.NGE ZONDEN MEDEDEELINOEN 60 Ceott "STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORIS5TR A AT IQ Telefoon No. 10756 APEX ELECTR SCHE WASCHMACHINB& f275 VISSCHERIJFILM De gestrenge koude heeft rondgewaard in de rangen der Haarlerasche huisvrouwen- Presidente en vlce-presidente van de aföee- ling Haarlem der Vereeniging vau Huis vrouwen konden de bijeenkomst van Dins dagavond in den schouwburg aan den Jans- weg niet openen, zoodat een bestuurslid dit deed. En het publiek was ook niet zoo talrijk als wij dat op de vergaderingen dezer ver eeniging gewoon zijn. Desalniettemin vertoonde de heer Ver meulen, uit IJmuiden, met groote opgewekt heid, de mooie visscherijfllm van de Poly goon. Spr. begon met een korte inleiding waar van de grondtoon was: „Eet meer visch!" „Visch is gezond en licht verteerbaar", al dus de inleider. „Eet visch als je jong en eet visch als je over de 50 bent. Daartusscben- door kan je ook wel eens vleesch eten, maar vergeet ook dan de visch niet. En na je 50e: visch en nog eens visch en liefst heele maal geen vleesch meer. En vraag niet altijd naar tarbot, tong en kabeljouwstaart; als je niet te veel kunt betalen is een gpedkoopere VLscbsoort óók best. Vindt u vlsch-schoon- maken zoo'n vies werk? Och kom, dat veran dert op den duur ook. In Amerika koop je nu al 'n pakje visch, kant en klaar, om zóó in de pan te doen. En zoover komt het hier ook nog. Dan zal er dus een eind zijn aan alle bezwaren." En daarna werd de film vertoond en wa ren we gast aan boord van het Hospitaal - kerkschip „De Hoop", dat altijd met de trawlervloot mede uitvaart. Het Ned er land - sc.he volk behoort meer belangstelling voor dit mooie en nuttige werk té toonen en nipt den geheelen steun van f 2O.C00 voor reke- nig van de overheid te lateni Vervolgens kwam de eigenlijke visscherij- film met tal van Interessante beelden uit hpt. visschersleven. In de pauze was er gelegenheid in de kof fiekamer de modellen van de netten, die by de visscherij gebruikt wórden, te bezich tigen. Cmt. ORANJEVEREEN1GING. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana houdt de Chr. Oranjever- eeniging Haarlem-Noord aan den avoud van 30 April een feestelijke vergadering, waarin onder meer het vaandel der vereeniging zal onthuld v/orden. Medewerking op dezen avond zullen onder meer verleenen de Chr. Jongelingsvereenlglng „Theofilus" die een tooneelstukje zal opvoeren en het muziek- ensemble De Jong. Op 1 Mei zal een feest voor de kinderen van leden der vereeniging worden georgani seerd. VERHUUR GROND. B.- eh' W. stellen den Raad voor, hen te machtigëh; aan het bestuur van de Coöpe ratieve Haarlemsche Groenten- en Bloem bollenveiling W. A., alhier voor den prijs van 1.200, in huur af te staan den grond ge legen aan het Donkere Spaarne, waarop is geplaatst het veilingsgebouw ter grootte van 143" M2„ voor het tijdvak van 1 Januari 1929- 31-December 1929. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche rechtbank zijn ln staat van faillissemént verklaard: 1. W. J- Murpby, leeraar ln het Engelsch, vroeger, wonende te Haarlem Wilsonsplein 75 rood, thans zonder bekende woon of ver blijfplaats in het Rijk; curator Mr. J. Deenik alhier. 2. W. Schmidt, stucadoor, wonende te Zaan dam: curator Jhr. Mr, L. U. Rengers Hora Siccama alhier. 3. L. Eallendux, behanger en stoffeerder te Zand voort Koningstraat 41; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs alhier. 4. Mej. H. B. Severijnse, droglste, wonende te Haarlem-Noord, Spaarnhovenstraat 10: curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs, alhier. 5. J. Schouten, vtschv'enter te Umülden. Trompstraat 161; curator Mr. F. A. Davidson .alhier. Opgeheven werd het faillissement van: A. Vaneveld, electricien te Lisse, curator Mr. G. E. Mellema alhier. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: 1. J. P. Pielage te Haarlem, curator Mr. J. Deenik alhier. 2. L. Brus, steenkolenhandelaar te Leimui- den: curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier. 3. B. van den Bosch, schilder te Haarlem, curator Mr. T. A. M. A. van.Löben Seis al hier. 4. de N.V. H. Beekman's Dames- Heeren en Klnderkieedinghandel te Hiarlem; cura tor Mr. F. A. Davidson alhier. 5. B. Tonkens, te Haarlem; curator Mr. J. Deenik alhier. 6. E. Peters pensionhoudster te Zandvoort; curator Mr. W. G. J. Veenhoven alhier. nog steeds den gloed van het vuur tegen den nachtelijken hemel. Verder was er geen enkel toeken van leven. Het poortje leidde naar een biertuln, aan het einde waarvan het Kasteel lag. Alle ven sters waren dohker. We bewogen ons zoo stil mogelijk over een tuinpad, dat naar het huis voerde. Het bracht ons tegénover een glazen deur. Ik draalde den knop om, die gaf mee. Ik fluisterde tegen Francis: Blijf waar je bent en als je mé hoort schreeuwen maak dan dat je wegkomt. Want ik rekende met de mogelijkheid dat het huis vol soldaten zou zijn. Als er gevaar was. was het beter dat ik me er aan bloot stelde, dan Francis, die in het bezit van identiteitspapieren was, watu deze had meer kans om het document in veiligheid .te brengen dan ik. Ik opende de glazen deur en bevond mij in een soort veranda met een deur rechts. Ik luisterde weer. Alles bleef stil. Voor zichtig opende ik de deur en keek naar bin nen. Op eens was het helder licht en een stem een stem dien ik kende die ik tot in mijn droomen toe gehoord had, riep be velend: Blijf waar je bent en steek Je handen om hoog. Horre'voefc stond daar, met een pistool op mij gericht. Grunrit! schreeuwde lk luid. maar ik verroerde mi; niet. En Horrelvoet lachte. (Wordt verve'—f

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6