BUITENLANDSCH OVERZICHT TERNAUWERNOOD ONTSNAPT! DUIDELIJKE VOORTEEKENEN LETTEREN EN KUNST Voor één bon een plaatje! rTleleiU£s.u&Ijrss5 GEMENGD NIEUWS De Fransche regeering zegeviert" met slechts 6 stemmen meerderheid. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Kellogg verdedigt zijn pact. HAARLEM'S DAGBLAD HAARL. COöP. DIN ER- VEREENIGING. BELANGRIJKE UITBREIDING. Het. gaat de Haarlemscha Coöperatieve Dlnervereeniging, de twintigjarige, tegen woordig, goed of liever: beter dan ooit. Er worden 250 diners per dag afgeleverd en daarvoor was het bedrijt eigenlijk te klein. Daarom nam het wakkere bestuur het moe dig besluit: „We gaan uitbreiden!" Het stelde zich in verbinding met den architect den heer A. Zandstra Deze maakte plannen, die goedgekeurd werden en daarop belastte de heer C. Hart, aannemer, zich met de uitvoe ring er van. Het resultaat van deze samenwerking heb ben wij hedenmorgen in oogenschouw geno men en wij konden daarbij canstateeren dat de inrichting nu aan hooge eischen, wat ruimte en hygiëne betreft, voldoet. Er heeft een belangrijke vergrooting aan de achterzijde van het gebouw plaats ge had en er zijn terrassa-vloeren gelegd met een uitgebreide rioleering. De capaciteit van de keuken is nu 400 a 450 diners per dag. Het 20 man groots personeel (sommigen van hen zijn al van de oprichting af aan de H. C. D verbonden), kan nu in deze mooie ruimte heel wat ge makkelijker aan buitengewone drukte het hoofd bieden. In een flinke, vorstvrije kelder zagen wij groote voorraden bussen en flesschen met in gemaakte groente. De Dinervereenlging con tracteert ieder Jaar voor de levering van bus groente tot een bedrag van ongeveer f 5000. De geheele jaaromzet der nuttige instelling bedraagt thans f 95000. Zooals bekend, is Winst maken niet de bedoeling; alleen wordt er'een kleine reserve gevormd. Gedurende de verbouwing is het bedrijf gaande -gehouden. Het is misschien niet van algemeene be kendheid dat de Dinervereeniging ook reke ning houdt met de belangen van lijders aan suikerziekte: voor diabetici worden afzonder lijke menu's gereed gemaakt. Hedenmorgen werd de vernieuwde in richting geopend met een korte toespraak van oen der bestuursleden, die dank bracht aan het personeel voor de aangename samen werking met het bestuur en den steeds be toonden ijver en toewijding. Namens het personeel werden hartelijke woorden tot het bestuur gesproken. Vele bloemstukken getuigden van de sympathie, die tal van Haarlemmers voor de H. C. D. gevoelen. Een groep belangstellenden schonk een mooie klok voor de keuken. De Dinervereeniginge gaat nu met. moed op weg naar den volgenden mijlpaal, die het opschrift draagt: 450 diners per dag'. DE HALTE DRIEHUIS-WESTERVELD. De halte DriehuisWesterveld aan de lijn Haarlem—IJmuiden heeft slechts een beperkte ruimt: voor wachtende passagiers. Bij crematies en begrafenissen komen ech ter vaak. zeer vele menschen hier aan en moeten .ook velen hier wachten om weer te vertrekken. Bij koude of regen is dit al heel onaange naam, er kunnen slechts, enkele tientallen racnscheninde open wachthuisjes staan, de anderen moeten buiten blijven. Zou dit niet eens veranderd kunnen wor den? HELPT DE MEEUWEN! Men schrijft, ons: Wie Maandagmiddag ongeveer 5 uur de Zijlstraat passeerde ter hoogte van het oude Postkantoor was getuige van een aardig tooneeltje. Een meisje probeerde de meeuwen te voederen die hongerig schreeuwend rond vlogen. En werkelijk, het lukte. Al lager en lager kwamen de vogels, om plotsteling op 't brood neer te strijken, dat 't meisje met zoo veel voldoening voor hen uitstrooide. Mocht dit goede voorbeeld overal nagevolgd worden! Want wel moet de hongersnood onder deze vogels groot zijn. dat ze in een drukke win kelstraat te midden van voetgangers en auto's zich op het asfalt wagen! Daarom: dat ieder-zoo veel mogelijk die vogels helpt met etensresten of vischafval. ARBEIDERS IN VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN. Naar we vernemen wordt de algemeene vergadering van den Ned. Centralen Bond van Chr. arbeiders (sters) werkzaam in de bedrijven van Voedings- en Genotsmiddelen hier ter stede gehouden op Woensdag 1 en Donderdag 2 Mei. Het ligt in de bedoeling dat op de middagvergadering van Donderdag 2 Mei een bekend spreker een actueel on derwerp zal behandelen. GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. Bij raadsbesluit van 10 October 1928 is o.a. besloten het perceel aan de Pieterstraat, ka dastraal bekend gemeente Haarlem, sectie C No. 649 in te brengen in het gemeentelijk woningbedrijf. De opsta] verkeert in zoodanigen toestand, dat deze zelfs niet meer als pakhuis kan worden verhuurd. ïn verband daarmede komt het B. en W. gewenscht voor het perceel niet iu te bren gen Li liet Woningbedrijf Zij deen een caar t-os strekkend voorstel. Ingevolge raadsbesluit van 16 Januari 1929 zal door de Nederduitsch Hervormde gemeen te Schoten aan de gemeente Haarlem o.a. In eigendom worden afgestaan het perceel grond, kadastraal bek? d gemeente Haar lem, Afd. Schoten, sectie B No. 823 f, groot 1200 cA. B. en W. stellen voor dat perceel grond in te brengen in het gemeentelijk grondbedrijf voor. 9600. KINDERKOOR Haarlem's Kinderkoor „Inter-Nos", dirigent de heer Jan Booda, is voornemens op 11 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering te geven. Op vejer verzoek zal wor den uitgevoerd dé zeer mooie en welbekende .Michiel Adriaansz. de Ruyter"-cantate var A. Lljsen. Als solisten zullen optreden mevr v. Bilaerbeek en de heer Jac. Legras, De be geleiding Is in handen van mevr. Janny Neu mann—Leeflang. NED. BOND VAN KAPPERSPERSONEEL. Het -hoofdbestuur van den Nederjandschen Bond van Kapperspersoneel, heeft besloten dit laar zijn jaariijksch congres te Haarlem te houden. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 DE KOUDE EN DE WERKLOOSHEID. EEN VOORSTEL VAN HET RAADSLID L. PEPER. Het raadslid de heer L. Peper heeft den volgenden brief tot het college van B. en W van Haarlem gericht: Daar de, in verband met de huidige koude en werkloosheid, door uw college getroffen maatregelen zeer onvoldoende heeten kun nen. hetgeen al overduidelijk blijkt uit het geringe gebruik dat bijvoorbeeld van de gra tis voedselverstrc-kking gemaakt wordt, dringt ondergetekende er bij uw college op aan, om daarnaast le. De steunbedragen van allen die door middel der gemeentelijke instellingen steun ontvangen, te verhoogen met 5.per week voor man en vrouw en 1.per kind; 2e. Deze verhooging onmiddellijk bij de eerstvolgende uitbetaling ,te doen ingaan; 3e. Alle wachttermijnen die er, om welke redenen ook, mochten bestaan, te doen ver vallen; 4e. De verplichting tot teekenen op te hef fen; 5e. Mede voor de werkenden uit wier inko men de door de koude geëischte uitgaven niet kunnen worden bestreden, op verschillende plaatsen in de gemeente 2 H.L. cokes per week beschikbaar te stellen, tegen ongeveer 0.50 per HL JUBILEUM S. WARNAR. Hedenmorgen herdacht de heer S. War nar den dag dat hij vóór vijfentwintig jaar in dienst der gemeente kwam. In een der tijdelijke dienstlokalen van den incassodienst, waarbij de jubilaris thans werkzaam ls, had de huldiging plaats. Het hoofd van den incassodienst, de heer J. H. Burger, sprak den jubilaris op harte lijke wijze toe. hij memoreerde de loopbaan van den heer Warnar en bracht dank voor de wijze waarop de jubilaris zijn taak steeds "heeft vervuld. Ook de persoonlijke omgang van den heer Warnar met superieuren en collega's was steeds van den 3angenaam- sten aard. Als een stoffelijk blijk van waardeering en vriendschap bood spreker namens alle amb tenaren een lamp en een barometer aan. Namens de organisatie waren aanwezig de voorzitter en secretaris van de afdeellng Haarlem van het nationaal verbond van ge meente-ambtenaren. De voorzitter, de heer Tijsseling compli menteerde de heer Warnar met zijn jubi leum en overhandigde een bloemstuk. Voor de collega's sprak nog de heer A. N. Eken woorden van vriendschap. Tenslotte nam de heer Warnar zelf het woord en dankte allen voor hunne woorden van waardeering en voor het aangeboden cadeau. Namens het gemeentebestuur zal de heer Warnar hedenmorgen ten stadhuize worden gecomplimenteerd en hem het. gebruikelijke geschenk werden aangeboden. DE VISSCHERIJFILM wordt voor de afdeeling Haar lem van de wederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen in den Schouwburg Jansweg vertoond de „Vlsscherijfilm" vervaardigd door „Polygoon". De hoer Vermeulen, secre taris van de Vereeniging van Reeders van groote Visschersvaartuigen te IJmuiden, zal de film toelichten. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) MUZIEK. SONATEN-AVOND- Twee oud-leerlingen van de Muziekschool der Afd. Haarlem der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, de heeren Roelof Riphagen, die na zijn eindexamen eenigen tijd iu het buitenland studeerde en Jan Hoe ben, hebben gisteravond in het zaaltje van „Caecilia" voor een vrij talrijk gehoor een viertal sonaten voor piano en viool voorge dragen. We hebben deze voordrachten met belang stelling en genoegen gevolgd. Er was ver scheidenheid van stijl in de vier werken te interpreteeren: Mozart Milhaud, Bach, Franck vertegenwoordigen verschillende tijdperken, vereischen elk hun eigen sfeer. En nu is het merkwaardig, doch niet ver wonderlijk, dat de nieuwere, meer expan sieve kunst van Milhaud en Franck in het spel der jonge artisten beter en zuiverder tot uiting kwam dan de klassieke van Mozart en Bach, die er een beetje schoolsch afkwamen. Wel werd het eerste Allegro van Mozarts overbekende, doch niet tot de belangriikste zijner werken behoorende Sonate In C frisch en vlot gespeeld en konden we het fijne pas- sagespel van den pianist waardeereu, (al ben ik het met zijn wijze van uitvoering der versieringen niet altijd eens), maar in het Andante bleven de spelers beneden de hun gestelde opgave. Bovendien domineerde de viool daar. ook in ondergeschikte partijen. De Sonate van Milhaud werd met entrain en verve vertolkt: brlllante staaltjes van techniek vielen te bewonderen. In de Sonate van Bach was het duidelijke en lichte stac cato van Riphagen onmerkenswaardig. doch de indruk van het geheel kon ons niet boven dien eener schooluitvoering opheffen. Bo vendien is de violist niet zoo gelukkig, een eerste rangs instrument te bezitten, en we weten van hoeveel belang dat is: de o.uall- teit van het Instrument vertegenwoordigt minstens de helft van het succes. In de Sonate van César Franck namen de spelers weer revanche; dit werk werd over bet geheel mooi gespeeld. De tempi aan het slot het tweede en vierde deel leken mij wel wat erg vlug. doch we moeten in aanmer king nemen dat het jeugdige bloed sneller loopt en tot vuriger uitingen leidt dan het op 'ateren leeftijd doet. Ondanks die tempi bleef de duidelijkheid der figuren grooten- deels bewaard, en dit moge vooral den heer Riphagen tot lof gerekend worden: wie de moeilijke en bewegelijke pianopartij zóó weet uit te voeren als hij deed, heeft al heel wat in zijn mars. Iu het spel van Boeben bemerkte flt, naast veel goeds, ook weer een stereotiepe fout ven vele violisten, nl. dat zij zich bij de uitvoe ring van figuren meer laten leiden door in strumentale dan door muzikale overwegin gen. Hoe kan men b.v. rechtvaardigen om bij den inzet van Franck's Sonate dec eer sten zin op een flageolet d te doen eindigen, waar de sequent op cis het gebruik van een vasten vinger noodlg maakt, die dan door den speler nog eens extra vibrato wordt ge speeld? Waarom zet hij dan ook de eerstge noemde d niet vast en vibrate? De speler stelle ilch deze en dergelijke vragen eens, en neme ln acht dat muzikale logiek steeds den voorrang meet. hebben bo ven beweeggronden van zuiver' Instrmontalen aard. ven beweegronden van zuiver instrumenta- len aard. KAREL DE JONG. GEREF. GEM. KOOR ..DOOR ZANG VRIENDSCHAP." De heer F. Pijlman, die binnenkort 17 ja ren zijn koor dirigeert, is er heel begrijpelijk op uit., afwisseling te brengen ln de koor programma's, en zoo verzekerde hij zich voor ditmaal de medewerking van het Amster- damsche symphonie-orkest „Arti et rell- gioni". Aan die medewerking danken wij om meer dere redenen de prettige variatie ln de uit te voeren stukken. Zelfstandig speelde het orkest eenige werken, maar het assisteerde ook bij de uitvoering van een van Schuberts mooiste koorzangen. Leider van dit. instrumentaal ensemble ls de heer H. v. d. Horst, die met een Andante uit een van Haydns eerste symphonieën een goeden dunk gaf van de wijze waarop „Arti et religioni" de muziek studeert. Alleen wa ren in den aanvang de blaasinstrumenten al te bescheiden. Schuchter klonk vooralsnog de toon der nobo en met, wut goeden wil was ook de fagot, te onderscheiden; toen zich als derde in den bond bescheidenlijk de fluit aandiende, was er ten leste ook voor den hoorn ge en reden meer om zich op den ach tergrond te houden. En toen eenmaal het Us gebroken was, liepen ook de strijkers warm en werd er heel geanimeerd gespeeld. Na de pauze kwam bet orkest met niet. minder dan een van Schuberts symphonieën op de plan ken, een zelden gespee-ld werk, dat even goed onder Haydns vlag had kunnen varen: niettemin was het interessant,, er raar te luisteren. Als het den heer Van der Horst mag gelukken, zonder de ijdelheid der hee ren te kwetsen eenige eerste violen uit deze overtollig bezette partij te doen verhuizer, naar den tweeden lessenaar, zal het orkest er niet onbelangrijk op vooruitgaan Wellicht sruJU n uit eigen beweging eenige heeren de zen dienst aan het ensemble bewijzen; des te beier. Maar noodig is het absoluut; er ls geen brug naar de altviolen en de grondstem men. Schuberts symphonic werd zuiver en veelal met goede fraseering voorgedra gen. De blaasinstrumenten leverden nu ook heel verdienstelijk werk. Maar het meeste plezier had lk nog van het ensemble, toer het de orkestpartij van „Mirjams Siegesge- sang" op zich nam, een prachtig klinkend Scnubertwerk. fli t goor overtrof hier zichzelf. Het had in den aanvang van den avond ons een idee willen geven, hoe men een werk van Loots moet zingen. Dit is ons echter bekend. Het tempo waarmee de heer Pijlman „De Win tel-" opzette, leek naar niets; slechts daar wan het koor zelf de leiding neemt, begint er wat sfeer te komen, al zingt men lang niet de noten die er staan Het bleek ons echter overduidelijk, hoe de samenstelling van het. koor een belangrijke verbetering heeft ondergaan. Heel klankvol zelfs waren de sopranen, die mooi werk leverden in het overigens zeer onbeduidende stuk van Van 't Kruvs, en in een der vele koorwerken var. den dirigent. In deze cantate „Soli Dec Gloria", die naar het gewone recept is uit gevoerd, komt natuurlijk ook een solostem voo' Mevrouw J. de KoeijzerWijland zong met een niet sterke doch zuivere sopraan- stem, wat haar door den componist was toe bedeeld. Later in „Mirjams Siegesgesang", was ook bij haar de schroom geweken er waren wij getuige van vele treffende inameznen! Evenals bij Schuberts „Psalm 23" voor vrouwenkoor, vinden wij een koste lijks muziek, die evenwel niet zoo op het Procrustesbed van het starre metrum moet worden gestrekt, om tot haar recht te komen. Het was echter alles klankvol en doorgaans zuiver gehouden en het streven van den heei Pijlman die aan den vleugel heel goed werd geassisteerd door den heer Pijlman Jr., ver dien' adeszlns aanbeveling, waar dit geldt ons te oevrijden van de veela. nietszeggend - koornummers, die op wedstrijden altijd weer opging doen en waarvan het nietnocdig 1?, hier noe eens de namen te noemen. Bloemen voor de srliste, een harteL'jk ap plaus voor het koor en het orkest. Een slotbemerking: nu het niet afdoende blijkt s°n bord „niet rooken' te plaatsen, moge d ior het bestuur gelet worden op deze in de concertzaal hoogst ongepaste afwij king van den regel der beleefdheid. G. J, KALT. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a b0 CU. per regel. Tegemoetkomend aan het ver zoek van vele allcenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album Hollandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. Molen album Dinsdagavond heeft Poincaré een nieuwe overwinning behaald, zij het slechts met een meerderheid van ti stemmen. Bij de stemming over het voorstel der radica l:-socialisten in zake de hervorming der justitie, waartegen over de regeering de vertrouwenskwestie had gesteld, werd het radicale voorstel met 291 tegen 285 stemmen verworpen. Op grond van dit resultaat dienden de voorzitter en de rapporteur van de commissie voor de civiele wetgeving, die respectievelijk tot de radicale en de socialistische partij behooren, hun ontslagaanvrage in. Men veronderstelt ln de wandelgangen van het parlement, dat wanneer het kabinet zich met deze geringe meerderheid tevreden stelt, dit slechts ge- geschiedt, ten einde den arbeid der deskun digen niet door een kabinetscrisis in gevaar te brengen. De aanleiding tot deze gevjarlljke gebeur tenis voor de regeering was net voorstel van den afgevaardigde Marie tot herstel van d3 afgeschafte justit.eele districten. Genoemde afgevaardigde beweerde dat de besparing die tengevolge daarvan was bereikt, de onder vonden nadeelen niet kon vergoeden. Barthou wilde er echter niet aan, en het behoeft geen verwondering te baren, dat, toen het verschil van zes stemmen bekend werd, de socialisten schreeuwden: aftreden! aftre den! Inderdaad, de regeering Is ditmaal ter nauwernood den dans ontsprongen. Poincaré heeft reeds lang het. principe van „minstens alles of niets" laten varen. De regeering kon digde namelijk aan, dat zij ondanks de geringe meerderheid da debatten mor gen gaat voortzetten. Toch dient een kleine reserve in acht te wordPn genomen. Poincaré die wegens lichte ongesteldheid de zitting namelijk niet bij woonde heeft zijn meening nog niet ken baar gemaakt. Zoowel om de besprekingen ln de herstelcommissie als om het feit dat hij reeds lang van tactiek heeft moeten veran deren, mag men echter aannemen dat er deze week van een kabinetscrisis geen sprake zal zijn. F. A. Een nieuwe Spaansche regeering in de maak?, De „Cbieage Tribune" meldt uit Hendaye. dat koning Alfonso zich met verscheidene .personen ln verbinding zou hebben gesteld over de overneming der regeering. Hij zou generaal Berenguer, den chei van zijn staf, het mlnlsterpresióentschup hebben aange boden, doch deze weigerde. Ook met Maura en met den markies de Magraz, Spaansch go- zant bij het Vatlcaan, zou hij onderhandelen Het gerucht loopt dat Magraz de nalaten schap van Primo de Rivera zou willen aan vaarden. Volgens een B.TA. bericht uit Hendaye liep het gerucht, dat de koning een besluit zou teekenen tot ontbinding van bepaalde artilleriecorpsen. Het officieuze Spaansche nieuwsagentschap Fabra meldt volgens het Hbld., dat Primo de Rivera den koning in den ten PaleJze ge houden ministerraad de maatregelen moet hebben meegedeeld, welke de regeering op het oog heeft om het regime te beveiligen en te versterken. Indien de koning ze goed zou keuren zou dit aldus voegt het telegram er aan toe natuurlijk beteekenen dat hij opnieuw zijn vertrouwen in da regeering be tuigt. Na afloop van den ministerraad heeft Pri mo volgens een B.TA.-bericht alleen ver klaard. dat de zitting gewijd was geweest aan de toetreding van Spanje tot bet pact van Kellogg, aan de benoeming van gezanten en ambassade-secretarissen en aan de afdoening van de loopende zaken. De herstelcommissie breidt zich uit. In de zitting der deskundigen-commissie hebben de president der Duitsche Rijks bank dr. Schacht en de Britsche eerste ge delegeerde Sir. Josiah Stamp verslag uitge bracht over hun bemoeiingen een program voor de verdere bespreking?!, vast te stel len. Besloten werd de door beiden gevormde subcommissie uit te breiden c.oor er Parmen- tier (Frankrijk), Gutt ((België) en Suvitch (Italië) aan toe te voegen. Wat zal Alfonso doen? Op oen bijeenkomst van het Spaansche kabinet ls besloten, koning Alfonso te verzoe ken om ondertqeKening van een decreet tot ontbinding van het geheele artilleriecorps. Er zal een tweede kabinetsraad worden ge houden onder voorzitterschap van den koning waarin een daarroe strekkend voorstel za' warden gedaan. De regeej-ing gelooft, dat- de koning dezen maatregel zal goedkeuren. Men beschouwt hot voornemen der re.goerlng als een streven, te oewijzen. dat de dictatuur op een stevigen grondslag berust, zegt de Telegraaf. Er wordt op gewezen, dat de koning verleden week nogmaals zijn ver trouwen in Primo de Rivera heeft uitgespro ken en verklaard heeft, hem bij de handha ving van vrede en orde in elk opzicht te zul len steunen. Deze herhaling wordt beschouwd als een bewijs dat de koning elk decreet zal teekenen, ook wanneer het van zoo verstrek- kenden aard is als de tegen de artillerie be raamde maatregelen. Politieke amnestie? Van de Fransch-Spaansche grens wordt gemeld, dat te Madrid wederom twee hoofd officieren zijn gearresteerd. liet Spaansche kabinet heeft zich gisteren in een bijzonde re zitting met de situatie beziggehouden Naar verluidt zou de directe aanleiding tot het bijeenroepen van deze kabinetszittinj. een telegram zijn van artillerie-officieren ui: het gp.beele land. waarin vte each van hun kameraden te Cludad Real en Valencia wordt ondersteund en waarin wordt aangedrongen op algemeene politieke amnestie. Na zijn eere-promotie tot doctor ln de rechten aan de universiteit te Georgetown heeft minister Kellogg het antl-oorlogs- pact besproken en verdedigd HIJ verklaarde, dat de oorlog nooit buiten de wet kan wor den gehandhaafd, om den aanvaller te straf fen. Er moet een algeheele ommekeer komen ln den internationalen toestand, zeide bij verder, volgens de Tel. De oorlog-moet niet langer worden beschouwd als een erkend middel om de geschillen te beslechten, maar als een misdaad. De minister bracht hulde aan de regeeringen, die het pact hebben ge- teekend en zijn toegetreden. In antwoord op de jongste crttlek, dat het pact niet voorziet ln middelen om het aan z'Jn doel te doen beantwoonlf n. verklaarde Kellogg, dat de kracht van alle verdragen schuilt ln de openbare meening der volkeren. Gesteund door de publieke opinie, za! hot Kellogg-part er toebljdragen het moeilijker te maken een ooriog te verklaren. Voor dat de vrede in de wereld kan wor den gehandhaafd, moet er een groote ver andering komen. Men moet loeren intqma-^ tlonale geschillen te regelen door arbitrage," verzoening en diplomatieke besprekingen. NA DE MOORDPARTIJ IN CHICAGO. Hot ingestelde onderzoek naar de daders van het te Chicago gehouden veemgericht heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De bevolking Is in groote opwiudlng. De po litie heeft nog geen enkel spoor maar ver moedt, dat een troep alcoholsmokkelaars uit Detroit voor den moord verantwoordelijk is, want de vermoorde troep smokkelaars had nogeen schuld voor twee vrachtauto's whisky aan den troep te Detroit. Door anderen wordt echter weer aangenomen, dat ceu van Chicago's meest beruchte misdadigers, de z.g. „Capone met het litteekengezlcht" voor de moordpartij aansprakelijk is. De plaats van den moord bood een verschrikkelijken aanblik, en was geheel met bloed bedekt. In de muren zaten honderden gaten van de ko gels der machinegeweren De slachtoffers waren gedeeltelijk verbrand. ZIJ moeten een groot bedrag aan geld bij zich gehad heb ben en stonden zelf bekend als beruchte ban dieten. die in de omgeving een waar schrik bewind voerden. EN KNAP STUK WERK. (Van onzen correspondent Terwijl men thans met eenlgo levendig heid en verwachting spreekt over het tot stand komen van een tunnel onder het Ka naal, is ongemerkt een belangrijk tunnel- werk in Schotland tot stand gekomen. Aan het einde van de vorige week hebben er ont plofbare stoffen de laatste rotsstukken ver wijderd voor den 16 mijl langen tunnel onder Ben Nevis, den hooesten berg in ds Britsche eilanden. Het graven van dien tunnel ls met groote moeilijkheden gepaard gegaan daar men te doen had met. harden rotsgrond. Dc Ben Ncvis-tunnel ls niet voor normaal ver keer bestemd maar ls een deel vau den ar beid. die moet worden verricht voor electrl- flcatle van beschikbare waterkrachten. Het is niet de eerste onderneming van dezen aard in Schotland, dat spoedig als electrisch land met Zweden zal kunnen wedljvereq en meteen afgunst zal wekken in de harten der Zuidelijke Britten, die nog steeds htm elec- triciteit peperduur moeten koopen. Niet. ver van Ben Nevis is eenige jaren geleden, even eens voor verkrijging van electrische kracht, de waterval van Foyers in de boeien gesla gen. Dat werk werd door Dultschers gedaan, die zooals bekend ook op dit gebied be langrijk werk T«Hand hebben onderno men. Het Lochaberplan daarentegen, waar van de Ben Nevis-tunnel deel uitmaakt, is geheel door Britten ondernomen. De uitgra ving van den tunnel heeft 2Yi jaar geduurd. Wanneer de arbeid voor electrificatie van het gebied gereed is hoopt men er 120000 paardenkrachten te kunnen ontwikkelen. Het gansche gebied ln de omgeving, dat door de eeuwen heen nagenoeg braak is geweest, zal er door tot industrieele ontwikkeling ko men. Het zal niet lang meer duren of Schot land zal over zijn geheele gebied grondig ztin geëlectrlficeerd. Want op vele andere plaatsen is men bezig met pionierswerk dat straks de productie van „witte steenkool" gemakkelijk moet maken. RIJDENDE BRIEVENBUSSEN. (Van onzen correspondent) Het hoofdbestuur der PostrHten h!er over weegt uitbreiding van een methode voor be spoediging van busllchtlngen co postbestel lingen die reeds ln een paar centra van het land op proef toepassing vindt. Het stelsel omvat het plaatsen van brievenbussen on trams en omnibussen, die geregeld rilden tuschen buitenwijken van f :edcn en de cen tra dier steden. In buitenwijken en in dor pen is de laatste buslichtmg vrij vroeg !n den avond, hetgeen voor dc brievenschrij vers dier plaatsen ongerieflijk kan zijn. Met behulp der bussen op openbare vervoermid delen, die gewoonlijk tot het middernachte lijk uur naar de stadscentra rijden, kan de gelegenheid om de brieven te verzenden tot veel later in den avond worden verlengd dan nu het geval is. Men behoeft daartoe slechts naar een der vaste halten der voertuigen te gaan. En aan het einde van den tocht wor den de bussen door de n ambtenaren ge licht. De postdienst heeft zich nu bereid ver klaard dit systeem over het ean«rhe land in te voeren, overal waar de bahoefte er aan blijkt of door de bewoners te kennen wordt gegeven. Men moet erkennen dat het postbastuur van Brittanni*, waar de postdienst toeb al voorbeeldig mag worden genoemd ln de wijze waarop hij het gemak der menschen dient steeds zoekende blijft r.-ier nieuwe middelen om de voortreffelijkheid van dien dienst nnu tc verhoogen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7