HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. BINNENLAND FEUILLETON Het Meisje uit de Stad WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD 19 Februari. De Tandtechnici. Wyzigingen in de Invnlidi. tótswet. KOLENDAMPVERGIFTIGING IN EEN AMSTERDAMSCHE SCHOOL 50 Kinderen ontvel DE ROOKAFVOER VAN DE KACHEL WAS NIET IN ORDE. Voor een aantal kinderen ongeveer 50 in getal, werd Maandagavond in de Hugo de Groot-school te Amsterdam een aantal licht beelden vertoond. De voorstelling ving aan om acht uur en zou om tien uur eindigen. Tegen den afloop van de voorstelling stond een jongetje op met de bedoeling naar de W. C. te gaan. Hij verliet de verwarmde zaal, doch toen hij, na de deur te hebben gesloten, 1n de koude gang liep, werd hij onwel en zakte in elkaar. Zijn afwezigheid trok de aandacht van den onderwijzer, en aanvanke lijk werd gedacht dat het jongetje ziek was geworden, doch spoedig werden verschillen de leerlingen onwel, de een na den ander vertoonde sporen van een geheimzinnige ziekte, die plotseling over hen gekomen was. Ook de persoon, die bij de lichtbeelden de verklaring gaf. voelde zich verre van prettig en zakte ten slotte ineen. Feitelijk was geen der vijftig aanwezigen meer goed in orde. Het geval gaf een heele consternatie, aldus de Tel. De hoofdonderwijzer liet onmiddellijk de kinderen het lokaal verlaten. Verschillenden zijn daarop naar huis geloopen en zijn in de buitenlucht weer op verhaal gekomen. Ongeveer acht bleven achter, daar zij niet in staat waren te loopen. Spoedig echter wa ren zij weer opgeknapt. Twee die het leelijk te pakken hadden, werden per auto-brancard op advies van een medicus overgebracht naar het Wilhehnina- gasthuis. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, waaraan de politie te pas kwam. Het bleek, dat de rookafvoer van de kachel een defect vertoonde. Er was zoodoende een lek ont staan, waardoor de kolendamp in het lo kaal was gedrongen en waardoor allen min of meer onwel zijn geworden ten gevolge van kolendampvergiftiging. Alle kinderen waren gisterenmorgen weer In orde. WEER STRENGE VORST? BIJ DOOI EEN CATASTROPHE ONVERMIJDELIJK. De weerkundige medewerker van de Tel. schrijft: Secundairen van de depressie op den Oceaan zullen, Indien de voorteekenen niet bedriegen, zich in Z.-O. richting naar de Golf van Biscaye bewegen, waardoor de Oostelijke wind hier te lande dan weder in kracht zal toenemen. Neemt, evenals hier te lande, de bewolking Oostelijk van ons af. dan zijn, vooral ook gelet op het dikke sneeuwkleed, dat het grootste gedeelte van Europa bedekt, alle voorwaarden, noodig voor het dalen der temperatuur tot zeer lage waarden wederom vervuld en zou een her haling van de strenge vorst der vorige week waarschijnlijk moeten worden geacht. Zooals echter reeds meermalen opgemerkt Is, zijn verrassingen op meteorologisch ge bied schering en inslag, zoodat omtrent de verdere ontwikkeling van den thans bestaan- den toestand niets met absolute zekerheid kan worden voorspeld. Een feit is evenwel, dat vooralsnog geen aanwijzingen bestaan, dat spoedig de dooi definitief zal invallen; integendeel, een strengere koude dan die waarmede de nieuwe week is ingezet, ligt voor de eerstvolgende dagen in de lijn der verwachtingen Te Deventer. Uit Deventer meldt men aan de N. R. C.: Op den IJssel alhier bewegen zich hon derden op het ijs, tusschen de schipbrug en de spoorbrug. De ijstoestand doet meer en meer ver wachten, dat bij een snel invallenden dooi een catastrophe onvermijdelijk zal zijn ten opzichte van de schepen in de rivieren en de brughoofden .omdat het ijs een enorme dikte heeft. In het Overijselsche kanaal is het ijs 50 c.M. dik. Duizenden watervogels sterven door gebrek aan voedsel. Alom rijdt men per auto over het ijs in de rivier, dat nu en dan geweldig kraakt bij wisselenden waterstand. Ook op de andere groofce rivieren zal de toestand voor de ingevroren schepen hache lijk worden, wanneer het ijs los komt. De Rijn is in Duitschland bevroren, zoo dat een hooge waterstand gepaard gaande met sterken ijsgang te verwachten is. Een week extra loon voor per soneel van Van Gend en Loos? De hoofdbesturen van den Central en Bond van transportarbeiders en den Ned. R.-K. Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. 43) De stadsjuf die bij de Spragge's logeerde heeft een allerberoerdsten nacht gehad, deelde deze jobstijding mee. Wat is er met juffrouw Goodrich ge beurd? vroeg Wiluur ontsteld. Ze is slaags geraakt met een ratel slang. Gebeten? Op twee plaatsen! Lieve hemel' Daarop werd hem een opgesmukt en ver ward verhaal va'n de heele geschiedenis op- gedlscht, terwijl hij zich haastig aankleed de. V/ilbur meende te begrijpen dat Hazel door een half dozijn ratelslangen was aangevallen dat Samantha haar gered had na bovenmen- schelijke wonderen verricht te hebben en dat het hoogtepunt, tevens slot van de heele historie een trouwpartij zou zijn. Wat voor een trouwpartij? Dat. zult u toch zeker wel weten I Is die juffer dan soms niet hier gekomen om met. George te trouwen? Hijzelf had eigenlijk de wond moeten uitzuigen. bond van transportarbeiders „St. Bonifa- clus" hebben onderstaand telegram aan de directie van Van Gend en Loos gezonden, meldt het Volk. „In een vergadering van vertegenwoordi gers van uw personeel uit het geheele land zijn enkele verlangens ten opzichte van her ziening arbeidsvoorwaarden behandeld en vastgesteld. „Voorts werd van alle kanten aangedron gen op uitbetaling van een week extra loon, zooals ook het spoorwegpersoneel mocht ont vangen. Van het Van Gend en Loos-perso neel is door de toeneming van het vervoer sinds maanden groote Inspanning gevorderd en mede door het tekort aan materiaal is de werktijd nogal sterk overschreden. Thans ls daarbij de strenge vorstperiode gekomen, waardoor gezinsuitgaven aanmerkelijk zijn toegenomen. Met het oog hierop dringen wij aan op spoedige uitkeering van bovengenoemde gratificatie". COR VAN DER LUGT MELSERT MOET RUST NEMEN. De gezondheidstoestand van den directeur van „Het Hofstad -Tooneel" den heer Cor van der Lugt Melsert, is van dien aard, dat eenige tijd rust gewenscht wordt geacht. Naar het Hbld. verneemt, zal de heer Van der Lugt Melsert in April die rust in Gel derland zoeken. VIER PERSONEN BEDWELMD. GASLEIDING TE PIETERSBURUM GESPRONGEN. Inwoners van Pietersburum bij Lr .'en viel het Zaterdagmorgen op, dat het. zco lang stil bleef in de woning van de familie Boeyen- ga, zoodat zij onraad vermoedden. Toen zij naar binnen waren gegaan vonden zij dec heer Boeyenga, diens vrouw en kind, en den commensaal F. de Bruin "bewusteloos te bed. In allerijl werd geneeskundige hulp ontboden. Na veel moeite slaagde men er In allen weer bij te brengen. De familie was bewusteloos geworden door uitstroomend gas, doordat een gasleiding onder den grond vlak bij de wo ning, was gesprongen. In de woning zelf was geen gasleiding aanwezig. De patiënten ma ken het thans wel, aldus de Tgl SCHOLEN IN DEN HAAG GESLOTEN. Gebrek aan cokes Verschillende gemeentescholen te 's-Gra- venhage en voorts ook de tweede H. B. S. zijn gisteren gesloten wegens cokesgebrek. Deze scholen hebben n.l. centrale verwarming en stoken met een speciaal soort cokes, die thans op is en voorloopig niet aangevoerd wordt. Ook een aantal badhuizen is tot nadere ken nisgeving om dezelfde reden gesloten, meldt de Tel. DE BRAND TE LEIDEN. NOG MEER BESCHEIDEN BEWAARD GEBLEVEN. De regeering hoeft lr. Van Heeswijk, archi tect van den rijksgebouwendienst en lid van de rijkscommissie voor monumentenzorg te 's Gravenhage, naar de NR.Ct. meldt, ter beschikking van het gemeentebestuur van Leiden gesteld, ten einde van advies te dienen bij de plannen voor den opbouw van een stad huis te Leiden. Thans, nu het blusschingswerk geheel ls afgeloopen blijkt, dat er nog een groot aantal registers van den Burgerlijken Stand onder het ijs verscholen ligt, aldus het Volk. Oogen- schijnlijk zijn zij alle gaaf gebleven. Zooals reeds gemeld, zijn er een honderd vijftigtal in veiligheid gebracht. Men hoopt de onder het ijs verscholen registers zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen, vooruat de dooi zijn vernielenden invloed doet gelden. DE GASVERGIFTIGING TE ALPHEN. DE DOCHTER OVERLEDEN. De gasvergiftiging te Alpheb aan de Rijn door het springen van een gasleiding, heeft nog een tweede slachtoffer gemaakt. De dochter is Maandagnacht aan de gevolgen van deze vergiftiging overleden, meldt het Hbld. Span oogenblikkelijk het rijtuig in, dat ik gisteren had! commandeerde Wilbur. Wilbur plakte zich een hoed op het hoofd, zonder zijn haar te borstelen. Daar hij bijna even weinig van ratelslangen afwist als Hazel stelde hij zich de uitwerking van het vergif op een teer melske zeer overdreven voor. Aan flarden gebeten! Ongeschoren, on- gewasschen, bleek van angst begaf hij zich op weg naar Spragge's hoeve, met niets om zijn hongerige maag tevreden te stellen dan een slok whiskey. IV. Samantha ontving Wilbur. Is ze dood? hijgde hij. Ze maakt het best, antwoordde Sa mantha. Vertel me er alles van! Dat kan ik niet, meneer Stocker. Hoe kwam het dat ze werd gebeten? Dat weet ik niet; ik ben er niet bij geweest. Dat zult u haarzelf moeten vra gen! Kan ik haar zien? Misschien wei. He. gaat u dat eens vragen! En als ik ook maar eenigszins van dienst kan zijn Samantha verdween en kwam even later terug met de mededeeling: Juffrouw Goodrich zal u straks ont vangen. Dank u! mompelde hij. DE KONINGIN WAS LICHT ONGESTELD Men deelt aan de N.R.C:. mede, dat de Koningin zoover hersteld is van een lichte ongesteldheid, dat zij gisteren weer eenige audiënties heeft verleend. De maaltijd, dien de koningin en de prins voornemens waren Maandag aan te bieden, aan de hoofden van buitenlandsche missies en zaakgelastigden in Den Haag, met hun echtgenooten, is uitgesteld tot a.s. Vrijdag. UIT DE R.K. STAATSPARTIJ. Prof. Veraart weigert een vrijen zetel. Ir. Bon- gaerts bedankt voor den qualiteitszetel in Noord- Holland. Prof. Veraart beeft thans definitief be dankt voor een vrijen zetel in de kieskring- groepen, waar hij gesteld is. Hij acht in zijn schrijven aan het Partij-secretariaat de be slissing van het Partijbestuur nietig en „in strijd met he geschreven recht onzer Partij". Naar de Res.bode voorts verneemt, heeft lr. M. C. E. Bongaerts bedankt voor den qualiteitszetel vcor Handel, Nijverheid en Verkeer in den kieskring HaarlemTDen Helder Het blad voegt er aan toe, dat dit bericht voor de zooveelste maal de absolute onmacht der kiezers bij het huidige kiesreglement il lustreert. Het blad weet voorts te melden, dat enkele invloedrijke personen aandrang hebben ge oefend op den heer Bongaerts. dezelfde per sonen, die alles in het werk hebben gesteld om prof. Veraart van het tooneel te doen verdwijnen. Ir. Bongaerts zou aan het bestuur der Kath. Staatspartij medegedeeld hebben, dat hij in aanmerking wenscht te komen voor een vrijen zetel in den Kieskring Limburg. DE RIJKSMIDDELEN. HET JAAR GOED BEGONNEN. Nadat de opbrengst der Rijksmiddelen in de laatste maanden van 1923 in het alge meen beneden de verwachting was gebleven mocht met eenige spanning worden tegemoet gezien, hoe zij zich in het nieuwe jaar zou den houden, aldus het Volk. Welnu, de opbrengst over Januari valt niet tegen. Zij blijft *.3 millioen boven die in Januari van het vorige jaar en 6 millioen boven de raming. Tot de betere uitkomsten hebben in de voornaamste plaatsen bijgedragen: registratie rechten, welke een 2.6 millioer. gunstiger uit komst brachten en de accijns op tabak, die 1/2 millioen meer opbracht dan in de over eenkomstige maand van het vorige jaar. Verder brachten meer op: grondbelasting 2 ton, personeele belasting 2 ton. vermogens belasting 1 ton, invoerrechten 1 ton. accijns op gedistilleerd 2 ton, accijns op bier 2 ton. Opvallend ls de lagere opbrengst der In komstenbelasting van 1.5 millioen, en van den suikeraccijns 9 tor, terwijl zegelrechten en successierechten resp. 4 en 1 ton minder in het laad je brachten. In totaal was óe opbrengst f 45.385.519.80 De opbrengst der wegenbelasting was f 409.856.71, GEVAARLIJKE ACETYLEEN- TOESTELLEN. Kullen zij verboden worden? Op de vragen van het Kamerlid Danz. betreffende herziening van het Veiligheids besluit 1916, waarbij het gebruik van gevaar lijke acetyleentoestellen wordt verboden, ant woordde de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid: De minister bevordert een spoedige herzie ning van het Veiligheidsbesluit 1916, waarbij 't gebruik van gevaarlijke acetyleentoestellen verboden wordt. Deze aangelegenheid har! trouwens, zooals uit de centrale verslagen bekend is, de bijzondere aandacht van den dienst der Arbeirisinoectie. Een verbodsbepa ling als hier bedoeld, zal, naar de meening van den minister, niet alleen moeten betref fen de bedoelde toestellen, maar zich moten uitstrekken over alle toestellen, waarin de gas ontwikkeling in den gashouder onder een beweeglijke klok plaatst heeft, en voorts over de gesloten toestellen, waarin het acetyleen 'n overdruk krijgt, welke een nader te bepa len grens overschrijdt en die daarbij een grootere lading- hebben dan een half K.G. carbid. DIEFSTAL VAN KOPER. Van de „Prince George" te Petten. Dezer dagen is dcor de Rijkspolitie te Pet ten in beslag genomen een partij koper groot 1600 K G Het koper dat per auto werd vervoerd, was afkomstig van het nabij Petten gestrande Engelsche s.s. .Prince George". In verband met den diefstal zijn drie personeD gehoord. *De „Prince George" was aangekocht door de sloopersfirma Gebr. de Boer Jzn. te Ocstzaan. Hebt u al ontbeten? Ontbeten? Hoe zou ik dat hebben ge kund? Zou u het nu kunnen. Een weifelende bevestiging bracht Sa mantha in actie en spoedig daarop kwam ze met een kop thee. een ei en wat beschuiten terug. Terwijl ze die dingen voor hem neer zette, zei hij korzelig: Die stemme Pat Hennessey zei dat juf frouw Goodrich hier in huis gebeten is, maar dat kan toch niet. Het is zoo! Hoe is dat nu mogelijk? Komen de slan gen 's nachts in huis? George bewaart ze in een hok. Hij verkoopt ze. Ze zijn daarginds! en ze wees op een dichte deur. En is er toen één ontsnapt? Ze zijn allen.aal ontsnapt .George heeft ze nog niet alle weer te pakken Hebt u soms ook zin ln wat boonen met spek? Neen. dank u Zijn er zijn er nu nog slangen los in deze. kamer? Ik heb er nog niet naar gezocht. Ze ging. ironisch glimlachend, naar de keuken terug. Toen de zieke Wilbur's naam hoorde, hief ze het hoofd van de kussens. Ik zou meneer Stocker graag even zien. zei ze met merkwaardige levendigheid. Zal ik hem boven laten? vToeg Samantha met een blik op juffrouw Spragge. De tandtechnici-vragen, waarvoor de Ka mer stond, hebben wij in ons laatste over zicht nog even uiteengezet. Daarop aanslui tende kunnen wij thans kort zijn. Om twee redenen. Allereerst, omdat de minister van Arbeid niet wenschte te gaan, in geen enkel opzicht, buiten de elschcn van de wet van 1925. In de tweede plaats, omdat de repliek al heel weinig nieuws bracht, niet meer dan een felle gedachtenwisseling tusschen de beide s. <L afgevaardigden Duys en de VriesBruins over de waarde van de academische studie en over den strijd van de tandartsen tegen de wenschen van de tandtechnici. Een felle ge dachtenwisseling die geen nieuws bracht. Welnu minister Slotemaker de Bruine betoogde, dat de Kamer moest blijven binnen de lijn, die de Kamer zich zelve gesteld heeft, door de aanvaarding van het ontwerp van '25 en door de aanneming van de conclusie der commissie-de Wilde in het vorige jaar. Binnen de grenzen, getrokken door deze drie eischen: verder dan de uitoefening van de tandprothese, gaat de minister niet, en voorts moest hij aan de eischen vasthouden, dat op 10 Juni 1913 degenen, die door het wetsont werp gebaat kunnen worden zelfstandig hun tand-werk uitoefenden en dat deze heeren bekwaam zouden zijn. Van een uitbreiding dus van het ontwerp tot alle tandtechnici van het oogenblik wenschte de minister niets te weten. Even min als van een verleenen aan de dubbel-ge- viseerden van de tandartsen-bevoegdheid dit zou, volgens den minister, niet alleen strijden met de volksgezondheid, maar ook geheel bulten het ontwerp van 1925, dat al leen onbillijkheden wenschte weg te nemen voor hen, die voor de nieuwe artsenwet tand meester waren, vallen. De Kamer begreep, dat er niets aan te veranderen viel. Trouwens, de groote meer derheid van de Kamer bleek 't met den mi nister eens te zijn. Zoodat wanneer na tweede lezing het ontwerp aanvaard wordt, waaraan niet behoeft getwijfeld te worden zoodat als gevolg van het ontwerp dege nen, die door de commissie-Limburg zijn af gewezen, wegens gebrek aan bekwaamheid, blijkende uit stukken, van hun bekwaamheid door een examen kunnen blijk geven. De mi nister zal met de examen-commissie een program van eischen opstellen. Maar bo vendien heeft de heer Suring gedaan ge kregen, doordat hij een amendement zag aannemen, dat ook degenen, die bij het eer ste onderzoek volgens de wet van '25 zijn af gewezen, omdat zij uit de stukken hun be kwaamheid niet bewijzen konden, tot het examen worden toegelaten, benevens dege nen, die bij het eerste onderzoek reeds voor voelden dat bewijs niet te kannen leveren uit de stukken. Men begrijpt: de beide andere eischen, zelfstandigheid en zelfstandige ar beid op 15 Juni 1913, blijven in alle opzichten gehandhaafd. Het verdere gedeelte van den middag liep over een ontwerp tot verbetering van de In validiteitswet. Deze verbetering was belangrijk, want zij verruimde de werkingsfeer van de Invalidi teitswet. Enkele belangrijke verbeteringen er zijn ook talrijke technische verbeteringen, als noodzakelijk gebleken uit de wetspractijk noemen wij. Allereerst wordt de loongrens voor de toe lating tot de invaliditeitsverzekering van f 1200 op f 2000 verhoogd, een wijziging, die verband houdt met het feit, dat in onze da gen verschillende menschen na een goede opleiding te hebben genoten, ergens in dienst komen op een loon, dat de f 1200 te boven gaat, menschen die volkomen tot den arbei dersstand moeten gerekend worden. In de tweede plaats wordt aan alle perso nen, welke na 1 Juli 1922 ln loondienst ge treden zijn en die destijds wegens het ont vangen van een loon boven f 1200 en bene den f 2000 niet verzekeringsplichtig kon den worden verklaard, gedurende 14 maan- den de gelegenheid geopend, alsnog tot de verplichte verzekering toe te treden. In de derde plaats zal arbeid in aangeno men werk, welke persoonlijk in een als on derneming uitgeoefend bedrijf door een ar beider wordt verricht, worden beschouwd als te geschieden krachtens een arbeidsovereen komst. In de vierde plaats wordt een voorziening getroffen voor die arbeiders, die tengevolge van ziekte of werkloosheid te weinig renteze gels hebben ontvangen, om op 65-jarigen leeftijd aanspraak te kunnen maken op ouderdomsrente. Voorts wordt op een aantal punten de re dactie der wet verduidelijkt, terwijl door het leggen van 10 pet, op het nagevorderde be drag aan de uitvoeringsorganen een middel wordt gegeven, dat tot strekking heeft de regelmatige naleving der Invaliditeitswet te bevorderen. De heele Kamer was verheugd over deze aanvullende verbeteringen. Maar de heeren Loerakker. Smeenk en Snoeck Henkemans hadden verder willen gaan. In de algemeene beschouwingen, waaraan zij alleen deelna men, betoogden deze heeren, dat het vragen om staatspensioen e.d. alleen oorzaak vindt Na een half uurtje, graag. Ik zal wel bericht sturen als ik klaar ben. Juffrouw Spragge haalde haar breede schouders op. terwijl Samantha de kamer uiting. Toen begonnen haar oogen te schitte ren, want Hazel vroeg met lijdende stem om een handspiegel. Juffrouw Spragge die nooit in haar leven zoo'n meubelstuk bezeten had, bracht haar het gevraagde. Hazel be keek zich aandachtig. Haar fijn gezichtje was bleek, bijna wasbleek, maar verder was ze er nog niet al te slecht aan toe na dien vreeseliiken nacht. Terwijl ze den spiegel aan juffrouw Spragge terug gaf. ze! ze heel wat minder lijdend: Geeft u mij alstublieft mijn matinee. In de bovenste la van den latafel. Juffrouw Spragge voldeed net onmisken bare geestdrift aan het verzoek. Ze nam het kleedingstuk, dat een getrouwe copij van een Parljsche model was. en haalde nog een paar kussens uit haar eigen kamer Overeind zittend in bed maakte Hazel met een klein beetje hulp een heel bekoorlijk tollet. Het was opmerkelijk hoe juffrouw Spragge haar parient aanmoedigde en met welk een vuur- ze inging op Hazel's voorstel len. Handen en gezicht werden met eau de cologne afgewasschen. De beide dikke vlech ten werden met een rose strik versierd. En juffrouw Spragge aerklaarde ten slotte harte lijk: Wel lieve kind. wat zie Je er aardig uit! ln het feit, dat de Invaliditeitswet niet vol doet aan wat bij de totstandkoming is bedoeld geworden: vóel verder zou moeten worden gegaan. Maar de minister kon ze 1de hij nit verder gaan. wijl dat tot kosten zou lelden, die hij niet voor zijn verr.ntwoordlng zou kunnen nemen. Eén der wenschen was: de leeftijdsgrens voor iemand, die nog lid kan worden, van het InvaLiditeitsfonds niet te houden op 35 Jaar, maar op 45 Jaar. Dit zou echter zeide de minister elk jaar het Rijk meer kosten f 1.000.000. Wanneer de heer Smeenk dit bedrag te hoog noemde, te pessimistisch, dan merkte de minis', rr oo, dat hij toch moeilijk anders kan doen. dan het advies vo^en v",r> den w'sv\"v!'.g advi seur. Bovendien zette de minister in het mid den van de aandacht van den heer Smeenk, dat het slechtste wat men ondernemen kan is, de geldelijke basis van de verzekering niet zuiver te houden. De heer Duijs heeft bij de artikelen-behan deling gepoogd uit het ontwerp elke loon grens weg te nemen, waardoor dus leder, die bij anderen in dienst is. onder de werking van de Invaliditeitswet zou vallen. De minis ter waarschuwde voor den groeten adminis tratieven arbeid, die daarvan het gevolg zou zijn en zulks voor personen, die het niet noo dig hebben, wijl zij zich zelf op andere wijze kunnen helpen. Maar bovendien vroeg de minister is er op het oogenblik reden, cm van de arbeidersverzekering een volksverze kering te maken? Daar is geen rechtsgrond voor, welke er wel is voor de arbeiders, die zonder wettelijke verzekering geen voorzie ning voor invaliditeit of ouderdom zouden hebben. De Kamer bleek overtuigd, door deze re deneering: alleen de s. d. fractie stemde (zit ten en opstaan) vóór het amendement-Duys. De heer Beumer heeft een amendement overgenomen gezien, waarvan het gevolg ls, dat degenen, die bij werkverschaffing zijn te werk gesteld, ook onder de verzekering zullen vallen. En ten slotte werd aangehou den de stemming over een amendement- Duijs, hetwelk duidelijk poogde te maken, dat 2an het begrip „aangenomen werk" (hierboven, in onze inleiding spraken w«J daarover), niet een te groote. maar ook niet een te geringe uitlegging zou worden gegeven. Ten slotte bleef nog onopgelost. morgen voortzetting van het debat! de vraag of bij gerechtelijke -xecutie de hypotheek altijd voorrang moet hebben. De Kamer bleef steken. De minister moest over de redactie eerst overleggen met zijn departement Dit belooft wat voor de Ziektewet-behan deling! INTIMUS. INGEZONDEN MED EDE ELI N GEN n öO per regel. Schrale Lippen D I O O I I Schrale Neus 1^ Vj* if* S-,. I EEN RING TER WAARDE VAN 12.500 GESTOLEN. BIJ EEN GOUDSMID TE AMSTERDAM. In den loop van den middag kreeg Dinsdag een groote juwelierszaak in do Kalverstraat te Amsterdam bezoek van een heer, die vloeiend Fransch sprak en voorgaf Italiaan te zijn. Hij kocht een paar gouden manchet- knoopen en verkocht een paar platina knoopen. Na afloop van deze transactie vroeg hij ringen te zien. Hem werd toen een aantal ringen van groote waarde voorgelegd. Na lang zoeken en veel gepraat kon hij echter ten slotte geen keus doen. Hij vei liet den win kel. Onmiddellijk na zijn vertrok ontdekte een der bedienden, die hem te woord had gestaan dat een platina rir.g was verc.wenen. In den ring zat een groote brlllant en daaromheen gegroepeerd 70 k.'e!ne brillantjes. De geheele ring heeft, een waarde van f 12.500. In d8 plaats lag een gouden imitatiering met. een stuk glas. De politie werd van dezen diefstal in. kennis gesteld. De bediende had den Italiaan goed opge nomen. Hij kon het volgende signalement van hem geven: Den leeftijd schat hij op 40 jaar, lang ongeveer 1.80 M. Hij is mager, heeft donker haar, eenigszins grijzend aan de sla pen en een smal gelaat, op een der wangen een krabje naast den neus. Voorts droeg hij een bril met donkeren schildpadden mon tuur. Hij heeft een grijzen deukhoed on met *n donkeren band en om den hals een bruine sjaal met witte kringen; hij heeft een don kerblauwe overjas aan. Om den rechterpols heeft hij een gouden armband met oven schakelt om den linkerpcls een gouden- armband-horloge n et een leeren band en aan de linkerpink een gouden ring, voorstellende- een Indianenkop. Ik voel me nog als een wrak, zuchtte Hazel. Juffrouw Spragge verheugde zich me* groote verheugenis dat de heer Stocker er niet George de oorzaak was geweest van d e „opknapperij". Toen Hazel klaar was, riep ze Wilbur. Wil je hem alleen spreken, liefje? Liefst wel! Een oogenblik later kwam Wilbur binnen De aanblik van Hazel, die er uitzag a!s een mooi kind. dat pas aan den dood Ls or.t rukt. roerde hem onuitsprekelijk. Ha/cl wa al bijna even geroerd door het zien van Wil bur. Nog nooit had ze hem in ongekamder en ongeschoren toestand aanschouwd. Hij zag er op zijn on voord eeligst uit en ze beschouw de dit terecht als een teeken van het sterke gevoel dat hij voor haar ko-s'erde. Toon zij haar hand uitstak, viel hij op do knieën bij het bed neer, kuste haar nandje en riep vurig: O. Goddank. Goddank! Hazel deed de oogen dicht Voor het eers'. In haar leven had Wilbur een snaar van baai- gemoed zacht doen trillen. Beste Wilbur! zuchtte zc. Ben Je sterk genoeg om te. praten? Ik denk het wel. De ber toch zoo blij dat je dadelijk gekomen bent'. Je begreep toch dat ik komen zou. Ja, dat wist Ik. O Wilbur ik ben door de duistere vallei van den dood gegaan. (Wot A vrn,M.>

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9