AGENDA De gebroken ladder DATUMSTUKJES BloemententoonstellingteHeemstede 46e Jaargang No. 14010 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 Februc;! 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN» J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: pet week f 0.27H, met Geïllustreerd Zondagsblad f CL32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f3^7H- Franco per post door Nederland f3.B7Vfc. Losse nummers f 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 1 0Ó7H, franco p. post Bureaux Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN; 1-5 regels i 1.75, elke regel meet I 1X35 Reclames f 0.60 pet regel. Reductie bij abonnement Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels 10.60, elke regel meet f0.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.23. elke regel meer 0.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uiikeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk I 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD VRIJDAG 22 FEBRUARI StadsschouwburgAbonnements voorstelling 2e serie, roode kaart: „Samen uit". 8 uur. Gem. Concertzaal: Gem. Orgelconcert, Cora de Langevan Rijn, zang. George Robert, orgel. 8 uur. Cinema Palace: „De Prins-Student van Heidelberg", 8 uur. Luxor Theater: „Katja de Zigeunerin"; „De Groote Match". 8 uur. Rembrandt Theater: „Zijn Terugkeer". O^oneel: Heger-Terzet. 79; 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „Woestijngoud"; „De Adelaar". 8 uur. ZATERDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hof stad- Tooneel (Cor. v. d. Lugt Melsert). „De Le gende van een Leven". 8 uur. De Kroon: Jubileum Speenhof f. Cabaret avond. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Het resu'taat van het onderzoek Zooals onze lezers weten is enkele weken geleden bij het nieuwe gebouw voor Rijks waarden dat in de Appelaarsteeg wordt gezet een ijzeren hangladder gebroken, welk nood lottig ongeluk aan twee mannen het leven kostte. De politie en pok de Arbeidsinspectie heb ben een uitgebreid onderzoek naar de oor zaak ingesteld. Uit het deskundig onderzoek is gebleken, dat hier van schuld in het minst niet sprake is. Het ijzer van den ladder was cok op de breuk geheel gaaf. De draagkracht was berekend op 8 ton, terwijl de ladder op het moment van het breken alleen belast was met het gewicht der twee mannen en eenige materialen. Dus bij lange na nog niet het tiende deel van het toelaatbare ge wicht. Het wordt aangenomen, dat de zware ijzeren staaf afgeknapt is door de strenge vorst. Het is in deze vorst-periode ook voor gekomen dat rails van spoorwegen en trams zijn afgeknapt. Met die mogelijkheid was te voren nooit rekening gehouden, omdat zulke ongevallen nog niet voorgekomen waren. Het is thans de taak van de Arbeidsinspec tie om te overwegen of in het gebeurde aan leiding gevonden moet worden om maatrege len te nemen tegen zoo'n thans mogelijk ge bleken invloed van vorst op ijzeren ladders. De Haarlemsche en de Amsterdamsche Waterleiding Het nut van de neutrale zSne Het Is bekend, dat de Amsterdamsche duinwaterleiding niet in staat is om aan de steeds stijgende behoefte aan water in de hoofdstad te voldoen. Nieuwe pogingen om het duingebied van Amsterdam te vergrooten hebben gefaald. Wel waren eigenaars van groote duinter reinen onder Vogelenzang bereid om te ver- koopen, maar door tusschenkomst van Haarlem is daarvan niets gekomen. Haarlem heeft namelijk herinnerd aan een ongeveer 30 jaar geleden gesloten overeenkomst tus- schen Haarlem en Amsterdam over het er kennen van een neutrale zóne tusschen de wingebieden der Haarlemsche en der Am sterdamsche waterleiding. De te koop aange boden duinen te Vogelenzang behoorden reeds tot die neutrale zóne. Amsterdam had toen geen reden meer om die duinen te koopen. Deze overeenkomst omtrent de neutrale zóne is voor onze Watervoorziening van zeer veel beteekenis, omdat daardoor voorkomen wordt, dat Amsterdam water aan de duinen zou onttrekken die op ons wingebied van in vloed zijn. Het nieuwe H.B.S. gebouw De officieele opening Op Zaterdagmiddag is het nieuwe gebouw van de H. B. S.-B. niet voor het publiek te bezichtigen. Maandagmorgen a.s. te 10 uur begint de eigenlijke officieele opening in het gymnastieklokaal. O.a. zal het woord ge voerd worden door den Wethouder van On derwijs, den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, een der leerlingen en den voorzit ter van de schoolveresniging. Vervolgens heeft in de hall de aanbieding aan de ge meente namens het personeel van geschen ken plaats, waaronder een zestal lampen in glas en lood, ontworpen en uitgevoerd door leeraren en leerlingen van de Ambachts school alhier. Tenslotte zal ook een raam in glas en lood met inscriptie worden aangebo den. Daarna zal de school door de genoodig- den bezichtigd kunnen worden. Maandag middag van 2 tot 4 uur is de school voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. HET VERGAAN DER GLORIA IJM. 325 Niet alles gedaan om de ramp te voorkomen EEN DUISTER GEVAL De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft gisteren uitspraak gedaan inzake het verloren gaan van het stoomvisschers- vaartuig Gloria IJM. 325 op de Noordzee in de nabijheid van het lichtschip Terschellin- gerbank, meldt de N. R. C. De Raad is met den hoofdinspecteur voor de scheepvaart van oordeel dat de ware toe dracht van deze ramp niet is gebleken en dat er hoogstwaarschijnlijk tusschen 3 en 4 uur iets gebeurd is, waardoor er binnen kor ten tijd zooveel water in het schip kan zijn gekomen. Toch is uit het gehouden onder zoek wel dit gebleken ,dat aan boord niet alles is gedaan om deze ramp te voorkomen. Van den schipper ging geen krachtige lei ding uit en de machinist heeft niet gedaan wat hij kon om het water uit het schip te krijgen. De schipper beklaagde er zich over dat de machinist heeft geweigerd zijn order om de pompen bij te zetten op te volgen. Toch stond er toen nog geen water in de machinekamer. Met groote haast is men te werk gegaan om het schip te verlaten. Te 3 uur 55 min. werd de schipper gewaarschuwd nadat het schip te 3 uur lens gepompt zou zijn en te 4 uur 10 min. zat de schipper, zooals hij zelf verklaarde, reeds te roeien 'in de boot. Toch is het schip daarna nog eenige uren drijvende gebleven. De verklaring van den machinist dat er, bij het verlaten van het schip, 5 voet water in de machinekamer stond en dat het water er van boven af in liep, komt den Raad dan ook niet aanneme lijk voor. Ware dit zoo, dan zou het schip veel eerder gezonken zijn. Intusschen, gelijk hiervoren reeds werd opgemerkt, wat hier nu eigenlijk gebeurd is, is voor den Raad in het duister gebleven. DOOI Vrienden, 't Is zoover gekomen, Gister was de groote dag, Die weer eens de thermometer, Boven tweeëndertig zag; Bijna veertien dagen was het Zonder pauze vorst geweest, En nu rees het kwik in 't buisje, Boven nul het was een feest; In den nacht wil 't nog wel vriezen, Maar de zon helpt ons aan dooi, Hulde, brave aardverwarmer, Wat is 't dooie leven mooi; Als het nou maar door wil zetten, Schiet het dubbel spoedig op, En terwijl het ijs gaat smelten, Komen boom en struik in knop; 't Zal nog wel een tijdje duren, Eer al 't ijs weer water is, Laat ons zeggen tegen Paschen, Als het niet nog later is; En er past een woord van dringend, Zij het vriendelijk, vermaan. Tot het kind, dat nu gewend is, Onbezorgd op het ijs te gaan; Als de zon het ijs gaat smelten, Lijkt het lang nog sterk en mooi. Maar het wordt gauw onbetrouwbaar, Niets gevaarlijker dan dooi; Wijze ouders, houdt uw kindren, Als het dooit van 't ijsvlak af, Onvoorzichtigheid kan leiden, Tot een vreeselijke straf; Volop hebben wij genoten, Van de ijspret dezen keer, Nu het einde is gekomen Of begint het morgen weer? Haarlem, 22 Februari. Hoe Kennis gehoond tserd. (in de Tioeede Kamer). In de Tweede Kamer bezigde gisteren mi nister Slotemaker de Bruine verscheidene Fransche citaten, uit een in die taal opge steld verdrag, waarop de plattelander Braat en de communist De Visser protesteerden. De eerste riep: „Een Nederlandsch volksverte genwoordiger behoeft toch geen Fransch te kennen!". Daarop interrumpeerde de heer Oud (V.D.)„Och, in het Hollandsch zou je het ook niet begrijpen" welk staaltje van „humor" men in de meeste kringen als een grofheid zou betitelen. In deze omgeving evenwel verwekte het „luid gelach", waar mee de heer Braat trouwens instemde. Toen later mgr. dr. Nolens ook in het Fransch ci teerde, protesteerde de plattelander opnieuw en kreet: „Straks gaat men nog Italiaansch praten", waarop de voorzitter, weer onder luid gelach, hem tot de orde riep. Er is vele malen door Tweede Kamerleden over geklaagd dat de kiezers geen of heel wei nig belangstelling voor hun beraadslagingen toonden. Meestal schrijft men dat dan maar alleen toe aan de onfortuinlijke uitwerking van het nieuwe kiesstelsel, dat als oplossing van een wiskundig probleem een succes is gebleken, maar den kiezers vrijwel alle con tact met hun vertegenwoordigers heeft ont nomen, den permanenten en dus beroeps politicus ingesteld en bovendien schier alle spanning en strijd aan de verkiezingen ont trokken. Maar er is meer. Menschen als de heer Braat verkondigen in de Kamer luidkeels aan den volke dat zij geen vreemde talen kennen, iemand als de heer Oud, die ze zelf wel kent, dikt de zaak nog wat aan door te zeggen „In het Hollandsch zou hij het ook niet be grijpen". En de Kamer lacht daar luid om! Het is alsof het een soort van glorie is, iets om er zich op te beroemen, dat men daar in 's Lands Vergadering zit zonder er de ont wikkeling voor te hebben, die er toch minstens voor Vereischt mag worden. En dat in een land als het onze, waar hoogA- elschen dan vrijwel overal elders aan schoolopleiding eesteld worden! Een land waarin men eischt bij benoemingen van typistes op kantoren, die geen stukje werk doen dat ze niet in détail wordt opgedragen, van wie dus geen atoom initiatief wordt vereischt, dat zij eind examen hebben van een middelbare school en dus haar talen en nog veel meer weten schappelijke kennis machtig zijn! Een land waarin men aan politie-agenten vreemde ta len leert, waarin tal van arbeiders, uit lust om hun ontwikkeling te verruimen, cursussen volgen om die talen nog te leerenl Een land waar men minachtend neerkijkt op de zoo veel beperkter staatsexamen-eischen die in den vreemde gesteld worden! Het land van het examen, altijd en overal en voor alles examen, en van den wetenscliappelljken titel, waar de concurrentie tusschen gestudeerde menschen zoo groot is, dat ingenieurs en meesters in de rechten blij zijn als zij, na vele sollicitaties, nederige baantjes van een paar duizend gulden tractement kunnen bemachti genbaantjes, die vaak weinig of niet het minste verband houden met de langdurige studie, die zij hebben doorgemaakt. In dit land roept een lid van een der hoog ste colleges van Staat, en zeker het mach tigste, uit, dat een volksvertegenwoordiger toch zeker geen Fransch hoeft te kennen! En als een collega daaraan toevoegt, dat de man het in het Ho"9"'Vnh ook niet begrij pen zou, lachen de heeren, l •-< Er zullen niet veei tw^ers zijn, die van daag bij het lezen van dit mooie „incident" met hen meelachen. Laten zij daar verze kerd van zijn. En laten zij zich heusch de moeite besparen van zich te verbazen over het feit, dat het publiek zoo weinig belang stelling voor hun vergaderingen heeft. Het verloren contact tusschen kiezers en OVERZICHT VAN' DE TENTOONSTELLING. OP DEN VOORGROND EEN FRAAI PARK TER OPLUISTERING. r {Zie ook elders ln dit nummer.). volksvertegenwoordigers is blijkbaar wel ho peloos zoek, anders zouden de laatstgenoem den begrijpen dat zulke gevallen op de eerst- genoemden een allertreurigsten indruk ma ken. En dat zij het aantal onverschilligen, dat straks bij de verkiezingen niet eens de moeite zal nemen om ter stembus te gaan, vergrooten. Het eerste dat de kiezer van de Tweede Kamer verwacht is toch wel dat zij uit ont wikkelde menschen bestaat. De kennis van vreemde talen biedt veel en velerlei voor- deelen, die een volksvertegenwoordiger be hoort te bezitten. Hij toch zeker behoort in staat te zijn om verder te kijken dan de grenzen van ons kleine landje, om het we reldgebeuren te begrijpen, om de gebeurte nissen en vaak ook de wetgeving in het bui tenland te kunnen bestudeeren, om aan in ternationale besprekingen en gedachtenwis- selingen van allerlei aard deel te nemen. Dit is de meening ook van honderdduizenden kiezers die zelf het voorrecht van een mid delbare schoolopleiding niet genoten heb ben.. Als Kamerleden zooals de heer Braat meenen dat zij met hem instemmen, of als leden zooals de heer Oud meenen dat zij hem zullen toejuichen om zijn grappigheid, dan hebben zij het 'ver mis. Men ergert er zich voortdurend en algemeen aan dat de norm van ontwikkeling, die vereischt wordt voor een benoeming tot honderden functies van veel minder belang in het maatschappelijk leven, voor het Kamerlidmaatschap niet be staat. Men ergert zich nog meer als de Ka mer zelf daarom gaat zitten lachen. Kennis is Macht. Die spreuk is wel nergens zoo geëerd en vooropgesteld als in ons land. In onze Tweede Kamer is gisteren door sommigen Kennis bespot en gehoond. Het is wel heel droevig. Als men de ellendes van de dictatuur in ons land wil voorkomen als men het parle mentarisme wil redden, is wel de eerste voorwaarde om het op hooger peil te bren gen zoodat het den eerbied van de kiezers kan herwinnen. Het zou al een heel ding zijn als men kon beginnen met het bezit van een einddiploma 3-jarige, net als voor de oplei ding tot reserve-luitenant, verplichtend te stellen.... Want werkelijk, meneer Braat, ofschoon u het niet begrijpt een Nederlandsch volks vertegenwoordiger hoort Fransch te kennen! R. P. DE BLOEMENDAALSCHE RAADHUISQUAE3TIE. WAT DE RAAD BESLOOT. In den Raad van Bloemendaal deelde de voorzitter aan het einde van de behandeling van de ingekomen stukken mede, dat van Ged. Staten bericht was ingekomen dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben onthouden aan het Raadsbesluit tot aankoop van het terrein aan de Noordzijde van den Zeeweg, bestemd voor het bouwen van een nieuw Raadhuis, van welk besluit wij reeds uitvoe rig mededeeling deden in ons vorig nummer. De Voorzitter voegde daaraan toe: „Ik stel voor over te gaan tot de behandeling dei- agenda". De heer Schulz stelde de vraag of het voornemen is bij de Kroon in hooger be roep te gaan. De voorzitter antwoordde: Ik zie het stuk van Ged. Staten pas voor het eerst, laten we de zaak maar aanhouden tot aan het einde van de zitting. Dan kan het eerst nog eens bezinken". Verder werd er niets meer over gezegd in openbare zitting. Nadat de agenda was afgehandeld volgde de rondvraag en daarna ging de Raad over in een zitting met geslo ten deuren. Nader vernemen wij, dat na de geheime zitting nog geen besluit over de raadhuis kwestie genomen is. Dit zal in een volgende raadsvergadering plaats hebben. De raad heeft 30 dagen den tijd om te be slissen of bij de Kroon hooger beroep zal worden aangeteekend tegen de beslissing van Ged. Staten. BLEEKERIJ UITGEBRAND. Op de Brouwersvaart. GROOTE SCHADE. Uit het Politie-rapport. Donderdagmiddag ongeveer half twee ls brand ontstaan in de wasscherlj van P. Evers, Brouwersvaart 60 bij de pijp van den stoom ketel, die gloeiend rood stond. Eenig wasch- goed, dat in de nabijheid hing heeft vlam gevat. De geheele wasscherlj en drogerij zijn uit gebrand. De brandweer heeft het vuur ge- bluscht met twee slangen op de waterlei ding. Ook de zolder van perceel 62 waarin ge vestigd is de conservenfabriek van J. Win terswijk werd door het vuur aangetast. Een hoop stroohulzen, die er opgeslagen waren, vatte vlam. Dit vuur is gebluscht met één slang op de waterleiding. De staf der brandweer was aanwezig. De schade, die groot is (al het. waschgoed ging verloren), wordt door verzekering gedekt. Het woord is aan., Emanuel Wertheimer: Zoo vele onmisbaren zijn reeds heenge gaan en toch bestaat nog steeds deze wereld. IJSVERSCHIJNINGEN. HL Midden ln het druk gewoel, Rustig zittend op de baan. Vol verachting voor een stoel. Bindt hij zelf zijn schaatsen aan. Straks zal hij met trotsch gevoel, Op de smalle Ijzers staan, Strevend naar zijn toekomstdoel. Wereldrecords te verslaan. Buitelingen zonder tal, Grootste enthousiast van al. OOST-SPAARNDAM WATER. ZONDER GRATIS WATERVERSTREKKING UIT EEN STANDPIJP. Ten Oosten van de sluis te Spaarndam zit men zonder water, omdat de hoofdbuis be vroren is. waarschijnlijk omdat deze niet diep genoeg ligt. De menschen die nu geen water hebben kunnen dit gratis krijgen, daar van gemeentewege een standpijp geplaatst ls, waar tweemaal per dag, ook op Zondag, water verstrekt wordt. VERBODEN TOONEELVOOR- STELLINGEN EN DE BURGEMEESTERS. DE KRIMPENSCHE ZWARTE PIET. Eenige leden var de Eerste Kamer brach ten in het Vocr.'eopig Verslag over de be grooting van Minister Kan nog eens de in handen van den burgemeester gelegde cen suur op tooneclstukken ter sprake en oor deelden deze regeling niet omgeven van vol doende waarborgen tegen willekeur. Zoo ver bood de burgemeester van Lelden de opvoe ring van „Allerzielen", van Heljermans. Dit voorbeeld werd gevolgd in andere gemeenten als Alkmaar en Heilo, terwijl de burgemeester van Groot Schermer de opvoering van Heijermans' „Op hoop van Zegen" verbood 'en de burgemeester van Maastricht de op voering van „Het proces van Mary Dugan", welk tooneelstuk door drie tooneelvereenigin- gen tegelijk hier te lande wordt ongevoerd. In het bijzonder werd voerts door deze leden de aandacht gevestigd op het feit. dat de burgemeester van Krimpen aan den IJssel volgens hen niet altijd van zijn macht een behoorlijk gebruik schijnt te maken. Zoo heeft hij het houden van een St. Nicolaas-optocht verboden op den enkelen grond, althans voor namelijk, wijl dit onschuldig feestbetoon met zijn persoonlijke godsdienstige overtuiging in strijd was. Zoo heeft hij de opvoering van het tooneelspel „De Twee Wezen" verboden, wijl die on Zaterdagavond zou plaats vin den en hij beducht was. dat dit alsdan tot te groote verteringen zou leiden. Kan de minister, zoo vroegen deze leden, dergelijke machtsuitoefening goedkeuren? Gaarne zouden zij. evenals de vroeger aan het woord geweest zijnde leden, zien, dat de Minister zijn invloed zoude aanwenden, opdat door de burgemeesters^op dit stuk een bree der standpunt in den'' vervolge worde inge nomen. ALLIANCE FRANgAISE. Woensdag 27 Februari zal voor de teden der afdeeling Haarlem van de Alhance Francaise de heer Franc Noha'n. dichter en letterkundig criticus, ln Hotel L'.on d'Or een voordracht houden over het onderwerp: „Les Fables dans la Llttérature Franealse". Maandag 4 Maart wordt in het Gem. Con certgebouw een Grande Soivée Musicale ot Dramatique gegeven door Alle?- en Alfred de Clauzel, met medewerking van mej. Véluard (piano). Fransche liederen zullen worden besproken en gezongen in het costuum van het tijd perk,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1