De GRIEF BINNENLAND KOLONIëN Opium in conservenblikjes HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 FEBRUARI 1929 Dc publicatie een gevaar voor de verhouding tusschen Neder land en België. Het Volk (S.D.A.P.) constateert, dat het gepubliceerde verdrag, indien echt, een fel licht werpt op het gevaar van Let militairis- me en schrijft: „In vollen vrede en in koelen bloede wordt dus tusschen Engeland, België en Frankrijk overeengekomen, dat bij een nieuwen oorlog met Duitschland de neu traliteit van het bevriende Nederland brutaalweg geschonden zal worden. Als staaltje van militaristische roekeloos heid is dit wel bijzonder grof." En over de Nederlandsch-Belgische onder handelingen: „Het „Utrechtsch Dagblad" is het meest anti-Belgische der Nederlandsche dagbladen en bij de publicatie kan dan ook geen andere bedoeling voorzitten, dan om de verhouding tusschen Neder land en België nog verder te bederven. „Een punt van "~eteekenls uit de ge publiceerde overeenkomst van twee jaar geleden is nog, dat daarin gezegd wordt, dat „de onderhandelingen tusschen Ne derland en België van wege Nederland hebben uitgelokt en nog zullen uitlokken maatregelen op het gebied der water wegen, die eventueel als onvriendelijk en zelfs agressief (aanvallend) kurine.i worden beschouwd". Met andere woor den, van Belgische zijde heeft men reeds alles in gereedheid gebracht teneinde, indien dat wenschelijk mocht worden geoordeeld, de oneenigheid tusschen België en Nederland omtrent de water wegen tot een casus belli, een reden tot oorlog, op te drijven. Wij voor ons zien hierin een nieuwe dringende reden om zoo spoedig mogelijk de Neder landsch-Belgische geschillen uit de we reld te helpen." Gevaar voor Ncderland's veilig heid. Tot deze conclusie komt de Tijd (R.K.): „De militaire plannen, welke nu in België aan de orde zijn, vormen een ge vaar voor de veiligheid van Nederland. Die plannen zijn het logisch uitvloeisel van het Fransch-Belgisch militair ac- coord. En dit accoord werd mogelijk door de opheffing van België's neutrali- teitsplicht." „Nederland, Let op U saeck". De Nederlander (Chr.-Hist.) haalt de Vlaamsc-h-activistische kwestie er bij: „Eerst hadden wij de activistische re devoeringen bij de herdenking van de Unie van Utrecht, wier gevaarlijke strekking wel verzacht maar nieo weggenomen werd door de woorden bij de ontvangst van Dr. Borms. „Daarop volgde 11. Zaterdag het uit voerig en weelderig uitgevoerde memo randum van de Nationale Unie, aan de leden der Staten Generaal, inzake de onderhandelingen tusschen Nederland en België. „En Zondagmorgen werd ons volk verrast, uit dienzelfden hoek, met de mededeéling van den ondersteld „authentoeken tekst" van een „geheim Fransch-Belgisch militair verdrag". „Wij zien in deze gansche wèlbestu- deerde beweging een gevaar voor ons volk en voor den vrede." „Balkantoestandcn". Onder dezen titel geeft de Telegraaf (neu traal) zijn meening weer over het verdrag. Het is volgens het blad een militair verdrag in optima forma en het „heet bestemd te zfjn tegen aanvallers, maar als men na gaat, hoe Nederland „In de gauwigheid" tot aanvaller wordt „geconstrueerd", weet men hoeveel dit „defensief" karak ter waard ls. Het is gericht tegen Duitsch land, of „tegen eenige andere mogend heid, die hoe dan ook door Duitschland ondersteund wordt". „Hoe dan o*.k" welk een gevaarlijke rek zit er in deze vage woorden!" En verder: „In laatste instantie doet het er wei nig toe, of de gepubliceerde documenten wellicht in een enkel onderdeel niet goed weergegeven zullen blijken. Het is niettemin zaak, dat de aange- gelegenheid, die thans aan de orde is gesteld, tot in den grond wordt nage gaan. Een effen „Es is nicht wahr" is niet genoeg om gerechtvaardigden arg waan te dooven. Volkomen opheldering moet worden gegeven. Het Nederland- sche volk verwacht van zijn regeering, dat zij alle stappen zal doen. noodig om deze aangelegenheid en daarmede onze verhouding tot Frankrijk, Engeland en België, tot klaarheid te brengen. Ontstellende mentaliteit. De Standaard (antl-rev.) schrijft: „Aannemend dat zoowel het een als het ander in orde is, dan hebben we hier te doen met een opvatting die een ont stellende mentaliteit openbaart. „Wij onderhandelen emt. België in vre de en vriendschap, zoo we meenden, over aangelegenheden, betrekking heb bende op sommige waterwegen. En nu blijkt, dat de generale staven van België en Frankrijk van oordeel zijn, dat als wij in de Belgisch eischen niet toestem men, daarin eventueel gezien zal kun nen worden een „aanranding", waarbij België op de hulp van twee Fransche legercorpsen zal mogen rekenen. „De „interpretatie" kan alleen dit be- leekenen, wil zij niet geheel inhoudloos zijn. Natuurlijk zien we niet over het hoofd, dat voor het metterdaad gewapender hand optreden nog iets anders noodig is dan de meening van de twee legerstaven, maar het is toch haast ondenkbaar te achten, dat zulk een meening schriftelijk zou zijn vastgelegd zonder voorkennis der betrokken regeeringen. „In elk geval komt het vraagstuk van onze onderhandelingen met België over de herziening van het tractaat van 1839 thans wel onder een zeer bijzondere be lichting te staan. „Wat ook het standpunt geweest moge zijn, dat ingenomen-werd bij de behan deling van het in 1927 verworpen ver drag. thans is o.i. slechts één houding mogelijk. „En wel deze. dat wij moeten weigeren verder te onderhandelen, indien van Bel gische zijde geargumenteerd wordt met 600.000 man plus twee Fransche leger corpsen". De Maasbode (R.-K. schrijft over het ver drag: Bij onderhandc'ingen met België. „Het groote practisch belang der pu blicatie schuilt o.i. in het bekend worden van deze opvatting van het Belgische gouvernement: Onze regeering weet nu: wanneer zij er toe overgaat de onder handelingen met België te hervatten, dan opent zij emteen de mogelijkheid dat van Belgische zijde o: zeker oogen- blik zou kunnen worden verklaard, dat eventueele maatregelen van rivierpolitie, gezien in het licht dier onderhandelin gen, dat apart onvriendelijk of zelfs agressief karrakter dragen. „Onze minister van Buitenlandsche Zaken zal hieruit de conclusio practica weten te trekken en in ieder geval de uiterste behoedzaamheid tegenover ver dere besprekingen inachtnemea". De ring van f12.500 De Italiaan te Brussel aangehouden Op verzoek van de Amsterdamsche politie is te Brussel aangehouden een Italiaan, die te Florence woont. Deze man wordt ervan verdacht verleden week bij eên juweliers- firma in de Kalverstraat te clezer stede een platinarlng met briljanten, die een waarde had van ongeveer f 12.500 ontvreemd te heb ben. Het signalement van den aangehoudene komt volkomen overeen met dat van den man die in den juwellerswinkel te Amsterdam ge weest. De Italiaan ontkent evenwel in Am sterdam geweest te zijn; het staat echter intusschen vast dat deze man zich in ver schillende hoofdsleden van Europa aan der gelijke vergrijpen heeft schuldig gemaakt en een gevaarlijke internationale boef is. De gedupeerde Amsterdamsche juwelier zou zich vandaag naar Brussel begeven om met den aangehoudene geconfronteerd te worden, meldt het Hbld. De pseudo-berooving te Deventer Het geld nog niet terecht Inzake de gefingeerde bsrooving te Deven ter, waarbij zekere G. J. S. een bedrag van f 15000 dat door hem van de Nederlandsche Bank zou worden gehaald voor zijn patroons, de firma Stegeman te Diepenveen, zou zijn kwijt geraakt, verneemt het Hbld. nog, dat de broer van den beroofde, die ook is aange houden, de thans eveneens gearresteerden, Van S. en D., heeft aangewezen als degenen, die de gebrs. S. hebben aangezet tot mede werken aan het gebeurde. Toen de z.g. „be- rooving" plaats had, hebben kort te voren D. en Van S. er om geloot, wie het .zaakje op zou knappen. Van S. moest het toen doen. Hij wachtte S. op, toen deze met het geld van de bank kwam, bond hem vast en gaf hem met een steen een tikje tegen het hoofd, zoodat „bewusteloosheid" kon worden gesimu leerd. De broer van den z.g. beroofde, H. J. A. S., die nog slechts 18 Jaar is, heeft door een vlotte bekentenis de zaak spoedig opgehelderd De mede gearresteerde zwager van S., H. gaat thans vrij uit. Inmiddels is het vermiste geld nog niet tereoht. Ook hebben de belde verdachten Van S. en D. nog niet bekend. Zij legden inmid dels zoodanige verklaringen af, dat hun voorloopige bewaring vast staat. Ernstige aanvaring op de Schelde Duitsch schip gezonken De 70 opvarenden gered Maandagmiddag om ongeveer half vijf is het Duitsche stoomschip „Llppe" van de Nord-Deutsche Lloyd, metende 8000 ton, van Chili op weg naar Antwerpen, op de Schelde nabij Bath in aanvaring geweest met het uit gaande Engelsche stoomschip „Hvington Court". De „Lippe" is ten gevolge van de aanva ring gezonken. De opvarenden. 70 man, zijn door de Belgische sleepboot „Goliath" ge red. De „Üvington Court" is met de voorpiek vol water op de schelde ten anker gekomen. Ernstig auto-ongeluk bij Schermerhorn Een dame gedood De heer A. J. B. uit Schermerhom reed Zaterdagavond om tien uur per auto van Heerhugowaard naar huis. Toen hij bij zijn erf was, reed hij door het verkeerd nemen van een bocht, tegen een paal, die afknapte, doch de atuo sloeg om en kwam op het ijs terecht. De heer B. wist zich te redden en kreeg slechts een verwonding aan een zijner handen, doch mevr. B. die onder den auto terecht kwam, welke slechts mét groote moeite gelicht kon worden met behulp van een arbeider uit de buurt, bleek reeds over leden, meldt de N. R. Ct. DE VOLKSTELLING TE LEIDEN BEGINT HEDEN. De volkstelling, die noodig is geworden ten gevolge van den brand in het Stadhuis te Leiden, zal op heden. Woensdag en Donder dag worden gehouden. De telling zal ge schieden door dames en heeren, die zich hiertoe geheel belangeloos ter beschikking hebben gesteld. Cok tijdelijk aanwezige per sonen moeten worden opgegeven, meldt de Telegraaf. Een schreeuwende baby en nog meer lawaai Concert op oude emmers in een rechtszaal In de Msb. lezen wij het verslag van een niet onvermakelijke kantongerechtszitting te Zevenbergen, waarop een burengerucht kwestie werd behandeld: Een echtpaar uit Dinteloord, rijkelijk geze gend met kinderen, had zich op een avond vermoeid van den zwaren arbeid, te ruste gelegd, doch werd in zijn slaap wreedeiijk ge stoord door de jongste spruit, die deze ver storing tot stand wist te brengen door een oorverdoovend en lang aanhoudend gehui; aan te hei f en. Ten einde raad zetten de ouders het wurm met wieg en al in de schuur. Een bij hen inwonende kostganger, zeer begaan met het lot van het arme kind, wilde zijn misnoegen over de handelwijze dei ouders, alsmede zijn medelijden met de ba by toonen en deed zuiks op zeer wraakzuch tige wijze, waardoor niet alleen de in zijn oogen ontaarde ouders, maar ook de geheeit buurt werd getroffen. Hij zocht een ouden emmer, ketel en pook bijeen en ontlokte hier aan zulke krachtige tonen, dat de geheele buurtschap daarvan moest genieten. Tot groote verontwaardiging van den musicus werd tegen deze wijze van uiting van zijn medelijden met het kleine wurm proces-ver- baal opgemaakt. Deze verontwaardiging had hem nog te pakken toen de kwestie door den kantonrech ter werd behandeld. „Bovendien"beweer de beklaagde.„was het lawaai niet eens zoo erg. Mag ik het eens laten nooien, Edel achtbare?" Dit werd toegestaan. Dezelfde instrumenten deden het kantongerecht en publiek genieten van een prachtig concert. Beklaagde gebruik te tevenó zijn muziek als begeleiding voor zijn door hem zelf op rijm gezette verdediging, „En het kind dat was te zuur En daarom moest het naar de schuur". Natuurlijk liet het deftige kantongerecht zich niet onbetuigd voor deze „note gaie" in zijn overigens saaien morgen van drankwet overtredingen, leerplichtwet-ontduikingen enz. en toonde dit door een clemente straf op te leggen, n.l. 2.50 boete. Het ijs op de Waal heeft gekruid Gevaarlijk schip te Gorcum Het ijs wordt gebroken Zondagnacht en Maandagochtend is de Waal tusschen Millingcn en Gendt (beoos ten Nijmegen) aan het kruien geweest. Twee in het ijs vastgevroren booten werden op de kribben gestooten. Maandag was er later geen beweging meer in het ijs. Het autover keer over de Waal bij Nijmegen en te Grave was nog verboden, meldt de Msb. Ook bij Arnhem. Er heeft Zondagmiddag precies ten Wes ten van de Arnhemsche schipbrug een ijsver- schuiving plaats gehad van ruim 300 M. Daar door ls het kleine 'wak tusschen de pontons, die met het ijs aan den grond vastzitten en niet in veiligheid kunnen worden gebraoht, aanmerkelijk vergroot. Ook de monding van de haven is daardoor vrijgekomen, zoodat er aanmerkelijk meer kans bestaat op de ber ging van de brug in de haven. Had de ijsverschuiving voor de brug plaats gehad, dan zou zich een gevaarlijke ijsdam hebben gevormd en waren de brugdeelen verloren geweest. Bij Lobith is het ijs van den Noordelijken oever 25 M. en van den Zuidelijken 40 M. verschoven. Er zit nog steeds werking in het ijs. Vanwege den Rijkswaterstaat :s in samen werking met de scheepvaart Maandagmor gen om 5 uür met behulp van ijsbrekers een aanvang gemaakt met het openbreken van de rivier de Nieuwe Maas van het Kraling- scheveer af langs Bolnes en Slikkerveer en vervolgens van de rivier de Noord. Sinds het begin der vorstperiode ligt voor de oude sluis te Gorinchem een groote tank boot, gevuld met ongeveer 1000 ton benzol, die geborgen is in 26 aparte resèrvoir-tanks. De tankboot komt van Antwerpen met be stemming voor Frankfort. De vorige reis is de boot geladen geweest met olie, zoodat nu tijdens den dooi het schip is gaan „zweeten". Met dat zweeten komt een kleine hoeveel heid benzine mede, die onmiddellijk ver dampt. Maar in ieder geval is het niet zon der gevaar, wanneer er vuur bij komt. Er is dan ook een politiepost op de boot geplaatst en het ijs er omheen is weggehakt. Nu de rivier is gaan kruien, is het niet uit gesloten, dat het schip lek zal slaan, zoodat enkele reservoirs zouden kunnen gaan lek ken. Door de politie worden daarom zeer strenge maatregelen genomen, aldus de Maasbode. Een nieuwe groote telefoonzender te Kootwijk Den geheelen dag telefoneeren met Indië De jongste successen van den Rijkskortegolf- telefoniezender P.C.K. te Koolwijk geven ge- reede aanleiding om iets meer van dezen zen der mede te deelen, schrijft het Hbld. Deze In den tijd van ruim twee maanden gebouwde zender. P.C.K. Is bestemd om ook in de morgenuren bedrijfszekere telefonie met Indië tot stand te brengen. De uitstekend geslaagde proefgesprekken met Bandoeng en Sidney hebben de moge lijkheid hiervan aangetoond. Immers kon tot voor korter, tijd nog alleen Ir ize middag- en avonduren getelefoneerd worden, thans kan met gebruikmaking van de 3 telefoniezenders waarover de Rijkstele graaf nu beschikt vrijwel van een door- lóopende 24-urige telefonische verbinding worden gesproken. Omstreeks 6 a 7 uur (Amsterdamsche tijd) in den morgen kan worden begonen met P.C.K. op een golflengte vaa 16.3 m. Hier mede kan onafgetroken gewerkt worden tot ver in den middag. Daarna kan worden over gegaan op een der beide andere zenders P. C. L. op iets lagere golflengte en ten slotte op nog langere golf pl.m. 40 m. waarmede tot diep in den nacht zoo noodig gewerkt kan worden. Tot het In bedrijf stellen van P. C. K. zal echter niet worden overgegaan voor deze zender definitief in een nieuw gebouw kan worden ondergebracht. Hoe de „Veendammer" er voor staat Moeten de aandeelhouders hun aandeelen vo.storten? Mr. H. W. M. J. Rademaker te Groningen heeft aan ae Tel. bijzonderheden medege deeld over den financieelen toestand van de Veendammer hypotheekbank, waaraan wij nee voegende ontleenen. Door de curatoren zijn met de heeren Wo.iuian en LieDcrmann ovcicunkomsi.cn g. troffen waardoor respectievelijk 2.000.0G0 en 1.7U0.000 aan de activa is toegevoegd. Uit de boeken der „Veendammer" bleek dat het passief op 25 Juni 1927 bedroeg 8.671.717.87. Het actief beliep toen 8.319-856.02. Tekort alzoo 351.861.85. Het passief der „Veendammer" bedraagt thans voigende de berekening van curatoren minstens 8.250.000; het actief 4.800.000. Zooals bekend hebben de curatoren de vol storting gevorderd van de aandeelen der thans geiailleerde N.V. Er bestaat nog een belangrijke groep van oud-aandeelhouders, die de rechtmatigheid dezer rechtsvordering van curatoren, tot bijstorting van 900.— per aandeel, dat zij hebben bezeten, betwis ten. Deze groep vertegenwoordigt een bedrag, aldus samengesteld, van circa drie ton. Er worden enkele processen als „testcases" ge voerd voor de Rechtbank te Amsterdam. De rechterlijke beslissingen in deze zaken zullen, als zij kracht van gewijsde hebben gekregen, beslissend zijn voor de houding van curatoren Gen opzichte van de niet-gedagvaarde oud aandeelhouders waar het betreft voormelde vordering van curatoren, terwijl eveneens de niet-gedagvaarde oud-aandeelhouders zich aan voorschreven rechterlijke uitspraken zul len houden. Van deze beslissingen is de waar debepaling der obligaties Veendammer Hypo theekbank derhalve in laatste instantie af hankelijk. Genoemde cijfers toonen hi elk geval aan, aldus Mr. R. in de Tel., dat de pandbriefheu- ders der Veendammer Hypotheekbank er heei wat beter aan doen, hun fondsen vast te hou den, dan deze ter beurze te laten verhande len tegen koersen, die geen verband houden met de werkelijke waarde der obligaties. DE SPELLING EN DE MINISTER, GEEN BEVORDERING VAN INVOERING EENER GEWIJZIGDE SPELLING. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de onderwijsbegrooting voor 1929. Hieraan wordt ontleend, dat het niet bin nen de bevoegdheid van den minister ligt, voor te schrijven, dat iedereen dezelfde spel ling van de Nedeilandsche taal zal bezigen. Verder dan het geven van voorschriften in dit opzicht bij het onderwijs en de examens kan hij niet gaan. De regeering zal geen maatregelen nemen om invoering eener gewijzigde spelling te bevorderen. De minister blijft het standpunt innemen, dat zich niet zal verzetten tegen afwijking van de spelling van De Vries en te Winkel, welke cp vele scholen reeds ge bruikelijk is. In stukken met een officieel karakter wordt de spelling volgens De Vries en Te Winkel gehandhafd. Onder deze stukken vallen de proefschriften niet. Bij de af deeling hooger onderwijs zegt de minister, dat ook naar zijn meening de toe neming van het aantal studenten in verschil lend opzicht niet meer normaal is te noe men. De minister overweegt wijziging te bren gen in den toegangskrijs voor de Rijksmusea. Het dubbeltje zal geheven blijven des Za terdags en des Zondags, op de overige dagen zal f 0.25 geheven worden. DE ONREGELMATIGHEDEN TE NIEUWER-AMSTEL. ZULLEN DE BETROKKENEN ONTSLAG VRAGEN? In ons blad van 9 Februari kon men lezen, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het gemeente bestuur van Nieuwer Amstel adviseerden ontslag te geven aan den ge meente-secretaris, den ontvanger en den eersten ambtenaar ter secretarie, in verband met de gepleegde onregelmatigheden. Het Volk meldt thans dat de gemeente secretaris ziekteverlof heeft aangevraagd, waarop wellicht een verzoek om pensioen keuring zal volgen, terwijl van den eersten ambtenaar ter secretarie reeds eerder bekend was, dat hen een dergelijk voornemen koes terde. Alleen omtrent den ontvanger is nog niets vernomen. Wordt intusschen aan de betrokken amb tenaren geen ontslag verleend (hetzij op eigen verzoek, hetzij door »3,mvaarding van het advies van Gedeputeerden), dan be staat. volgens het blad de mogelijkheid, dat deze zaak alsnog in handen van de justitie zal worden gesteld, hetgeen, gelijk ook blijkt uit het indertijd aan B. en W. uitgebrachte rapport-Blaupot ten Cate, zeker mogelijk is. Tijdens het onderzoek vanwege het provin ciaal bestuur, ook op deze mogelijkheid ge zinspeeld zou zijn. DE CHEMISCHE FABRIEK „NAARDEN" Niet strafbaar. De officier van Justitie te Rotterdam, bij wien op 11 April 1928 een beschuldiging was ingebracht tegen de Chemische Fabriek „Naarden" op grond van ongeoorloofden uit voer van opiaten, heeft aan den directeur dr W. A. Dorp dóen kennisgevec dat deze zaak niet verder zal worden vervolgd op grond van niet-strafbaarheid van den verdachte. Na een onderzoek van meer dan tien maan den Is dus gebleken, dat al wat de Chemi sche Fabriek „Naarden" verweten is speciaal te Genève door onze regeerlngsvertegenwoor- diger, geen overtreding van onze wetten vorm de. Deze zaak werp wel een eigenaardig licht op de samenwerking van onze autoriteiten op dit stuk, aldus het Hbld. VONDEL-HERDENKING BIJ VERKADE. Opvoering van „Maria Stuart". Tusschen het bestuur van het Vondel museum en de directie van het Vereenigd. Tooneel (Ed. Verkade en Dirk Verbeek) ls overeenstemming bereikt omtrent het op te voeren Vondel-stuk. De keuze is gevallen op het treurspel „Maria Stuart", dat nog nimmer ten tooneele werd gebracht. INGEZONDEN MEDEUEELiNGEN a öl) unU per regel - yftj] b heerscht reeds In vele gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmi A'.Iijk de beroemde Akkers .li..lijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hoest- aanvallen verdrijft. Gebruikt: ara-s ABDIJSIROOP Terreur van bandieten in Zuid-Celebes Een boef door een Gouverneur beschermd In het Soerabajaasch Handelsblad schrijft de heer Zentgraaff twee artikelen naar aan leiding van zijn reis naar Zuid-Celebes, die hij gemaakt heeft in verband met de van daar gemelde terreur van bandieten, seint Aneta. Hij verhaalt van series misdaden van den beruchten boef Deang Mangemba, op wiens misdadigerslijstje 68 feiten voorkomen, waar onder 4 moorden, 25 afpersingen, 1 poging tot doodslag en 7 verkrachtingen. Alles ge pleegd van 1924 tot 1928. Mangemba ving zijn terreur aan in 192-1 in de streek om Maros, toen de toenmalige controleur Spoor hem aanstelde als spion, wat in de oogen van de bevolking een offi- cieele bevestiging was van de machtspositie van Mangemba. Toen in 1925 de Deang-Ma- tadjang-beweging in Bone ernstige afmetin gen aannam, zond de heer Spoor Mangemba uit met 12 gewapende volgelingen om Deang Matadjang op te pakken, waarvan Mangem ba gebruik maakte om op groote schaal te stelen en de bevolking te terroriseeren. Controleur Krijgsman uit Padkadjene liet na het binnenkomen van klachten de twee aanvoerders, onder wie Mangemba, oppak ken en opzenden naar het parket te Makas sar. Een fonogram, gedateerd 25 Maart, zond hij ook óp. Hierop ontving controleur Krijgs man een formeel standje van gouverneur Cóuvreur, wiens fonogram gedateerd 15 April 1925, onder meer de woorden bevatte: „U moet uw zenuwen een weinig meer in be dwang houden en mij verder verschoonen van opgewonden berichten van een aard als uw fonogram van 25 Maart bevatte". Naturlijk wist het bestuur, aldus schrijft de heer Zentgraaff, toentertijd niet nrecies, wie Mangemba was, maar deze had een zeer slechte reputatie en had bovendien vele ja ren in de gevangenis gezeten wegens moord. Mangemba zette zijn terreur voort en dwong zelfs bestuurders van autobussen om te stoppen, waarna hij de chauffeurs en de passagiers dwong, hun geld af te geven. De bevolking v.as zoo bang voor hem. dat nie mand durfde te klagen, totdat einde 1928, na een serieus onderzoek van den assistent resident van Makassar, de klachten over de terreur eindelijk met verbluffende snelheid binnenwamen. Geraffineerde smokkelmethode te Semarang ontdekt Een zending var1 honderd kisten conserven, geadresseerd aan een Chinees te Klaten M. Java was onlangs te Semarang gearri veerd en kwam terecht in de loodsen der douane. Gewichten der kisten en gewichten der blikjes klopten en oogenschijnlijk was er aan die blikjes Chineesche conserven niets bijzonders te zien. De Opium-recherche was er echter van overtuigd, dat er toch met die ingemaakte groenten en vruchten iets niet in den haak was. Blikje voor blikje werd aan nauwkeurig onderzoek onderworpen. De eti ketten, waarmee de blikjes in de rondte beplakt waren, werden verwijderd en toen bleek dat er aan meerdere van die blikjes wel wat te zien was. dat van het normale af week. Er bevond zich n.l. een later weer dicht gemaakte opening en toen die bewuste blik jes eens heelemaa! uit elkaar werden gehaald kwam daaruit behalve de groente of vruchten ook een hoeveelheid verboden waar, opium, te voorschijn. Toen eenmaal het eerste blikje met opium was gevonden, bleef er nog een groot werk te verrichten over Er waren honderd kisten met blikjes en elk blikje moest stuk voor stuk worden opengemaakt. De oogst was tot den volgenden ochtend het werk kwam niet in een dag klaar de moeite wel waard ge weest. Een hoevee.heid van duizend tail opium werd reeds gevonden, een reglewaarde vertegenwoordigend van dertigduizend gulden voor de ontdekkers een premie opleverend van een f 4000. Het blijft een voortdurends strijd van opiumsmokkelaar?, tegen omum recherche waarin van beide kanten met de wapenen der vindingrijkheid wordt gestre den. De smokkelaars bedenken voortdurend wat nieuws, de recherchsmenschen staan voor de taak, telkens de nieuwe listen te ont dekken. In elk geval, er moge zoo nu en dan eens een flinke partij worden aangehaald, zoolang er nog gesmokkeld wordt, blijkt dit bedrijf nog wel loonend te zijn, zegt de Locomotief.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10