Victor UIT DENEMARKEN. N. BLOKKER, Lood-Zinkwerker GEMENGD NIEUWS SPORT EN SPEL INGEZONDEN. HAARLEM'S DAGBLAD dinsdag 26 februari 1929 Dienstboden. fn Denemarken, en vooral in Kopenhagen ls de dienstbodenkwestie een veelbesproken onderwerp, een probleem dat hoe langer hoe meer op den voorgrond treedt, daar het een grooten Invloed cp het familieleven uit oefent. Want, niet waar. hoeveel hangt er niet van een goede dienstbode af? Men zou bijna ge neigd zijn te beweren, zeker minstens drie kwart van het huiselijk geluk. Het humeur van den huisvader die des morgens zijn laar zen ongepoest vindt, wiens ontbijt niet op tijd klaar is en die daardoor niet op zijn ge mak bij zijn broodje en kop thee het nieuws in de courant kan lezen, begint al dadelijk met een knak te krijgen; als dan het overige van de bediening naar rato is, en hij des middags ook op een slecht klaargemaakt diner getrakteerd wordt, dan zal het wel niet zelden gebeuren, dat hij er een gewoonte van begint te maken, om maar liever in een van de vele uitstekende restaurants zijn lunch te gaan gebruiken, om zoodoende ten minste eenmaal per dag fatsoenlijk eten in zijn maag te krUgen. Dat moet het huishouden dan maar betalen, redeneert hij, 't is toch immers thuis een persoon minder, en met echt man nelijke onwetendheid van wat er in een huis houden omgaat, verbeeldt hij zich waarschijn - lijk hoogst rechtvaardig te handelen, als hij de kosten van zijn lunch plus fooi, sigaar enz. van het huishoudgeld aftrekt. En de vrouw des huizes die de ergernis van een slechte meid van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te dragen heeft, voelt zich verongelijkt, en Amor zit met een be nauwd gezicht in het open raam, gereed om zijn vleugels uit te slaan en weg te vliegen. Het Kopenhaagsche dienstmeisje is over het algemeen niet bijzonder aantrekkelijk en moet behandeld worden met de voorzichtig heid waarmede men breekbare waar behan delt. Vol pretenties op een hoog loon, onge veer 40 gulden in de maand, zijn de kundig heden die daar tegenover moesten staan, ge woonlijk nihil. Van huis uit zijn ze er niet aan gewend om hun handen uit de mouwen te steken, in tegendeel. De moeders uit de arbeidende klasse, waar de meeste dienstmeisjes van daan komen, zijn van opinie dat hun kinde ren zoolang als zij thuis zijn, „het goed moeten hebben", en dit „goed hebben" bestaat hierin, dat ze hun tijd verluieren, en het weinige geld dat zij bezitten aan opschik ver doen. Als deze meisjes dan. zoo toegerust, een dienst veroveren, waar de mevrouw lichtzin nig genoeg geweest is om geloof te hechten aan haar verzekering dat ze „gewoon dage- lijksch eten kan koken", en eerst als het te laat Is tot de ontdekking komt dat dit „dage- lijksch eten", zich benerkt tot het koken van aardappelen, is de lijdensgeschiedenis begon nen. Het Is de gewoonte om den huissleutel aan de dienstbode mee te geven wanneer het haar uitgaansavond is, en gewoonlijk ver langt zij ook een onbegrensden tijd om thuis te komen, soms wel 1 of 2 uur des nachts. Aanmerkingen hierop worden niet geduld, en bij de minste oneenigheld met haar mevrouw richt zij zich onmiddellijk tot de „Studen- tersamfundets Rets hjulp" (gerechtelijke hulp van de studentenvereniging) voor min vermogenden die hen gratis uit alle mogelijke moeilijkheden helpt. Dit is een instelling die steeds uitgaat van het idee dat de mevrouwen altijd ongelijk hebben en de meisjes steeds gelijk. Een wijs mensch houdt zich daar dus buiten. Ook zijn bijna alle Kopenhaagsche dienst boden lid van de „Vakvereniging voor dienst boden", en bij het huren van een dienst bode moet men hiermee rekening houden, om moeilijkheden te ontgaan. Een van de voorschriften b.v. van deze „Vakvereniging" is, dat de meisjes 's avonds na zes uur niet meer behoeven te werken, maar dan betaald moeten worden met 25 Ore extra per uur. Als men nu het geluk heeft om bij uitzondering een geschikte meid te bezitten die 't niet zoo nauw neemt met dit gebod, dan is deze bepaling niet zoo heel erg. en vindt er gewoonlijk een minnelijke schik king plaats, maar dikwijls is het omgekeerde het geval en dan kan het tot onaangename complicaties aanleiding geven. Zoo hoorde ik onlangs van een familie die eenige gasten, gelukkig meest jongelui, te gen zes uur te dineeren had gevraagd. In den loop van den dag kreeg mevrouw on- eenigheid met haar twee dienstboden, over een kleine aanmerking die zij waagde te maken, waarop de twee meiden om kwart voor zessen verklaarden dat ze niet van plan waren om na zessen een hand meer uit te steken tenzij tegen de gewone extra beta ling van 25 Ore per uur. De vrouw des huizes, die zich op deze ma nier niet wilde laten tyranniseeren, stelde, toen ze van haar eersten schrik bekomen was aan haar gasten voor om het zonder bediening af te doen, een voorstel dat door de jongelui met gejubel ontvangen werd. De dienstboden werden toen uit wandelen ge stuurd, de dames bonden groote schorten over hun mooie japonnen, deden onder de directie van de gastvrouw het diner op, de heeren fungeerden als kellners en allen ver klaarden eenstemmig zich nooit zoo geamu seerd te hebben als op dit gastmaal Dit soort „self help" zal hier zeker wel hoe langer hoe meer in de mode komen. De meeste getrouwde en ook ongetrouwde vrou wen beginnen in te zien, dat zij het op den duur evenals hun Amerikaansche zusters, zonder dienstbodenhulp moeten zien klaar te spelen. Gewoonlijk beginnen jonge huishoudens dan ook zonder meid, of slechts met een dagmeisje voor den halven dag om het gro vere werk te doen; de vrouw des huizes kookt zelf en heeft zich hiervoor op een der uitste kende kookscholen van Kopenhagen be kwaam gemaakt. Meer en meer beginnen de dames te begrijpen dat met den vooruitgang der democratische ideeën, de dienstboden wel spoedig tot het verleden zullen behooren. Alles wat vroeger een dienst zocht, wordt nu fabrieksmeisje of winkeljuffrouw; het bewustzijn van iederen avond vrij te heb ben, is al te aanlokkelijk voor de meesten, dan dat ze deze verleiding zouden kunnen weerstaan; ze worden wel slecht betaald en slecht gevoed, in een fabriek is het wei heel vermoeiend hard werken, in een winkel moeten ze wel 10 a 12 uur op hun beenen staan, ze kunnen wel nooit een cent van wat ze verdienen overleggen, en worden wel voor hun tijd oud, maar wat zou dat? Iede ren avond zijn ze vrij om te doen waar ze plezier in hebben, FREM. MERCURÏUS» Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden Bond haar Jaarlijksche vergadering, welke grootendeels gewijd was aan de voorlezing van de jaarverslagen van de verschillende functionarissen, als secreta ris,, penningmeester enz. waarvan met be langstelling kennis genomen werd. De voorzitter en de redacteur van het maandblad die beide aan de beurt van af treden waren, werden bij aclamatie herkozen terwijl het bestuur met twee leden werd uit gebreid, n.l. met mejuffrouw M. 9. Erdtsleck en de heer H. H. van Schoonhoven. Mededeeling werd gedaan dat op Woens dag 27 Maart a.s. door Dr. W. E. van Wijk. privaat-docent aan de Leidsche Universiteit voor de leden van de Afdeeling een lezing zal gehouden worden met als onderwerp „Tijd en Tijdrekening". HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Woensdagavond, 27 Februari zal mevrouw J. van AnrooyDe Kempenaer, secretaresse van het genootschap Louis Couperus, een lezing met lichtbeelden houden over „Louis Couperus en Italië", in Hotel Den Hout. BAZAR WAALSCHE KERK. Het bestuur van de Waalsche kerk schrijft ons: Er is reeds geshreven over den bazar, die Woensdag a.s. ten huize van mej. M. A. Enschedé, Westerhout. Westerhoutpark la zal worden gehouden. Wij danken mej. M. A. Enschedé hartelijk voor haar welwillendheid en wij zijn er van overtuigd, dat allen deze geste tegenover onze kerk zullen waardeeren. De dames, die het werk van den bazar op zich genomen hebben, hebben met enthou siasme gewerkt en de stands zullen dan ook wel voorzien zijn. Wij hebben reeds tal van fraaie voorwerpen ontvangen en leder zal dan ook v/el wat van zijn gading kunnen vinden. De stands zijn zeer varieerend en zullen wel de noodire koopers trekken. 's Middags zal de jeugd een speciale zaal voor haar gereserveerd vinden, waar allerlei spelletjes zullen worden gedaan. Ook zal er muziek zijn. 's Avonds te 8 uur zal do heer Ad. Burdet, een bekende vogelvriend, ons van het leven der vogels vertellen, dat hij zoo goM kent. Wij danken langs dezen weg -allen, die medegewerkt hebben, om de bazar voor te bereiden, die zal dienen ter versterking van de financlèën van onze Waalsche gemeente. Wij honen, dat tal van bezoekers en koopers een kijkje komen nemen. Een mooi affiche ontworpen, door mej. H. Marcus, lid van de Waalsche kerlc, en ge drukt, bij de firma Enschedé en Zonen, werd in tal van winkels hier ter stede opgehangen. De heer Bekker, bloemist. Wagenweg alhier, heeft zich bereid verklaard het huis, waarin de bazar wordt gehouden, te versieren, ter wijl de firma Neder'-oorn. Ged. Oude Gracht, het interieur van Westerhout aantrekkelijk zal inrichten en meubileeren. Beide firma's hebben zich hiertoe verplicht op voor ons zeer billijke voorwaarden. De firma I. Haan uit ric Eartcljorisstraai zendt ons een aantal artikelen. Woensdag 27 Februari, 's middags om 3 uur. wordt de bazar geopend. Komt allen naar Westerhout. DRANKBESTRIJDING. De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft een intieme huldigingsbijeenkoms4; georganiseerd op Zaterdag 2 Maart in het gebouw „Excelsior", Jansweg. Medewerkenden zijn de heer G. A. Aaide- rink, Amsterdam, hoofdbestuurslid, het ge heel-onthouders zangkoor „Kunst Adelt", directeur de heer Meijer Smeer, Amsterdam, mevrouw C. Kroon—Kuneker, declamatie, de heer W. van den ESjnde, cello en de heer M. H. Groenendaal Jr., piano. Er zullen uitgereikt worden een speciaal insigne met oorkonde aan de leden: mevr. B. M. Klokvan Lith, mevr. S. Reïnalda Kreeft, Mevr. E. A. Voogd—Pull, mevr. War denburg en de heeren A. Klok, J. H. Vare kamp Jz., P. Voogd en Wardenburg. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Nationale yereenlging tot bestrijding van den woeker, houdt haar jaarlijksche algemeene vergadering op Vrijdagavond 8 Maart. De agenda vei meldt o.a. Jaarverslag van den secretaris; rekening en verantwoording van den penningmeester; verslag van regenten van het „Fonds tegen den Woeker"; Voorstel tot verleening eener dotatie aan het fonds en verkiezing van be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Mr. P. Fuhri Snethlage en L. A. Bouricus. HAARLEM'S TOOXEEL. De Liefdadigheidsavond. Naar wij vernemen zal op den feestavond dien Haarlems Tooneel ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan aanbiedt aan de ver pleegden van verschillende liefdadige instel lingen, worden opgevoerd het bekende blij spel „Daar liegen we ons uit". Voor dezen avond heeft de feestcommissie van alle zijden een buitengewone medewer king ondervonden: de Haarlemsche Brock- way Bus Maatschappij heeft een bus ter be schikking gesteld voor het halen en thuis brengen der inwonenden van het Stads armen- en Ziekenhuis; een aantal leden en particulieren hebben hun auto voor hetzelfde doel afgestaan, de directie van den Schouw burg Jansweg biedt aan alle genoodigden gratis consumptie aan; de Erven de Wed. J. van Nelle schenkt aan alle mannelijke aan wezigen een pakje tabak; de firma J. Smit en Zn. tracteert de dames op gebakjes; en tenslotte heeft het Gemeentebestuur voor dezen avond vrijstelling van de belasting op publieke vermakelijkheden verleend. De kosten der voorstelling worden bestre den uit een fondsje. waarvoor door vele leden van Haarlem's Tooneel en anderen, die met deze geste sympathiseerden, sontaan werd bijgedragen. Ongetwijfeld verdient het streven, een ge- notvollen avond aan te bieden aan degenen, die anders niet in de gelegenheid zouden zijn, den schouwburg te bezoeken, aller waar deering en sympathie. KINDERHULP. De afdeeling Haarlem en Omstreken van „Kinderhulp", Vereeniging tot opvoeding var. halfverweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het buisgezin, hield Maandag avond in het gebouw der Sociëteit „Vereeni ging" haar jaarvergadering. De voorzitter mr. J. B. Reinders opende de vergadering met een woord van welkom Uit het jaarverslag van den secertaris, den heer J. J. Göppinger, bleek dat de ontwik keling der afdeeling zich in het afgeloopen jaar krachtig heeft voortgezet. Ook door den penningmeester, den heer S Rijkes, werd verslag uitgebracht over het financieel beheer. Beide verslagen werden goedgekeurd. Tot leden der kascommissie over 1929 werden benoemd de heeren J W. G. van Driel Krol en J. Halff, tot plaatsvervangende leden Mevr. E. E. Groeneveld Sombroek en mej. Tr. van Hasselt. Het periodiek aftredend bestuurslid de heer J. P. Guépin werd herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van mevr. A. E. Mohr—Koch werd tot be stuurslid gekozen Mevr. G. T. E. Mees Schuckink Kool en ter aanvulling van het bestuur mevr. E. Schultz ^an Haegen- Ypey. Met de goede resultaten voor oogen, wijst het bestuur op de hulp, die nog zou kunnen worden verleend, indien de geldmiddelen der afdeeling zulks toelieten. Het gironummer van den penningmeester is 53104. TROTTOIRTEGELS. Naar aanleiding van de aanbesteding van trottoirtegels d.d. 1 Februari j.l. is door de directeur van Openbare Werken te Haarlem de levering opgedragen aan: De N.V. Bouwmaterialenhandel „de Hoop" t'e Terneuzen van 55000 stuks trottoirtegels a f 116.37 per 1000 stuks; de N.V. Betonmaatschappij „Grotius" te Gorinchem van 55000 stuks trottoirtegels a f 119.10 per 1000 stuks. WÏNKELHUIS-QUAESTIE. Door een zetfout is in ons bericht in het vorig nummer niet uitgekomen, dat het be roep van de Noord-Hollandsche Exploitatie Maatschappij gevestigd te Heemstede, betrof het perceel Boekenrodestraat 2 (voor malig Heemstede). De gemeente Haarlem had op grond van de welstandsbepaling dei- Bouwverordening bepaald, dat dit woonhuis niet tot een winkelhuis verbouwd mocht worden, maar de Kroon heeft nu beslist, dat daartegen geen bezwaar gemaakt mag wor den. KIEZERSLIJST. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat de door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19291930 van 23 Februari tot en met 16 Maart as. ter secretarie der gemeente, 6e afdeeling. Bureau Burgerlijke Stand en Be volking. Ged. Oude Gracht nr. 18, voor een leder ter inzage wordt nedergelegd. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kièzerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met dé 'wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa pier worden gesteld. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 CU per regel. Woont>laat«: KEIZER KARELSTR.No.6 Werkplaat! PARKLAAN No. 55 de gibraltartunnel Het maken van een onderzeetunnel onder de Straat van Gibraltar, kan om drie redenen van beteekenis zijn. Ten eerste wordt daar door de verbinding der West-Europeesche spoorweglijnen met het spoorwegnet van Noord-Afrika verkregen. Verder wordt daar door de yerbinding van West-Europa naar Zuid-Afrika niet onbelangrijk gekort en, ten slotte kan hierbij op een snellere verbinding voor het spoorwegverkeer tusschen Spanje en Midden- en Oostelijk Noord-Afrika worden gewezen. Door den Gibraltartunnel kan, wanneer de spoorweglijnen naar Dacar worden uitgebreid, de verbinding tusschen Madrid en Brazillië met minstens 6 dagen worden bekort. Verder krijgt Spanje door dezen tunnel een nauwe re verbinding met zijn Marokkaansche kolo niaal bezit. In militair opzicht zou de Gibraltartunnel evenals voor Spanje, ook voor Frankrijk van voordeel kunnen zijn, wanneer de Straat van Gibraltar door de Britsche vloot is geblok keerd en de tunnel beide landen in staat stelt het verkeer naar en van Afrika open te houden. Over den Gibraltartunnel wordt sinds den oorlog veel gesproken. In 1919 vormde zich te Barcelona een com missie om den tunnel te bouwen naar de plannen van overste Ruboi Y Belloc. de nieuwe zender te belgrado. Dr. Gustav Braun, de directeur van Radio- Belgrado, publiceert in Radiowelt een artikel over den nieuwen zender, weike me., op het oogenblik In Belgrado aan het bouwen is, en welke in het universiteitsgebouw gevestigd zal zijn. De zender wordt geëxploiteerd door een voor dit doel opgerichte N.V., welke zelf zorg zal dragen voor het samenstellen van de programma's. Tengevolge van den hevigen sneeuwval heeft de constructie van de antenne eenige vertraging gehad, daar men op het dak der universiteit eenigen tijd niet zonder levens gevaar heeft kunnen werken. Ongeveer veer tien dagen na de intrede van gunstig weer hoopt men echter met de uitzendingen te kunnen beginnen. De golflengte zal 460 me ter bedragen. De inrichting van de drie studio's, welke zich ook in het universiteitsgebouw zullen be vinden, is op wetenschappelijke basis ge schied. De wanden zijn bekleed met celotex, zoodat storende resonanties zooveel mogelijk worden voorkomen. De programma's zullen uitstekend worden verzorgd. Naast studio-uitzendingen hoopt men ook concerten uit andere zalen door te geven en buitenlandsche stations te relayee- ren. De zendtijden zullen ongeveer de volgende zijn: Van 11 uur tpt 12 uur en van 15.30— 22.30, terwijl de avonduitzending Zaterdags en Zondags nog een uur langer zal duren. de parapluie als teeken van koninklijke waardigheid In het hartje van West-Afrika vindt men een gebied, Oho genaamd, waarvan de ge bieder, de heerscher over dood en leven van zijn anderhalf millioen onderdaden, zijn on beperkte macht met behulp van een reus achtige parapluie uitoefent. Deze parapluie schittert in de prachtigste kleuren, gaat van den eenen koning aan den anderen over en is het symbool van zijn macht. De groote despoten van dit kleine landje noemen zich Alasln, heeren van de geheel? wereld. Ze zijn ook „Oshangos" d i godheid van den bliksem en gebieder van alle natuurkrachten. De zeden van dit kleine landje zijn zeer wreed, doch, tegelijk ook eigenaardig. En al heeft de Britsche overheid deze zeden wat gema tigd, zoo schijnt Oho het blijfsel van een voorwereldlijk slavenland te zijn. Het gelaat van den Alasin mag geen gewoon sterveling aanschouwen. Siechts enkele bevoorrechte onderdanen worden waardig gekeurd zijn doorluchtig gezicht te zien. In het openbaar verschijnt de heerscher slechts zeer dicht gesluierd. Sterft de koning, dan kiezen de eunuchen en de stamhoofde uit de konink lijke familie zijn opvolger. De oudste zoon van den koning mag evenwel niet worden ge kozen. Deze arme jongen moet bij den dood van zijn vader uit het land gaan. Weigert hij dat, dan wordt hij ter dood gebracht. Nie mand mag den alasin aanraken, zelfs niet aanspreken. Een ieder, zelfs zijn ministers, moeten van de tusschenkomst van zijn vrouwen gebruik maken. Deze gemalinnen, alleen het recht gekleurde parapluies te dra- de, de vorige heerscher bezat er 400, hebben gen. Voor de Engelschen het land veroverden, was het ook de gewoonte, dat vele vrouwen den koning in den dood volgden. Daarvoor hebben de Engelschen een stokje gestoken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regeL BOKSEN. AANSLAG OP DEIVIPSEY. Blijkens een bericht van Reuter uit Miami is Maandagmorgen een tot nu toe onbekend gebleven man de slaapkamer van Dempsey binnengedrongen en heeft daar een revolver schot op den bokser gelost. Het schot trof geen doel. ZWEMMEN. DE CRISIS IN DEN NEDERL. ZWEMBOND. De reorganisatiecommissie van den Ned. Zwembond stelde de agenda vast van de op 24 Maart te Amsterdam te houden algemeene vergadering van den Bond. Op deze agenda komen voor de onafge dane Reglementswijzigingen van de agenda der Bondsvergadering" van 17 Febr., welke buiten de Reorganisatie omgaan, als samen stelling der eerste klasse waterpolo, wijzi gingen wedstrijdreglement, verkiezing wa- terpolocommissie en andere punten, welke voor den goeden gang van het wedstrijdwe zen allereerst noodzakelijk zijn. Het belangrijkste punt van behandeling op deze agenda is echter de bespreking der prlncipieele lijnen van de reorganisatie voorstellen. De commissie heeft na langdurige bespre kingen unaniem besloten, dat de opbloei van den Nederlandschen Zwembond ten zeerste zal worden gebaat wanneer wordt overge gaan tot een decentralisatie over Provinciale Bonden met onderverdeeling in kringen, waardoor eenerzij ds ontstaan zal een meer juiste werkverdeeling van het bestuur van den N.Z.B. en anderzijds een evenredige ver tegenwoordiging ter Bondsvergadering, wel ke de discussies en geest dezer vergadering slechts ten goede kan komen. Alleen op deze wijze kan intensieve propaganda over het heele land, betere saamhoorigheid en con tact met alle vereenigingen bereikt worden. De volledige agenda der vergadering, waarop ook nog voorkomt: Resultaat van het onderzoek van enkele klachten, zal nog deze week in druk aan alle vereenigingen, bonden en officials worden toegezonden. Voor deo 'tribui 1 dezer ruu'iek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaa'st cf niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teiug- gcceven. EEN NEDERLANDSCII ZEEMANSHUIS IN LONDEN Dit is de „Nederlandsche Zeemans-Centra le" bezig te stichten. Eindelijk! mag wel ge zegd. Bij andere landen staan wij beschamend ver ten achter. In Engeland werkt reeds meet dan een eeuw de „British Sailors Society", heeft 120 tehuizen, in 1927 een inkomen van bijna honderd vijf duizend pond. De kerk van Engeland werkt in 65 stations in Enge land en in 42 in 't buitenland, met 160 Insti tutes. Andere vereenigingen exploiteeren hos- pitaal-kerk-schepen. Dultsche vereenigingen hebben 20 tehuizen en 33 leeskamers. De Noorsche landen onder houden hun prachtige tehuizen in vele vreemde havens, met welvoorziene leesbiblio theken, waarvoor jaarlijks honderdduizenden Vronen worden gegeven. En Amerika! The American Seaman's Friend Society, met een budget van 93000 dol lars: daarnaast nog 14 andere corporaties. Schitterend monument van hun arbeid is het geweldige Seaman's Church Institute te New York met zijn dertien verdiepingen aan de dokken van Manhattan, met zijn eigen post kantoor, spaarbank, arbeidsbureau, kappers- en kleermakerssalon, informatiebureau, mis- sing-men-bureau, immigratie-, vertaal-, hos pitaal-, gevangenisdiensten; medische dienst die per radio aan schepen op zee advies geeft bij ongeval enz. enz. Thans begint Nederland, eindelijk! Of 't noodig is? Per dag vallen pl.m. 120 schepen de Lon- densche havens binnen; één vijfde daarvan zijn Hollanders (zie Lloyds Shipping List). Wist gij dat? Er vertoeven dagelijks 700 Hol- landsche zeelieden in Londen, d.w.z. zwerven rond in de wijde City, zakken af naar Aldgate 't amusementskwartier. Bij gebrek aan een eigen tehuis zoeken ze onderdak in restaurants, cafés, dancings en gelegenheden als the Three Nous of the Three Tons (om van andere gelegenheden niet te reppen, waar zij welkom zijn! Een dertig duizend van onze mannen (wist gij wel, dat het er zóóvelen zijn?) slijten om on- zentwille hun leven op de golven. Wat een prachtig brok volkskracht vertegenwoordi gen zij! Onze jongens onderscheiden zich, naar ons bleek, over 't algemeen door correct gedrag; zij houden den Hollandschen naam hoog in den vreemde; zij zijn 't waard dat zij onze verantwoordelijkheid tegenover hen scherper gevoelen. Per hoofd wordt in Nederland 47.— ver diend door de zeescheepvaart. Per hoofd geeft de Nederlander 1/3 cent ten moreelen bate van den zeeman uit! Wist gij dat? fin nu gij 't weet, mag dit zoo blijven? Onze Jongens stellen het op hoogen prijs, als wij iets voor hen doen. Dit bleek uit genomen proeven. Er werden gezellige avonden onder hen georganiseerd. Tot driemalen toe kwamen er een 120 tal samen. Naar Holland werden enthousiaste brieven geschreven: „zulke avonden moesten er meer zijn!" Mevrouw Baart de la Faille gaf eens een avondje: de zaal was afgeladen vol. Organi seerde de heer Brinksma (de zeemanszende ling) een avond, zë kwamen opzetten van al len kant. Toen het bekend werd, dat er plannen wa ren voor een eigen tehuis (thans verleent het Noorsche tehuis ons gastvrijheid voor een enkelen avond in de week) zonden 12 kapi teins der groote vaart een aanmoediging om toch door te zetten aan het bestuur der Ned. Zeemans Centrale. Talrijke manschappen der koopvaardijvloot betuigden ons hun sym pathie en gespannen verwachting: heele lijs ten met namen kunnen wij toonen. Een Duitsehe predikantsvrouw, (Jie op haar Engelsehe reis veel had gezien van wat Duit- schers, Noren en Finnen voor hun landslie den doen, vroeg ons: „gij hebt in Londen toch ook wel zoo iets?" Zeker, wij hebben ook iets! AJ ls 'fc nog maar een begin; maar een goed begin! Een krachtige propaganda onder de Hol- landsche kolonie te Londen werd gevoerd in 1928. Een meeting werd belegd In de Hollandsche Kerk. Als gevolg daarvan werd een plaatselijk hulpcomité der N. Z. C. opgericht. Het. eere- vóorzitterschap nam op zich Z.E. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, Gezant van H.M. de Koningin. Voorzitter werd de heer F. C, Stoop, voorz. der Hollandsche Club te Londen, Door dit hulpcomité werd de zaak energiek doorgezet. Men ontdekte een uiterst geschikt pand, voor ons doel prachtig gelegen, n.l. no, 6 The Circus, Minories, E. C. 3, op den weg van de haven via Tower Hill naar de City. Op 13 Febr. 1.1. werd dit pand publiek ver kocht. Na een bespreking op Vrijdag 8 Febr. tus schen de Londensche heeren en een commis sie der N. Z. C. werd besloten tot aankoop van dit pand. De koop werd gesloten voor 3000 pond sterling. Er werd een N.V. ge vormd: „The Dutch Sailors Home Company Limited", welker directorium thans bestaat uit de heeren F. C. Stoop, Henri van den Bergs, C. Zuiver en W. van Oosterwijk Bruyn. Door de vriendelijk van den heer Henri van den Bergh kon den op 13 Febr. de vereischte 10 pCt. der koopsom en de gelden voor de registratie der N.V. (de Koninkl. goedkeuring) worden be taald. Naast deze mildheid noemen wij even eens met dankbaarheid die van den heer F. C. Stoop, die 200 pond sterling schonk voor de voorloopige kosten en 1000 pond sterling ga randeert. voor de verdere betalingen. Terwijl het bestuur der N. Z. C. heeft te zorgen voor de principieele regelingen, ziet het zich ook gesteld voor een zware financieele taak. Op 13 Maart a.s. moet het volle bedrag van 300 pond sterling plus de overdrachtkosten worden gestort. Vóór dien tijd moeten onzerzijds bepaalde voorstellen van kracht zijn gemaakt. Wij hebben op ons genomen voor minstens de helft in dat bedrag te participeeren- Voor den verbouw zal ongeveer 200 pond sterling noo dig "jn. Totaal dus pl.m. 5500 pond sterling. Het bestuur staat dus voor de bijeenzame- ling van een bedrag van ongeveer 33000,-—, Uiterlijk 10 Maart moet dit er zijn! Wij weten, dat wij kunnen rekenen op de liefde van Holland-aan-den-wal, dat niet slechts zijn zeehelden van verleden en heden vereert, en milddadig zijn beurs opent, als de zee weer zijn slachtoffers heeft opgeëischt bij zoo menige zeeramp, maar dat met royaal gebaar zijn eereschuld wil afdoen tegenover Janmaat, die hem zijn welvaart toevoert. Wij zijn er trotsch op, dat ons land het vierde is in de rij der zeevarende mogendhe den; wij zijn er trotsch op, dat onze schepen den toets met buitenlandsche bodems kun nen doorstaan: wij zijn er trotsch op, dat vele Hollandsche scheepstermen in vreemde talen zijn overgenomen, en Hollandsche uit vindingen op scheepvaartgebied, door buiten landers worden benut; wij zijn er trotsch op dat onze zeekapiteins wat kunde en zeeman schap betreft voor geen enkelen vreemdeling behoeven te wijken; wij zijn er trotsch op, dat onze Janmaat voor niemand uit den weg behoeft te gaan in zijn koelbloedige betrouw baarheid; laten wij er trotsch op zijn hen het klinkend bewijs van onze waardeering te schenken, zooals het een zeevarend volk be taamt:' op zeemansmanier, met royaal ge baar! Een Zeemanstchuis in Londen! De penningmeester der N. Z. C. neemt uw duizend, uw honderd, zelfs uw eene gulden dankbaar in ontvangst. Zijn adres is Jhr. Ir. J. A- Quarles van Uf- ford, Oostduinlaan 3ö, 's-Gravenhage; zijn giro-nummer 144030. Het Bestuur der N. Z. C.: H. E. GR AVEMEI JER (voorz.) A. KLINKENBERG J.Azn. B. A. KNOPPERS N. KOERS H. J. HEYDA Jkvr. M. ORTT G. H. WAGENAAR H. JANSSEN W. VAN OOSTERWIJK BRUYN L. D. POOT (Secr.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12