weerbericht thermometerstand burgerlijke stand uit de omstreken HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 FEBRUARI 1929 Uitslaande brand te Santpoort „De Weyman" gedeeltelijk verbrand Men zal zich herinneren, hoe wij indertijd melding maakten van de schaos bij hotel „De Weymatj", het bekende hotel aan den Rijksweg, in het hart van het dorp Sant poort. De oorzaak daarvan was dat de ge meente en de heer Vellinga het niet èens konden worden, waardoor laatstgenoemde geen vergunning kreeg zijn gedeeltelijk inge storte stalhouderij weer op te bouwen. De zaak kwam meer cian eens in den Velsenschen gemeenteraad en nog maar betrekkelijk kort geleden werd een oplossing gevonden Deze oplossing had tot gevolg, dat de om geving van „De Weyman" een heel wat netter aanzien kreeg. Doch ziet, lang heeft dit niet mogen duren, want Maandagmiddag heeft het vuur leelijk in „De Weyman'' huisgehouden en al is de chaos thans niet zoo in het oogloopend, fraaier is de omgeving er zeker niet op ge worden. Dat het vuur r.og niet meer prooi heeft opgeëischt, mag ü-eker op resening worden geschreven van de plaatselijke brandweer, di: met uiterst bekwamen spoed en op zeer krachtige wijze onder leiding van opper- brandmeester Keers het vuui heeft bestre den met een viectal slangen op de water leiding, waarin zij later bijgestaan werd door de motorbrandspoit. De brandschade beperkt zich in hoofd zaak tot de bovenverdieping, doch de bene denverdieping leed zeer door het vele water dat door de zoldering kwam. Ir. het café stond o.m. een splinternieuw biljart, doch dit heeft men bijtijds naar buiten weten te brengen. Ook een piano werd op deze wijze voor ver nieling behoed. Toen men het vuur meester was, haalde één der brandweerlieden nog een jas, waarin een portefeuille met f 200 zat, uit een kast, waar het vuur vlak bij gewoed had. De oorzaak van den brand is onbekend, •s Middags omstreeks 3 uur werd ontdékt, dat het op de bovenverdieping rookte. De eige naar ging op onderzoek uit en ontdekte dat het op een der kamers brandde. Er is nog getracht het vuur met emmers water te blus- schen, maar dat gelukte niet. Inmiddels was de brandweer al gealarmeerd. De brandweer ondervond hinder van de felle koude. Er zette zich ijs vast op de slan gen, terwijl de omgeving van den brand hier en daar In een ijsvlakte veranderde. Ongeveer 4 1/2 uur was de brandweer het vuur geheel meester. Er waren veel belangstellenden naar den brand gekomen, aangetrokken door de uit slaande vlammen en de groote rookwolken. Deze brand betêekent voor den heer Vel linga een aanzienlijk schadepostje. Wel was hijTnaar men ons mededeelde, verzekerd doch zijn bedrijf zal h ijgeruimen tijd niet kunnen uitoefenen. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. MR, GERRITSZ OVER BIJZONDERE MAATREGELEN. Tn hét Tijdschrift van ""den Nederland1 schen Werk loosheids raad bespreekt-Mr. Gèr- ritsz, onze Wethouder van Openbare Wea ken, de verschillende maatregelen door de diverse gemeentebesturen"-genomen ter - leni- ging; van den-.nood der op dit moment-zoo groote werkloosheid.. Hieruit blijkt dat onze gemeente op dit "gebied zeer "zekér "riïèt is" achter gebleven en hoewel misschien niet aan de spits staande toch een vooraanstaande plaats inneemt. Verder wordt herinnerd aan de inaatrege - Ier. om aan de organisatie van bouwarbeiders,^ landarbeiders, schilders en transportarbeider verlenning van den uitkeeringsduur toe te staan. Een zeer groot bedrag zal door de ge noemde organisaties als extra-uitkeering aan de leden worden verstrekt Aan het slot van dit overzicht geeft Mr. Gqrritsz het volgende slotwoord: „Ih deze dagen wordt vaak herinnerd aan den strengen winter van 189091. Zij, die toen medegemaakt hebben, hoe in den nood der werkloozen in dien winter werd voorzien, zullen den winter van 139091 en 192829 vergelijkende, geen overeenstemming aan treffen, doch integendeel een groot onder scheid. Van werkloosheidsverzekering en steun regeling was teen geen sprake. De armen zorg werd zooveel mogelijk aan de particu liere vereenigingen overgelaten en het nemen van andere bijzondere maatregelen zooals boven aangegeven, het beschikbaar stellen van verwarmde lokalen e.d. kwam slechts sporadisch voor. Wanneer men zijn beroep of levenstaak heeft gevonden in den arbeid ter voorkoming van of bestrijding der werkloosheid, dan schijnt het wel eens of men het doel of het ideaal, dat men zich gesteld heeft, slechts langzaam benadert. Over enkele Jar-en gezien is dat dan ook juist. Vergelijkt men nu den winter 1890—91 met 1928—29, dan is er een enorm groot verschil en blijkt, dat er in den loop van deze 40 jaar toch een enorme ver andering. die ex even groote verbetiring is, in de werkloosheidsbestrijding, zoowel wat het voorkomen als wat het bestrijden betreft, heeft plaats gehad. Het tot dusver verkregen resultaat stemt tot voldaanheid. Het spoort aan tot volharding in den strijd voor een wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. eep wetteliike regeling van de arbeidsbemiddeling, een betere voorziening van de beroepskeuze, enz.". VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Een gemeentelijke school in het Kleverpark. Het bestuur der afeehng Haarlem van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heeft een adres aan den Raad gericht, waarin het in opdracht van zijn ledenvergadering van 20 Februari verzoekt te willen overgaan tot stichting eener gemeentelijke school voor voorbereidend onderwijs in het Kleveroark- kwartier. In dit adres wordt o.a. het volgen de cgemerkf: „Daar de Roomsch-Katholielren zulk een lrricht'rg reeds bezitten aan de Velserstraat en de Protestantsch-Christelijken raast de Noort'erkerk in dezelfde straat met garantie van de gemeente eveneens een voorbereiden de school zullen verkrijgen, komt het aan ge noemde afóeeling voor, ter wille van de ge lijkstelling, dat ook ten behoeve der Open bare scholen zulk een school voor voorberei dend onderwijs wordt gesticht", DE KOUDE. MAATREGELEN VAN HET GEMEENTEBESTUUR. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat nader gedurende de heerschende koude de navolgende maatregelen toepassing vinden in de week van 25 Februari tot 2 Maart 1929: le. aan de gehuwde leden van werkloozen- kassen die uilkeering uit de kas ontvangen en die daaraan behoefte hebben, wordt een toeslag verstrekt van f2,50; 2e. aan de gehuwde uitgetrokken leden wordt 15 pet toeslag verstrekt met een mi nium van f2,50; 3e. op aanvrage om bijzondere voorzienin gen (dekking, voeding) wordt naajr geble ken behoefte beslist; 4e. op aanvrage om steun verleening van ongehuwde uitgetrokkenen (bij de ouders inwonend) wordt naar behoefte en ter be oordeeling van het bevoegde lichaam Bur ger liik Armbestuur of gemeente rechtstreeks) beslist. ÏTFT DEBAT KWAK—BTOOT TE HEEM STEDE ZAL SCHRIFTELIJK GEVOERD WORDEN. Na ruggespraak met het bestuur der A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Heemstede heeft de heer C. L. Kw^k, lid van den Raad, een beslissing genomen pp de uit- noodiging van het raadslid mevrouw H. Bigot-Kuss om met haar in het openbaar te debatteeren over zijn in de raadsvergade ring van 20 December gebezigde uitspraak, dat de S. D. A. P. den godsdienst ondermijnt. Hij heeft tot mevrouw Bigot-Kuss den vol genden brief gericht: In antwoord op uw schrijven, dato 13 Fe bruari 1.1. heb ik de eer u wel in overweging te geven het verslag der Raadszitting, waar op u doelt, eens rustig over te lezen. U zult dan zien dat door u niet juist is weergege ven wat door mij in die vergadering gezegd is. Ik heb mij niet bereid verklaard over dit punt een openbaar debat te houden. Voorts kan ik u melden dat ik, na overleg met het bestuur der A.-R. Kiesvereeniging te Heem stede, besloten ben op uw uitnoodiging niet in te gaan. Evenwel stelt de A.-R. Heemste der gaarne eenige kolommen disponibel om uw denkwijze over deze zaak uiteen te zet ten, terwijl ondergeteekende hierop van ant woord dienen zal. Voor beide partijen zal evenveel ruimte In dit blad worden toege staan. Dit kan nader geregeld worden. U zult het met mij eens zijn, dat op deze -wijze veel beter bereikt kan worden wat toch bedoeld wordt: rustige overweging door het belang stellend publiek van datgene wat door twee richtingen aangevoerd wordt ter verdediging van hun standpunt. Hoogachtend, Ued. dw. dn. (w.gC. L. KWAK. Mevrouw Bigot ls7 na'ar zij ons verzekerde, bereid om een schriftelijk debat te voeren. DE VIERING VAN DEN JULIAN AD AG. Wij herinneren er. nog eens afzonderlijk aan dat de kinderen, die op Julianadag b"J den optocht, muziekinstrumenten zullen be - spelen, Woensdag a,s,. te half twee in de Stads-Doelen worden-verwacht. dóór Met ijs gezakt. Maandagmiddag' 4 uur maakte de 10-ja- rige D: A. wonènde Berkenrodesteeg 3, een wandeling over het ijs in het Spaarne. Juist toen hij op een zolderschuit wilde stappen, -brak het ijs onderTiem af en gleed hij het water in. De bruggewachter van de Lange Brug, die hem In de diepte zag verdwijnen, schoot ijlings toe; hij kon den jongen nog juist bijtijds pakken. Met een doornat pak en rillend van het koude bad werd de kleine waaghals hard loopend naar huis gebracht. torpedoboot tegen ijsberg geloopen? Volgens een bericht uit Boekarest is een Russische torpedoboot bij Odessa op een ijs berg geloopen en gezonken. Men vreest dat de bemanning mede verdronken is. Het be richt is nog niet bevestigd. HAARLFMSCHE REDDINGSBRIGADE Op het j.l.'te Den Haag gehouden examen van den Ned. Bond tot Redden van Dren kelingen slaagden van de Haarlemsche le den, voor diploma B: de heer H. Renout, me disch. Voor diploma A: Mevr. W. Dauzon en de heer A. F. van Riet, technisch en medisch en "e heeren Th. van Koningsbrugge en M. K. de Graaf technisch. COÖPERATIE „VOORUITGANG" Aanbod aan werkloozen. Het bestuur van de Coöperatie Vooruit gang heeft aan den Haarl. Bsatuurdersbond het volgende bericht: „Aan de leden van onze Coöperatie, die te vens zijn aangesloten bij Uwen Bond, en die op 1 Januari 1929 ge enachterstand in beta ling bij onze Coöperatie hadden die thans nog niet is afbetaald, zullen wij, indien zij thans door U als werkloos worden opgegeven twee weken crediet geven voor hun normale gebruik. Over het verleende crediet van deze twee weken zullen wy 40 pet. voor onze reke ning afschrijven, terwijl de overige 60 pet. zal moeten worden betaald uiterlijk vóór de divldend-uitkeering in November a.s." De Haarl. Bestuurdersbond heeft dit aan bod, dankbaar aanvaard. Nog zal getracht worden de afschrijving op andere wijze van 40 op 5a pet. te brengen, zoodat dan de helft ■wordt geschonken. HAARLEMSCHE SCHIPPERS DE EENIGEN, DIE VAREN. Dc weg naar Amsterdam open. De vaarweg van Haarlem naar Amster dam en Zaandam wordt door W. Bus' Stoom bootmaatschappij nog steeds open gehou den als is het met groote moeite. Bus en Kaarseladeveer varen geregeld op Amster dam, maar de reis duurt lang, tenzij men het geluk treft in het Noordzeekanaal achter een zeeboot aan te kunnen varen. Verschillende Haarlemsche industrieën kunnen zoodoende kolen en grondstoffen betrekken. De Haar lemsche beurtschipors zijn op het oogenblik wel de eenigen in Nederland, die varen. De meeste ondernemingen moeten zich met auto's behelpen en lijden daardoor geen onbelangrijke schade. naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Februari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bild*. Hoogste barometerstand 771.0 m.M. te Sarna. Laagste barometerstand 752.4 m.M. te Valentia. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, afnemende vorst in het Noorden, ln het Zuiden om het vriespunt. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave ran: Fa. A. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, TeL 11059. 26 Februari. Hoogste gisteren ..i...28 F. Laagste hedennacht 21 F. Hoogste heden tot 12 uur25 F. HAARLEM Ondertrouwd: 25 Febr., A- J. Kop en M. E. v. Bremen. Bevallen: 23 Febr.. J. A. BanninkOttens, d.; 23 Febr., C. C. J. CliteurHelliegers, z.; 23 Febr., M. Griffioen—Zaaijer, d.; 24 Febr., •H. H. Endert—Möonen. d.; 25 Febr., H. H. MolenaarSiegers, z.; 23 Febr., M. C. A. v. d. HurkFabels, d.; 23 Febr., M. J. Braam Lommerse, z. Overleden: 24 Febr., T. A. H. Tellings, 54 j., M. v. Heemskerkstraat; 23 Febr., H. L. Ruijtenschildt, 71 j„ Nassaustraat: 23 Febr., P. Klopstra. 56 j.. Groote Markt; 24 Febr. G. G. Metten. 20 j., Scheepersstraat; 23 Febr.. W. Bos, 89 j., Boekeenrodestr.; 23 Febr.. A.. 10 mnd.. z. v. A. Mieog, Borskistraat; 24 Febr., M. M. Khaape.. 36 j.. L. Poellaan; 24 Febr., P. J. G. Roest, 64 j., Verspronckweg; 23 Febr., C. W., 4 j., d. v. N. A. v. Excel, Tuinstraat; 23 Febr, P. Bax, 86 J., Soutmanstraat; 24 Febr., A. C. RijnsSchuren, 64 j., Kamnerlaan; 24 Febr., E. J. Bank—Duin, 38 j., Bvzantium- straat; 24 Febr., J. M. M„ 7 j., d. v. P. Adelaar, Spaanschevaartstraat: 24 Febr., M. Zijpde Jong, 77 j., Zomervaart. rozekruisersgenootschap. Men meldt ons, dat door het centrum Haar lem van het Rozekruisersgenootschap, te be ginnen met a.s Zondag 3 Maart, des morgens om half elf in het gebouw van den Pro testantenbond, Zondagmorgendiensten zul len worden gehouden, waarbij den Tempel dienst van het hoofdkwartier zal worden gebezigd. Deze godsdienstoefeningen zullen voorloopig om de veertien dagen plaatsvin den, VERKEERSONGF' TTtritrT7.N. Te Haarlem. De 15-jarige rljw'eTiersteller W. I. had Maandag in de Oranjelaan door de gladheid het ongeluk te vallen. Een geneesheer con stateerde. dat zijn bovenbeen gebroken was. Per ziekenauto werd de jongen naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONTWIKKELING. AFSCHEID VAN DEN HEER H. VAN HERWERDEN. De afdeeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield Maandag avond in De Centrale haar Jaarvergadering onder voorzitterschap van <ierr heer H. Lin deman. In zijn openingswoord gaf de voor zitter een overzicht van het werk door de or ganisatie ter plaatse ln het afgeloopen jaar verricht waarna in bespreking kwam het jaarverslag van den secretaris den heer van Herwerden. Het groot aantal cursusbijeen komsten en Zondagmorgenbijeenkomsten en het zomerfeest, de filmavonden en mu ziekavonden hebben veel werk van de be stuursleden gevergd, doch het resultaat hiervan is dat aan vele arbeiders en arbei dersvrouwen ontwikkeling werd gebracht. Daar de belangstelling voor deze bijeenkom sten nog steeds aanwezig is en zelfs op ver schillend terrein de vraag grooter wordt, heeft het bestuur besloten op den ingeslagen weg voort te gaan. Het ledental gaat voor uit, Het verslag werd goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den penningmeester den heer Westerveld. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden bij acclamatie herko zen met uitzondering van den heer van Her werden, die binnenkort Haarlem gaat verla ten en in wien splaats als secretaris werd ge kozen de heer J. Monas. De heer Lindeman richtte bij het afscheid nemen van den heer van Herwerden eenige hartelijke woorden tot hem voor het vele en moeilijke werk in het bejang-.van het Insti tuut door hem gedaan. Sinds de oprichting is den heer van Herwerden secretaris geweest en steeds had hij nieuwe plannen ten op zichte van het ontwikkelingswerk waaraan hij zijn vrije tljdjgaf. Als blijk van waardee ring overhandigde de voorzitter hem een mooie vulpenhouder onder luid applaus der aanwezigen. Namens den Haarlemschen Be stuurdersbond bracht de heer A. Mars woor den van hartelijken dank aan van Herwer den voor wat hij in het belang der Haarlem sche arbeidersklasse deed. De heer van Herwerden dankte ln eenige korte woorden. Het Fransch-Belgische verdrag DE KONINGIN CONFEREERT. GENERAAL-MAJOOR VAN DER PALM TEN PALEIZE. Maandagochtend heeft H. m. de Koningin den chef van den generalen staf, generaal- majoor P. J. H. v. d. Palm, ten palelze ont boden. In een hofauto werd de generaal van zijn woning gehaald. Het laat geen twijfel, dat deze conferentie tot doel had de opzienbarende publicatie van het geheime Fransch-Belgisch militair verdrag te bespreken, aldus de „Nieuwsbron". PERSSTEMMEN LONDEN. 26 Febr. (Reuter). De bladen bevatten alle uitvoerige artikelen over het Fransch-Belgisch militair verdrag. Zoc schrijft de „Morning Post" in een hoofdar tikel getiteld „Veel geschreeuw en weinig wol": er is hier eenvoudig sprake van een uitwisseling van plannen tusschen de Gene rale Staven voor bepaalde omstandigheden die zich evt. kunnen voordoen. Het is var, zuiver defensieven aard en draagt geen of fensief karakter. Wat betreft de Britsch- Belgische conventie, dat is een verzinsel, zulk een conventie bestaat niet. De geschie denis zal echter verdenking en wantrouwen gewekt hebben in die kringen, waar he; scheppen van vertrouwen en goede gezind heid juist gewenscht was. De „Daily News" zegt: indien de conventie authentiek is, moet zij een zeer verontrusten den indruk op de publieke meening hebben Wij hopen dat er geen schijn van waarheid gelegen zal zijn tn de positieve bewering dat Gr. Brittannië direct of indirect betrokken is in deze cynische poging om den wereldvrede te torpedeeren. De „Times" beeft geen hoofdartikel, maar noemt het verdrag apocrief en zegt dat ln welingelichte kringen men beseft, dat hel praatje van een nieuwe, geheime overeen komst niets anders is dan een mop op hei welbekende feit dat Frankrijk en België in 1920 een defensieve alliantie tegen Duitsch land hebben gesloten. Uitlatingen van Fransche bladen. PARIJS. 26 Febr. (Havas). De bladen everen uitvoerig commentaar op de publica tie van het z.g. Fransch-Belgisch verdrag Het „Journal1' verklaart: er valt aan de Duit- sche afkomst van deze zaak niét te twijfelen Het blad merkt op dat de aan Engeland toe gekende rol reeds voldoende is om de ab surde combinatie te doen springen, wan; nooit, zelfs niet op het oogenblik voor he1, uitbreken van den wereldoorlog, wilden de Engelschen zich verplichten op een wijze ab hier is aangegeven. Het „Journal" voegt er aan toe: de Duitsche auteurs van deze ver- v 'sching bewijzen hiermede dat het respect voor de internationale verplichtingen dooi de Duitschers nog altijd wordt miskend. De „Echo de Parts*- ziet in de publicatie een manoeuvre der pers welke tot zin heef; België vrees aan te jagen, de betrekkingen tusschen Nederland en België te verstoren de Britsche opinie in opstand te brengen en het defensief systeem door Frankrijk en Bel gië tegen een eventueélen aanval georgani seerd, te vernietigen. De „Gauiois" merkt op dat de auteurs dei artikelen Zaterdag de tekst aan de Engelsche -n Duitsche agentschappen hebben medege deeld, ter publicatie op Zondag, wetend da; zij aldus de reactie aan de Kanselarijen mo; '8 uren zouden vertragen. De „Petit Parisien" legt den nadruk op der zuiver Dultsch gezinden en anti-Belgisch er; aard van de Utrechtsche krant, die de arti kelen gepubliceerd heeft en merkt op dat dit blad een apocrief document heeft bekend ge maakt gelijktijdig met de „Montag Post het persorgaan van Hugenberg. De „Matin' schrijft: de tekst werd nauwkeurig opgestelc om wantrouwen tusschen Duitschland en Frankrijk te zaaien op den vooravond van dc samenkomst in Genéve. Het blad voegt eraai. toe: de overeenkomst kon in geen geva verontrustend zijn voor Nederland, want de loyauteit en vredelievende geest van Neder land is boven alle verdenking. Het blad meent dat de auteurs der artikelen ook den voortgang der onderhandelingen over het be heer van de Schelde hebben willen verminde ren. De „Matin" ziet in de motieven, welke het „Utrechtsen Dagblad" er toe leidden het stuk te publiceeren de bedoeling wantrouwen te zaaien tusschen Duitschland en Frankrijk aan den vooravond van de zitting van den Raad van den Volkenbond te Genéve. Onge twijfeld aldus de „Matin" bestaat ook de wensch de Nederlandsch-Belgische onder handelingen omtrent de kanalen en het Maasvraagstuk te verstoren. De overeen komst voorziet slechts in het geval van een niet-geprovoceerden aanval en kan Neder land in geen enkel opzicht verontrusten. Op het moment dat het pact van Locarno to: stand kwam zijn alle overeenkomsten met België, Polen en Tsjecho-Slowakije onmiddel-, lijk veranderd en met het pact in overeen stemming gebracht. CHARLY CHAPLIN ZIEK. NEW YORK, 25 Februari (Reuter) Uit Hollywood wordt gemeld dat Charly Chaplin lijdende is aan een acute vleeschvergiftiging. NEW YORK, 26 Februari (Reuter i Vol gens nadere berichten uit Hollywood is Charly Chaplin hedenmiddag in de studio in elkaar gezakt. Hij moet een week xang het ebd houden. Men zegt dat zijn toestand niet verontrustend is, ofschoon hij een hooge temperatuur heeft. DE WAAL 13 c.M. GEWASSEN. TIEL, 25 Febr. De Waal is hedennacht voor de stad 13 c.M. gewassen, waardoor het ijs aan de kanten los is. Voor het overige is er geen verandering. In de vJuchthaven liggen alle booten onder stoom. Het verkeer over het ijs naar de overzijde bepaalt zich tot en kele voetgangers en fietsers, RADIOHUIS JANSSTRAAT. In de Jansstraat op no. 15 Is geopend het Radiohuls een fiLiaal van de zaak van den heer Betlem in Lisse. Zooals men ln een radiohuis kan verwachten is er een uitge breide collectie toestellen en onderdeelen, vertegenwoordigende de nieuwste snufjes op een gebied vol perspectief, zooals de radio- industrie is. In een goed ingerichte show room kan de cliënt er op zijn gemak van kennis nemen en zijn keus doen uit toestellen van eigen fabrikaat van deze firma en an dere merken. IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaar. zijn heden tot zonsondergang geopend. De banen zullen van avond gesloten blijven. GEEN ALLEDAAGSCIIE AANRIJDING. Maandagmiddag drie uur reed de 60-Jarlge incasseerder W. B per rijwiel op den Kouden- horn. Toen hij moest uitwijken voor een handwagen werd hij door eon hem achterop- op rijdende auto aangereden. De heer B. viel en kreeg een wor.nje aan zijn neus. Toen hij opstond miste h«j zijn tasch met kwitanties en een bedrag van f 250. Hij werd evenwel weer spoedig ln het bezit er van gesteld, want even later werd de politie door den garage houder Bouckaert telefonisch gewaarschuwd dat de tasch aan het portier van den aan- rijdenden auto nie in zijn garage gereden werd, wijs blijven hangen. MUZIEK. MESSAGER GESTORVEN De componist en dirigent André Messager is te Parijs overleden. Hij was lid van het Instltut de France. Op den 30en April van het jaar 1853 werd hij geboren in MontluQon. Saint Saëns was zijn leermeester. Messager werd vooral be roemd om zijn lichte muziek: hij sclirecf echter ook een symphönie. Bekend werden „Les P'tites Michu (1897). Véronique (!898\ Les Dragons de 1'Impératrice (1905). Fortu- nla (1907), en, uit de laatste jaren 1" Amour masqué. Mozart en Coup de Roulis. Hij streed voor Claude Debussy, die „Pel- léas et Méllsande" aan hem opdroeg. VELSEN SUBSIDIES BIJZ. BEWAARSCHOLEN B. en W. stellen voor hen te machtigen, de navolgende subsidiën te verleenen: Mevr. van Tuyll-bewaarschool f 5180, Insingerbewaar- school f 5377.93, R.K. Bewaarschool, Zeeweg IJmulden f 5534.57, Bewaar- en naaischool „Spaarnberg" f 4679.77. SANTPOORT PROTESTANTSCHE DRAGERSVEREENI- GING. Onder voorzitterschap van prof. dr. G. A. v. d. Berg van Eysinga hield dc Prot. Dra- gersvereeniging haar jaarvergadering. Na het uitbrengen van het jaarverslag en finan cieel verslag werden de aftredende heeren J. v. d. Lijn en A. Kok hedkozen. De verga dering ging met het bestuursvoorstel om Jas sen aan te schaffen accoord. BLOEMENDAAL BRANDJE. Maandagmorgen -m 11 uur ls de Vrljwil- l'ge Brandweer gealarmeerd voor een brand je op de Iepenlaan te Bloemcndaal. De brandweer was spoedig aanwezig, maar be hoefde geen dienst te doen, want de brand weerlieden konden den brand met emmers water blusschen. De brand was ontstaan door het te hard stoken van den haard. Daardoor had de vloer vuur gevat. De schade is niet *froot. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van den ?5en Februari 1929. Koolrapen per H L. f 1.50—f 1.75. Bieten per 100 f 1.75. Aardaprelen. k'ei n. H.L. f 4f 5. ld. zand per H L. f 5—f 6. Spruitjes per KG. f 0.40—f 0.60. Boerenkool per struik f 0.06—f 0.10 Roodekool per 100 f 20—f 32. Savoyekool per 100 f 14f 20. Bloemkool per 100 f 45—f 50. Uien per K.G. f 0.14—f 0.15. Prei per bos f 0.40—f 0.80. Selderie per bos f 0.12—f 0.18. Appelen per Kilo f 0.28—f 0.38. Peren per Kilo f 0.30—f 0.45. Vreemd ge!d en chèques Medegedeeld dooi de Nation. Bank vereen. Haarlem Koersen tot hedenmiddag 12 uur DINSDAG 26 FEBRUARI 1929 Biljetten "erlljn59 15 -59 75 Pariis 9 72 9 82 Bel« 34 .'O -35 CO New-York2 47 2 50 Londen 12 lOH 12 12 Cheque* Rcriijn ....7759 21 -59 28 Par'is 9 72 - 9 79 Brussel34 f0 -34 75 ZUrich47 g6 _48 06 Londen1210 -1214 P°mc 1 Ot -13 12 Madrid36 ;o 38 £0 Weenen 35 C0 -35 5 New-York (Cable)2 49 2 50 Kopenhagen 66 66 - 66 £7 Oslo 66 50 —66 67 Stockholm66 65 - 66 82 Praag7.34 7.47

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 3