BONTMANTELS LAATSTE WEEK BALANS - OPRUIMING BARTELJORISSTRAAT 26 28 W.rrOIMnrN MFPFPFEMNCEN a fin Ct«. p»r regcT. ft) HAARLEM'S DAGBLAD Woeker en zyn bestrijding Maatschappelijke kanker, die meer en meer voort woedt In een bijeenkomst uitgeschreven door het Bestuur van den Armenraad te Haarlem en de aïöeeling Haarlem van de Vereeniging toi Bestrijding van den Woeker heeft Maandag avond de heer P. A. v. Aggelen, directeur van de Gemeentelijke Bank van Leening te Lei den het onderwerp „Uit de praet.ijk van Woe ker en Woekerbestrijding" besproken. De voorzitter mr. dr. W. P. Vis opende de bijeen komst met een toespraak, waarin hij er o.a. op wees, dat de Woekerbestrijding te Haarlem te weinig steun ondervindt. De woeker heeft in het Volkscredietwezen onrustbarende afmetingen aangenomen, be gon de heer Van Aggelen. üit mededeelingen uit de practijk die spr. deed, bleek, dat de woeker nog wortelt, waar men hem niet verwachten zou. Het vak van woekeraar wordt beoefend door loopknechts aan de dein-, leveranciers en boden van levens verzekeringen en spaarfondsen. Spr. toonde brochures, prospect! en con tracten van z.g. spaar- of depositobanken, soms met verplichte levensverzekering of be grafenisfonds. soms zonder zegel, maar zon der uitzondering' er zeer aanlokkelijk dan wel buitengewoon ingewikkeld uitziende. Ge regeld maken deze banken haar slachtoffers, vooral ambtenaren zijn een gewilde prooi- De pers weigert thans de advertenties, maar in vakbladen, vooral die ten plattelande ver schijnen, komen zij. nog wel voor. Dan doet de Armenraad goed werk met de administra ties dier bladen te waarschuwen. Van bet bedrijf der kleinere particuliere woekeraars vertelde spr. treffende staaltjes, die zich te Leiden hebben afgespeeld. Mid delen tegen die practijken zijn meestal af koop of aangifte van geconstateerde overtre dingen, b.v. va,n belastingwetten, drankwet' enz. door de woekeraars. Ook ouderdoms-, weduwen- en weezenrente worden verpand, verplichte winkelnering kómt voor. Houders van snoepwinkeltjes wo nen na verloop van 10 jaar in villatjes te Wassenaar en meer en meer leenen tegen woordig winkeliers zooals bakkers aan de menschen. Dat gaat ten koste van de arbei ders- Dikwijls is de man. hoewel het anders lijkt, meer de schuld dan de vrouw, omdat hij zich niet met zijn gezin bemoeit. Maar de geldschieter trekt er handig profijt van. De volksovertuiging moet zich kanten te gen den woeker, het maken van schulden en koopen op afbetaling moet uit zijn. Met het voorbeeld van de op afbetaling ge kochte radio illustreerde spr. nu de fatale gevolgen van het koopen op afbetaling. De Vereeniging tot bestrijding van den Woeker te Leiden heeft reeds proclamaties gericht ter waarschuwing tot de burgerij. Soms betalen de agenten den eersten ter mijn on} maar de provisie t,e kunnen binnen- sleepen. Zonder schroom verkoopen zij aan niet koopkrachtige lieden. De justitie kan dan later als boeman optreden om het geld te ln- casseeren. Koopen op afbetaling wordt ook gedaan om geld te verdienen. Men beleent het gekochte of verkoopt het onmiddellijk weer. (Nog Don derdag stond hiervoor iemand te Haarlem terecht. Red.) Ook huizen worden gekocht op afbetaling. De misbruiken die daarin voorkomen zijn onrustbarend. Ook. over dit onderwerp was spi\; uitvoerig gedocumenteerd. Als bestrijdingsmiddelen van woeker gaf spr. aan: bemiddeling en voorlichting. Spr. schetste de voordeelenter voorkoming van moeilijkheden van deelnemen aan een stor tings- en .ophaaldienst, een ziekenfonds, het verbod van cessie op loon. Urgent is tegemoetkoming aan de crediet- foehéèfte. Spr. sprak met waardeering over de pandhuiswet, hoewel hij slechte gevolgen niet ontkent. De Leidsche Bank van Leening verstrekt thans spaarzegels, wat een goed systeem ge bleken is. Ook geeft zij voorschotten op pen sioen tegen lage rente. Spr. kwam tot de conclusie, dat wettelijke maatregelen alleen niet helpen, alleen een goedé volkscrodietregeling kan dat. Mr. Vis sprak In zijn slotwoord de wen- schelijkheid uit'van overheidssteun en hoop te, dat in die richting te Haarlem iets tot stand komt. Onder de aanwezigen zagen wij de raads leden den heer W. A. J. v. d- Kamp en mej. M. C. Berdenis van Berlekom. SPOORWEGOVERGANGEN De Eerste Kamer wijst in haar voorloopig versla.g op de Waterstaatsbegrooting, op den onlioudbaren toestand van verscheidene spoorwegovergangen bij stations. Men had hierbij vooral het oog op de zeer drukke over wegen bij de stations Leiden, Eindhoven en Hilversum, en vreesde, dat uitstel van het aanbrengen van wijzigingen niet anders dan stijging der kosten tengevolge zou hebben. Zou het niet wenschelijk zijn zoo vroeg men de verschillende belanghebbenden, waaronder ten aanzien van den overweg te Lelden zouden zijn te rekenen de gemeenten Leiden en Oegstgeest. de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramwegmaatschappij, de Provin cie en de Neclerlandsche Spoorwegen, tot elkander te brengen en te trachten het over de kostenverdeeling van een oplossing van verkeersmoeilijkheden eens te worden? JUBILé J. DE WIT. Zondagavond werd ter eere van den heer de Wit, den blinden pianist die zijn 121/2- jarlg jubllé vierde, een feestavond gegeven ïn gebouw „Flora", Pr8toriaplein, Eaarlem- Noord. De zaal was stempvól, Koos Spsenhoff Jr. heette de aanWezigen van harte welkom Hij hoopte dat deze avond een succes en een spontane huldiging zou worden voor J. de Wit. Toen daarna de jubilaris met zijn familie binnentrad werd hij met een „lang zal hij leven" ontvangen. Daarna werd begonnen met de afwerking van het programma. De artisten hadden ailen hun medewerking be langeloos toegezegd, terwijl de heer Slot de zaal kosteloos ter beschikking had gesteld. Eerst trad het dubbel-mannenkwartet Aurora op en daarna de heer Speenlioff. Beide oogs ten een groot succes. Hierna vond de huldiging van den jubilaris plaats, die door zijn pleegmoeder op het toonee! gebracht werd. Eerste spreker was de heer Slot. bij wlen de heer de Wit onafgebroken 121/2 jaar op Zondagavond had gewerkt. Spreker schetste in eenlge kernachtige woorden zijn verdien sten als musicus en roemde zijn prettige om gang met de bezoekers. Hij hoopte dat Jan nog Jaren aan zijn inrichting zou verhou den blijven en overhandigde hem een enve- DINSDAG 26 FEBRUARI 1929 loppe met inhoud, zijnde de opbrengst van dezen avond. De heer Th. Donkerlo, dansleeraar, deelde mede dat Jan nu ruim zes jaar aan 2ijn danscursussen te Haarlem, Halfweg, Hoofd dorp en Velsen als pianist verbonden is en prees zijn ijver en 'bekwaamheid en memo reerde, dat Jan ook altijd -een goed raad gever is geweest. Ook bij overhandigde den jubilaris een enveloppe met inhoud en uitte den wensch. dat dit alles zou mogen bijdra gen om Jan een onbezorgden ouden dag te bezorgen. Zeer aardig zei "net dochtertje van den heer Slot een gedicht op en overhandigde Jan een een fraaie bloemenmand. Koos Speenhoff zong daarna een lied, het droevig lot der blinden weergevende, maar dat toch ook weer de lichtzijde van hun lot aanwees, hierbij speciaal doelende op den jubilaris, die de heerlijke kunst dient en juist als musicus door zijn blindheid zooveel gevoel en kunst in zijn spel weet te leggen. De stormachtige toejuichingen bewezen hoe dit insloeg en ook menig oog werd vochtig. Dat de heer de Wit een bekwaam musicus is. bewees hij toen door zijn uitvoering van de Ouverture ..Berlin wie es weint und lacht" Hierna dankte de jubilaris zeer onder den indruk allen die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken gemaakt hebben. Hierna volgde de pauze waarna het dubbel- mannenkwartet en de heer en mevr. Speen- hoff Jr. wederom optraden. Het klokje van schelden sloeg eerder dan velen verwacht hadden. BRUTALE WISSELVERVALSCHING. In verschillende bladen is kort geleden een artikel verschenen over een vervalsching van wissels. Aangezien deze berichten slechts zeer onvolledig waren, omdat zij van niefc- ingewijden afkomstig waren, deelt de directie der gedupeerde firma, de N.V. Hardhout- handel Z. D. en Co., Heerengracht 256, Am sterdam, ons thans nader het volgende mede: Reeds enkele dagen vóórdat het onderzoek van den vervalschten wisselbrief ten kantore van de Incasso Bank waarvan .sprake was in vroeger verschenen berichten plaats had. had de directie uit een schrijven van een harer relaties in Antwerpen den indruk ge kregen, dat door een onbevoegde wissels met valsche handteekening in omloop waren ge bracht. Door het onderzoek van den bedoel den wisselbrief werd dit vermoeden zekerheid. Het bleek, dat van een vervallen wissel twee zegels waren afgeweekt en aldus de daarop gestelde handteekening van sen der directeu ren op een valschen wissel was overgebracht. Voorts was de handteekening van den betrok ken acceptant nagebootst. Zoodra dit feit was gebleken stond tevens vast wie de dader was. Een procuratiehouder der firma, die het volle vertrouwen der di rectie genoot, was reeds een paar dagen van kantoor weggebleven. Zijn vrouw was komen zeggen, dat hij onverwachts voor zaken naar Eerlijn was, waartoe hem echter geen' op dracht was gegeven. Het is thans gebleken, dat de procuratie houder terstond na de ontdekking van het misdrijf naar Brussel is gevlucht en van daar naar Berlijn. Hij/ heeft in een schrijven van die plaats uit, aan de directie der gedupeerde firma inmiddels reeds een volledige beken tenis afgelegd. Speelschulden schijnen de oorzaak te zijn-geweest. Inmiddels is het onderzoek "voortgezet en daarbij komen vast te staan; dat. de omvang der vervalschingen nog grooter is dan aan vankelijk werd vermoed. In totaal zijn 5 wisselbrieven op:de hiervoren genoemde wijze door den procuratiehouder vervalscht en in omloop gebracht, tot een totaal bedrag van ruim f £000. De firma Z.D. en Co. heeft zich, zonder de vraag te stellen of zij daartoe al dan niet rechtens verplichte is, onmiddellijk met de houders van de vervaLschte stukken ln ver binding gesteld en een regeling getroffen, waarbij de wissels terstond uit de qirculatie zijn genomen en aan de houders volledige bètaling is verzekerd. De firma Z.' D. en Co. Is door een en ander tot het' genoemde bedrag van ruin} f 9Q0Q benadeeld, terwijl nog onzeker is of zij hier voor door de familie van den oneerlijken procuratiehouder geheel of ten deele zal worden schadeloos gesteld. In aansluiting aan het vorenstaande mer ken wij op, dat vroegere berichten, gelanceerd door schijnbaar op sensatie beluste menschen waarbij de indruk is gewekt, als zouden meer deren bij deze wisselvervalschïng zijn be trokken, geheel onwaar zijn. Uit het inmid dels voortgezet onderzoek en de door den pro curatiehouder afgelegde bekentenis blijkt thans, dat dit beslist niet het geval is. De procuratiehouder heeft geheel alleen gehan deld en ook bij het in omloop brengen der vervalschte wissels geen medeplichtigen ge had. Ook de Directie van de Hardhouthandel Z. D. en Co. werd door het gebeurde vol komen overrompeld. KOUDE EN WERKLOOSHEID. De afdeeling Haarlem van de „Internatio nale Arbeiders Hulp" zond een sympathie betuiging aan het gemeentebestuur van Haarlem, Inzake liet- voorstel van het raads lid den heer L. Peper, omtrent meerdere steunverleening aan werkloozen en hun ge zinnen. DE CENTRALE. In hét gebouw de Centrale werd Zaterdag middag veel belangstelling betoond WJ de heropening' van de koffiekamer. De koffie kamer had door veel bloemen een feestelijk aanzien. De heer Eizema. schetste in het kort met wélke moeilijkheden het bestuur van den H.B/B. te kampen heeft gehad alvorens deze heropening kon plaats vindên. Het bestuur is overtuigd, dat men nu een pachter heeft die niet alleen bekwame vakkennis heeft, maar ook een man is die er toe zal medewerken dat de leden zich in de koffiekamer zullen thuis gevoelen. Onder leiding van de architect Aug. M. J. Sevenhuijsen werd door de kunstenaars Schrier en de Ru een drietal prachtige ramen van glas in lood vervaardigd, welk algemeen bewonderd worden. Daarnaast werden ver schillende verbeteringen in de koffiekamer aangebracht waarvoor spreker allen dis hier aan bun krachten gaven, namens het be stuur dank bracht. Aan het slot deelde spreker mede rfat de firma Bos, biljartfabrikant een 10-t?1 mooie prijzen heeft beschikbaar gesteld voor een wedstrijd-week. Nadat, verder nog eenige sprekers het woord gevoerd hadden werd voor de gasten, onder het genot van een kopje thee muziek ge maakt. REVUE „GOUDSMID EN GROENTEMAN". Het Revue-gezelschap van Henri ter Hall is uiteengespat en zooals het in zulke geval len altijd gaat: de kopstukken hebben elders een plaats gevonden. Maar ook de overblij- venden moeten den strijd om het bestaan blijven voeren en zoo hebben dan eenige artisten van het voormalig gezelschap Ter Hall zich onder leiding van Alex de Meester, die Buzlau wel bij Ter Hall vervangen heeft, vereenigd tot „Het Nederlandsch Revue- Gezelschap", dat nu ip verschillende plaat sen van ons land voorstellingen geeft. Ook te Haarlem: Zondag toen het flink vol en Maandag toen bet flink leeg was. En Za terdag en Zondag a.s. komt het dappere troepje terug in den schouwburg aan den Jansweg. Een dapper troepje, inderdaad. Deze artis ten zullen een zwaren strijd hebben te voe ren. Alles is nog erg in het begin en wil dit gezelschap zich handhaven dan zal het zich ln alle richtingen veel meer moeten ontwik kelen. Maar daar is tijd voor noodig. Voor loopig valt alleen met zekerheid te consta- teeren een ernstig streven naar het goede, zoodat dit revue-gezelschap een niet te ver wend publiek kan bevredigen. De finales geven blijk van genoeg vinding rijkheid maar zijn nog veel te mager. Verschillende scènes zijn aardig gevonden en Alex de Meester toont er zich een komiek in van talent en originaliteit en van de „girls" mag Riki de Meester wel afzonderlijk genoemd worden. Leni Jacobs was vooral goed in de onontbeerlijke apachen-scène en Tekko Kloppenburg is een goed zanger. In een vollere zaal was zeker de vóetbal- sccne (met Alex de Meester als keeper) waarbij de bal door de zaal vliegt en het publiek meespeelt, beter tot haar recht ge komen. Maar toch ging ook nu een stalles- bezoeker met den prijs een melkkannetje! strijken. De laatste scène: „Hulde aan de Helden der Kust" sloeg verbazend in. Niemand zal door een bezoek aan deze revue gekwetst worden. Dit is ook een groqte deugd, die mede altijd aan de revues van Ter Hall eigen was. V/ie vooruit weet dat hij geen „Parljscbe revue" verwachten moet kan zich gerust een avond door Goudsmid en Groenteman (dit is: Haagmans. die ook lang geen onverdien stelijke dingen doet) laten amuseeren. VEREEN. VAN VRÏJZ. PROTESTANTEN. BIJ raadsbesluit van 28 Maart 1928 werden B. en W. gemachtigd aan de Vereeniging van Vrijzinnige Protestanten, alhier, tegen den prijs van 11.50 per M2. in koop af te staan een gedeelte grond aan de Berken straat, groot pl.m. 586 M2„ zulks met de be stemming op dien grond een kerk te bouwen. Van dezen grond thans bekend gemeente Schoten. Sectie B Nos. 8200 en 8272, is het perceel No. 8200 aan genoemde Vereeniging overgedragen en met een kerk bebouwd. De Vereeniging wenscht het perceel No. 8272, groot 323 M2„ tegen bovengenoemd en prijs aan derden te verkocpen om daarop twee woonhuizen, elk bestemd, ter bewoning door niet meer dan één gezin, te bouwen. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Zij stellen derhalve voor bovenaange haald besluit dienovereenkomstig te wijzi gen. BEWARING VAN DUINGEBIED. Minister de Geer deelde aan de Eerste Kamer mede, dat hij gaarne zal medewerken om de tot de Rijksdomeinen behoorende duinen zooveel mogelijk ongerept te laten. Zoo heeft hij nog het vorig jaar kunnen be vorderen, dat het mooie z.g. „Koepelduin" onder Noordwijk, begrepen ln de concessie tot afzanding van duinterrein aldaar, niet zal worden afgezand. Afzanding van duinen, alsook vervreem ding van duingebied door den Staat, wordt tot het strikt noodzakelijke beperkt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Kerkhof, Nagt- zaamstj-aat 10 rood, arinbandgesp; Robbe, Kruisweg 32, autodop; v. ArkeL Donkere Laan 6 (Bloemendaal). broche; Gazan, Zijl- weg 85, bill in étui; Kooy, M. v. Heemskerk straat 3, das; Wijsman, Graaf v. Wledstraat 13, geld; Goedemans, Kruistochtstraat 60, herdershond (bruin); Gelaudie, Lange Wijn gaardstraat 30. idem; Heerens, Korte Rozen straat 1, hondenhalsband; Cornel, Smede- straat 21, handschoenen; Visser, Da Costa- straat 30, handschoenen; Bur. v. Politie, Smedestraat, handschoenen; Wijdoogen, In- dischestraat 40, handschoenen; Hetum, Zo- merkade 81, handschoenen; Broertjes, Ter- natestraat 44, heerenhoed; Frijn, Korte Dijk 9. halsband met penning, v Zutphen, Sta ringstraat 19, hond (zwart)Kennel Fauna, hondje (bruin-wit),, gebracht door v. Brug gen, Nassaulaan 20; Schouten, Gen. de la Reijstraat 95. mantelmanchet; Turkenburg, Gen. Bothastraat 24„ portemonniae met in houd Carremans, Drossestraat 2, portemon- naie met inhoud: Anthonissen, Grebbestraat 8, portemonna'.e met inhoud; Fledderman, Rollandstraat 85, portemannaie met inhoud; Verlcooy, de Clercqstraat 92, porteleuille; v. d. Schaar, Emmalaan 23. rijwielhandbe- schermer; Bur. v. Politie, Smedestraat, ro zenkrans; Koppen, A'bslijnstraat 1, sigaren pijpje; v. Eden, Gen. Cronjéstraat 49, sleu tels; Kerkhof. Nagtzaamstraat 10 rood. schoen; Collaard, Oranjestraat 102, sleutel; Dan'zig, Drossestraat 8. schaats; v. d. Msij, v. Maxumstraat 36 rood. schaats; Funke, Rijksstraatweg 77. vulpen; Born, Leidsche- straat 25 rood, zakmes. Postkantoor, Zijlstraat, bril; Groen, Wfl- genstraat 17, bakkersplaat.. Kotten, Serln- genst.yaat 14, gewioht: Philippo, Jan Steen straat 11, bandschoen; Bur. van Politie, Sme destraat. idem; v. Oppen, De Clercqstraat 154, idem; Snijders, Kleverlaan 119, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, idem; Hen driks. Berckheljdestraat 26. kinderhand schoen; Beenders, Gen. Bothastraat 125, idem; Hof mans, Pladellastraat 22, handbe schermer; Kennel Fauna hond (wit-zwart), gebracht door: Kloos, Icpenlaan 36. Halfweg, hond (bruin) gebracht door de Wilde, Kor- teweg 24, hond (wit-gele kees) gebracht door Stationspersoneel; hond (bruinwit) gebracht door Tonisscn, Timorstraat 155; Bur. v. Po litie, Smedestraat, machineonderdeel; v. Nor den, Bakkerstraat 37, idem; Bur. v. Politie. Smedestraat portemonnaie met inhoud; de Back. Kastanjeplein 19, idem; de Jong, Godfried v. Bouillonstraat 7. idem. v. Eden. Blosmveldlaan 9 Overveen. idem, Michel, Z3. Spaarne 20, pakje met gereedschap; Ineke, Schtoterweg 120 rood. damesring; ZUlstra. Zijlstraat 68, rong; Huijboom. Nassaulaan lo! schaats; Postkantoor, Zijlstraat, vulpen; Terstal, Drossestraat 1, zweep; Bur. van Poli tie, Smedestraat. zakdoekjes; Postkantoor, Zijlstraat, zakmes. Stofzuigerhuis MAERTENS BAKTELJORISSTRAAI 16 TELEFOON NO. 10755 APEX STOFZUIGERS F 90.- DE GENEESKUNDIGE DIENST. In 1926 werd door den raad een reorgani satie van den geneeskundigen dienst vastge steld met de bepaling, dat die voorloopig voor den tijd van 2 laar zou gelden. B. en W. stellen voor den dienst in zijn huldigen vorm te consolldeeren en met in gang "van 1 Maart 1929 aan dezen dieust tot geneeskundige te benoemen de hoeren F. C. Kuipers en R. J. P. Muller op een Jaarwedde van f 3200. RADIO-UITZEND-AVOND VAN MEER EN BOSCIL Door de Inrichting .Meer en Bosch" te Heemstede wordt Donderdag 7 Maart een radio-uitzend-avond gegeven via Fadio-Hui- zen. Verschillende personen verleenen muzi kale medewerking, voorts is er zang van pa tiënten, zusters en broeders en ziin er toe spraken van bestuursleden en van den ge neesheer. De uitzending zal om 8 uur begin nen. ONTSrANNTNGSVEREFNIGING „ONS GENOEGEN". Donderdag 28 Februari zal ln den Schouw burg Jansweg door bovenvermelde vereeni ging opgevoerd worden het bekende tooneel- werk van Herman Heyermans nJ. „Op Hoop van Zegen". Regisseur is de heer S. Boske- laar. TOEZICHT DL O. Ingevolge den rooster van aftreding op 31 December jl„ zijn in de Plaatselijke Commis sie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs alhier de plaatsen openge vallen, welke vervuld werden door de hee- ren Ir. H. A. J. de Bijll Nachcnius en N. J. van den Brandhof. Ingevolge de bepalingen der betreffende verordening is eerstgenoemde niet, laatstge noemde wèl herbenoembaar. In verband hiermede heeft genoemde Com missie de volgende aanbevelingen aan den raad Ingezonden: L (Vacature Ir. H. A. J. de Bijll Nachenius) 1. de heer Ir. P. J. Voorst Vader; 2. de heer Ir. A. G. de Konlngh. n (Vacature N. J. van den Brandhof): 1. de heer N. J. van den Brandhof; 2. de heer J. Wildschut. BAL-MASQUé* „Nieuw Leven" Hét was een wonderlijk spel van licht en kleuren daar in lyet Concertgebouw Zater dagavond, toem met veel pret het bal- masqué van de Haarlemsche geheel-onthou ders tooneel-vereeniging „Nieuw Leven" ge houden werd. Rond den dansvloer stond een bogenrij. slierten lampjes hingen neer uit 't midden van 't plafond en schijnwerpers wierpen hun sterke veelkleurige lichtbundels over de dan senden. Daar waren pierrots en pierrettes natuurlijk, en clowns, en zigeunermeisjes, en andere traciitioncele verschijningen op een bal-masqué. 't Bleek, dat de Oosterscbe pakjes plaats hadden gemaakt voor Russi sche. Een formeele jachtstoet met een ..mas ter of hounds" en amazones te paard reed door de zaal. met hun kartonnen rossinan ten herinnértr.gen aan „biezeperdjes" van 't Oeteldonksche carnaval wekkend. De straat- film-menschen waren in een groepje heeren kostelijk gecaricaturlseerd, Prikkebeen xna- noeuvreerde met een netje, en een clown spoorde met zijn eindeloos „vasthouden" de ijverige musici aan, hun instrumenten nog niet neer te leggen. Welk een stemming heerschte er op dit bal-masqué! Een ieder had plezier, de dan senden dansten dat het een lieve lust was en de toeschouwers amuseerden zich boven mate. Een groot moment was het natuurlijk, toen de prijzen uitgedeeld werden. Ziehier wie door de-jury werden uitverkoren: Mooiste groèpen: Amerik. matrozen, Jacht club „De schimmels"; aetueelste groep Straatfilmers; fraaiste dama: Colombiue; aetueelste heer: Rust zacht Ceintuurbaan; Humoristische groep: 5000ste Inwoner van IJ-stad; mooiste paren: Dag en nacht; Poo'.sch danspaar; Schotsche Hooglanders; Zwart met roode pierrettes; meest bewerke lijk damescostuum: postzegeldame; Groen witte dame met schaap; meest bewerkelijk heercostuum: Krantenknipsels. Publieksprijs: Jachtclub Dé Schimmels. Troostprijzen: Weenen danst weer. Nieuw Levenmarsch. Gemengd dubbelspel, Rose dame, Mephisto, Zeerover, Prikkebeen en Nar. HAARLEM EN OMGEVING IN VROEGER DAGEN. Op de algemeene vergadering van de Ver eeniging „Haerlcm", gehouden in Mei van het vorig jaar. kwam de heer J. M. C. Hoog met het voorstel, in de Hoofdwacht nu en dan tentoonstellingen te organiseeren van tcekenlngen betrekking hebbend op Haarlem en omgeving en in het bezit van léden der Vereeniging „Haerlem". Dit denkbeeld, vond dadelijk sympathie bij het bestuur en de heer Hoog heeft een daad bij zijn op die vergadering gesproken woor den gevoegd door ln de Hoofdwacht een ten toonstelling te organiseeren van veie der door hem in den loop van tal van jaren aan gekochte t.eekeningen en aquarellen waarvan de onderwerpen ie vinden waren in het Haarlem en zijn omgeving van vervlogen tij den. Zoo vinden we hiar nu vele teekenlngen van Pronk. Corn, van Noorde, Prins. Schou ten. Tavenler. Van der Vlnne, Ponnebakker, H. G. ten Cate. A. L. Koster en veie anderen. De Amsterriamsche Poort en omgeving zijn vereeuwigd in een teekenlng van A. van dor Zee (1856) en Pronk Lëekeude hee! fijn de Groote en de Kleloe Houtpoort en de Amsterdarascho poort (op den achterkant van speelkaarten!) We zien hier verder hoe de Raaks e~ ja ren geleden uitzag toen het Zijlklooster nog bestond met zijn prachtlgen toren die üi 't begin van de 19e eeuw werd afgebroken. Bui tengewoon mooi is de teekenlng van Corn, van Noorde, voorstellende het H. Geesthuis; het mooie Gotbieke gebouw dat stond op de plaats waar nu het Hofje van Oorschot is. Van Prins is er om. een teekenlng van de Groote Markt, waarop ook nog het. gebouw van de Hoofdwacht (met luifel) voorkomt. Liefhebbers van mooie oude gevels zullen zich verlustigen ln dien van het vroegere „Hof van Holland" (thans het Hofje „De Groene Tuin", in de Warmoesstraat). In een vroolijk volkstafereel van B. G. ten Cate zal misschien een enkele oude Haarlemmer nog de kermis op den Dreef uit vroeger tijden herkennen. Wij noemen nog een moo'e teekenlng van J. van de Velde van de -u'ine van het Huls ter Kleef; een van het vroegere exercitie - terréin voor de cavalerie buiten de Nieuw- poort (thans het Frans Halsplein); den koe pol van Bosch en Hoven nu verplaatst naar Aerdenhout (teekening van A. L. Koster), aardige kijkjes te Overveen, op den Zljlwog en het prachtige oude Kasteel Heemstede. Wie weten wil boe Haarlem er vroeger uit zag, wie gaarne jeugdherinneringen ophaalt, wie in 't algemeen liefde voélt voöjr Haarlem en zijn geschiedenis: zij allen moe ten deze interessante tentoonstelling bezoe ken, waarmede de heer Hoog een uitstekend voorbeeld heeft gegeven, een voorbeeld dat navolging verdient. Loopend de Zuiderzee over Gevaarlijke en moeilijke tocht van drie Haarlemmers Drie Haarlemmers, de heeren W F Groo- tes, B. Cornet en C. de Laat kunnen zich er tegenover het nageslacht op beroemen in den .strengen winter van 1929 te voet de Zui derzee te zijn overgestoken. Donderdagmor gen 21 Februari zijn zij om 7 uur per trein uit onze stad vertrokken om te balf tien te Enjchuizen de Zuiderzee te betreden. Een g<v baand pad lag voor hen, maar avonturenzoe- kers houden niet van gebaande paden en daax-om hebben zij 1, 1/2 Kil zuidwaarts de moeilijkheden gezocht die een ijsveld vol schotsen en opgekruide bergen bood. Onze drie reizigers waren uitgerust mot berg schoenen en een rugzak, die mondvoorraad voor drie dagen bevatte, een vrachtje van 10 K.G., van Enkhulzen zijn zij geloopcn naar Ui'k, maar wol jammer vonden zij, die zich Noordpoollllusies gemaakt hadden, het, dat wandelaars en fietsers, motorrijders en automobilisten gelijk met hen voorttrokken en er kermis was op een gebied, dat zij ver laten meenden. Daarom zijn zij telkens van den rechten weg, die vier uur gaans Ls, afge weken, en eerst na 9 uur loopen en klimmen over ijsbergen, die soms wel een hoogte had den van vijf weten, ou het eiland aangeko men. Het was toen half zeven des avonds. Burgemeester Gravesteyn van Urk wilde niet hebben, dat dien nacht de reis zou worden voortgezet, zoodat de Zulderzeetrotters op Urk hebben moeten overnachten. Vrijdag morgen 8 uur zijn zij verder gegaan. Nu kwam het moeilijkste gedeelte van de reis. Over spiegelgladde ijsvlaktes, vertelde oris de heer Grootes, moesten wij voetje voor voetje verder gaan, soms kruipend. Het, was heel vermoeiend, maar rusten kon niet, want dat beteakende den bevrlszingsdood. Orlën- fceeren op de kust konden wij ons niet, want er hing een lichte mist, zoodat van torens of hulzen niets te zien was. Op de eenzame ijs vlakte rondom was bet kompas slechts onze wegwijzer. Menschen kwamen wij hier niet meer tegen. Fietsen was ook bijna even on mogelijk als 'oopen. Na 3 1/2 uur waren wij op Schokland. Wij hebben er onze capucij- ners met spek gekookt op een aluminium „Schackletontoestel". Bijzonder gevaarlijk was de verdere tocht, omdat hier en daar in het ijs spieringgaten gehakt zijn. Wij zochten onzen weg over de RamspoJ. een plaat benoorden het Keteldiep en bereikten over den IJsel 's avonds 5 uur Kampen. Fietsers, die er zich op beroem den onzen tijd te hebben verbeterd, zwegen toen hun bleek, dat wij geloopen hadden, 's Nachts zijn wij per trein te Haarlem te ruggekomen. Het was Interessant, maar wij doen het nooit weer, zei de heer Grootes, want het bar vermoeiend en gevaarlijk bovendien. De afstand was 50 Kilometer. Zijn deze di-ie de eenige Haarlemmers, die het gednan hebben of telt onze stad meer zulke dapperen? (Reeds in een deel van de vorige oplaan opgenomen.).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7