GRIEP mssmmp BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. VERONTWAARDIGING IN BELGISCHE POLITIEKE KRINGEN. GEZANTEN BIJ HYMANS EN BRIAND. STADSNIEUWS 7- INGEZONDEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 1 MAART 1929 VIERDE BLAD Houdingbepaling van Nederland geëischt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Het Belgische Telegraaf-agentschap meldt O-tel: De houding van de meerderheid der Nederlandsche bladen in het incident van het valsche document door het „Utreehtsch Dagblad" gepubliceerd, wekt in Belgische politieke kringen een steeds grooter worden de verontwaardiging. Verscheidene bladen hebben de categorische verklaringen van Hy- mans, Vandervelde en Van Cauwelaert in de Belgische Kamer op grove wijze vervormd, of men wendt voor ze te ignoreeren. De hoofdredacteur van het „Utreehtsch Dagblad" heeft verklaard, dat het door hem gepubliceerde document de handteekening en zegels draagt van de Belgische departe menten. Deze lasterlijke beschuldiging van een Nederlandsch journalist is ter kennis ge bracht van de internationale openbare mee ning, die den journalist uitdaagt bewijzen te leveren en het facsimile van het document te reproduceeren, voornamelijk de handtee- keningen en de lakken, die er op zijn aange bracht. Anderzijds doet men opmerken, dat het oogenblik is gekomen, dat de Nederlandsche regeering haar houding bepaalt. Zij heeft nu kennis gekregen van de categorische verkla ringen, afgelegd door den huldigen minister van Buitenlandsche Zaken, den oud-minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, thans leider der oppositie, en van Van Cau welaert, leider van den rechtschen Vlaam- schen vleugel, welke verklaringen gecomple teerd zijn door de Engelsche regeering in het Lagerhuis. De Nederlandsche regeering moet thans de verantwoordelijkheid op zich nemen en de conclusies trekken uit de officieele stan- pen, die zij te Parijs en Brussel heeft voor geschreven. Welke ook de houding moge zijn, die de regeerïng van Nederland inneemt, aldus wordt in politieke kringen verklaard, in elk geval zullen interessante onthullingen wor den gedaan. Het volle licht moet worden ge worpen op den oorsprong van de manoeuvre, opdat men kan vaststellen wat moet worden toegeschreven aan mystificaties en misdadige machinaties. De Duitsche regeering wil opheldering De Duïtsche bladen bevatten de blijkbaar officieuze mededeeling dat de Duitsche régee- ring zich moeite geeft, iedere mogelijke op heldering omtrent de Fransch-Belgische mi litaire verdragen te verkrijgen. In verband hiermede moet de Duitsche gezant te Brussel Donderdag Hymans hebben bezocht. De Duitsche gezant te Parijs, von Hoesch, bracht Donderdag een bezoek aan den Fran sehen minister van Buitenlandsche Zaken, Briand om hem over de aanstaande bijeen komst van den Volkenbond te spreken. Daar bij bracht laatstgenoemde, uaar bericht wordt, uit eigen beweging de Nederlandsche publicatie ter sprake. Ten aanzien van Briand's verklaringen bevatten de Duitsche bladen voorloopig geen nadere bijzonder heden. Wat kolonel Daubeny verklaarde. Kolonel C. Daubeny, Engelsch militair at taché in Den Haag. verklaarde aan den heer G. Nypels, den medewerker van het Hbld. dat hij. noch in Augustus 1927, noch ooit te voren of erna, den Belgischen generalen staf of wien dan ook voorstellen gedaan heeft of met hem projecten besproken heeft over eenigen geeombineerden aanval tegen Duitschiand. schending van Nederlandsch gebied of wat ook van dien aard. Er bestaat dus ook geen overeenkomst tusschen Enge land en België van 7 Juli 1927 noch van eeni gen anderen datum en hij verzekerde zelfs nooit over iets van dien aard en met wien dan ook gesproken te hebben. De Locarno-politiek. Een der Berlijnsche berichtgevers van het Hbld. schrijft: Volgens een bericht uit Rome betoogt de „Tribuna", dat men, zoncier zich door frasen en uiterlijkhed enin de war te laten brengen, eenvoudig dient vast te stellen, dat er van een Volkenbondspact, een anti-oorlogpact en zelfs van een Loearnopact geen sprake meer kan zijn. Er wordt een politiek ge voerd van bondgenootschappen en bewaue- ningen, die een krasse tegenstelling vormt met de genoemde verdragen. Frankrijk, dat over een groot leger beschikt en over een generalen staf met hooge tradities, wordt beheerscht door de gedachte, dat het zün heilige plicht is den oorlog aan alle erenzen voor te bereiden. Engeland heeft door zijn militaire overeenkomsten met Frankr'k het eerst van allen aan de Locarnopolitiek den genadeslag toegebracht. De onthullingen van het Nederlandsche blad zijn slechts een episode in het liquidatieproces der Locarno politiek. Het blad eindigt zijn beschouwing met de vermaning, dat Italië op alle gebeurlijkheden voorbereid moet zijn. De stap van onze Regeering. De Petit Parisien deelt mede, dat de Neder landsche gezant te Parijs de opdracht, die hij voor zijn regeering in verband met de publi catie van het Utreehtsch Dagblad aan de Quai d'Orsay had te vervullen, heeft uitge voerd niet door een persoonlijk bezoek bij Briand of Philippe Berthelot (den directeur van het Fransche departement van buiten landsche zaken) maar door een geschreven nota, die aan het departement is afgegeven. DE H. O.V. NOG E-EN TEKORT, MAAR TOESTAND NIET ONGUNSIG. In hotel Lion d'Or hield de Haarlemsche Orkest Vereeniging Donderdagavond haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De opLomst was zeer onbevredigend, daar geen enkel lid van de 750 leden, die de vereeniging thans telt, aanwezig was. De voorzitter, de heer P. Haitsma Muiier deed eenige mededeelingen over het jaar 19271928. Het bezoek aan de leden concer ten was vrijwel gelijk aan dat van het vorig jaar. Dat aan de Zondagmiddagconcerten was goed te noemen. Het aantal bezoekers is doorgaans ongeveer 600. Er werd gecontrac teerd voor vier concerten te Baarn, die met succes gegeven zijn in samenwerking met plaatselijke vereenigingen. Goed resultaat hadden de begeleidingen van oratoria en de Midzomernachtsdroom. waarvan de tiende Dinsdag te Haarlem plaats heeft. Het orkest is in prima conditie, den diri gent en de plichtsbetrachting van de orkest leden werd hulde gebracht. Het zal moeilijk zijn dit jaar het budget sluitend te maken daar de belangstelling voor sommige concer- !ten buiten de stad niet groot genoeg is. Winterconcerten werden gegeven te Bever wijk, Purmerend, Alkmaar. Schagen, Hoorn en Aalsmeer. Te Leiden werd voor het eerst een paedago- gisch concert gegeven, waarvan het succes aanleiding was om er het volgend jaar twee te geven. Dit jaar worden er te Haarlem geen jeugdconcerten georganiseerd, volgend jaar zal dit weer plaats hebben in samenwer king met de schoolhoofden. Dankbaar wordt gememoreerd het provinciaal subsidie a f 5000. Over het algemeen klonk uit deze me dedeelingen van den voorzitter geen onbe- \Tedigende toon. De rekening en verantwoording over het vereenigingsjaar 19271928 luidt als volgt: Ontvangsten: Contributies Leyenconcerten - Overige concerten te Haarlem Concerten te Leiden Concerten in Artis Oi'atoria Diverse concerten Concerten voor de radio Subsidie gem. Haarlem ld overige gemeenten Td. van bet Rijk Restant steunactie 1926 -'27 Nadeelig; saldo f 11.906.09 819.70 5101.15 868.83 1340.64 5330.— 4871.98 2229.10 30.000.— 2533.33 5000.— 924— 6033.42 Totaal 76.953.54 Uitgaven: Salarissen Auteu r sr echten Algemeene kosten Solisten Zaalhuur Belasting Advertenties Programma's f 63.440.48 1414.80 3585.93 1150.45 2936.12 331.74 454.92 479.50 Totaal 76.958.54 Het nadeelig saldo op 30 September 1928 bedroeg f 6033.42, het saldo op 1 October 1927 was f 2195.58, zoodat het nieuwe jaar op 1 October 1928 is ingegaan met een nadeelig saldo van f 3837.84. Bij afwezigheid van den secretaris, den heer M. P. Blonker Herny las de heer Ph. K. Schouw, administrateur het jaarverslag 1927 1928 voor. Belangrijk was in het afgeloopen jaar de benoeming van een nieuwen dirigent, den heev Ed. van Bemum. Een verzoek om extra-subsidie ter dekking van het tekort van circa f 4000 werd door den Gemeente raad afgewezen. Daardoor moet het vereeni gingsjaar 1928'29 ingegaan worden met een tekort. In het bestuur werd de voorzitter, de heer S. W. de Clercq, die aftrad om gezond heidsredenen vervangen door den heer P. Haitsma Muiier. de secretaris, de heer D J. Sanders, eveneens aftredend om gezond heidsredenen door den beer M. P Blonker Hei-uy. de penningmeester de heer J. A J. Sybrandi door mr. W. E. baron van Ti!L de af tredenden bleven echter bestuurslid. De bestuursleden de heer Weyburg en mevrouw Frensel Wegener traden af als zoodanig en werden vervangen door dr. Valken en dr. Smits. Den afgetreden voorzitter en secretaris wordt dauk gebracht en ook het afgetreden bestuurslid dr. v. d. Berg. De heer D. J. San ders werd tot eere-lid benoemd. De buiten-concerten gegeven in de con certzaal tegen 15 ets. entree hadden veel succes. Bij de rondvraag sprak baron Van Till deu wensch uit, dat de leden zich herinneren mogen het verzoek, aan ieder lid om een nieuw aau te brengen. Een denkbeeld van een der leden, den heer Misset om ter propaganda voor de leden- concerten 50 introducties beschikbaar te stellen zal door het bestuur in uitvoering ge nomen worden. Na deze toezegging van den voorzitter werd de vergadering gesloten. RIJWIELDIEFSTAL. Donderdag is van het terrein van het Open baar Slachthuis een rijwiel ontvreemd. HET TOONEEL, ONS GENOEGEN. Op Hoop van Zegen. De vereeniging „Ons Genoegen", waarvan wij in het vorige seizoen een opvoering heb ben gezien van Onder één Dak, gaf gisteren haar leden in den Schouwburg aan den Jansweg een vertooning van niets min der dan Heyermans' Op Hoop van Zegen. Het verdient lof, dat een vereeniging als „Ons Genoegen" niet tevreden is met opvoeringen van overbekende Duitsche kluchten of van onmogelijke producten uit de oude doos. zoo als wij Ln de laatste maanden eenige kee- ren op de planken hebben gezien, al zou dan ook een wat bescheid°ner keus dan van Heyermans' „spel van de zee" begrijpelij kei- zijn geweest. Dat wij van een dilettanten-vereeniging s „Ons Genoegen" een model-opvoering van Op Hoop van Zegen zouden krijgen zal niemand de spelers zelf ook niet heb ben verwacht. Toch kan ik zeggen, dat mij het geheel zeer is meegevallen en dat er in deze opvoering werkelijk heel wat te waar- deeren viel. De leden van „Ons genoegen" hebben blijkbaar met ernst en hefde op dit visschersdrama gewerkt en er was dan ook een groote vooruitgang merkbaar bij de vo rige opvoering van Onder éen Dak! Het verschil was zelfs zóó, dat ik de spelers uit Fabricius stuk gisteren bijna niet meer her kende! Ook bij het publiek was gisteren veel meer gespannen aandacht aan de vorige maal in het Brongebouw. Men leefde in de zaal blijkbaar geheel mee en elk ontijdig gelach werd nu onmiddellijk met een verontwaar dig gesis onderdrukt. Het is opmerkelijk dat de stukken van Heyermans veel minder moeilijk te spelen zijn dan men wel eens denkt! De dialoog van Heyermans is over het algemeen zoo zuiver en „ligt" zoo gemakkelijk, dat deze den spelers niet veel moeite biedt. Zie bijvoorbeeld eens, hoe zulke typetjes als de diakenhuismannetjes door de leden van Ons Genoegen werden gespeeld! Zij wor den dadelijk veel juister en beter getroffen dan de onmogelijke arbeiders in een stuk als De Fabrieksbaas. De oude Kobus en Daan lééfden gisteren op de planken. En zelfs een figuur als Geert! O zeker, wij weten wel, dat deze opstandige matroos veel forscher en pootiger gespeeld moet worden, maar er was toch in zijn spel een natuurlijkheid, die aan genaam trof. Ertegenover den reeder Bos wist hij zelfs een kracht te ontwikkelen, die wij niet van zulk een speler zouden hebben verwacht. Jammer, dat hij van Bos welke rol heel zwak bezet was zoo weinig tegen spel kreeg en het tooneel dus niet geheel tot zijn recht kwam. Ook in de meeste visschersvrouwen was een kern van natuurlijkheid, die ik allerminst had verwacht. Jo had heel goede oogenblik- ken al was zij dan ook niet volkomen de struische meid, die zij zijn moest en ook de anderen wisten soms aardig den julsten toon te treffen. Oude Kniertje kwam echter nog al wat' te kort! Wij kregen uitsluitend de onderworpen en lamenteerderige Knier te zien en ieder, die mevrouw de Boer wei eens in deze prachtige rol zag spelen, weet hoeveel meer kanten er aan dit oude vls- schersvrouwtje zijn. Er was dus in deze opvoering ondanks veel zwakke plekken heel wat, dat gepre zen kon worden. Iets heel goeds gaf de heer Boekelaar als Barend! Deze speler die ook den ouden Simon heel Verdienstelijk in dou blure speelde ging ver boven zijn omge ving uit en de groote slotscène van II het meest ontroerend dramatisch tooneel, dal Heyermans misschien ooit geschreven heeft werd door hem zelfs uitstekend gegeven. Dit was spel van innerlijke kracht, dat wer kelijk boeide en pakte. In dat tooneel kwam waarlijk iets van de sterke dramatiek uit Heyermans' werk tot ons en wij hebben ons van ganscher harte aangesloten bij het ap plaus, dat na dit bedrijf in dc zaal loskla- terde. Ons Genoegen kan met voldoening op de voorstelling van Op Hoop van Zegen terug zien. De spelers hebben er een groot succes mee behaald en mogen daarover tevre den zijn. J. B. SCHUIL. OPGEPAST! Donderdagmiddag werd er de aandacht van de politie op gevestigd, dat eenige Zi geuners fabrieken en werkplaatsen afloopen om gereedschappen chemisch te harden te gen vijftig cents per vierk. c.M. Hun werk is evenwel volkomen ondeugdelijk gebleken. Bovendien maakten zij gebruik van valsche aanbevelingen. Men zij dus gewaarschuwd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Weer Ab Gij fliel «ace wilt doen aan de griep, die Uw vrienden, kennissen en familieleden heeft aangetast, neem zcodra de eerste verschijnselen dezer lang niet ongevaarlijke ziekte zich iD Uw omgev.ng voordoen, mkele malen daags de bacteriën doodende Akker's Abdjsi oop. Een zeer bijzon dere bereidingswijze heeft het moge- lijk gemaakt in Akker's Abdijs roop de levende krach'en van een aantal vsn ouds bekende genee'krachtige kn-iden in verschen toestand te bewa ren. De ontsmettende, genezende en versterkende eigenschappen dezer krui den nu doen zich bij hit voorkomen en b:-strijJen van ile g'iep dadeiijk gevoelen na een kort gebruik van I Voord? Borst Per kokerf 150, f 273,1450 28 Februari. Het debat over een noodmaatregel voor de cudrn van dagen. Verworpen en aangenomen moties. Verzekering of Staatspensioen? De gehee-le Donderdagmiddag is nog heen gegaan mei. het voortgezette debat over wat er gedaan zal moeten worden om iu den nood te voorzien van de ouden vau dagen, die niet onder de verzekering der Ouderdomswet val len. hetzij omdat zij niet ..geplakt" hebben, hetzij omdat zij vroeger wel en nu niet meer een zekeren welstand bezaten. De heeren Sannes en Oud berekenden hun aantal op 38.000. De heeren Snoeck Heukemans, Kuiper en Smeenk betwijfelden dit getal zij be toogden, dat onder dit getal velen schuilen, die geenszins behoeftig zijn. De heer Boon gelooft zonder aarzeling aan de komst van het Staatspensioen en de motie-Sannes bereidt den weg daartoe. De ouderdomsverzekering kan onmogelijk leven en zal ook niet leven in ons volk. De heer Kersten sloot zich daarbij aan. De minister dan kwam zijn meening uit spreken over de moties. De motie-Sannes zou 6 inillioen kosten, en vroeg bovendien oogen- blikkelijke uitvoering. Oogenblikkelijk kan de regeering geen 6 millioen fourneeren, zes millioen. die blijvend op de begrooting zul len moeten voorkomen. Maar evenmin kon de minister medewerken aan de uitvoering van de moties-Kuiper en -Snoeck Henke- mans. omdat ook die moties den lande zou den plaatsen voor op het oogenblik niet te honoreeren uitgaven. Echter, tegenover de beide rechtsche moties was de minister wat vriendelijker gezind omdat zij de wet tot grondslag namen, dan tegenover de motie- Sannes. Immers de bewindsman zei de de moties-Kuiper en Snoeck Henkemans te kurmen aanvaarden, wanneer zij beteeke- nen een aanwijzing te geven, in welke rich ting zal moeten worden gezocht, zoodra er geld beschikbaar komt. De heer Oud wilde over de vraag „staats pensioen of verzekering" een principieele uitspraak. Een uitspraak, waarui' nog eens duidelijk de standpunten t. o. v. het staats pensioen zouden blijken. Deze motie liet de minister naar den inhoud onbehandeld: hij zeide alleen, dat hij als intermezzo-minister er zich niet over uitspreken zou. Zij was al te principieel. De heer Boon diende ook een motie in die in hoofdtrekken gelijk was aan de motie - Sannes, alleen was de bepaling „minder dan f 1200" vervangen door de woorden „bene den een zekere weistandsgrens". De stemming kwam onder groot e hilariteit. Waarvan Ds. Lingbeek de oorzaak was. De president gaf kennis, dat de heer Ling beek wegens een vergadering elders de ver gadering had moeten verlaten. Geroep van allen kant: en hij zit 'r!" Inderdaad hij zat er! Was dominee verstrooid geweest? Of had hij vergadering elders maar vergeten? De stemming! De motie-Sannes werd verworpen met 4334 stemmen. De motie-Kuiper is aanvaard met 4037 stemmen. De motie-Snoeck Henkemans werd aan vaard zonder hoofdelijke stemming: do St. Gerei', wilden geacht wezen te hebben tegen gestemd. De motie-Oud werd afgewezen met 4829 stemmen. En de motie-Boon met 40- 35 stemmen. Morgen: het Kellogg-pact. INTIMUS. Voor deo inhoaJ dezet mu'iek stelt dc Redactie Aich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaag» of niet gtplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. Haarlem, 27 Februari 1929. Mijnheer de Hoofdredacteur, U zoudt mij ten zeerste verplichten, door mij in de gelegenheid tp stellen, den heer Lubberink, die ln uw blad een „ingezonden- stuk" heeft doen opnemen inzake het dienst- weigeringsvraagstuk, van antwoord te die nen. Iu het kort wil ik de verschillende vormen, waaronder de dienstweigering zich kan voor doen, de revue laten passeeren, in het vertrouwen, dat de heer Lubberink na lezing hiervan ten volle overtuigd zal zijn van het goed recht dergenen, die de nationale ont wapening voorstaan en van hen. die de dienstweigering niet alleen geoorloofd, maar zelfs verplicht achten. De persoonlijke dienstweigering op anar chistische gronden moet naar mijn meening überhaupt worden veroordeeld. Waar onze meeningen in deze overeenstemmen, zal ik hierop geen verder commentaar leveren. De persoonlijke dienstweigering op grond van oprecht gewetensbezwaar heeft onze volle sympathie. Echter moét men dezen vorm van weigering niet gaan zien als middel, doch als doel. Als middel beteekent zij niets, doch men moet haar respecteeren. wanneer zij de daad is van den mun, die niet anders kan dan zijn geweten meer gehoorzamen dan de over heid. Als het geweten in dusdanig ernstig conflict komt met den Staat, is men gerechtigd den Staat de gehoorzaamheid op le zeggen. De meerderheid vau ons voik heeft dit erkend, getuige de tot stsndkomiug van de Dienst- weigeringswet. die helaas op een zeer bekrom pen wijze wordt toegepast, zooals kort gele den nogmaals overtuigend is gebleken. Degene, die het leven van zijn medemensch booger schat dan welk materieel goed ook, kan dien medemenscb niet atmakeu op een wijze, die in den regel oneindig verschrik kelijker is. dan die. waarop het. vee in dc slachthuizen wordt ontzield. Hij moet het groote Christelijke gebod, dat men zijn naaste niet mag dooden opvolgen, ook al moet hij daarbij zelve ten onder gaan. Van de redactie mag ik niet teveel ruimte vragen, vandaar dat het niet aangaat, dit alles hier uitvoeriger uiteen te zetten. Onze tegenstanders verwijs ik. om ons stand punt te kunnen begrijpen en te eerbiedi gen, naar de volgende werken: Hilöebvandt Bosch ma: Oorlog en Christendom; Prof. Dr. Heering: De Zondeval van het Christendom; Bertha von Suttner: De wapens neer. De algemeene werkstaking en dienstweige ring kan een middel zijn om oorlog te voor komen, doch nog nimmer is die overtuigend gebleken. Als een volk eenmaal door de nood lottige oorlogspsychose is besmet, is het erg ste te vreezen. Er is maar één middel: de entwapening in vredestijd. Nu is gelijktijdige en alzijd'ge ontwapening een ideaal, dat helaas wel nimmer verwezen lijkt schijnt te worden. Wie echter ontwa penen wil, omdat hij iederen oorlog be schouwt. ais internationale criminaliteit, zal alvast, in eigen land aanvangen teheer, daar het leger geenszins als afweermiddel kan worden beschouwd, doch slechts als een bliksemafleider zonder draad, zooals dit ook in ons land het geval is. En ook al zou gewapend optreden nut heb ben, dan nog zou onze leus zijn: ..De wapens neer voor eeuwig", omdat het bezit van een rivier, een kolonie of een landstreek nooit en nimmer kan opwegen, togen dc smarten die geleden worden door dc millioenen en millioenen landgenooten en „vijanden", die allen onschuldig een smadelijken en diep- tragisehen dood sterven door de misdaad cn het nationaal-egoïsme van enkele schuldi gen. die wel zorgen, dat hun leven niet wordt gewaagd, nooit kan vergoeden de wanhoop en ellende van hon lerdduizencen moeders en vrouwen, wier zonen en wier echtgenooten ver van huis in radeloozen doodsstrijd om kwamen De publicatie van het Fransch-Belgische militair verdrag brengt hoegenaamd geen wijziging in ons standpunt: „verdediging" is de nationale zelfmoord van ons volk. Een ieder, die weet, wat kapitein van den Berg heeft gedoceerd op het, gebied; „Vernieling te velde" Ls dit, bekend. Deze Iegerautoriteit gaf toe, dat. deze ver nielingen op eigen grondgebied zouden moe- ton geschieden Commentaar overbodig. Wü wenschen boven olies MENSCH to zijn en pas daarna Staatsburger en dan komen wij vanzelf tot het ideaal: nationale ontwapening en tot de conclusie, dat. wij on der geen voorwaarde aan de internationale misdaad mede mogen doeu. U mijnheer de Hoofdredacteur, beleefd dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, toeken ik Hoogachtend. JOHAN JANSMA Gekoi.kioi het militarisme in zijn wezen! Als ik deze woorden gebruik dan is hei. da», wat op dit moment de gemoederen over de geheele wereld bezig houdt en niet het minst hen, die niet alleen democratisch denken, maar er ook voor strijden. Het verderfelijk stolsel, wat men met eer. mooi woord diplomatiek noemt, werkt steeds, zonder dat wij er iets aan kunnen veranderen, in het geheim met het militaris me samen en beschikt zoo over het wel en wee van duizendeu en millioenen, alsof het een schaakspel goldt. Het af te keuren contruet door deze heeren opgesteld, laat ons zien. wat w'.j als vrije mensehen in een staat voor hen te betoekenen hebben. Het leven, ons door God geschonken pn het lichaam naar zijn evenbeeld geschapen, wordt niet geteld en desnoods met ruw ge weld vertrapt en moreel ten gronde ge bracht. Contractueel wordt, door hen bekon keld over hoeveel menschen men zal be schikken en we worden, als we hieraan ons oor leenen, gewillig tor slachtbank geleid. Ze hebben alleen vergeten in het contract op te nemen, hoeveel naamlooze ellende cv door gesticht wordt en hoeveel weduwen cn weezen er vergeten zullen worden. Ts da» de liefde tot den naaste door God gepredikt" Zeker heb ik het recht om namens elk ont wikkeld mensch te spreken van gekonkel door diplomaten op intens gemoene manier met militaristen in elkaar gezet. Lezer, laat hei. tot u doordringen, dat ge, zonder dat ge er iets aan doen kunt verra den en verkocht wordt. Wat dan militarisme is? Eeu in en in vermolmd stelsel in stand gehouden door hen die er belang bU hebben c-n hun geweten button de deur zetter». Een systeem, dat door zijn handeling mer diplomatie op ziln laatste boenen behoort te loopen. Iets wat uit den tijd behoort te zijn. Elk schepsel Gods. geloovig of ongcloovlg, behoort hiertegen te protesteeren cn te eischen dat het hoe eerder hoe liever ver dwijnt. Een tevens eischen, wat de heeren niet graag willen, namelijk: openbaarheid van elke handeling met con ander land. Of zou het spreekwoord hierop van toepas int mogen zijn ,.Het. zijn schurftige schapen, dD de kam vreezcu". Lezer, nog is alles niet verloren en behoe ven we heusch niet te wanhopen. Uw ant woord kan niet uitblijven de verkiezingen naderen met rassche schreden. Laat. alleen hen naar voren komen als volksvertegen woordigers die in hun program voeren „Aanvaarding der verplichting tot arbitrage bij internationale geschillen.'1 Kraehtig streven naar nationale en/of in ternationale ontwapening als eisch van het Christelijk geweten. Afschaffing van den Dienstplicht. Grooter invloed van de volksvertegenwoor diging KEN CHRISTEN-DEMOCRAAT. De heer Lubberink vraagt, een antwoord op zijnsvraag in zijn ingezonden stuk. Eenzelfde vraag werd door een mijne*- Duitsche kennissen (voorheen volbloed Duitsch-nationaal) aan een vergadering to Berlijn gesteld, en hij kreeg daarop het vol gende antwoord: „Het stukje vaderlandschen grond, dal ik het mijne noem bevindt zich in den bloem pot voor het, raam. Vindt, u hel waard dat ik ton koste van mijn leven, mijn huisgezin en dat van een of meer mijner ..tegenstan ders" verdedig? Mijn werkkracht kan ik evengoed productief maken of ik van uit. Ber lijn, Genève of waar dan ook beroerd of iets minder beroerd geregeerd word." Indien de heer L.'ctp Berlijnsche corres pondentie in H. D. van Woensdagavond (de slotalinea) gelezen heeft is daarin een an der antwoord op zijn vraag te vindon. Het resultaat der publicatie is nh: „minachting bij de groote massa voor alles wat met hoo- gere politiek en diplomatie" (voeg hieraan gerust, toe militairisme R.) iets hééft ui», t- staan. U dankend voor dc verleende plaatsruimte, Hoogachtend. J. A RESSING.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13