Apropos. HET OUDE STADION AFGEBROKEN. BILJARTEN. DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD Wat waren wU Hollanders er nn ongeveer vijftien Jaar geleden toch trotsch op. dal we daar aan den Amstelveenschen weg ook een echt Stadion kregen met kranige torens, ruime tribunes, parkeerterrein, groot restau rant, tamelijk goed voetbalterrein en een wielerbaan. Nu konden we eindelijk ook eens met het buitenland concurreeren Np behoef den we niet meer, zooals vroeger in Haarlem, Rotterdam en Den Haag het geval was, als haringen in 'n ton gepakt te worden. Wie toen zou voorspeld hebben, dat het hechte en sterke bouwwerk reeds in 1929 weer zou worden afgebroken, zou op z'n minst genomen voor een idioot worden uit gemaakt. En toch is het zoo! In één onzer vorige nummers hebben we al een afbeelding van de ruïnes van dit Sta dion, waarin we zooveel heerlijke sportvreug- de hebben genoten, afgedrukt. De Olympiade heeft het noodzakelijk ge maakt om een grooteren sport-arena te bouwen, zoodat het zeker wel zeldzame geval zich voordeed, dat in Amsterdam twee groote Stadions vlak bij elkaar stonden. Welk een weelde! Welk een overdaad! Dit kon zoo natuurlijk niet blijven. De sloopers zijn gekomen en hebben vrij spoedig het oude Stadion bijna .met den grond gelijk gemaakt» Schermen Dames-Competitie. In de schermzaal Giandomenici in 't gebouw Geelvinck" te Amsterdam werd Zater dagmiddag de tweede competitiedag voor dames gehouden. Aan de N. R. Ct. ontleenen we het volgendë: Volgens de indeeling zouden de ploegen van Giandomenici I, Amsterdamsche Scherm club, Giandomenici II en Semper elkander bekampen. Laatstgenoemde vereeniging had evenwel bericht van verhindering gezonden, zoodat slechts twee van de vier ontmoetin gen konden doorgaan. Voor Giandomenici n kwamen uit de da mes Molewater. Roos, v. d. Bilt en Buhr- mann; de Amsterdamsche Schermclub trok met de dames Admiraal, Aerts. de Dieu Stierling en Denninghoff-Stelling; terwijl Giandomenici I de dames Kroon, Santha- gens, De Bandt en v. Mels op den looper bracht. Onder leiding van den heer L, J. H. Tuk ker trokken eerst de ploegen Giandomenici II Amsterd. Schermclub. De eerste ronde ging gelijk cp, in de twee de liepen de leerlingen van de zaal Aerts uit, zoodat, toen de eerste helft verschermd was, de Amsterdamsche Schermclub reeds de leiding had.Deze won ten slotte den wed strijd met 10 tegen 6 winstpartijen, 60 ont vangen en 69 gegeven treffers. Mevr. Admi raal won al haar partijen, mej. Denninghoff- Stelling 3 partijen. Het secondeeren der da mes liet, op enkele uitzonderingen na, te wenschen. Vervolgens kwam de wedstrijd Giando menici IAmsterdamsche schermclub. De eerste partij SanthagensAdmiraal werd door eerstgenoemde met 54 gewonnen. De geheele eerste ronde was voor zaal Giando menici, op de helft van den wedstrijd leidde Giandomenici I met 71. Mevr. Admiraal won daarna haar eerste partij met 53 van mevr. De Bandt. Het schermen van mevrouw Santhagens verdient een afzonderlijke ver melding, haar weringen en ripostes waren zeer goed. Na de 3e ronde was de stand 84 voor Giandomenici I om ten slotte met 11 te gen 5 winstpartijen deze ontmoeting te win nen, voorts met 51 ontvangen tegen 71 gege ven treffers. De drie door de schermzaal Giandomenici uitgeloofde extra prijzen voor de best ge plaatste schermster uit elk der 3 equipes werden door den heer G. Vigeveno uitgereikt aan de dames mej. Molewater (Giand. II). mej. v. Mels (Giand. I) en mevr. Admiraal CAmst. Schermcl.). Parijs is voor het Hongaarsche voetbal blijkbaar geen gelukkige plaats. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan de Olympische voetbalwedstrijden in 1924. Het stond reeds toen vrijwel vast, dat het op treden van de Hongaarsche ploeg In Parijs ook het afscheid zou zijn van het toen reeds in Boedapest vrijwel uitgestorven amateuris me. Voor de laatste maal zouden de Hon gaarsche spelers zich nog eens als amateurs den volke vertoonen! In Boedapest hoopte en verwachtte men, dat dit afscheid de klap op de vuurpijl zou zijn. Zelden leefde men in Boedapest zoo met het elftal mee, als juist tijdens de gedenkwaardige dagen van de Parljsehe Olympische Voetbalwedstrij den. Duizenden en duizenden geestdriftige Hongaarsche voetbalbewonderaars verzamel den zich voor de bureaux van de groote Hongaarsche bladen, waar de resultaten dei- wedstrijden per luidspreker bekend gemaakt werden. De eerste wedstrijd, die tegen Polen werd een gemakkelijke 5—0 overwinning. In den tweeden wedstrijd waren de Egyptenaran de tegenpartij, aigemeen was men er van ovevtuigd. dat de Egyptische ploeg, die mee aezen wedstrijd in internationaal voetbal de buteerde. een tweede gemakkelijke zoge voor de Hongaarsche ploeg zcu opleveren Het liep echter geheel anders. Schrijver dezes, die in Parijs was, wist reeds, dat de stemming van de Hongaarsche ploeg van dien aard was, dat het elftal een gemakkelijke prooi van elk anderelftal zcu worden. Met onwillige honden is het nu eenmaal slecht haze-n vangen. Indien de spelers met de leiders overhoop liggen en ze weten, dat ze dien leiders door tc verliezen de grootste onaangenaamheden kunnen bezorgen, dan is de grondslag voor een nederlaag gelegd. En zoo geschiedde het, dat de Hongaren door de Egyptenaren met 3—0 werden ge- Als vanzelf gaan onze gedachten terug naar de vele belangrijke wedstrijden en an dere groote gebeurtenissen, die zich daar binnen de muren hebben afgespeeld. Daar waren dan om te beginnen de internationale voetbalwedstrijden, die ooi-zaak waren, dat geen plaatsje onbezet bleef, vooral bij de HollandBc-lgië wedstrijden. V?as ons Stadion dan tóch te klein? We hebben het bijgewoond, dat honderden teleurgesteld naar huis teruggestuurd moesten worden. Alleen bij de wielerwedstrijden bleek, dat er altijd plaats genoeg was, zelfs bij de al- lerbe'angrijkste. We herinneren ens nog den 24-uurswedstrijd. toen we een geheelen nacht op het veld zijn geweest. Zelfs toen waren er nog groote gapingen op de tri bunes. Maar behalve sport-evenementen hadden ook nog andere gebeurtenissen plaats, waarvoor zij, die ze bijwoonden, er dank baar voor waren dat ze zulk een terrein konden georganiseerd worden. We noemen o.a. de bekende Passiespelen en de Spelen van den Ned. Tooneelkunstenaarsbond on der revie van Henri Brond geest. En thans is het oude Stadion gevallen. Er zullen woonhuizen vaor in de plaats komen. We zuUen er toch aangename herinnerin gen a!,-> bewaren. Bekerwedstrijd bij „Vriendenkring". „VRIENDENKRING" WINT DEN BEKER De laatste drie partijen in de finale van dezen wedstrijd zijn gespeeld in het lokaal van de organiseerende vereeniging, café Roefs aan den Kruisweg tusschen „Vrien denkring" en „D. E. S.'\ beide uit Haarlem. Vóór het begin van de partijen was „Vriendenkring" met 24 partijen in het voordeeL Er kwamen nu echter aan beide zijden sterke krachten in den strijd, zoodat er niets vooraf viel te voorspellen. Het eerst traden Boerwinkel (Vrienden kring) en Lubbers (D. E. S.) in hst krijt. Het werd een slap begin voor beiden. Boerwinkel nam het eerst met kleine series de leiding, welke hij evenwel niet lang kon handhaven. Met een mooi gespeelde serie van 33 kwam Lubbers in het voordeel; hij liep daarna re gelmatig uit. Zijn tegenpartij is er nu geheel uit, waardoor de partij er hopeloos begint voor te staan. Even daarna weet Lubbers de 200 caramboles cadre vol te maken in 45 beurten. Zijn partner noteerde toen 155. Hierdoor waren de 24 punten achterstand omgezet in 21 punten voordeel voor „D. E. S." Vervolgens speelden Brauckman (D.E.S.) en Zitman (Vriendenkring). Ook in deze pal-tij was de D.E.S.-speler spoedig In de meer derheid. Wel zat Zitman hem op de hielen, maar Brauckman hield stand en wist einde lijk ook de partij tot een goed einde te bren gen met 150 caramboles cadre in 41 beurten om 120, zoodat „D.E.S." thans een voorsprong had van 51 caramboles. Onder deze omstandigheden was het voor P. Kobus (Vriendenkring) zeer moeilijk om voor zijn vereeniging alsnog de zege te be vechten, te meer, daar hij in De Foei jaeger (D.E.S.zeker geen gemakkelijke tegenpartij had. Kobus was echter aanstonds op dreef; hij nam een goeden voorsprong, waardóór het na 6 beurten 75 om 12 in zijn voordeel was. Op de 7de beurt maakt De Foei jaeger evenwel een fraaie 45, waardoor hij zijn achterstand aanmerkelijk inhaalde. Maar Kobus produceerde regelmatig kleine series, terwijl De Foeljaeger niet vooruit kon ko men. Doch aangezien hij slechts 149 be hoefde te maken om te winnen, was deze strijd op het laatst danig spannend. Toen hij er nog slechts 2 moest maken, lagen de bal len in goede positie; onder ademlooze span ning dacht ieder de overwinning aan „D. E. S." toe. Doch het ongelooflijke gebeurde. Het kleine trekstootje werd door hem op een haar gemist, en Kobus wist met 12 uit te maken en den beker voor zijn vereeniging te winnen, wat met een welverdiend applaus beloond wordt. De totaal stand van de finale luidt: „Vriendenkring" 744 en „D.E.S." 742 ca ramboles. De prijs voor de grootste serie werd ge wonnen door L. Vlug („D. E. S"), een fraaie queue. slagen. De nederlaag wekte in Boedapest eerst teleurstelling doch daarna heftige ver ontwaardiging toen men vernam, dat de oor zaak der nederlaag gezocht moest worden in het feit, dat ds Hongaarsche officials hun plichten tegenover de spelers niet waren na gekomen. Men had de spelers onderge bracht in zesde-rang hotelletjes, waar de muizen over de bedden liepen. Bovendien was het voedsel onvoldoende en voor Hongaar sche magen niet te genieten. Wat bij de spelers echter de maat deed overloopen was, dat de vele officials, welke de ploeg verge zelden in eersteklas hotels logeerden en kon den eten, wat ze lustten. De verontwaardiging in Boedapest was groot, zoo zelfs, dat men voor het bureau van den Hongaarschen V. B. te hoop liep en een dreigende houding aannam. Dank zij snel ingrijpen van de politie bleef het bij een paar ingegooide ruiten. Het muisje had voor vele Hongaarsche voetballers een heel onaan genaam staartje. De meesten hunner zijn dan ook sedert dien van het Hongaarsche voet- baltooneel verdwenen. En thans, op den jongsten Zondag, kreeg Hongarije in ds Fransche hoofdstad opnieuw een bittere pil te slikken. Met 30 werden de Hongaren door de Fransche ploeg gesla gen. Ook thans is de verontwaardiging in Boe dapest groot. Men beweert, dat de Hongaar sche voetballers de kracht van het Fransche voetbal hebben onderschat door een wedstrijd tegen Frankrijk te spelen, onmiddellijk na de winterpauze, zoodat men vooraf kon zeg gen, dat Hongarije door een geheel ongeoe fende ploeg vertegenwoordigd zou worden. Als men de zaak evenwel nuchter bekijk'dan zal men moeten erkennen, dat er we! mo tieven waren om het Fransche voetbal niet al te hoog aan te slaan. Betrekkelijk kort Piet Moeskops. Een zonderling geval, die Piet Moeskops. Allerzonderlingst. Een athleet zooals er slechts zeer weinigen zijn, sterker dan een van zijn tegenstanders in de wielrennerij. Vijfmaal wereldkampioen ln de sprint ge weest en als Ellegaard die eer in vroeger ja ren niet zesmaal veroverd had. zou hij op dit gebied recordhouder wezen. En nu is het vreemde, dat Piet Moeskops de laatste jaren telkens even tekort heeft geschoten, zoowel in de wereldkampioenschappen als in de herhaalde matches tusschen de sterkste pre tendenten voor dien titel. En er zijn perioden van maanden achtereen geweest, dat hij in het geheel niets van zich liet hooren. Kort geleden is hij weer eens gestart tegen M".- chard en Faucheux, nadat hij langen t'id geheel op nonactief was geweest-, zoodat men in de wielersport reeds dacht, dat groote Piet voorgoed „van de baan" was. En ziet, hi1 startte niet alleen, maar hij won en een week daarna toonde hij zich opnieuw de ge lijke, zoo niet de meerdere van de beide Franschen. Hij kan nog best mee en als u het mij vraagt heeft hij ze, als hij wil, als hij werkelijk ernstig wil, nog allen in zijn zak. Maar Moeskops is een man van luimen. Hij heeft er lang niet altijd zin in, het feu sacré ontbreekt maar al te vaak en bij die gelegenheden laat hij zich slaan door ren ners van het tweede plan. Sinds een paar weken heeft hij er blijkbaar echter weer duchtig zin in en nu heeft hij een uitda ging gezonden aan wereldkampioen Lucien Michard tot het rijden van een match a deux te Parijs. De Parijzenaars hebben dit met vreugde begroet, want, hoe chauvinistisch zij mogen wezen, zij erkennen Moeskops als de grootste der grooten naast Michard. De wedstrijd zal waarschijnlijk plaats vinden als proloog van de Parljsehe Zesüaagsche en met spanning wordt dit treffen tegemoetge- zien. Laat ons hopen, dat Moeskops wint en aat hij dan uit die zege genoeg enthousiasme put, om over eenige maanden op de wereld kampioenschappen al zijn tegenstanders nog eens zijn machtigen breeden rug te laten zien. Dat hij daartoe nog steeds in staat is, daar ben ik van overtuigd. Wimbledon Het gaat met de belangstelling voor het jaarlijksche wereldtennistournament te Wimbledon nog steeds sterk crescendo. Zoo als men uit vroegere mededeelingen weet, zijn de aanvragen voor gereserveerde zit plaatsen voor het tournament dat in Juni a.s. zal plaats vinden, reeds op 31 Januari ge sloten. Major Lavcombe, de secretaris en ma nager van de AU England Club, die het tour nament organiseert, heeft de cijfers bekend gemaakt. In 192S waren er 12000 aanvragen voor de 3500 beschikbare plaatsen, ditmaal waren er 18000, dat is vijftig procent meer. Niet minder dan 14500 aanvragen moesten dus worden afgewezen en het vooruitgezon den geld moet aan deze teleurgestelden wor den teruggezonden. Een kwestie die over hon derdduizenden guldens loopt en een rijste- breiberg van administratieve rompslomp. Wanneer net tournament begint zullen er nog ongeveer 10.000 ongereserveerde plaatsen zijn en wie niet bereid Is, urenlang in het gelid te gaan staan, of een ander te betalen, om het voor zich te doen, heeft geen schijn van kans om de ridders van het racquet aan den „slag" te zien. Sport en Studie Ik ben waarlijk niet zulk een verblind sport-enthousiast, dat ik, in een samenvoe ging van de woorden sport en studie, de sport op de eerste plaats genoemd wil zien. Inte gendeel. Maar het hier volgende gaat over Amerikaansche universiteiten, waar de om zetting in volgorde wel degelijk toegepast wordt, volgens Dr. Hamilton Holt, rector- magnificus van de universiteit te Rollins, in Florida. Deze rector zegt. over de Amerikaan sche universiteiten spiekende, woordelijk: het voetbal (rugby) is de eenige zaak, die tegenwoordig in de Amerikaansche hooge- scholen goed wordt aangepakt. De grootste universitaire kwaal in Amerika zegt hij verder, is bouwen. Elke universiteit streeft er naar, de grootste ln den lande te geleden werden de Franschen in Boedapest met 131 geslagen, waaruit men toch wel de conclusie had mogen trekken, dat een wed strijd tegen Frankrijk ook wel met een on geoefende ploeg gewonnen kon worden. Vast staat echter, dat er tusschen de ploeg, die destijds in Boedapest met 13—1 werd ge slagen en het elftal, dat thans voor die zware nederlaag revanche nam, een zeer groot on derscheid is. Door schade en schande zijn de leiders van het Fransche voetbal in den laatsten tijd tot de overtuiging gekomen, dat er ook buiten Parijs goed voetbal wordt ge speeld, ja dat er zelfs in de provincie krach ten zijn, die ver boven de beste Parijsche spelers uitsteken. Oostenrijksche ciubs, die in Frankrijk getoerd hebben, wisten betrekke lijk gemakkelijk in Parijs te winnen, doch in het Zuiden van Frankrijk hebben ze eenige zware nederlagen moeten slikken. De Fran sche Voetbal Bond heeft thans bij de samen stelling van het Fransche elftal meer dan tot dusver gebruik gemaakt van provinciale krachten, voor een groot deel is het succes van de ploeg daaraan te danken. Overigens schijnt het inderdaad, dat de Hongaren hun tegenstanders hebben onderschat. Eerst toen het 30 voor de Franschen stond waar van een punt uit een strafschop kwam zagen de Hongaren in, dat het mis liep. In de tweede helft waren ze dan ook voortdu rend in de meerderheid, doch de Franschen putten uit hun voorsprong zooveel kracht, dat ze in staat waren tot het einde aan de krachtige aanvallen der gasten weerstand te blijven bieden. Aan het feestmaal, dat op den wedstrijd ■volgde, stond dc '-Heler der Hongaarsche ploeg de welbekende ingenieur Fischer, voor een eigenaardige taak. Het bestuur van den Hon gaarschen V. B. had hem meegegeven ter uitreiking aan de Fransche spelers, een door den Hongaar SzkanyCécagne in het Fransch geschreven boek over de techniek van het voetbal. Blijkbaar had men een her haling van de 131 van 1927 verwacht. De heer Fischer redde zich uit de moeilijkheid door te verklaren, dat hij ter. slotte geloofde, dat het beter gewees* r.ou zijn indien hy de boeken maar aan de Hongaarsche spelers had overhandigd! worden en de sterkste voetbalploeg te heb ben. Voor het eerste doel worden telkens meer studentenverblijven gebouwd, waarna de studenten ln massa worden gerecruteerd. om ze te bevolken. Bij deze recruteering wordt weinig of niet op aanleg voor eenige studie gelet. Hoogstens op aanleg voor voet bal, om het tweede doel. dat van het vormen van de sterkste voetbalploeg te bereiken. En ook voor dit laatste wordt voortdurend ge bouwd, terreinen en kleedkamers en tribu nes. In de meeste universiteiten is de hoogst betaalde en best voor zijn taak berekende professor de man, die met de zorg voor de voetbalploeg belast is. Buitenlarxdschc bladen weten te vertellen dat op 4 Juni a.s. een Schotsch elftal gezon den door den Schotsehen Voetbal Bond, een wedstrijd in Amsterdam tegen het Neder- landsch elftal komt spelen. Die wedstrijd zou de laatste zijn van een reeks van 4 wed strijden, die de Schotten na afloop van het Schotsche seizoen, zullen gaan spelen. Ze spelen eerst een tweetal wedstrijden togen Noorwegen en wel te Bergen en te Oslo, daarna op 2 Juni te Berlijn of te Hamburg tegen Duitschland en tenslotte op 4 Juni een Dinsdag in Amsterdam. De N.V.B. zelf heeft hieromtrent nog geen enkele mededeeling gedaan, doch het Is zeer wel mogelijk, dat de Schotten het desbetref fende voorstel nog niet hebben gedaan. Ze hebben n.l. een contract gemaakt met Noor wegen tot het spelen van twee wedstrijden in dat land en het is wel mogelijk, dat ze eerst later op het denkbeeld kwamen, op de terug reis nog twee wedstrijden te spelen, waarbij ze aan Duitschland en Nederland hebben ge dacht. Mocht een voorstel van den Schotschen V.B. bij den N.VB. inkomen, dan is het te hopen, dat dit voor den N.V.B. aanneem baar zal zijn. Dat laatste is nog niet zoo heel zeker. Men weet. dat de Schotten geweldig op de penning zijn, ze spelen deze wedstrij den uitsluitend om er geld aan te verdienen. Stellen ze dezelfde eischen als de Engelschen de helft van de bruto recette! dan zou een wedstrijd tegen de Scholten den N.VJ3. een flinke som kosten en voorloopig zou men daarmede een kat in de zak koopen. Immers, men weet nog niet met welke ploeg de heeren komen, noch of ze zich zullen inspannen om werkelijk iets goeds te laten zien. Een op volle kracht spelende Schotsche ploeg kan aan onze spelers een lesje geven, dat met enkele duizenden guldens niet te duur betaald Ls. Dat er voor ons nog heel wat van de Schotten te leeren is, staat wel vast. Het is echter twijfelachtig of de Schotsche V.B. de beschikking zal kunnen krijgen over sne- lers, die in Engelsche clubs uitkomen. Het Schotsche elftal heeft op hei oogenblik b.v. heel veel te danken aan den middenvoor Gallacher, die voor Newcastle United speelt. De beste Schotsche voorwaartsen zijn in den laatsten tijd overgedaan aan Engelsche ciubs. Op den jongsten Zaterdag speelden in de Dit was dus geen titelgevecht en Hill is nog steeds wereldkampioen, zooals zes maanden geleden. Misschien heeft de lezer lust dit uit te zoeken naar recht en billijkheid. Ik zal er niet aan meedoen en mij bepalen tot do opmerkingen dat je zulke dwaasheden krijgt, wanneer kampioenen zooveel gevechten kunnen verliezen als ze willen, zonder dat hun titel daarbij in gevaar komt. Als zij er maar voor zorgen dat de gewlchtsbepalingen voor zoo'n wedstrijd niet vastgesteld worden op het officieele gewicht der categorie. De beroepsbokser^ is meer en meer van een strijd tussschen personen geworden tot een strijd tusschen gewichten. voorhoede van het Schotsche elftal, dat te Belfast met 73 van Ierland won. niet min der dan 3 Scholten uit Engelsche club.s. Een bezoek van een Schotsch elftul aan Nederland zou overigens zeker wel belang wekkend zijn, daar we dan hier het beroem de „Schotsche spel", dat in hoofdzaak geba seerd is op groot meesterschap over den bal, met eigen oogen zouden kunnen bewonde ren. Op het oogenblik doen de Schotten een krachtige poging om weer eens opnieuw de superioriteit van het Schotsche spel te be wijzen. Schotland staat thans ïn der. strijd om het internationaal kampioenschap, waar aan wordt deelgenomen door Engeland, Schotland, Wales en Ierlan.l. op de eerste plaats. De wedstrijd tegen Engeland, waarbij de Schotten het voordeel hebben van eigen terrein, zal moeten beslissen of het kam pioenschap ditmaal aan Schotland zal ko men. Een gelijk spel is daartoe voor Schot land reeds voldoer.de. De strijd kan spannend worden daar Engeland van Ierland en Wales heeft gewonnen en derhalve door een over winning op Schotland, ook het kampioen schap wint. Komen de Schotten als „Internationale kampioenen" naar het vasteland, dan zullen ze zeker hun flnancicele eischen nog wat booger stellen! De wedstrijd Frankrijk—'Hongarije is hei begin geweest van de internationale voetbal- campagne. Op internationaal voetbalgebind komen thans eenige drukke maanden. Voor heel wat wedstrijden zijn reeds de scheids rechters aangewezen doch voor zoover ik heb kunnen nagaan, is nog geen enkel Ne- derïandsch scheidsrechter voor het buiten land uitgenoodigd Verleden Jaar werd Mut ters nog al eens gevraagd, doch thans schijnt ook hij in ongenade gevallen te zijn. Zou daaraan nu niet eens wat te doen zijn? C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, 2 Maart 1929. Parija en be* Hongaarsche voetbal. De Parij sche debacle der Hongaren in 1924. De oorzaken van dat falen. De nederlaag der Hongaren in de Lichtstad op den jongsten Zondag. Vooruitgang van bet Fransche voetbal. Na een 13 tegen 1 ne derlaag een 30 overwinning. Een misplaatst geschenk. Komen de Schotten in Nederland spelen? Schotland en het internationale kampioen schap. Bedrijfsrisico. En nu ik het toch over Amerika heb en het kortgeleden nog over ping pong had, mo gen een paar interessante gevallen niet on vermeld blijven. Dick B'.ack. aanvoerder van een dier geduchte universiteits rugbyploegen vermaard om zijn onweerstaanbare rushes in dit ruwe vermaak, heeft zich ernstig aan den arm verwqnd, waardoor hij ln langen tijd niet meer zal kunnen uitkomen. En cieze blessure heeft hij, die altijd onverlet uit den heetsten rugbystrijd is te voorschijn gekomen opgeloopen tijdens een partijtje ping pong. Wij raken zoo langzamerhand in dezen vreemden tijd de proportie der dingen een beetje kwijt. En nog een tweede geval van een verwon ding. Deze geschiedde ook in Amerika, ln den honkbalwedstrijd. Harry Saunders, een beroepsspeler, kreeg een, hard door zijn te genstander Allie Alexander geslagen bal te gen het hoofd, vlak boven het oog. met het leelijke gevolg, dat hij zijn oog moet missen. Voor een beroeps baseballer beteekent dit de sportieve dood. Saunders ging naar den rechter en eischte schadevergoeding welke hem wonder boven wonder ten bedrage van 2500 dollar werd toegewezen. Deze rechterlijke uitspraak begrijpen wij niet. Het is ongetwijfeld voor Saunders, let terlijk en figuurlijk een harde slag, maar dit is een bedrijfsrisico dat de beroepsspeler moet nemen. Baseball heeft zekere gevaren, zoo als de meeste andere sporten en Saunders wist dat. Als het risico hem te groot was, had hij een ar.der vak moeten kiezen en zelfs had hij zich tegen dergelijke gebeurlijkheden nog kunnen beschermen door het dragen van een masker of een valhoed. Maar als iedere sportsman die een ander letsel toebrengt, aangenomen dat het onopzettelijk is. voor duizenden guldens schadevergoeding moet betalen, waar blijven wij dan? Boks-kampioenschap. Ik heb het aleens meer in deze rubriek gehad over de verwarring ten opzichte der wereldkampioenschappen in de beroepsbok- serij. Daar is nu weer een prachtig staal tje van te vermelden, ton opzichte van de categorie vlieggewicht. Voor deze klasse wer den in Amerika tot voor kort niet minder dan drie boksers door verschillende boks- organisaties als wereldkampioen erkend. Zij heetten Issy Schwartz, Newsboy Brown en Frankie Genaro. Deze drie boksers kwamen allen naar de Oude Wereld, waar Johnny Hill de uitverkorene der Engelschen, Emile Pladner, die der Franschen was. Het ging er dus om, uit te maken, wie van deze vijf het. meeste recht op den wereldtitel had. Welnu. Johnny Hill versloeg Newsboy Brown en daarna tweemaal (op punten) Emile Pladner. Hoewel de Franschen. Ik zou haast zeggen natuurlijk, deze beide laatste uitsla gen partijdig noemden, oordeelden de En gelschen dat Hill nu genoeg gedaan had om den titel te verdienen. Dat was zoowat een half jaar geleden. Toen kwam Issy Schwartz naar Parijs en werd er verslagen door Emile Pladner. Niet zonder moeite ge lukte het den Pai-ijschen promotor Jeff Dickson, daarna Johnny Hill naar de Fran sche hoofdstad te krijgen om voor de derde maal slag te leveren tegen Pladner. De Franschman won en wel op zeer be slissende wijze, door knock-out. Genoeg redeneerden de Franschen, Pladner heeft nu het recht tegen Frankie Genaro te strlj- dn om den wereldtitel. Zaterdag j.l. had dit gevecht plaats en Pladner won weer door knockout en nog wel op sensatloneele wijze, na slechts dertig seconden. Juichend be groetten de Franschen een nieuwen wereld kampioen van Franschen bloede. Maar de Engelschen zijn nog lang niet tevreden, want, zeggen zij, Hill heeft van Pladner tweemaal gewonnen, eens op het officieele vliegge wicht en bij de zege die Pladner tegen Hili behaalde, was dit- niet officieel vastgesteld. Het wieler-ei van Columbus. Het is altijd ln de wielrennerij een pro bleem geweest, hoe men op werkelijk bevre digende wijze handlcapwedstrsjden kon orga- niseeren en dat vooral in dc categorie dei- stayers. Er zijn tenslotte niet zoo erg veel renners-achter-motoren in de A klasse en de B klasse. Jn de eerste is het aan*, al uit den aard der zaak he: geringst, en het gevolg daarvan is, dat op tai van wielerbanen steeds maar weer dezelfde renners tegen elkaar uit komen, wat op den duur eentonig begint te worden. Verder moet een wielerbaan- directie om publiek te trekken, altijd eenige A-klassers engagoeren, hetgeen economisch een zware belasting is. Je kunt een GrassLn of Linart ,nlet loten rijden tegen een paar B-klassers, want aan staat hei resultaat van tevoren vast. Tenzij je een bevredigende handicap-regeling uitvindt. En dit hebben de Dultsckcrs naar allen schijn nu gedaan, met een middel dat geniaal genoemd mag worden, omdat het zoo eenvoudig is. De Duitsche Bond heeft op zijn jongste vergadering de wenschelljkheid besproken van het organiseeren van handi capwedstrijden achter motoren, om zoodoen de wat variatie te brengen in de programma's om de kosten te verkleinen en om tenslotte den minderen goden onder de stayers schoone gelegenheid tot verbetering hunner prestaties te geven. Zooiets is gauw gezegd en moeilijk gedaan. Maar men heeft er dit op gevonden. Men heeft de stayers verdeeld in drie klas sen A. B. en C. In de A-klasse 2ijn de Duit sche renners Krewer, Moeller en Saw all ge plaatst, en de erkende buitenlandsche ster ren. Zij moeten in handicap-wedstrijden op Duitsche banen voortaan rijden met de rol op 60 cM. De B-klassers krijgen de rol op 50 cM., de C-klassers op 40 cM En dan gaan zij allen tegelijk af. Het is natuurlijk de vraag cf deze regeling op papier, ook in de practyk zal volden, maar daar lijkt ons alle kans op. En in elk geval is het middel zeer vernuftig gevonden. Alleen kan het wel een plotselinge bescheidenheid van de renners tengevolge hebben, die allen bij voorkeur in de C-klasse zullen worden in gedeeld. Want 40 of 60 cM., dat scheelt niet gering in de „zuiging". Vader Lenglen. t De vader van een der vermaardste vrouwen van den modernen tijd ls dezer dagen ge storven. De vader van de onvergetelijke ten nisspeelster Suzanne Lenglen. Het verhaal van de opleiding van zijn dochter is bekend. Toen Suzanne een 11-jarig kleutertje was, zag de oude Lenglen reeds als zijn tcekomstidcaal een schitterende tenniscarrière voor haar. En hij wijdde zich met een onuitputtelijk geduld aan de voorbereiding daarvan. Met krijt lijnen verdeelde hij een tennisbaan ln kleine vlerkanten en liet Suzanne net zoolang oefe nen, tot zij in staat was, den bal, die haar toegeworpen werd, in het vakje te slaan, dat hij van tevoren had aangewezen. Dit, gecom bineerd met haar aangeboren aanleg voor het spel, stelde haar ln staat, als 15-jarlge bak- visch haar eerste kampioenstitel, van Frank rijk te behalen. En wanneer men er zich over mocht ver wonderen, hoe Lenglen senior er toe kwam, zijn Jeugdig dochtertje Juist doze kunst tot in de perfectie bij te brengen, dan zij opge merkt, dat hij zelf een speler van eenige verdienste was en als secretaris van een der groote tennisclubs te Nice, zijn bezigheid grootendeels in deze tak van sport vond. De oude Lenglen heeft wel eer gehad van zijn werk en het is ontegenzeggelijk waar dat door zijn toedoen niet alleen zijn doch ter. maar ook zijn land jarenlang zeer gebaat is geweest. Want in den tijd van haar grooten roem ondervond Frankrijk, mede door Su zanne een bijzondere belangstelling in de wereld. De beteekenis Yan de sport is tegen woordig nu eenmaal buitengewoon groot.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11