PRESIDENT HOOVER DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 14018 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestd- ~~ri Maandag 4 Maart 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN* J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27H, met Geïllnsteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57^. Franco per post door Nederland /3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden fO-öl'A, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15G54 Redactie 106C0 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1-5 regels f 175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 1—4 regels ƒ0 25. elke regel meer ƒ0.10, uitsL i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 4 MAART Gem. Concertgebouw: Alliance Francaise. Grande Soirée Musicale et Dramatique. 8 u. Cinema Palace: „De Hel van Rio". 8 uur. Luxor Theater: „De drie Weezen"; „Chi cago na Middernacht", 8 uur. Rembrandt Theater: „Vorstenkind"; Too- neel: Los Fernandos. 79. 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „De Bloedbruiloft''; *De Paardendief". 8 uur. Bennebroek. Raadhuis: Gemeenteraad 7.30 uur. DINSDAG 5 MAART Stadsschouwburg: Het Nieuwe Nederl. Tooneel (Louis Saalborn) „Een Midzomer- nachtsdroom" medew. van de H. O. V. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Ver. v. Jonge Libe ralen. Dr. I. H. J. Vos: „Bestrijding van Volksziekten". 8 uur. Kerk Broedergemeente, Parklaan: Pro- paganda-avond voor de Zending. Spreker: dr. K. J. Brouwer. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nas- sauplein 6: 67ste vergadering, 7.30 uur. DE, VOLTOOIING ONZER VERBOUWING Y Zaterdag werd de allerlaatste hand gelegd aan de verbouwing van ons kantoor in de Groote Houtstraat en hedenmorgen werden Wij verrast met zeer fraaie bloemstukken, aangeboden door redactie, administratie, technisch personeel, en de courantbezorgers. WIJ betuigen onzen hartelijken dank voor 'deze attentie, die wij bijzonder waardeeren, méde omdat wij daarin een bewijs zien van Ide vreugde die al onze trouwe medewerkers beleven aan den bloei van Haarlem's Dag blad die in deze vernieuwing van ons gebouw Weder tot uiting is gekomen. Onzerzijds willen wij bij deze gelegenheid tevens onze oprechte erkentelijkheid betui gen aan allen, die in de afgeloopen maan den met zooveel opgewektheid en toewijding hun werkzaamheden onder vaak zeer moei lijke en bezwarende omstandigheden hebben [verricht. i i i 1 DIRECTIE EN HOOFDREDACTIE VAN HAARLEM'S DAGBLAD. DE DOLLE WOELTSJITERNA HOUDT EEN OPRUIMING. Na in een moordzaak wij gesproken te zijn. SCHIETPARTIJ IN DEN TREIN. DE VOORGESCHIEDENIS. Zaterdagmorgen heeft Woeltsjiterna, de moordenaar van Alcibades Bebi, in een trein van de lijn OeskjoebKossowskaMitrowitz, in de nabijheid van het station „Generaal Jankowitsj", door een revolverschot den in specteur van het Joegoslavische ministerie van Binnenlandsche Zaken, Zawisjitsj, die met denzelfden trein reisde, gedood. Zooals bekend, is Woeltsjiterna door de rechtbank te Praag vrijgesproken; hij keerde thans naar Albanië terug. Hij doodde verder een jongen man uit het district Swerlig, Stani- mir Radowanowtsj en den soldaat met ver lof Wile Bairamowitsj. Verder wondde hij den soldaat Mirko Iksitsj ernstig, terwijl Festia Fetlowitsj en de koopman Racko Croi- kowitsj licht gewond werden. Woeltsjiterna werd gearresteerd en naar de gevangenis te Oeskjoeb gebracht. r DE HERSENEN BEVROREN? ZONDERLING GEVAL IN DENEMARKEN. ht dagen geleden werd een spoorwegbe- an te in bswusteloozen toestand op de rails lieg jnd gevonden, aldus meldt de Tel. uit Kopenhagen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij eerst Zaterdagoch tend gedurende eer. paar minuten weer tot bewustzijn kwam, om daarna opnieuw be wusteloos te worden. De patiënt vertoont alle kenmerkende verschijnselen van zonne steek. Blijkbaar echter zijn zijn hersenen bevroren. Reeds vroeger is een soortgelijk ge val in Denemarken door de geneesheeren ge constateerd. REGEN - ZEGEN. 't Was nog maar een dooie dooiboel, Wazzeggu, het schoot niet op, Was het jonge hout aan 't botten, Kwam uw tuin soms al in knop, Was de winter al geweken, Uit uw rechter groote teen, Kon u al uw kachel missen, Of uw Jaeger-borstrok? Neen! Liep u nog op straat te kleumen, In uw dikste winterdracht, Ging u Zondag nog met schaatsen, Naar de ijsbaan of de gracht? Keek u eiken ochtend angstig, Nog uw waterleiding na, Lag het ijs nog in uw tuintje Kreeg u doode vingers? Ja! Maar daar kwam op Zondagavond, Onverwacht de kroote keer, Smeuïg siepelde de regen, Uit den grijzen hemel neer, 's Ochtends scheen de zon zoo heerlijk En dat heb ik gewaardeerd, Maar dien malschen avondregen, Heb ik toch nog meer geëerd; 'k Heb misschien in vroeger dagen, Wel gemopperd en gezucht, Als de regen viel bij stroomen, Uit een grauw egale lucht; En ik kan er niet voor instaan, Dat ik altijd dankbaar blijf, Als er weer een tijdperk aanbreekt, Dat ik alle dagen drijf; Maar op dit moment wou *k zeggen: Regen zij de eer alleen, Hij bracht eindelijk den winter, Over 't dooie dooipunt heen. P. GASUS. Voor de Fransch-Belgische kwestie zie men de eerste pagina van het tweede blad DE OPVOLGER VAN MR. HOYER. NIEUWE OFFICIER VAN JUSTITIE BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Offi cier van Justitie bij de Arrondissements Rechtbank te Haarlem, Mr. L. H. Roeters van Lennep, thans in gelijke betrekking te Leeuwarden. Mr. Roeters van Lennep studeerde te Gro ningen en promoveerde aldaar in 1896. Na eerst werkzaam te zijn geweest als ambtenaar van het O. M. te Schiedam en la ter te Utrecht, werd hij in 1910 subst.-off. te Roermond en in 1916 te Arnhem. In 1923 volgde zijn benoeming tot Officier van Jus titie ïn Leeuwarden. De heer Roeters van Lennep is 57 jaar oud. Het woord is aan Ralph Waldo Trine: Wij moeten er ons wel van bewust worden, dat men nooit aan de omgeving vergunnen mag om den mensch te vormen, maar dat de mensch altijd zijn eigen omgeving moet en kan vormen. Haarlem, 4 Maart, Frank Heine en nog eens: De Hoofdzaak! Een zekere Albert Frank-Heine, Belgisch onderdaan, die van z'n leven vele beroepen heeft uitgeoefend, maar voornamelijk dat van spion, heeft dus nu tegenover de Belgi sche justitie verklaard dat hij de vervalschn* van het door het Utrechtsch Dagblad gepu bliceerde stuk is. Te Amsterdam vertoevend, heeft hij eerst een interview gehad met een correspondent van het Brusselsche blad „Le Soir", waarin hij „met een zekere opgewekt heid en veel humor" het vaderschap der vervalschingen erkende, en een verhaal ophing van spionnage-geknoei, waarvan ieder walgen zal die het leest. Daarop ver trok hij, wetende dat hij gearresteerd zou worden, naar Brussel, werd daar opgewacht door zijn vrouw, die ook al wist dat hij in gerekend zou worden, en door de Belgische recherche en legde „na een verhoor van vier uur"' een' bekentenis af. Terloops zij opge merkt dat het vreemd is dat hij dit pas na vier uur gedaan zou hebben, omdat hij toch in Amsterdam al alles aan een Belgischen journalist had ver teld, met de bedoeling om het te publiceeren. Enfin. Dit is nog maar een kleinigheid. Frank-Heine, die verhoord werd in het politiebureau van het Zuider-station te Brussel, overhandigde daar den officier van justitie het origineel van het door hem ver- valschte stuk. Hij had het dus bij zich, op reis al, terwijl hij zijn arrestatie vroolijk te gemoet reisde. Deze enkele pun^n breng ik eerst even onder uw aandacht, omdat er nu weer ette lijke mensehen zijn die voetstoots aannemen, dat Albert Frank-Heine de waarheid spreekt. Evenals er verleden week talloozen geweest zijn, die maar voetstoots hebben aangeno men 'dat de publicatie van het Utrechtsch Dagblad juist was. Wij hebben dat laatste in dit blad niet gedaan; wij hebben steeds reserve gemaakt omtrent de juistheid der pu blicaties. En vandaag ben ik vooral niet min der geneigd tot reserve omtrent Frank- Heine's opzienbarende bekentenis. Deze man is volgens zijn eigen verklaring een oplich ter. Het Parijsche „Journal" deelt mede, dat hij Vroeger te Parijs al driemaal veroordeeld is. Moeten wij een dergelijk individu nu maar zonder verder onderzoek aanvaarden als ie verkondiger van de waarheid? Het is moge lijk dat hij het is, maar ruimte voor twijfel schijnt in zeer groote mate aanwezig te zijn. Dr. Ritter heeft "erklaard dat hij zijn pu blicatie had uit een bron, die hij volkomen vertrouwde. Dr. Ritter had (in hoofdzaak) de waarborgen ontvangen, die aan het Al gemeen Handelsblad, bij een vroegere aan President Hoover aanvaardt lieden de functie van President der Vereenigde Staten. Men ziet hem op onze afbeelding met mevrouw Hoover genieten van het heerlyke klimaat in Miami 4Fiorida). bieding van het stuk, niet waren gegeven. Wat zegt nu dr. Ritter? Wij hebben getracht om dit vanmorgen te weten te komen, en kregen ten antwoord dat het Utrechtsch Dagblad vanavond een com muniqué zal publiceeren. dat evenwel nog niet was samengesteld. Op dit moment blijft nog alle ruimte open voor de veronderstelling, dat de bekentenis van Frank Heine, met zijn ori gineel incluis, wel eens een handige comedie zou kunnen zijn. Ik zeg niet dat het zoo is, maar neem de mogelijkheid aan. Laten wij het hoofd koel houden. Mocht blijken dat het Utrechtsch Dagblad er inderdaad ingeloooen is en dat het stuk vervalscht is, dan is niets anders gebleken dan dat deze beschuldiging een onwaarheid is geweest. Maar de waarheid weten wij ook dan nog steeds niet. Laat ik u even herinneren aan het eerste ontkennende communiqué van de Belgische regeering, dat op Maandag 25 Februari ge publiceerd werd en dat ik den dag daarna heb gecritiseerd wegens zijn vaagheid en dubbelzinnigheid. In dat communiqué kwam ook het volgende voor: „Het Fransch-Bel gische militaire accoord voorziet uitsluitend 't geval van een niet-uitgelokten aanval van Du'tsehland. De tekst werd in 1920 aan het parlement medegedeeld. Alleen de uitvoerbe- palingen ervan, zooals deze werden over eengekomen door de twee generale staven, zijn uiteraard geheim gebleven." „Ja, juost," heb ik toen geschreven. „Maar wat staat er nu in die uitvoerbepa- lingen?" En dit vragen wij nog steeds. Als het Utrechtsch Dagblad ze niet Juist heeft ver meld, wat staat er dan wél in? Er zijn misschien lichtgeloovige mensch en. die vandaag wil'en aannemen dat nu alles terecht is gekomen, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Dergelijke menschen zijn wel heel gewillige slachtoffers van de onder- grondsche methoden der generale staven. Laten zij wijzer worden, en toch het gevaar ter harte nemen dat deze geschiedenis zoo helder in het licht heeft gesteld. Regeeringen sluiten militaire verdragen. Parlementen ratificeeren ze. Ze worden ge registreerd bij den Volkenbond. Het is al ge vaarlijk genoeg, want wij weten zoo langza merhand wel wat een „uitgelokte aanval" In het oog van diplomaten en frene">gis is. Enfin, deze dingen geschieden nog in het openbaar. Maar dan komen de generale sta ven en gaan uitvoerbepalinp'en vaststellen die „uiteraard geheim", blijven. Dat wil zeg gen: het volk, het parlement, meestal zelfs het grootste deel van de regeering lijven er buiten. En als de oorlog komt, als de oor logspsychose het volk bevangt, als de staat van beleg wordt afgekondigd en de generale staf gaat heerschendan treden die ge- heime bepalingen van uitvoering in werkuig waarvan niemand weet of zij met den geest en den letter van het verdrag overeenstem den. Want zij zijn vastgesteld zonder con trole van eenig bevoegd volksvertegenwoor digend lichaam, ..Het instrument ont waakt", zooals ik Vrijdag schreef. „De duivel van de oorlogspsychose blaast 't de energie in, die het nog ontbrak." En verderop: „Het is het funeste stelsel dat wij bestrijden moeten. Weg met de ge heime werkwijzen van diplomatie en gene rale staven! Dat stelsel is er, het werkt, het bestaat voort in alle landen, het ondermijnt voortdurend Geneve's arbeid. De actie van de vredesvoorvechters moet voornamelijk te gen dat stelsel gericht worden. Deze dingen, onafhankelijk van de vraag der authenticiteit van de Utrechtsche publi catie, blijven waar en zijn de hoofdzaak. Zelfs als die authenticiteit ooit nog afdoende weerlegd mocht worden blijven zij waar. Ge nève's machteloosheid toont het voortdu rend." De avonturier Albert Frank-Heine heeft een aantal frissche mededeellngen gedaan om trent de spïonnage-knoeierij, die deze waar schuwingen nog versterken. Wij weten dat er een militair verdrag tusschen Frankrijk en België bestaat, waarvan de bepalingen ter-uitvoering in het geheim door de gene rale staven zijn vastgesteld. Wij weten dat dergelijke dingen gebeuren achter den rug der volken en parlementen, dat „volgende oorlogen" in het geheim worden bekokstoofd. Frank-Heine's onthullingen hebben nog eens even herinnerd aan het vieze gedoe van de spionnendiensten, die ook in vredestijd wer ken. Diensten waarin een hoeveelheid uit vaagsel van de samenleving werkt, en ervoor betaald wordt, en vaak zijn lastgevers ver raadt en voor beide zijden tegelijk spion- neert, weshalve elke spion door een contra spion wordt gevolgd. Er zijn tijdens en vlak na den oorlog heel wat onthullingen omtrent deze centra geweest. Nu hooren wij er weer eens opnieuw van. En de modder, die opbor relt uit dit moeras, verspreidt giftige dam pen De waarschuwende taal van mijn vorige artikelen blijve dus woord voor woord ge handhaafd. Het gemeene, funeste stelsel der geheimhouding werkt overal, en zal ons in een volgenden oorlog slepen als wij niet waakzaam zijn. Dat is de hoofdzaak, dat is de groote vraag, of de publicatie door het Utrechtsch Dagblad al dan niet op waarheid berust, staat daarnaast en is van veel minder beteekenis. Het stelsel! Het stelsel is voos en verrot! Dat wij daartegen krachtig gewaarschuwd zijn is de groote waarde van dit internatio nale incident, met onthullingen, beschuldi gingen, ontkenningen en bekentenissen com pleet. Er is dan ook wel zeer duidelijk gebleken, dat de openbare meening den toestand niet vertrouwt. Zij heeft er alle reden toe. Weest op uw hoede! R. P. VOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN- DE MOOIE TAAK DER HAARLEMSCHE WERKINRICHTING. Een nuttige instelling in onze stad is de Haarlemsche Werkinrichting. Onvolwaardige arbeidskrachten wordt er de gelegenheid ge boden om zich maatschappelijk nuttig te maken en tegelijkertijd iets te verdienen ter voorziening in hun onderhoud. Die werkin richting voor maatschappelijk ondergeschik ten, zwakzinnige oud-leerlingen der drie Haarlemsche Buitengewone Scholen, was van September 1822 tot April 1924 een instelling van de Vereeniging „Spaarnestichting". 4 Maart 1925 droegen B. en W. van Haar lem den heer E. P. Schuyt, die belast was met de regeling der Nazorg voor het Buitenge woon Onderwijs, op om plannen voor een Ge meentelijke Werkinrichting te maken. Deze werkinrichting werd 27 Juli 1925 in het huls Donkere Spaarne 34, dat gedeeltelijk in ge bruik was bij het Brokkenhuis, geopend, een bescheiden begin met 5 leerlingen. Nu wer ken er 21 achterlijke jongens in twee groe pen onder toezicht van twee werkmeesters. Deze eerste gemeentelijke werkinrichting in ons land vormt een onderdeel van de Ge meentelijke Nazorg, waarvan de heer Schuyt hoofd is en die bijgestaan wordt door een Commissie van Toezicht, voorzitter de heer Vincent Loosjes. Mr. A. Bruch, de afgetreden wethouder van Onderwijs, heeft ook voor de Nazorg bijzon der veel gedaan en de Werkinrichting is veel aan hem verplicht. De Werkinrichting werd 25 Januari 1926 door B. en W. officieel geopend, maar onder ging sindsdien menige uitbreiding. Er werden op de laatste begrooting gelden gevoteerd om een afdeeling voor meisjes te stichten, de tweede in ons land. Vlaardingen is hierin Haarlem voor. In April 1927 werd den heer Schuyt opge dragen een onderzoek ln te stellen naar het aantal blinden te Haarlem. Zijn in Juli uit gebracht rapport was aanleiding voor den Raad om B. en W. nog in November van dat jaar toestemming te verleenen om de blin denzorg te regelen. De voorzitter der opgerichte Blindencom- missie, de heer A. G. Boes, adviseerde om aan de Haarlemsche Werklnriohting ccn afdee ling voor blinden te openen. In December 1928 kwam die afdeeling in bedrijf met 5 blinden. Heden, Maandag werd zij officieel geopend tegelijk met de melsjesafdecling. De heer Schuyt heeft ons rondgeleid door het oude gebouw, dat, nadat het ontruimd was door het Brokkenhuis een grondige ver bouwing heeft ondergaan. Wij zagen er op de straatverdieping de werkplaats waar de achterlijke jongens een twee a drie guldens 's weeks verdienen met handenarbeid. Hun producten, matten, boenders, bezems, zien er bewonderenswaardig uit, en doordat het al les handwerk is, zijn ze sterk. De jongens weven er letters in, zooals G. H., Gemeente Haarlem, E. G., Elisabeths Gasthuis en wat men maar wil. Concurreeren met raorieks- werk kan de inrichting jammer genoeg niet, de prijzen zijn duurder dan in de winkels. Maar wie haar artikelen koopt, steunt er een goed werk mee, helpt ongelukkige medemen- schen vooruit in een wereld, die anders voor hen onherroepelijk gesloten is. Dat ls ook v/at waard. De gemeentebedrijven werken reeds unaniem mee door hun artikelen van de inrichtir- te betrekken. Aan winkeliers of grossiers levert de werkinrichting niet, uitsluitend aan particulieren, evenmin ver koopt zij andere artikelen dan eigen werk. Om concurrentie aan de winkeliers is het haar niet te doen, ook niet om winst te ma ken, want de gemeente legt er jaarlijks f 18.000 op toe. De heer Schuyt heeft ons laten zien dc groote voorraden riet, cocos. houten onder deden voor bezems, stoffers, luiwagens, die opgetast liggen achter in het gebouw en op den grooten zolder. De jongens maken ook rietmatten voor tuinen. Mei eigen transport middelen worden de verkochte artikelen weg gebracht. De afdeeling Blinden is gescheiden van de andere afdeelingen. Hekjes voor de trappen, een aparte uitgang aan de Bakenesserstraat maken het den b.inden zoo makkelijk mo gelijk. In een frisch lokaal aan de voorzijde der eerste verdieping maken zij hun fijne mandjes, trekken zij boenders en ma'.ten hun stoelen met ongelooflijke vaardigheid. Dc materialen, kunnen naar boven gebracht worden met een hijschtoestel, dat nog dateert uit den tijd, toen het gebouw Militair Maga zijn was. Op de eerste verdieping is een frisch kan toortje en een keurig ingerichte monsterka mer, waar klanten ontvangen kunnen wor den, hoe meer hoe liever. Het gebouw is oud en de inhoud brandbaar maar brandkranen overal en een verbod van rooken verminderen het gevaar ten zeerste. De zolder bevat de zaal, die voor de achter lijke meisjes beschikbaar komt zoodra er een geschikte leidster voor het brei- en weefwerk dat zij zullen verrichten, gevonden is. Ver der dient de zolder voor magazijn, o.a. voor gemeente-instellingen, waarvoor de Jongens der inrichting met succes loopjongensdien sten kunnen verrichten. En als het gebouw te klein wordt, zetten /ij er een verdieping boven op, zegt de heer Schuyt. Te klein worden zal het eens zeker, want de Nazorg strekt zich over hoe langer hos meer personen uit. Het is daarom zeer te honen, dat de afzetmogelijkheid grooter wordt en men met de productie niet blijft zitten, het moet! Dc opening. In tegenwoordigheid van autoriteiten, hoof den van takken van gemeentedienst: leden der Nazorgcommissles, hoofden der drie

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1