INGEZONDEN. KAMIEL HUYSMANS SPREEKT TE AMSTERDAM. Een bewogen vergadering van de S. D. A. P. over de publicaties. „ER ZIJN GEEN BELGEN, DIE VIJANDEN VAN NEDERLAND ZIJN." De V. A. R. A. bloeit, ging spr. voort het leien tal neemt steeds toe, haar outillage is door ingebruikneming van dit nieuwe ge bouwencomplex belangrijk veroetera. Zii kan naast haar groote activiteit voor het belang, dat zij dient én dat voor haar een levensbe lang is, thans zonder gevaar voor eigen voort bestaan medewerken, om te. komen tot de sa menwerking, die ik zooeven bedoelde en waartoe ik de andere omroeporganisaties, die ik tot mijn genoegen hier ook vertegen woordigd zie, mede oproep (langdurig ap plaus). Namens het Hilversumsche gemeentebe stuur werd het woord gevoerd door den heer B. H. Bakker, loco-burgemeester. Tal van sprekers voerden hiepna nog het woord, waarbij velen, geschenken aanboden. Het nieuwe gebouw. Het gebouw van de V. A. R. A* ligt aan de Heuvehaan te Hilversum en was vroeger een deftige villa. Het belangrijkste raedeelte wordt ingenomen door de groote studio, de orkest studio, welke 'één oppervlakte heeft van ne gen bij vijf meter. Zjij is zeer -smaakvol in gericht door den tëejkenaar Walter. De In druk, welke men hier ontvangt, ts allerminst „doodsch": het mollige tapijt en de fluweelen gordijnen, beide van een warmgrijze kleur, scheppen een bijzondere en voorname sfeer, terwijl de indirecte verlichting door buis lampen, die hun licht werpen op een plafond van gespannen wit linnen, het geheel schit terend tot zijn rec-ht doet komen. In de groote studio bevindt zich de Stelnway-vleugel, een geschenk van de S. D. A. P., in een aangren zend vertrek krijgt het door het N. V. V. ge schonken standaardorgel, dat f 20.000 ge kost heeft, een plaats. De V. A. R. A.-studio Is de eerste studio in Europa, welke o^r een eigen concertorgel beschikt. De groote serre van het gebouw is in„ richt tot bij-studio; deze is voorzien' wan een resonneerend plafond. Waar de toevoeging van kunstmatige echo aan de mufciek een bijzondere charme kan verleenen, is' de ga rage van het gebouw voor echo-kamfer inge richt. Buiten de concertstudio zijn nog vier an dere lokalen- Voor studio ingericht; proeven hebben uitgemaakt, dat alie zeven vertrek ken, die het gebouw rijk is, uitstekend voor uitzendingen zijn te gebruiken. In het vertrekje, waar redevoeringen zul len worc/a uitgesproken, zal e.en zeer sug gestieve foto worden opgehangen, waardoor de spreker den indruk zal krijgen dat hij voor een groot publiek spreekt! Wat de technische inrichting betreft, is er in het gebouw een versterkerkamer, waar de muziek versterkt, en de geluiden gemengd en geschift worden, voor de zender de klanken in den aether „slingert". Alle microfoonlei dingen komen in deze kamer bijeen. Ook de controlekamer is technisch volmaakt inge richt. Het geheel stempelt de V. A. R. A.-studio tot een derbeste in geheel Europa. ZES PERSONEN TE DELFZIJL OP EEN IJSSCHOTS NAAR ZEE GEDREVEN. ALLEN MET EEN VLET GERED. Vrijdagmiddag liepen zes jongemannen op het ijs in de Eems, bij Delfzijl, toen dit plot seling afbrak en de zes menschen met de eb in de richting'van zee wegdreven. Van terugkeeren was geen sprake; snel dreef het ijs van de kust; al grooter werd de afstand die hen van den wal scheidde. De consternatie aan land wak groot; ieder oogenblik konden de schotsen vanéén gaan en dan gingen ze een wissen dood tegemoet, aldus de TeL De Haven- en Loodsdienst liet; de pro vinciale motorbopt-ijsbreker en de stoom- loodsboot klaar maken en onmiddellijk werd getracht de haven uit te stoomen, wat door het vele ijs niet gemakkelijk ging. Toen werd met vereende krachten een vlet op de schouders genomenen te water gebracht, Mer roeide tusschen de schotsen door naar de zes menschen..Eindelijk werden, deze be reikt, vlug sprongen ze in de „reddingboot' en de terugtocht, werd aanvaard. Na veel inspanning gelukte het behouden aan wal te komen. OPRUIMEN VAN EEN IJSDAM BIJ HARDINXVELD- Even beneden Gorinchem en boven Har- dinxveld heeft zich in de Mei-wede een ijs- dam gevormd, welke meer dan twee derde van de breedte van den stroom in beslag neemt en welke zich uitstrekt over 'n lengte van bijna 2l/2 K.M. Opmetingen van aen rijkswaterstaat hebben uitgewezen, dat deze dam 4 a 5 meter dik is. Nu het in de bedoe ling ligt met de ijsbrekers, welke de vorige week de Nieuwe Merwede van het Hollandsch Diep tot bij Werkendam hebben opengebro ken en die daarna de Dordtsche Kil onder handen hebben genomen, zoodra dit laatste werk voltooid zal zijn, de Merwede open te maken, moest deze ijsdam worden opgeruimd opdat de ijsbrekers verder naar boven zullen kunnen komen. Zaterdagmiddag is een af- deeling van de compagnie torpedisten uit Gorinchem, onder commando van kapitein Mussert, naar Hardlnxveld-Scheliuinen ge- komeu, om met 'dit omvangrijke werk te beginnen. Het Jag in dé bedoeling Zondag ilaet het opruiniingswérk voort te gaan. Men werkte met trotyl in hoeveelheden van vijftig kilogram tegelijk dat tot ontplof fing werd gebracht door electriciteit.. Tengevolge van de explosies zijn in de ge meente Hardinxveld enkele ruiten, o.a. van de openbare school aan de Bout, gesprongen, aldus de N. R. Crt. UIT DEN VRIJHEIDSBOND. STADSNIEUWS VEREENÏGING „KONINGINNE DAG." HET JULI ANA.FEEST. Het Centrum-comité van „Koninginne dag" deelt mede, dat, dank zij de medewer- werking van de hoofden van scholen, voor liet hoofdnummer van de Julianafeesten op 30 April a.s. ingeschreven zijn 200 jongens en meisjes voor trommen, 331 voor de klep pers, 118 voor mondharmonica's en 100 voor fluiten. Van eenige onderwijzers komt nog e enopgaaf. "Voor 200" kinderen bestaat nog gelegenheid om deel te nemen aan den kleppermasch, 100 jongens en meisjes kun-: nen nog ingeschreven worden voor mond harmonica's. en ook nog 100 voor- fluiten. In verband met de repetities, die Woens dag 6 Maart zullen beginnen doet het Cen trum-comité een beroep op de medewerking van de hoofden van scholen en de onderwij zers uit de 5e, 6e en 7è klassen, ons alsnog een opgaaf te zenden aan het secretariaat Zuider Buiten Sparen 130 rood, van kinde ren, die nog willen mede doen, met vermei-*' ding van het instrument dat de kinderen willen gespelen. Deze opgaaf zal. voor Woens dag a.s. moeten zijn ingeteverd. De kinde ren, alzoo opgegeven, zullen zich kunnen aanmelden op de repetities. De repetities zijn voorloopig als volgt vast gesteld: Voor mondharmonica's op Woens dagmiddag van 1,302,30 uur; voor trom men op denzelfden dag van 2,303,30 uur, voor de fluiten op Zaterdagmiddag van 1.30 2,30 uur en voor de kleppers op dien dag van 2,30—3.30 uur. Dames en heer en, die lust en tijd hebben om te helpen bij de repetities, zullen harte lijk welkom zijn. Het Centrum-comité verstrekt de instru menten, die na Juba^ag door de kinderen behouden mogen worden. Het behoeft zeer zeker geen nader betoog zoo schrijft het Centrum-comité dat de kosten aan dit Julianafeest verbonden, zeer belangrijk zijn, het comité heeft echter geen oogenblik geaarzeld de uitvoering zoo breed moaeiijk on te vatten en. zulks -in de eerste plaats uit liefde voor het kind. Im mers Julianadag z-al voortaan de feestdag onzer kinderen zijn en het Centrum-comité vértouwd, dat de deelneming zoowel van de beter als" minder gesitueerden algemeen zal zijn. Zoo zal dan op 30 April a.s. voor elk Haarlems kind (de Openbare-, of Bijzondere Lagere-, Muli-, H. B. S.-scholen of lyceums bezoekend) het parool zijn: Heden is het ons feest en zonder eenig onderscheid zullen wij mededoen tot het welslagen er van! Op welke wijze de algemeenemedewerking van alle Haarlemsche scholieren ten uitvoer zal worden gebracht, hierop komt het co mité later terug, meenend zeker te mogen rekenen op de krachtige medewerking van alle hoofden van onderwijsinrichtingen, evenals het geheels onderwijzend personeel. In verband met de vraag: Wie zal dat allemaal betalen?,, deelt het comité mede, dat het zich tot alle stadgenooten zal wen den meth et verzoek lid te worden van de vereeniging „Koninginnedag". Daartoe zullen circulaires verspreid worden. Het comité merkt op: „Stadgenooten, gij zrult deze circulaire niet wegwerpen, gewoon lijk is men zoo spoedig bereid om te zeggen of te denken: „het is natuurlijk om miin •geld te doen;.._.ilmkah'het gebfuiken, enz., enz." Neen, bij de ontvangst van deze circu laire zult gij zeggen: „Hierop zal ik bijdra gen naar vermogen, want hierdoor bevorder ik de viering van onze nationale feesten voor allen zonder eenig onderscheid en heb ik tevens toegang tot alle geestelijkheden, die het Centrum-comité Koninginnedag tot stand mocht brengen. Maar boven alles, stadgenooten, bereikt u door toe te treden als lid van Koninginne dag, dat aan duizenden kinderen "telken jare feesten zullen worden worden aangebo den. getuigende in de allereerste plaats van liefde voor het kiud en ademende een fris- schen geest." De contributie is gesteld op het minimum van f 1 per jaar, welk bedrag naar verkie zing in eenen, per week, maand, kwartaal of halfjaarlijks betaald kan worden. Dit sluit niet uit dat zij die zich geroepen gevoelen een hooaere contributie te moeten beta'en welkom zijn. Een zestal propagandisten (dames en hee- ren) zullen den inwoners de door het Cen trum-comité onderteekende circulaires aan bieden, om ze eenige dagen later terug te halen. HET NOORDZEEKANAAL. HET KANAAL BIJNA IJSVRIJ. Tengevolge van het voortdurende 'spuien der laatste dagen zijn er enorme massa's Ijs naar zee afgevoerd. Ofschoon er op som mige tijdstippen bij het pontveer nog veel ijs is en de kettingpont af en toe nog moei lijkheden ondervindt, is de ij'safvoer zoo be langrijk, dat het kanaal spoedig geheel vrij van ijs zal zijn. PERSONALIA Tot notaris binnen het Arrondissement Haarlem ter standplaats gemeente Eaarlem in de vacature notaris A.. J. C. Daamen is benoemd de beer G. F. M. Roozen, thans notaris te Monster. De heer Roozen werd geboren te Overveen en is tlians 47 jaar. Hij werd candidaat-notari3 in 1909 en was vóór zijn benoeming' tot notaris te Munster (op 14 April 1917) acht jaar te Amster dam als candidaat-notaris werkzaam. HAARLEM'S DAGBLAD België gevestigd wordt op zuivere basis. Al leen zuiverheid, eerlijkheid, goede gezind heid kan de voor beide volken en voor den Europeeschen vrede zoo uiterst noodzakelijk hartelijke verstandhouding doen geboren worden. Een publicatie als waar wij toe over gingen en die, afgezien van alles, het Neder land belang gebiedend eischte, mag in dit verband' een paardenmiddel heeten, maar naar onze' overtuiging mag niets ongedaan blijven om alle agressie tussehen België en Nederland uit te branden.Zoolang er ge in Carré te Amsterdam is gisterenmorgen door de federatie der S.D.A.P. een vergade ring gehouden waar de heeren J. Oudegeest, J. de Roode en de Belgische minister Kamiel Huysmans spraken. De zaal was stampvol, velen konden geen plaats krijgen. Toen te oügevc-er kwart over tien het brandscherm oranoog rees, begroette het pu bliek den heer Kamiel Huysmans met luid- applaus, waartusschendoor ia een hoek van een o'er balconsgefluit weerklonk. De zaal rijst op en zingt ,J3e Internationale". De op posanten op bet ba,Icon trachten het „Wien Neerlandsch Bloed" aan te heffen en zetten als „De Interndtloriale" geëindigd is, het „Wilhelmus" In. Als na eenig protest de zaal tot rust is gekomen, neemt de heer S. R. de Miranda hét woord en herinnert aan de publicatie van het verdrag in het „Ufcrechtscb Dagblad", wat thuis juist een week geleden is. De heer de Miranda brengtden oud-Minister Kamiel Hlysman's dank voor zijn moedig besluit om voor het forum van het Nederlandsche pu bliek het woord over deze kwestie te komen voeren. De leiding dezer vergadering is in handen van den voorzitter en spreker ver zoekt daarom aan .elk te.letten op zijn buur man of buurvrouw opdat dezen zich stipt aan de orde houdt. De eerste spreker, de voorzitter der SIXA.P de he,r J. Oudegeest, begint met er op te wijzen, dat, indien het waar zou „zijn, wat ge publiceerd Is, er een. groot gevaar voor den oorlog Is. Niet alle bronnen zijn, 'echter te vertrouwen.. Een stem op het. balcon; „Het-Volk'* is niet beter! (Groote beweging in de zaal. Geroep: „Er uit!") De voorzitter, eveneens: „Gooit. die. men.- schen er uit!" Na eênigë drukte op-het balcon gaat de heer Ouöegeest verder: Er bijn 'groe pen, die de goede verstandhouding tusschen de beide buurstaten trachten té bederven. Onze Nederlandsche Napoleon, Generaal Snijders Een stem: „Hoera, voor Snijders!". Groote beweging in de zaal. De voorzitter roept „Gooit al die menschen er uit!" De heer Oudegeest onderbreekt zdjn rede en gedurende een vijftal minuten is men op het balcon klaarblijkelijk op min of meer handtastelijke wijze bezig de ordeverstoorders ongeveer 25 In getal, te verwijderen. Dit schijnt wel goed gelukt te zijn: tijdens de rest van de vergadering werd althans de orde niet verder verstoord. De ordeverstoorders bleken te 'zijn' een 25- ■tal propagandisten voor het actualistisch orgaan „De Bezem", die op deze wijze een vaderlapifdsUévénde betooging hadden willen houden ;të» gunste van de publicaties in liet Utrechts oh Dagblad. De heerOudege'est, zijn;-rede voortzettend zegt, dat Nederlapd het antirmilitarisme bi •het bloed heeft, en niet weet wat oorlog is. De soclaal-democratenhebben geen ver trouwen in verklaringen van militaire- en burgerlijke minister, noch in eigen land. noch in andere, landen. Maar als partij genooten van óver dc grens zeggen, dat zij de ver antwoordelijkheid op zich duren nemen voor elke militaire overeenkomst, die er tot stand kan komen, dan hebben we daar meer ver trouwen in dan in alle officieele dementi s. Voor den oorlog zijn er wel eens overeenkom sten gepubliceerd tusschen generale staven.' De pers en het publiek zweeg dan, alsof hét hen niet aanging Het is verheugend, dat dit thans niet mogelijk is. Als nu een dergelijk verdrag aan het licht komt, vliegt het publiek er op af en zegt: „Daar wor.den we weer den oorlog ingejaagd!" De officieele dementi's worden door niemand meer geloofd. Tijdens den oorlog hebben we te veel gehoord: „Es isfc. nicht wahr!" Maar als de partij genooten in andere landen zeggen, dat het niet waar is,'.dan is dat geen officieel dementi, maar een sociaal-democratisch. I-Iet is zelfs zoo ver, dat ook de bourgeoisie meer waarde hecht aan het woord van dénsoc.-dem. minister dan aan de officieele dementi's. Het verheugt spr. daarom, dat Huysmans bereid,was, thans hier het woord te voeren. Kamiel Huysmans spreekt. Kamiel Huysmans wordt met daverend ap plaus en de Internationale ontvangen. Spr. wil verklaren, waarom in 1920 een militair tractaat voor België voordeelig was. Nederland is aan den oorlog ontsnapt, België in 1870 oc», maar in 1914 niet meer. België heeft de Inzetting geleend van Spanje, van Oostenrijk, van Frankrijk, van Nederland, en tenslotte de gruwelijkste, de laatste, die van Duitsehland. België wil geen bezetting meer. In 1920 was België, Uever een bange Piet dan een dooie Piet. Er wérd een verdrag gesloten, dat gere gistreerd werd bij dan Volkenbond. Daarin staat niets van Italië; of van Spanje, maar daarin staat slechts bepalingen betreffende hot plaatsen van troepen ter voorkoming van .een nieuwen inval in België. Het verdrag is dan ook volkomen eenzijdig. Hét sprak vanzelf, dat tor uitvoering van dit verdrag uitvoerende militaire bepalingen moesten worden gemaakt. Ook ter uitvoering van bet Locarno-verdrag zullen dergelijke maatrege len getroffen diehen te worden, al-s men niet wil, dat een dergelijk verdrag slacht een pa pieren overeenkomst zal blijven. ben nog niet het ongeluk gehad, in de regee ring te zitten. De Belgischs soc.-dem. mi nisters hadden dat wel en moesten in deze functie'wel kennis nemen van het verdrag. Spr; zal ook de burgerlijke ministers moeten verdedigen. Spr. Is er van overtuigd, dat er niemand op de Belgische regeeringsbaken zit, die tegen Nederland zou willen intri geeren Het heeft hij de soc.-dem. oud-minister TerlMzInr gewekt. dat men In Nederland ook maar gelooft heeft, dat rij de band jouden hebben «ohad in deze intrige in deze misdaad. Men kan nu wei zeggen: „Misschien heb ben die generale staven wel achter de ruggen MAANDAG 4 MAART 1929 heime verdragen en militaire besprekingen zijn. zoolang er plannen zijn vapannexatio en Belgische strooptochten in Limburg, zoo lang is iedere toenaderingspoging een vlech ten van bloemen over een afgrond. Maar als onze publicatie, zoodra de storm is gestild, er toe kan bijdragen, dat België en Neder land elkaar klaar in de oogen zien en alle achterdocht voor goed afzweren, dan is de prijs eener Europeesche pers-beroering daar voor niet te gering". der ministers de zaak bekonkeld". Maar dit is in België onmogelijk. In België moeten de officieren gehoorzamen. Minister de Brouque- ville is een politieke tegenstander, maar één ding moet spr. van hem zeggen: „Hij is baas in zijn departement". Als dat in Nederland anders is, als daar de militairen de baas zijn, dan roept spr. de Nederlanders toe: „Ziet eerst, dat gij uw democratie ontwikkelt!" Stemmen uit de zaal: „Sssttl" Kamiel Huysmans: Ja, ik kom hier om de waarheid te zeggen, niet om aangenama te zijn. Spr. wil een voorspelling doen. Het-duurt misschien nog slechts eenige uren of het geheele geval zal opgehelderd zijn en da schuldige misschien bekend. Spr. wijst er op, dat het verdrag van 1920 een eenzijdig ver drag was, dat Be.gië eenige waarborgen gaf. Thans heeft België 'de waarborg van Locarno, en darna is de waarde van het verdrag van 1920 eigenlijk vervallen. Het heeft spr. ver wonderd, dat een Nederlandseh dagblad be reid was, een dei-gelijk stuk op te nemen. Eveneens heeft het in België verbazing ge wekt, dat het Nederlandsche publiek geloof heeft eghecht aan de gepubliceerde documen ten en dat cle Ned. regeering zelfs meende tot stappen te moeten overgaan. De confei'entie tusschen de militaire afge vaardigden, waarover zoo druk gesproken wórdt, hebben niet platas gehad, zegt spreker, deze conferentie tusschen de generale staven zijn nooit gehouden. Er zijn geen Belgen, die vijanden van Nederland zijn. Men wil slecht3 de broederschap der beide landen. De laatste spreker de heer J. J. de Roode, wil Huysmans' vraag beantwoorden, hoe het mogelijk was, da'; men in Nederland zelfs in soc. dem. kringen door de publicatie veront rust was. Spr. gelooft dat die komt, doordat men in Nederland zulk een groot wantrouwen heeft tegen de militaire kliek. Na Locarno kunnen de geheime verdragen vërvallen. Een vrouwenstem: „Maak ze dan publiek!" De heer de Roede: Ze zijn publiek, want na Locarno bestaat er niets anders dan wat bij den Volkenbond geregistreerd is. Maar ook do militaire waarborgen van den Volkenbond moeten weg. Wanneer de vol keren telkens ais er epn misverstand rijst zelf alles in het werk 'sbelleri om den oor sprong te vinden en het misverstand uit den weg te ruimen wordt de vrede het best ge- waarborgt. (Applaus). De voorzitter brengtthans de volgende resolutie in stemming. Een resolutie waarin gezegd wordt, dar. de algemeene onrust, door deze publicaties in het Nederlandsche volk gewekt in hoofdzaak haar 'verklaring vind' in het diep gewortelde wantrouwen tegen het stelsel der militaire bondgenootschappen, dat den wedstrijd in wapening en dientengevolge het oorlogsgevaar draagt in zijn schoot, dat de geschillen tusschen de volken moeten worden opgelost uitsluitend langs den weg van bemiddeling of scheidsrechtelijke uit spraak, gelijk die is aangewezen in de Locamö-verdragen en in het Statuut van dén Volkenbond en de daarbij aansluitende ont werpen. In het bijzonder wat de verhouding tus schen Nederland en België betreft verklaart de vergadering dat alle misverstanden, die tusschen de twee volken mochten rijzen, moe ten worden opgeklaard, gevoerd in den geest van vriendschap en vertrouwen, volken mochten rijzen, mqeten. worden opge- Zij veroordeelt als misdadigalle machi naties op welke wijze ook op touw gezet, die de goede verstandhouding tusschen de twee volken kunnen verstoven. Zij spreekt haar volledig vertrouwen uit in de vredespolitiek der Belgsiche arbeidersbe weging. Zij verklaard met haar eendrachtig- den strijd te zullen voeren voor dun vrede en de ontwapening en in het bijzonder den vrede tusschen Nederland en Eelgië te zullen beschermen tegen alle aanslagen, die daar tegen mochten worden beraamd of worden ondernomen. Met algemeene stemmen en onder applaus wordt deze resolutie aangenomen. De vergaderiing ging darna rustig uit een'. OPENING VAN HET VARA. GEBOUW TE HILVERSUM. REDE VAN MINISTER v d. VEGTE. In het Palace-Hotel te Hilversum heeft Za terdagmiddag de officieele opening plaats gehad van het eigp.n gebouw van do Voreeni- ging van Arbeiders Radio Amateurs (Vi.RA.1 Onder de aanwezige autoriteiten waren de hoeren ir. H. v. d. Vegtc, minister van Water staat, ir. Damrrle, directeur-generaal der P. T. T.. B. H. Bakker, wethouder en waarne mend burgemeester van Hilversum en andere autoriteiten, aldus het Vad. De heer S. v. d. Woude, voorzitter van de V. A. R. A., opende de lange rij der sprekers. Uitvoerig ging spr. de totstandkoming der nieuwe V. A. R. A.-studio na. Minister v. d. Vegte, hierna het woord ver krijgende, zeide dat hij gaarne gevolg had gegeven aan de uitnoodiging om bü de plech tigheid tegenwoordig te zijn. Immers „vertegenwoordigt de V. A. R. A. aldus spr. een groote cultureele en poli tieke strooming in ons volk, en ik ben van meening dat elke zoodanige strooming zich binnen de perken, door de wet gesteld, voor de microfoon moet kunnen uiten (applaus). Daarom wil ik er ook op deze plaats op wij zen dat, wil men ln Nederland tenslotte ko men tot een bevredigenden toestand op ra- dio-omroep-gebied, de verschillende omroep organisaties. met eerbiediging overigens van j,eders standpunt, elkander zullen moeten vinden op dat gebied van den omroep, waar op gezamenlijke verzorging mogelijk en ven- schelijk is (nieuw applausk DE VERKIEZINGEN. „De Vrijheid" meldt: „In de vergadering van den Partijraad van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" (23 Februari 1929) zijn de combinaties alleen in zooverre veranderd, dat Maastricht ge voegd zal worden bij de Kieskringen Rotter dam, Utrecht, 's-Hertogenbosch en Tilburg, en in de plaats daarvan Leiden zal gevoegd worden bij de groep Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Zwolle. „De nrs. één van de lijsten bleven dezelf de: overigens is op twee 1 ijst.engroepen, voor zoover omtrent de namen der c-andidaten reeds eenige zekerheid bestaat 'veren- tiering aangebracht". LEGER DES HTOS IN NEDERLAND EN NEDERLANDSCH LEGER DES HEILS. Het Leger des Hells verzoekt ons om mis verstanden te vermijden mee te deelen, dat er behalve door het Legér des Heils ook ge collecteerd wordt door het Nederlandseh Le ger des Heils, een organisatie,' die niets uit staande heeft met eerstgenoemd Leger. Gel den aan vertegenwoordigers van dit Neder landseh Leger des Heils gegeven komen dus niet den arbeid van het Leger des Heils, stichter William Booth ten goede. Verder zij nog gemeld, dat de collectanten van het Nederlandseh Leger des Heil te her kennen zijn aan een paarsen band om pet of hoed, waarop de woorden: „Ned. Leger des Heils" zijn geborduurd, terwijl de leden van het Leger des Heils kenbaar zijn aan roo- den band met opschrift „Leger des Heils". BAL-MASQUé DER OVERIJSELAREN De dansvereeniging van Overijselaren, die te Haarlem wonen gaf Zaterdagavond een we:geslaagd_gemaskerd bal. in het gebouw „Olympia". - - Dat dit feest goed geslaagd is, zal vooral den voorzitter en leider van genoemde dansvereeniging, den beer J. Westervoorde, goed gedaan hebben, want hij heeft zich er veel moeite voor gegeven, evenals voor het onlangs door dezelfde vereeniging georga niseerde kinderfeest, dat óók zoo goed van stapel liep. ,Over de deelneming aan dit Carnavalsfeest viel niet te klagen en over de goede stem- ming heelemaal niet. Er heerschte een' vroo- iijke, ongedwongen geest; cle deelnemers voelden zich thuis, „onder elkaar", hetgeen ook hieruit blijkt dat wij verschillende ma len het Overijselsch dialect hoorden spreken. De costuums zagen er frlsch en fleurig uit en er waren op dit bal masqué eenige origi- neele gedachten aardig verwerkt. Een baker liep rond, duwende een kinder wagen waarin de 40.000e inwoner van Zwolle rustig lag te slapen en een conducteur van de Enet droeg over zijn uniform een sjerp, waarop de woorden: „Rust zacht, Ceintuur baan". De Overijselaren leven dus' ook mede met de Haarlemsche toestanden! De Vischclub „De Stokvis", uit Knuppel veen, geheel en al toegerust zooals dat eeu goede vischclub betaamt, trok ook de alge meene aandacht. Twee dames en twee hee- ren verkondigden in gulden letteren op hun groene costuums den lof van den Oosthoefc Aardig was ook de wandelende tasch. En dan de Indianen-groep en Robert en Bertram en het goede stel straatmuzikanten! Vermeld moefc nog worden dat onder lei ding van den heer Westervoorde een spe ciaal Overijselsche dans: „Dreikusman" bij- zolder aardig werd gedanst- Tot 5 uur duurde de pret. Maar toen was het oordeel van de jury (mej. Groenveld en deheeren H. J, van Teu- nenbroek én Th. Dammiaans) al lang bekend. Wij laten dït oordeel hier volgen: Dame sinaasapeL Dame Klaproos. Baker 40.000ste inwoners van Zwolle. Clown met hondje. Poolp'aar. Overijselsche groep In t groen. .Vischclub. Kaartclub 4 dames. Overijselsche boeren en boerinnen, •- Rust zacht Ceintuurbaan. 2 Muzikale Harlekijns. India nen-groep. Wapen van Overijsel. Clown met harmonica. Haremdame. Damestasch. Minstreel met guitaar. Groep Klu-klux-klan. Geel-zwarte Pierrot en Pierrette. Voor den inliuuJ deret ruu'iek stelt de Redieb'é zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug- gegeven. INZAKE SPOORWEGHALTE AERDENHQUT —HEEMSTEDE Als eerste onderteekenaar van een request! aan den Spoorwqgraad ontving ik in. dato 10 'Januari'jL van 'dat lichaam een antwoord op mjjti petitie (medeonderteekend door ca. 35 andere belanghebbenden), onder andere met verzoek om des morgens meer treinen van genoemde halte naar Amsterdam té doen vertrekken. Naast eenige technische bijzonderheden inzake dé noodzakelijkheid van de handha ving van tien zgn. „starren dienst" op het traject; AmsterdamRotterdam, waarvan ik ci.e technische steekhoudendheid uiteraard niet kan beoordeelen, werd mij in bij-lage bij genoemd antwoord een overdruk vérstrekt van het deel van het verslag dér zitting des Spoorwegraads, die ons verzoek behandelde. Dat verslag bevat de volgende merkwaardige zinsnede; „Trein 852 naar Amsterdam zal te 8.12 t® Heemstede-Aerdenhoub stoppen (aankomst; te Amsterdam 8.33), wat naar de mèening der Commissie voor de forensen een góed® tijd is; een stopping te 9 uur zou voor de meeste forensen te laat zijn, en kan boven dien niet gegeven worden, omdat er op dien tijd geen trein, te Heemstede-Aerdenhout passeert,, die yoor stopping aldaar ln aan merking zou kunnen komen." Deze passus getuigt van een geest, waar voor het moeilijk is een parlementaire kwa lificatie te vinden, overmits de Commissie feitelijk met zooveel woorden zegt, dat alle forensen dan maar om 8.12 moeten gaan, of schoon zij natuurlijk zeer goed weet', dat één forensentrein des morgens een volmaakte absurditeit is. Hoe de Raad dit urgente pro bleem wenscht op te lossen, is zijn zaak. Dui delijk was en is, dat hierin met spoed verbe tering moejt worden gebracht. Ik had voor deze overgroote onwelwillendheid (te verkla ren door het bezit aan aandeelen E. S. M. door de H.IJ.SM.Ü) zeer zeker reeds aan stonds hoogere instanties opgezocht, ware het niet, dat reeds toen verluidde, dat met Mei meer treinen hier zouden stoppen. Met stonime verbazing heb ik thans uit uw nummer van 27 Fèbr. j.l. kennis genomen van die „verbetering". Om 6.56 en 7.47 des 'des morgens mogen uiterst' matineusé foren sen thans hij him niéuwe treinen juichen. De „normale" forens, die ergens tusschen 8 eii 9J.5 vertrekt, blijft even gedupeerdals te voren. Het lust mij niet om de handelwijze der spoorwegautoriteiten te kwalificeeren. Wél meen ik, dat de belanghebbenden geen reden hebben in dezen stand van zaken te berus ten. Alvorens dus adspirant-forensen een ernstige waarschuwing toe te roepen om zich vooral niet te Heemstede-Aerdenhout te vestigen, waar hun vervoergelegenheid wordt voorgespiegeld, die er niet is, zoudt U mij ten zeerste verplichten, indien U mij toe stond middels uw orgaan belanghebbenden te verzoeken bij ondergeteekende ten spoe digste hun schriftelijke adhaesle in te zen den. Bij voldoende belangstelling zal ik dan nader een bijeenkomst convoceeren om na te gaan op welke wijze een en ander het bes'e bij hoogere autoriteiten kan worden naar voren gebracht. Hoogachtend, JUSTUS MEYER, Teding v. Berkhoutlaan. 15, Aerdenhout. (Andere bladen worden verzocht deze op roeping over te nemen.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6