AGENDA DATUMSTUKJES HET GEWIJZIGDE WETSONTWERP OP DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. DE HEER H. F TILLEMA OVER ZIJN REIS DOOR BORNEO 46a Jaargang No. 14019 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdr "en Dinsdag 5 Maart 1929 HAARLEM S DAGBLAD BIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.2754, met Geïllustcerd Zondagsblad ƒ0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. I.osse i ƒ0.06. Gcïll. Zondagsblad per 3 maanden /0ö7)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0,60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensd- cn Zaterd.) 14 regels 0 25, elke regel meer ƒ0.10, uitsl. a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere ringer f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DINSDAG 5 MAART Stadsschouwburg: Het Nieuwe Nederl. Tooneel (Louis Saalborn) „Een Midzomer- nachtsdroom" medew. van de H. O. V. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Ver. v. Jonge Libe ralen." Dr. I. H. J. Vos: „Bestrijding van Volksziekten". 8 uur. Kerk Broedergemeente, Parklaan: Pro- paganda-avond voor de Zending. Spreker: dr. K. J. Brouwer. 8 uur. Geb. Protestantenbond. Evangelische Maat schappij. Lezing. Prof. dr. A. H. de Hartog. 8.15 uur. Cinema Palace: „De Hel van Rio". 8 uur. Luxor Theater: „De drie Weezen"; „Chi cago na Middernacht", 8 uur. Rembrandt Theater: „Vorstenkind"; Too neel: Los Fernandos. 79. 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „De Bloedbruiloft''; „De Paardendief". 8 uur. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nas- sauplein 6: 67ste vergadering, 7.30 uur. WOENSDAG 6 MAART f* Stadsschouwburg; Abonnementsvoorstel ling 3de serie (blauwe kaart) „Intermezzo", 8 uur. en Bioscoopvoorstellingen 's middags en avonds. H i 11 e g o m. Raadhuis: Gemeenteraad. HET VELDLEGER ZAL ZICH NIET BINNEN DE WATERLINIE TERUGTREKKEN. VERKLARING VAN MINISTER IAMBOOY. Aan de memorie van antwoord op het voorloopïg verslag over de begrooting. van defensie voor 1929 wordt gezegd, dat de .minister bezwaar heeft, in voor ieder 'ver krijgbare stukken, gegevens omtrent de land- verdëdïging welke geheim behooren te blijven-.openbaar te maken. Hij moet trouwens aannemen, dat dit niet in de be doeling van de Kamer kan liggen. Daarom meent hij te moeten volstaat, met de mede- deeling, dat voor elk denkbaar geval de ver- eischte tegenmaatregelen zijn overwogen en voorbereid, terwijl hij overigens zeer beslist de verzekering kan geven, cat de weieens verkondigde meening, dat het veldleger, in geval van oorlog of dreigende neutraliteits- schending, zich achter de Nieuwe Holland- sche Waterlinie, dus in de vesting Holland zou terugtrekken, tot het rijk der fabelen behoort. Het verspreiden van deze fabel is niet zon der bedenking omdat zij bij de ons omringen de mogendheden ongerustheid zou kunnen verwekken, waarvoor geenerlei aanleiding is Onze weermacht zal zeer zeker ook in de grensprovinciën worden ingezet, indien zulks noodig is, b.v. ter handhaving van onze neutraliteit of uit preventief oogpunt. HET TRAMPERSONEEL- OVER PROMOTIE. Men schrijft ons van de zijde der vakver- eenigingen: Men zal zich hermneren, dat m dit blad mededeeling is gedaan van een maatregel der directie der N.Z.H.T.M., om het personeel een examen af te nemen ten opzichte van den dienst, en wettelijke voorschriften en dat door de gezamenlijke vakvereenigingen geprotesteerd is tegen de strafbepalingen welke de directie in uitzicht heeft gesteld in dien iemand onverhoopt niet voor het exa men zou slagen. Het verzet der vakvereenigingen en het personeel richtte zich ook tegen den maat regel dat het geheele rijdende personeel aan dit examen zou worden onderworpen, dus ook de beambten die reeds zeer vele jarer. tot volle tevredenheid hun dienst hebben verricht. Een en ander heeft een ontevreden stem ming onder het personeel verwekt, welke nog is toegenomen door den maatregel der direc tie, dat een 4-tal zeer jonge beambten, wel ke slechts enkele jaren in dienst van het be drijf zijn en zelfs nog geen aanstelling heb ben ais wagenvoerder bij keuze bevorderd zijn tot voorman-wagenvoerder, in welke functie zij de door de practijk geschoolde en ervaren wagenvoerders moeten, instrueeren en toezien op de uitoefening van hun functie. Ook het feit, dat deze jonge beambten thans bevorderd worden met passeering van de andere beambten en zonder dat hun een examen is afgenomen, hetgeen deze ouderen straks wel moeten doen, heeft ontstemming onder het personeel verwekt. Het staat wel vast dat deze aangelegen heid od de eerstvolgende conferentie tus- schen directie en vakvereeniging ter sprake zal komen. Wij brachten deze promotlequaestie on der de a.andacbt. van de Tramdirectie die zich echter op dit standpunt stelde, dat het bier een interne aangelegenheid betreft, niet vatbaar voor publieke behandeling. Haarlem, 5 Maart. De Profeet der Waarheid. Het Kamerlid Snoeck Henkemans schreef Maandagavond in de Nederlander: „Er is heden een gevoel van verademing over allen, die den vrede liefhebben en die zoo gaarne ook in de politiek, blijven gelooven in op rechtheid en waarheid". Dit schrijft het Kamerlid Snoeck Henke mans op grond van de bekentenis van een spion, louche individu, dat blijkens de nu binnengekomen nadere informaties omtrent zijn persoon al negenmaal in de gevange nis heeft gezeten. Zoodat ik meen te mogen zeggen dat de heer S. H. een vervaarlijke optimist is. Ik ben ook een optimist, maar er zijn grenzen, en de onthulling van een individu zooals Frank Heine geeft mij even min verademing als versterkt geloof in op rechtheid en waarheid. De Telegraaf, die verleden week de echt heid van het document aannam, neemt nu met denzelfden haast de onechtheid aan, zegt dat de publicatie een misdrijf was en noodigt de heele Nederlandsche pers, die (volgens haar) unaniem de echtheid aanvaard heeft, uit om met haar amende honorable te doen. Het spijt mij wel, maar wij doen niet mee Wij hebben nooit gezegd dat de publicatie echt was, en op het moment zijn wij nog evenmin geneigd om te zeggen dat zij valscn is. Voor beide stellingen ontbreken alsnog eenige noodzakelijke bewijzen. En het moge ons bijzonder interesseeren dat een man als de heer D. G. van Beuningen in een interview met de N.R.Ct. verklaart, dat hij geen bezwaar maakt tegen een onpartijdig onderzoek naar de echtheid van de stukken, die dus blijk baar in zijn bezit zijn, niet in dat van Frank Heine. Genoemd heerschap zit nu hi de gevangenis te Saint Gilles, een voorstadje van Brusse' en als hij er Nederlandsche kranten te lezen krijgt, zullen de Telegraaf en de Nederlander hem ongetwijfeld kostelijk geamuseerd heb ben. Hij zal zich op de borst hebben ge slagen en uitgeroepen: „Voorwaar, ik heb niet voor niets geleefd. Mijn loopbaan moge iet wat. lnconventioneel zijn geweest, maar zij heeft tot schoons resultaten geleid. Thans, op mijn 33ste jaar reeds, beweeg ik een groot Nederlandsch dagblad tot amende honorable op grond van mijn eerbaar en vertrouwen wekkend woord. Het orgaan van de politieke partij, tot welks twee Nederlandsche mi nisters behooren, verklaart met ontroering dat het geloof in waarheid en oprechtheid door mijn toedoen bij velen hersteld zal worden. En dat terwijl ik, voor de zooveelste maal, in het gevang zit! Is het niet heerlijk? Beste mop die 'k ooit meemaakte De bewuste ineonventioneeie loopbaan is sappig beschreven door de Belgische bladen Er blijkt uit dat de heer Albert Frank-Heine tegelijkertijd voor Duitschland en België ge- spionneerd heeft. Hij desei teerde uit het Duitsche leger toen de oorlog uitbrak. Hij zat in Engeland in de gevangenis wegens pas- vervalsching. Hij werd uit het Belgische leger gezet wegens Duitschgezindheid. Daarna zat hij weer drie maanden in een Engelsche ge vangenis, waarop hij zich naar Frankrijk be gaf en daar driemaal gevangenisstraf onder ging wegens diefstallen. Hij keerde naar België terug en werd uit drie functies gezet, eerst bij de Benedictijner mormikken, daarna bij het leger (waar hij bibliothecaris was), daarna bij het Paleis van Justitie te Antwer pen (waar hij wééi als bibliothecaris optrad, hetgeen op grond van zijn antecedenten ver rassend mag heeten). Daarna probeerde hij het als journalist, als hotel-tolk, als vertaler bij de Duitsche ambassade en tenslotte als spion. Hij werd overal uitgetrapt. Hij heeft in totaal negen vercordeelingen op zijn naam, voor diefstal, valschheia in geschrifte, land- looperij enzoovoorts en Nederland schijnt het eenige land in West-Europa te zijn, waarin hij nog niet in de gevangenis heeft geze ten En de verklaringen van dezen man moeten volgens den heer Snoeck Henkc-mans, een ge voel van herademing brengen over allen, die den vrede liefhebben en die Zoo gaarne blij ven gelooven in oprechtheid en waarheid! Het is jammer voor De Nederlander dat de heeren De Vos van Steenwijk en Dr. de Visser dit blad verlaten hebben, uit veront waardiging jegens den heer Snoeck Henke mans. Het omgekeerde ware heel wat beter geweest. Want dit schoone artikel bevat ook nog de volgende passage: „Er is geen aan leiding te schelden op bedriegelijke diplomaten, onbetrouwbare ministers en oor logszuchtige generaals". „Hoera! Frank-Heine, de Profeet der Waar heid, heeft gesproken. Laat ons thans allen dankbaar zijn. en de diplomaten en de gene raals van harte vertrouwen! Er zijn wel, zoo als het Belgische communiqué van 25 Februari zelf erkent, geheime bepalingen tot uitvoering van een militair verdrag, vastge steld door de generale staven, maar Heine zegt dat het die van het Utrechtsch Dag blad niet zijn. Dus zijn er heelemaal geen! Dus moeten wij maar weer innig vertrouwen, en verademend gelooven in de oprechtheid en waarheid dei" generaals. Laat ons blijde zijn. Geachte lezers, suf maar weer dank baar in, denk niet meer na over die dingen en als er oorlog komt zul je het wel mer ken". Dit is de logische conclusie van het stand punt van De Nederlander. Ik heb een flauw vermoeden dat het standpunt van de C.-H. Unie. waarvan hec blad het orgaan is. er wel eens lichtelijk van zou kunnen afwijken. Of de echtheid resp. valschheid van de publicatie van het Utrechtsch Dagblad ooit Het woord is aan.. Otto Weiss: Menig meis]e Is zoo buitengewoon kies keurig, dat het tenslotte trouwt zonder keuze. afdoende bewezen zullen worden, betwijfel ik hard. Wel volgen de knoei-onthullingen elkaar op. De modder borrelt. De nieuwste theorie is nu, dat de heer Frank-Heine en de correspondent van Le Soir, die hem inter viewde, éen en dezelfde persoon zouden zijn. Het lijkt lang niet onmogelijk. Alles is mo gelijk bij de spionnen-bende, waartoe de Profeet der Waarheid behoort. Straks komt de een of ander misschien vertellen, dat de gearresteerde heelemaal Frank-Heine niet is, maar generaal Galet in vermomming, of zooiets. In elk geval is Frank de eerste ver dachte, waarvan wij ooit ter wereld gehoord hebben, die zijn bekentenis eerst aan een krant doet en dan, wetend dat hij gearres teerd zal worden, zijn arr-estatie vroolijk te gemoet reist met oe bewijsstukken van zijn schuld in zijn zak. Terwijl zijn vrouw hem aan het station staat op te wachten, en vooruit de politie heeft verteld hoe laat hij precies zal aankomen! Wij weten nog steeds niet of de Utrecht- sche publicatie echt of valsch is. Maar wel weten wij zeker, dat ik geen grein waarde hecht aan de verklaringen van den heer Al- bert Frank-Heine, recidivist, thans verheven tot Profeet der Waarheid, in deze of eenige andere zaak. En dat wij zullen blijven waar schuwen tegen het geheime gekonkel van diplomaten en generale staven zonder „schelden", want dat is alleen maar grof, en het geldt trouwens de instellingen, het sys teem. De personen zijn bijzaak. Wanneer zal het zoover komen dat de ver antwoordelijke ministers alleen regeeren, en alles weten wat er gebeurt in naam van hun land? Wanneer zal het zoover komen dat de Openbaarheid regeert en tot „amendes ho- norables" noopt.... inplaats van het woord van een internationalen spion en recidivist? RP. DE MAN DER WAARHEID. (Albert Frank-Heine: Ik geloof niet dat ik een groot misdrijf begaan hebtenslotte slechts gewone oplichting). Wat maken ze 'n drukte. Deed ik zoo'n euveldaad? Dat ik dat stuk vervalschte. Was toch geen landverraad? Ze schrijven en ze praten, Van die geschiedenis. Met zulke dikke woorden, Alsof het heel wat is: Ik moet er wel om lachen, 't Is zoo intens komiek, Ik heb den brand gestoken, In heel de politiek; Men heeft me zwaar bcleedigd, Zoo grof als het maar kor.. 'k Ben zoo maar uitgescholden, Verbeeld je, voor spion; Dat laat ik me niet zeggen, ,'k Ben een fatsoenlijk man, Die handig als geen ander. Een stuk vervalschen kan; Ik reisde vaak naar Keulen, Waar 'k bij spionnen was, Maar zonder valsche plannen, Slechts met een valschen pas; En daarbij was mijn leven, Meermalen in gevaar, Mijn eigen huid niet tellend, Verdroeg ik dat dan maar; Nee, neemt u me niet kwalijk. Ik lach me bijna slap, Die woede en die herrie, Ik vind he£ heuseh een grap; Ik ben geen landverrader, Mijn daad had geen gewicht, Ik heb toch maar tenslotte, Gewoon wat opgelicht. Zoo, luchtig, heeft Frank Heine, Zijn avontuur verteld. Hij voelt zich hoogst tevreden Zelfs min of meer een held; Dat hij moraal en humor, Zoo opvat is z ij n zaak. Dat andren anders denken. Is een verschil van smaak; Maar dat wij anders denken. Op dit gebied, dan Frank, Mag voor ons, zou ik zeggen, Een reden zijn tot dank; Al grijp je in verwarring, Wel even naar je hoofd. Als ieder heet te liegen En Heine wordt geloofd Voor de Fransch-Belgische kwestie en minister De Geer's verklaring van heden zie men het derde blad. Rekening gehouden met de grenswijzigingen. HAARLEM KOMT TOE UIT HET GEMEENTEFONDS 1.687.734.—. Heden is verschenen het gewijzigd wets ontwerp over de financieele verhouding van Rijk en gemeenten. In het gewijzigd wetsontwerp worden thans ook maatregelen getroffen ten aanzien van de in 1927 tot stand gekomen gi-enswïjzigin gen van Breda, Haarlem en omliggende ge meenten. Deze bepalingen houden o.a. in: De gemeenten ontvangen uit het gemeen tefonds behalve de uitkeering wegens de jaarwedden van burgemeesters en secreta rissen een uitkeering per inwoner, aanwezig per 1 Januari aan het uitkeeringstijdvak van 1 Mei tot en met 30 April voorafgaande. Deze uitkeering mag o.m. niet minder be dragen dan 50 pet. van de gemiddelde op brengst per inwoner van de gemeentelijke inkomstenbelasting, (opcenten op de Rijksin komstenbelasting inbegrepen), die over de laatste drie aan 1 Mei 1929 voorafgegane rekeningsjaren onder de ontvangsten der gemeenterekening is verantwoord, noch meer dan 3/4 van de genoemde gemiddelde op brengst. Het genoemde cijfer van 50 pet. wordt met 2 1/2 verhoogd voor ieder volle 50 pet., waarmee het bedrag van de kohieren der gemeentelijke inkomstenbelasting over de belastingjaren 1926'27, 1927'28 en 1928'29 het bedrag van de kohieren der Rijksinkomstenbelasting over diezelfde jaren overschrijdt, met dien verstande, dat het cijfer niet s.ijgt boven 75. Ten aanzien nu van gemeenten, wier grenzen in 1927 zijn ge wijzigd. treedt voor de laatste drie rekenings jaren welke aan 1 Mei 1929 vooraf gingen in de plaats het laatste aan 1 Mei 1929 vooraf gaande rekeningsjaar en wordt voor de ver gelijking tusschen de kohierbedragen, zoo even vermeld, slechts ge'et op de belasting jaren 1927—'28 en 1928—'29. De bedoeling is dus voor Haarlem en Breda en omliggende gemeenten slechts rekening te houden met de oobrengst van de gemeen telijke inkomstenbelasting, welke geheven is na den datum der grenswijziging. De minister voegt aan het gewijzigde wets ontwerp een berekening toe var> de uitkeering aan de gemeenten met toepassing van de ver schillende in het wetsontwerp genoemde ga ranties. Volgens deze berekening komt aan Haarlem toe als aandeel in het gemeentefonds een bedrag van f 1.687.734. Aan Heemstede een bedrag van f 215.763, aan Bloemendaal f 345.356, aan Velscn f 412.656, aan Za.-dvoort f 121.531, aan Hllle- gom f 106.417. aan Haarlemmerliede en Spaarnwoude f 26.211, aan Haarlemmermeer f 233.875, aan Bennebroek f 12.599, Beverwijk f 96.685. Aan Amsterdam f 17.461121. Het Bevolkingsvraagstuk in Indië. De oorspronkelijke bevolking sterft uit, waar Euro peanen zich vestigen. Is dit in Indië ook het geval? Hoe men bij de Dajakkers „slaapt". Per prauw het binnenland in. of koffie geplant wijdt men er veel te wei nig aandacht aan, men Is te economisch en te weinig menschelijk. Ik wil nu belangstelling wekken voor deze kwesties, opdat men gaat onderzoeken en vervolgens maatregelen zal treffen. „En kunt u misschien iets van uw avon turen vertellen". Een breede glimlach: Ik heb zooveel" be leefd. dat het niet in een avond te vertel- llen zou zijn. En avonturen! 'k Ben door bijen overvallen, heb op een mierennest ge slapen, ging met prauwen in razende vaart door stroomversnellingen. Maar weet u hoe je daar reist? Je bent van 's morgens vroeg tot des avonds laat onderweg, „piept" vaak om half acht al. Die prauwen, ze zijn zoo breed dat je er precies in zitten kunt. je trekt je bee- nen eens op, gaat wat naar rechts, naar links zitten maar je wordt zoo stijf als een plank. En zoo heb ik eens een tocht gemaakt van 's morgens zeven tot 's avonds elf. Je logeert er meestal in Dajakwonlngcn, maar als je dan denkt te kunnen gaan sla pen, geven die lui een fuif ter eere van de gasten, die den geheelen nacht duurt. Er wordt gedanst en de sterkste mannen slaan op trommen van een meter of zes, zeven -no-. E^n nnnnr.loc^eri'i gtmid. En ze denken je er een genoegen mee te doen, maar je mist je slaap die je voor de zware dagreizen toch hard noodig hebt. En dan. Ze hebben kippen, boven, voor naast, achter, onder je zitten kippen en als dan een haan begint te kraaien zetten alle hanen een keel op, dat 't een helsch spek takel is. De honden die onder het huis sla pen, gaan soms opeens vechten, of ze hullen en blaffen. En er zijn de varkens, óok overal. Een anderen keer sliep ik op een grindbank in de rivier met wakers om op te letten of de stroom niet ging bandjïren. Daar heb je geen flauw besef van hier in Holland. Ik heb het meegemaakt, dat we ergens in 't b'nnen- land vijf dagen moesten wachten. En in dien tijd zakte het rivierwater zeventien drie kwart meter, zoodat het een haardje sche-1- de, of we konden niet eens naar Bandjer- m«ssin. terug. Er ziin in de riv'e'-en geweldige stroom versnellingen, waar je met een vaartïe van dertig, veertig kilometer doorheen schiet en het is reuze gevaarlijk werk. De boot is dan bemand met een stuk of acht Dajaks, die roeien als du'vels om stuur te houden. eieen sne^eid van de prauw moet grooter zijn dan die van het water. Razend snel steken ze de korte scheorlemen In het water, voorop staat stoer een Dajak met een lango.n stok. hij kijkt uit naar de verraderlijke draai kolken, zet soms snel en welgemikt met zijn stok de boot af, roept tegen den stuurman Een Dajaksche wieg. Onder de knoop, aan het touw zitten voor werpen om 't kind te gen booze geesten te beschermen. 'n Kamer met groote, volle boekenkasten 'n heel breed schrijfbureau, gezellige rom mel van Indisch vlechtwerk in een hoek, 'n vol aschbakje tusschen filmstrooken en pa perassen: de kamer van een werker. Een werker is hij, de heer H. F. Tiliema die pas weinige dagen geleden uit den Oost is weergekeerd in zijn Bloemendaalsche villa, een werker, die belangstelling heeft voor de volkeren van Oost-Indië, die zijn tijd en zijn werklust wijdt aan hen in wier land de Hollanders de Westersche beschaving brach ten met de voor- én nadeelen derzelve. De heer Tiliema heeft zich als doel gesteld de aandacht te vestigen op de bevolkings toestanden in Oost-Indië. Daarvoor heeft hij in 1924 een studiereis ondernomen over alle eilanden, behalve Borneo; zijn „Zonder tro pen geen Europa" ontstond en thans van begin Februari 1928 tot einde sprokkelmaand 1929 maakte hij een tweede studiereis waar bij Borneo van verschillende kanten inge trokken werd over de groote rivieren. Apotheker van professie heeft de heer Til iema zich in zijn vroegere woonplaats Sema- rang reeds bemoeid met hygiënische vraag stukken, door zijn toedoen kwam de schitte rende waterleiding dezer stad tot stand, thans houdt hij zich bezig met het bevol kingsvraagstuk, dat voor „Indië" van veel belang is. Bleek immers niet, dat waar Euro peanen zich vestigden, de inboorlingen vrij - wel of geheel uitstierven? Wat is er nog over van de Indianen in Noord-Amerika, van de Tasmaniërs, de Maori's verminderde de ne gerbevolking in Midden-Afrika sedert Stan ley en Livingstone niet met ongeveer tachtig a negentig millioen zielen? Dit is een kwestie die, ten aanzien van Oost-Indië wel degelijk onderzocht dient te worden. Van Java aldus de heer Tiliema in het onderhoud dat wij dezer dagen met hem hadden wordt gezegd, dat de bevolking er sterk toeneemt. Ik geloof dit niet. Het ge boorte-cijfer voor tropische landen is nor maal 40 pro mille. Op Java is het sterftecijfer 23 p. m. wat voor een land in de tropen laag is, daar echter de meeste sterftegevallen voorkomen in het eerste levensjaar volgt hieruit dat het geboortecijfer voor Java la ger moet zijn dan het normale. De volks telling in 1930, die een hoop geld kost, maar van veel belang is, zal bewijzen of deze ver onderstelling inderdaad juist is. Bij mijn reis van 1924 kwam ik ook op Cetebes waar de bekende zendeling Dr. Kruyt mij verschillende gegevens verstrekte, die aantoonden dat sommige volksstammen op Midden-Cclebes uitsterven, en hoewel ik dit ook geschreven heb in „Zonder tropen geen Europa" laat dit feit iedereen steenkoud. Zoolang er nog geen rubber wordt gewonnen Een der beste hotels waarin de heer Til iema op zijn reizen door Borneo overnachtte.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1