DE FINANCIEELE VERHOUDING VAN RIJK EN GEMEENTEN. ^mARR's IVIOUTBROOD LETTEREN EN KUNST HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 MAART 1929 Wijzigingen in het wetsontwerp. DER GEMEENTELIJKE BELASTING. GEEN VOLKOMEN GELIJKMAKING Verschenen is het Verslag van het over leg tusschen de commissie van voorbereiding en de regeering over bet wetsontwerp to; herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wijzi ging van eenige bepalingen der Gemeente wet meldt het Hbld. De regeering betreurt dat zij niet beves tigend kan antwoorden op de vraag, door eenige leden gesteld, of niet, in afwachting van een definitieve regeling, do zwaarst be laste gemeenten met een tijdelijken maatre gel, welke geen duurzame verplichtingen zo.i scheppen, zouden kunnen worden geholpen. Dat aan het stelsel der „niveD.eering"' bezwaren verbonden zijn, beaamt de Regee ring. En dat dit woord beter niet gebruikt wordt, wegens de tendenz, die daarin voo.- sommigen ligt, is ook haar meening. De in druk moet inderdaad niet worden gewekt, alsof volkomen gelijkmaking van de gemeen telijke belasting een ideaal zou zijn, dat zoo dicht mogelijk behoort te worden ben i- derd. Dat eenige leden aan het stelsel der Staatscommissie de voorkeur geven boven dat van het ontwerp, doet de regeering leed. Had zij de voorstellen der Staatscommissie overgenomen, dan had zij een herziening voorgedragen, waaraan een integreerend deel ontbrak. Dat sommigen in de eerste- breuk van art. 4 als basis willen nemen het gemil- deld belastbaar inkomen per ingezetei.e, in- plaats van per aangeslagene, acht de Rege^- ring niet juist. Werd dit gedaan, dan zouden ook de inkomsten der niet aangeslagene i behooren te worden meegeteld. Bovendien zou het verschil in levensstandaard tussche de onderscheiden gemeenten de uitkomst on juist beïnvloeden. Intusschen erkent de Regeering, dat ook tegen de berekening per aangeslagene ge gronde bezwaren kunnen worden aangevoerd. Daarom kunnen zij er zich mede vereenigen, het gemiddelde van belde methoden te aan vaarden. Naar de Regeering vertrouwt, zil dojr deze wijziging aan verschillende bedenkin gen zijn tegemoet gekomen en zal dus ook niet meer prijs worden gv-steld op een opga if van de verschillende quotiënten bij toepas sing van elk der belde aanvankelijk ge dachte systemen in alle gemeenten. Vervanging van het gemiddelde belastbar"; Inkomen door den gemiddelden aanslag zou, vooral na de aangebrachte wijziging, onbillijk kunnen werken voor sommige centra, vaarin naast hooge inkomens zeer vele weinig draagkrachtigcn gevestigd zijn. Aan den wensch, de uitgaven, welke tot basis van de berekening zullen worden gen j- men, niet. te beperken tot die van het j'aa- 1927, is de Regeering tegemoet gekomen.1 Het in aanmerking nemen van de salaris sen van burgemeesters en secretarissen bij de berekening van het bedrag der uitkeering kwam bij het mondeling overleg weer tor sprake. De commissie zou, ton einde klein.-, plattelandsgemeenten te helpen, het ge- wenscht achten om, vóórdat tot verdeeling van het gemeentefonds wordt overgegaan, aan de gemeenten uit dat fonds uit te kee- ren 50 pet. van de salarissen dezer functio narissen. De Regeering verklaarde zich bereid aan dit denkbeeld gevolg te geven. Ten einde uitsluitend de kleine gemeenten tegemoet te komen, wenschte de Regeering de uitkeering van de halve wedden ran burgemeester er secretaris voor iedere gemeente te beoerken tot een gezamenlijk maximum van f 2500. Voor kleine gemeenten. Bij de overgroote meerderheid van de ge meenten zal uiteraard de nieuwe, op grord van deze wet verkregen, uitkeering een veel voud zijn van de uitkeering ex de wet van 1897. Reeds het feit, dat de 20 millioen van thars 92 millioen worden, wijst daarop. Intusschen HET TOONEEL. VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD- TOONEEL. HET VERZOENINGSFEEST. Een familiedrama in 3 bedrijven door Gerhart Hauptmann. Men zou het oEzen tooneelspelers telkens wel weer willen toeroepen: „Leert toch spre ken!" Mevrouw Mann—Bouwmeester heeft on langs nog in een interview gewaarschuwd, dat het goed spreken door Jonge acteurs tot schade van het tooneel al meer en meer wordt verwaarloosd, maar helaas! zonder resultaat! Telkens weer moeten wij de klacht hooren. dat heele brokstukken dialoog door nonchalante, slordige uitspraak totaal verloren gaan. Gisteren was het de heer A. Faasen Jr., die den „whispering bariton" speelde. Wij zagen zijn mond herhaaldelijk bewegen en hoorden eenige k.anken. maar van den tekst verstonden wij soms geen woord. En zelfs Louis van Gasteren, die anders toch wel dui delijk spreekt, werd er door aangestoken misschien ook om niet „uit den toon te val len". en was meermalen niet te verstaan. Dat was hoogst irriteerend! Ik geloof niet. dat dit familiedrama van Hauptmann met zijn som ber pessimisme te redden zou zijn geweest, maar nu was het een to'aal verloren zaak. Het -publiek werd bij dit gefluister steeds onrustiger, zoodat het nu en dan bepaald moeilijk was dat toch al troebele stuk te volgen. Wat heeft Van der Lugt Melsert er toe ge bracht dit oude Verzoenlngsfeest nog op het Is bij sommige uitsluitend zeer kleine ge meenten dit niet het geval, terwijl bij onder zoek gebleken is, dat ju.st die gemeenten veelal eenige moeite zullen hebben, zich aan den nieuwen toestand aan te passen. Door haar de dubbele uitkeering uit de wet van 1897 te waarborgen, die aan de groote meer derheid harer zustersen méér dan dat automatisch toevalt, zal aan gegronde be zwaren worden tegemoet gekomen. Naast de onvoorwaardelijke toekenning van de oude uitkeering, zal nu dus staan de toekenning van een zóódanige verhooging van de oude uitkeering tot het tweevoudi ge als niet overschrijdt wat aan de ge meente, bij de gestelde normen van het ont werp, in het gunstigste geval uit het fonds had kunnen toekomen. Hoewel deze aanvul! rg geen groote uit gaaf zal vorderen van 's Rijks schatkist zal niettemin de juiste plaatsing van di+ ge'd het voor menige kleine gtmeente van groo.° beteekenis doen zijn. De indeeling van de gemeenten zal, blij kens een nota van wijdingen, in drir- klas sen plaats hebben. In hoofdzaak Is daarbij gevolgd de lijn van wat Uians in de gemeen ten geschiedt, met dim verstande echter, dat gemeend is geen lager aanvangsir.komen te moeten aannemen dan van f 600 voer ge huwden zonder kinderen. De na breed on derzoek en na overleg met de gemeentebestu ren in den loop van het jaar 1928 in concept vastgestelde classificatie voor de personee'e belasting heeft tot grondslag gediend; en wel in dien zin dat de gemeenten der klassen 1, 2, 3 en 4 zijn ondergebracht in de eerste klasse van dit ontwerp, die van de klassen 5 en 6 in de tweede klasse, en die van de klas sen 7, 8 en 9 in de derde klasse. Na verder overleg met de commissie ver klaarde de Regeering zich bereid bepaalde gemeenten met hooge levensstandaard, nl. de gemeenten Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam in een afzonderlijke klasse 1 a te vereenigen. De regeering had er bezwaar te ken deze wijziging uit te strekken tot alle gemeenten, waar thans een hoogeren aftrek dan f 800 bestaat. De personeele belasting. Het overleg met de commissie heeft de re geering er toe geleid de wet op de personeele belasting als Rijkswet te handhaven en de opbrengst aan de gemeenten ten goede ue doen komen, door aan elke gemeente uit te keeren, hetgeen binnen haar gebied is gehe ven; en aan de gemeenten, binnen zekere grenzen de bevoegdheid te verleenen, om op die opbrengst, welke voortaan alleen voor haar zal zijn, invloed te oefenen op nog an dere wijzen dan door het heffen van. opcen ten, waartoe haar overigens de gelegenheid wordt gelaten. De opmerking wat de betaling betreft, welke aan ds gemeenten de keuze geeft tusschen de opbrengst van de Grondbelas ting op het gebouwd of op het ongebouwd aan plattelandsgemeenten en die vaak niet veel meer dan de helft van de totale op brengst zal verzekeren terwijl de steden een hooger percentage ontvangen, heeft volgens de regeering recht van bestaan. Zij heeft dan ook het voorgedragen stelsel vervangen door een uitkeering van 75 procent van de ge- heele grondbelasting. De regeering heeft voldaan aan den wensch om ten behoe\re van het gemeentefonds 50 opcenten op de vermogensbelasting te heffen. Tegelijkertijd wordt de bevoegdheid van de gemeenten tot het heffen van 100 opcenten op die belasting tot de helft beperkt. Aan den wensch tot hoo ger belasting van de vrijgezellen is voldaan daar een gewijzigden aftrek voor ongehuw- den. In verband met de aangebrachte wij zigingen in het ontwerp zijn nieuwe bereke ningen gemaakt ter vaststelling van de financieele gevolgen van het ontwerp voor de gemeenten. Dat het ontwerp de gemeentelijke autono mie zou bedreigen, betwist de regeering uit voerig en met nadruk. De aangebrachte wijzigingen zijn verwerkt in een gewijzigd wetsontwerp. repertoire te brengen? De naam Hauptmann? Maar zelfs die illustere naam dekt de lading allerminst. Het verzoenlngsfeest is gedrenkt in bet grauwe passimisme van Ibsen maar Hauptmann mist in dit stuk de klaarheid en de onverbiddelijke logica van den grooten Noor. Het is alles in dit familiedrama zoo opzettelijk, zoo pasklaar gemaakt, dat het geheel wel heel weinig overtuigend is. Je wordt wee en akelig van dat voortdurend ge lamenteer, dat telkens maar weer opnieuw begint en waarin de schril ver zich op pïjn- Hike wijze voortdurend herhaalt. En dan die wanhopig ouderwetsche tegenstelling vaa de twee familiekringen: bij de Scholzen alles hopeloos zwart en de Büchners in het he melsblauw! Wanneer Ida nog vleugeltjes had gedragen, toen zij daar voor den Kerst boom haar goede gaven stc uit te deelen, zou het beeld compleet zijn geweest, het en geltje uit den hemel in een omgeving van louter gevloekten! Is dit een Hauptmann vraagt men zich bij de opvoering van Het Verzoenlngsfeest her haaldelijk af. Men kan het zich bijna niet begrijpen, wanneer men ziet, hoe technisch zwak dit stuk ook in Ikaar zit Hauptmann goochelde in dit familiedrama zijn menschen maar op en van het tooneel als de eerste de beste kluchtspelschrijver. En dan die onhandige herhalingen! Het begint al dade lijk in het eerste bedrijf met dien wel heel toevalligen gelijktijdigen terugkeer na 7 jaar eerst van den vader en dan van den zoon! Maar veel erger is het, als Hauptmann het effect van de flauwte in éénzelfde bedrijf vlak op elkaar herhaalt! En van een verras sing is bij die tweede flauwte geen spjake, want wij hadden er reeds een heel bedrijf lang op zitten wachten! Waai'lijk Hauptmann heeft het In dit stuk met de narigheid al te zeer overdreven. Het publiek kreeg er gisteren het bleek bij Scholz' attaque merkbaar plezier in, wat voor de spelers wel wat penibel waa, Nee, deze verouderde, troebele Hauptmann is moeilijk meer te genieten. En ook niet door het spel te redden! Herman Schwab toonde zijn beproefde speelkracht in de rol van den ouden dokter Scholz en maakte er een si nistere figuur van, die echter ook door Hauptmann heel den avond in de draken- sfeer bleef. Louis van Gasteren en A. Faassen Jr. wa ren de twee zoons. Hun spel was teekenend genoeg, maar zij bedierven beide veel Faassen vooral doordat hun tekst her haaldelijk niet verder dan het voetlicht kwam. Mej. Broedelet was de verzuurde, zwartgallige Auguste en zij speelde dat rol letje heel knap. Aan mevrouw Heymans Snijders was de ondankbare taak opgedra gen heel den avond in een zeer onbelang rijke tekst te lamenteeren! Veel eer was er met die rol niet te behalen! Ook mevrouw SchwabWeiman kon weinig voldoening verwachten van haar rol van de onhandige dame met de goede bedoelingen. Car la de Raet was het reine, hemelsblauwe engeltje het zonnestraaltje in de duffe grafkelder! Zij soeelde Ida lief en volkomen in den zoe ten. Duitschen toon. wplken de rol verlangde. Het was duidelijk, dat de abonnés zich met dit grauw, sombere familiedrama min cf meer „bekocht" achtten. Het publiek was niet bepaald geestdriftig gestemd, wat mij na een avond van zoo veel opgezouten narig heid allerminst verwonderde. J. B. SCliUlL. MUZIEK. ALLIANCE FRAN5AISE. Mme Alice de Clausel en Mr. Alfred de Clausel zijn in de kringen der Alliance fran- qaise geen onbekenden meer: reeds twee ma len tevoren hebben Zij door hun chansons en door de toelichtingen van Mr. de Clausel den leden een amusanten en leerrijken avond bezorgd. De conferentie van gisteravond, „A travers chants" betiteld, een recital van ge speelde, gezongen en gedanste Fransche lied jes, sloot zich eenigszins bij de vorige aan, doch het kwam mij voor dat het gehalte der voorgedragen stukken muzikaal noch litte rair dat der vroegere evenaarde Vooral de liedjes uit de 19de eeuw en de operette-cou pletten bleken ten deele van tamelijk frivo- len aard, zoodat velen, afgezien van de in leidende beschouwingen, eenigszins den in druk van cabaret of café-chantant kregen. Ik kon tenminste om me heen een zekere te leurstelling duidelijk bemerken. Het is waar dat de geestige voordracht der beide confé renciers veel verhielp, doch daar deze zich bij den aard van het gezongene moest aan sluiten, bracht ze ons ook niet steeds op hoo ger peil. Amusant was de avond dus wel, leerrijk minder. Tot de best voorgedragene mogen we „la Délaissée et le Dévot", „Ah revenez! revenez!", ,4'Amant curieux" uit het eerste deel (18de eeuw), „la Demande en Mariage" uit het tweede deel (19de eeuw) rekenen; ook de gedanste Pavane „Belle, qui tient ma vie" was bekoorlijk. In „Ma Grand- mère" week Mme de Clausel zeer van den gedrukten tekst af. In plaats van „la Leqon de Coquetterle" werd het reeds vroeger voor gedragene Mr. et Mmite Denis op verzoek gesubstitueerd;.het geestig gezongen en ge speelde duo veroorzaakte wederem grooten ■bijVal. Bij den aanvang had de conférencier de toegevendheid der hoorders ingeroepen, wijl.'Mme de Clausel zich eenigszins ziek ge voélde, doch zij heeft door haar levendig spel en haar frisschen zang ons dat geheel doen vergeten. De pianobegeleiding werd vervuld door Mile Antoinette Veluard.-die ook eenige soil speelde. Zij accompagneerde aanvankelijk wat luid en pedaalrijk, later bescheidener en duidelijker, steeds zeer vaardig en cor rect, doch niet zeer kleurrijk. Toen zij voor het solospel haar tot dusver omgehouden mantel had afgelegd, toonde zij het bezit van een paar zeer gespierde armen, en het spel was dienovereenkomstig. Mile Veluard schijnt mij iemand vari technischen aanleg, die bovendien zich véél geoefend heeft, zoo- dat" "zij in 't bezit van een enorme vinger vlugheid, kracht en zekerheid is, waarmee zij zeer schoone resultaten zou kunnen berei ken, als zij de ontketende krachten wist te breidelen, en niet bijna' alles veel te snel en te geweldig speelde. Wat zij gaf, geleek ca- ricatuur. Nimmer, heb ik Scarlatti, Grillen van Schumann, de „revolutie" étude van Chopin in zulk een 130 K.M.-tempo gehoord; het was een snelheidskoorts, die meestal het aantal en de juistheid der noten wel intact liet, doch in Chopin's étude toch tot beden kelijke ski-sprongen leidde. Met het walsje van Chabrier was 't al net zoo; de compositie van d'Indy werd met rus tieke kracht gegeven; in die van Imbert hoorde men het kanonnengeweld boven de loopgraven. Ik hoop voor deze pianiste dat zij haar bekwaamheden juister en smaak voller leere aanwenden. De voorzitter van de afd. Haarlem der Alliance dankte de uitvoerenden, die ook met bloemen waren gehuldigd, en riep hun een „Au revoir" toe, KAREL DE JONG. MUZIEK. HAARLEM'S TRAMFANFAREKORPS. Concertgevers mogen er In dezen hoogst aangenamen wintertijd wel op rekenen, door ziekte van korpsleden gehandicapt te wor den. Waar de uitvoeringen der H. T. F. doorgaans voor goed gevulde zalen gegeven worden, merkten we ditmaal dat bij dit eerste euvel nog kwam de verflauwende am bitie van het publiek, een avond in de con certzaal door te brengen. Het was dus voor Reinier van t Hoff. die voor dit concert zijn solooistonnist moest derven, weinig aan moedigend, den dirigeerstaf op te nemen en het programma af te werken. Maar waar de opengevallen plaatsen heel goed werden ge remplaceerd, wist hij zich al spoedig over de tegenstrevende dingen heen te zetten en zoo mag men 't verblijdend noemen, van dit con cert een gunstigen indruk mee naar huis te kunnen nemen. Die indruk werd niet alleen gewekt door de beide prijsgekroonde nummers van het. onlangs gehouden contours te Assendelft, maar veeleer door de klaneüeh welverzorgde voordracht d'e alle uiteevoerde stukken ken merkte. LldM. +e begrilnen was er aan de be kroonde stukken, waarvan eerstens „Le dimanrb#» aux ehnmos" van Füeer een nret- ti?en indruk maakte, in ve'e^ei onricht ge arbeid. ornaat on een we^rHd de Jury de zaak mbriekeeWiJze beoordeelt en voor den mededinger de mogeliikhe'd is uitgesloten dat hij in de uitvoering een of ander onder deel kan veronachtzamen. Zoo is een opmer king mocht maken, zou t er eene zijn aan gaande de toonnroductie. die door een goed beheersebt inblazen altijd nog kan verfraaid worden. Het lastigst !s het euvel van het z.g. „duwen" van den toon te vermijden bij de instrumenten met enge mensuur, zoodat het bij pistons en trombones dan ook het ge makkelijkst in 't oog loopt. Maar ook voor de bugles is een gelijkmatig inblazen toch ook een bron van voortdurende studie, allernood zakelijkst voor het verkrijgen van een zoo schoon mogelijk klankgeheel. Het was zeer prijzenswaardig, dat de di rigent het toonvolume niet op de spits dreef, daargelaten dan een enkel effectdeel in marsch, wals of fantasie. Ook de ouverture „Esperia" met haar fraaie inleiding (het middendeel stak er minder gunstig bij af) droeg bij, den totaalindruk van dit concert, het recht op het predicaat „gunstig" te doen verkrijgen. Een technisch waardevolle en ook muzi kaal aansorekende vertolking voor tenor hoorn gaf de heer M. J. Herbers met een „air varié" van Montagne. terwijl de pianist, die hem bevele'dde, solistisch een drietal stukken voordroeg. Onder op 't programma met genoemde werken was 0 m. het overbekende prélude von Rachmaninow, dat spijtig genoeg eer*4 tegen t slot relief geno°g kreeg om het als zoodanig te doen herkennen. Vanaf dit ocenblik kwam de heer J. Pot Jr., tot het volledig besef van zijn niet onbelangrijk technisch kunnen en deed hij in Lack's valse arabesoue" onmerkeh"c mede d'ngen. Verder- eaven nog de heer W. Hunsche en M?v Jeanne HunscheVerkade beschaafd spel en was alreeds het luisteren naar de klank volle welluidende vrouwenstem een onge woon genot. G. J. KALT MIA PELTENBURG. SOLISTE OP H*T niIITSCHE BRAHMS-FEEST. Voor het 7e Dultsche Brahms-feest, dat van 29 Mei tot 2 Juni onder leiding van Wil helm Furtwangler te Jena gegeven wordt, is de medewerking gevraagd van Osslo Gabri- lowifcsch, Bronislaw Hubermann, Karl Erb. Mia Peltenburg, Het Klingier kwartet en het Thomaskoor uit Leipzig onder leiding van Karl Straube. Voor onze Haarlemsche zangeres een mooie onderscheiding. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL I C HAAM HAARLEM 1» v» »klr&i i Barteljorisstraat 39-41 Opgericht 1S33 - Telef. 10250 MATRASSEN FABRIEK BEHANGERIJ - STOFFEERDER1J OP DE SCHAATS NAAR ,,'T HEITELaN". EEN FLINKE PRESTATIE, Drie Haarlemsche Friezen en drie Haar lemsche Friezinnen, de echtparen Brandsma, Iedema en Donia hebben Zaterdag en Zon dag een zwaren tocht gemaakt over het ijs der Zuiderzee naar Stavoren. Binnendoor gingen zij naar Monnikendam, over de Gouw zee naar Marken en vandaar naar Enkhuizen waar overnacht werd. Zondag werd over het lang niet schitterende lis gereden naar Sta voren en vervolgens weer naar Enkhuizen terug, waar men 's avonds den trein maar pakte. Een flinke prestatie i VERKEERSONGELUKKEN. DRUK AUTO-VERKEER. VERSCHILLENDE ONGELUKKEN. ONTHULLING VAN EEN NIEUWE VLAG. Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders wordt a.s. Zaterdag een feestavond georganiseerd. Op dezen feestavond zal een nieuwe vlag onthuld worden. Deze nieuwe vlag is een geschenk van de leden der afdeeling. Het Hoofdbestuur zal op dezen avond te genwoordig zijn. DE TELEFOON TE BEVERWIJK. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, een schrijven te richten aan 8. en W. van Beverwijk, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat B. en W. met de Kamer van oordeel zijn, dat de voortdmende openstelling van het telefoonkantoor aldaar een noodzakelijk vereischte is voor een be drijvige, zich uitbreidende gemeente als Be verwijk en het treffen van de hiervoo? noodige maatregelen ten zeerste aanbeveelt. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Aantal bezoeken in Februari 8890 waarvan 4743 aan de Krantenkamer en 1575 aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend werden 7760 boeken. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: v. Veenendaal, Kr. Wolstraat 3, autoslinger: Smit, Anthonie- straat 51, bril; Lindhout, Spaanschevaart- straat 108, boodschappentaschKloot, L. La kenstraat 33, brieven; v. Wateren, Oranje straat 97, geld; Bur. v. Politie, Smedestraat, ballen; Frans, Leidschestraat 148, ceintuur; Koster, Oranjeboomstraat 70, das; Scheffer, Harmenjansweg 571, kinderhandschoen; de Zwager, Vooruitgangstraat 79, idem; Jan sen, Oranjestraat 8, idem; Dirks, Voorting- straat 35, motorhandschoenen; Stokman, Kogelstraat 12, handschoenen; Fabel, Vrou- wehekstraat 61, idem: Haase.. Zoetestraat 2% horloge; v. Meurs, Zijlweg 122, jonge hond; Meijboom, Leidschevaart 82„ gele hond; V. D. Vossen, Lange Poellaan 33, zwart-brume hond; Bur. vn Politie, Smedestraat, man chetknoop; Treffers, Harmenjansstraat 71, pet; Dollé, Houtmarkt 15 rood, idem; Klaas- sen, Ar. Loosjesstraat 38, portemonnaie met inhoud; de la Court, A dr. Loosjesstraat 27, Idem; Vissers, Tetterodestraat 108, idem; Brouwer, Kolkstraat 5, idem; Buys, Witte Heerenstraat 7rood, plaatsbewijs; Eleveld, Rozenprieelstraat 57, ring; Wesseling, Hof- meijerstraat 3, rijwielbelastingmerk; de Vries, Leidschestraat 155, lap stof; Logmann, Leidsche vaart 281, schaatsen; Herweg, Nieuwe Gracht 32, autosllnger; Koning, Eikenstraat 1, actetasch met inhoud; Men- tjose, Scheeperstraat 37, damestaschje; Kru- ger, v. Oosten de Bruijnstraat 24, kanarie vogel. Terug te bekomen bij: v. Eden, Bakenes- serstraat 8 R, actetasch met inhoud; Doover, Harmenjansweg 1, autoband; Luiten, Sophia- straat 8 zwart, armband; Geldorp, Lie weg Ij 98, Haarlemmerliede," beursje; v. d. Vosse, Potgieterstraat 31, gewicht; Bureau van po litie Smedestraat, handschoen; Duin, Over- tonstraat 25, idem; v. Meurs, Pijlslaan 25, idem; Goedhart, Zomervaart 138, horloge» Middelkaap, Ripperdapark 15, kat (zwart wit); Kennel Fauna, gebracht door; Vrij, J. F. Helmersstr. 14, kat (grijs-wit)de Graaf Nagtzaamstraat 4, kat (oranje-wit)Jansen, Leidschestraat 138, kindermanteltje; Koops, Westerhoutstraat 1, portemonnaie met in houd; Spruit, Zomervaart 138, idem; Zijp, Oranjeboomstraat 4, reisdeken; Êergh, Ka- rolingenstraat 19, schaatsen; Pennards, Ken- nemerstraat 44, sjaal; Alders, Tulpenstraa^ 41R, wanten. FILM. RACE VAN TWEE AUTO'S. Zaterdagnacht wilde een agent In de Wa genstraat te 's Gravenhage een auto aanhou den, die in verboden richting reed, terwijl slechts een lamp brandde. De agent moesfc echter op het trottoir springen om niet over reden te worden. Hij requireerde dadelijk een passeerenden auto en achtervolgde den wagen Met gedoofde lichten reed de chauffeur zoo snel mogelijk weg. Tot voorbij Loosduinen achtervolgde de agent hem. Eenige schoten uit zijn revolver vermochten den chauffeur niet tot staan te brengen. Tot nu toe heeft men hem niet kunnen ontdekken, meldt de NR.C. CONFLICT BU DE TWENTSCHE BONTWEVERIJ. ULTIMATUM AAN DE DIRECTIE. Onze correspondent te Hillegom schrijft: Nu de binnenscheepvaart voor een zeer groot deel stil ligt en de Spooiwegen niet alle goederen kunnen vervoeren, is het verkeer van de vrachtauto's langs den grooten weg door deze gemeente verbazend druk Dag en nacht, zelfs op Zondag, komen de beladen wagens door. De hooge elschen die in deze dagen aan dit moderne vervoermiddel gesteld wor den, hebben zijn gevolgen. De gesprongen banden zijn talloos; de reparaties langs den weg komen herhaaldelijk voor, evenzoo kleine ongevallen. Gecompliceerd werd het geval van een chauffeur, die bemerkte dat een dot poets katoen in zijn cabine in brand was geraakt. Onder het rijden wist hij het brandende goed je buiten den wagen te krijgen, maar hier door raakte zijn wagen aan het slingeren. Hij reeds tegen een boom op. waardoor de vooras brak en een der voorwielen er af liep. De auto kwam op de trariibaan te lig gen en hinderde eenigen tijd het tramver keer. „EIGEN HAARD". Het nieuwe bestuur van de woningbouw vereniging „Eigen Haard", heeft een bode- huurophaler aangesteld, een gepensioneerd trambeambte. Hierdoor is voldaan aan den wensch van een groot deel der leden-huurders die 'tot nu toe de huishuur moesten gaan afdragen op het kantoor van de bouwver- eeniglng. Nadat enkele correspondenties niet het gewenschte resultaat hadden opgeleverd, hebben de organisaiiebesturen aan de directie der Twentsche Bcntweverij te Hengelo, een ultimatum gezonden. Indien vóór 16 Maart de grieven niet zijn opgelost, wordt 18 Maart het werk niet hervat. De fabriek heeft pl.m. 300 man personeel. IJSBREKEN IN STADSWATEREN ZUIDELIJKE WATERWEGEN BLIJVEN GESLOTEN. Maandag zijn door W. Bus' Stoomboot Maatschappij met goed gevolg pogingen ge daan om het ijs in het Suaarne te breken van de Kaasmarkt tot de Lange brug. Motor booten van de Margarinefabriek Cohen en v. d. Laan hebben verder het ijs in den Kam per- en Gasthuissingel gebroken. Heden werd voortgegaan in den RaamsingeL De Leidschevaart van de Leidsche- tot de Prins Hendrikbrug is al open. Van een openbreken van het ijs In den vaarweg naar het Zuiden, Zuider Bulten- Spaarne, Ringvaart en Leidschevaart kan, als het niet harder dooit de eerste dagen nog geen sprake zijn. INCFZONPF.N M^nrncn 1NCFN A ftfl Cu. por regeL GEEN LIFLAFJES in den winter, maar voedzame lekkernij:

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8