UIT PRANSCH-CUYANA DE VROOLIJKE KANT BIOGRAPHIEEN IN EEN NOTEDÖP Het Duivelseiland. HET VERBANNINGSOORD VAN ALFRED DREYFUS. Do Duivelseilanden (in het Fransch met een soort van gal genhumor Hes du Salut: „Gelukseilr den") genoemd is een collectieve naam voor drie klei ne, onbewoonde eilanden, behoorden tot Fransch Guyana op ongeveer 7 K.M. r;vr van de kust gelegen, A, tegenover de mon- ,TOr JE&k ding der Kourouri- J v'c«". Het zijn het Koningseiland, he fsjjji&&k eiland van dèn Hel- uBJUit ligen Jozef Arlliur Mills. het Duivelseiland. alle ongeveer 3 K.M.2 groot, van elkander gescheiden door nauwe kanalen en dicht begroeid. Zij werden gebruikt als voorloopige verblijfplaats van personen, die voor straf naar Cayenne ge deporteerd werden en vooral bet Duivels eiland is berucht geworden als de jarenlange verblijfplaats van den Franschen kapitein Alfred Dreyfus, die in December 1894 door den Hoogen Krijgsraad in Frankrijk werd veroordeeld tot degradatie en levenslange verbanning naar Cayenne, valschelijk be schuldigd van spionnage en het verraden van militaire geheimen aan een vreemde mogendheid. Door de bemoeiingen van den Senator ScheurerKestner en den beroem den Franschen schrijver Emile Zola kreeg Dreyfus eindelijk op 13 Juli 1906 volledig eerherstel. Hij werd weer majoor (eskadron- chef in actievcn dienst; en kreeg üet Legioen van Eer. Een bekend Engelsch ontdekkingsreiziger, Arthur Mills, heeft een bezoek gebracht aan Alfred Dreyfus' verbanningsoord fa aan zijn beschrijving van dit bezoek ontleenen wij eenlge van de hier volgende bijzonderheden. In de laatste Jaren is de meening verspreid dat het Duivelseiland in 't geheel niet meer als deportatieoord wordt gebruikt, maar dit ls onjuist, want op het oogenbllk bevindt er zich Richard, de verrader van Miss Cavell die, zooals beleend, door de Dultschers in den oorlog werd gefusilleerd. Maar aan den an deren kant Is de meening, dat Frankrijk zijn grootste misdadigers naai; het Duivelseiland verbant, ook geheel verkeerd. De meeste van Frankrijk's ergste misdadigers gaan naar St. Laurent du Maroni en eenlge naar Cayenne, beide in Fransch Guyana. Er zijn thans ongeveer 6000 bannelingen in Fransch Guyana en van dezen vertoeven er 17 op het Duivelseiland. Eeuzelfde „vergissing" al3 indertijd met Dreyfus heeft ook plaats gehad met Henri Bellon, die eveneens vijf Jaar op het Dui velseiland doorbracht (gelijk met genoem den Richard) en wiens onschuld hij was beschuldigd van het verschaffen van in lichtingen aan den vijand toen zonne klaar bleek en ook door de Frnnsche regee- ring werd erkend. V/ij kwamen in den avond bij het eiland aan, zegt Mills, en wij bleven er slechts een t- uur, maax ik kan er toch zeer goed een beschrijving yan geven. Het Duivels- Hef verschrikkelijke van het Duivelseiland is zijn kleinheid en zijn geïsoleerdheid; In twintig minuten loop je het heelc eiland rond. Het is eigenlijk niets dan een rots, waarop een paar cocospalmen groeien, vier uur van Cayenne af cn zssticc uur van St. Laurent du Maroni. Dagen, maanden, jaren achter eikaar leven de gevangenen hier en zij hooren niets dan het gerulscb van de zee cn zien niets dan haaien. Deze omringen het eiland bij duizenden dn ontsnappen is dan ook voor de bannelingen onmogelijk. Eén keer is ontsnapping gelukt van een van de andere eilanden n.l. aan den „be roemden" Parijsche apache Dieudonné. Hij had een wijnvat in tweeën geslagen en éen helft als roeibootje gebruikt. Zoo liet hij zich gedurende vele uren met den stroom mee voeren tot hij de kust van Fransch Guyana bereikte, half dood van uitputtingalleen om dadelijk gearresteerd te worden. Van het Duivelseiland is nooit iemand ont snapt. Er wordt gezegd dat velen er krank zinnig worden door de ontzettende eentonig heid van hun bestaan en het erlies van alle hoop. Dreyfus was alleen op het Duivels eiland! Welk een kwelling moet dit geweest zijn! De gevangenen op het Duivelseiland heb ben het nu wat beter dan vroeger het geval placht te zijn: zij kunnen vrij rondloopen en met elkaar praten: zij hebben tuintjes en sommige houden kippen of varkens. Teeke nend is het dat niemand van de bannelingen zich met Richard ophoudt. Eéns per jaar verlaat een schip, „La Mar- tinière", Frankrijk, „beladen" met ongeveer 600 verbannenen. Zij worden in kooien ge pakt; 50 gaan er In één kooi. Rondom deze kooien loopen buizen, waar ieder oogenblik heete stoom door geleid kan worden. Deze buizen hebben nog nooit dienst gedaan, maar zij kunnen gebruikt worden. Zoo worden de gevangenen als wilde bees ten naar de plaats van hun „bestemming" vervoerd. Als zij daar aankomen zijn zij meestal al gebroken. Te St. Laurent du Maroni worden ze aan 't werk gezet. Er is daar een houtzagerij, waar alleen gevangenen werken; blanken en kleurlingen arbeiden er te zamen. Men toonde Mills een lange rij cellen, waar lastige gevangenen, die weigerden te werken, in werden opgesloten, elk afzonderlijk in zoo'n kleine, kwalijk riekende cel. Arthur Mills liet zich in een van die cellen opsluiten en hij was onpasselijk toen men hem er uit liet. Do sleutelbewaarder van de cellen waarin blanken opgesloten werden was een Arabier, aan wien met opzet deze post was gegeven omdat men wist dat hij den blanken een doodelijken haat toedroeg. Voor de nlet-lastlge gevangenen geldt dat zij met hun veertigen worden opgesloten in een soort van keet. De ruw-houten ledikan ten raken elkaar bijnaen Cayenne ligt maar even boven den equator 1 Overdag werken de gevangenen In groe pen, onder toezicht; van gewapende bewa kers. Maar des nachts, als de bewakers hen opgesloten hebben, worden zij aan zichzelf overgelaten. De mannen moeten hout kappen in de bosschen en zijn daarbij zeer on voldoende gekleed. Menigeen vindt er dan ook den dood door een beet van Op gerepelde tijden wordt de mail voor het Duivelseiland gehaald mat een roeiboot be mand met acht. gevangenen als roeiers en vijj gewapende bewakers. eiland is het kleinste van do drie, welke te zamen Hes du Salut heeten; op alle drie zijn bannelingen. een slang of een ver giftige spin. Gemiddeld sterven er in het hospi taal 35 gevangenen per maand. De zoogenaamde „vrijgelatenen" zijn Zij die na huu straftijd in St. Laurent bij het Duivelseiland doorgemaakt te hebben, volgens de Fransche wet nog even zooveel jaren in de kolonie moe ten doorbrengen. Wie meer dan zeven straf heeft gehad mag de kolome nooit verlaten. Deze mannen moeten maar zoo goed en zoo kwaad als het gaat werk zien te vinden. Meestal vinden zij dat in de handelshuizen in Cayenne, waarvan halfbloeden de eigenaars zijn. De patroons dragen wel zorg dat diegenen, die verlof hebben naar Frankrijk terug te kee- ren nooit genoeg geld verdienen om in staat te stellen hun overtocht te betalen. En als zij voor het hun geboden geringe loon niet wil len werken moeten zij van honger omkomen. Dit systeem staat dus geheel gelijk met slavernij. KWEEKEN MET ELECTRICITEJT Aardbeien die gekweekt waren in een speciale broeikas werden onlangs in Lon den verkocht voor den prijs van f 1.50 per stuk. Maar dit is zelfs geen 'record-prijs. Een paar aardbeien, die tot rijpheid gebracht waren in een kelder door middel van electri- citelt werden verkocht voor.... één pond ster ling per stuk! Zij waren gedurende ongeveer 40 dagen beschenen door twee lampen van 12.000 watt en waren uitstekend van vorm en geur. De electricltelt wordt tegenwoordig voor alles en nog wat gebruikt. Kippen worden door electrische lampen in het hqk te doen branden, aangemoedigd om meer'eieren te leggen en op dezelfde wijze worden bijen er toe gebracht honig te gaan inzamelen lang vóór den daarvoor door de natuur bestem den tijd. HET BRAILLE-SCHRIFT. Iedere bllndo heeft reden om dankbaar te zijn dat 117 Jaar geleden een kleine jongen van drie jaar blind werd. Want nu kan, in 1919, het eeuwfeest govierd worden van de uitvinding van het Braille-sehrift, dat blin den in staat stelt om te lezen en te schrijven, door dienze.lfden jongen. Lewis Braille was pas 20 jaar toen hij zijn beroemd systeem uitvond. Het is nu alge meen in gebruik en boeken en muziek in Braille-sehrift zijn overal te krijgen. Er bestaat ook een Braille-systeem voor stenografie waarmede ecu blinde stenograaf 180 woorden in de minuut kan maken. En de ingewikkeldste wiskundige vraagstukken kunnen door middel van het Braille-systeem worden opgelost. Toch duurde het nog veertig jaar na de uitvinding dat het Braille-systeem algemeen gebruikt werd. Nu wordt de waarde er van overal erkend en in Engeland is men van plan het eeuwfeest van Braille's uitvinding te vieren. Menige huiselijke explosie wordt veroor zaakt door een oude vlam. IS EEN KUS EEN MISDAAD? Diegenen onder onze mederaenschen die ons waarschuwen dat wij bij iedere kus dui zenden microben in ons opnemen en dat een kus meer sterfgevallen veroorzaakt dan de auto, hebben juïst weer een overwinning be haald: de Weensche gezondheidsautoriteiten hebben de kus in den ban gedaan. In sommige deelen van Amerika krijgt een man die zijn vrouw in het openbaar kust boete en in Japan worden alle ingevoerde films nauwkeurig onderzocht en elke kus wordt er gestrengelijk uit geweerd. Maar het eigenaardigste kusverbod be staat in een deel van Brazilië. Daar mag n-emand een meisje kussenals hij „in burger" ls. Maar wie een uniform draagt, wie dus soldaat is, of matroos, of politie agent. brievenbesteller of brandweerman mag kussen zooveel hij wil! HET EERSTE RESTAURANT. Naar de uiteenzettingen van den beroem den lekkerbek Brillat Savarin werd het eer ste restaurant in Frankrijk in het jaar 1770 opgericht. In dien tijd waren er heel weinig gelegenheden, waar de talrijke vreemdelin gen wat te eten konden krijgen. Deze vreem delingen waren op de keukens van de ho tels aangewezen en die keukens waren van dien aard dat Brillat Savarin verklaarde dat het beter was er geen gebruik van te maken. Dit gebrek aan goede eetgelegenheden bracht een kok, wiens naam onbekend is ge bleven, op het denkbeeld een restaurant in te richten, waar iedere vreemdeling naar keuze een goeden maaltijd bon krijgen. Dit restaurant had spoedig veel klanten en ren deerde dadelijk, wat tot gevolg had, dat meerdere restaurants, zoowel in Parijs alc in de provincie werden opgericht. De prijzen waren nogal gepeperd. Voor een middag maal moest men 15 tot 20 francs betalen, wat heel veel geld was in die dagen. Overi gens waren de schotels uitstekend en werden de gasten behandeld alsof ze bij een vorst aan tafel zaten. Men kreeg dus waar voor zün geld. EEN PYRAMIDAAL PLAN. Een Amerikaan, burger van de mij onbe kende, maar ongetwijfeld goede stad Rogers in den Staat Arkansas, is op een zeer lu mineus denkbeeld gekomen. Toen hij op een dag las over de Egyptische koningsgra ven en pyranitden en alle gegevens die ons daardoor over de oude tijden, toen ze werden opgericht, zijn nagelaten, drong plotseling heel sterk het besef tot hem door, dat wij dien ouden Egyptenaren toch wel heel dank baar behooren te zijn. En eenmaal tot dit be sef gekomen, kwam het idee bij hem op, hef grootsche idee om een pyramide te stichten, die onze verre nabestaanden een juist oor deel kan bijbrengen over onze, nou ja, be schaving. En wanneer een Amerikaan, die goed in de contanten zit, een denkbeeld heeft, dan is het al zoo goed als uitge voerd. Op het oogenblik zijn de metselaars in Arkansas aan den arbeid om een gewel dige pyramide te bouwen, die misschien in het jaar 5000 door een toevallig passeerenden Japanner (het gele gevaar zal dan toch eindelijk wel gematerialiseerd zijn) zal wor den gevonden en met zijn werktuigschaar v/orden geopend. Ongetwijfeld zal hij bevin den, dat roovers in de grijze oudheid van omstreeks 1950 er al duchtig in hebben huis gehouden, want onze tijd is in dat opzicht vooral niet deugdzamer dan die van de oude Egyptenaren, maar hij zal er toch nog wel het een en ander aantref en. Een portret van Charlie Chaplin bijv. en een ander van Miss America, een stukje kauwgom en een saxo foon, een mitrailleur uit Chicago en een verhandeling over de theorie van Einstein. Dit zijn zoo de dingen, dunkt me, die de roo vers van 1950 zullen hebben laten liggen. Maar is er niet alle aanleiding om dit Amerikaansche idee te zien als een goed voorbeeld, dat verdient om te worden opge volgd? Zal de pyramidale denker uit Rogers ons uilnoodigen om een Edammer Kaas, een •flesch Oude Snik en een Marker costuum te zenden ter opneming in zijn schatkamer? Ik geloof er niets van. En daarom ligt onze plicht klaar voor ons. Wij moeten ook een pyramide stichten, mis schien wat kleiner dan dc Amerikaansche, omdat we nu eenmaal een kleiner land zijri en misschien pok minder blijken van hooge beschaving voor onze nazaten kunnen uit stallen, maar het. kan toch nog een heel fat soenlijke pyramide worden. En, dat schiet me juist te binnen, waarom zouden we eigen lijk een nieuwe bouwen, wij hebben een pyra mide te Austerlitz, dank zij den ijver van Napoleon's soldaten. Daar graven wij £en gang in en in het centrum maken wij onze schatkamer. Voor zoover- dit kosten mede brengt zal een vindingrijke regeering in de buurt wel een tol weten te stichten, die na een paar maanden deze kosten heeft opge bracht en verder een winstgevend, zij het hatelijk en ongemotiveerd bedrijf blijft. Maar als de schatkamer eenmaal klaar is, rijst de groote vraag, wat erin gelegd zal moeten worden. Er zijn natuurlijk verschei dene dingen, die voor de hand liggen, zooals een exemplaar van Haarlem's Dagblad als hoogste cultuur-uiting van onzen Öjd, een portret van Miss Holland en een van Albert Frank Heine. Voor de overige zaken zou na tuurlijk een commissie benoemd moeten worden, die zich weer vanzelf zal splitsen in even veel subcommissies als zij leden telt. Voor deze echter, naar schatting over 50 Jaar, met hun rapport klaar zijn, kan het geen kwaad, een leidraad te geven in een opsomming van de zaken, die elk welden kend Nederlandsoh burger er in elk geval in vertegenwoordigd wenscht te zien. En daar om noem ik, met een beroep op den lezer voor eventueële verbeteringen of uitbreidin gen: 1 een korte golf als gebruikt in het draadloos telefoonverkeer met Indië, 2. een evenredige stem voor de Tweede Kamer, 3. een paar zijden kousen, 4. een cocktail (ver steend); 5. een gesprongen waterleiding buis, 6. een dwangbevel van de inkomsten belasting, 7. de tolboom van Muiden, 8. het valsche, al dan niet vervalschte geheim mili tair verdrag Belgiö-Frankrijk. Zoo zou ik kunnen doorgaan, maar er moet tenslotte voor de commissies ook nog wat te bedenken overblijven. En aangezien ik, als initiatiefnemer van dat waarlijk grootsche plan, ongetwijfeld een belangrijke positie ln een dezer commissies zal moeten innemen, kan ik toch ook nu niet reeds al myn kruit verschieten. In elk geval kan ik beloven, dat het lintje, dat ik hiervoor zal krijgen, ook in de schatkamer zal worden bijgezet. Zjj: Ik zou er niet aan kunnen denken, om met je te trouwen. Je bent Ieoüjk, laf, onbetrouw baar, minderwaardig en weerzinwekkend ais je de eenige man op aarde was zou ik je nog haten en verachten. Hij: Beteekent dat, dat je mijn aanzoek van de band wijst? GROOTER. OOK BETER? Eenigen tijd geleden behaalde op een kat tententoonstelling te Londen in het Chrystal Palace een kat een prijs, die ongeveer vier maai zooveel woog a!s een gewone kat. Het ls verwonderlijk boe de menseh er in Slagen kan een diersoort, die eenmaal huis dier geworden is, grooter en dikker te ma ken door zorgvuldige voeding en door oor deelkundig te fokken. Tot in 1766 ondervond men in Ierland nog last van wolven. Nu is een wolf een vrij groot dier. Om de wolven met succes te kunnen bestrijden werd de Iersche wolfs hond gefokt. Deze honden werden langza merhand tot geweldig groote dieren, die ten laatste grooter waren dan de wolven, die zij moesten bestrijden. Het is bekend dat St.-Bernardshonden ook buitengewoon groot kunnen worden; sommige bereiken tweederde van de grootte van een volwassen leeuw. Het wilde paard, dat nog in Azië wordt gevonden is veel en veel kleiner dan onze tegenwoordige paarden. WH lezen ergens dat olie zoo slecht is voor visschen. Het is ons reeds eerdor opgevallen dat sar dines er altijd zoo buitengewoon treurig uit- eien, WAT ER PER VLIEGTUIG VERVOERD WORDT. Iedere week worden minstens 15 ton goe deren (een ton is 1016 K.G.) per vliegmachi ne vervoerd tusschen Londen en het vaste land. Onlangs arriveerde een zending zeepaard jes voor den Lcuidenschen dierentuin per vliegmachine te Croydon. Er moest geduren de den overtocht groote zorg worden gedra gen voor de fantastische wezens: half paard en half draak. Zij waren gevangen in de Golf van Biscaya Telkens moest om de tien minuten versche lucht in hun tancks gepompt worden. Goudvisschen worden ook vaak op deze wijze vervoerd. De kostbaarste lading be staat wel uit een partij regenboog-kleurige goudvisschen uit Oost-Indië die 36 pond sterling per inch waard waren (een inch is 2'A c.M.) Onlangs werd een leeuwenkooi in een vliegmachine gebouwd, voor het vervoer van een volwassen leeuw van Croydon naar Le Bourget en onlangs arriveerde te Londen een vliegmachine uit Amsterdam met een beer, een aap en een bezending papegaaien „aan boord". Twintig jaar geleden zou het onmogelijk geweest zijn een weg aan te leggen naar het bouwterrein van 't nieuwe observatorium op den Mont Blanc. De vliegmachine heeft dit mogelijk gemaakt door 'het aanvoeren van steenen en materiaal. Maar wanneer deze weg klaar zal zijn zal het een der duurste wegen van de wereld wezen. Het doet eigenaardig aan als men hoort dat melk, averal zoo gemakkelijk te verkrij gen, ook al „per luchtpost" is vervoerd. En toch zijn gedurende een zekeren tijd iederen dag met zink gevoerde kisten van Croydon naar Parijs gebracht. Deze kisten bevatten twee gallons melk (een gallon 4% Liter) in flesschen, verpakt in ijs. De Amerikanen aan wie deze flesschen geadresseerd waren, waren zoo buitengewoon ingenomen met de Engelsche melk, dat zij met genoegen onge veer f 1,75 per pint (circa V, Liter) er voor betaalden gedurende hun verblijf te Parijs! Voor smokkeldoeleinden wordt de vlieg machine ook al gebruikt. Het is nog niet zoo lang geleden dat een groot aantal rouletes, die in Engeland waren vervaardigd, per vliegtuig Frankrijk werden binnengesmok keld en vérder per auto naar Deauville wer den gebracht. Jantje: Vader, hoe komt het toch dat mijn haar veel langer is gegroeid dan het uwe, terwijl het uwe veel langer is gegroeid dan het mijne? „Het drinken van thee", zoo lezen we er gens, „maakt altijd de tongen der vrouwen los". Jawel; maar de tongen komen toch nog meer los, als één van de dames afscheid ge nomen heeft! Oude dame (tot zeerob)Dus jij was de eenige die bij die schipbreuk niet omkwam! Vertel mij eens hoe dat wonder is geschied! Zeerob; Ik miste de boot! Weet je al wat je doen zal? Neen! O, is je vrouw op reis? Die Meyer moet geld hebben! Dat moet ik ook! Stel mij eens aan hem voor! Vader, waar Ls Charley Chaplin geboren? Ik weet hst niet! F.n waar is Gene Tunney geboren? Ik weet het niet! Maar weet u dan niets meer van ge schiedenis, vader? Wim kwam tien minuten te laat op school. Waarom ben je zoo laat? vroeg de on derwijzer. 't Was al laat toen ik van huis ging, antwoordde Wim. Maar waarom ben je dan niet vroeger van huis gegaan? 't Was te laat om vroeg van huis te gaan, meneer! Mevrouw (tot dienstbode die haar dienst presenteert)Kun je een eenvoudig middag maal klaar miken? Dienstbode: Klaar maken wel, mevrouw, maai- ik kan het niet eten! Ja, die landloopers hebben mij alles af genomen: m'n portefeuille, mijn portemon- naie, m'n horloge Maar ik dacht dat je een revolver bij je had! Dat had ik ook. Maar die hebben ze niet gevonden! Eigenaar van een klein dorpshotel: Hoe laat wilt u dat de portier u wekt? Gast: Ik behoef niet gewekt te worden. Ik word altijd wel uit mezelf wakker 1 Hotelhouder: Wilt u dan den portier wek ken? Anders slaapt hij den heelen morgen door! Ik moet een nieuwen auto koopen. Maar wat mankeert er dan aan je wa gen? Hij is toch nog betrekkelijk nieuw? Ik kan de termijnen niet meer betalen! Nou hoe vond je Venetië? Ik heb er niet veel van gezien! Er was juist watersnood. De heele stad was over stroomd! Opzichter: D'e man daar werkt wel twee maal zoo hard als jij! Werkman: Ja. Ik heb er al met hem over gesnroken. Maar hij wil er maar geen ver andering in brengen! En nieuwe jazz-compositie is, naar het schijnt, zoo moeilijk dat nauwelijks een or kest haar spelen kan. Dit. is ongetwijfeld een stap in de goede lichting. JACOB VAN CAMPEN 1595—1657 De bouwmeester van het Amsterdamsche Stadhuis is een zoon der zeventiende eeuw, In zijn scheppingen naar de klassieken over- treft hij Hendrick de Keyser en Lieven ds Key, bouwmeesters der renaissance. Wie aan Jacob van Campen denkt is ge neigd hem te zien als Amsterdammer. Van Campen was dat niet van geboorte, vrij ze ker is, dat zijn wieg stond aan het Spaarae. Hij was 2 Februari 1595 in onze stad gebo ren, hoewel sommigen het er voor houden, dat hij uit Amersfoort komt. Als hij in 1611 lid wordt van het. St.. Lucasgild blijkt hij no; in de Spaarnestad te zün. Kort daarop gaat hij naar Italië, de school zijner kunstzinnige tiidgenooten en die reis is van essentieel be lang, want in Vicenza heeft hij kennis gr. maakt met den stijl van Andrea Palladio, die verder zijn levenlang al zijn werken be- heerscht. Als hij omstreeks 1618 terugge- keerd Ls in onze stad worden hem door par- ticulieren reeds werken opgedragen. Ver scheidene gevels in Haarlem dragen zijn stempel. Ook aan het Haarlemsche stadhuis moet de invloed van Van Campeu niet vreemd zijn, vermoedelijk heeft hü de lei ding gehad van de verbouwing van 1630, Voor zijn vriend Constantijn Huygens bouw de Van Campen een huis aan het Plein te Den Haag, voor Joban Maurits van Nassau het paleis, dat tegenwoordig Mauritshuis heet, voor Frederik Hendrik paleizen te Honselaarsdijk en Rijswijk. Het huis van Huygens en de buitens zün voor en in de negentiende eeuw gesloopt. Toen Amster dam de Heilgeweg-poort in 1637 bouwde ge- bruikte het waarschijnlyk een ontwerp van Jacob van Campen. Hij was als stadsbouw meester verkozen boven den zoon van Hen drick de Keyser, Pieter. Zoo heeft hü ook Hendrick de Keyser's Westertoren voltooid met de spits, die de Keizerskroon draagt. Te Haarlem was het juist omgekeerd. Lieven dc Key had een toren gebouwd op de Nieuwe of St. Annakerk, maar toen het gebouw door brand verwoset werd, bouwde Van Campen bü den toren een nieuwe kerk, die in 1649 voltooid werd. Hij kreeg er negentig ponden voor. Ook de Nieuwe Kerk op den Bara te Amsterdam was in 1645 door brand gróoten- deeLs verwoest en Van Campen's hulp weid ingeroepen om haar te herstellen. Hü ont wierp ook het. orgel en een gothischen toren, maar de laatste is er nooit opgezet. Ander maal bewees hü „de architect van den Prince van Orangien" te zün door den gevelbouw van het Oude Hof, het tegenwoordige palet? aan het Noordeinde te 's Gravenhage en het ontwerpen van de Oranjezaal in het Huis ten Bosch. Dit. Huis ten Bosch is gebouwd door Van Campen's leerling Pieter Post. den practicus, die vele van Van Campen's plan nen en schetsen heeft uitgewerkt, maar geen kunstenaar was zooals Van Campen. Jacob van Campen was ook schilder, men vond in hem dus een bekwaam adviseur voor de wandbeschilderingen in de Oranje zaal. Het Rijksmuseum en het Museum te Amersfoort bezitten schilderijen van hem. Bij Amersfoort bezat de bouwmeester een buiten, Randenbroek, waar hy als welge steld man kon v/onen, hoewel hy „uyt de konst gheen winst ghesocht heeft maer de naem." De slanke Lieve Vrouwentoren te Amersfoort prykt met een spits, waarmee de heer van Randenbroek haar kroonde in 1655, toen.de bliksem de vorige had weggenomen, in de gewelven daaronder rust zyn stoffelijk overschot. Vondel heeft de tombe van een grafschrift voorzien. Het levenswerk van Jacob van Campen is het Amsterdamsche Raadhuis, dat wy ken nen als het Paleis op den Dam. Vermoedelijk is hem in 1640 om plannen er voor gevraagd, waarmee hy twee jaar later gekomen is. Post maakte de teekeningen. Wijzigingen en vergrootingen in de ontwerpen hebben de uitvoering opgehouden tot 1647. In 1648 valt het begin van het heien der 13.659 palen. In 1654 legde Van Campen de leiding van het werk neer. Hy stierf 13 September 1657, maar het bouwwerk was eerst gereed ln 1666, vol tooid heeft de meesier het dus nooit gezien. Geheel vo'gens zijn plannen is hei trouwens niet afgebouwd. He«r des huizes, sarcastisch bij kennismaking met nieuw huisdier: Steekt ïc? (Humorist),

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16