AGENDA DATUMSTUKJES WIE MOET DE WEG-VERBETERING BETALEN? 4Se Jaargang No. 14025 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestd~ ~~ii Dinsdag 12 Maart 1929 HAARLEMS DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.275-5, met Gelllusteerd Zondagsblad 10.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland /3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden fQ-57/, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15C54 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38S10 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 10.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» CWocnsd- en Zaterd.) 1—1 regels 0 25. elke regel meer 0.10, uitsl. a contant Gralis Ongevallenverzekering voor Weekatonnéz. Uiikeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400-, Duim 1250-, Wijsvinger 1150-, Elke andere vinger f 50-, Arm- of Beenbreuk 1100- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: DINSDAG 12 MAART Stadsschouwburg: Het Nieuw Nederlandsch Tooneel (Louis Saalborn): „Nummer Zeven tien", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Wetenschappelijke filmavond „De Reddingboot"; „Kromhout Motorenfabriek". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Kunst aan het Volk. 4e Abonnementsavond. Hendrik en Willem An- driessen. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw, Tuïnzaal: Ver. van Spiritisten „Harmonia". Experimenten-avond Mevr. J. SchiferliDe Bruin. Psychometrie en helderziende beschrijvingen. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Concert Liber tair Socialistisch Gemengd Zangkoor „Zang veredelt" (onder leidjig van Adolphe Kareisen), 8 uur. Cinema Palace: „Liefde? Zegepraal", 8 u. Luxor Theater: „ïsidoor Goldberg in Co mestibles"; „De Lafaard". 8 uur. Rembrandt Theater: „De Hongaarsche Rhapsodie". Tooneel: Iris Delysia and the Stroganoffs. 79; 9.1511.15 uur. WOENSDAG 13 MAART RemonstrantenhuisRozekruisersgenoot- schap. J. Leene: „Christendom en Astrolo gie." 8 uur. Rest. Brinkman, Plein 16: Jaarl. Ledenver gadering Ver. t. Verbetering v. h. lot der Blinden. 7.30 uur. Café „Schoonzicht", Zocherstraat 2: Open bare vergadering Ver. „Haarlem-Noord", 8.30 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 79: Ds. Cor net: „Het Roomsche België en ons Werk". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Statenzaal Prinsenhof; Gemeenteraad 1.30 en zoo noodig 8 uur. Haarlem, 12 Maart De Waanwijze. In De Groene Amsterdammer heeft Dr. H. W. van Loon een artikel geschreven onder den titel „De Waanwijze Hollander". Deze Dr. H. W. van Loon is niet alleen professor, maar ook een bekend publicist met een zeer goede pen. Dit zijn begaafdheden die men, zooals in de laatste jaren duidelijk is geble ken, slechts bij hooge uitzondering vereenigd vindt. Als docent aan een Amerikaansehe universiteit heeft hij een zeer groot deel van zijn leven in het buitenland doorgebracht, vertoeft daar nog, dateert dit artikel thans uit Parijs en deelt er terloops in mede, dat hij geen Nederlandsch staatsburger meer is. Maar hij vindt dat de zaken in Holland hem wel degelijk blijven aangaan, omdat hij en zijn afstammelingen tot ons ras behoo- ren, en omdat zij er ook last van hebben als de familie thuis rare dingen doet. Hij vindt het gedrag van de bevolking van Nederland, inzake de bekende publicaties van het Utrechtsch Dagblad, raar. Want hij, dr. van Loon, begreep van den aanvang der zaak af dat er geen woord van waar was, geen vuiltje aan de lucht, en sloot er vlot wed denschappen op f. Die meent hij nu gewon nen te hebben. Nog veel verder gaat dr. Van Loon. In De Groene geeft hij ons royaahveg een standje. We lijden aan waanwijze hoovaardij en eigendunkelijke voortreffelijkheid. We heb ben ons daardoor van de rest van het menschdom afgezonderd, vervreemden er meer en meer van in ons volkomen ongepast gevoel van eigenwaarde Hier erkent dr. van Loon dat hij wat over drijft. en amendeert zijn resolutie. Er zijn twéé Hollanden. Het eene is jong en vol le venslust, reilt en zeilt over alle oceanen en zit in elk hoekje waar profijt te halen is. Het vliegt over woestijnen, houdt van een gijntje, lacht gaarne en neemt het leven op als een schoon spel waarin men zijn kans krijgt, en het scel meer telt dan de winst of het ver lies. Maar in negen van de tien gevallen moet men het buitengaats zoeken. Waarom? U zoudt denken: omdat wij th. .is nu een maal geen oceanen en woestijnen hebben. Dr. van Loon ziet deze eenvoudige verklaring over het hoofd, wil haar trouwens zeker niet aanvaarden en zegt omdat het thuiszitten de deel hen op zoodanige wijze weggewerkt heeft, dat er niets anders op zat voor deze rappe lampen dan weg te gaan en weg te blijven. Het thuiszittende deel is een histo rische curiositeit, die geen enkele band aan het heden schijnt te binden, behalve den wensch om zich in dit aardsche tx-anendal goedte laten voeden en drenken. Het tracht 1929 in 1795 te veranderen. Het kan niet den ken buiten eigen dorp of graafschapje!?) en beoordeelt alles van het standpunt: „wat heit mijn eigen parochietje eran°" Het is dit tweede Holland, dat het Koninkrijk der Ne derlanden in de oogen van de rest der we reld eenigszins belachelijk maakt, dat den naam Holland een bijsmaakje gegeven heeft van een onbegrljpelijken warwinkel van rare sektetjes en nog raarder schooltjes, waar den kinderen (voor zoover het buitenland dit beoordeelen kan) een Innerlijke beschaving gegeven wordt, die hen tot den schrik van 't Europeesche vasteland maakt. En het is dit ftrutserige klein-burgerlijke gedoetje, dat thans door een volkomen ongemotiveerd wraakgeschreeuw bijna den vrede van Europa op het spel gezet had. Het zal wel weer wij zen op eigen bekende eerlijkheid en op de be kende oneerlijkheid van de buren, en ten slotte zal blijken dat het niets uit het heele gebeuren geleerd heeft. Aldus Dr. van Loon. Zijn betoog is geen gekheid, zooals u ziet. Maar het versterkt mij toch weer in mijn meening, dat een profes sor liever geen journalist moet trachten te zijn (evenmin als omgekeerd) vooral niet in een uitzonderingsgeval zooals dit, waarin de hooggeleerde heer over een goede pen beschikt. Want dat maakt hem gevaarlijker, en zijn artikel zou weer, veel menschen kun nen versterken in het oude idéé, dat het grrróote buitenland het toch mtar beter doet dan wij. En het doet het heusch niet beter. Zeven jaar, in Frankrijk en Engeland doorgebracht, hebben mij dat geleerd. In dit opzicht sta ik dus op één lijn met dr. van Loon: wij zijn beiden heel lang „buitengaats" geweest. Maar ik ben sinds drie jaar terug, en hij is nog uitheemsch Hollander. Ziedaar een voordeel voor mij. Hij zegt ergens: „De uitheemsche Hollanders hebben ook wel eens getracht om de thuisblijvende broederen te waarschuwen, maar het helpt niets en zij houden hun mond, komen nooit meer naar het vaderlijke huis, geven geen cent voor eenig Hollandsch belang en wasschen zich voorgoed de handen van alle Hollandsch ge doe." Dat is niet waar, en dr. Van Loon moet weten, dab het niet waar is. Ik heb in die zeven jaar duizenden uitheemsche Hollan ders ontmoet, en er honderden persoonlijk gekend. Er was er geen enkele bij, die niet af en toe naar Holland terugkeerde, en vrij wel allen hadden groote belangstelling voor Hollandsche aangelegenheden, en er geld voor óver "ook. Het wemelt van voorbeelden daarvan in onze „kolonies" in groote steden in het buitenland. Maar in Amerika zullen ^r wel ziin, die zelden naar Holland gaan, omdat het teveel tijd kost en (of) te duur is. Tot dezen be hoort blijkbaar dr. van Loon. Gevolg, onver mijdelijk: hij kent de toestanden in eigen land slecht. Hij heeft een vage, overdreven, door vergelijking-met-andere-toestanden ver draaide herinnering aan de toestanden, zooals ze waren toen hij Holland verliet. En omdat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, wordt hij bitter. De genaturaliseerde uitheerasehe Van Loon heeft ruz-io met den- geboren Hollander Van Loon. Een bekend psychologisch conflict. Waarom vecht hij het niet in ziin binnenkamer uit? Nu hij 't in het openbaar doet, komt hij tot de eenigs- zins-komieke slotsom dat de uitheemsche Hollander ondernemend, frisch, krachtig, kortom superieur is, terwijl hij den prutseri- gen, klein-burgerlijken. thuiszittenden Hol lander van hoovaardij en eigendunkelijke voortreffelijkheid beschuldigt. De inconsequentie ligt er wel wat erg dik bovenop. Is dr. van Loon hier zelf niet een beetje hoovaardig en eigendunkelijk in zijn voortreffelijkheid? Het is waar dat er twee Hollanden zijn, het eene frisch en ondernemend, het andere kleinburgerlijk en zelfgenoegzaam. Op de zelfde wijze zijn er twee Engelanden, twee Duilschlanden, twee Frankrijkenja, zelfs twee Amerika's. Weest u er daarvan over tuigd. Bekrompen menschen en onderne mende menschen vindt men in ieder land, in iedere natie. Maar hun „dislocatie" wordt niet door de grenzen van hun land bepaald. Ik heb sommige erg kleinburgerlijke, zelf genoegzame Hollanders in Parijs en in Lon den gekend, en ken heel frissche, onderne- menae Hollanders in ons eigen land. Dat spreekt wel vanzelf. Omtrent den strijd der sektetjes heeft dr. Van Loon ongetwijfeld gelijk, Er is veel te veel verdeeldheid in ons kleine land, en de weinige vreemdelingen, die daarin doordrin gen, verwonderen zich er over. Zij kunnen zich in dien toestand niet verplaatsen. Even verbaasd zijn wij over de wetteloosheid in sommige deelen van Amerika, over de cor ruptie, in Spanje, de wantoestanden van de jury-rechtspraak in Frankrijk en Engeland, de vuile steden en huizen in Italië en Bel gië. enzoovoorts. Ieder land, ieder volk heeft zijn opvallende gebreken en tekortkomingen. Om te beweren dat wij door de onze een soort van bijzonder-belachelijke reputatie in het buitenland zouden hebben, is onzin. Het frissche, ondernemende der twee Hollanden, het Holland dat durft en van een gijntje houdt en graag lacht, heeft ons een uitste kenden naam bezorgd. Wij staan bekend als een kleine natie, hetgeen wij nu eenmaal zijn, maar onze reputatie is geen grein minder dan die van eenig ander land. Superieure naties, groote of kleine, bestaan niet. Dat is mijn slotsom van zeven jaaar bultenlandschp ondervinding. Alle hebben ze haar deugden en gebreken. Als de eene uitblinkt dooi groote componisten aan de wereld te geven schenkt de andere haar groote schilders als de eene groote geleerden voortbrengt, produceert de andere groots bedrijfsleiders, „captains of industry". Dergelijke vergelij kingen zouden in het eindelooze te maken zijn, maar de conclusie ligt al heel spoedi; voor de hand. Dr. Van Loon is heel lang uitheemsch Hollander geweest, maar hij heeft één slech te nationale eigenschap'neg niet kunnen af- leeren. Die is: op ziin eigen land af te geven. Dat is altijd do-^. en het haalt zijn eigen per soon in de oogen van Engelschen, Ameri kanen enz, die het nooit doen. omlaag. Ook wordt er niets goeds mee bereikt. Alleen ver slapping. Het is wat de Franschman noemt „défaitisme" Als dr. Van Loon dat niet laten kan, zou hij heusch beter doen met alleen professor te wezen, en geen journalist. R. P. Het woord is aan Otto Weiss: Menig groot schrijver vermag vele ontwik- helden niet te imponeeren, omdat alles wat hij schrijft 'begrijpelijk is. VERMAKELIJKHEDEN OP FEESTDAGEN. Te Haarlem bljjft alles gesloten OP GROND DER OUDE ZONDAGSWET Het is onzen lezers bekend, dat het al ja ren lang de gewoonte was om op Goeden Vrijdag, Eersten Paasch-, Eersten Pinkster en Eersten Kerstdag te Haarlem alle pu blieke vermakelijkheden gesloten te houden. De nieuwe Bioscoopwet scheen daarin eerst verandering te zullen brengen. De exploitan ten van bioscopen stelden zich op het standpunt, dat zij, nu de rijkswet geen be palingen gemaakt had over het sluiten op bepaalde dagen, de burgemeester de be- voegdheid miste om dit te doen. Het gevolg is geweest, dat verleden jaar met Paschen en Pinkster voorstellingen in de bioscopen ge geven zijn. Er werden bekeuringen opge maakt, maar de ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kantongerecht vond geen termen om die zaken te vervolgen. Die processen-verbaal waren gemaakt op grond van de Bioscoopwet. In dien tijd wa ren door den Burgemeester aan de bioscoop exploitanten vergunningen gegeven om muziek te maken, uitgezonderd evenwel de 4 genoemde feestdagen. Te Leiden heeft men evenwel een vervol ging tegen de bioscoopwet-exploitanten in gezet op grond van de oude Zondagswet. Die quaestie is tot voor den Hoogen Raad uitgevochten. Dit hoogste rechtscollege heeft uitgemaakt, dat de Zondagswet ook op de bioscopen van toepassing is. Toen deze uitspraak eenmaal gevallen was. hebben de Haarlemsche bioscoop-direc teuren zich bij de beslissing neergelegd, zoodat op Eerstetr Kerstdag 1928 niet gespeeld is. Nu is er evenwel een nieuwe phase in deze zaak gekomen. In den Haag bestond vroeger de gewoonte, dat in de stille week voor Paschen alle pu blieke vermakelijkheden gesloten waren. De bioscoop-exploitanten hebben daartegen ge ageerd. Het gevolg was. dat het verbod be perkt werd tot 3 dagen, maar ook daarmede namen de bioscoop-directeuren geen genoe gen. De Hooge Raad heeft toen uitgemaakt, dat de burgemeester op grond van de bios coopwet niet de bevoegdheid had om aan de bioscopen te verbieden op de bedoelde dagen muziek te maken. Het gevolg is, dat nu in Den Haag voor de stille week voor Paschen alle beperkende be palingen zijn ingetrokken en alle openbare vermakelijkheden geopend zullen zijn. Wij hebben geïnformeerd of er in ver band met deze beslissing m den Haag nu nog wijziging komt in de thans geldende bepa lingen te Haarlem. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat daarvoor geen reden zijn. Te Haarlem worden de bioscopen, evenals de andere publieke vermakelijkhe den, op de bedoelde vier feestdagen gesloten gehouden op grond van de oude Zondagswet. De Hooge Raad heeft uitgemaakt dat dit mogelijk is en de bioscoopdirecteuren heb ben er zich bij neergelegd. De Zondagswet kon evenwel niet van toe passing zijn op het Haagsche geval, omdat de dagen van de stille week voor Paschen niet vallen ouder de Zondagswet. JOHANN STRAUSS KOMT NAAR ONS LAND. OP 28 APRIL TE HAARLEM. De impressario Ernst Krauss heeft een tournée van Johann Strauss en diens orkest door ons land georganiseerd, die de volgen de maand zal beginnen. 28 April zal Johann Strauss in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een concert geven van Oud-Ween- sche muziek en Weensche walsen. DE FILM VAN H. T.'s MI-CARèME. In de bioscoop „Cinema Palace" draaide gisterenavond voor het eerst, en zal vandaag, morgen en overmogen nog draaien, de film, die Zaterdagavond ter gelegenheid van het Mi-Carème van Haarlem's Tooneel in de Gemeentelijke Concertzaal is opgenomen door „Polygoon" onder leiding van de heeren Ochse en Daudey. De rolprent is uitnemend geslaagd. Het défilé van de gecostumeerden voor de camera (waarvan wij gisteren foto's publi ceerden) komt er uitstekend in tot zijn recht. Menig aardig taferealtje is vastgelegd en natuurlijk, Haarlem's Tooneel was rijkelijk vertegenwoordigd in „Cinema Palace". VOORDRACHT ONDERWIJZER. Voor onderwijzer aan school no. 28 (Scho terstraat) is de volgende voordracht aan den raad gezonden: 1. L. Alles te Maastricht, 2. E. O. Boerstra te Leiden en 3. G. A. Paardehaar te Haar lem. Offers van eigenaars van huizen te Zaandam. TE HAARLEM BESTAAN ZULKE PLANNEN NIET. Te Zaandam doet zich een eigenaardige quaestie voor. Het Weerpad de weg die de verbinding vormt tusschen Zaandam en Oostzaan wordt belangrijk verbeterd. De kosten van dit werk zijn geraamd op f 70.000. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten om de helft van de kosten op de eigenaars van de aan dit pad staande wegen te verhalen. Het gevolg is, dat zij per huis gedurende 30 jaren f 18 a f 21 per jaar zullen moeten betalen. De eigenaars van die huizen vinden het uitstekend dat die weg verbeterd wordt, maar zij gevoelen er niet veel voor om daaraan mee te betalen in den vorm van een extra belasting. De betrokken eigenaars hebben dan ook aan Gedeputeerde Staten gevraagd om het raadsbesluit niet goed te keuren. Dit besluit van den gemeenteraad van Zaandam stelt een belangrijke quaestie aan de orde. De vraag namelijk of de gemeente een deel van de gelden, die zij uitgeeft voor wegverbetering, kan verhalen op se eige naars van gronden en huizen langs dien weg. Wij hadden daarover een onderhoud met een van onze gemeentelijke deskundigen. Deze begon met vast te stellen, dat een ge meente inderdaad daartoe bevoegd is. Die bevoegdheid is haar gegeven in artikel 242 d. der Gemeentewet, dat als volgt luidt: „Wegens gebouwde of ongebouwde eigen dommen en hunne aanhoorigheden, die ge- .legen zijn in bepaalde gedeelten der ge beente, kan, gedurende een periode van „ten hoogste dertig jaren, 'n jaarlijksche be lasting geheven worden naar grondslagen, „volgens welke een billijke bijdrage gevor derd wordt in de kosten van door of met „medewerking van het gemeentebestuur tot „stand gebrachte werken, waardoor deze eigendommen gebaat zijn". Dit is dus zoo vervolgde onze zegs man een belastingverordening die door de Kroon moet worden goedgekeurd. De eigenaars van huizen en gronden te Zaan dam die zich bezwaard gevoelen, zullen dus met hun bedenkingen naar Den Haag moeten gaan. Het college van Gedeputeerde Staten geeft, in zoo'n aangelegenheid alleen advies aan de Kroon. Te Haarlem is van deze reeds jaren be staande bevoegdheid der Gemeentewet nooit gebruik gemaakt. Wel is er jaren geleden eens in den gemeenteraad gesproken over de mogelijkheid om een gedeelte van de asphal- teeringskosten op de eigenaars van de hui zen aan zoo'n straat of weg gelegen te ver halen, maar bij een discussie is het toen gebleven. Bij het gemeentebestuur bestaan geen plannen om iets te doen in de rich ting van het Zaandamsche voorbeeld. Bo vendien de bewoners van huizen die aan geasphaltecrde straten liggen, betalen reeds indirect daaraan. Niet alleen dat zij na tuurlijk hun gewone belasting betalen, maar bovendien is het een feit, dat de waarde van die huizen door de asphalteering naar boven gaat, wat zich, al is het dan ook op bescheiden wijze, weerspiegelt op het be lastingbiljet. De kosten van een keibestra ting of van asphalt zijn bovendien niet, zóó uiteenloopend, dat die een afzonderlijke belasting zouden rechtvaardigen. In enkele gevallen dat de eigenaars van huizen betrokken waren bij een plaatse- lijke wegverbreeding, heeft het gemeente bestuur het ook zonder de belastingverorde ning ingevolge art. 242 d. der Gemeentewet gedaan, door afzonderlijke overeenkomsten met de eigenaars aan te gaan. Het is natuur lijk billijk, dat wanneer de betrokken pan den door het uitvoeren van gemeentelijke plannen belangrijk in waarde toenemen, de eigenaars in de kosten bijdragen. Wanneer 't gronden betreft die nog bouw rijp gemaakt moeten worden, sluit het ge meentebestuur overeenkomsten met de eigenaars voor het vergoeden van de kos ten die de gemeente moet maken voor hot leggen van rioleeringen on straten. Dat heeft nooit tot moeilijkheden aanleiding gegeven. AETHERSPIJS. (Tegenwoordig worden uit Hil versum ook draadlooze kookles sen gegeven). Dit is weer het allernieuwste En, naar 't schijnt, een groot succes, In het koken, braden, bakken, Krijgt de huisvrouw draadloos les; Naar dit luchtige college, Luistert zij natuurlijk graag, Want de weg naar 't hart der mannen Voert nog altijd door de maag; Door den rijstebrijberg leidt men Draadloos naar Luilekkerland, Door den aether voor den eter, Ligt als motto voor de hand; Trillend door het wijde luchtruim, Vliegt de lekkernij in 't rond. En den blinden (Luister) vinken, Loopt het water om den mond; Als ik luistrend aan mijn toestel, Goed mijn fantasie gebruik. Lijkt het of ik al dat lekkers, Niet slechts hoor, maar zie en ruik; De hors d' oeuvre, soep, pasteien, Wild en taarten, ongeteld, Komen langs de aethergolven, Lokkend op mij toegesneld; Het is zoet om zoo te droomen, Ook al is het resultaat, Dat de soep na het ontwaken, Wel wat.snertig voor je staat; Inderdaad, na het ontwaken. Blijft er van je droomtafreel, Slechts een, uit de lucht gegrepen Feestmaal in een luchtkasteeL P. GASUS. DE AUTOVAL TE HALFWEG. 16 BEKEURINGEN OP ééN MIDDAG. De pohtie te Halfweg houdt streng de hand aan de bepalingen oo de maximum-snelheid. In de bebouwde kom van Halfweg mag niet hard gereden worden. Af en toe zet de politie autovallen uit om de kilometer-verslinders te bekeuren. Dezer dagen werden er op één middag niet minder dan 16 processenvcrbaal opgemaakt Ter bespoediging en voor bet gemak van belanghebbenden verzoeken wij voor de verschillende afdcelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere mededce- lingen of vragen voor de Re'actie: ÏOGOO Voor de Hoofdredactie: 15054. Voor advertenties, abonnementen en bezorging: 10724; \oor aangelegenheden van de direc tie: 13082. VREESELIJK ONGELUK BIJ HET IJSBREKEN. Opgestuwde ijsschots verp'et- tert vier personen. ZIJ STONDEN AAN DEN KANT TE KIJKEN. DRIE LIJKEN GEVONDEN. Hedenmorgen ongeveer tien uur heeft in de gemeente Varik een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Vier personen zijn daarbij om het leven gekomen. Op de rivier de Waal was de ijsbreker Siberië bezig met het bre ken van het ijs. Op een der kribben bij Varik stonden vijf personen het werk gade te slaan. Door het breken kwam het ijs plotseling in beweging en schoof over de kribben heen. Ook de krib, waarop de vijf personen stonden, werd be dolven. Vier hunner kwamen onder het ijs, en werden meegesleurd. Het waren de on geveer 60-jarlge vrouw Ballegoien met haar 25-jarige dochter en haar 27-jarigen zoon af komstig uit Heezel, gemeente Varik en de heer Kley. De vijfde toeschouwer, de 60- jarige heer Ballegoien kan zich op het laat ste moment redden. Nader wordt ons uit Varik gemeld: Kort na het ontzettend ongeval werden drie lijken der slachtoffers nl. van mevrouw Van Ballegoyen en haar zoon en dochter gebor gen. Het lijk van het vierde slachtoffer, den heer Kley, die afkomstig blijkt te zijn uit Opijnen, is nog niet gevonden. Het ongeluk had zeer onverwachts plaats. Volgens de verkregen Inlichtingen sloeg plotseling een groote schots over de krib. De ongelukkigen werden als het ware hieronder verpletterd. De drie gevonden lijken lagen in de onmiddellijke nabijheid onder het ijs, terwijl het vierde lijk mee afgedreven schijnt te zijn. De Rijkspolitic zoekt thans do omgeving af. ALG. VEREENIGING VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De afdeeling Haarlem van de Alg. Ver- eeniging van Gemeente-Ambtenaren hield Maandagavond een ledenvergadering in Hotel Lion d' Or. Twee nieuwe leden werden aangenomen. A.an het bestuur werd machtiging ver leend tot inkoop van brandstoffen voor 19291930. De gevoerde acties werden goed gekeurd. Met ingenomenheid werd kennis genomen van de behaalde successen in het Georganiseerd Overleg. Het jaarverslag van den secretaris over 1928, het eerste jaar van het bestaah der af deeling, werd goedgekeurd. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende. De personeelsformatie, aldus het verslag,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1