HERINGA&WUTHRICH WEERBERICHT THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 13 MAART 1923 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN (Adv. Ing Med., ling der techniek of van de technische we tenschappen. Tot de ontwikkeling dragen bij de technici, de ingenieurs, verder de ma thematici en dienaren der natuurweten schappen, en dan maar ook hier geldt last not least de ondernemers, zij, die den band leggen tusschen den technischen eu den economischen arbeid, die één zijn in oorsprong en deel. Mijn taak is geen andere dan de bijzon dere verdiensten. In. het licht te stellen van den nieuwen eere-doctor als ondernemer en te doen uitkomen, hoe hij als zoodanig in vloed uitoefende-..op de ontwikkeling van het technisch weten en kunnen in het bij zonder in ons land. Na eerst ageht van de Ned. Handelmaat schappij in Penang te zijn geweest, trad hij in 1396 als inspecteur in dienst van de Ko ninklijke, van wélke maatschappij hij in 1902 directeur-generaal werd. De groei der. pnderneming blijkt uit dft cijiers die o.a. aantoonen-d.il het kapitaal aangroeide van f 1.700.000 in 1894' tot f 442.103.000 in 1928, 't dividend van f 136.000 in 1894 tot f 100.247.220 in 1928. Spreker zou vervolgens eukele gebeurte nissen schetsen uit de geschiedenis der Ko ninklijke. waarbij, hij memoreerde den strijd met de Standard Oil Cy., hoe de organisatie trachtte vasten voet te krijgen in bijna alle olie-produceerende landen en de beteekenis van de Koninklijke voor de kapitaalvorming hier te lande. De noodzakelijkheid de nieuw ste winnings- en verwerkingsmethode toe tc passen verlangt een uitgèbreiden. technisch- wetenschappelljken staf. HoHandsche mijn ingenieurs en geologen vinden een veld van werkzaamheid óver' den geheclen aaj-dbol. Door dat alles herleefde in ons land de belangstelling in en de.waardeering van den technischen arbeid. Deze wekt weer in stij gende mate jonge geesten aan, prikkelt tot onderzoeken, tot verklaren, tot doen en stelt steeds hooger eïsehen aan de opleiding. De gevolgen bewijzen, dat ons volk, evenmin als in de gouden eeuw alleen in een volk van zee lieden en handelaren, maar bekwaam in den roem te bevestigen van de Nederlandsche waterbouwkundigen, scheepbouwers en mo lenmakers uit vroeger tijden. Eij de beoordeeling van Deterding's werk Js voorzichtigheid geboden, hij heeft wel aanleiding tot kritiek gegeven, men verwijt hem, dat de snelle beoordeeling van dingen mi menschen hem meermalen dwong tot een wijziging van het vroeger ingenomen stand punt, die derden onbegrijpelijk voorkomt. Ik lees dat anders. Deterding geeft zich vele jaren achtereen aan één dool. Op een weg hoe schoon de uitzichten ook mogen zijn, die hij biedt, woi'dtteruggekeerd, zoodra blijkt dat hij niet leidt- tot het einddoel: de bloei der „Koninklijke". En zoo gaan wij trotsch op den man, die van zichzelf getuigde: ik ben Nederlander, ik gevoel.mij Nederlander en zal dit altijd blij ven; en die als de tijd heeft doen verkwijnen en verdwjjnen, wat middelmatig en onbe- teekenend was, zal tellen onder hen, die hun stempel gezet hebben op onzen tijd. Wegens bet door mij aangevoerde, in het kort wegens uwe zeldzame verdiensten als stichter cn leider, van een der machtigste industrieelc conóérris en als bevorderaar van de ontwikkeling'-der techniek, namens den Senaat der Technische Hoogeschool verklaar ik u, Sir Henri Wilhelm August Detercling, te zijn doctor ijrt'de technische wotenschap honoris causa. Hooggeachte Déclpr Deterding, het is mij een eer, u het diploma van den doctoralen graad ter hand,'te mogen stellen. i verschillende benoodigdheden. Een open ruimte onder de rechtbank verdient aanbe veling; met het telkens openmaken, van kastjes gaat maar tijd verloren. Dc planken voor pannen enz. moeten niet te hoog wor den aangebracht. Do voorraden beware men in glazen vaten, zoodat de huisvrouw met één blik een overzicht van haar voorraad kan hebben. Absordeerende stoffers en stofdoeken zijn aan te bevelen. Ook een luikje tusschen keuken en eetkamer is zeer gemakkelijk en dan daaronder een lade voor liet dagelijks gebruikte tafelzilver enz. Een fonteintje in de huiskamer, achter een gordijn, geeft veel gemak. Een eenvoudige boekhouding' kan aan iedere huisvrouw goede diensten bewijzen. De presidente dankte mevrouw van Wa- veren voor haar interessante cn nuttige le zing. Hierna was er voor de aanwezigen gelegen heid in een andere zaal in de practijk ken nis te maken met verschillende bezuinighigs- en vergemakkelijkings-apparaten, de practi- sche inrichting van de huiskamer, het effi cient dekken van de tafel (op een tafel zon der tafellaken; de zoogenaamde „bare ta ble", voorzien van allerlei practische inrich tingen en met de benoodigdheden voor thee schenken, brooösnijdcn enz. in de onmiddel lijke nabijheid van de huisvrouw). Eén en ander trok zéér de belangstelling. HET TRAMPERSONEEL. Verbetering in het pensioen fonds overwogen. WAARSCHIJNLIJK OOK OVER 1928 EEN UITKEERING AAN HET PERSONEEL. Dinsdagmiddag heeft in het hoofdkan toor van do N.Z.H.T.M. te Haarlem plaats gehad de driemaandelij ksche bespreking met de vakorganisaties. Het onderstaande om vat de voornaamste onderwerpen, waarom trent gemeenschappelijk overleg werd ge- VEREENIGING VAN HUIS- VROUWEN. EFFICIENCY IN DE HUISHOUDING. Ter gelegenheid van de demonstratiemid dagen die de afdeeling Haarlem van de Ned. Vorceniging van Huisvrouwen Dinsdag en heden hield in hét gebouw van den Haarjcm- schen Kegelbond, hield in een der bovenza len van genoemd gebouw mevrouw van Wa- veren—Rcslnk alhier Dinsdagmiddag een voordracht over het onderwerp: „Hervorming van hulshoudelijken arbeid. Tijd- en werk- besparing. De efficient gedekte tafel". De belangstelling was buitengewoon groot. De bovenzaal bleek veel te klein voor zóó veel belangstellenden. De presidente der afdeeling Haarlem, me vrouw C. J. Cohen TervaertKoch zeide in haar openingswoord dat als eenmaal de Duit- sche dienstboden weer naar hun land ver trokken zijn, de dienstbodennood bij ons ze ker wel zeer groot zal worden en de eischen der dienstmeisjes zóó hoog zullen worden dat slechts de zéér rijken zich de luxe van het houden van een dienstbode zullen kunnen veroorloven. De huisvrouwen zullen daarop bijtijds moeten rekenen en hun huishouding zoo practisch mogelijk moeten inrichten. In haar boelende voordracht gaf mevrouw van Waveren hiervoor verschillende wenken. Doelmatige woningbouw is noodig. Het zou dan ook zeer gewenscht zijn dat alle archi tecten een practische buishoudleer door maakten. En vroeger of later zullen er lnus- houriexperts moeten komen die aan verschil lende huisvrouwen kunnen ad viseer en wat voor haur speciaal gezin (want ieder gezin Stolt wear andere eischen) het beste is. Dit kan een mooi en dankbaar beroep worden voor menige intelligente vrouw. Mevrouw van Waveren gaf dan verschil lende wenken voor brandstoffenbesparing, tijdbesparing cn „passenbesparing". waaron der zij verstaat het reduceeren tot een mi nimum van het lpopen door huisvrouw of dienstbode naar dé voordeur. Men late zoo weinig mogelijk „liooren" aan de deur door de leveranciers uvicr aan tal men zoo gering mogelijk moet doen zijn) en men stelle een vasten betaaldag in. Een spreekbuis van keuken-huiskamer naar de voordeur spaart ook heel wat geloop. Cen trale gasverwarming spaart het loon van een tweede dienstbode uit, óók omdat geen petroleum meer noodig is, daar men met gas en electriciteit alles: kan doen. Verschillende apparaten kunnen verder ge bruikt worden om het voeren van het huls- houdbedrljf te vergemakkelijken. De keu kon de machinekamer van het huis be hoeft niet grooter te zijn dan 9 M.2 Gewoon lijk is er in Amerika een gang in van 1 M. breedte, zoodat huisvrouw of dienstbode al les ..voor de grijp" hebben. Men drage voor al zorg voor een doelmatige plaatsing van de Aangezien gebleken is, dat het verschil tus schen de baten en lasten van het Pensioen fonds zich in gunstigen zin ontwikkelt, wil de directeur eenige verbetering in overwe ging nemen en stelt zich achtereenvolgens voor een vermeerdering van het z.g.n. „ver hoogde weauwenpensioen" naar gelang van het aantal kinderen beneden den 18-jarigen leeftijd, gepaard gaande met het doen ver vallen van den vijfjarigen wachttijd voor het erlangen van het weduwenpensioen; een verheoging van het minimum van het in validiteitspensioen, alsmede van het ouder domspensioen van enkele personeelleden, die indertijd op meergevorderden leeftijd dienst der Maatschappij zijn gekomen; een verbetering van de bestaande eigen- en we- duwenpensloenen. Omdat de eerstgenoemde verbetering een beginselkwestie inhoudt, zal de directeur gaarne daaromtrent het oor deel van de vakorganisaties vernemen en daarna de noodige berekeningen doen ma ken, waaruit tenslotte zal moeten blijken, of alle, dan wel enkele verbeteringen kun nen wo) den ingevoerd. De directeur lichtte toe, dat de zienswijze "an een der vakorganisaties omtrent een 5-jarige herziening van het Reglement Dienst voorwaarden niet do juiste is; inmid dels heeft hij geen bezwaar, dat de vak- vereenigingen wenschelijk geachte wijzi gingen van eenige beteekenis te zijner ken nis brengen, om zich daaromtrent te bera den en deze zoo mogelijk aan den minister ter goedkeuring voor te dragen. In gemeen overleg worden aangewezen de drie leden der commissie van advies, welke sinds 1 Januari jL is ingesteld, om in gevallen van dienstopzegging en niet toeken ning van periodieke verhooging vooraf haar ooi-deel uit te spreken. De directeur meent., dat er bij de maat schappij geen aanleiding bestaat tot het doen van een extra-uiikeering wegens de vorstperiode, doch zonder thans nog eenige toezegging te kunnen doen heeft hij de goede verwachting, dat het mogelijk zal blijken, om ook over 1928 een uitkee- ring, eveals in de twee voorgaande jaren, te verstrekken. De bedrijfsuitkomsten van de laatste twee maanden zijn zoodanig geweest, dat de ge vraagde gelijkstelling van het Leidsche met het Haarlemsche loon, verhooging van mi nim umloonen en herziening van de arbeids tijden thans onmogelijk kunnen worden toe gezegd. Verondersteld mag worden, dat deze uitkomsten een gevolg zijn van de abnormale weersgesteldheid en van het groot aantal ziektegevallen; mocht deze veronderstelling- te gelegener tijd juist blijken en die terug gang zich herstellen, dan zal zeer zeker het gevraagde nader worden overwogen. Toegezegd werd, dat het overzicht van de maandelijksche ontvangsten ook aan de vakorganisaties zal worden toegezonden. Indien aan de maatschappij door nalatig heid van het personeel schade wordt toege bracht, dan is het gebruikelijk, dat een ge deelte van het schadebedrag op den betrok kene wordt verhaald; de vakorganisaties wensefaen het recht van beroep in derge lijke gevallen. Deze wensch zal worden over wogen; uit een ingesteld onderzoek is ech ter bereids gebleken, dat bij verschillende afdedingen dit verhaal op milde wijze wordt toegepast. De directeur verklaarde zich ontstemd over de uitlatingen omtrent den dienstorder beteeffende het geven van cursus en het hou den van examen, waart-oe allerminst aanlei ding bestond, te meer daar het eenlg doel is het personeel op een hooger peil te bren gen. Toegezegd werd, dat voortaan ook de kin dereu van gepensionneerdc personeelleden gebruik zullen mogen maken van de aan deze laatste verstrekte vrij biljetten. Nadat bij de rondvraag nog enkele pun ten buiten de agenda waren t.er sprake ge bracht en behandeld, sloot de directeur de bijeenkomst. Vergadering der Ned. Vcrecniging. Na afloop der conferentie had een verga dering der Ned. Vereenlging plaats in de Centrale, waar de heer P. Forrer verslag over het verhandelde uitbracht. Spreker begon met op te merken dat deze conferen+1* niet van belang ontbloot was en dat niet onaanzienlijke verbeteringen in het pensioenfonds waren verkregen, terwijl weer een jaarpremie in uitzicht werd ge steld. De directie heeft zich bereid verklaard het weezenpensioen te verbeteren cn indien de te maken berekeningen het toelaten zal in het vervolg bij 1 kind 60 pet. van liet pen- I sloen aan de moeder worden uitbetaald, bij 2 kinderen 80 pet. en bij 3 en meer kinderen 100 pet. Het is echter ook mogelijk, dat in dien de te maken berekeningen tegenvallen, deze bedragen zullen worden gebracht bij 1 kind 50 pet.. 2 kinderen 70 pet., 3 kinderen 90 pet. en bij 4 en meer kindoren 100 pet. va)\ het pensioen van dc moeder. Nagegaan zal worden of het mogelijk zal zijn eveneens het pensioen van de weduwe te verhoogen en wel voer 'n minimum van 15/80 eu maximum 25/80 van de bezoldiging dei- echtgenoot op resp. 15/75 en 25/75. Dc wachttijd voor dc echtgenoote zal ver vallen en men -ial dus niet meer 5 jaar ge huwd moeten ziln geweest om aanspraak op wecluwonpensioen te kunnen maken. Hot invaliditeitspensioen zal gesteld wor den op een minimum van 18/60, hetwelk een zeer groote verbetering is welke tot tevre denheid stemt. Dienstjaren doorgebracht bij de R. T. M. zuilen voor het berekenen van de pensioen jaren medetellen. Het pensioen voor de oud-gepensionneer- den zal woi-den herzien en zeer vermoede lijk naar den nieuwen maatstaf berekend wor den, waardoor de laatste levensjaren dezer menschen wellicht wat zal worden opge- vroolijkt. Deze wijzigingen worden door de organi satie groote verbeteringen geacht en naar spreker hoopt zal invoering spoedig plaats vinden. Door de directie is uitvoerig de D. O. 136 besproken en daaromtrent heeft een vrij scherpe discussie plaats gevonden tusschen de delegatie der Nederl. Vereeniglng en den directeur. De directeur bleef op zijn stand punt staan, dat hij gerechtigd" was de ge- wenschte maatregelen te treffen en dat er geen aanleiding was geweest voor de vakver- eeniging om tegen hem op te treden. De N.V.-delegatie heeft het recht om het per soneel op de hoogte te brengen natuurlijk toegegeven, maar handhaafde haar stand punt, dat de wijze waarop deze kwestie in de D. O. behandeld was, niet haar goedkeuring kon wegdragen. De directie meende op grond van de fi- nancieele uitkomsten niet gerechtigd te zijn thans eenige loonsvei-hooging toe te staan. Daar door de organisatie bezwaar was ge maakt om in de commissie van Advies den heer Pijnacker Hordijk te Leiden te benoe men zal in diens plaats worden aangezocht mr. A. Bruch te Haarlem. Neemt deze de be noeming aan, dan zal de samenstelling als voigt zijn: Mr. A. Bruch, Mr. Noback en Henri Polak, waardoor zeker de grootst mo gelijke objectiviteit gewaarborgd is. De voorzitter bracht spreker een woord van dank, terwijl met algemeene stemmen het beleid der degelatie werd goedgekeurd. HET TRAGISCHE ONGELUK OP DE KRIB BIJ VARIK. WAAR VIER MENSCHEN DOOR EEN IJSSCHOTS GEDOOD WERDEN. EEN ONTZETTEND SCHOUWSPEL. De Tel. schrijft nog over het ongeluk bij Varik aan de Waal: Op de krib verdrong men zich om het werk van de „Siberië" en haar hulpen beter te kunnen gadeslaan. Op een gegeven mo ment werden van de schepen teekens naar den wal gegeven en bijna tegelijk keerden de' schepen terug. Wij begrepen, zoo - vertelde ons een oog getuige, dat er onraad dreigde van de rivier Bovendien hoorde ik heel duidelijk een kra ken dat van den onderkant kwam. Vlug riep ik mijn dochter van de krib en stuurde haar naar huis. Ook waarschuwde ik de anderen! Ik voelde, dat de zaak niet pluis was. En god dank, mijnheer, dat ik deze ingeving kreeg, want nauwelijks was mijn kind van de krib of een geweldig lawaai weerklonk. Het ijs brak en zette zich binnen de seconde in be weging. Ontzettend was toen wat zich voor mijn oogen afspeelde. Metershoogs en breede schotsen als basaltblokken zoo dik werden letterlijk over dé krib gesmeten. Met don derend geraas botsen eu schoven de schollen tegen en overelkaar en met dat lawaai ver mengden zich Öe afschuwelijke tot in de ziel doordringende angstkreten van de menschen op de krib. Toen gebeurde het verschrikke lijkste van mijn levenTerwijl ik ijverig meehielp de menschen van de krip te halen, zag ik plotseling een reusachtige schots naar boven komen. Even stond deze rechtop, toen kantelde zij en sloeg in haar vaart vrouw Ballegoyen naar ik meen te pletter op de harde steenen krib". Het dappere meisje. „Haar 24-jarige dochter had nog de tegen woordigheid van geest haar moeder bij een hand te pakken, maar het dappere meisje werd meegesleurd in de diepteDc 28-jarige zoon, die eveneens probeerde hulp te verleenen, werd met geweldige kracht van de krib geslagen. Dit geheels drama speelde zich in nauwelijks een seconde tijd af..... Vader Ballegoyen die reeds 72 jaar is, ge raakte eveneens te water maar kon op het nippertje gered worden. Het vierde slacht offer van de verraderlijke Waal, de 60-jarige C. Kiey, die met zijn oude vrouw een nerinkje drijft, heeft wel in zeer vreeselijke omstan digheden het leven verloren. Bijna krankzinnig van angst liepen de dor pelingen op on neer, niet wetend wat te be ginnen. Totdat eenige bewoners hun zinnen herwonnen en met alle macht aan het red dingswerk togon. Ontroering maakte zich op de eenzame uiterwaarden van de honderden meester, toen een man er in slaagde vrouw Ballegoyen en haar dochter uit een ijsmassa vandaan te halen. Hand aan hand waren zij den dood inge gaan en in dezelfde houding gaf de rivier haar verstarde offers terugEven later werd de zoon opgevischt. Het lijk van C. Kley bleek evenwel onvindbaar. Om 4 uur des middags waren wij nog bij den- opspo - ringsarbeld tegenwoordig, zonder succes even wel". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. EEN KhURCOLLECTIE MOQUETTE, MOHAIR, GOBELIN LINNEN, KATOEN EN FANTASIE TAFEL- en DIVANKLEEDEN J. G. WASSENAAR, JANSWEG 17 naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Maart. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.7 m.M. te Shjelds. Laagste barometerstand 746.8 m.M. te Ha- paranda. Verwachting tot den avond van 14 Maart: Zwakke tot matigen, Noord-Oost. tot Noord- West. wind, nevelig tot zwaarbewolkt of be trokken, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 774 m.M. Stand van heden 776 m.M, Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, Tel. 11059. 13 Maart. 39 F. 37 F. 41 F. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden tot 12 uur INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. KREYMBORG's coupe heeft distinctie. HAARLEM, 13 Maart. Bevallen: 8 Maart: M. J. v. d. Kortv. d. Kwast z. 10 Maart: A. E. de Korte—Cassee d. C. W. M. Bruijnv. d. Laarschot d. C. C. v. d. Erande—Nöordermeer, d. 11 Maart P. Smit- Smit z. Overleden: 9 Maart: A. Smit, 85 j., Lelie straat: 10 Maart: T. J. Mertens, 74 j„ de Clercqstraat; R. Bakker, 88 j., Tempeliersstr. 11 Maart: a. Ligtermoet, 35 j., Gasthuisvest; B. W. Slakhorst. 53 j., Jaeobijnestraat; J. Q. W. Fictoor, 79 jaar, Karei v. Manderstraat; S. Nt'euwenhuis—-Lutje,- 69 j., Leldsehestraat; a. M. Eckliart—Strauss, 79- j., M. v. Heemskerk- straat:. P. a. van Velseh, 73 j., Zij]wcg;: 12 Maart: a. g. M., 1 mndv .zoon v.an J. M. Paal man, Kweektuinstraat. VRIJZ. DEM. .TONGEREN ORGANISATIE Donderdag 14 Maart houdt het Tweede Kamerlid Mr. Dr. A. M. Joekes in de Kroon een lezing voor de afdeeling Haarlem van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Orga nisatie over: „De Vrijzinnig Democratische Bond en Nederl. Lndië". Het bestuur schrijft ons: „Gezien het feit, dat Ned.-Indië gelukkig steeds meer in het brandpunt der belangstelling komt te staan en dat de één de leuze aanheft: „Indonesië los van Holland, nu," terwijl de ander lndië tot eiken prüs als Nederlandsch bezit wil handhaven, zoo achten wij ons gelukkig, een zoo bij uitstek deskundige als Mr. Joekes als spreker te hebben kunnen krijgen." Als steeds zijn belangstellenden welkom. HET WEGENFONDS. CRITIEK OP DEN WEG AMSTERDAM—HAARLEM. Verschenen is het Voorloopig Verslag over de begrooting van het wegenfonds voor 1929. Sommige leden waren van oordeel, dat wat in 1929 zal geschieden zeer weinig is; zij drongen aan op meer spoed. Sommige leden merkten op, dat van het beginsel, dat de hoofdverkeerswegen niet door, maar langs de bebouwde kommen moe ten gaan, sor-tijds erdt afgeweken. Zij be treurden dit en wezen op de plannen voor doorgaand verkeer bij Amsterdam, Utrecht en Haarlem als voorbeelden van onjuiste traceering. Verscheiden leden gaven den wensch te kennen, dat het ontstaan van lintbebouwing krachtig zal worden tegenge gaan. Aangedrongen werd voor wegen met- een zeer druk verkeer op een minimumbreedte van 9 M.; ten deze is bijvoorbeeld voor den weg AmsterdamHaarlem een fout begaan. Men dringt dan ook op verruiming van de breedte aan. Voorts werd aangedrongen op spoedige tot standkoming van de verbinding van Den Haag met Amsterdam en met Schiphol. In plaats van den ontworpen weg Sassen- heim—Amsterdam gaven verscheiden leden de voorkeur aan een weg beoosten Leiden, ten einde de bebouwde kommen op het tra ject SassenheimDen Haag te vermijden. Van verschillende'zijden werd de wensche- lijkheid betoogt om de vaste rivierovergan gen zoo spoedig mogelijk tot stand te bren gen. Met instemming hadden verscheidene le den kennis genomen van het streven der regeerLng om het aantal tollen te vermin deren. ZU waren echter van oordeel dat het daar voor uitgetrokken bedrag van 200.000 veel te gering is, vooral nu het niet onmogelijk is, dat- het ontwerp wegenwet nog in dit zit tingjaar tot' wet zal worden verheven. VRACHTSCHIP OP DE ROTSEN GELOOPEN. GEEN MENSCHENLEVENS VERLOREN SHANGHAI, 13 Maart. (Reuter.) Het vrachtschip „Giessen" van de Norddeutsche Lloyd, dat op weg was naar Shanghai is gis terenavond op de rotsen nabij de Saddle- eilanden gestrand en hedenmorgen ln tweeën gebroken. Het stoomschip „Kiva" van de Pando Scheepvaart Mij, dat op weg was naar Hongkong verleende hulp, reedde drie pas sagiers cn het grootste deel der bemanning. De overigen brachten zich op de rots in veiligheid. Volgens de laatste berichten is dc „GlesJ sen" totaal verloren. AANRIJDING OP DEN ZIJLWEG. SPOEDIGE WEGVERBREEDING GEWENSCHT. Meermalen is geschreven iver den onge- wenschten toestand, waarin ae Zijlweg ver keert. Deze hoofdverkeersweg naar Overveen heeft van gevel tot gevel gemeten een be hoorlijke breedte, maar hoe is de indeelhig? Ter weerszijden trottoirs van ongeveer 10 M., zich plotseling hier en daar versmallend tot enkele meters, omdat grond wordt ingenomen door voortuinen, in het midden een rijweg met tramspoor van op sommige punten aan merkelijk minder breedte dan de trottoirs. Bovendien een bestrating, die slecht is en voor fietsers, waar. zij tusschen de tramrails en het trottoir komen, gevaarlijk. Een nieuwe jeremiade zou achterwege kunnen blijven, ware het niet, da., een ongeluk opnieuw de urgentie van een verbetering, welke toch niet zoo moeilijk te bereiken is, had aangetoond. Het gemeentebestuur bereidt, zooals men weet, een verbetering voor, maar veel schot zit er niet in. Een fietser kwam Dinsdagavond half negen van Haarlem en reed even voorbij het viaduct in de richting Overveen. De tram rijdt hier op onkel spoor, zoodat een van Overveen komende tram steeds op de linker .weghelft komt. Tusschen het trottoir en de tram blijft dan een strook van hoogstens 21/2 Meter. Op deze strook reed di fietser en van den tegcnovergestelden, rechts, kwam een auto bestuurd door iemand uit Hillegom. De automobilist wilde voor den fietser uit wijken, maar slipte door de gladheid van den weg. zoodat de auto een weg zocht over het trottoir tusschen de Spoorwegstraat en de Delftstraat. Daarbij werd de fiets gegrepen en auto zoowel ais rijwiel kwamen terecht tegen het tuinhek van perceel 145 en 143. De fietser, de 33-jarige slager A. B. uit de Spaarmvouderstraat) kreeg een bloeduitstor ting in het linkerbeen en werd eerst per auto naar een geneesheer en daarna naar huis gebracht. De twee personen, die in den auto zaten kwamen met den schrik vrij. De auto zat met den kop in dep grond, doch is niet ernstig beschadigd. Hot hek en dc rhododendrons, die er achter stonden zijn ter ziele. De automobilist wil ze wel betalen. Zou het niet beter zijn, het hek niet meer op te zetten, maar de tuinen, die naar dc igenaar van de rhododendrons ons verzekerde aan de gemeente beliooren, meteen maa-r bij den weg te trekken? Zooals het nu is kan het toch niet blijven. KANTONGERECHT. Iemand, die in een tapperij zich in ken- nelijken staat van dronkenschap bevond en veroordeeld is bij verstek was in verzet ge komen en wilde vragen, wat de kantonrech ter onder „kennelijken staat" verstond. Laat ik liever iets vragen, zei de kantonrechter en wendde zich tot den verbalisant, die zijn waarnemingen bevestigde. De dronkeman wilde nog vijf getuigen meebrengen, maar had dit moeten doen aan het begin van de zitting. Nu kon het niet meer, noch kon de zaak worden uitgesteld. Het verstekvonnis van f 6 werd. bevestigd. Vogelaar met lijrastokjes. Vogelaar, niet mét zoet gefluit,, maar met lijmstok,'|es is een JoS werkman uit Heem stede op 18 Januari geweest, toenier sneeuw lag en de vögëls völgzaam waren. I; Het deed het O. M. -genoegen,- dat een ge tuige het zich tot plicht gerekend heeft hiér een eind aan té maken, de ambtenaar maak te daarover een compliment. De vogelaar en zijn maat, die niet versche nen was kregen ieder een tientje boete. De eerste gaat in hooger beroep. Laat hij liever de vogels met rust laten. Te slof geweest- Een leerling van de Koloniale Landbouw school te Deventer en diens moeder zijn niet actief genoeg geweest terzake van de aangif te van dezen jongeling voor den dienst. De aangifte kwam te Bloemendaal, de woon plaats van de moeder, een dag te laat bin nen. Ket kostte f 5. Zes dagen zitten. Dom is het om eerst met je wagen rake lings langs een agent te rijden, hem daarna uit te schelden en ten slotte een stomp toe te dienen. Een melkrijder uit Haarlemmerliede heeft dat in dronkenschap gedaan, v/at het O.M. meer dan schandelijk vond. De melkrijder krijgt 6 dagen hechtenis, de maximumstraf, omdat de wet den politieman beschermen moet als hij zijn plicht uitoefent. Aanleiding tot de ruzie was n.l. geweest een opmerking- van den agent, dat devoerman wat meer rechts moest rijden. Ter nauwemood aan hechtenis ontkomen. v Een aaneenschakeling van arbeidswetöver- tredingen had een slager te Beverwijk op zijn geweten. Er werd te zamen 10 dagen hechtenis geeischt. De kantonrechter zeide met den man te doen te hebben en wilde nog éénmaal gebruik maken van zijn be voegdheid om de straf te veranderen in boete Deze beliep tezamen f 60. Laten de onderne mers zich gewaarschuwd houden! SCHIERMONNIKOOG GEHEEL GEÏSOLEERD AMSTERDAM, 13 Maart (VD.) Wij verne men, dat het eiland Schiermonnikoog he denmorgen geheel geïsoleerd was. Niet al leen dat het eiland niet telefonisch was te bereiken, hedenmorgen bleek ook de tele graafkabel naar het eiland gestoord. Door tot nu toe onbekende oorzaak is deze kabel defect geraakt. Daar ook de scheepvaartver binding met dit eiland tengevolge van de ijstoestanden onmogelijk is, was het eiland hedenmorgen geheel geïsoleerd. Alleen twee communicatie-middelen door de lucht kon den den heden het eiland bereiken: het vlieg tuig van de K. L. M. en de draadlooze tele fonie. De Rijkstelegraaf heeft onmiddellijk maat regelen genomen om te trachten de verbin ding te herstellen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2