BUÏTENLANDSCH OVERZICHT DE 8-UREN CONVENTIE GEHANDHAAFD. EN WAT NU? GEMENGD NIEUWS BINNENLAND BERLIJNSCHE BRIEVEN. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 13 MAART 1929 DERDE BLAD Alle herzieningsvoorstellen van de baan. Bespiegelingen van Albert Thomas, T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Tengevolge van een woordenwisseling ter feonferentie van het Internationaal arbeids bureau in Genève, tusschen Loucheur en Steel Maitland, zijn de Britsche voorstellen tot wijziging van de 8-uren conventie, ge- hikMg alle verworpen. Deze woordenwisse ling ontstond tengevolge van het feit dat Loucheur een vrij scherpe rede hield tegen den Engelschen werkgeversgedelegeerde Watson, waarvan Maitland meende dat zij tegen hem gericht was. Een en ander had tot gevolg dat Loucheur zijn stem onthield aan de Duitsche voorstellen die een aanvallend compromis beoogden. De eenige uitweg na het conflict was gooals de Duitsche afgevaardigde Müller op merkte, de Engelsche herzieningsvoorstellen in haar geheel af te wijzen. En dit is dan ook de nuttige zijde van het geschil, dat deze voorstellen van de baan werden geschoven, zoodat de Washingtonsche 8-uren conventie tenminste onbeschadigd ondanks alle po gingen tot sabotage blijft bestaan. Overi gens heeft dit resultaat evenmin thans als vroeger eenig werkelijk nuttig effect omdat nog steeds zoo goed als alle staten in gebreke zijn gebleven de 8-uren-conventie zonder voorbehoud over te nemen. De loop der zaken was als vólgt: Aan het slot der algemeene discussie wer- 8en een viertal voorstellen aan den raad voorgelegd. Een daarvan was afkomstig van clen Fransehen werkgever Lambert Ribot, die met klem aandrong op raadpleging van alle betrokken regeeringen, aldus het Hbld. Ribot wilde op een der volgepde arbeidsconferen- ties een eventueele herziening van de con ventie van Washington doen bespreken door een commissie die nauwkeurig omlijnde voor stellen aan den raad zou moeten voorleggen. Deze lAatste voorstellen zouden dan even tueel van het daaropvolgende jaar aanbevo len kunnen worden. Een soortgelijk voorstel, waarbij de 'raad echter allereerst zou be sluiten of de conventie al dan niet zal wor den herzien, werd ingediend c'oor den Indi- schen werkgevers-gedelegeerde. Verder stelde de Engelsche minister van Arbeid voor, dat de raad thans nog geen beslissing zou ne men maar de- heele quaestie zou verwijzen naar een subcommissie uit den raad, die aan de volgende zitting rapport zal moeten uit brengen en daarbij cal moeten aandüiden op welke punten speciaal de aandacht gevestigd dient te worden. Tenslotte diende de Poolsche regeerings- 'gedelegeerde een voorstel in dat vrijwel met het nieuwe Engelsche regeeringsvoorstel overeenstemt en dat de benoeming van een studiecommissie van negen leden verlangde. Al deze voorstellen zijn één voor één door den beheersraad van de hand gewezen met liet gevolg, dat de quaestie der herziening voorloopig tot de Mei-zitting van den raad yan de baan is. Hierbij zij tenslotte aangeteekend dat Al- bert Thomas den toestand geenszins somber inzag. Hij is van plan een nieuw compromis voorstel aan den beheersraad voor te leg gen, dat een verbindingsteeken zou kunnen zijn tusschen de vrees der arbeiders, dat de beroemde 8-uren-conventie gewijzigd zou worden, en de moeilijkheden der Britsche regeering die volgens haar de ratificatie in den weg staan. 't Is duidelijk dat Thomas mede speculeert op een wijziging in de Engelsche regeering bij de aanstaande verkiezingen! De ratificatie zou dan misschien wel eens zonder voorafgaande wijziging mogelijk blij ken te zijn! F. A. De Belgische Senaat keurt het Kellogg-pact goed. BRUSSEL, 12 Maart (V. D.) De. Belgische Senaat heeft met algemeene stemmen der 208 aanwezigen het Kellogg-pact goedge keurd, hetgeen met groot enthousiasme ge paard ging. Tegen het gebruik hield de voor zitter Magnette een toespraak, waarin hij de verdiensten van het pact en zijn beide geestelijke vaders Briand en Kellogg in het licht stelde. Mussolini en het Vaticaan. De „Osservatore Romano" publiceert een artikel, waarin het standpunt van het Vati caan tegenover Mussolini's rede bij de fas- mïstische herdenkingsplechtigheid van Zon dag ji wordt bepaald, de geheede rede met groote voldoening wordt begroet en gecon stateerd, dat de eerste woorden die Musso lini over de door hem onderteekende Late- raan-accoorden in het openbaar heeft ge sproken, van een rustige en zakelijke nuch terheid waren. Verder wordt er gezegd dat de nadruk, waarmee Mussolini heeft verklaard, dat er bij dit accoord overwonnenen noch over winnaars zijn geweest, belangrijk is. De „Osservatore Romano" analyseert, dan de-rede, waarbij het blad in het kader van het commentaar groote stukken van den tekst der rede citeert op een wijze, waaruit instemming en tevredenheid zijn op te ma ken. In het bijzonder wordt gedoeld op de passage, waarin Mussolini definieert, wat hij onder scheiding van Kerk en Staat verstaat. Het blad zegt daaromtrent o.a-: „Wanneer men deze passage daarmee commenteert en tegelijk corrigeert, dat men in plaats van het begrip „scheiding" bijvoorbeeld „begren zing van competenties" zet, dan kan men niet anders dan die gedachte als juist be groeten". Het blad wijdt dan een bijzondere beschou wing aan het begrip „revolutie". Het woord „revolutie" in den zin der fascistische revo lutie, aldus het blad, heeft niets afstootends meer. want de fascistische revolutie heeft zich noch in den vorm van een teugelloozen opstand, noch van een weloverwogen irsur- rectie voltrokken. Zij heeft, zich veeleer bin nen de door de principïeele staatsgedach- ten en inrichtingen bepaalde grenzen gehou den en den souverein zoowel als de monar chie, d.w.z. de beide voornaamste factoren van het optreden van den staat, niet aange tast. De „Osservatore Romano" besluit met te constateeren, dat men loyaal dient te er kennen, dat Mussolini's verklaringen objec tief en afdoende zijn geweest. Rondom de opperste bank", In de New-Yorksche financieele kringen heejscht de meening dat de te Parijs ver gaderde deskundigen voor het herstelvraag- stuk het plan tot stichting van een inter nationale bank ten slotte zullen aannemen. Deze bank zou een clearing-house voor goud worden, waarbij alle centrale banken van de deelnemende landen belangen zouden hebben, zoodat de uitvoer van goud zou wor den geëlimitteerd. Men oppert als zetel van den bank Neder land of Zwitserland. LONDEN, 12 Maart (VX>.) Volgens een Parijscorrespondentie in de Times, acht men het vraagstuk der herstelleveranties in toonaangevende Engelsche kringen nog niet in het stadium om door de commissie van deskundigen behandeld te worden. De hou ding, die de Engelschen in dit vraagstuk in nemen, wordt als volgt omschreven: Groot Britannië verzet zich tegen de herstel-le veranties zelfs in hun tegenwoordigen om vang, aangezien het daarin een groot ge vaar voor zijn eigen uitvoer ziet. Vooral de kolenindustrie' in Zuid-Wales beklaagt, zich dat haar afzetgebied door de Duitsche kolenleverantie aan Italië verloren is gegaan. Dc Britsche regeering is er zich echter van bewust, dat het voor Duitschland moeilijk is een goéden vorm te vinden om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Anderzijds moet de Britsche regeering wei geren Duitsche producten te accepteeren bij wijze van schadevergoeding aan Engeland. Groot Brittannië is ervan overtuigd dat Duitschland de waren die men in Engeland noodig heeft, niet kan leveren en dat de Duitsche schadevergoeding in natura de Engelsche productie nadeelig influenceert. In hetzelfde artikel wordt met betrekking tot de stichting van een internationale clea- ringbank voor de oorlogsschulden gezegd, dat men in toonaangevende Britsche krin gen zeer veel waarde aan dit plan hecht. Indien de bank sterk genoeg zal zijn om een wereldcrediet te scheppen, zal zij mis schien in staat, zijn door bepaalde maatre gelen den geheelen geldhandel zoodanig te influenceeren, dat daardoor een tegenwicht, gevormd wordt tegen elke vermeerdering van den Duitschen uitvoer, Primo zegt: „Er is rust" maar? Naar Belga uit Madrid meldt, zijn de onlusten tengevolge van de studentenbetoo- gingen geëindigd en heeft de politie de orde hersteld. Primo de Rivera heeft verklaard, dat de toestand weer normaal is. Intusschen meldt Vaz Dias uit Parijs, dat volgens daar uit Madrid ontvangen berich ten, de studenten een betooging hebben ge houden, waardoor opnieuw onrust is ont staan. De politie moest optreden om de rust te herstellen. De minister van onderwijs heeft maatregelen getroffen om zoo spoedig mogelijk de. schuldigen te vinden. Naar de Journal bericht kwam het speciaal voor de woning van Primo de Rivera, voor het mi nisterie van oorlog en voor het ministerie van onderwijs, tot incidenten. De stakende studenten uitten allerlei vijandige leuzen, waarop de politie ingreep. Ongeveer 100 lie den werden gearresteerd en er vielen ver scheidene gewonden. Onder de gearresteer den bevindt zich de republikeinsche leider Mandino Domingo, een oud-Kamerlid. Na afloop der theatervoorstellingen, kwam het tot nieuwe botsingen tusschen studenten en politie, waarbij wederom eenige personen gewond werden, en nieuwe arrestaties plaats vonden. De Quotidien meldt, dat tegen de ordever stoorders strenge maatregelen genomen zullen worden. .Een aantal hunner zal niet meer tot de universiteit worden toegelaten en zal nooit in staatsdienst kunnen treden. De belhamels blijven in voorloopige hechte nis en zullen terecht staan. Een manifest van de gearresteerde studenten aan het volk werd in beslag genomen. DE BANNELING DER SOVJETS. In den laatsten tijd is, meldt men uit Konstantinopel, de gezondheid van Trotski slechter geworden. De doktoren hebben hem dringend aangeraden Konstantinopel te ver laten. Tot dusverre heeft Trotski nog geen verzoek om toelating gericht tot de Tsjecho- Slowaaksche regeering, daar hij nog wacht op een toestemming van de Duitsche rijks- regeering voor een kuur van drie maanden in Wiesbaden. Ost Express weet te melden, dat de Duit sche regeering het verlof niet geven zaL, daal de politieke waarborgen ontbreken, die voor een verblijf van Trotski in Duitschland vereischt zijn, (N.R.Ct.) ENGELAND'S ALGEMEENE VERKIEZINGEN. Volgens de Evening Standard is men in politieke kringen thans overtuigd, dat de regeering den datum van de algemeene ver kiezingen reeds heeft vastgesteld en dat die op Donderdag 30 Mei zal vallen. Natuurlijk zal men hem nog niet bekend maken, omdat men rekening dient te hou den met allerlei onzekere factoren die er nog wijzigingen in kunnen brengen, maar onge twijfeld treffen de politieke partijen hijn toebereidselen in het vooruitzicht dat de kiezers den 30sten Mei naar de stembus zul len trekken. ZAL CHURCHILL STRESEMANN ONTMOETEN? Naar verluidt houdt men zich in parle mentaire kringen bezig met het bericht, dat Churchill, tegen alle verwachtingen in, zijn bezoek aan Parijs plotseling tot de Riviera heeft uitgebreid. Men brengt het vertrek van Churchill naar de Riviera in verband met het bericht, dat Stresemann zich na Paschen te San Remo zal ophouden. Men acht het niet onwaarschijnlijk, zegt de N.R.Ct„ dat Stresemann en Churchill aan de Riviera over de voorstellen van de Parijsche deskundigen overleg zullen houden. IS HET DAN ZOO MOEILIJK? Wij lezen in de N. R. Ct.: Een postzegel kan een prachtig iets zijn. Mits een kunstenaar het zegel ontworpen heeft en de uitvoering met de noodige zon en met behoorlijke technische hulpmiddelen geschiedt. Aan het laatste vooral schort het bij de Fransche postzegels van den laatsten tijd. Er is nu weer een Jeanne d'Arczegel verschenen, dat. om het op zijn Fransch te zeggen, een „horreur" moet zijn. Een boe renjongen te paard, een vies kleurtje en on leesbare opschriften, zoo luidt het oordeel ozcr dit nieuwe zegeL De Débats geeft aan een inzender van dit blad toe, dat zijn klacht dienaangaande gegrond is, dat de Fransche postzegels een artistiek land als Frankrijk opwaardig zijn. Gelukkig is, volgens het Pa rijsche blad, de minister van posterijen 't daar geheel mee eens en hoopt hij, dat de technische dienst voor het einde des jaars over de vereischte moderne werktuigen zal beschikken om de zegels beter aan de be doelingen van de ontwerpers te laten beant woorden. Zoolang kon men echter met het uitgeven van het Jeanne d'Arczegel niet wachten. Om het zoo mooi te krijgen als straks de nieuwe postzegels beloven te zullen worden, zou men het in Amerika hebben moeten bestellen en dat wilde men toch ook niet voor zoo'n nationaal zegel. Dus zat er niets anders op, dan nog maar eens te roeien met de riemen, die men nu eenmaal had. (Van onzen correspondent.) Men roept in Duitschland om een leider, als Von Hindenburg er het bijltje bij neerlegt. Rechts zoekt naar een Dictator. HET IJS DRIJFT AF. De ijsbrekers gevlucht. EEN IJSDAM BIJ HA AFTEN? De Tel. meldt dat het ijsbrekersconvooi, dat de Waal openbreekt en zooals men weet uit- acht booten bestaat, stroomafwaarts ge vlucht is toen het ijs ziqh in beweging zette. De „Christïaan Brunings", ..Van Hogen- dorp" en de boot van Roelofs zijn naar de af gedamde Maas vertrokken om het ijs daar tot. Heusaen open te breken. De iisbreker „Si berië" ligt thans in de haven Zaltbommel om gerepareerd te worden. De andere booten zijn naar Rotterdam teruggekeerd. Gisterenavond werd het ijs, dat zich over de geheele lengte van de rivier in beweging heeft gezet, voor Gorinchem verwacht, doch aangezien het daar geheel open water is, zal daar niet het minste gevaar bestaan. Voor Haaf ten moet zich een ijsdam gevormd hebben, die zich als een wig in de rivier uit strekt en waardoor slechts een nauwe vaar geul is. Voor dezen ijsdam bevindt zich een schip, een z.g. „Kempenaar", groot ongeveer 500 ton dat echt; vermoedelijk hard tc ver antwoorden zal krijgen. Verwacht wordt, dat het ijs zich voor dezen dam zal vastzetten. De veerdienst van Gorinchem naar Sleeuwijk en Wouarichem is tijdelijk stop gezet. De ri vier voor Gorinchem wordt momenteel ge heel bedekt mét zwaar ijs. Een bootje, dat voor het- ijs uit- kwam varen, kon zich hier ternauwernood in veiligheid brengen. Op den IJsel. Dinsdagmorgen was de toestand van het ijs in den IJsel bij Deventer van dien aard, dat de schipbrug weer gelegd kon worden, voorloopig onengesteld voor voetgangers. Men hoopt spoedig ook voertuigen te kunnen la ten passeeren. Het water is thans zoo goed als „schoon": slechts een enkele ijsschots drijft er nog. DE „EUGENIA" NOG STEEDS OP DEN HELDERSCHEN ZEEDIJK. NIEUWE POGINGEN OM HET SCHIP VLOT TE SLEEPEN. In verband met het te verwachten hooge getij zou Dinsdagochtend opnieuw een po ging worden gedaan om het Grieksche stoomschip Eugenia, half November op den Helderschen zeedijk gestrand, vlot te slee pen. De voorbereidende werkzaamheden, voornamelijk bestaande uit het opruimen van de steenglooiïng onder water, waarop het schip geboeid zat, waren reeds gerui- men tijd geleden gereed gekomen. Het wach ten was op voldoende hoog water. Om 9 uur ongeveer zou het volle tij zijn. De sleepboo- ten Zeeland, Vlaanderen en Hector waren in den loop van den nacht van Vlaardingen in Den Helder aangekomen. Bij hen voegde zich de aldaar gestationneerde sleepboot Drente. Ongeveer 6 uur was de verbinding met de Eugenia tot stand gebracht. Ditmaal werd aan het- achterschip getrokken. Ook was van daar af een werp uitgebracht, waar op gehiewd werd. Alle moeite is evenwel weer tevergeefsch geweest. De wind was on gunstig, en daardoor bleef het tij lager, dan men verwacht had. Ongeveer 10 uur werden de pogingen voorloopig opgegeven. Het was mogelijk dat men gisteren met hoog water het nog eens zou probeeren. TRAGISCH STERFGEVAL TE LEEUWAR DEN. Maandagmiddag is, na de behandeling door het gerechtshof te Leeuwarden van het hooger beroep tegen zijn faillietverklaring, notaris J. H. Berghuis aldaar plotseling over leden. Nadat hij met zijn advocaat van het paleis van justitie huiswaarts was gegaan, zakte hij plotseling ineen en stierf. De geroe pen geneesheer stelde hartverlamming vast, meldt de N. R. C. De heer Berghuis was vroeger een beken de figuur te Leeuwarden. Hij is wethouder van financiën geweest cn was de oprichter van de maatschappij Zeebad Hindeloopen. Ook is hij commissaris geweest van verschei dene instellingen. Berlijn, 10 Maart- Men smeekt, men schreeuwt in Duitsch land om een-.Leider. De bladen van zeer uiteenloopende richting staan er vanochtend weer vol van. Een leider wil men hebben, een krachtfi guur, die weer tucht onder de menschen brengt. Er zijn vele beoordeelaars,- zoowel in als bulten Duitschland. die sinds jaar en dag beweren, dat het Duitsche volk er niet bui ten kan. Dat het de karwats noodig heeft, dat het geregeerd moet worden. De Duit- schers, die dat volhouden, zijn natuurlijk in hoofdzaak in conservatieve en monarchisti sche kringen te zoeken. Sommigen raeenen dat eerlijk, de meesten echter niet. Men moei de toestanden hier kennen om ze juist te kunnen beoordeelen. Een eisch zult u waarschijnlijk zeggen die algemeen ge steld moet worden. Maar ik wil er aan toe voegen, dat in het bijzonder ter beoordeeling van het Duitschland van na den oorlog bij zondere studie een vereischte is. meer dan el ders ter wereld. De problemen zijn hier zoo ingewikkeld, dat men zelfs in de beste Duitsche bladen (die overigens alle van een storende politieke eenzijdigheid zijn) geen werkelijk objectieve en deskundige oordeelen te lezen krijgt. De rechtsche kringen, die eerlijk een dicta tor wenschen. bebooren tot de naieve. In deze gelederen zijn inderdaad menschen te vin den, die Heinrich Mann in zijn sarcastisch meesterwerk „Der Untertan" geschilderd heeft. Ik behoor niet tot de buitenlanders, die volhouden, dat het hier gaat om een tref fende teekening van den algemeenen Duit schen volksaard. Al dadelijk niet, omdat men niet van een algemeeuen typisch .Duit schen volksaard spreken kan. Ik geloof, dat ik het daar vroeger al eens over gehad heb. De landelijke groepen, die zich tezamen Duitschers noemen, loopen hier en daar meer uiteen dan Franschen en Engelschen. Polen en Schotten. Ware het hoog-Duitsch als taal niet een bindmiddel en de nieuwste geschie denis sinds '70 niet een prikkel, ze zouden waarschijnlijk niet begrijpen, waarom ze bijeen hoorën. Neen, men mag van den doorsnee-Duit- scher niet zeggen, dat hij het type van deD „onderdaan" is. Eigenschappen, die men hij hem kan opmerken, als daar zijn neiging voor het uiterlijk-pralende, te hoop loopen voor militaire muziek, zucht zich in vereeni- gingen te organiseeren en hiërarchieke ver schillen met een zekeren wellust op te kweeken, zich gaarne in de gunst van „hoo- geren" te zonnen, en in het kleine tyran of getyranniseerde te spelen zijn niet speci- fiek-Duitsch. Men behoeft niet al te ver van huls te gaan om ze in meer of mindere mate. zij het dan ook uiterlijk in ietwat andere vor men. elders aan te treffen. Maar de „Untertan in Reinkultur'. dat wil dus zeggen: het type, vindt men toch wel in Duitschland. En in de eerste plaats in die groep der naieven. Van deze groep ik rangschik er de Volk- schen, de anti-semieten, de Ludendorfers, de reine monarchisten onder is de wensch naar een dictator altijd zeer uitgesproken geweest. Maar die heerscher moet dan na tuurlijk de Keizer zijn. Een Keizer als Wil helm II er een was. Wiens zwakke zijden men nog heden niet erkennen wil en wiens handelingen men nog heden zonder eenige critiek verheerlijkt. Veel invloedrijker zijn echter zij, die het mouarchisme als einddoel nog wel niet uit hun vaandels weggewischt hebben, maar die er in ernst geen oogenblik aan denken, een Hohenzoller of wien dan ook den weg naar den troon gemakkelijk te maken. Integen deel, die aan niets anders denken dan aan een oligarchie, een regeering van de eigen bevoorrechte kaste, en dan liefst zonder ge kroond hoofd, dat slechts als duur en lastig beschouwd wordt. Dit alles moet. men niet als theoretische bladvulling beschouwen! Het is van actueele beteekenïs. Wie weet, hoe spoedig men deze machtige groepen in het Duitsche volk op nieuw een poging zal zien doen, om van theorie en programma bloedige practijk te maken. Rijkspresident von Hindenburg, die door deze kringen in den zadel gezet werd, maar die heel anders is gaan rijden dan hun lief was, is een oud man. Wie kan zeggenhet is voor Duitschland stellig niet te wenschen! of niet binnen zeer al'zienbaren tijd zijn leeftijd of zijn gezondheid hem dwingen, zijn paleis in de Willielmstrasse voorgoed te ver laten. Dat feit zal voldoende zijn om hier weer een .strijd uit te lokken, die het gevaar van burgeroorlog acuut maakt. Deze.... ik zou ze onoprechte (althans politiek-onoprechte!) monarchisten willen noemen, deze oligarchisten hebben wel niet een meerderheid van het Duitsche volk ach ter zich, maar een zoo groote minderheid, dat daaruit onder omstandigheden (men denke slechts aan de millioenen, die steeds met de gebeurtenissen meedraaien) makke lijk een sterke meerderheid zou kunnen groeien. Achter de leiders, onder wie Ge- heimrat Hugenberg wel de eerste plaats in neemt, staan de straf georganiseerde recht sche Bonden in de eerste plaats de „Stahl helm" staat een deel van de groote in dustrie en eveneens een deel van het bank kapitaal, staan verder de in de Vaderland- sche Verbonden georganiseerde conservatie ven van alle schakeering, die juist in deze dagen officieel tot- een nauwere samenwer king met den „Stahlhelm", Bond der Front soldaten. besloten hebben. Juist in deze kringen wordt sinds jaar en dag om den Redder, den Leider gesmeekt. Men heeft, toen ae heer von Hindenburg aan het bewind kwam, een oogenblik gehoopt, in dezen zeer populairen man dien Leider en Redder gevonden te hebben. Men respecteert zijn ouderdom nog, men heeft hoogachting voor zijn karakter, men vreest zijn popu lariteit, maar men heeft, zelfs in gematigde rechtsche kringen, alle hoop opgegeven, hem nog eens als aanvoerder in een actieven strijd tegen de republikeinen en democraten te kunnen begroeten. De heer von Hinden burg wordt, binnenkort 82 jaar oud. Op dien leeftijd denkt men er niet meer aan, waag- halzige dingen tc ondernemen, en zeker niet, als men, soldaat in hart en nieren, een bestaanden staatsvorm hu eenmaal trouw gezworen heeft. De „Stahlhelm" heeft nog dezer dage* moeten ervaren, dat de heer von Hinden burg, die eerelid dezer organisatie is. de lei ders bij zich liet komen om van hen de ver zekering te ontvangen, dat zij haatdragende uitlatingen van onderaanvoerders die togen de republiek gericht, waren, niet. met hun verantwoordelijkheid wenschen te dekken. En men heeft die verzekering natuurlijk af gelegd, ofschoon men in zijn hart aan de zijde dier onderaanvoerders is blijven staan. En de „naieven", die uiterst rechts staan, zijn nog verder gegaan en hebben den laat sten tijd herhaaldelijk openlijk te kennen gegeven, dat. Hindenburg niet meer deugt als leider van het Duitsche volk en beter deed morgen af te treden! Men zoekt krampachtig den Dictator, den Duitschen Mussolini en kan hem niet vinden. En moet het zich maar laten welgevallen, dat van linksche zijde gespot en gehoond wordt. Daar schijnt men tamelijk gerust to zijn. In de eerste plaats zeker wel. omdat zulk een dictator-candidaat inderdaad ont breekt. Zulke persoonlijkheden, zegt men links, behoeven niet opgekweekt te worden en kan men niet van te voren aankondigen. Ze zijn er. als de omstandigheden ze noodig maken, altijd geweest. Waar ze ontbreken, is het bewijs geleverd, dat niemand ze noo dig had. De republiek is thans gevestigd, de toestanden van 1920 tot '23 keeren niet te rug. de eenige werkelijke macht- ln den staat is de rijksweer. die een gehoorzaam instru ment is in handen van de democratlsch- republikeinsche regeering. Het volk wil als meerderheid niets meer van omwentelingen weten. Het. heeft genoeg van „Putschen". Het wil vordienen, gelukkig en tevreden zijn, en van oorlog en revolutie niets meer hooren. En mocht er ooit weer een poging gedaan wordeh, dan is er de georganiseerde arbei der, om door middel van de algemeene werk staking eüce- verraderlijke onderneming prac- tisch onmogelijk te maken. Natuurlijk, natuurlijk, daar is geweldig veol juist in. Maar ik weet het niet. Ik an, wat Duitsch land betreft, nog altijd Diet volkomen gerust zijn. Men heeft. Zoo zijn eigen waarne.minge-n en overwegingen, men kent z'n menscheD on overschat zc niet, maar onderschat ze nog veel minder. Ik moet altijd weer denken aan het oogen blik, dat Hindenburg er het bijltje bij neer legt. Wie zal hem moeten opvolgen? Ik las dezer dagen in de Duitsche pers een reeks namen van candidaten: den democratischen burgemeester van Hamburg Dr. Petersen, dr oud-rijksministers Gessier en Luther, den vice-president van den Rijksdag von Kar- dorff. de socialisten Loebe of Otto Braun, of soms dr. Stresemann? Geen van hen reef ik kans. Neen. er zal op het laatste oogenblik een outsider opduiken, en dien za' men als den Leider, als den eindelijk gevonden Dictator voorstellen. Om dan om dezen onbekende een strijd te beginnen, waarvan de gevolgen volstrekt niet te overzien zullen zijn. De toestanden in Duitschland zijn nog vol strekt niet geconsolideerd. Financieel niet. dat weet iedere schooljongen. Maar politiek al evenmin. De Bonden links en rechts staan met het geweer bij den voet. De desperado's wachten slechts op nieuwe verwarring. De bestaande staatsvorm heeft geen krachtfigu ren, die een werkelijke volksmeerderheid, zelfs niet eens een doorslaggevende partij- meerderheid achter zich hebben. Otto Braun en Carl Severing zijn krach tige leiders in hun sociaal-democratische partij. Buiten die partij hebben ze zeker, als het er op aan komt. weinig of geen aanhang. Populaire figuren van den invloed van c,e.n Hindenburg zijn niet te vindon. Men be weert rechts, dat een Lettow-Vorbcck, een von Seeckt. zelfs een Ludendorff nog t.e pre senteeren zijn. Ik geloof er geen sikkepit van. Men schreeuwt, om den Leider. Men deed verstandiger, e handen ineen te slaan en alleen aan het gemeenschappe lijk vaderland te denken. H. v. B. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. VERGOEDING VOOR GEDUPEERDE AANNEMERS? Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging der begroeting van het Zuiderzeefonds voor 1928 verheugde men zich er algemeen over, dat ds afsluitdijk een Jaar vroeger zal kunnen worden gesloten dan men aanvankelijk meende, en de Wieringer-Meer dit jaar zal zijn ingedijkt. Men achtte dit een mooie prestatie. Verscheiden leden spraken hun teleurstel ling uit over de zeer, aanzienlijke overschrij ding van de ramingen. Eenige leden wezen op de nadeelige ge volgen voor tal van aannemers van de ver snelde uitvoering der Zuiderzeewerken. Deze leden achtten het billijk dat aannemers van rijkswerken, die hiervan de dupe worden, des wegen een schadevergoeding ontvangen. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN a 60 Ct*. per regel. 1 ORANJE BAH» „./"namaak ©n let er op dat op elk» JUblet het woord „BAY&R" staat Prlis75ctr

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9